Honoré de Balzac: OTEC GORIOT

3. dubna 2012 v 22:50 | DENI |  POVINNÁ ČETBA

Honoré de Balzac (1799 - 1850)

Francouzký spisovatel svou tvorbou stojí na rozhraní mezi romantismem a realismem. Spolu s Hugem dovedl k dokonalosti románovou formu. Vyrůstal v chudé měšťanské rodině. Na otcovo naléhání studoval v Paříži práva, ale nakonec se rozhodl pro dráhu spisovatel

Ve svých dílech projevil smysl pro detail, měl znalost prostředí i postav, které popisuje. Snažil se popsat všechny typy šlechticů a jejich životní situace. Vždy stál na jejich straně. Ve všech jeho románech jde o vystihnutí převládajících morálních vlastností.

Dílo: Je autorem rozsáhlého cyklu, který nazval Lidská komedie (La Comédie humaine). Tento cyklus, zobrazující francouzskou společnost na počátku 19. století
Šuani - historický válečný román z období francouzské revoluce, který je mezníkem v jeho tvorbě; později jej zařadil do cyklu Lidská komedie.
Gobseck - příběh hamižného podnikatele a spekulanta předznamenává balzakovskou metodu realistického románu.
Šagrénová kůže - román s pohádkově fantastickými prvky. Řadí se do skupiny filozofické.
Farář Tourský - zařazen do skupiny románů-studií z provinčního života.
Plukovník Chabert - zámožný plukovník byl smrtelně zraněn v bitvě proti Rusům. Lékaři ho považovali za mrtvého a nechali pohřbít do hromadného hrobu. Plukovník zanedlouho obživl, časem se trochu zotavil, ale nikdo už mu nevěřil jeho pravou totožnost, ani jeho vlastní žena ho nepoznala. Žil tedy jako tulák a pobuda.
→Evženie Grandetová - jeden z vrcholných autorových románů, tragický příběh ubohé dcery bohatého a neuvěřitelně lakotného obchodníka Grandeta je zároveň znamenitým obrazem francouzské měšťácké společnosti první poloviny 19. století.

OTEC GORIOT:

Celková charakteristika:
- realistický obraz soudobé francouzské společnosti, kde převládají intriky a podvody, kde není místo pro poctivou práci, šlechetnost, lidskou čest a kde se i láska získává pomocí finančních prostředků -autor ironizuje měšťanské prostředí, odhaluje úpadek citů a mravnosti (na jednotlivých osudech postav)
- kritika společnosti, v níž se neuplatňuje cit a poctivost - jakýkoli cit, je-li upřímný a otevřený, je považován za slabost; mezilidské vztahy i mravní hodnoty se přepočítávají na majetek a peníze; život prostých lidí kontrastuje životu bohatých

Mistrovská kompozice díla: zápletka, konflikt, narůstá dramatičnost děje; podrobné popisy prostředí
- důkladnost, smysl pro detail (budovy s okolím, ulice, zařízení bytu); množství postav důkladně propracovaných, prolínání osudů postav románu; výrazné charakteristiky hrdinů

Jazyk: Balzac charakterizuje postavy z různých prostředí (zvláště v dialozích) - jazyk spisovný i výrazy z obecné mluvy, využívá přirovnání, vysoký podíl tvoří přídavná jména, je velmi popisný a záměrně bohatý na detaily v popisu osob, jejich vzhledu, podoby, oblékání a způsobu chování. Stejně tak bohaté jsou popisy prostředí.

Postavy:
postavy jsou typické, v jejich charakterech se výrazně projevuje rys silného individulismu, svými činy vystihují dobovou atmosféru, pokleslou morálku měšťácké aristokracie, negativní jevy a poměry ve společnosti, pojí se s prostředím tehdejší Paříže - zdánlivá rozdílnost osudů, ale typy poznamenané stejným prostředím a mezilidskými vztahy
  • Goriot - poctivý, obětavý, citlivý starý člověk; dobrák, ale bezmocný; původně úspěšný obchodník, byl dost zámožný, ale umírá v chudobě; v penzionu pokládán za hlupáka (společenská degradace)
  • Evžen Rastignac [rastyňak] - mladý muž "na vzestupu", zpočátku sympatický, poctivý, pak ctižádostivý (charakter se utváří, vyvíjí), ztrácí iluze, jak poznává realitu, v honbě za kariérou odhazuje všechny morální zásady; vývoj osobnosti opačný než u Goriota
  • Vautrin [vótrén] - uprchlý zločinec, galejník, zlý, cynický, každého nabádá k špatnostem (objevuje se i v jiných románech Lidské komedie)

Děj a kompozice:
- Děj se odehrává v Paříži 1. pol. 19. stol. na pozadí měšťanského penzionu Vauquer).
- Autor zobrazil tragiku otcovské lásky schopné největší oběti pro dcery, aby se vmísily do vznešené pařížské společnosti, věrně zachytil dva zdánlivě protichůdné lidské osudy (bohatého obchodníka s nudlemi Goriota a životní cestu mladého studenta práv Evžena Rastignace, kteří se setkali v penzionu vdovy Vauquerové)

Román je rozdělen do tří částí. Expozice, již je čtenář uváděn postupně do prostředí, seznamuje s postavami a jejich motivací. Střední část se skládá se dvou dějových linií, z nichž první představuje Rastignakovy přípravy před vstupem do společnosti a druhá krizi, ve které probíhá souboj mezi silami dobra, reprezentovanými Goriotem, a zla v rouše Vautrina a Rastignakovými příbuznými, komtesy de Beauséant. Tato část končí zatčením Vautrina a je prvním rozuzlením románu. Konečná fáze zahrnuje pět nejdramatičtějších dnů. Goriot umírá v samotě a zoufalství a morální "smrtí"prochází i Rastignac. Román je přesně časově určen a odehrává se chronologicky v období čtyř měsíců, ve skutečnosti jde ale o asi osmnáct dnů plných událostí.

Tato kniha patří mezi studie mravů a scény ze života soukromého.

______________________________________________________________________

Poznámka: Tento článek NENÍ knižní recenze, tudíž jde o objektivní výklad obsahu knihy obsahující spoilery i podrobný popis postav. Slouží pouze jako pomocný výukový materiál k ústní zkoušce z maturity z českého jazyka. Zpracovala jsem ho já pro vlastní potřebu dle mých dojmů z přečtené knížky, proto jestli Vám tam něco chybí, nebojte se si to doplnit... ;)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama