Moje knihovna 1: Bookshelf Tour 2016

6. listopadu 2016 v 23:34 | Deni |  MOJE KNIHOVNA

Moje knihovna 1: Bookshelf Tour 2016

Když už začínám s knižním blogem, rozhodla jsem se první představit svoji knihovničku (teda spíš knihovničky, protože nemám jen jednu), abych obhájila svoji posledlost knížkama. :) Za rok se plánuju stěhovat na Slovensko, takže na nějaký systém v sežazování jsem přednedávnem vzdala. Nově koupené knížky prostě narvu na nějaké volné místo (kterého je čím dál míň) a doufám, že to tak zatím vydrží. Takže začneme s hlavníma knihovničkama:

(Omlouvám se za kvalitu fotek, ale když jsem to fotila, tak se jako naschvál muselo zatáhnout.)Knihovnička 1:


Ve vrchní poličce mám krom knížek i hromadu blbin: skleněné sošky koníků, věšáček na prstýnky, plyšáky,... I knížky jsou tam pěkně namixované. Úplně nalevo mám nálepkové albumy z dětství, pak různé komixy (většinou z Pony Clubu, který jsem několik let odebírala). Za skleněným koníkem se schovávaji dívčí romány a dvě Harlekýnky. Četla jsem jen jednu, jsou mamčiny. Na stojato jsem ještě nacpala dvě knížky z řady Fotomodelky Eileen Fordové od B.B. Calhounové a různé WITCH knížky, které jsem milovala jako náctiletá. Fotomodelky u nás vyšly jen 3 díly z 10. Já mám první dva: Sama sebou, Hvězda večírků. Z WITCH knížek mám 4 tajné knihy (tajemství, odvaha, rodiče, škola), první díl převyprávěných komixů (Osudové pouto), Zelená magie, Studna pána mlh, Ebenová pyramida, Panenská růže a všechny 4 díly Střepů osudu (Kamenný sokol, Spáry orla, Stín sovy, Zlatý fénix). Dva díly Střepů osudu jsem si vlastně koupila nedávno za nějakých 50,- korun, aby mi nechyběly v řadě. Nesnáším, když mám nedokončené řady. :D
Pod plyšákama jsou na ležato tři knížky. Proč? 13x proto (Jay Asher) je úplně úžasná, četla jsem ji už několikrát. Tenounká růžová knížka nad ní je anglicky a jmenuje se Last Chance for a First Date. Koupila jsem si ji ještě na základce, abych si procvičila anglinu, protože jsou tam i česky přeložené části a slovíčka. Jenomže jsem ji dotěď nepřečetla. :D Třetí jsou román Touhy (český překlad) od slovenské spisovatelky Táni Keleové-Vasilkové, kterou jsem nedávno vyhrála v soutěži a zatím ještě nepřečetla.
Barevný komínek uprostřed jsou hlavně paperback knížky od Pony Clubu: 3 díly Šťastní a nespoutaní od Gaby Hauptmann, 8 dílů Srdíčka od Lauren Brooke, Večerní přítel, Proměny od Jane Ayres (to byl moc pěkný příběh o umírající holčičce), Kůň na balkoně, Nový život, Záhada na farmě u černého koně. Ty dvě nejtlustší knihy jsou slovenské Evitovky: Sukničkár od Karin Krausové a Melónová aféra od Evelin Červienkové (tu jsem četla nedávno a celkem se mi líbila).


Nad tím jsou tenké knížečky získané jako přílohy k časopisům - většinou ke slovenské Emmě: (Ne)zdravá láska, Nočný Chat a Ranný Fresh, Nikdy never Ryšavke, Nebezpečný muž a Haló,tu je tvoja láska. Donedávna je vydávaly bez jakéhokoliv popisku na hřbetě, tak jsem si ho tam vlastnoručně vyrýpala kružítkem. :D Úplně nahoře je pak My fair Sukuba od Jill Mylesové. Ještě jsem ji nečetla, je to totiž třetí díl. Koupila jsem ji v Levných knihách za nějakých 25,- korun s tím, že uvidím, jak se mi zalíbí a možná někdy dokoupím zbytek. :)
V komínku vpravo je 1-12 díl Upírských denníků od L.J.Smith (9. a 11. mi chybí a dva mám ve slovenčině), první díl Stefanových deníků a 4 z 5 dílné série Kronika rodu Spiderwicků od Holly Blackové a Tonyho DiTerliziho, kterou jsem zbožňovala jako malá. Pátý díl Mulgarath se zlobí mám už konečně objednaný z Knižního klubu.


V druhé poličce mám dlouhou řadu knížek z Pony Clubu, nebudu je všechny vypisovat, ale jako puberťačce se mi nejvíc líbily řady Diablo od Gabi Adam, Anděl koní a Nespoutaná od Angely Dorsey. Mezi Pony knížkyma jsou schované ještě dvě oranžové KOD knížky (Černý hřebec, Klub dobrodruhů), dvě Dobrodružství od Enid Blytonové, Ferdovy příhody a ta tlustá uprostřed je Čenda a spol. od Vojtěcha Steklače.
Naležato vlevo jsou všechny tři díly Hvězdné knihy (Mistr Kadehar, Pán Sha, Tvář vládce stínů) od Erika L´Homme, Klukům vstup zakázán, Dívka 16: Kolosální trapas od Sue Limb (ta se mi moc nelíbila, jediné vtipné bylo, když ztratila kalhotky... to i jde? :D) a tenounké anglicko-slovenské knížečky příběhů z řady klasiků vydávané jako dárek k novinám. Na jedné stránce je vždy anglický text, na druhé slovenský překlad. Je to například Milionová bankovka od Marka Twaina nebo Frankenstein od Mery Shelley.
Prostřední komínek odspoda: nádherná dětská knížka Laura a dobrodružství Aventerry od Petere Freunda (první ze 4 dílů), Sovětská literatura, Advent, tenká modrá paperback Dášeňka od Čapka (někde nadtím mám zahrabanou i německou verzi, ta má oranžový obal), Mistr a Markétka od Bulgakova, Sisi (tu jsem dostala od třídní učitelky na střední), 3 kuchařky (Vaříme s Láďou Hruškou, Šéfovy recepty, Margot) a úplně nahoře náááádherné vydání Markéty Lazarové od Vančury, které jsem dostala v soutěži Municipalita.
Sloupeček vpravo jsou čistě dětské knížky. Odspodu: Sám doma, Černý rytíř, Muminci, Shiloh je náš a několi knížek z různých řad od Thomase Breziny (např. jeden díl Klubu tygrů, jedno Dračí srdce, dvě z Klubu záhad, červená je druhý díl Bello Bond, který se vydával jen ve slovenčině).


Třetí polička je narvaná jenom učebnicema a podobnýma "intelektuálníma" věcma, kterých se mi po dokončení střední nepodařilo prodat. Studovala jsem SOŠ veřejnou správu, takže největší bychle jsou zákony. Modročervená uprostřed je Ruština pro samouky, protože jak já, tak mamka jsme se učily na střední Rusky. (A já na základce ještě Německy i Anglicky.) Mezi všemi těmi učebnicemi se schovává žlutá knížka Která je to hvězda?, kterou jsem dostala od babičky, protože miluju věci o vesmíru a Karkuro & Sudoku, které jsem si objednala kdysi z časopisu.
Ještě bych ráda vyzdvyhla 3 knížky, které jsou položené nahoře naležato, a to: Po stopách Alexandra Velikého, České dějiny očima psa 1 a České dějiny očima psa 2, protože se mi fakt líbily a určitě doporučuju lidem, co rádi historii.
A ještě k těm modelům aut... jo, jsou moje. ;) Zbožňuju autíčka. Moje nejoblíbenější je to poslední - Tatra 603. <3

Čtvrtá polička se nebezpečně prohýbá. Jsou to většinou starší knížky, některé jsou ještě z mamčina dětství, jiné z mého. Z levého sloupečku musím vypíchnout Nekonečný příběh od Michaela Ende a Dračího jezdce od Cornelie Funkeové. Úžasné příběhy. Mezi nimi se schovává verneovka Ocelové město, která má sice krásnou obálku, ale obsah mě nějak nechytil. První knížka, od které jsem stahovala obsah z internetu, abych udělala referát do školy, protože jsme ji museli přečíst. :) Jinak je tam ještě pár krásně ilustrovaných Martinek a Prasátko Babe s příšerným obalem.
Uprostřed jsou zase knížky z Pony Clubu. Krom nich ještě My z ostrova Saltkrákan od Astrid Lindgrenové, Čas ani myš nezastaví od Michaela Hoeye (moc pěkná knížka) a 13.nástupiště od jedné mladičké autorky Evy Ibbotsonové.
Vpravo dole jsou Alenky od Kira Bulyčova (Alenka z planety Země, Milion Alenčiných dobrodružství, Alenčiny narozeniny), které jsem zbožňovala jako dítě a i těď si je rády s mamčou přečteme. Kouzelné knížky o děvčátku, která zachraňuje brontosaura, potkává mimozemšťany, cestuje vesmírem a v průběhu knížek stárne v dospělou ženu. Další oblíbenou knížkou z dětství je Malý Bobeš od J.V. Plevy. Nad ním jsou dvě sbírky egypských pohádek Příběhy, na které svítilo slunce a Faraoni a Kouzelníci plus komixový Hobit od Tolkiena, kterého jsem sice dostala už dávno, ale pořád ještě nepřečetla. Úplně nahoře (nejdou moc dobře vidět) je několik knížek o zvířátkách od Lucy Danielsové (Chrt na vřesovišti, Dalmatin na útěku, Gorilí máma, Kočka v hrobce a jiné...).
Poslední spodní polička je zase miš-maš všeho možného. Vlevo jsou encyklopedie: Středověk, Pravěk, Zvířata, Dávné civilizace a Cesta do dějin s lovci pokladů. Další encyklopedie jsou v komínku uprostřed (Encyklopedie přírody, Svět pravěku, Dinosauři). Dále jsou mé oblíbené dětské knížky Dinosaurus od Disneyho, Neználkovy příhody od Nikolaje Nosova, Z deníku kocoura Modroočka od Josefa Koláře. Nahoře jsou opět 3 učebnice Ruštiny a nad nimi hnědá papírová krabice, ve které je knížka o pirátech. Krabice patří ke knížce a je v ní schovaný tajný dopis důležitý pro děj příběhu. :) Dole jsou 3 nádherné knížky, na které jsem moc hrdá: krásně ilustrovaná Dračí kronika, zlatá slovenská Egyptológia a vpravo dole Mumie a Pyramidy. Krom téhle jsou většina z knih na pravé straně sbírky pohádek. Já mám nejradši Petiškovu Sedmikrásku, Andersenovu Sněhovou královnu, červenou sbírku Pohádek, Vlčí nevěstu (Kazašské lidové pohádky) a Erbenovu Zlatovlásku. Krom toho je tam i Rasmus tulákem nebo Cestička k domovu.

Knihovnička 2:
Začnu vrchní poličkou. Tady už mám novější knížky. Zleva: manga komix Romeo a Julie, komixové Stmívání první díl, všechny díly Stmívání od Stephenie Meyerové (Stmívání, Nový měsíc, Zatmění, Rozbřesk, Krátký druhý život Bree Tannerové, Oficiální ilustrovaný průvodce), knížky od Richelle Mead a poslední jsou Andělé smrti z řady Mediátor od Meg Cabotové (mám jen tenhle třetí díl, takže jsem zkoušela číst, ale hned jsem i přestala... snad po dokoupení prvních dvou dílů zkusím znovu). Ještě se vrátím k té Mead: mám od ní kompletní řadu Sukuba (Trápení, Na vrcholu, Sny, Žár, Stíny, Odhalení), kterou totááááálně zbožňuju - už jsem ji četla celou dvakrát a plánuju ji číst až do smrti furt dokola, dokola, dokolaaaa... Vympýrskou akademii: první díl mám hardbackové filmové vydání, druhý díl se mi nedaří sehnat, třetí Stínem políbená mám hned dvakrát (to je vtipná příhoda: paní mi měla poslat druhý díl, ale nevšimla si, že má "šotkovský" výtisk a poslala mi znovu třetí díl, který má akorát na vazbě napsané "Mrazivý polibek", takže jsem oba díly strčila k sobě a zatím nevím, co s tím šotkem udělám :)), čtvrtý až šestý jsem koupila na Martinusu ve slevě (Krvavý slib, Spoutáni magií, Poslední oběť). Právě čtu pátý díl a líbí se mi, i když na Sukubu to nemá. Možná časem dokoupím i Pokrevní pouta... uvidíme. Zatím utrácím za slovenské vydání, protože když jsem viděla tu červenou krasavici s černě obarvenýma stránkama a stříbrným písmem na vazbě, tak jsem se zamilovala a hned jeden díl koupila (šestý). :D
Nahoře vpravo je opět Mead, a to první díl Věku X Šachovnice bohů, kterou ještě nemám přečtenou. Pod ní je Jiná Rasa od Jenny Nowak, kterou jsem ukradla mamce, protože se mi strašně líbila. Její upíři totiž nejsou tak přihřátí jako ti ze Stmívání. Vlevo mám nový přírůstek: dva díly z trojdílné řady od Laini Taylorové - Dcera kostí a dýmu, Dny krve a hvězdného třpytu. Třetí díl prý možná u nás ani nevyjde. No super. Bojím se to i začít číst. :/
Druhou poličku mi hlídá rodinné dědictví - porcelánová kočička, kterou mi dala babička. :) Vlevo začínáme jednou ne moc známou knížkou s krásnou obálkou, která se mi líbila už jako dítěti a je to Úžasná kniha Molly Moonové o hypnotismu od Georgie Byngové. Sousedí s trošku míň dětskými Padesáti odstíny (šedi/temnoty/svobody) od E.L. James. Mám všechny tři díly, ale nemůžu říct, že bych byla jejich největší fanynkou, jen mám prostě nerada nekopletní série a zase na vyhazov to taky není. Četla jsem i horší. Teď se tu nebudu rozepisovat, ale někdy udělám rereading a napíšu recenzi se svým názorem. :) Každopádně mám ještě dvě vtipné parodie od Roselly Calabró Padesát odstínů Adama a Padesát odstínů Evy (položené nahoře), u kterých jsem se fakt nasmála. Na nich jsou ještě tři díly skvělého vtipného Bertova supertajného deníku (Bert a bráchové, Svět podle Berta) od dvojice Sören Olsson; Anders Jacobsson. Vpravo pokračujeme nepřečtenou Štvanicí od Patricii Briggs (první díl řady Alfa a Omega), dokonalou Kočičí holkou od Thomase Breziny a Řadou nešťastných příhod od Lemonyho Snicketa. Tuhle řadu totááálně zbožňuju, takže mně štve, že už několik let nemůžu sehnat dva díly (pátý, devátý) a Neautorizovanou autobiografii. Tady je čitelnější fotka všech dílů, co mám včetně průvodce Pravda za řadou nešťastných příhod, jen mi tam chybí sedmička (Zpustlá vesnice), protože jsem ho četla ten den, kdy jsem to fotila:Nad Lemonym Snicketem mám narvané tři díly Bratrstva černé dýky(2:Milenec z věčnosti, 9:Milenka pout zbavená, 10:Znovuzrozený milenec) od J.R. Ward. Druhý díl jsem koupila náhodně ve slevě, několik let jsem si nenašla čas ho přečíst, takže teď je problém některé zbylé díly sehnat. Možná se mi časem podaří řadu dokončit.
Na třetí poličce se zabydlel Harry Potter. Kromě původního vydání (kde mi v řadě chybí první díl) a Bajek Barda Beedleho mám i nové ilustrované vydání druhého dílu Harry Potter a tajemná komnata, které jsem vyhrála v soutěži. Je to nádkerné dílko, ty ilustrace se vážně povedly a já z ní mám hroznou radost. Určitě si plánuju koupit i ten první díl. Vedle Bajek jsou Kameny osudu od Flavie Bujorové a Zombie Blondýny od Briana Jamese - moje první kniha od CooBoo mě mírně zklamala... Nebylo to to, co jsem čekala, ale další knížky to určitě napravily. :) Pak tam mám jediné 2 u nás vydané díly Sedmi bájných divů světa (Boj o poklad velké pyramidy, Strážce visutých zahrad) od Katherine Robertsové a už skoro kompletní řadu Deltora od Emily Rodda. Z první řady mám 7 z 8 dílů (Lesy hrůzovlády, Jezero prokletí, Město krys, Poušť zkázy, Hora děsu, Labyrint bestie, Údolí ztracených), z druhé řady mám všechny 3 (Jeskyně strachu, Ostrov přeludů, Země stínů) a třetí řadu nemám. Následují dva skvělé díly z hororové řady pro mládež Stopy hrůzy od R.L. Stine (Pozor na to, co si přeješ, Doupě nestvůry), jeětě hororovější Noční můry v Elm Street první i druhý díl a Poeova sbírka povídek Jáma a kyvadlo. Nahoře mám položené dvě úžasné knížky (Supervědátora a Seznam Přání) od Eoina Colfera, nepřečteného Vlka Samotáře od Jodi Picoultové, tři díly ze série Oškliví(Oškliví, Speciálové, Kompars) od Scotta Westerfelda a darovaný čtvrtý díl Narnie: Stříbrná židle, který jsem ještě nepřečetla, i když ho mám v knihovně už pěkných pár let. :DČtvrtá polička je mix mojich a mamčiných dětských knížek. Ty hodně barevné vzorované nalevo jsou z edice Barbie a ty seřazené podle barev z Disney knižního klubu. Moje nejoblíbenější z nich jsou Lišák a pes, Chladnokrevný tučňák a Nezbedná štěňata. Následuje Lotta z Rošťácké uličky od Astrid Lindgrenové, kterou jsem jako dítě zbožňovala a hromada mamčiných knížek (Robinsonka, Anna ze zeleného domu, Veronika prostě Nika,...). Úplně napravo za košíčkem se zdobenýma mýdlama (vyrábí je moje teta) se schovávají různé tituly Děsivých dějin a nějaké starší vydání Stop hrůzy.
Nahoře mám položenou sbírku ruských pohádek ve slovenčině Krása nevídaná, první díl DC superhrdinovské komixové řady (Avengers), miniencyklopedii Američtí koně snů od Pony Clubu a ta tlustá bychle nalevo je nádherný slovenský Snár s pozlacenými stránkami, který jsem vyžebrala od babičky. :D
V poslední poličce máme mix toho, co se nám nemixovat někam jinam. Tuhle poličku teda víc oprašujeme než používáme. Úplně nalevo jsou tři pěkně zpracované miniencyklopedie Astronomie, Archeologie, Ekologie. Ve Velkém atlasu ryb jsme jednou hledaly s mamčou naše dvě nové rybičky, které nám po vhození akvárka vyvraždily všechny ostatní rybičky (a našli jsme je). :D Vládci pouště je taky Pony Clubácká knížka s hromadou pěkných fotek. Ze starších knížek stojí za zmínku Přežijí rok 2000? a Lesní noviny od Vitalije Biankiho.

Tím jsme ukončili naší jízdu po mých dvou hlavních knihovničkách. Kromě toho ale máme ještě další odkladové místečko na knížky v obýváku. Už jste se báli, že bude konec? :D

Vedlejší knihovničky:
Tohle je mamčina knihovnička. Většinou jsou to knížky o Egyptě: nahoře čtyři díly Řeky bohů od Wilbura Smitha, Strom života od Christiana Jacqua, Hatšepsut od Joyce Tyldesley, Smrt Horových služebníků od Paula Dohertyho, čtyři knihy od Vandenberga (Faraonka, Osmý hřích, Gladiátor, Král z Luxoru), Hra osudu od Barbary Woodové, 4 knížky o Drákulovi od Jenny Nowak (Trůn pro mrtvého, Dračí krev, Nemrtvý, Stín anděla), Alighieriho Peklo (na které se chystám i já) a Kohoutova Katyně. Dole jsou pak knížky od Robina Cooka (Mozek, Horečka, Epidemie, Známky života) a deset dílů Angeliky.


A naše "úschovna" ve skřínce pod televizí. Většinou jde o povinnou četbu nebo klasiky: vlevo Dumasovi Tři mušketýři, Robinson Crusoe, na nich je položené starodávné vydání Obrazu Dariana Greye od Oscara Wildea. V komínku uprostřed můžete úplně dole vidět mého oblíbeného Ivanhoe od Waltera Scotta, Strakonického dudáka (který mě moc nebavil), úžasně čtivé V zámku a podzámčí od Boženy Němcové, Horalku i Římanku od Alberta Moravii (já četla jen Horalku a líbila se mi), zatím nepřečtený Dekameron, Dickensova Olivera Twista, Přítelkyně z domu smutku od Kantůrkové, Balzacova Otce Goriota (úžasný dojemný příběh), Máj, Quo Vadis od Henryka Sienkiewicze (taky se mi líbilo) a to tenké modré nahoře je Malý princ, kterého zná snad každý. :D Vpravo nahoře jsou ještě položené mé oblíbené Staré řecké báje a pověsti, které jsou dost salátové vydání, protože jsem si je koupila v antikvariátu za úplně směšnou cenu. Každopádně si plánuju koupit i nové vydání. Zbytek jsou většinou encyklopedie o světě nebo historii.


Potom mám ještě nějaké svoje knížky nechané u babičky na Slovensku, ať tam mám co číst, protože tam jezdím dost často za přítelem. Fotku dodám dodatečně, ale jde o tyto knížky: Upírska akadémia 6 (to je to krásné slovenské vydání), Zlodejka kníh od Markuse Zusaka (dojemný příběh, málem jsem plakala), Manželovo tajemství od skvělé spisovatelky Liane Moriarty, první i druhý díl Mačací gén od Brezina (slovenská verze Kočičí holky s hezčíma obálkama), detektivka Krvavá vášeň od Petera Debnára a nějaké další knížky z časopisu Emma (Večernica, Najdem ťa Oliver, Bláznivé leto, Chcem takého ako ty,...)


Konečně jsme se dostali až na konec mojí sbírky. Doufám, že jste to se mnou přežili, nenudili jste se a aspoň trošku pobavili. :) Slibuju, že příští rok u další Bookshelf Tour si dám větší práci s fotkama a snad už budu mít knížky pěkně seřazené podle nějakého systému v nových knihovničkách. ;) Pááá.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Romana Romana | Web | 7. listopadu 2016 v 7:58 | Reagovat

Přesně takhle vypadala moje knihovna před stěhováním. Jenže pak ustoupila jinému zařízení bytu a knihy skončily ve skříni a v posteli.

2 Deni (majitelka blogu) Deni (majitelka blogu) | 7. listopadu 2016 v 19:27 | Reagovat

No já se plánuju právě taky stěhovat... za rok. A přítel mi slíbil, že nechá udělat nové knihovničky speciálně podle mnou zadaných rozměrů u nějakého jeho známého truhláře. Tak uvidíme, jestli slib splní... ;) :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama