NHM #13: Black Widow

22. února 2017 v 19:54 | Deni |  Recenze (rozcestník)

Komiksy miluju už od dětství, kdy jsem se zamilovala do příběhu o mladých čarodějkách Witch. V té době to bylo velké boom, se spolužačkami jsme si hrály na čarování, všechny holky sbíraly nálepky, nosily trička a koukaly na stejnojmenný animovaný seriál. (Sbírka časopisů Witch má u nás doma dodnes místo na čestné poličce). Postupně jsem přešla na mangu pro puberťáky (Romeo a Julie), grafické novely (Stmívání, VA) a opravdovou mangu (Death Note), až jsem v novinovém stánku objevila červenou sběratelskou edici Marvel komiksů, které si mně hned získaly a už nepustily. Black Widow je vlastně první komiks, na který píšu na blog recenzi, tak mi držte palečky, ať to zvládnu... ;)

Nakladatelství: Hachette (CZ)

ANOTACE: ...Krásná a smrtelně nebezpečná Nataša Romanoffová alias Black Widow je jednou z nejlepších špiónek na světě. Uvnitř této knihy odhalíme její první ikonické komiksové momenty a představíme vám kritiky ceněný příběh Návrat domů od Richarda K. Morgana a Billa Sienkiewicze. Black Widow odešla ze světa špionáže, avšak její minulost ji dožene, když se na ni někdo pokusí spáchat atentát. Nataša se noří hlouběji do pavučiny mezinárodních vražd a objevuje duchy z minulosti a ukrytá tajemství, co navždy změní způsob, jakým přemýšlela o svém původu...

Obsahuje komiksy:
  • Tales of Suspense č.52 (Crimson Dynamo znovu útočí),
  • The Amazing Spider-Man č.86 (Střezte se Black Widow),
  • Black Widow č.1-6 (Návrat domů).

První svazek Crimson Dynamo znovu útočí (Crimson Dynamo strikes again) je krátký příběh, kde se úplně poprvé objevila postava Černé vdovy (Black Widow). Spolu s kolegou Borisem ji Rusko poslílá postavit se Iron Manovi a zběhlému ruskému vědci Vankovi (bývalému Crimson Dynamovi), který momentálně pracuje pro Tonyho Starka na laserovém paprsku. Black Widow si svým šarmem získává Tonyho přízeň, zatímco Boris mezitím unáší Vanka, aby se mohl obléct do jeho obleku Crimson Dynama a napadnout Iron Mana. Ten útok nečeká a podlehne. Ale nebyl by to náš vychytralý superhrdina, kdyby se z nesnází rychle nedostal...

Hodnocení: Nebudu jeden sešitek hodnotit procenty, protože to beru spíš jako takový bonusový materiál a vzhledem k počtu stran mi přijde více-méně nehodnotitelný. Každopádně bylo milé seznámit se s Black Widow tak, jak se s ní před půlstoletím (1964) v Tales of Suspense seznámili první čtenáři Marvelu. Kresba je na mně moc barevná, panelům by neuškodilo trochu víc prostoru a postavy by nemusely popisovat úplně každý svůj krůček, ale určitě to všechno dohromady má své kouzlo. :)


Druhý svazek obsahuje příběh Střezte se Black Widow (Beware the Black Widow), který spatřil světlo světa roku 1970 jako součást série The Amazing Spider-Man. Poznáváme zde Černou vdovu z trochu jiné stránky, než v prvním příběhu. Více se zaměřujeme na její pavoučí stránku (vystřelování lanek z náramků a pavoučí jed), než na podobu ovdovělé elegantní dámy v róbě. Tato Black Widow se loučí se svou minulostí, rozhodnuta navždy zapomenout a spolu s tím změnit navždy i svůj vzhled. Odhazuje růžový "MyLittlePony" obleček se škraboškou a obléká si černý kožený komplet, který můžeme vidět i na televizních obrazovkách. V novém outfitu se rozhodne změřit síly s kolegou pavoukovcem. Spider-Man ale právě prožívá těžké období, trápí ho závratě a bojí se ztráty svých schopností, takže na agresivní slečinku nemá zrovna náladu...

Hodnocení: Opět beru jako bonusový materiál k hlavnímu příběhu, takže nehodnotím procenty. Opět jde spíš o retro komiks s divokými barvami, ale aspoň dialogové bubliky už nepřipomínají reklamu na Skittles. Z bílého pozadí se text čte prostě nejlíp. Ono použití barev je celkově nějak klidnější a nepálí z toho oči tak, jak u předchozího dílka. Panely jsou větší a postavy mají víc prostoru, takže se můžeme kochat i podrobnějšími pohledy na Natašinu tvář, která je moc pěkně nakreslená. Příběh taky není nezajímavý, jen končí celkem otevřeně. Jelikož vydavatelům šlo hlavně o to, ukázat čtenářům nový sexy obleček Black Widow a ne o nemocného Petera Parkera, nedozvíme se nic o důvodech Spider-Manových závratí. Já vím, že jde o knížku zaměřenou na Black Widow, ale neuškodilo by doplnit za tento svazek dva-tři řádky o tom, jak to nakonec s Peterovou nemocí dopadne.


Hlavní příběh zabírá většinu knížky. Jde o šestisvazkovou novelu Návrat domů (Homecoming), který vyniká ve všem, v čem může komiks vynikat. O dokonalou uměleckou kresbu se postaral Bill Sienkiewicz a o dějovou linku oceňovany sci-fi spisovatel Richarda K. Morgana (v češtině si od něj můžete přečíst například trilogii "Takeshi Kovacs" o vyslanci organizace, která udržuje pořádek mezi světy obydlenými lidmi roztroušenými po celém vesmíru). Výsledkem práce těchto dvou talentovaných mužů je výborný špionážní thriller, který si oblíbí nejedna feministka. Hlavní postava Nataša Romanoffová pověsila svoji temnou minulost na háček a užívá si života obyčejné nezvykle krásné smrtelnice. Jenže pak někdo začne vraždit bývalé agentky po celém světě a tím Natašin důchod končí. Vyhrabe koženou kombinézu a jako Black Widow se opět vrací do rodného Ruska, kam vedou všechny stopy. Zároveň tím odkrývá důležitá temná místa své minulosti. Zjišťuje pravdy, které jí byly zatajeny. Například to, proč nedokáže říct "Ne" některým zvlášť voňavým mužům nebo informace o svém dětství, které jsou jakoby zahaleny mlhou... Obstojí Black Widow tam, kde její podobně nadané kolegyně selhaly nebo její dobrodružství provždy skončí?


Co se mi líbilo: Dokonalou kresbu pana Sienkiewicze musí ocenit snad úplně každý. Postavy sice můžou působil trochu přísně, ale k příběhu se to výborně hodí - přeci jen jde o tajné agenty, žádné sluníčka. Na grafickém provedení musím vypíchnout ještě použití barev, které přidávají na kouzlu. Já se vysloveně kochala sytými barvami použitými na vyplnění pozadí - zejména tyrkysová, azurově modrá a jedovatě zelená v kontrastu s černými obrysy postav se mi navždy zaryla do paměti. Jsem si jistá, že to bude tím, s čím si budu Homecoming už navždy spojovat. Ne příběh, ale kontrastní obrázky. Nicméně ani příběh nemůžu nepochválit, protože pan Morgan vytvořil výbornou špionážní zápletku, kterou by mu záviděly mnohé akční seriály. Výborná práce!

Co se mi nelíbilo: Zaprvé si myslím, že příběh byl natolik zajímavý, že by mu rozhodně prospělo pár desítek stránek navíc - klidně i jednou tolik, protože autor rozehrává velký příběh, který mi připadá na konci až moc rychle a jednoduše vyřešený. Většina otázek sice je zodpovězena, ale i tak by neuškodilo se závěrem tak nespěchat. Druhou věcí, kterou bych vytkla, je více slov, než akce. Nejsem lenivá číst (to bych ani nezakládala blog o knížkách), ale vzhledem k označení "špionážní thriller" bych čekala troooošinku víc akčních panelů. Neříkám, že by se v příběhu nic akčního nedělo, to teda dělo... ale většina polí měla nějaký text. Prostě by mě potěšilo navíc pár stránek naplněných čistokrevnou akcí, krví, kopanci, střelbou a to obvzvlášť na konci, který mě měl akčností zadupat do země. Sice tam byl jeden velmi nápaditý rvačkoidní moment (zlomený nos - kdo četl, pochopí), ale nebylo to úplně podle mých představ. Chtěla jsem nějaké BOOOM! Třeba i celou stránku naplněnou plameny, stříkanci krve a vlajícími Natašinými vlasy. A ono nic moc. Okýnka měla sice pozadí v moc pěkných odstínech tyrkysové, ale jinak mě to nechytlo za srdce natolik, nakolik bych si přála. Nevyužitý potenciál závěru - tak bych to asi nejlépe popsala.

Hodnocení: 70% Tak tohle byla jízda! Znovu musím pochválit dokonalé grafické zpracování, protože ta kresba je vážně pětihvězdičková. Zápletka je zajímavá, příběh napínavý a čtenář určitě svoji investici do knížky neolituje, přesto nemůžu hodnotit sto procenty. Určitě se najde někdo, kdo takové hodnocení dá, protože jde o výborný komiks, ale já (rejpal) si pár drobných negativ přeci jen našla a za ty musím strhnout nějaké body. Každopádně knížku doporučuju všemi deseti, protože jde o povedené umělecké dílko, které nesmí chybět v knihovničce žádného opravdového fanouška komiksů. Ještě vlastně musím pochválit jednu věc, a to je zpracování vydání. Řada červených Nejmocnějších hrdinů Marvelu nám totiž přibližuje superhrdiny nejen skrze komiksy, ale také pomocí velmi příjemně napsané předmluvy, která nám vhodně nastíní celkový koncept a podrobnější závěrečné shrnutí celé historie postavy Black Widow včetně časové osy obálek významných příběhů. Velmi povedené vydání. Jsem moc ráda, že ho doma mám a určitě to nebylo mé poslední počteníčko z této edice. :)


Co vy, knihomolové? Najdu mezi vámi i nějaké další milovníky komiksů, jako jsem já? A pokud ano, preferujete víc svět DC nebo Marvel? Já mám sice více svazků od Marvelu, ale Batmana, Harley Quinn nebo Wonder Woman si taky nenechám ujít. Kupujete někdo i některou z komiksových řad, které teď plní pulty novinových stánků? Nebo se víc zaměřujete na shánění přeložené mangy? Určitě mi napište, jestli by jste si taky přečetli něco o Černé vdově nebo jste o ní teď slyšeli poprvé. Ráda si přečtu jakýkoliv názor nebo komentář. Papapa. :)
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Simona Simona | Web | 23. února 2017 v 9:40 | Reagovat

Komiksy jsem baštila v útlém mládí, ale i dnes si nějaký dám. Marvelácký jsou super, líbí se mi právě propracování...

2 Deni (majitelka blogu) Deni (majitelka blogu) | 23. února 2017 v 18:41 | Reagovat

Jj propracování je vážně kvalitní. A výborné je, že si každý najde to svoje... kdo má rád dobré retro, přečte si starší svazky, kdo radši modernu, ten si taky počte a kdo má rád obojí, ten je nadšený z celého vydání (jako já). :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama