G. Orwel: FARMA ZVÍŘAT (totalitní literatura)

3. dubna 2012 v 23:37 | DENI |  POVINNÁ ČETBA

George Orwell (1903-1950)

představitel totalitní literatury

Britský novinář, esejista, spisovatel. Nějakou dobu žil jako tulák v těch nejchudších vrstvách v Paříži a Londýně. Intenzivní politické a sociální vření, které smýká Evropou, ho vtahuje, a tak se stává Georgem Orwellem, vášnivým socialistou, odpůrcem fašismu a zastáncem rovnosti. Těsně po válce napsal dva romány, které popisují, kam až by režim mohl zajít.

Dílo:
→ Farářova dcera
→ 1984 - román ve stylu sci-fi, vyšel roku 1948
→ Farma zvířat - román ukazující formou bajky vztahy mezi lidmi

FARMA ZVÍŘAT

Celková charakteristika:
Román Farma zvířat je napsán formou bajky a vychází z Bible z Ježíšova podobenství. Svou podstatou předpověděl události pár let dopředu. Orwell s naprostou přesností popsal komunismus - systém, kde jsou si zprvu všichni rovni, ale postupně je většina rovných ovládána několika ještě "rovnějšími", což má za následek vývoj až k totalitarismu. Farma je zde jakýmsi symbolem pro stát. Nejdříve jediné místo, kde je člověk svobodný, kde pomalu se stává vězením.

Původně dobrá myšlenka se promění ve zlo páchané na nebohých zvířatech, která nejsou schopna se svými zkušenostmi a dovednostmi se sama bránit. Slepě následující své vůdce a poslouchají je na slovo.

Jazyk: Bajka neobvyklého rozsahu - slabší knihy; barvité popisy, přiléhavé výrazy, hojný výskyt přímé řeči, bez archaismů a zastaralých slov.

Postavy:
Napoleon - (Stalin) prase, nejchytřejší, ale nejmazanější, podvodník, zrádce, pokrytec, prospěchář, vůdce - začne zavádět totalitní praktiky
Kuliš - (Trockij) chytré prase, čestný, má dobré nápady
pan Jones - původní majitel farmy, alkoholik
Boxer - kůň, největší dříč, idealista, čestný, pracovitý
Pištík - prase, pravá ruka Napoleona, lhář
Major - (Lenin) inteligentní kanec, má hodně proslovů a zvířata zfanatizuje
Molina - klisna, ráda se parádí mašlemi
Benjamin - osel, tichý, klidný, velice inteligentní
Mojžíš - havran
Lupina - statná, mateřsky vyhlížející klisna středního věku

DĚJ:
Celý děj se odehrává na anglické farmě. Zpočátku je to úplně normální farma, ale zvířata, která na ní žijí, se shodnou na tom, že se nenechají ovládat majitelem panem Jonesem. Starý kanec Mojžíš naučí své přátele píseň "Zvířata Anglie" a tím položí základy tzv. animalismu. Hlavními znaky je nepřátelství ke člověku a naopak láska ke zvířatům. Mojžíš připraví půdu pro revoluci, ve které dojde k vyhnání pana farmy Jonese a převzetí moci zvířaty. Je sepsáno sedmero přikázání a každé zvíře je povinno je dodržovat v zájmu svém a společnosti. Spravováním farmy se pověří sama prasata. Zprvu farma opravdu dobře prosperuje. Díky tomu si zvířata nepovšimnou, že podmínky pro život se nezměnily a příděl jídla se ani o píď nezvýšil.

Postupně dochází k upravování sedmera ve prospěch prasat(Všechna zvířata jsou si rovna - ale některá jsou si rovnější). Při jakékoliv snaze proti něčemu protestovat, je jim vše odůvodněno pomocí inteligentních argumentů, kterým údajně oni nemohou rozumět, jelikož jsou hloupá a nevzdělaná. Všechno, co se jim zdá špatné, je pro jejich život vlastně nejlepší.

Když se nakonec prasata nastěhují do Jonesova domu, kde si užívají luxusu, poruší tím několik pravidel najednou. Dokonce pozvou na večeři několik lidských farmářů ze sousedství. Při pohledu do oken zvířata nepoznávají rozdíl mezi člověkem a prasetem. Uvědomují si, jak byla využívána.


Znaky:
  • alegorie, rysy bajky a pohádky
  • kritika komunismu
  • narážka na Lenina (elektrifikace)
Zvířecí společnost podléhá vlivu jedinců, kteří s ní manipulují - paralela s totalitními režimy. "Diktatura" člověka nahrazena společností, kde "všechna zvířata jsou si rovna", nakonec se ale uplatnilo dokončení "ale některá jsou si rovnější"; oslovení "vůdce", "soudruhu", "soudružko"; veřejné popravy za "zradu" či nesmyslné prohřešky,

Motivy:
Totalismus - obrazově ukázán na zvířatech, něco jako bajka
Píseň Zvířata Anglie - něco jako teď je hymna
Sedm přikázání - zákony...
Farma zvířat - nový název Panské farmy po vyhnání majitele pana Jonesa


Citát:Člověk je jediný tvor, který konzumuje aniž by produkoval.

Zajímavost:Odtud pochází české přísloví "žije si jak prase v žitě"

______________________________________________________________________

Poznámka: Tento článek NENÍ knižní recenze, tudíž jde o objektivní výklad obsahu knihy obsahující spoilery i podrobný popis postav. Slouží pouze jako pomocný výukový materiál k ústní zkoušce z maturity z českého jazyka. Zpracovala jsem ho já pro vlastní potřebu dle mých dojmů z přečtené knížky, proto jestli Vám tam něco chybí, nebojte se si to doplnit... ;)

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 zvieracie hry zvieracie hry | Web | 9. listopadu 2013 v 11:17 | Reagovat

supr supr kniha

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama