K: Neslyšno (Richelle Mead)

16. února 2017 v 23:19 | Deni |  Recenze (rozcestník)

KNIHA: Neslyšno (Richelle Mead)

Jak to u mnohých bývá zvykem, i já k Vánocům dostávám od některých členů rodiny místo dárku peníze. Nebývají to žádné šestinulové částky a většinu si i tak odložím stranou, ale jako typický knihomol jsem si alespoň jednu knížku prostě musela koupit. Jenže, když už jsem si otevřela svůj wishlist, kde mám napsané všechny tituly, za které bych v budoucnu ráda utrácela, nemohla jsem si nějak vybrat. Poprosila jsem o pomoc moji mamču, která je taky milovníčkou knih. Zjistily jsme, že nám oběma nejlíp zní anotace knížky, kterou jsem v seznamu ani napsanou neměla, protože jsem na ni četla samé nespokojené recenze. Šlo o Neslyšno od mojí oblíbené autorky Richelle Mead (napsala Vampýrskou akademii, Pokrevní pouta, Sukubu, Věk X a Třpytný dvůr). A moje dojmy z knížky jsou trochu jiné, než většiny ostatních...


Vydavatelství: Domino pro ČR

ANOTACE: ...Ve světě bez zvuku slyší jedna dívka, jak ji cosi volá… Dívka jménem Fej žije v horské vesnici, kterou sesuvy kamení zcela odřízly od světa. Přežití vesničanů zajišťuje jediné lano, po němž jim přes zrádné skalní stěny posílají jídlo lidé z údolního království. Naprostá závislost není však to jediné, co Fejinu vesnici sužuje: kam až paměť sahá, zdejší lidé neslyší. Jako by takovéto prokletí nestačilo, začínají nyní ztrácet i zrak. Také zásilky jídla přicházející lanovkou se začínají tenčit... Nadcházejí časy zkázy; obyvatelům horské vsi hrozí tichá temnota a smrt hladem. Pak ale jedné noci probudí Fej drásavý hluk. Vedena zvuky, něčím do té doby naprosto neznámým, se Fej vydává na velkolepou výpravu - sestupuje po nebezpečně strmé hoře do tajemného království Pej-kuo, kde nalezne neuvěřitelnou pravdu o své vesnici i lásku, která ji navždy změní život...

Fej je nejlepší učednice ve třídě. Nosí modrý kostým, je všemi vážená a má si vzít svého stejně talentovaného (ale nafoukaného) spolužáka. Každý den celá třída pod dozorem mistrů maluje "Televizní noviny" - zprávy, ukazující neslyšícímu obyvatelstvu, co zajímavého se ten den ve vesničce stalo. Každý z obrazů je dokonalé umělecké dílo. Musí být dokonalé. Když Fejina starší sestra Čang Ťing začne ztrácet zrak, naše hlavní hrdinka se snaží její malby opravovat, ale oběma je jasné, že to tak nemůže být navždy. Jenže slepce ve vesnici nic dobrého nečeká. I pracující obyvatelstvo dostává jídla maličko a když kvůli nespolupracujícímu zraku nemůže někdo malovat, sloužit v Pavím domě nebo dolovat drahé kovy, tak nemá ani právo dostávat jídlo. Fej se bojí, že by její sestra mohla skončit jako žebračka, proto se rozhodne slézt dolů z hory, kde leží jejich vesnice a promluvit si se správcem lana, který jim posílá nahoru potraviny. Sama by cestu nezvládla, přidává se tedy k svalnatému horníkovi Li Weiovi, kterého před lety milovala a opustila. Li Wei je správný chlap, otevřená duše, která veří v lepší zítřky a když jeho slepý otec zemře v dole, rozhodne se zkusit změnit zapšklý systém. Fej mu nabídne pomoc, kterou on první odmítá, ale nakonec přijme. Zázračně navrácený sluch je totiž neodolatelné lákadlo... V této knížce vás čeká objevení záhadné opuštěné vesnice, seznámení se strážcem lana, návštěva města při úpatí hory, které není ani zdaleka takové, jak si ho naši hrdinové představují a jeden mystický prvek, o kterém vám víc neřeknu... ;)

Co se mi líbilo: Téma asijských legend není v YA literatuře zrovna běžné a já oceňuju, že se do toho autorka odvážně pustila. Určitě ji dalo hodně práce zpracovat informace o tak vzdálené zemi. Navíc se jí povedlo knížce dodat opravdový nádech Číny. Nevím, jak to slovy nejlépe popsat, ale při čtení mi připadalo, jako by z každé stránky Čína přímo volala. Taky mě nadchlo, že se příběh až do úplného konce vyhýbal fantasy prvkům. Všechny ty popisy přírody, malování, prohledávání druhé vesničky čtenáře pomalu ukolébává do klidu, typického pro východní literaturu a pak najednou na posledních stránkách BUM BUM BUM! Příběh nabere mystický podtón, který rozdrtí všechno, co jste od závěru knížky čekali... a tu akční bombu já určitě chválím.

Co se mi nelíbilo: Nevýhodou kratších knížek je nedostatek prostoru k pořádnému propracování charakterů. Hlavním postavám Fej a Li Weiovi stačí i 248 stran, aby jsme si je mohli oblíbit a zhodnotit jejich postupný vývoj, ale vedlejší postavy jsou ochuzené. Poznáváme spoustu osob, které by se dali výborně modelovat, ale bohužel na ně nemáme dost času. Například nafoukaný spolužák nebo Fejina sestra. Ráda bych si přečetla o jejich motivacích. Škoda, že knížka nemá druhý díl nebo alespoň sto stránek navíc. Určitě by jí to prospělo. A druhá věc, která mi trošku vrtala hlavou, byl popis Li Weie. Richelle nám ho představila jako vysokánského chlapa s rukama jako medvěd, svalama jako výherce mezinárodní soutěže kulturistiky a postavou jako Hercules. Možná jsem si ho tak přibarvila jenom já, ale představila jsem si vysokého chlapa s paží širší než moje hlava, ale potom mi nesedí ta čínská národnost. Už jste někdy zkusili zadat do google "svalnatý asiat"? Já ano. A ze všech fotek, které mi to vyjelo měli tak neuvěřitelně obrovské svaly pouze dva muži. (například tento). Tím chci říct, že se mi to vážně těžce představovalo... Ale to je zase jen můj vrtoch a určitě za to nebudu knížce odečítat body. Jen mi to přišlo zajímavé. :)

Grafická úprava: Česká obálka se až na maličké drobnůstky shoduje s tou původní. Nejviditelnějším rozdílem je barva hřbetů: naše je nevýrazně šedivá, zatímco ta americká má krásnou sytou červenou barvu. Každopádně obrázek na vazbě je velmi dobře vybraný - podle mně zatím nejpěknější z Richelliných knížek přeložených u nás. Slečna se na hlavní hrdinku výborně hodí, v pozadí si můžeme všimnout hor zmíněných v knížce, jen to oblečení mi nějak nesedí. I sama spisovatelka v knížce uvádí, že bílá je pro Číňany barvou smutku (nosí ji hlavně na pohřby) a Fej celý příběh běhala v modrém oblečku učednice, případně jednou vyjímečně v červených hedvábných šatech, ale bílého na sobě nic neměla. Je to jen drobnost, ale asi bych se z obálky radostí rozpustila, kdyby měla slečna ty šaty modré. Jsem prostě pedant na detaily. I tak by si ale grafika zasloužila pět hvězdiček z pěti. ;)
Poznámka: na internetu jsem našla ješte upgradeovanou verzi, která má dvojitý přebal. Spodní vrstu tvoří námi dobře známý obrázek čínské slečny v bílém, ale ten vrchní... Dokonalost! Poloprůhledný bílý obal se zlatými květy. To je prostě pecka. Škoda, že tuto verzi nevydali i u nás.


Hodnocení: 90% Už od malička ráda kreslím a maluju, takže knížky, kde je hlavní hrdinka stejná umělecká duše jako já, mě dokážou pořádně chytit za srdíčko. Fej může čtenářům ze začátku připadat strohá, nudná nebo i panovačná, ale já si myslím, že vyjadřuje uměleckou grácii - ženu, která nepotřebuje příliš projevovat emoce, protože její malby mluví za ni. Li Wei na druhou stranu představuje morální dobro... odvážný silák s potřebou přinést do svého světa spravedlnost. Jak ale otáčíme stránku za stránkou, Fej se pomalu prohlodává přes svou ledovou slupku, zatímco Li Wei chvílemi ztrácí motivaci a potřebuje podržet. Spolu ale dokážou zázraky. Tato knížka je nejen o tom, aby čtenář mohl nahlédnout do světa hluchých, poznal opravdovou hodnotu sluchu (kterou si většina z nás ani neuvědomuje), ale také o důvěře. Nejen v partnera, ale i ve své okolí a hlavně v sebe. Hodnotím pěti hvězdičkami a od dnešního dne si nikdy nepřestanu vážit toho, že slyším a vidím všechny krásné věci kolem nás. :)

Jen ještě jedna drobná zajímavůstka... pokud taky rádi všechno rvete do google vyhledávače a už jste (jako já) zkoušeli vyhledat čínského dráčko-lva, o kterém se v českém překladu Neslyšna několikrát píše jako o "Pchi-Siou", víte stejně dobře jako já, že to nevyhledá vůbec nic. Zkuste zadat původní nepřeložený název "PiXiu". ;)


A co vy? Četli jste Neslyšno nebo ho kvůli špatným recenzím ani netoužíte zkusit? Já jsem ráda, že se mi nakonec dostalo do ruky, protože jinak bych přišla o úžasný příběh. Takže za mně: určitě DOPORUČUJU. Máte rádi mytologii východu, umění, svalnaté chlapíky a statečné hrdinky bojující za štěstí svých nejbližších? Tak šup šup honem do toho! A potom mi můžete napsat váš názor. Moc ráda si přečtu, proč se knížka líbila (nebo nelíbila) vám.. ;)
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Terka Terka | Web | 17. února 2017 v 15:06 | Reagovat

Myslím, že téma knihy by mě docela oslovilo, jen se obávám právě toho nedostatečného popisna, protože u knih já potřebuju tu představivost. Ale jinak, super recenze a děkuji!

2 aki9999 aki9999 | E-mail | 23. července 2017 v 1:50 | Reagovat

Za 2 večery přečteno. Obal hodnotit nemohu, protože knihu mám ve čtečce - tudíž černobíle - a aby se člověk na chvilku vracel např. ZD strany 100 .. To ne. Já recenze na knížku ani nečetla. Co mě hned, kromě popisu, oslovilo byla autorka mojí oblíbené Vampíří akademie a možná i ještě trochu oblíbenější Sukuby. No a i to, že je jeden díl - neutratí se tolik peněz a nemusí se čekat na další díl. Ale člověk nikdy neví - myslím, že na ten konec by se dalo navázat dalším dílem - klidně i z pohledu někoho jiného.
Knížka je prostě tak super, že se to ani nedá popsat. :)

3 Deni (majitelka blogu) Deni (majitelka blogu) | 28. července 2017 v 16:02 | Reagovat

[2]: Taky jsem si knížku vybrala hlavně kvůli Richelle Mead, protože její tvorbu doslova zbožňuju. A zklamaná jsem teda nebyla. Jde o pěkný kousek do mojí "Richellovské" poličky. ;) Jsem ráda, že nejsem jediná knihomolka, která je s Neslyšnem úplně spokojená, protože těch negativních recenzí bylo po vydání knížky docela dost a mě to prvně trošku zvyklalo. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama