Karel Havlíček Borovský: KRÁL LÁVRA

3. dubna 2012 v 22:58 | DENI |  POVINNÁ ČETBA

Karel Havlíček Borovský (1821-1856)


  • "Borovský" je pseudonym - odvozen od obce Borová
  • politický novinář, založil mnoho časopisů, no
  • studoval filosofii, vstoupil do semináře, chtěl výt vlasteneckým knězem, vadil mu fanatický kněz Rost, kterého si pak bral na mušku v některých svých epigramech, ze semináře byl vylouče
  • v době Bachova absolutismu (po r. 1848) byl za své články pronásledován, zatčen a deportován do Brixenu v severní Itálii. Kvůli tomu, aby se mohl vrátit, podepsal prohlášení, že se vzdává žurnalistické a spisovatelské činnosti
  • umřel na TBC, jeho pohřeb se stal protirakouskou demonstrací
  • je zakladatelem "epigramu" = krátký satirický útvar, zesměšňující poměry ve společnosti (napsal jich asi 250)

Dílo:

→Tyrolské elegie - žalozpěv

→ Křest svatého Vladimíra - o přijetí křesťanství v Rusku, zesměšňuje cara

→ Král Lávra


Král Lávra


Charakteristika:

Ostrá satirická kritika hlouposti.

Karel Havlíček Borovský svými satirami kritizuje absolutismus. Jako novinář rád psal o bojích Irů za svobodu. Proto jde o irského krále. S irskou pohádkou na midasovský námět krále s oslíma ušima seznámil v BrixenuPostava krále Lávry ukazuje vlastnosti panovníka Ferdinanda, který v té době seděl dlouhá léta na císařském trůně ve Vídni. Oslí uši jsou tedy politickým symbolem. S podobnou pohádkou se K.H. Borovský seznámil ve Vídni, přeložil si ji a humoristicky přepracoval, dal jí některé české prvky. Jde o satirickou kritiku hlouposti, prostý příběh panovníka.

Jazyk:

Lidový humor, písňová forma (jednoduchý rým a čtyřveršová sloka); smírný konec - parodie historií o hodných panovnících; prostý jazyk, lidová mluva; v podtextu - úděl sledovaného novináře (kdo odhaluje kritikou oslí uši, je stíhán)

Kompozice:

Verš básně je jednoduchý, rýmy se nepravidelně střídají. Autor upřednostňuje sdělení před formou, a proto zde nemůžeme hovořit o žádném velkém básnění. Dílo je nicméně velmi zajímavé, úsměvné a jeho ironie a nadčasový obsah dokáží oslovit čtenáře i dnes.

Postavy: Král Lávra, Kukulín, Kukulínova matkaDěj:

Lávra je irský král, není zlý, ale má divnou "slabost". Holit a stříhat se nechává jednou do roka a odplatou j holičovi kat a provaz. Bradýřů je hrstka, ti se bouřit nemohou a lid časem přivykne i šibenici. Tu ale připadne los na mladého Kukulína. Už ho vedl kat na popraviště, když se králi vrhne k nohám statečná matka - vdova a s prosbou i výčitkou oroduje za syna. Lávra byl jinak hodný král, zastyděl se i slitoval, jen musel Kukulín svatosvatě slíbit, že smlčí, co zhlédl pod vlasy. Dokonce se stal dvorním holičem. Tajemství jej čím dál více tíží a trápí. Na radu poustevníčka se Kukulínovi ulevilo, až když tajemství všeptal do staré vrby. Cesty osudu jsou však nevyzpytatelné … Za nedlouho král uspořádal bál. Cestou na bál muzikant český Červíček zjistil, že se mu z basy ztratil kolík. Zrovna šel kolem vrby, uřízl z ní větev a nahradil ztracený kolík. Když začal na bále hrát, basa zpustila: "Král Lávra má dlouhé oslí uši, král je ušatec….". Nejprve je z toho velké pozdvižení, ale pak si poddaní uvědomí, že je to jediná vada, a nenízase tak hrozná, a tak Lávra od té doby může nosit své oslí uši beze studu viditelně a veřejně.


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama