Leden 2017

S: Dcera kostí a dýmu (Laini Taylor)

24. ledna 2017 v 18:08 | Deni |  Recenze (rozcestník)

SÉRIE: Dcera kostí a dýmu (Laini Taylor)

Nechápu jak v zahraničí tolik oblíbená řada s neotřelým ústředním motivem může být u nás v Česku totálně neviditelná. Zřejmě chyba nedostatečných reklamních kampaní. Každopádně nebýt Svět podle Marillee, tak o skvělé Laini Taylor nevím ani já. A moje knihovnička by přišla o (podle mě) jednu z nejlepších fantasy vůbec.

Vydavatelství: Knižní klub pro ČR/ Ikar pro SK

1.DÍL: DCERA KOSTÍ A DÝMU (Dcéra dymu a kostí)

  • Ocenění: finalista Andre Norton Award za rok 2011
  • nominace v kategorii Best Young Adult Fantasy & Science Fiction (Goodreads Choice Awards 2011)
  • nominace v kategorii Favorite Book (Goodreads Choice Awards 2011)
  • nominace v kategorii Nejlepší kniha pro mládež (Locus Award 2012)
  • práva na Dceru kostí a dýmu byla prodána do více než 20 zemí světa
...Co byste dělali, kdybyste se zamilovali do svého nepřítele? První díl romantické fantasy, která okouzlila svět. Karou je nadaná, krásná a tak trochu záhadná sedmnáctiletá studentka na pražské umělecké škole. Její tajemství nezná ani její nejlepší přítelkyně Zuzana. Ráda kreslí chiméry, fantastické bytosti, a nikdo netuší, že tato mytická stvoření jsou její rodinou. Přichází a odchází skrze portál za svým zvláštním posláním, kterým ji pověřil čaroděj, který ji vychoval. Neví, že ji sleduje smrtelně nebezpečný a mrazivě krásný anděl, a válka mezi světy dobra a zla brzy vypukne...


To, o čem my - obyčejní lidé - rádi čteme ve fantasy knížkách je pro hravní hrdinku Karou realita. Bledá modrovláska totiž skrývá mnohá tajemství. Vlasy si nebarví, protože modré už jí rostou, umí ohromnou spoustu jazyků a po dni stráveném v pražské umělecké škole vždy odchází do tajného obchůdku, kam se málokdo dostane. Ti lidé, kteří ho navštěvují, jsou navíc podivné bezcharakterní existence. Kdo jiný by vytrhával zuby mrtvým v hrobech či vraždil chuďátka zvířátka pro jejich tesáky? To je totiž platidlo, za které majitel obchodu (kouzelník Brimstone) vyměňuje zlato a plní přání obchodníkům. A ještě něco je neobvyklé... Brimstone, Issa, Twiga, malé zvířátko Kiš-Miš... všichni jsou chiméry. Napůl lidé-napůl zvířata. Brimstone má prvky berana, takže připomíná obrázek ze satanistické literatury a Issinu spodní polovina těla tvoří hadí ocas. Pro Karou jsou ale víc než zmutovaní zaměstnanci obchodu. Je to její rodina. Pamatuje si, jak ji jako malou holčičku Brimstone houpal na klíně a ona natahovala ručky po kostičce přání, která mu visela na šňůrce kolem krku. Co za tajemství se skrývá v jedné drobné kosti? Má to něco společného s vypálenými otisky na dveřích po celém světě? Do našeho světa přichází tři vetřelci - andělé s ohnivými křídly a jeden z nich se potká s Karou. Co krásného ničitele Akivu zastaví, aby z naší hrdinky nevymlátil duši? Co všechno o sobě Karou neví? Kam vedou druhé dveře v obchůdku, které jsou vždy zavřené?

Co se mi líbilo: Popisy Prahy byly okouzlující. Karou s drzou lidskou kamarádkou Zuzanou jí slavná česká jídla (guláš) v české restauraci, prochází se po Karlově Mostě a potkávají lidi s až vtipně českými jmény (Kazimír). :) Autorka dokonale vystihla ponuré počasí, které všichni dobře známe a které se dokonale hodí k pozadí celého příběhu. Ještě nesmím zapomenout vyzdvihnout tu restauraci - celé to postapokalyptické téma s rakvemi místo stolů a plynovými maskami mě nadchlo. No povězte mi sami... dovedete si představit lepší místo na oběd pro modrovlasou bledou holku s nadpřirozenými kámoši, než je zrovna tohle? ;)

Co se mi nelíbilo: Žádné negativum jsem nenašla. Oproti názorům jiných čtenářů mi postava Zuzany přišla trošku protivná, ale i tak bych si bez ní příběh nedovedla představit. Každý, kdo se v knížce jen mihne je s ní doslova srostlý a dodává kouzlo celku.

Hodnocení: Neváhám ani na vteřinu a dávám plných 100%. Od série Sukuba (R.Mead) už mě dlouho knížka takhle nepohltila. Styl psaní je vyjímečný, všechny postavy, prostředí, počasí, jídlo, příšerky... všechno dokupy tvoří úchvatné nenapodobitelné dílo. Někde jsem četla, že "Dcera kostí a dýmu" je autorčinou prvotinou. Jestli je tohle první knížka, co napsala, tak jak dokonalé budou její příběhy v budoucnu, až se rozepíše? Už by se radši neměla zlepšovat, protože víc než sto procent dát nemůžu. :D Ještě bych chtěla vyzdvihnou práci překladatelky, protože i paní Petra Klůfová má podíl na finální podobě. Zlým překladem se dá knížku vyzdvihnou, ale taky zničit. Jsem ráda, že se nejednalo o ten druhý případ. Naopak bych to zhodnotila za jeden z nejzdařilejších překladů, které jsem četla. V této kategorii se zařadí hned vedle mého oblíbence Lemonyho Snicketa, jehož česká verze je stejně skvělá jako ta anglická. :)


2.DÍL: DNY KRVE A HVĚZDNÉHO TŘPYTU

  • Ocenění: jedna z Best Books za měsíc listopad 2012 (Amazon.com)
  • 10. místo v seznamu the Best Teen Books of 2012 (Amazon.com)
  • nominace v kategorii Nejlepší kniha pro mládež (Locus Award 2013)
...Karou a Akiva zlomili kostičku přání a mlha, ve které modrovlasá, talentovaná a tak trochu záhadná studentka pražské výtvarné školy dosud žila, se jako zázrakem rozplynula. Chráněnkyně chimér konečně zná svou minulost, ví, kým je, ale také ví, že ten, kterého miluje, je nepřítel a zrádce... Nepřítel jejího národa - národa chimér. Jak moc se nechá Karou ovládnout touhou po pomstě? Zaslouží si Akiva její hněv? Jméno Karou znamená v chimérštině naději - bude Karou představovat naději pro chiméry a jejich boj a snad i vítězství v odvěké válce se serafy? Nebo se stane ztělesněním Akivovy naděje, který tajně sní o míru mezi oběma znepřátelenými stranami... Vzpomene si Karou, že kdysi, už tak strašně dávno, si dovolila snít tento sen spolu s Akivou? Může v takový sen ještě uvěřit?
Příběh o přátelství, zlomeném srdci i krutosti velkých rozhodnutí volně navazuje na knihu Dcera kostí a dýmu ve světě knižní fantasy známé a oceňované autorky Laini Taylorové...


(Pozor! Tato část obsahuje spoilery prozrazující hlavní zápletku i závěr prvního dílu!) Druhý díl navazuje na předchozí. Chvilku jsem byla zmatená, kde vlastně Karou je a co se s ní děje. Komunikuje se Zuzi jen skrz maily, připomínající spíš hádanku než dopis kamarádce a v televizních zprávách mnoha států se objevuje modrovlasá zlodějka, která krade v muzeích zuby divokých zvířat. Proč je vlastně potřebuje? Po pádu chiméří pevnosti v Eretzu se posledním přeživším s Karouinou pomocí podaří utéct druhým portálem do světa lidí, kde se schovají v hlinéném hradě. Lidská dívka mezi příšerami, které ji z hloubi duše nenávidí za dávnou zradu jejich národa. Madrigal je Karou a Karou byla kdysi Madrigal. Zlomením kostičky přání se spojily dvě verze jedné duše do lidské schránky, která se stala novou oživovačkou místo Brimstonea. Platí svou vlastní bolestí za vytváření obrovských strašidelných těl pro zabijácké příšery, které by ji nejradši zničily. Ale neudělají to, protože ji potřebují. Pod velním Bílého vlka portálem létají do Eretzu bojovat s andělskými vojsky, mrtvým vojákům pak zohyzďují těla k nepoznání.
Akiva mezitím prožívá příšerné výčitky svědomí kvůli tomu, co své lásce provedl. Zpět to vzít nejde, přesto se ale rozhodne už nikdy nezabít žádnou další chiméru. Naopak se snaží pomáhat. Zneviditelněný po nocích létá do nejbližších vesniček, kde varuje chimérské vesničany před blížícím se vojskem. I to je však málo. Jeden anděl proti celé armádě krvelačných serafínů... Nebo že by nebyl sám, komu se krvavá jatka nelíbí? Najde se víc dobrých srdcí, schopných bojovat proti králi prahnoucím po moci? Osoba, která touží dobývat, nikdy nepřestane dřív, než bude vlastnit úplně vše. Padne-li národ chimér, kdo bude následovat?


Co se mi líbilo: Laini Taylor nás rozhodně neplánuje nudit v druhém díle popisem stejných míst či stejných postav, jako někteří jiní spisovatelé. Představuje nám podrobně nový svět i nové hrdiny, kteří si získávají naše srdíčko. Například Ziri z
klanu Kirinů - jako byla i Madrigal. Jeho něžná povaha uprostřed vší té krve dává jiskru i celému zaprášenému hliněnému hradu. Zuzana s Mikem zase pomůžou roztopit ledem pokrytá srdce mnoha chiméřích bojovníků. Ani nemusí ovládat cizí jazyk - stačí jim ruce, nohy a Mikovy housle. ;)

Co se mi nelíbilo: Trošku mě mrzelo Karouino chování k Akivovi... přeci jenom to, co udělal, udělal jen kvůli Madrigal. Co by ona dělala, kdyby serafíni před jejíma očima popravili Akivu? Zachovala by se spravedlivě nebo by pomstila vraždu svého milovaného muže? Moc snadno se odsuzuje, když člověk není v kůži toho druhého a od Karou jsem čekala kapinku víc empatie. Jen doufám, že se dočkám toho, co čekám ve třetím díle... ;)

Hodnocení: 100% Přestože se mi nelíbilo Karouino pohrdání Akivou, celkový příběh mě pohltil. Snad ještě víc než první díl. Dost těžce se porovnávají, protože každý je jiný, ale rozhodně bylo pro mě ještě těžší se od stránek odlepit, než u dílu předchozího. Dost tomu napomohl i styl vypravování, kdy se střídala vždy kapitola z Akivova pohledu a kapitola z Karouina. Takže jsem po dočtení honem honem četla, abych se dostala zase zpátky ke Karou (a obráceně). :) Knížka si určitě zaslouží pozornost čtenářů, takže stejně jako první díl ode mně dostává plný počet a všem milovníkům fantasy moc moc moc doporučuju. ;)

3.DÍL: Sny andělů a chimér (zatím nevyšlo v ČR)

  • nominace v kategorii Best Young Adult Fantasy & Science Fiction (Goodreads Choice Awards 2014)
  • nominace v kategorii Nejlepší kniha pro mládež (Locus Award 2015)
...Třetí a závěrečný díl epické trilogie o boji chimér a andělů, kteří se ve své nesmiřitelné válce neohlížejí na to, jestli při ní zničí také svět lidí. - Karou převzala kontrolu nad povstáním chimér a snaží se je odvrátit od pomsty, která by znamenala jejich zkázu. Když krutý vládce andělů vnese zmar i do lidského světa, Karou a Akiva, dřívější nepřátelé, jsou nuceni uzavřít spojenectví. Jejich nové pouto je jen pokřivenou ozvěnou jejich dávného slibu, ale přesto v sobě nese naději - pro jejich národy i pro ně samotné....


Třetí díl u nás v Čechách původně vyjít neměl. (Pravděpodobně kvůli nedostatečnému prodeji prvních dvou dílů.) Naštěstí se Knižní Klub před několika týdny vyjádřil, že ho nakonec přeci jen vydají! Stejně jako ostatní čeští fandové této skvělé série jsem nadšená. :3 Už zbývá jenom si počkat na srpen 2017 a mezitím si představovat, jaká asi bude česká obálka... :)
_____________________________________________________________________________

CELKOVÉ HODNOCENÍ ŘADY: Doplním až po dočtení posledního dílu, ale pokud bude Laini pokračovat s příběhem tak dobře, jak si naběhla s prvními dvěmi díly, ani nepochybuju nad další stovkou. ;)

Ještě bych se ráda na moment zastavila u grafické úpravy. Málokdy se stane, že se mi líbí jak původní, tak i česká obálka a pokud se takové chvíle i vyjímečně dočkám, tak ta slovenská je pak zaručeně propadák. Nebo se mi líbí slovenský výtvor a český ne. No snad poprvé v životě se mi úplně stejně líbí původní anglická, česká i slovenská obálka. Všechny tři mají něco zvláštního, co člověka láká se na knížku pořád koukat. Jak to tak vidím... zase budu mít od jednoho příběhu v knihovničce několikeré vydání (viz.má dvojjazyčná Vampýrská akademie). :D :D :D Poznámka k té anglické: nově existují i další verze: s metalickými peříčky a s červenými dveřmi od Brimstoneova obchůdku. Opět skvělé práce grafiků. ;)


Takže nakonec jsem samozřejmě neodolala a objednala si druhý díl ve slovenčině. Přebal je nádherný, písmenka názvu jsou tak nějak 3D a vystupují do prostoru (úchylně jsem po nich prvních několik minut přejížděla prsty :D) a hned po otevření knížky čeká české čtenáře překvapení v podobě mapy Eretzu. Naši vydavatelé ji do českého překladu jaksi pozapomněli dodat. Nevím, jak se stalo, že ji tam nemáme, ale Slovenští bratři ji tam mají i s přeloženými geografickými označeními. A já mám z ní radost, protože mapy miluju... :)


Tak to je pro tuto recenzi zatím vše. Po vydání posledního dílu určitě článek upravím, slibuju. ;) A co vy? Četli jste nebo jste o této úžasné fantasy trilogii nikdy neslyšeli? Napište mi do komentářů váš názor, moc ráda si přečtu, jak se svět chimér líbí jiným čtenářům. (Na Databázi knih i CBDB už jsem si všechny komenty poctivě pročetla.) Těm, kdo sérii doteď neznali, doporučuju dát růžovovlasé Laini Taylor šanci. Jsem si jistá, že pak i vy budete nadšeně očekávat vydání posledního dílu... :3


Zdroj úžasných grafik: The Art of Lesya BlackBirdInk (určitě koukněte!)

Shrnutí PROSINEC (12/2016)

3. ledna 2017 v 21:28 | Deni |  SHRNUTÍ MĚSÍCE

Shrnutí PROSINEC (12/2016)


Šťastný Nový rok všem! :* Moje první shrnutí a já ho vypouštím do světa pozdě - mělo být za prosinec, proto jsem ho chtěla zveřejnit poslední den měsíce, ale bohužel jsem ho zvládla až teď. Nevadí. Snad se vám i tak bude líbit... ;)

Koupené knihy: (7)

1) Death Note 1 (Cugumi Óba, Takeši Obata)
2) Pocahontas (Disney)
3) VA2: Frostbite - A Graphic Novel (Richelle Mead, Emma Vieceli)
4) VA3: Shadow kissed - A Graphic Novel (Richelle Mead, Emma Vieceli)
5) Succubus Blues (Richelle Mead)
6) Goliáš (Scott Westerfeld)
7) Milion sluncí (Beth Revis)


Prvním prosincovým knižním úlovkem byl úvodní díl mangy Death note. Anime seriál jsem viděla už třikrát (má kolem 36 dílů) a dost se mi líbil. Proto když jsem si na stránkách nakladatelství Crew všimla, že mají výhodnou akci na všechny úvodní díly plus poštovné zdarma na určité série (například Death Note :3), neváhala jsem ani vteřinu a okamžitě objednávala. Balíček mi vybírala mamča, která nezná styl psaní mangy, takže mi přišla na mobil fotka knížky s otázkou: "A víš, že se to čte odzadu?" Ze začátku si dokonce myslela, že mi přišel aušusový kousek, naštěstí hned na první (vlastně poslední) stránce je vysvětlení pro všechny neználky. :) Já taky ještě pravou mangu nečetla (jen napodobeniny - např. Manga Romeo a Julie, Stmívání,...), tak uvidíme, jak se s tím poperu. Ale už po rychlém prolistování vím, že nutně potřebuju i další díly! :D


Pocahontas jsem jaksi pozapomněla zahrnout do společné fotky. Hlava děravá. :D Nevadí... dám vám sem zvlášť fotku mojí sbírky dětských Disneyovek s Pocahontas uprostřed. Jako malá holčička jsem byla členkou Disney knižního klubu, takže mám doma celkem slušnou hromádku a i jako velká holka neodolám, když někde uvidím některou, co mi chybí. Pocahontas jsem uviděla ve stánku s knížkama ve slevě v Albertu. Stála jenom 49,- korun! :o Ani jsem se nerozmýšlela... Jinak z ostaních knížek, které jsou na fotce doporučuju určitě Lišák a pes, Chladnokrevný tučňák a samozřejmě Lví král.


Dvě grafické novely Vampýrské akademie jsou výsledkem mojí touhy po čtení v angličtině. Vždycky jsem to chtěla, ale nikdy jsem pro to nic neudělala. První jsem si objednala druhý díl Frostbite, který jsem hned další den hravě přelouskala a od radosti (že nejsem až tak marná) jsem si hned objednala třetí díl Shadow Kiss plus první díl anglické verze Sukuby: Succubus Blues. Celou řadu o Georgině Kincaidové miluju, takže jestli chci začít s něčím složitějším než je komix, tak je volba jasná. Navíc ta krásná obálka s lesklým modrým písmem... bomba! :3 Těším se, až se k ní dostanu.
Posledním velkým nákupem byla návštěva Levných knih. Takhle na fotce to jako velký nákup nevypadá, ale většina knížek nebyla pro mně... šlo o vánoční dárek pro tetu, pro přítele a nějaké knížky pro mamku (Čachtická paní, Zapomenutý pergamen, Gejša - tu si ale taky chci přečíst). Moje byla v balíčku jen jedna, a to Goliáš. Od Scotta Westerfelda jsem četla sérii Oškliví a jelikož se mi hodně líbila, chtěla jsem zkusit i jeho další dílo Leviathan. A když jsem viděla ten třetí díl ve slevě... no neváhala jsem. Teď ještě sehnat první dva díly, abych mohla začít číst. :D Každopádně už teď dávám palec nahoru za ohromující ilustrace a neuvěřitelnou obálku, která kovově září a leskne se. Nádhera! :3
A Milion sluncí? Taky Levné knihy. Když jsem si šla vybrat obří balík s Goliášem, uviděla jsem Milion sluncí na poličce kousek od pokladny. Doma už mám rozečtený první díl Loď mezi hvězdami, tak jsem zamávala na mamču (prohlížející si knížky opodál), ať mi ji rychle donese. Příště bych mohla v tomhle super obchůdku najít i poslední díl a budu dokonale šťastná. :)

Vyhrané knihy: (5)

1) Nabíječ (Alice Clayton)
2) Roštěnka (Alice Clayton)
3) Projekt Alfa: V pasti (Lenka Dostálová)
4) Dcery světla a temnoty: Démon stínů (Lenka Dostálová)
5) Illuminae (Amie Kaufman, Jay Kristoff)


První balíček s výhrou mi přišel do práce a měl být původně součástí Rozbalovačky, ale nevydržela jsem na něho celou noční koukat a neotevřít ho. Jsem nedočkavec. :D Byla to výhra ze soutěže na blogu Ostře sledované knihy a šlo o dvě knížky: Nabíječ a Roštěnka. Obě mají moc pěkný vzhled - vazby jsou v pastelové růžové a fialové, takže jim to na poličce fakt sluší. Jsem ráda, že je mám a učitě si je brzo přečtu.
Další výhra byla dvě podepsaná dílka české autorky Lenky Dostálové za vánoční soutěž na spisovaltelčině facebooku. Tímto Lence ještě jednou obrovsky moooooc děkuju, protože jsem si knížky chtěla v blízké době koupit, ale to bych v nich neměla autogram, takže mě to těší o to víc... Nemůžu se ani rozhodnout, kterou číst dřív, protože obě vypadají božsky. Dcery světla a temnoty: Démon stínů je víc fantasy a Projekt Alfa: V pasti je spíš sci-fi. Moje dva oblíbené žánry. Jak si můžu vybrat? Asi udělám en-ten-týky. :D :D
V posledním balíčku byla novinka Illuminae se zlatým vánočním přáníčkem Frozen od Hnízda zvrhlé Narcisky. Pořád jsem přemýšlela, kdy konečně budu mít čas se na tu všemi ozpěvovanou knížku kouknout v knihkupectví a nakonec mi dorazila domů sama... :3

Vánoční dárky: (4)

1) První konec (Lauren James)
2) Páni mají radši sukuby (Jill Myles)
3) Sukuby to rády horké (Jill Myles)
4) My fair Sukuba (Jill Myles)


První konec mi dala pod stromeček kamarádka. Vyměnily jsme si naše seznamy přání a ona z mého vybrala zrovna tu knížku, kterou jsem chtěla ze všech nejvíc. Příběh vypráví o páru, jejichž osudem je zamilovávat se do sebe, umírat a znovu se potkávat v následujících životech. No nezní to jako super nápad? Nemůžu se dočkat, až si to přečtu. :3
Sérii Deníků sukuby jsem sháněla po bazárcích. Třetí díl (My fair sukuba) už mám, ale sehnat první dva nebylo úplně lehké. Proto jsem si nechala poslat celou sérii, i když teď mám třetí díl dvakrát. Hlavně, že si budu moct přečíst chybějící díly: Páni mají radši sukuby a Sukuby to rády horké. A důvod, proč jsou Deníky sukuby mezi dárky? Jelikož jsem je našla na slovenském bazárku, poslala jsem si je na slovenskou adresu - na adresu mojí babičky. Balíček dorazil těsně před Vánoci, babička mi ho zaplatila a čekal mě u ní v domečku, když jsem přišla 25. na návštěvu. Vlastně byl taky jeden z dárečků. :)

Přečteno v prosinci: (5)

1) Nebezpečne očarená (Ivana Ondriová) .....288 stran
2) My fair sukuba (Jill Myles) .....312 stran
3) VA2: Frostbite - A Graphic Novel (Richelle Mead, Emma Vieceli) .....144 stran
4) Dcera kostí a dýmu (Laini Taylor) .....368 stran
5) Dny krve a hvězdného třpytu (Laini Taylor) .....464 stran
Celkem: 5 knížek / 1576 stran

Nebezpečne očarenou jsem přečetla, abych věděla, co dávám kámošce k Ježíškovi. TADY je už hotová recenze. Ve vlaku cestou na Slovensko jsem přečetla My fair sukuba, nad kterou jsem se vážně dobře pobavila. Recenzi napíšu na celou řadu, až si přečtu i zbývající díly. Po příjezdu z víkendu už na mně doma čekal balíček s komixem VA2: Frostbite, tak jsem se do něho hned pustila. Ještě večer jsem přelouskala úvod a další den dopoledne zbytek (celkem 144 stran). Jsem na sebe pyšná... :) Zbytek prosince jsem byla nemocná, měla teploty, chřipku, střevní potíže, no prostě všechno dohromady, takže jsem buďto spala nebo se zelenala v práci. Přečetla jsem tedy jen dvě knížky a to první a druhý díl od Laini Taylor: Dcera kostí a dýmu a Dny krve a hvězdného třpytu. Nebudu se tu o nich moc rozepisovat, protože brzo dokončím recenzi (TADY), ale jedním slovem DOKONALÉ. Určitě je to jedna z nejlepších sérií, které jsem kdy četla a nechápu, že ji zná tak málo lidí. Každopádně mám radost, protože to vypadá s překladem třetího dílu nadějně, i když už jsme všichni málem přestali doufat...

Tak to už je za prosinec všechno. Na čtení to byl trošku slabší měsíc, ale na druhou stranu jsem si zase o něco rozšířila knihovničku. Snad bude v lednu sloupeček přečtených o něco delší, protože většinu prosincových přírůstků chci otevřít co nejdřív, jen je těžké vybrat, kterou si vzít jako první... :) A co vy? Určitě mi napište, jaký jste měli měsíc, kolik jste toho přečetli, kolik knížek jste dostali pod stromeček a jak jste si užili svátky. Já jsem na jednu stranu ráda, že už se nemusím stresovat pečením cukroví nebo sháněním dárků, ale na druhou stranu mě v lednu čeká zkouškové, takže se do nového měsíce úplně nehrnu... ;) Ještě jednou přeju všechno nejlepší do Nového roku a hlavně hromadu nových dokonalých knížek, protože to je věc, která potěší každého knihomola. :)

Jarmila Glazarová: ADVENT

1. ledna 2017 v 19:54 | Deni |  POVINNÁ ČETBA

Jarmila Glazarová (1901 - 1977)

- Prozaička, publicistka a reportérka.
- Psala tzv. psychologickou prózu: soustřeďuje se na vykreslení duševního života - do detailů popisuje nálady, prožitky a niterní reakce postav.
- Psala do řady časopisů, kde ve svých článcích hájila národní kulturu, jazykovou čistotu a realistické a sociální postupy v literatuře.
- V první světové válce ztratila oba své rodiče, a tak se se sestrou odstěhovala na Ostravsko. Tam zblízka poznala sociální bídu, osudy prostých lidí a sympatie k dělnickému hnutí.


DÍLO:
(vrchol jejího díla tvoří románová tvorba z druhé poloviny 30. let)
Roky v kruhu: román ve formě zápisků o harmonickém vztahu dvou věkově rozdílných partnerů
Vlčí jáma: román o manželství dvou protichůdných lidí, jejichž život narušuje příjezd osmnáctileté křehké schovanky Jany
Chudá přadlena
Advent

ADVENT

Celková charakteristika:
Tragický příběh chudé valašské svobodné matky, která se z lásky k dítěti provdá za chamtivého sedláka. Tento neskutečně vystavěný příběh se stal jedním z nejznámějších děl Jarmily Glazarové.

Jazyk a styl:
Velice pestrý a květnatý jazyk - rozvité věty s vysokým množstvím přídavných jmen, archaická slova, historismy, použití nářečí, velká čtivost, slohový postup popisný, vyprávěcí, částečná autobiografie, subjektivita, er-forma, realistický popis doby, vyprávění příběhu retrospektivně (vzpomínky).

Prostředí:
Román se odehrává v beskydských horách za nepřízně počasí. Baladicky laděný děj je situovaný do doby počátku 20. století.

Postavy:
Františka Plesníková: obětuje vše pro svého syna, stává se z ní nešťastná žena, která se snaží svůj i synův život změnit, ale čím více se snaží, tím se její situace zhoršuje
syn Metod: Františky syn, který se postupně odcizuje domovu i Františce; utíká a později je nezvěstný
statkář Podešva: vdovec, který nabídne Františce zázemí a oporu; zprvu milý a citlivý, později velice kritický, nespokojený s ničím a podezřívavý; sobec, jenž využívá Františčinu dobrotu
Rozína: děvečka, tvrdá, sobecká a necitlivá žena, která má potěšení v trýznění Františky; je Podešvovou milenkou

DĚJ:
Příběh začíná tragicky - Františka byla jedna z nejkrásnějších dívek ve vesnici. Zamiluje, otěhotní a její milý nešťastnou náhodou umírá. V ten okamžik se její život změní v peklo. Jako svobodná matka je vyhoštěna na okraj společnosti. Když se jí tedy nabídne statkář Podešva, ona svoluje. Ví, že tím zachrání své dítě před pomluvami a chudobou, proto souhlasí. Ovšem vše se postupně mění, stejně tak i statkář Podešva. Františku a jejího syna tyranizuje nejen on, ale i služka Rozína. Františka tiše trpí a svádí vnitřní boj se svou vírou. Syn Metůdek roste z malého klučíka v nezbedného rebela, který už nedokáže snášet psychický nátlak, utíká z domu a Františka se ocitá na pokraji propasti.

Když přistihne svého muže s Rozínou na seně, propadá se její život a vše, o co se snažila, do nicoty. Svého syna nakonec Františka objeví na seně a tam se jí připomene také vidina jejího muže s Rozínou. V domnění, že se jedná o vidinu, hodí po nich lucernou, netušíc, že se nejedná o skutečné osoby. Celý statek spolu s jeho obyvateli hoří - až na Františku a jejího syna, ti odcházejí spolu vstříc novému a snad i lepšímu životu.

______________________________________________________________________

Poznámka: Tento článek NENÍ knižní recenze, tudíž jde o objektivní výklad obsahu knihy obsahující spoilery i podrobný popis postav. Slouží pouze jako pomocný výukový materiál k ústní zkoušce z maturity z českého jazyka. Zpracovala jsem ho já pro vlastní potřebu dle mých dojmů z přečtené knížky, proto jestli Vám tam něco chybí, nebojte se si to doplnit... ;)

Rozbalovačka č.2 (slovenský balíček + nějaké výhry)

1. ledna 2017 v 19:54 | Deni |  ROZBALOVAČKA

O víkendu jsem jela na Slovensko, kde už na mě čekal balíček, který mi vybrala na poště babička. :) I když jsem byla utahaná z dlouhé cesty, neodradilo mě to vzít do ruky nůžky a vrhnout se na pečlivě oblepenou kartónovou krabici. Měly by mě vevnitř čekat tři knížky - dvě pro mně a jeden dárek k Vánocům... proto to zveřejňuju opožděně (až po Vánocích), abych neprozradila kámošce dárek, co najde pod stromečkem. ;)


Milovnice slovenských románů by mohly přes bublinkovou fólii odhalit knížku vydanou rok zpátky (2015) vydavatelstvím Motýľ. Je to vánoční dárek pro kámošku. Vyměnily jsme si totiž naše wishlisty a já z toho jejího vybrala právě tuto knížku, protože mě zaujala anotace. Doufám, že bude mít radost... :)


Po odstranění fólie už můžete vidět knížku, o které jsem mluvila. Je to Nebezpečně očarená od Ivany Ondriové, která napsala množství známých románů jako například Cudzinca nemiluj, Chlapi na zbláznenie, Nezvestný. Dva romány byly nakladatelstvím Baronet přeloženy i do češtiny: Láska po mexicku (Milovanie po mexicky) a Nevinné šílenství. Snad to bude dobrá knížka. Uvidíme... Nejspíš si ji sama přečtu, ať se ujistím, že nepodaruju nějaký brak. :D
Na knížce byl položený barevný kalendářek, nahoře můžete vidět dvě záložky s logem e-shopu a dole pak kousek z další knížky - tahle už bude pro mně! Ruka s kopím na černém podkladu... pozná někdo znovu vydanou klasiku? ;)


Všechny tři pohromadě. Vpravo je už zmiňovaný román Nebezpečně očarená společně s kalendářkem a dvěmi záložkami. Dárečky mě moc potěšily, protože jich bylo celkem hodně na to, že jsem za balíček neplatila bůhvíjak velkou sumu. Záložky určitě využiju - ty se hodí vždycky. ;)
Vlevo jsou Petiškovy Staré grécke báje a povesti. Jde o krásně ilustorvané 14. vydání z roku 2006 (Ottovo nakladateľstvo). Doma už mám český výtisk od Albatrosu z roku 1986 koupený v antikvariátu, ale protože je docela potrhaný, rozhodla jsem se pořídit si novější verzi. Tentokrát ve slovenštině. Díky objednávání dárku pro kámošku a skvělým (šíleným!) slevám na e-shopu Knihy pre každého, jsem hned přihodila do košíku i Báje. Knížka je sice tenoučká, ale překvapivě těžká, což je známkou kvality výtisku - i lesklý papír použitý na stránky vypadá kvalitně.
A uprostřed je ten největší diamant. Pátý svazek pohádek Tisíc a jedna noc, taky ve slovenském jazyku. Nevím, jestli jste něco četli o této reedici vázané v hedvábí s nádherným vyraženým potiskem, zlatým písmem, stránkami přetřenými nazlato a krásnými ilustracemi od významných umělců, ale já je obdivovala už pár měsíců. Bohužel cena jednoho svazku se pohybuje okolo 44€/800 Kč. Když jsem uviděla na Knihyprekazdeho.sk slevu na 9,99€ málem mě porazilo! Hned mi bylo jasně, že toho musím využít. ;) Vybrala jsem si 5. svazek, kde se nachází pohádka o princovi, který unese vílu, sedm cest slavného námořníka Sindibáda a další příběhy. Překvapilo mě, že byla knížka pečlivě zabalená v igelitu, pod kterým se ještě ukrýval ochranný obal z průhledného tvrdého plastu. Šlo poznat, že jde o dražší zboží.


Nemohla jsem odolat... musela jsem tu krasavici nafotit i detailně, ať taky vidíte, jak dokonale je provedená. Jsem jako straka - zbožňuju lesklé věci, takže ze zlatých stránek jsem totááááálně unešená! ❤ ❤ ❤ Doporučuju všem knihomolům se slovenskou doručovací adresou (nebo pokud jste ochotni si zaplatit poštovné do Čech) kouknout na Velký knižní výprodej v Knihách pre každého. Ty slevy jsou vážně udivující! ;)

ANOTACE (z Knihy pre každého):

Nebezpečne očarená (Ivana Ondriová)Lásku nehľadá, v tú pravú totiž neverí... A hoci jej muži ležia pri nohách, Melánia kašle na ich city i slepú zamilovanosť a pozornosť, ktorú jej dennodenne venujú, vyslovene zneužíva. Je mladá, krásna a taká bezstarostná! No len do chvíle, kým nepríde on... Záhadný podnikateľ Bavaria, ktorý ju očarí až tak, že je červenovlasá Mel odrazu klbko nervov prosiace o jeho bozky a slová obdivu. Žeby toto bola skutočná láska? Pri Bavariovi sa jej prvýkrát trasú kolená a srdce tlčie ako opreteky. Až tak, že si vôbec neuvedomuje nebezpečenstvo, v ktorom sa kvôli vzťahu s tým mužom ocitá. Kto je však v skutočnosti ten zvodný boháč? A prečo sa rozhodol podmaniť si práve Melániu? Naozaj k nej niečo cíti alebo ju len využíva na vlastné ciele? Mel začína o Bavariových úmysloch pochybovať a už nebojuje o jeho lásku, ale o svoj vlastný život! No na záchranu je už možno príliš neskoro...

Staré grécke báje a povesti (Eduard Petiška, Václav Fiala)
Dielo autora, jedného z najznámejších českých spisovateľov, bolo preložené do mnohých jazykov, spracúva antickú látku, ktorá patrí k základom európskej kultúry. Pútavé príbehy s pôvodnými ilustráciami z prvého vydania od českého maliara Václava Fialu.

Tisíc a jedna noc (Ján Pauliny) 5.svazek
Tisíc a jedna noc je zbierka orientálnych príbehov, ktorá sa dávno stala súčasťou svetovej literatúry. Inšpirovalo sa ňou veľa slávnych spisovateľov, hudobníkov a výtvarníkov. Zbierka mala veľký vplyv aj na európsku rozprávkovú tvorbu a folklór. Arabský text je štandardný a najznámejší, hoci iba málo prekladateľom sa ho podarilo preložiť celý (Payne-Burton do angličtiny, Salje do ruštiny, Littmann do nemčiny, Tauer do češtiny a teraz Ján Pauliny do slovenčiny). Piaty diel súboru rozprávok sa začína rozprávaním o princovi Džánšáhovi, ktorý sa zaľúbi do víly a unesie ju. Víla však nájde svoje vtáčie šaty a odletí domov do čarodejnej ríše, do ktorej nikdy nevstúpil človek. Džánšáh ju aj napriek varovaniam mocných duchov a kráľov nájde za mýtickou horou Káf v Diamantovom zámku a privedie si ju domov. Sedem ciest Sindibáda Námorníka, ktoré nasledujú, je jedna z najznámejších rozprávok vo svetovej liteatúre a preložili ju takmer do všetkých jazykov. V Rozprávke o Džaudarovi a jeho dvoch bratoch je hlavný hrdina predurčený na bohatstvo, ale zároveň aj na tragický koniec. Bratia ho zabijú, lebo mu závidia peniaze a moc. Smrť však neobíde ani ich. Džaudar je rybár, magribský čarodejník ho nájde pri rybačke a zavedie do marockého mesta Fezu k pokladu. Podobne ako rozprávkový Aláaddín má aj Džaudar na svoje meno skrytý poklad. Tento motív je veľmi starý. Už starí Egypťania verili, že mená majú čarovnú moc rovnako ako talizmany. Najdlhším rozprávaním v 5. zväzku je príbeh dvoch nevlastných bratov, dobrého a statočného Garíba a zlého otcovraha Adžíba. V závere tohto diela sa nachádza niekoľko krátkych rozprávaní o zaľúbencoch, o verných beduínkach a o diablovi, ktorý navádza človeka na hriech. Ilustrátor 5. zväzku: Dávid Ursiny

...Druhý balíček...


Přiznávám se... mělo mi docestovat víc balíčků, takže jsem s rozbalovačkou čekala, ať to můžu narvat do jednoho článku. Tento uzounký balíček jsem si vyzvedla v Zásilkovně hned po příjezdu ze Slovenska. Objednávala jsem z portálu Nejlevnější knihy a jsem opravdu nadšená z krabičky! Vidíte ten zlaťučký potisk na kartonu? (Odtrhla jsem kousek té bílé nálepky, aby to šlo dobře přečíst.) Tak za zabalení dávam 100%. Doufám, že si to přečte každý pošťák, co vezme balíček do rukou, protože mi v jednom kuse doručují úplné příšery dobité. :/


Po otevření na mně vykouknul bílý papír s origami skládačkou. Zajímavé... Jsem zvyklá na dárečky jako záložky, nálepky, kalendářky, ale tohle vidím poprvé. Podle mně je to super nápad! Určitě se zítra pokusím to složit, tak snad nebudu úplně gramblavá a nepotentuju to. :D Zajímalo by mně, jestli posílají pokaždé jinou skládačku nebo to je jednorázový dárek. Asi si objednám něco dalšího, abych to zjistila. ;)


A konečně knížka! Čekala jsem na ni trošku delší dobu (víc než dva týdny), takže si dovedete představit moje nadšení, že už ji můžu držet v ruce. Jde o grafickou novelu k sérii Vampýrská akademie - konkrétně druhý díl Mrazivý polibek (Frostbite). Poslední rok pořád kňourám nad tím, kolik skvělých knížek není překládáno do češtiny a vyčítala si, že jsem lenivá číst v jiném jazyku než je čeština nebo slovenština. Tímto se snažím tak nějak rozhoupat. Doufám, že skrz obrázky mi to půjde ze začátku snadněji. Navíc Vampýrskou akademii jsem četla - všechny díly, kromě Frostbitu - bavila mě a po komixové verzi jsem pokukovala už nějakou dobu. Snad mi to půjde, protože se na čtení vážně těším :) Nebyla sice úplně nejlevnější (jak by člověk při názvu obchůdku očekával), ale vazba je pěkná a po rychlém prolistování se mi moc líbí i ilustrace. Jestli budu se svými překladatelskými schopnostmi spokojená, určitě si pořídím další grafickou novelu - nejspíš první díl VA nebo Uglies Cutters, což je trochu jiná verze Krásných od Westerfelda. ;)

Anotace (z Nejlevnější knihy):

Frostbite (Richelle Mead, Leigh Dragoon, Emma Vieceli) 2.díl
Love gone awry, secret crushes, an upcoming holiday ski trip, and a recent attack by Strigoi has got Rose and the Academy on edge, especially when Rose's friends set off to fight Strigoi and end up in desperate need of a rescue by Rose and Christian. The drama and romance continue in this 144-page full-colour graphic novel adaptation of the second Vampire Academy novel, Frostbite, which was overseen by Richelle Mead and features beautiful art by acclaimed British illustrator Emma Vieceli.

...Třetí balíček...


Těsně před Vánoci mě pošťačka potěšila balíčkem s knížkou, které jsem se absolutně nemohla dočkat. Vlastně to už můžu brát skoro jako dárek pod stromeček. :3 Knížka byla výhra v mimozemšťanské soutěži na FB stránkách Hnízdo zvrhlé Narcisky (určitě koukněte alespoň na fotky, které totálně závidím.. snad se mi časem podaří taky takhle krásně nafotit svoji knihovničku, i když o svém foto-talentu stále silně pochybuju... :D).


Ano, je to žhavá a opěvovaná novinka Illuminae. Všichni o ní píšou a mě každá další recenze ještě víc navnadila, abych si to chtěla taky přečíst. Vlastně spíš NUTNĚ potřebovala než chtěla. Pořád jsem přemýšlela, kdy konečně budu mít čas se na ni kouknout v knihkupectví. Nakonec mi ale přálo štěstí a knížka si ke mně našla cestu sama skrz soutěž. V balíčku byly přibalené i čaje Basilur (ideální ke čtení v chladném počasí) a zlaté vánoční přáníčko Frozen. Balíček mi udělal obrovskou radost! :)

Anotace (z CooBoo):

Dramatický příběh o přežití, ztrátě domova a bezmoci doprovází mimořádně originální grafické zpracování dokumentů, e-mailů, vojenských zpráv a novinových článků.
Ještě ráno si Kady myslela, že rozchod s Ezrou je ta nejhorší věc, co ji ten den potká. Jenže odpoledne někdo přepadl jejich planetu. Je rok 2575 a soupeřící megakorporace, Biotech a AnothTech, bojují o moc a s ní i o vzdálenou planetu, sotva víc než ledem pokrytý kus skály na konci vesmíru. Jen škoda že nikdo nevaroval lidi, kteří na ní žijí. A Kady a Ezra, kteří spolu skoro nemluví, najednou zjistí, že se musejí v husté palbě nějak dostat k evakuačním lodím, a i když to dokážou, nepřátelská flotila je bude pronásledovat. Ale tím jejich obtíže nekončí. Smrtící virus plague se utrhl ze řetězu a děsivě zmutoval. Umělá inteligence flotily, která by je měla chránit, se navíc patrně stane jejich nepřítelem. A nikdo z velení jim nepoví, co se děje. Kady se pokusí nabourat do spleti dat, aby odhalila pravdu, a je čím dál tím jasnější, že jí s tím pomůže jeden jediný člověk: její bývalý kluk, se kterým se už nikdy nechtěla ani vidět.

...a ještě jedna obálka...


Ta fotka je otřesná - já vím, já vím. To, že se v prosinci sešeří už po obědě mojim úžasným fotkám prostě nepomáhá. :D Ale jde hlavně o obsah, tak snad mi to odpustíte. Slibuju, že se příště posnažím fotit ještě za světla, ale tentokrát jsem nevydržela. Věděla jsem, že v ní bude moje výhra z Předvánoční soutěže na skvělém blogu Luciina zašívárna a nemohla jsem se dočkat, až ji uvidím na vlastní oči... ;)

Výhrou byla nádherná záložka, která vypadá víc jako krásný šperk. Je to moje první kovová záložka (doteď jsem používala jen ty obyč papírové) a bojím se, že určitě ne poslední, protože mi úplně učarovala. Navíc jsem v obálce našla i několik papírových záložek, cedulku na kliku od Martinusu a milý vzkaz od Lucy. Ta kočička mě dostala. Zbožňuju kočky!


Takhle pěkně to záložce sluší v právě rozečtené knížce od Laini Taylor (brzo napíšu i recenzi - je to jedna z nejlepších knih, které jsem v roce 2016 přečetla). Z výhry jsem opravdu unešená, Lucy z Luciiny zašívárny moc moc moc děkuju a kdo ještě její blog nenavštívil, tak to napravte. Povinně! ;)

Tak to už bude asi všechno. Pro dnešek přeju dobrou noc a určitě mi napište, kolik balíčků dorazilo vám a jak zvládáte předvánoční stresy z toho, že vám pošta nestihne doručit včas dárky pod stromeček. Nám s mamčou už se dva roky po sobě stalo, že nás e-shopy přesvědčovali o stoprocentním doručením do Vánoc a nakonec prd... Tak co už. Ještěže si kupujeme víc než jeden dárek, tak aspoň nebudeme mít pod stromkem pusto. :D :D