Antoine de Saint-Exupéry: MALÝ PRINC

3. dubna 2012 v 22:38 | DENI |  POVINNÁ ČETBA

Antoine de Saint-Exupéry

  • francouzský spisovatel a publicista, letec a propagátor letectví
  • tragicky zahynul v létě 1944, patrně sestřelen německým letadlem v prostoru Korsiky nebo nad Alpami
  • Jeho život i tvorba jsou mimořádně sourodé, obojí určuje Saint-Exupéryho povolání letce, ale i psychické založení hluboce citlivého a ušlechtilého člověka.
  • Třebaže skeptik, prožívající trvalou bolestnou úzkost ze zmechanizované, odlidštěné civilizace, neustále osvědčuje optimistickou víru v to nejlepší v člověka i v lidském společenství. Jeho dílo, pateticky vášnivé a myšlenkově hluboké, vzbudilo už od prvních knih živý čtenářský ohlas.
Dílo:
→novela Letec
→romány Kurýr na jih, Noční let, Země lidí (s útředním motivem ztroskotání nad pouští, které zažil na vlastní kůži)
→básnická pohádka Malý princ

MALÝ PRINC

Celková charakteristika:
- filozofická pohádka → má základní pohádkový příběh, ale zároveň nutí člověka přemýšlet
- dojemné a smutné vyprávění o cestě za moudrostí a poznáním, že dospělí toho o světě vědí jen zoufale málo a jediné, co má smysl, je poslouchat vlastní srdce

Postavy:
Malý princ - malé postavy, světlé vlasy, zvědavý, nikdy neodpoví na otázku, vždy trvá na své otázce, starostlivý, usměvavý, čistý, nevinný, roztomilý, nezkažený, citlivý, věrný, milující, křehký, hodný, upřímný, rozumný, má rád západy slunce a svoji květinu, o kterou se stará
Pilot - dospělý, letec, samotářský, snílek
Princova květina - domýšlivá, marnivá
Král - panovačný; myslí si, že je rozumný, potřebuje si dokazovat svou autoritu, vládne hvězdám, kázaje jim činit to, co dělají i bez něj. Každý člověk je jeho poddaný a musí ho poslouchat, neboť jsou jeho rozkazy rozumné
Domýšlivec - samolibý, chce být obdivován všemi, ale žije na své planetce sám. Neslyší nic, co není projevem obdivu
Pijan - nešťastný, osamělý, pije, aby zapomněl, že se stydí, že pije
Byznysmen - zaměstnaný, vážný, nebaví se o hloupostech, neustále zaneprázdněný počítáním hvězd, o kterých si myslí, že jsou jeho.
Lampář - pracovitý, věrný příkazu, žije na planetce, rotující jednou za jednu minutu. Před nějakou dobou mu bylo nařízeno rozžínat lampu v noci a zhasínat ji ráno. V té době se těleso otáčelo rozumnou rychlostí a lampář měl čas na odpočinek. Poté se ale rychlost otáčení zvýšila. Lampář chtěl zůstat věrný příkazu, a tak rozžíná a zhasíná lampu každou minutu, bez odpočinku.
Zeměpisec - myslí si, že je nejdůležitější na světě, tráví všechen svůj čas tvorbou map, ale nikdy neopouští svůj stůl k dalším objevům
Liška - trochu znuděná, potřebuje přítele
Výhybkář, obchodník - postiženi spěchem a hektických způsobem života na Zemi, který nemá smysl

DĚJ:
  • Hlavní téma: Malý princ, kouzelná pohádková bytost, přichází na naši Zemi ze vzdálených vesmírných světů, aby se kdesi v africké poušti setkal s autorem tohoto příběhu a zjevil mu tajemství své podivuhodné životní pouti. Ale zjeví mu mnohem víc: tajemství čistého srdce, dobra a krásy.
  • Vedlejší téma: Autor vypráví o nepochopení ze strany dospělých, o jejich neinteligenci a o tom, jak to děti mají s dospělými těžké. Autor nakreslil hada, jak spolkl slona a nikdo to nepochopil. Dospělí ho nutili učit se a učit se, malování zakázáno.

Vypravěč vypráví o setkání s malým princem, kterého potkal před šesti lety na poušti, kde oba ztroskotali. Malý princ po něm požadoval obrázek beránka. Vypravěč se snažil jak jen mohl, ale princovy se nakreslený beránek nikdy nezamlouval. Tak mu tedy vypravěč nakonec nakreslil krabici a řekl, že beránek je v ní. Vypravěč poté zjistil, že planetka odkud malý princ přichází je velmi malinká. Malý princ mluvil i o květině(růži, která byla zprvu spíše zahleděná do sebe a o malého prince se nezajímala, ale když jí řekl, že odjíždí, ukázalo se, že ho měla ráda - bylo jí to líto, jak se k němu chovala), kterou má na své planetce a jak je mu velmi blízká, kvůli které ale nakonec svou planetku opustil.

Během putování na zemi potkal hada, lišku, výhybkáře a obchodníka, který prodával vodu v pilulkách. Z každého tohoto setkání si odnesl něco moudrého a poučného,ale mnohdy i nepochopitelného.

Ke konci příběhu hledají oba studnu, protože letcovi došla voda a stroj stále ještě neopravil. Nakonec ji našli a druhý den se Malý princ nechal uštknout hadem a vrátil se na svou planetku.

Epizody: Za epizody bychom mohli pokládat princovy návštěvy na různých planetkách. Tyto planetky navštívil a už se tam nikdy nevrátil. Přišel na to, že lidi kteří tyto planetky jsou poměrně pro život nedůležití a většina z nich myslí jen na sebe. Tito lidi, co potkal na planetkách při svých dobrodružstvích, charakterizují lidské vlastnosti i city.

Kompozice:
- román je na začátku a na konci psán chronologicky
- ta část, kde navštěvuje různé planetky je psána retrospektivně (vzpomíná, vrací se do minulosti)

Textové prostředky:
- když vypravěč na začátku popisuje svoje dětství - mluví sám o sobě a sám za sebe - je použita "Ich-forma" - ta se pak objeví i v úplném závěru knihy (autor vzpomíná)
- častější je zde ale "Er-forma", protože autor z větší části knihy popisuje samotného malého prince a jeho činy

Obrazná pojmenování: (v této knize lze najít mnoho obrazných pojmenování)
→Metafora: ... stará opuštěná skořápka = tak se vyprávěč vyjádřil o princově mrtvém těle ... kroužek barvy měsíce = had ...
→Přirovnání: ... klesl pomalu, jako padá strom ...
→Personifikace - jelikož se jedná o pohádku je zde personifikace velice častá - zvířata, květiny i věci se chovají jako lidé (např.: ... hvězdy se tiše smějí ... vítr dlouho spal ... studna zpívá ...)
→Hyperbola: ... rychlík otřásl domkem výhybkáře ... nekonečná poušť ...
→Epiteton: ... chvějící se slunce ...
→Oxymóron: ... Jste krásné, ale prázdné ...
→Zvukomalba: ... zanechávaje za sebou lehký kovový šelest ...

Zvláštnosti:
- autor si k popsání událostí pomáhá obrázky
- nevyužívá žádných archaismů ani dlouhých souvětí
- kniha je rozdělena do 27 kapitol - mnohé z nich jsou velmi krátké
- velmi se mi líbil velký citový "náboj" v knize
- kniha je psaná z pohledu autora ,který je v ději druhou nejdůležitější postavou ,po malém princi
- kniha je trošku melancholická a nutí k zamyšlení
- líbí se mi prosba autora na konci knihy: prosí nás, abychom mu napsali, až se princ na poušť vrátí
______________________________________________________________________

Poznámka: Tento článek NENÍ knižní recenze, tudíž jde o objektivní výklad obsahu knihy obsahující spoilery i podrobný popis postav. Slouží pouze jako pomocný výukový materiál k ústní zkoušce z maturity z českého jazyka. Zpracovala jsem ho já pro vlastní potřebu dle mých dojmů z přečtené knížky, proto jestli Vám tam něco chybí, nebojte se si to doplnit... ;)
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama