Alexandre Dumas st.:TŘI MUŠKETÝŘI

3. dubna 2012 v 23:12 | DENI |  POVINNÁ ČETBA


Alexandre Dumas st. (1802-1870)


  • francouzský prozaik a dramatik, oblíbený autor historických dobrodružných románů (vlastní jméno Davy de la Pailleterie)
  • byl synem revolučního a později napoleonského generála, vnukem kreola a černošky ze San Dominga. Krátce se živil jako písař u notáře, později vykonával sekretářské funkce u vévody Orleánského. Poté se věnoval výhradně literatuře. Dovedl neuvěřitelně rychle vydělávat peníze a ještě rychleji je utrácet. Navzdory obrovskému jmění, které mu prošlo rukama, zemřel odkázán na podporu svých dětí.


- Byl velice činný → napsal přes 250 děl

- začínal s dramaty, později přešel na historické romány, čerpal z kronik, memoárů … ne vždy hodnověrných, je tedy na místě označovat jeho díla za pseudohistorické

Dílo:

→ Tři mušketýři (trilogie)

→ Hrabě Monte Christo

→ Černý tulipán

→ Vikomt de Bragellone

→ Královnin náhrdelníkTři mušketýři:


Místo a čas děje: Příběh tří mušketýrů se odehrává ve Francii v 17. století

žánr: historický román (pseudohistorický)

téma: o životě a statečnosti královských mušketýrů a gardistů


Obsah :

Příběh začíná odchodem gaskoňského šlechtice d' Artagnan roku 1625 z Meungu. Jeho cílem je stát se královským mušketýrem. Před odjezdem dostává od otce vzácné rady, dopis pro pana de Tréville a 7 pistolí a matka mu sdělí cikánské tajemství o výrobě léčivé masti.

Na cestě se setkává s mužem s jizvou a dámou oslovovanou Milady. Tento muž se mu nesmazatelně vryje do paměti, jelikož mu v d' Artagnanově slabosti ukradl onen vzácný dopis.

Poté co d' Artagnan doráží do Paříže k panu de Trevillovi setkává se s jeho nejlepšími mušketýry Athosem, Porthosem a Aramisem. Jako prostředek na seznámení použiji souboj, který je bohužel přerušen příjezdem kardinálových gardistů.

Za d' Artagnanův hrdinský čin mu pan de Tréville umožní zápis ke gardistům pana des Essarts. Mezi záliby každého mušketýra patří lichocení a svádění krásných žen a hazardní hry.

D' Artagnan se seznamuje s manželkou kramáře, u něhož bydlí, paní Bonacieuxovou. Její manžel se dostává do vězení v Bastile, kde je stoprocentně prokázána jeho zbabělost díky níž upisuje svůj život ve službu kardinála. Kardinál má svoje tajné zvědy všude a proto pro něj není obtížné dozvědět se o lásce mezi královnou a lordem Buckinghamem. Kardinál navrhne králi uspořádat velkolepý ples a připomene mu, aby si Anna vzala darované přívěsky.

Paní Bonacieuxová, věrně oddaná královně, požádá d' Artagnana o vyzvednutí oněch přívěsků u lorda Buckinghama v Londýně. I přes velkou snahu kardinála zabránit jim v cestě, se d' Artagnanovi podaří doručit přívěsky královně včas, za odměnu dostává nesmírně cenný briliantový prsten.

Kardinál obléhá la Rochelle a Buckingham sbírá vojsko obleženým na pomoc. Richelieu posílá mylady do Anglie, aby zavraždila Buckinghama. Dává jí dopis, v němž stojí, že to, co učinila, bylo pro blaho státu (něco jako plná moc). Dopisu se zmocní Athos. Mylady je zatčena. D'Artagnan je královnou vyslán k Buckinghamovi se vzkazem, aby neválčil. Mylady se však osvobodí a ještě před d'Artagnanovým příjezdem nechá Buckinghama zavraždit. Mylady se vrací do Francie a ukrývá se v klášteře karmelitánek. Zde se náhodou setkává s Constance a otráví ji. D'Artagnan přijde jen o chvíli později a tak mu jeho milá zemře v náručí. Čtyřem přátelům a hraběti de Winter se mylady podaří vypátrat a popravit. Když je chce Richelieu potrestat za vraždu, odevzdá mu d'Artagnan list, který dovoluje majiteli učinit vše pro blaho státu. D'Artagnan je povýšen na poručíka mušketýrů, Porthos se žení s prokurátorkou, Aramis vstupuje do kláštera.Hlavní postavy

d' Artagnan - Gaskoněc tělem i duší, kt. se uchází o přijetí mezi královské mušketýry

Athos - jeden z mušketýrů, uzavřený samotář, drží si odstup od žen

Porthos - charismatický tlouštík, jenž vyniká svou rolí lichotníka

Aramis - poslední ze slavné trojice, uvažuje o vstupu do církevního života

pan de Tréville (původně Troisville) - narodil se jako Gaskoněc a později se stav velitelem královských mušketýrů

kardinál Richeliu - záporná postava příběhu, velel svým gardistům a toužil po sesazení královny Anny s trůnu

Ludvík XIII. - král Francie, trochu malicherný a sobecký

Paní Bonacieuxová - láska ďArtagnana

Milady (hraběnka de Winter) - záporná postava, manželka Athose


Výpisek:

"Prach jsem a v prach se obrátím. Život je plný pokořování a bolestní," pokračoval stále chmurněji. "Všechny nitky, které člověka spojují se štěstím, trhají se v ruce - a především ty nejcennější. Ach, milý d' Artagnan," pokračoval Arami s hořkostí v hlase, "věřte mi, a jestli vás postihne někdy něco zlého, ukrývejte svou bolest. Mlčení je poslední radostí nešťastných. Střezte se zasvěcovat kohokoli do svého trápení, neboť zvědavci sají naše slzy jako mouchy krev raněného daňka."

Imponite manus - vztahujte ruce
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama