S: Dcera kostí a dýmu (Laini Taylor)

24. ledna 2017 v 18:08 | Deni |  Recenze (rozcestník)

SÉRIE: Dcera kostí a dýmu (Laini Taylor)

Nechápu jak v zahraničí tolik oblíbená řada s neotřelým ústředním motivem může být u nás v Česku totálně neviditelná. Zřejmě chyba nedostatečných reklamních kampaní. Každopádně nebýt Svět podle Marillee, tak o skvělé Laini Taylor nevím ani já. A moje knihovnička by přišla o (podle mě) jednu z nejlepších fantasy vůbec.

Vydavatelství: Knižní klub pro ČR/ Ikar pro SK

1.DÍL: DCERA KOSTÍ A DÝMU (Dcéra dymu a kostí)

  • Ocenění: finalista Andre Norton Award za rok 2011
  • nominace v kategorii Best Young Adult Fantasy & Science Fiction (Goodreads Choice Awards 2011)
  • nominace v kategorii Favorite Book (Goodreads Choice Awards 2011)
  • nominace v kategorii Nejlepší kniha pro mládež (Locus Award 2012)
  • práva na Dceru kostí a dýmu byla prodána do více než 20 zemí světa
...Co byste dělali, kdybyste se zamilovali do svého nepřítele? První díl romantické fantasy, která okouzlila svět. Karou je nadaná, krásná a tak trochu záhadná sedmnáctiletá studentka na pražské umělecké škole. Její tajemství nezná ani její nejlepší přítelkyně Zuzana. Ráda kreslí chiméry, fantastické bytosti, a nikdo netuší, že tato mytická stvoření jsou její rodinou. Přichází a odchází skrze portál za svým zvláštním posláním, kterým ji pověřil čaroděj, který ji vychoval. Neví, že ji sleduje smrtelně nebezpečný a mrazivě krásný anděl, a válka mezi světy dobra a zla brzy vypukne...


To, o čem my - obyčejní lidé - rádi čteme ve fantasy knížkách je pro hravní hrdinku Karou realita. Bledá modrovláska totiž skrývá mnohá tajemství. Vlasy si nebarví, protože modré už jí rostou, umí ohromnou spoustu jazyků a po dni stráveném v pražské umělecké škole vždy odchází do tajného obchůdku, kam se málokdo dostane. Ti lidé, kteří ho navštěvují, jsou navíc podivné bezcharakterní existence. Kdo jiný by vytrhával zuby mrtvým v hrobech či vraždil chuďátka zvířátka pro jejich tesáky? To je totiž platidlo, za které majitel obchodu (kouzelník Brimstone) vyměňuje zlato a plní přání obchodníkům. A ještě něco je neobvyklé... Brimstone, Issa, Twiga, malé zvířátko Kiš-Miš... všichni jsou chiméry. Napůl lidé-napůl zvířata. Brimstone má prvky berana, takže připomíná obrázek ze satanistické literatury a Issinu spodní polovina těla tvoří hadí ocas. Pro Karou jsou ale víc než zmutovaní zaměstnanci obchodu. Je to její rodina. Pamatuje si, jak ji jako malou holčičku Brimstone houpal na klíně a ona natahovala ručky po kostičce přání, která mu visela na šňůrce kolem krku. Co za tajemství se skrývá v jedné drobné kosti? Má to něco společného s vypálenými otisky na dveřích po celém světě? Do našeho světa přichází tři vetřelci - andělé s ohnivými křídly a jeden z nich se potká s Karou. Co krásného ničitele Akivu zastaví, aby z naší hrdinky nevymlátil duši? Co všechno o sobě Karou neví? Kam vedou druhé dveře v obchůdku, které jsou vždy zavřené?

Co se mi líbilo: Popisy Prahy byly okouzlující. Karou s drzou lidskou kamarádkou Zuzanou jí slavná česká jídla (guláš) v české restauraci, prochází se po Karlově Mostě a potkávají lidi s až vtipně českými jmény (Kazimír). :) Autorka dokonale vystihla ponuré počasí, které všichni dobře známe a které se dokonale hodí k pozadí celého příběhu. Ještě nesmím zapomenout vyzdvihnout tu restauraci - celé to postapokalyptické téma s rakvemi místo stolů a plynovými maskami mě nadchlo. No povězte mi sami... dovedete si představit lepší místo na oběd pro modrovlasou bledou holku s nadpřirozenými kámoši, než je zrovna tohle? ;)

Co se mi nelíbilo: Žádné negativum jsem nenašla. Oproti názorům jiných čtenářů mi postava Zuzany přišla trošku protivná, ale i tak bych si bez ní příběh nedovedla představit. Každý, kdo se v knížce jen mihne je s ní doslova srostlý a dodává kouzlo celku.

Hodnocení: Neváhám ani na vteřinu a dávám plných 100%. Od série Sukuba (R.Mead) už mě dlouho knížka takhle nepohltila. Styl psaní je vyjímečný, všechny postavy, prostředí, počasí, jídlo, příšerky... všechno dokupy tvoří úchvatné nenapodobitelné dílo. Někde jsem četla, že "Dcera kostí a dýmu" je autorčinou prvotinou. Jestli je tohle první knížka, co napsala, tak jak dokonalé budou její příběhy v budoucnu, až se rozepíše? Už by se radši neměla zlepšovat, protože víc než sto procent dát nemůžu. :D Ještě bych chtěla vyzdvihnou práci překladatelky, protože i paní Petra Klůfová má podíl na finální podobě. Zlým překladem se dá knížku vyzdvihnou, ale taky zničit. Jsem ráda, že se nejednalo o ten druhý případ. Naopak bych to zhodnotila za jeden z nejzdařilejších překladů, které jsem četla. V této kategorii se zařadí hned vedle mého oblíbence Lemonyho Snicketa, jehož česká verze je stejně skvělá jako ta anglická. :)


2.DÍL: DNY KRVE A HVĚZDNÉHO TŘPYTU

  • Ocenění: jedna z Best Books za měsíc listopad 2012 (Amazon.com)
  • 10. místo v seznamu the Best Teen Books of 2012 (Amazon.com)
  • nominace v kategorii Nejlepší kniha pro mládež (Locus Award 2013)
...Karou a Akiva zlomili kostičku přání a mlha, ve které modrovlasá, talentovaná a tak trochu záhadná studentka pražské výtvarné školy dosud žila, se jako zázrakem rozplynula. Chráněnkyně chimér konečně zná svou minulost, ví, kým je, ale také ví, že ten, kterého miluje, je nepřítel a zrádce... Nepřítel jejího národa - národa chimér. Jak moc se nechá Karou ovládnout touhou po pomstě? Zaslouží si Akiva její hněv? Jméno Karou znamená v chimérštině naději - bude Karou představovat naději pro chiméry a jejich boj a snad i vítězství v odvěké válce se serafy? Nebo se stane ztělesněním Akivovy naděje, který tajně sní o míru mezi oběma znepřátelenými stranami... Vzpomene si Karou, že kdysi, už tak strašně dávno, si dovolila snít tento sen spolu s Akivou? Může v takový sen ještě uvěřit?
Příběh o přátelství, zlomeném srdci i krutosti velkých rozhodnutí volně navazuje na knihu Dcera kostí a dýmu ve světě knižní fantasy známé a oceňované autorky Laini Taylorové...


(Pozor! Tato část obsahuje spoilery prozrazující hlavní zápletku i závěr prvního dílu!) Druhý díl navazuje na předchozí. Chvilku jsem byla zmatená, kde vlastně Karou je a co se s ní děje. Komunikuje se Zuzi jen skrz maily, připomínající spíš hádanku než dopis kamarádce a v televizních zprávách mnoha států se objevuje modrovlasá zlodějka, která krade v muzeích zuby divokých zvířat. Proč je vlastně potřebuje? Po pádu chiméří pevnosti v Eretzu se posledním přeživším s Karouinou pomocí podaří utéct druhým portálem do světa lidí, kde se schovají v hlinéném hradě. Lidská dívka mezi příšerami, které ji z hloubi duše nenávidí za dávnou zradu jejich národa. Madrigal je Karou a Karou byla kdysi Madrigal. Zlomením kostičky přání se spojily dvě verze jedné duše do lidské schránky, která se stala novou oživovačkou místo Brimstonea. Platí svou vlastní bolestí za vytváření obrovských strašidelných těl pro zabijácké příšery, které by ji nejradši zničily. Ale neudělají to, protože ji potřebují. Pod velním Bílého vlka portálem létají do Eretzu bojovat s andělskými vojsky, mrtvým vojákům pak zohyzďují těla k nepoznání.
Akiva mezitím prožívá příšerné výčitky svědomí kvůli tomu, co své lásce provedl. Zpět to vzít nejde, přesto se ale rozhodne už nikdy nezabít žádnou další chiméru. Naopak se snaží pomáhat. Zneviditelněný po nocích létá do nejbližších vesniček, kde varuje chimérské vesničany před blížícím se vojskem. I to je však málo. Jeden anděl proti celé armádě krvelačných serafínů... Nebo že by nebyl sám, komu se krvavá jatka nelíbí? Najde se víc dobrých srdcí, schopných bojovat proti králi prahnoucím po moci? Osoba, která touží dobývat, nikdy nepřestane dřív, než bude vlastnit úplně vše. Padne-li národ chimér, kdo bude následovat?


Co se mi líbilo: Laini Taylor nás rozhodně neplánuje nudit v druhém díle popisem stejných míst či stejných postav, jako někteří jiní spisovatelé. Představuje nám podrobně nový svět i nové hrdiny, kteří si získávají naše srdíčko. Například Ziri z
klanu Kirinů - jako byla i Madrigal. Jeho něžná povaha uprostřed vší té krve dává jiskru i celému zaprášenému hliněnému hradu. Zuzana s Mikem zase pomůžou roztopit ledem pokrytá srdce mnoha chiméřích bojovníků. Ani nemusí ovládat cizí jazyk - stačí jim ruce, nohy a Mikovy housle. ;)

Co se mi nelíbilo: Trošku mě mrzelo Karouino chování k Akivovi... přeci jenom to, co udělal, udělal jen kvůli Madrigal. Co by ona dělala, kdyby serafíni před jejíma očima popravili Akivu? Zachovala by se spravedlivě nebo by pomstila vraždu svého milovaného muže? Moc snadno se odsuzuje, když člověk není v kůži toho druhého a od Karou jsem čekala kapinku víc empatie. Jen doufám, že se dočkám toho, co čekám ve třetím díle... ;)

Hodnocení: 100% Přestože se mi nelíbilo Karouino pohrdání Akivou, celkový příběh mě pohltil. Snad ještě víc než první díl. Dost těžce se porovnávají, protože každý je jiný, ale rozhodně bylo pro mě ještě těžší se od stránek odlepit, než u dílu předchozího. Dost tomu napomohl i styl vypravování, kdy se střídala vždy kapitola z Akivova pohledu a kapitola z Karouina. Takže jsem po dočtení honem honem četla, abych se dostala zase zpátky ke Karou (a obráceně). :) Knížka si určitě zaslouží pozornost čtenářů, takže stejně jako první díl ode mně dostává plný počet a všem milovníkům fantasy moc moc moc doporučuju. ;)

3.DÍL: Sny andělů a chimér (zatím nevyšlo v ČR)

  • nominace v kategorii Best Young Adult Fantasy & Science Fiction (Goodreads Choice Awards 2014)
  • nominace v kategorii Nejlepší kniha pro mládež (Locus Award 2015)
...Třetí a závěrečný díl epické trilogie o boji chimér a andělů, kteří se ve své nesmiřitelné válce neohlížejí na to, jestli při ní zničí také svět lidí. - Karou převzala kontrolu nad povstáním chimér a snaží se je odvrátit od pomsty, která by znamenala jejich zkázu. Když krutý vládce andělů vnese zmar i do lidského světa, Karou a Akiva, dřívější nepřátelé, jsou nuceni uzavřít spojenectví. Jejich nové pouto je jen pokřivenou ozvěnou jejich dávného slibu, ale přesto v sobě nese naději - pro jejich národy i pro ně samotné....


Třetí díl u nás v Čechách původně vyjít neměl. (Pravděpodobně kvůli nedostatečnému prodeji prvních dvou dílů.) Naštěstí se Knižní Klub před několika týdny vyjádřil, že ho nakonec přeci jen vydají! Stejně jako ostatní čeští fandové této skvělé série jsem nadšená. :3 Už zbývá jenom si počkat na srpen 2017 a mezitím si představovat, jaká asi bude česká obálka... :)
_____________________________________________________________________________

CELKOVÉ HODNOCENÍ ŘADY: Doplním až po dočtení posledního dílu, ale pokud bude Laini pokračovat s příběhem tak dobře, jak si naběhla s prvními dvěmi díly, ani nepochybuju nad další stovkou. ;)

Ještě bych se ráda na moment zastavila u grafické úpravy. Málokdy se stane, že se mi líbí jak původní, tak i česká obálka a pokud se takové chvíle i vyjímečně dočkám, tak ta slovenská je pak zaručeně propadák. Nebo se mi líbí slovenský výtvor a český ne. No snad poprvé v životě se mi úplně stejně líbí původní anglická, česká i slovenská obálka. Všechny tři mají něco zvláštního, co člověka láká se na knížku pořád koukat. Jak to tak vidím... zase budu mít od jednoho příběhu v knihovničce několikeré vydání (viz.má dvojjazyčná Vampýrská akademie). :D :D :D Poznámka k té anglické: nově existují i další verze: s metalickými peříčky a s červenými dveřmi od Brimstoneova obchůdku. Opět skvělé práce grafiků. ;)


Takže nakonec jsem samozřejmě neodolala a objednala si druhý díl ve slovenčině. Přebal je nádherný, písmenka názvu jsou tak nějak 3D a vystupují do prostoru (úchylně jsem po nich prvních několik minut přejížděla prsty :D) a hned po otevření knížky čeká české čtenáře překvapení v podobě mapy Eretzu. Naši vydavatelé ji do českého překladu jaksi pozapomněli dodat. Nevím, jak se stalo, že ji tam nemáme, ale Slovenští bratři ji tam mají i s přeloženými geografickými označeními. A já mám z ní radost, protože mapy miluju... :)


Tak to je pro tuto recenzi zatím vše. Po vydání posledního dílu určitě článek upravím, slibuju. ;) A co vy? Četli jste nebo jste o této úžasné fantasy trilogii nikdy neslyšeli? Napište mi do komentářů váš názor, moc ráda si přečtu, jak se svět chimér líbí jiným čtenářům. (Na Databázi knih i CBDB už jsem si všechny komenty poctivě pročetla.) Těm, kdo sérii doteď neznali, doporučuju dát růžovovlasé Laini Taylor šanci. Jsem si jistá, že pak i vy budete nadšeně očekávat vydání posledního dílu... :3


Zdroj úžasných grafik: The Art of Lesya BlackBirdInk (určitě koukněte!)
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama