Můj první knižní TAG: Čtecí návyky

9. listopadu 2016 v 17:33 | Deni |  TAG

Můj první knižní TAG: Čtecí návyky

Když jsem viděla první video s knižním tagem (myslím, že to bylo na kanálu "Svět podle Marillee"), celý ten nápad se mi šíleně zalíbil. Bavilo mě poslouchat i číst odpovědi jiných knihomolů a hned jsem si představovala, co bych na jejich místě odpověděla já. Když jsem teď znovuotevřela blog, napadlo mě, že bych si to zkusila taky. Začínám tedy s tím nejobyčejnějším tagem, ať se trošku zahřeju...

1. Máš doma nějaké místo na čtení?
Na tuto otázku jsem už viděla nejrůznější odpovědi: na gauči, v křesle, v posteli,... Zatím ale nikdo nezmínil moje oblíbené místo. Asi jsem divná, ale já nejraději čtu ve vaně. Vím, že hodně lidí se děsí toho, že si knížku namočí, ale já už takhle čtu několik let a žádná kniha se mi zatím neutopila. :) Takže moje domácí místo na čtení je vana. Hned vedle máme železné poličky s ručníky, tak si na ně odkládám záložku i mobil. Někdy vydržím v koupelně i 2-3 hodiny. Nejspíš jsem byla v minulém životě mořská panna. Nebo akvarijní rybička. :D :D :D


2. Záložky nebo kousek papíru, který se válí poblíž?
Snažím se zakládat záložkami. Kdysi jsem ale na záložky vytrvale kašlala, takže se mi teď často stane, že v nějaké dlouho nečtené knížce objevím starý lístek z autobusu, malá kousek bílého papíru nebo utržený rožek časopisu. Vždy si tu věc pořádně prohlídnu a připadám si, jako bych našla poklad. :)


3. Můžeš jen tak přestat číst nebo dočteš kapitolu?
Většinou se pokouším dočíst stránku, jenže kvůli tomu, že často čtu v autobusu nebo vlaku, musela jsem si zvyknout končit kdekoliv. Někdy se hodně začtu, přehlídnu svoji zastávku a v poslední chvíli vybíham ze dveří. V tu chvíli jsem ráda, když si stihnu stránku alespoň založit. (Několikrát se mi i stalo, že jsem knížku rychle zavřela a záložka mi zůstala v ruce.) Navíc mi nevadí si znovu přečíst celou stranu, abych našla místo, kde jsem skončila. Aspoň si zopakuju kousek děje.

4. Jíš nebo piješ během čtení?

Ne. Nejčastěji čtu ve vaně nebo v nějakém dopravním prostředku. V obou případech se nedá ani pít ani jíst. Taky jsem dost gramblavá, takže bych se bála, že si knihu ušpiním nebo poliju. Když už si čtu v křesle nebo na gauči u televize, tak si sice čajík uvařím, ale čekám až vystydne, knížku zavřu, celý čaj do sebe naliju a zase si pokračuju ve čtení.

Výsledek obrázku pro čaj na stole

5. Posloucháš u čtení hudbu nebo televizi?
Nesnáším ticho. Doma mívám puštěnou televizi, v autobuse si dávám do uší sluchátka. Nikdy ne moc nahlas - naopak si to pouštím jen jako šum v pozadí na nejnižší hlasitost. Neruší mě to, ani není úplné ticho. Na hudbu se sice nesoustředím, ale líbí se mi, když písnička sedí k ději. Je to můj vlastní soundtrack ke knížce. ;)


6. Čteš vždy jen jednu knihu nebi jich máš rozečteno víc?
Skoro vždy jich mám rozečtených víc. Minimálně dvě, protože často jezdím k babi na Slovensko a tam mám taky knihovničku, takže mám rozečtenou jednu knížku tam a aspoň jednu doma na Moravě.


7. Preferuješ spíše čtení doma nebo čtení kdekoliv?

Kdekoliv, kde se dá. Hodně času strávím ve vlacích, tramvajích a autobusech, takže si čtu tam nebo třeba i v kavárně na nádraží, když čekám na vlak nebo ve škole (viz. starší fotka ze třídy :D). Nemám problém si otevřít knížku kdekoliv, když mám trochu víc času.


8. Čteš nahlas nebo pouze ve své mysli?

Jen v mysli. Když jsem byla malinká, tak mi maminka předčítala než jsem šla spát. Takhle jsme přečetli všechny Harry Pottery i spoustu jiných knížek. :) Když jsem byla trochu starší a mamka byla nemocná, četla jsem jí já. Je už to dávněji, ale mám na to moc pěkné vzpomínky. Určitě tak budu jednou předčítat svým dětem.

9. Čteš některé kapitoly dopředu nebo dokonce některé přeskakuješ?
Občas neodolám a nakouknu o pár stránek dál, ale většinou nepřeskakuju. Jenom se podívám a vrátím se k místu, kde jsem skončila se čtením. Přeskakovala jsem jenom u Eragona, protože jsem nestíhala (musela jsem ho vrátit do knihovny), ale chtěla jsem ho dočíst, proto jsem přeskakovala popisy přírody a jiných blbin...

10. Lámeš hřbet nebo se jej snažíš uchovat jako nový?
Ne, ne a ne! Snažím se jak můžu, abych knížku nijak nepoškodila. Nesnáším rozlepené rohy u paperbacků, oslí rožky, odstávající vazby... To fakt ne. Snažím se, aby byly moje knížky jako nové po co nejdelší dobu.

11. Píšeš do knih?
Těžká otázka. Poznámky si do normálních knih nepíšu, ale do učebnic ano. Mám doma nejméně dvě učebnice, které mám celé popsané poznámkami, dokonce i pokreslené (Filozofie pro SOŠ). Nekreslím si tam kraviny, spíš ilustrace související s texty.

Ale zpět ke knížkám... poznámky si do nich nikdy nedělám, ale často si na první stránku (kde je název) i na přebal napíšu číslo označující díl. U některých řad si nepamatuju jak jdou díly za sebou a když to není nikde napsané, tak si to tam napíšu sama. Když není na hřbetu název, tak si ho tam vyrýpu kružítkem (například edice časopisu Emma love).


A speciální kapitolou jsou ještě věnování. Mám kamarádku, která je stejný blázen do knih jako já a vždycky si píšeme na první stranu věnovačku, někdy i kreslíme obrázky. I moje rodina mi už od dětství kupuje knížky a zdobí první stránky. Je to pěkné si knížku otevřít a vzpomenout si od koho jsem ji dostala a k jaké příležitosti. :)Tak a už jsme na konci. :) Jak byste odpovídali vy? Pište do komentářů co máte stejně i co máte jinak. Moc ráda si přečtu něco o vašich knižních zvycích. ;)
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Alena Alena | Web | 10. listopadu 2016 v 6:26 | Reagovat

Parádní tag! Závidím těm, kdo stále čtou, já už se k tomu tolik nedostanu a moc mě to mrzí....

2 Deni (majitelka blogu) Deni (majitelka blogu) | 10. listopadu 2016 v 9:43 | Reagovat

Děkuju. :) Myslím, že každý milovník knížek by chtěl víc času... i mně se zdá, že pořád něco nestíhám... buďto školu, práci nebo dočíst nějakou rozečtenou knížku ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama