Potkala jsem JEŽKA a co dál...

15. dubna 2012 v 16:29 | DENI |  Články

Před pár lety, bylo to na podzim roku 2008, jsem potkala malého ježečka. Hrozně špatně dýchal a vypadal uboze. Bylo mi ho líto, ale tehdy jsem nevěděla, jak mu pomoci. Když jsem přišla domů, hned jsem sedla k počítači a hledala nějaké informace.....


Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt ježek

V říjnu a listopadu poměrně často potkáváme na cestách malé ježky, kteří vypadají, že se bez naší pomoci neobejdou. Mnohdy je to pravda.

HMOTNOST:

K úspěšnému přezimování potřebuje ježeček dosáhnout hmotnosti 700g! Začátkem října je třeba pomáhat jen ježkům vážících méně než 200g, ke konci měsíce října pod 400g. Pokud si ježka donesete domů a zjistíte, že má dostatečnou hmotnost, VRAŤTE HO ZPĚT NA MÍSTO, KDE JSTE JEJ NAŠLI (ježek toto místo již zná a možná už zde má vybudovaný úkryt na zimu)!

Ježka zvážíme ihned a pak pravidelně po týdenních intervalech. Nejlepší je, když si hmotnost našeho ježka budeme zapisovat a tak snadno zjistíme, jak se mu daří. Zdravý a dobře krmený ježeček týdně přibere asi 50-70g.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt hedgehog poop

PARAZITI:

Ježek má malou hmotnost, co dál? Může se stát, že je ježek poraněný, nebo nemocný... pokud je to tak, měli by jste s ním co nejdříve navštívit veterinární ordinaci. Skoro každý ježek má množství vnějších parazitů (blecha, klíště,...) na jejich odstranění můžete použít tyto výrobky:

→ Biokill spray
→ Frontline spray
→ Arpalit 1% spray

Ježek může mít i vnitřní parazity. Zjistíte to prohlídkou jeho trusu. Vnitřní parazity zlikvidujete podáním odčervovacího prostředku, vybraného veterinářem.

Súvisiaci obrázok

BYDLENÍ:

Bednička musí být dost velká, aby se tam ježek vlezl, i když vyroste a přibere! Protože ne všichni lidé mají zahradu, kde by mohli ježkovi udělat výběh, myslím, že postačí i nějaká vhodná klec s plastovým dnem (aby se dobře čistila) a domečkem (musí být dost široký, aby se tam ježek mohl i otočit!), kde bude ježek spinkat. Dále budeme potřebovat dvě těžké, nejlépe kameninové misky, které ježek nepřevrhne. Do jedné dáme vodu a do druhé krmení. Klec můžeme vystlat třeba hoblinami a domeček novinovým papírem, ubrousky nebo kousky látky.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt hedgehog house

POTRAVA:

Potrava a voda se podává denně do misky a liší se podle váhy ježka.

►VÁHA DO 100g:
Krmíme přímo do tlamičky injekční stříkačkou bez jehly, nebo lahvičkou pro štěňata. Krmíme pomalu, aby se mládě nezahltlo, zpočátku každé 3 hodiny, a to i v noci! Ježka si při tom položíme na dlaň bříškem vzhůru, po nakrmení bříško a okolí řitního otvoru (zadeček) lehce promasírujeme. !!!Mládě musí být drženo v teple a v čistotě.!!!
- Potravu tvoří hustý odvar z rýže, vloček či krupice ředěný heřmánkovým čajem a neslazeným kondenzovaným mlékem Tatra v poměru 1 : 1. K tomu přidáme pár kapek vaječného žloutku a trochu medu.
- Vhodná je též dětská mléčná instantní rýžová kaše Milupa nebo Ballů, která je ke koupi v lékárně. Připravuje se dle návodu na obalu, jen ji musíme více naředit, nejlépe slabým fenyklovým čajem s trochou medu. Během 24 hodin má mládě přijmout množství potravy odpovídající 1/3 jeho váhy.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt ježek

► VÁHA 100-150g:
Pití: čaj mírně slazený medem či Glukopurem (čaj může být slabý heřmánkový, fenyklový či dětský )
K potravě podáváme rozvařené a propasírované ovesné vločky, rýže, krupice či rozmočený dietní suchar a naškrábané či mleté syrové hovězí či drůbeží maso (popř. vařené kuřecí krky či drůbky umleté i s drobnými kostmi a chrupavkou, vařená ryba).
- Přidáme trochu strouhané syrové mrkve a syrového žloutku, 1 až 2 kapky Spofavitu dětského sirupu. Výsledná směs by měla vypadat jako kaše. 2 až 3x týdně do ní zamícháme na špičku nože Roboran.
- Krmení zpestříme třeba strouhaným netučným sýrem, trochou smetany,
piškotem, měkkého kompotovaného ovoce (broskve, meruňky, ananas...) nebo tvarohu ochuceného medem.
- skvělá je dětská instantní bezmléčná rýžová kaše a v ní rozmixovaná část kočičí konzervy Whiskas, vitamíny pak nepřidáváme. Krmíme 3x denně, nejvíce večer. Celková denní dávka pro ježka by měla činit asi 6 dkg.

Súvisiaci obrázok


► VÁHA NAD 150g:
Pití : od čaje postupně přecházíme na pitnou vodu.
Potrava : rýže, vařené vlasové nudle,maso nakrájené na drobno (mělo by tvořit polovinu dávky), můžeme použít i kočičí, nebo psí konzervu. Přidávají se syrové ovesné vločky nebo burisony, krájený sýr, asi 3x týdně 1/4 vařeného vejce.
- Na zpestření krmení můžeme přidat třeba sušené kopřivy, kousky ovoce
(např. mandarinky, spařené hrozinky, banán, jablko, hrušku, broskev) kokos,hlávkový salát, kousek tvrdého rohlíku či chleba.
- Z vitamínů třeba Plastin na špičku nože, 1x denně do krmení.
- Maso by mělo být z části tvořeno rybami (syrové či vařené, bez kostí). K procvičení žvýkání můžeme přidat roztlučené, vařené drůbeží krky. Jako doplněk se hodí mouční červi ze zverimexu.
- Krmíme 2x denně. Celková denní dávka by měla činit asi 9 dkg.
- V případě průjmu podáme k pití silnější (tmavší) čaj, např. z dubové kůry. Do žrádla rozdrtíme trochu živočišného uhlí a dáme víc vařené mrkve a hovězího masa.

Súvisiaci obrázok

SPÁNEK, ZAZIMOVÁNÍ A PROBOUZENÍ:

Když bude náš ježek vážit přes 700g, přeneseme jeho klec na místo s teplotou +5°C, která NESMÍ klesnout pod bod mrazu. Domeček ježkovi pečlivě vystelemem, aby mu bylo hezky teplo. Stravujeme pouze suchým krmením (oříšky, suchý chleba, suchý rohlík, suchary, buráky, piškoty, ovesné vločky, burisony,...) Krmíme ježka do té doby, dokud krmení přijímá. Vodu mu dáváme STÁLE.

Pokud se ježkovi nebude chtít usnout, můžeme mu dát trochu hovězího masa a pak ho asi na dvě hodiny dát na balkon. Když ježek bude chtít zazimovat a zahájit zimní spánek, ucpe vchod do domečku a nebude si brát potravu.

Ježek by se měl probudit koncem března, nebo začátkem dubna. Pokud se ježečkovi nebude chtít vstávat přeneseme jeho bydlení do tepla. Po probuzení ježka převážíme, prohlédneme a necháme proběhnout. Zdravý ježek zimováním ztrácí asi 20% hmotnosti, které pak rychle nabere zpět. Zpočátku krmíme menšími dávkami, postupně přecházíme na denní dávku okolo 120g. Dávku Roboranu zvýšíme na 4x týdně, moučnými červy a žížalami pomalu učíme ježka na živou potravu.

Súvisiaci obrázok

SVOBODA:

Na konci dubna, nejlépe však v květnu, když bude hezké počasí, choďte s ježkem každou noc ven. Nechte ježka aby se trochu proběhnul a sledujte jeho chování. Pokud čmuchá a jako by hledal potravu, je vše v nejlepším pořádku. Dejte si pozor aby vám ježeček neutekl. Choďte s ježkem ven každou noc (alespoň na hodinku). Asi po týdnu vezměte ježka a jeho domeček a odneste je na místo, kde nechodí moc často lidé, kde je dostatek úkrytů a potravy. Domeček nějak hezky schovejte a ježka dejte do domečku, před domeček dejte ještě poslední várku krmení. Může se stát, že se ježkovi na vámi vybraném místě zalíbí a usídlí se zde, ale většinou si najde domov jinde.

Súvisiaci obrázok

Tak snad jsem vám lidé trochu pomohla. A pokud někde ježka najdete, už budete vědět, jak se o něj postarat!

zajímavé informace použity z: http://www.sweb.cz/veterina.havirov/
(úžasný web nejen o ježcích!)

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt hedgehog poop
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama