Romain Rolland: PETR A LUCIE

5. dubna 2012 v 9:45 | DENI |  POVINNÁ ČETBA

Romain Rolland


  • autor píše v předválečném, válečném a meziválečném odbobí
  • francouzský prozaik, romanopisec, dramatik, esejista, z duše přesvědčený pacifista, odpůrce fašismu, bojovník za světový mír autoři v tomto období píšou o válce (humor a satiru), nebo o nástupu fašismu a nacismu

- Dílo:

→Jan Kryštof (styl "román řeka" = rozsáhlý životopisný román)

→ Dobrý člověk ještě žije - humoristický román ze středověku

→ Petr a Lucie - novela, milostný příběh lásky na motivy Romea a JuliePetr a Lucie


Celková charakteristika:

Strhující příběh tragické lásky, který je zasazen do těžkých dní Velkého pátku roku 1918, kdy došlo k bombardování Paříže. Zahynulo tehdy několik Rollandových přátel - mezi nimi i mladý malíř a jeho žena.

Vylíčení nelehkého života společnosti v těžkém období. Tichá vzpoura dvou mladých lidí, kteří se jen náhodou setkávají. Zobrazení morálního a společenského úpadku života lidí ve válečném období. Lidé se postupně válce oddávají a podléhají otupělosti.

Příběh je vystaven na kontrastu dvou základních rovin. První z nich tvoří válka, nesmyslné zabíjení , krutost, společenská skepse a deziluze , druhou pak vnitřní svět obou hrdinů, intimní scény citů a snů, morální čistota a nevinnost milenecké dvojice.

Jazyk:

Dílo je napsáno spisovným jazykem s pár přechodníky (a vrátiv se k domů ...), objevují se zde také symboly (V každé nové zatáčce hukot peřejí mohutněl - válka se jim přibližovala). Kniha je založená na kontrastech války/lásky, světa milenců/předtuše smrti.

Kniha je plná úvahových pasáží.


Postavy:

Petr Aubier - má v sobě velké protiklady - v jednu chvíli je šťastný, za chvíli nešťastný, raduje se a zároveň trpí, na jednu stranu se vzdává, ale na druhou se vzpouzí. Je velmi nervózní a vášnivý.
Lucie - klidná a optimistická, bere život takový, jaký je, vždyť mohl být i horší, nestará se o zítřek.Děj novely:

Odehrává se během pouhých dvou měsíců v Paříži a trvá od středy 30. ledna osudného Velkého pátku 29. března 1918. Během náletu se osmnáctiletý Petr Aubier setkává v metru dívkou Lucii. Bombardování způsobí paniku a vlna lidských těl Petra s Lucii přimkla těsně k sobě. Petr, ačkoli dívku nikdy předtím neviděl, ji chytil za ruku. Lucie a Petr se mlčky k sobě tiskli, a aniž by to v té chvíli tušili, vznikalo mezi nimi pouto. O dvě stanice později Lucie vystoupila, aniž by se s Petrem blíže seznámila. Neustále na sebe mysleli.

Po delší době se potkali. Hluboká náklonnost, která vznikla již v těch několika málo chvílích v metru, se mohla projevit. Dokázali se vzájemně svěřit se svými starostmi a bolestmi, byli si blízcí. Petr, syn ze zámožné měšťanské rodiny, měl být za půl roku povolán do armády. Byl to mladý citlivý muž, který válku nenáviděl z celého srdce. Pociťoval nesmírnou hrůzu z krutosti, která válku doprovází. Lucie, dcera tovární dělnice (dělnice na výrobu střeliva), z existenčních důvodů nedostudovaná výtvarnice, se musí živit malováním kýčovitých obrázků na objednávku. Něžná láska, která v jejich srdcích vykvetla, dokázala všechny tíživé problémy vymazat z mysli. Žili svou bezmeznou láskou a svými romantickými sny. Ve velikonočním týdnu se měli zcela oddat jeden druhému. Zatím je však při velkopátečním varhanním koncertu v chrámu Saint-Gervais čekalo "zasnoubení na věčnost". Paříž úpěla pod sprškou bomb a byl zasažen i chrám, ve kterém se setkali. Těla milenců pohřbil mohutný padající pilíř.

Shakespearovské téma - láska hyne vinou třetí osoby
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 rewound rewound | Web | 17. června 2015 v 13:18 | Reagovat

em přesně)! [:tired:]

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama