Březen 2017

K: Malé černé a devět žen (Jane L. Rosenová)

30. března 2017 v 20:21 | Deni |  Recenze (rozcestník)
Když jsem dostala tuto knížku k recenzi, nevěděla jsem popravdě, co můžu čekat. Doufala jsem, že to nebude úplná příšernost, abych nemusela svůj první recenzní výtisk slovně rozdupat. Ale bála jsem se zbytečně, protože novela "Malé černé a devět žen" překonala veškeré očekávání. Je stokrát lepší než většina kabelkových románů, harlekýnek, zamilovaných povídek a příběhů ze života. Rozhodně si zaslouží vaši pozornost.


Vydavatelství: Metafora (ČR)

ANOTACE: Půvabný, vtipný a neodolatelně hravý román, vynalézavě propojující osudy devíti žen prostřednictvím jedněch malých černých, které každé z nich vstoupí do života a vnesou do něj podmanivé kouzlo.

Natalie je prodavačkou v obchodním domě Bloomingdale's a hlavu má plnou svého bývalého přítele, právníka, který se po rozchodu zasnoubil s jinou. Felicia dvacet let vskrytu miluje svého šéfa, jenž před časem ovdověl a neví si se svou samotou rady. Těmto a dalším ženám - například mladé modelce, která čerstvě přijela z farmářské Georgie, hollywoodské divě, která se snaží prosadit na Broadwayi, nebo třeba veleúspěšné absolventce prestižní vysoké, která nemůže najít práci, a tak si na sociálních sítích vytváří báječný život podle svých představ - se jako mávnutím kouzelného proutku začne proměňovat život díky jedněm šatům sezóny, dokonalým malým černým, kterých se každý touží dotknout…


Sledujeme příběh devíti žen, kterým na 224 stránkách převrátí život naruby jedny neobyčejné černé šaty od návrháře Maxe Hammera. Naší první ženou (spíš dívkou) je mladičká modelka Sally Ann, kterou čeká její první módní přehlídka. Vypráví o své sestře, která je stejně průměrně chytrá, jen ne tak hezká. Proto rodiče rozhodli, že sestra půjde studovat a Sally si najde bohatého ženicha, protože je krásná. Jenže i za pěknou tvářičkou se můžou skrývat ambice a stačí jediná procházka po mole v šatech sezóny plus roztomilý jižanský přízvuk, aby se z obyčejné farmářské holky stala hvězda z obálky časopisu...

Další osudovou ženou je prodavačka slavného obchodního domu Natalie. Chce se pomstít svému tuctovému nafoukanému bývalému, který jí dal kopačky a do pár týdnů oznámil zásnuby. Natalie se proto hodí, když dostane nabídku zahrát si "přítelkyni naoko" slavného herce Jeremyho, o kterém se ve všech novinách píše, že je gay. Jenže Jeremy je hetero a okamžitě se do krásné prodavačky v půjčených malých černých zamiluje...

Arthur je čerstvý vdovec, a protože nebyl zvyklý být sám, nechal se oblbnout první holčinou, o polovinu let mladší. Sherri vytrvale vysává jeho bankovní konto, zatímco Artieho padesátiletá asistentka Felicie nešťastně přihlíží. Felicie má totiž tajemství - svého šéfa už roky tajně miluje. Malé černé zasáhnou a změní osud i této dvojice, když se dostanou do rukou jiné ženy, než které byly původně určené...

Čtvrtou hrdinkou je rozvedená detektivka Andie. Nevěrný muž jí vnukl nápad otevřít si detektivní kancelář, která by se specializovala na odhalování záletnických partnerů. John měl být jen jeden z mnoha případů. Jeho manželka Caroline byla přesvědčená, že ji podvádí. Andie stačilo jen předložit důkazy, jenže to by se nesměla do Johna na první pohled zamilovat...

Ani zbylé příběhy nejsou méně zajímavé. Sledujeme nafoukanou herečka Jordanu, která utíká z neúspěšného divadelního představení s jediným kufrem, ve kterém jsou schovány Hammerovy malé černé. Kufr ale na letišti zabloudí a dostane se do rukou dvou muslimských sester. Shireen touží po životě bez pravidel, po mužích a krásných šatech, zatímco její sestra Medina vyznává tradičnější hodnoty. I té však krásné šaty změní pohled na svět. Naopak svět studentky Sophie není tradiční vůbec. Svůj životní neúspěch skrývá za imaginární dokonalý život na sociální síti. Pravda je však jinde. Dokážou ji malé černé vysvobodit z nešťastného života bez cíle? Jestli by ale některá z žen mohla šaty nenávidět, tak by to určitě byla Samantha, které je daroval přítel pracující v pohřebním ústavu. Ještě voněly po formaldehydu... Blééé!

"Ale nic. To je jen moje babička. Pořád mi píše a přivádí mě k šílenství."
Té holce, co se drbala a taky byla docela hezká, jak jsem si nemohl nevšimnout, to připadalo jako to nejroztomilejší, co kdy slyšela. "To je to nejroztomilejší, co jsem kdy slyšela!" řekla, proto to vím."Babička, co posílá smsky!"
"Naučil jsem ji to," řekl jsem a věděl jsem zatraceně dobře, že teď bude tohle to nejroztomilejší, co kdy slyšela. A měl jsem pravdu.
"Jé, vy jste ji to naučil, to je to nejroztomilejší, co jsem kdy slyšela!" (s.207)Co se mi líbilo: Zaprvé je knížka sice celkem krátká (jde o novelu), ale čtenář se nestihne ani na vteřinu nudit. Každá kapitola je pro výsledný příběh důležitá, nic nepřebývá, žádné zbytečné popisy navíc, žádné umělé natahování děje. Jen akce, komplikované vztahy, vtipné poznámky a občasné hlubší myšlenky, které si člověk prostě musí vyfotit a číst je znovu a znovu. Dokonalý celek. Vážně autorku obdivuju za to, jak si dokázala pohrát s jednotlivými postavami a vykreslit jim charaktery v několika krátkých kapitolách. Někteří spisovatelé to nedokáží ani na pěti stech stránkách. ;) Dalším pozitivem je zapracování kontroverzních společenských témat, jako je homosexualita, muslimská víra a imaginární svět sociálních sítí.

Co se mi nelíbilo: Ze začátku je třeba si zvyknout na příval jmen (manželek, synů, vnuků, bratranců, otců, dědů, kolegů) a názvů různých měst, států, ulic a firem, kterými nás autorka doslova zasypala. Přiznám se, že jsem měla v prvních kapitolách trošku problém vyfiltrovat podstatné informace od těch nepotřebných. Nevěděla jsem, které části příběhu se budou dále rozvíjet a kterým mám tedy věnovat pozornost. Ale nepokládám to za nějak extra velké mínus, spíš jde o takovou malilinkatou nedokonalost na jinak dokonalé knize.

Grafická úprava: Koukněte na moje záhlaví nebo pozadí blogu a potom hádejte, kterou z obálek bych si vybrala - českou nebo původní?... :D Neříkám, že jsem Barbie zbožňující růžovou (popravdě je moje nejoblíbenější barva černá), ale vizuálně se mi nejvíc líbí kontrast mezi sytými a tmavými barvami. Obzvlášť když jde o knížku o módě, tak bych čekala trochu větší důraz na samotné šaty. Líbilo by se mi, kdyby plasticky vystupovaly z obalu knížky, aby hned padli čtenářce do oka a ona ty šaty chtěl mít doma taky. Měly by zářit z obálky jako radioaktivní odpad... Naše česká obálka je tak trošku průměrná. Nekřičí: "Hele, tohle jsou TY malé černé!" Což je škoda, protože přesně to je hlavní myšlenkou příběhu.


Hodnocení: 100% Některým ženským osudům bylo věnováno méně stran než jiným, ale všechno do sebe nakonec dokonale zapadlo a vytvořilo zajímavý příběh. Sice bych ocenila pár kapitol navíc, které by rozšířily dějovou linku Shireen s Medinou, protože číst o jejich životě by mě vážně bavilo, ale na druhou stranu by mohly být pro spisovatelku námětem pro další díl. Kdyby chtěla napsat pokračování, tohle by mohl být správný směr pro rozšíření příběhu. :) Chválím čtivost, i to, že se děj uměle nenatahoval, neplýtvalo se stránkami a zbytečně nepopisovalo všechno okolo. Rozhodně jedna z nejlepších knížek, které jsem v poslední době četla a jednička mezi ženskými romanťárnami. Doporučuju všem ženám, ať už mají rády romantiku nebo reálné povídky ze života. Tato knížka kombinuje to nejlepší z obou.

A jestli ještě nejste přesvědčeni, můžete si pustit video reklamu na knížku (v angličtině) nebo trailer na film "Na sv. Valentýna", který je stylem vyprávění hodně podobný. Pokud by vás bavil film, určitě sáhněte i po této knížce. ;)


Podobné knížky: Manželovo tajemství (Liane Moriarty), Ďábel nosí Pradu (Lauren Weisberger)

Podobné filmy: Láska nebeská (2003), 4.3.2.1 (2010), Na sv. Valentýna (2010), Šťastný Nový rok (2011), Noc plná zázraků (2011)


Slyšeli jste už o této zajímavé novele? Zaujal vás příběh? Já určitě doporučuju všemi deseti! :) Obzvlášť v případě, že jste fanoušky filmů jako je "Láska nebeská" nebo knížek od Liane Moriarty. Potom neváhejte a "Malé černé" si pořiďte. Rozhodně nebudete litovat. ;)

Knížku si můžete OBJEDNAT ZDE nebo ZDE.
Pokud chcete mrknout na názory dalších recenzentů, klikněte ZDE.

Za recenzní výtisk moc moc moc děkuju nakladatelství Metafora.

Hobit: komiks (J.R.R. Tolkien, David Wenzel)

26. března 2017 v 11:13 | Deni |  Recenze (rozcestník)

Víte, že včera (25.3.) proběhla celosvětová literární událost Tolkien Reading Day? Tento den byl totiž ve Středozemi zničen Prsten a padl zlý pán Sauron. Každoročně celý svět oslavuje čtením Tolkienových děl. Pravdou je, že já nepatřím mezi největší fanoušky, ale na druhou stranu chápu, že šlo ve své době o přelomové dílo a rozhodně je co obdivovat i dnes. Vzhledem k tomu, že v My čteme byl Hobit vybrát za knížku měsíce března, rozhodla jsem se, že se zapojím. Přečetla jsem sice jen komiks, (který jsem před lety dostala, rozečetla a v polovině odložila), ale i to se počítá, ne? :) Pokud vás zajímá více informací o Tolkien Reading Day, přečtěte si skvělý článek na stránkách Bookish Dream nebo zkoukněte tématické fotky na instagramu.

Vydavatelství: Mladá fronta pro ČR (druhé vydání Argo)

ANOTACE: ...Hobit J. R. R. Tolkiena je příběh Bilba Pytlíka, klidného a spokojeného hobita, kterému se celý život obrátí vzhůru nohama, když se připojí k čaroději Gandalfovi a třinácti trpaslíkům na výpravě za ukradeným pokladem. Je to cesta plná nebezpečí - a na konci musí Bilbo samojediný čelit strážci tohoto pokladu, nejobávanějšímu draku v celé Středozemi... Díky uvážlivému krácení a krásným ilustracím se toto komixové zpracování Davida Wenzela stalo klasikou svého žánru...

Děj Hobita zná asi skoro každý, ať už z původní knížky, filmového trháku nebo z komiksu jako já, přesto si ho rychle zrekapitulujem. Jen pro jistotu, kdyby někdo pozapomněl. Bilbo je tlustý škaredý hobit s chlupatýma nožkama, kterého nejvíc baví sedět doma při krbu, cpát se dobrým jídlem a zapíjet ho čajem. Díky kouzelníku Gandalfovi v sobě ale objeví další stránku, která mu do té doby byla skrytá - má v sobě vášeň pro dobrodružství. Chtě-nechtě (spíš nechtě) se přidá k hrdinné výpravě třinácti trpaslíků na horu, v jejíž podzemí spí zlý drak Šmak. Když se jim podaří draka obelstít, můžou získat obrovský poklad, který strašidelný netvor už dlouhé roky hlídá. Ale stojí všechno to zlato za ztrátu životů? Cesta je plná nástrah: zlobrů, skřetích zlodějů, obrů, vlků Vrrků, gigantických pavouků, prokletých vod, nepřátelských lesních elfů a nesmíme zapomenout ani na vychytralého Gluma... Dokáže Bilba ochránit špetka odvahy, banda Sněhurčiných poskoků, Mrazík a kouzelný prstýnek?


Co se mi líbilo: Na celém tom popisu Středozemě určitě je něco kouzelného. To přiznám i já, přestože nepatřím mezi nejzarytější fanoušky Tolkienova díla. Všechny ty mlžné hory, voňavé louky a bublající potůčky mají v sobě magično a dokážu pochopit, co se všem těm čtenářům na světě tolik líbí. Příběh je plný dobrodružství, zajímavých příšerkami, mluvících zvířat a pěkných krajinek. Líbila se mi část s Glumem a hádankami. Taky je to jedna z mých nej pasáží. ("Co to má v kapšišce? Rušišku?") :D Dalším plusem je samotná postava draka. To byl od autora velmi dobrý tah, protože draky zbožňuje každý - děti mají rády pohádky o dracích, dospělí mají kérky draků (jo i já) a umělci kreslí obrazy s těmito okřídlenými nestvůrkami. Draci jsou prostě top! A není to jediné klišé v Hobitovi. Těch je spousta... obří pavouci, vlci, skřeti, obři, trpajzlíci, čaroděj, elfové s luky,... prostě klasika. Obsazení, kterým se nedá nic skazit. Právem je Tolkien nazýván otcem fantasy žánru.

Z grafické stránky chválím postavu Gandalfa. Četla jsem pár negativních komentářů, že vypadá víc jako Mrazík než jako obávaný čaroděj, ale to se mi právě líbilo. :) Dalším chvalitebným prvkem byly zvířata. Vlci, pavouci, veverky, havrani a hlavně orli byli ztvárnění dokonale. Kromě zvířecích motivů má kreslíř talent i na krajinky, takže chválím i to. Zejména celostránkové panely s minimem bublin (kterých však bylo v knížce hodně málo) byly opravdu velmi pěkné.

Co se mi nelíbilo: Celkově mi nebyla moc sympatická postava Bilba. Vím, že to byl záměr - aby se z protivného, panovačného, ukňouraného hobita stal odvážný hrdina s dobrým srdcem - ale prostě mi nějak nesedl. Nevadí mi záporné postavy ani drzé hrdinky, jen prostě nemusím rozmazlence a ukňourance, kteří půl knížky pořád cosi reklamujou. Taky mi lezli na nervy trpaslíci. Opět - vím, že to bylo úmyslné a chápu autorův nápad, vykreslit je jako mrzuté zlatokopy, ale i tak mi vadili.

A ještě pár poznámek k mínusům grafickému zpracování. Trpaslíci vypadali jako ze Sněhurky, navíc si všichni byli příšerně podobní: různobarevné plnovousy, barevné špičaté čepičky, ale jinak žádný rozdíl. A elfové vůbec nevypadali jako elegantní dlouhovlasá stvoření - spíš byli podobní bandě lukostřelců Robina Hooda. :D Problémem je, že si potom čtenář nedokáže k jednotlivým postavám vytvořit nějaký vztah, protože všechny škatulkuje do skupinek. Nepamatuju si jednotlivá jména postav, jsou to prostě trpajzlíci, elfové,... Největším problémem pro mě ale byl sám hlavní hrdina. No hrůza. Připomínal mi tlustého notorického alkoholika (červený nos). Kdyby aspoň ten účes nepřipomínal mnicha Tucka z Robina Hooda. Ach jo.

Hodnocení: 30% Samotný příběh byl v pohodě. Dokonce mi nevadila ani trochu zvláštní, honosnější řeč. Naopak mi vzdáleně připomínala Lemonyho Snicketa, kterého zbožňuju, takže se mi líbila. Co ale beru za velké mínus, je zdlouhavost. U samotné knížky se to nejspíš dá strávit, když je čtenář fanouškem rozsáhlejších popisnějších příběhů typu Eragona. Ale já Eragona nesnáším a právě ta popisnost mi vadí. Obzvlášť v případě komiksu, o kterém se momentálně bavíme. Komiks má být plynulý, napínavý a přinášet do příběhu výrazný grafický prvek. V tomto případě však příběh kresbu totálně převálcoval a to ne z pozitivního hlediska. Panely, které mohly teoreticky zaujmout krásnou kresbou krajinky byly vždy narušené hromadou bublin "vypravěče". Neexistoval snad jediný obrázek nenarušený žádnou poznámkou. Chápu, že autorova práce je velká a editor ji nechtěl příliš ořezávat, jenže v tom případě tedy neměli tvořit komiks. Samotná Wenzelova perokresba zkombinovaná s akvarelem je pěkně propracovaná v oblasti krajinek i zvířat, ale postavy jsou jeho stinnou stránkou.

Přestože je na Hobitovi množství pozitiv, našla jsem si i dost negativ. Hodnotím dvěma hvězdami, což není zrovna dobré hodnocení. Jenže pravdou prostě je, že když bych chtěla napínavý příběh dobrodružné výpravy, sáhnu po sérii Deltora (a vůbec nevadí, že je to dětská literatura) nebo po krásně ilustrované Dračí kronice, zatímco kdybych chtěla kvalitní čtivý komiks, tak si radši přečtu něco od Marvelu. Dokonce ani mezi grafickými zpracováními knih nezařadím Hobita nijak vysoko - mnohem radši doporučím grafickou novelu Vampire Academy, která je akční a dlouhá tak akorát, aby nestihla nudit.Poznámka: Já mám doma (a hodnotím) první vydání komiksu z roku 2003. V roce 2007 vyšlo druhé upravené vydání se 30 stránkami navíc a graficky zmodernizovanými ilustracemi. Zároveň má novější vydání i mnohem kvalitněji zpracovanou obálku, takže kdybych si mohla vybrat, určitě dám přednost druhé verzi. Někdy v budoucnu bych si ji moc ráda prolistovala, abych mohla porovnat. A třeba přidat pár procent v hodnocení. Určitě trocha hraní v grafickém editoru knížce neuškodila. ;)

Podobné příběhy: série Deltora (Emily Rodda), Dračí kronika (Chris Meiklejohn), Eragon (Christopher Paolini)


Přestože to z mojí strany nebylo nejnadšenější hodnocení, rozhodně jsem ráda, že jsem knížku konečně celou přečetla. Pravděpodobně naposledy, ale možná časem názor změním a dám Bilbovi ještě jednu šanci. Přeci jen ta kresba je místy opravdu pěkná. I tak si ale radši pustím film. Zapojili jste se taky do tohtoměsíční výzvy na "My čteme" nebo si zavzpomínali v rámci "Tolkien Reading Day"? Jste fanoušky Tolkienova díla? Doufám, že jsem nikoho nenaštvala svými negativními názory... přeci jen... ne každemu se všechno líbí. A i Harry Potter má svůj antifanclub. :D

S: První konec (Lauren James)

24. března 2017 v 20:48 | Deni |  Recenze (rozcestník)

SÉRIE: První konec (Lauren James)

Knížku "První konec" jsem dostala od kámošky pod stromeček, takže jsem se rozhodla ji přečíst co nejdřív, abych si mohla odškrtnout další bod letošní výzvy na Databázi knih. A jsem ráda, že jsem se do této série pustila, protože opravdu stojí za to! Téma cestování časem spojené s reinkarnací už sice pár autorů na pulty knihkupectví přineslo (viz: odstavec "podobné"), ale britská spisovatelka Lauren James téma rozhodně zpracovala dostatečně originálně. Byla to jízda!

Vydavatelství: CooBoo pro ČR

1.DÍL: PRVNÍ KONEC

...Kolikrát můžete ztratit člověka, kterého milujete? Osudem Katherine a Matthewa je rodit se stále znovu a znovu, století za stoletím. Jejich přítomnost pokaždé změní historii o fous k lepšímu a pokaždé se do sebe beznadějně zamilují, ale osud je vždy tragicky rozdělí. Od dob krymské války, obléhání Carlisle až po brzkou budoucnost v letech 2019 a 2039 obětují své životy, aby zachránili svět. Ale proč se pořád vrací zpátky? Čeho musí dosáhnout, než jim bude umožněno žít v lásce a míru? Možná ten další konec bude jiný...


Máte rádi cestování časem? Tak si tuhle knížku určitě užijete, protože přesně to je tahačem příběhu. S hlavními hrdiny se seznamujeme na univerzitě v roce 2039. Matthew Galloway právě nově přestoupil a je na laborkách profesorkou přiřazen k rudovlasé Kate Finchleyové, která jako jediná nemá dvojičku. Následně zjistí, že je spojuje něco víc, než jen předmět ve škole. Kate měla tetu bioložku jménem Katherine se stejnými ohnivé červenými vlasy, Mattův strejda Matthew jako by stydlivému mladíkovi z oka vypadl. Byli manželé a zemřeli při výbuchu Centrálních vědeckých laboratoří v roce 2019. Noviny je označily za teroristy, jenže na celém incidentu je něco hodně podezřelého. Naši hlavní hrdinové mají nepochopitelný intuitivní pocit, že by to jejich příbuzní nebyli schopni udělat. Nebyli? Podle vložených kopií ledničkových vzkazů, smsek a mailů si může čtenář udělat názor sám. ;)

Mezitím jsou čtenáři podsunuty další dvě dějové linie. První je jakobitské povstání (1745), kdy je Katherine vznešenou dámou a Matthew jejím služebným. Spolu se rozhodnou do posledního výdechu chránit své město před nájezdem skotských rebelům. Druhou pak je období krymské války (1854), kdy je Matthew prvním novinářem, který píše články přímo z bitevního pole. Chce tím zlepšit život vojákům - aby jim bylo posláno více jídla, potřebných léků nebo zdravotního personálu. Přestože se snaží pomoct, ne každý to tak vnímá. Generál Somerset je zásadně proti a neváhá poslat špeha, aby Mattovu práci tajně ničil. Tím zrádcem je Christopher Russel alias Kite alias Kathrine převlečená za malého hubeného kluka. Jenže osud zasáhne a tahle rozdílná dvojka se do sebe vždy znovu zamiluje...


Co se mi líbilo: Na této knížce je těžké si nenajít nějaké pozitivum. Je tam toho nakombinováno tolik, že si musí každý čtenář najít to svoje. Cestování časem, reinkarnace, reálný historický podklad, téma zakázané lásky,... Navíc vložené bonusové materiály (které trochu připomínají Illuminae) rozhodně udělají knížku zajímavější a čtivější. Pro mě osobně byla velkým pozitivem komunikace manželů Gallowayových. Kathrine si mě hned získala svým přisprostlým humorem a vtipnými naschvály, které svému muži vyváděla. :D

KitKat: Kdo by byl tvůj ideální princ? Kamarád z dětství, princ Krasoň nebo silný válečník?
NaGallowanej: Nezajímá mě, jaká jsem disneyovská princezna. Už jsem ti jednou říkal, že si nemáš dělat žádné online testy. Vykašli se na to.
NaGallowanej: Princ, co by mě měl rád takovou, jaká jsem.
KitKat: Jaké máš nejradši šaty?

Co se mi nelíbilo: Přestože se mi knížka hodně líbila, našla jsem si i pár věcí, které bych vytkla. Největším negativem je pro mě téma sexu. Chápu, že v YA tvorbě jde o trošku tabuizovanou položku, takže bych ani nečekala žádné rozsáhle erotické scény. Ale jestliže se manželé Katherine s Mattem můžou bavit o sexu, používat vulgarismy (vole, jebnout), nazývat se tygrem (a podobně) a psát si vzkazy o nabídkách sexu ve skříni, nechápu proč je samotná sexuální scéna utnutá. Kate šáhne Mattovi pod tričkem na břicho a konec. Následuje ranní vstávání u něj v pokoji. Ale žádné romantické probuzení, kdy se Kate "cítí jako žena", "nikdy se necítila zamilovaněji" nebo "se nemůže vynadívat na jediného muže svého života". Prostě vstane a poslouchá rádio. Neříkám, že bych si v knížce představovala scénu z 50 odstínů nebo červenou harlekýnskou knihovnu, ale přišlo mi to takové nepřirozeně seknuté. Nemyslím si, že zrovna tento typ cenzury je pro mládež vhodný. Radši Bravíčkovskou radu typu "počkat si na toho jediného pravého", než takovéhle apatické probuzení. Jako by to bylo úplně fuk. Obyčejný den.

Hodnocení: 70% Ohodnotit tuto knížku je docela těžký úkol. Děj je sice dost akční, čtenář ho zhltne jedním dechem a je napnutý, jak se to nakonec všechno rozuzlí, jenže to je právě problém. Rozuzlení se víceméně nedočkáte. Je to ten typ příběhu, kdy na konci hlavní hrdinové utíkaji, utíkají, bojují, utíkají a potom najednou BUCH! konec. Žádné velké vysvětlení. Čtenář pak cítí nespokojený pocit z nedokončenosti a když hned nemá po ruce druhý díl, tak si příběh neužije na sto procent. Chválím však autorku za skvělý smysl pro humor, který vložila do komunikace manželů Galloweyových. Vážně jsem se dobře nasmála, dokonce jsem některé části běžela přečíst mamce, ať se taky pobaví. :D Mě se knížka vážně moc líbila, proto jí dávám čtyři hvězdy, ale nemůžu dát plný počet, chci si totiž nechat rezervu na druhý díl. Jestli se v něm vysvětlí všechno nevysvětlené a bude stejně vtipný a dobrodružný jako tento díl, určitě dostane víc procent.
Podle hodnocení jiných čtenářů jsem zjistila, že některým lidem vadilo mixování různých témat, kterých se knížka týká. To mi naopak vůbec nevadilo. Když autor dokáže rozumně spojit více prvků, ať klidně spojuje. Aspoň se při čtení nenudím. Neuškodi ani informovat mládež o Krymských válkách nebo povstání Jakobitů. Některé historické zdroje jsou využívány více (koncentrační tábory, Pearl Harbor, Titanic) a některé méně. Originální historický námět proto chválím.

(Poznámka k obrázku: Kreslila i graficky upravovala jsem ho já, za námět děkuji skvělé kreslířce Alice Oseman, jejíž původní verzi jsem si předělala podle svého.)

(1.5 POVÍDKA: ANOTHER TOGETHER)

...Winter, 1940: there is a murderer on the loose at Bletchley Park, the headquarters of Britain's most daring codebreaking operation against the Nazis. Can two young codebreakers Kitty and Matthew catch the killer?...


Jde o 50 stránkovou novelu, která u nás (zatím) nebyla přeložená. Navazuje na první díl, ve kterém si pozorný čtenář mohl všimnout zmínky o jednom z 6 životů Katherine a Matthewa. Nacházíme se tedy v roce 1940 a je zima. Matthew s Kitty (jak si Katherine v tomto životě říká) se snaží odhalit vraha řádícího v Bletchley parku a tím opět změnit budoucnost k lepšímu...
Určitě to bude zajímavý bonus k celému příběhu a já doufám, že CooBoo plánuje tuto povídku přeložit po vydání druhého dílu. Podobně tomu bylo i u série Loď mezi hvězdami, takže se snad nakonec dočkáme i této novelky v češtině. ;)

2.DÍL: POSLEDNÍ ZAČÁTEK

...Před šestnácti lety zmizeli teenageři Katherine a Matthew beze stopy po skandálu, který otřásl světem. Clove Sutcliffová je ale nyní odhodlaná své dlouho ztracené příbuzné zase najít. Jenže kde začít hledat pár, který se podle všeho v každém klíčovém historickém okamžiku reinkarnuje? Kdo vlastně byli Kate a Matt? Proč se rodili zas a znova? A kdo je tajemná Ella, která se Clove během pátrání znovu a znovu připlétá do cesty? Na Clove čeká záhada, kterou musí vyřešit v minulosti, a láska, již musí najít v budoucnosti...


Druhý díl duologie vyšel v květnu tohoto roku (2017) a já si ho hned běžela koupit do knihkupectví. Sice to bylo už nějaké tři měsíce zpátky, co jsem dočetla "První konec", přesto jsem měla celý příběh živě v paměti a natěšeně očekávala závěrečné rozuzlení...

POZOR! Toto mé shrnutí děje vám může vyspoilerovat některé podstatné informace z prvního dílu! Pokud jste ho nečetli a nechcete si pokazit překvapení, přeskočte prosím na odstavec "Co se mi líbilo". Pokud ale chcete vědět něco víc o ději druhého dílu, pokračujte ve čtení (nebojte, konec vám neprozradím... ;))

Příběh víceméně navazuje na poslední kapitolu "Prvního konce", kde je nám představena nová postava Clove Sutcliffová. Kdo je Clove? Hnědovlasá lesbická puberťačka, která si šťastně žije svůj "prudérní" život náctileté dcery slavných vědců. Jejími rodiči jsou totiž programátor Tom Sutcliffe a vědkyně Jen Sutcliffová - vynálezci prvního opravdového stroje času. Pak se ale dozví, že je adoptovaná a jejími biologickými rodiči jsou Kate Finchleyová s Tomem Gallowayem, které už roky nikdo neviděl. Clove se začne chovat jako typický nevděčný spratek: vzteká se, kňourá, brečí, řve po Tomovi s Jen, že nejsou její skuteční rodiče...

Navíc naše hlavní hrdinka řeší i problémy se svou sexuální orientací, zamiluje se totiž do nejlepší kamarádky Meg a pokusí se ji políbit, přestože Meg na holky není. Clove ztratí kamarádku a rozhodne se najít alespoň svoji pravou rodinu (nevděčná, nevděčná, nevděčná!), jenže to není tak jednoduché... Požádá o pomoc Sparta (Tomův program s umělou inteligencí) a ten objeví v minulosti hned několik verzí Matta s Kate. Clove nenapadne nic lepšího, než se večer vetřít do střežené laboratoře Suttclifových a poslat samu sebe do roku 1745, aby si mohla pokecat s tehdejším kočím Mathewem. Ten ji ale samozřejmě nepoznává, nevěří jí a Sparta považuje za démona, kterého třeba upálit v ohni. Clove se bez hodinek se Spartem nemůže vrátit domů, taže zůstává uvězněná v 18. století. Naštěstí má po boku tajemnou Ellu, která je nejen krásná, ale taky otravně neodbytná. Navíc i Ella má svá tajemství a čtenář se dost brzy dozvídá, že je Cloveinou osudovou ženou...

Co se mi líbilo: Druhý díl má (stejně jako ten první) ohromné množství pozitiv. Opět musím vyzdvihnout čtivost, protože stránky doslova lítaly a já nemohla přestat číst. Navíc jde o velmi lehké čtení a přestože jde o trochu zmatenější téma (cestování časem je vždycky zmatené), neměla jsem ani ten nejmenší problém se v příběhu zorientovat. Děj není roztahaný, naopak se na pouhých 343 stránkách dočkáme hned několika velkých zvratů, hromady akce, stresu, běhání, zachraňování a objevování dalších komplikací, které můžou zničit svět. Celá linka s alternativní realitou (a vousatým Tomem na motorce) mě uchvátila a patří mezi mé nejoblíbenější kapitoly. Knížku i tentokrát vhodně doplňují přepisy chatů, fotky, novinové články či facebookové statusy hlavní hrdinky. Rozhodně to čtenáři napomáhá vytvořit si k protivné Clove vztah, protože ukazuje i její dospělejší a přátelštější stránku.

Co se mi nelíbilo: Zhruba do třetiny knihy mi Clove lezla pořádně na nervy. Její chování bylo sice děsivě reálným charakterem rozmazleného puberťáka, ale i tak jsem měla příšernou chuť vytáhnout ji z knížky a dát jí jednu "výchovnou". Postupem času je ale v Clovině chování viditelná změna - hlavní hrdinka dospívá a zoceluje se. Není už tak ukňouraná, naopak v sobě nachází značnou dávku odvahy a odhodlanosti. Uvědomuje si, že má své rodiče (Toma s Jen) moc ráda, lituje škaredých slov, které jim řekla... A tím se z negativa stává pozitivum. :)

Hodnocení: 75% Trošku jsem se bála, že mě druhý díl zklame, když se na něj tolik těším. Z prvního dílu jsem byla nadšená, ale na vydání druhého jsem si musela počkat, a právě proto jsem se bála, že postupem času budu mít přemrštěné očekávání nebo zapomenu důležité informace, a potom nedokážu úplně docenit propracování. Bála jsem se ale naprosto zbytečně. ;) "Poslední začátek" je nejen stejně dobrý jako první díl, ale v mnohých oblastech dokonce lepší. Sci-fi žánr je propojen s vážnějšími psychologickými otázkami, jako je hledání biologických rodičů nebo problematika sexuální orientace a s tím spojená ztráta nejbližších přátel. Navíc jsou čtenáři vysvětleny všechny otazníky z prvního dílu, příběh je ucelený, díly na sebe pěkně navazují a vzájemně se doplňují. Nesedla mi povaha hlavní hrdinky, ale oceňuju její vývoj. Vztah mezi Clove a Ellou mi občas přišel trochu nucený (věty typu: "musela jí dát ještě pusinku"). Připomínalo mi to dětinskou dětskou lásku (což ona vlastně byla), kde jsem necítila tu správnou "žhavost" nebo "jiskru", přestože se autorka moc snažila ji tam vydolovat. Přišlo mi to jen roztomilé, ale ne osudové nebo sexy. Jde však jen o drobnůstku, která nic nemění na tom, že je "Poslední začátek" skvěle napsanou napínavou knížkou, kterou rozhodně doporučuju. ;)


CELKOVÉ HODNOCENÍ ŘADY: 73% Když vezmeme v potaz skutečnost, že jde o autorčin debut, tak musím spisovatelku pochválit. Rozhodně jedna z nejlepších prvotin vůbec. Lauren James má jedinečný dar slova, kterým si musí získat snad každého. Neplýtvá zbytečně stránkami, nenatahuje uměle děj a kašle na nepotřebné popisy přírody, které by dílku jen ubraly na kouzle. Říká se, že v jednoduchosti je krása a tato duologie je toho jasným důkazem. Komplikované téma cestování časem je zde poňato tak jednoduše, že se stránky čtou skoro samy. Oba díly na sebe pěkně navazují, přitom je každý zaměřený na jinou postavu a trochu jiný příběh. V prvním díle sledujeme osudovou lásku Matthewa a Kate, kteří chcou být pouze šťastní a pomáhat ostatním. Druhý díl je akčnější, protože ukazuje motivaci dítěte, které chce poznat své biologické rodiče a pochopit, proč ho opustili. V obou dílech mi láska ústřední dvojice přišla malinko nedotažená - v prvním déle mi vadilo vyhýbání se sexuálním scénám (holka přece neotěhotní jen z toho, že klukovi vyhrne tričko...), vztah v druhém díle mi přišel trošku moc dětinský (postrádající žhavost). Přesto jsem si obě dvojice svým způsobem zamilovala, obzvlášť manžele Gallowayovy a jejich popichování. :D Příběh je díky nim nejen akční, ale i roztomilý. Jde o čtivo, které vás pohladí na duši a spraví náladu. Proto dávám sérii konečné hodnocení čtyři hvězdičky. Každý zvlášť mají drobné chybičky, ale dohromady tvoří něco sladkého, roztomilého a krásného. Rozhodně stojí za to, si První konec přečíst.

Ještě něco navíc: Sérii doplňují dvě kraťounké povídky o životě Kate a Matthewa: "Galloway" (která by se měla odehrávat ještě před dějem Prvního konce a popisovat jejich společný život z roku 1103) a "Snails" (která se dějově řadí mezi První konec a Another together a vypráví o jejich společném školním projektu).

Podobné téma: Psí poslání (Bruce W. Cameron), Rudá jako rubín (Kerstin Gier), série Sukuba (Richelle Mead),

Tak to je o této sérii vše. Já Lauren James sleduji, proto jsem nadšeně uvítala zprávu, že jí v Británii vychází nová knížka "The Loneliest Girl in the Universe"! Má ten nejtřpytivější obal na světě a já doufám, že se překladu brzy dočkáme i my. :) Určitě mi napište do komentářů, jestli jste o Prvním konci slyšeli nebo už máte některý díl dokonce přečtený, a když, tak jestli se vám líbil. Taky jste tak netrpělivě očekávali pokračování? Moc ráda si přečtu vaše dojmy, každý komentář potěší... :)

K: Tiene bieleho orgovánu (Zuzana Široká)

13. března 2017 v 23:16 | Deni |  Recenze (rozcestník)

KNIHA: Tiene bieleho orgovánu (Zuzana Široká)

(Překlad pro neználky slovenčiny: Stíny bílého šeříku)

Tak tahle knížka mi pořádně zavařila... I vy znáte ten pocit, kdy nevíte, jestli dát knížce skvělé hodnocení nebo ji naopak rozdrtit jednou hvězdičkou? Přesně takové dilema jsem měla po dočtení. Proč? K tomu se ještě dostanu. Ale nejdřív něco ohledně toho, jak jsem se ke knížce dostala, není to totiž zrovna ten typ četby, kterou si běžně kupuju. Minulý víkend jsem jela za přítelem na Slovensko, ještě ve vlaku jsem zhltla Batolata útočí a po příjezdu už jsem neměla co číst. Jako zázrakem jsem našla tuto knížku, která je součástí projektu Knihoběžník. Projekt spočívá v tom, že čtenář najde skrytou knihu, zaregistruje ji na internetových stránkách, přečte, pošle dál a na web napíše, kam ji schoval, aby ji mohl najít někdo další. Stejný projekt je na Slovensku i v České republice a patří pod Martinus. A tak jsem se dostala ke krimi románu od Zuzany Široké...


Vydavatelství: Ikar pro SK
Série: Príbehy z kabelky

ANOTACE: ...Postav dom, zasaď strom, sploď deti a znič každého, kto sa pokúsi ohroziť šťastie tvojej rodiny. Kam až siaha túžba po rodinnom šťastí? Kde sú hranice rodičovskej lásky? Rodina Ďumbierovcov sa navonok ničím nelíši od iných - zdá sa, že žijú svoj splnený sen, bývajú v krásnom novom dome uprostred čarovnej záhrady a tešia sa zo zdravých detí. Je to však len ilúzia. Tiene z minulosti im pripomínajú, kto sú a aká krv prúdi v ich žilách.
Pod kríkom bieleho orgovánu náhodne objavia človeka, ktorý očividne neopustil svet dobrovoľne. Kto to bol a čo má spoločné s rodinou? Pozná niekto jeho tajomstvo, a ak áno, ostane naďalej utajené? Každý z členov rodiny má svoj vlastný príbeh a... každý mlčí. Román o pokrvných putách, starých vášňach, skrytých túžbach, čistej láske i strachu zaujme napínavým, priam detektívnym príbehom aj pohľadom do komplikovaného vnútorného sveta postáv, ktorými zmietajú silné emócie...

Hned na prvních řádcích nám dvanáctiletá Kristínka formou domácího úkolu představuje celou svou divnou rodinu. Dost brzo čtenář pochopí, že jde o bandu nepříjemných nesympatických postav, které jsou nekomunikativní a podlé. Jejich zlé stránky jsou spisovatelkou vyzdvyhnuty, zatímco to dobré je téměř neviditelné. O kom se to tedy bavíme? Dědo Ivo je protivný zapšklý stařík, který svou ženu šikanuje za její neprokázanou nevěru, kterou si sám vybájil. Babča Milena není o moc méně nepříjemná a zapšklá jako její muž. Navíc Iva nikdy pořádně nemilovala a svůj život si představovala úplně jinak. Komunikace mezi tímto párem je zaměřena akorát na počasí, chod domu a jejich tři děti. Alex žije bohémským životem v Londýně, což v překladu znamená, že hulí, chlastá, nepracuje (protože skládá písničky) a každý večer spí u jiné holky, protože mu v bytě neteče ani teplá voda. Andrej má se svou ženou Ivanou tři malé děti. O své manželce bez kapky studu mluví jako o škaredé mužatce s knírem jako fretka, pomlouvá ji, nechce s ní spát a potom se diví, když si najde milence. Nejvíc ho na tom štve, že si nenašel náhradu dřív on. Aneta je matkou Kristínky. Má pošahané sklony k sebepožkozování domácími potřebami (stoupá na svorky ze sešívačky, pokládá ruce na zapnutý sporák a nosí schválně kousavý svetr). Svoji dvanáctiletou dceru se nestydí nazývat odporným děckem a štětkou. Kristína je ale drzý smrad, takže se nebojí mamince na oplátku vyčíst, že jen kvůli ní nemá tatínka. Naštěstí do rodinného domečku přichází mladá veselá studentka Majka, která shání dočasné ubytování. Energická pozitivní slečna s dlouhými medovými copánky dokáže přinést sluníčko do pochmurné atmosféry v domě, dokonce se jí podaří všem vnutit společnou rodinnou dovolenou v přírodě. Jenže zatímco naše depresivní rodinka běhá po Slovenském ráji a koupe se v jezeře, Ivana si přijde vykopat svůj keř bílého šeříku (= biely orgován). Zasadila ho s Andrejem na zahradě jeho rodičů, když jejich láska kdysi vzkvetla a těď by ho ráda přestěhovala ke své nové lásce. Bagr však ze země vytáhne nejen keř, ale také kostru prorostlou kořeny orgovánu. Policie zjistí, že mrtvý byl zavražděn. A někdo v domě o tom něco ví...


Co se mi líbilo: Rozhodně se nedá upřít čtivost. Děj je svižný, akční a je těžké se od knížky odlepit. Krimi zápletka je zajímavá, zároveň není zbytečně natahovaná (dost brzy se dozvíme, kdo je obětí a kdo vrahem). Spisovatelka nás nenutí tápat, kdo za všechno může. Místo toho nas nechává hádat, jestli viníka policie nakonec usvědčí nebo ne. Další věcí, kterou musím pochválit, je závěr. Ten byl brilantní. Dozvídáme se jistou skutečnost, která by nás ani ve snu nenapadla. Minimálně já teda četla řádky s otevřenou pusou a nemohla uvěřit tomu, co čtu. Rozhodně nejde o typický happyend - to vůbec - ale stálo to za to!

Co se mi nelíbilo: Postavy. Jedna vedle druhé byly hrozné. Jediní tři lidé, kteří mi nevadili byla Majka Pesnička, snacha Ivana a policejní vyšetřovatel David. Bohužel po dočtení knížky se ze tří staly dvě. Z Davida se vyklubal další blb. Ach jo. Chápu, že někdo si zakládá na psychologii a realističnosti postav, ale pro mě je prostě hrozně těžké se vcítit do tak protivných lidí. Nedokážu dostatečně politovat strašné osudy takhle nesympatických lidí. Mnohem lépe se litují postavy, ke kterým si čtenář vytvoří pouto. Například šedé koťátko zmíněné ke konci příběhu. To jsem litovala. A byl to zároveň jediný moment, kdy jsem naprosto chápala, jak se cítí Ivo s Milenou... :(

Hodnocení: To byl pro mě vážně tvrdý oříšek. Na jednu stranu jsem se od knížky nedokázala odlepit, ale na druhou stranu jsem hlavní postavy prostě nesnášela. Prvních cca 70 stránek jsem zvažovala, že knížku ani nedočtu. Až tak moc mi ti lidi lezli na nervy. Nakonec jsem to ale nevzdala a jsem ráda. Konec stál za to. Původně jsem tedy plánovala dát hodně nízké hodnocení, potom jsem ale začala váhat. On mě děj vážně bavil. Přirovnala bych to k Zolovému naturalismu - tento spisovatel věřil, že autor má své postavy pouze pozorovat a popisovat, ale nijak nevylepšovat. Doslova se zaměřoval na špatné stránky společnosti a zlo v lidech. Zuzana Široká by rozhodně svou tvorbou pasovala do naturalismu. A já si nějak nedokázala utřídit své názory na výsledný příběh. Dokonce jsem to konzultovala i s mamčou a donutila ji knížku taky přečíst, aby mi řekla, co si o ní myslí. Váhala jsem mezi 60, 70 a 80%. Nakonec dávám 77% , protože ani Červenému a černému bych nedala zlé hodnocení jen proto, že byl hlavní hrdina hrozný hajzl. :)

Poznámka: Když jsem si pročítala hodnocení této knížky od čtenářů v různých e-shopech, docela mě udivily komentáře na Martinusu. Většina hodnotila pěti hvězdami, ale to není to, co mě tak zarazilo. Tím překvapením byly názory na děj:
  • "...V tejto knihe je napatie romantika humor..."
  • "...Niekde s láskavým humorom, inde s ironickou nadsádzkou popisuje povahy svojich postáv, ich prednosti, nedostatky, poklesky a omyly, knihe nechýbajú rodinné tajomstvá a ich prekvapivé dôsledky a nevšedná súdržnosť naoko nesúdržnej rodiny..."
Přemýšlela jsem, jestli slečny nečetly jinou knížku než já. Protože ať už byl tento krimi román jakkoliv dobrý, romantiky nebo humoru v ní nebylo ani za mák. A rodinná soudržnost už tuplem ne. :D


Podobné knihy: Krvavá vášeň (Peter Debnár), Nana (Émile Zola), Zabiják (Émile Zola)

Knížku jsem našla v Knižní budce a jak už jsem zmínila, je součástí projektu "Knihoběžník", proto jsem ji po přečtení poslala dál. Pokud někdy pojedete vlakem přes Nové Mesto nad Váhom, tak se můžete kouknout do tamější útulné nádražní kavárničky, tam jsem totiž knížku nechala. ;) Trpělivě čeká na svého dalšího čtenáře...Tato recenze byla na méně známou knížku, ale snad někoho přesto zaujme. Určitě budu ráda, když mi napíšete, jestli byste měli zájem číst knížku s takto komplikovanými charaktery. Vadí vám, když je hlavní postava silně nesympatická? A pokud jste toto dílko četli, určitě mi napište svůj názor, protože ten můj byl vážně celkem zmatený a ráda bych znala i názor jiných čtenářů. ;)

Shrnutí ÚNOR (02/2017)

11. března 2017 v 21:21 | Deni |  SHRNUTÍ MĚSÍCE

Shrnutí ÚNOR (02/2017)


Máme tu začátek března, takže je správný čas na dokončení shrnutí minulého měsíce. Přiznám se, že mě při sepisování koupených knížek až trochu zamrazilo. Vůbec jsem nečekala, že napočítám tak vysoké číslo! :-o Ještě když vezmeme v potaz to, že je únor nejkatším měsícem. Ale na moji obranu: některé balíčky jsem měla objednané ještě z ledna a taky mi přišlo hodně komiksů z bazárku, takže peněžně jsem zase takovou obří částku neutratila. Doufám. Počítat to radši nebudu. Mami, pokud čteš tenhle článek, tak ho prosím rychle zavři a přečti si radši něco jiného... :D

Koupené knihy: (19)

1) Polibek krve (J.R. Ward)
2) Skleněný trůn (Sarah J. Maas)
3) Do not disturb (Alessandra R. Torre)
4) Batolata útočí (Bunmi Laditan)
5) Padesát odstínů kuřete (F. L. Fowler)
6) Monument 14: Cesta pustinou (Emmy Laybourne)
7) Chamtivosť (J.R. Ward)
8) Žiadostivosť (J.R. Ward)
9) Závisť (J.R. Ward)
10) Hnev (J.R. Ward)
11) DC Green Lantern: Tajemství původu
12) NHM #13: Black Widow
13) NHM #3: Wolverine
14) NHM #14: Strážci galaxie
15) UKK #36: Astonishing X-Men: Nadaní
16) UKK #40: Astonishing X-Men: Boj
17) UKK #18: New X-Men: G jako Genocida
18) UKK #94: Nelidé
19) X-Men První třída: Nejsvětlejší zítřek


Mými prvními únorovými přírůstky byly knížky objednané ještě na konci ledna. Obě byly za výbornou cenu (100,-Kč), tak jsem prostě neodolala. Navíc Polibek krve je celkem žhavá novinka. Napsala ji skvělá J.R.Ward, takže ani nepochybuju, že se mi bude nová série o upírském bratrstvu moc líbit. Skleněný trůn je jedna z nejčastěji recenzovaných knížek v knižní blogosféře, má obrovské množství fanoušků a prostě ji nejde ignorovat. Já už se na tuto sérii chystám delší dobu, proto když jsem viděla tu super cenu, vzala jsem to jako znamení zhůry, že je ten správný čas zaměřit na ni pozornost. :D Do not disturb od Alessandry Torre mi domů cestovala nejdelší dobu. Objednala jsem si ji z Nejlevnějších knih, protože tam mají opravdu obrovský výběr knih v angličtině a seženou mi skoro všechno, na co si vzpomenu. Jak už jsem tedy zmínila, jde o knížku v anglickém jazyce. Když jsem dočetla Dievča zo 6E, hned jsem se koukla i po dalších dílech a zjistila, že nejsou přeložené ani do češtiny, ani do slovenčiny. Tak jsem se rozhodla prozkoumat moje znalosti angličtiny, které popravdě nejsou bůhvíjaké, ale třeba moje nadšení dokáže nějakým zázrakem to přelouskat. :D


Potom jsem při bloudění Tescem narazila na neuvěřitelně vtipnou rodičovskou příručku Batolata útočí. Po rychlém prolistování a přečtení několika řádků jsem věděla, že tohle prostě MUSÍM koupit svojí těhotné kámošce. A sobě taky. :D Měla jsem u sebe ale jen pár drobných (opatření proti utrácení), tak jsem musela vydržet domů a objednat si knížky přes internet. No a když už jsem měla rozpracovanou objednávku, přihodila jsem do košíku i třetí díl Monumentu 14: Cesta pustinou (první dva díly jsem sice ještě nečetla, ale bylo to ve slevě!) a novou netradiční kuchařku Padesát odstínů kuřete (která je prostě vtipná, už jen názvy kapitol: Ztopořené kuře, Křídla svázaná slaninou, Nažhavená kuřecí stehýnka, Kuře rozpálené doběla,...). :D


Kromě už výše zmíněného Polibku krve, jsem si od spisovatelky J.R.Ward pořídila část série o Padlých andělech. Chtěla jsem slovenské verze, protože mají naprosto dokonale graficky zpracované obálky, navíc byly v e-shopu Knihy pre každého slevněné. Koupila jsem si tedy první 4 díly: Chamtivosť, Žiadostivosť, Závisť a Hnev. Škoda jen, že další díly Slováci nepřeložili a (nejspíš) ani nepřeloží. I když... naděje umírá poslední. Zatím si nejspíš koupím (provizorně) české vydání posledních dvou dílů. Snad nějak přežiju ten výškový rozdíl mezi nimi. Slovenský formát má totiž o nějaký ten cenťák navíc jak do výšky, tak do šířky.


Teď přichází moje velké utrácení pramenící z šílené posedlosti komiksy. Jestliže komiksy nemusíte a řeči o nich vás k smrti nudí, klidně přerolujte na odrážku "Přečteno v únoru", vůbec mě tím neurazíte. ;) Ale teď už k těm mojim žroutům peněz... Tento měsíc vyšly opět dva svazky červené řady Nejmocnějších hrdinů Marvelu: Black Widow a Strážci galaxie. Jde o výborné příběhy s výbornou grafikou, které každý milovník komiksů musí mít, takže to byla jasná koupě. Kromě těchto dvou jsem na bazárku našla za skvělou cenu ještě 3. díl NHM: Wolverine, který vyšel už před pár měsíci. Věděla jsem, že v něm má být příběh zaměřený hlavně na postavu Mystique (kterou já můžu), takže mi přibyl další svazek do sbírky.


Tyto tři černé úlovky souvisí s už přečteným červeným svazkem NHM 12: X-Men. Dočetla jsem, moc se mi líbil, koukla jsem znovu na všechna filmová zpracování X-Menů a už jsem lovila na bazárcích komiksy z řady Ultimátního komiksového kompletu. První mi dorazil svazek č.36: Astonishing X-Men: Nadaní, který jsem hned přečetla a chtěla pokračování. Svazek č.40: Astonishing X-Men: Boj jsem ale sháněla až do konce měsíce, protože byl za trochu vyšší cenu. Nakonec jsem ale sehnala a přibrala hned i 18. díl: New X-Men: G jako Genocida.


Fotka posledních tří přírůstků je takový miš-maš.Paperback X-Men První třída: Nejsvětlejší zítřek jsem objevila na stránkách ComicsPoint za neuvěřitelnou cenu 100,-Kč (původní cena je kolem 500,-Kč) a hned si do košíku přidala i nejnovější černý UKK: Nelidé. Sice jsem spíš na modernu a o Nelidech jsem dopředu věděla, že jde o retro kresbu, i tak mě ale lákalo přečíst si něco o této skupince. Přeci jen nejsou nejznámější, zatím o nich film natočen nebyl, ale chystá se seriál, takže bych ráda měla knižní podklad k porovnání. Posledním novým obyvatelem mé komiksové poličky za měsíc únor je třetí svazek DC komiksového kompletu. Green Lantern: Tajemství původu je na pár budoucích týdnů (možná měsíců) posledním koupeným komiksem z této řady. Podle edičního plánu budou následovat knihy Batman a Syn (kterého koupit nechci) a několik Supermanů (které nečtu), takže aspoň na tomhle příští měsíc trošku ušetřím. :) V černém Marvelu totiž vyjde druhý díl Avengers vs. X-Men a v červené řadě si brousím zoubky na Human Torche a Visiona. Ach jo.

Přečteno v únoru: (7)

1) Pusheen: Já, košišta (Claire Beltonová) .....192 stran
2) Dievča zo 6E (Alessandra R. Torre) .....288 stran
3) Neslyšno (Richelle Mead) .....248 stran
4) NHM #12: X-Men .....192 stran
5) NHM #13: Black Widow .....180 stran
6) UKK #36: Astonishing X-Men: Nadaní .....160 stran
7) NHM #3: Wolverine .....200 stran
Celkem: 7 knížek / 1460 stran


Z plnění čtecích plánů, které jsem si minulý měsíc zadala, mám dobrý pocit. Prvním mini-úkolem bylo dočtení Košišty od Claire Beltonové, což je knížka spíš pro potěchu oka. Přesně jak jsem předpokládala, nezabrala mi moc času. Tím ale rozhodně nechci říct, že bych byla obsahem zklamaná. Jde prostě o takovou obrákovou knížku pro milovníky koček a mně (milovníčku koček) rozhodně zahřála u srdíčka. :) Dále jsem měla na plánu dočíst Neslyšno od mé oblíbené autorky a pustit se do thrilleru Dievča zo 6E. Obě knížky jsem přečetla celkem rychle, protože byly skvělé, čtivé a neskutečně moc mě bavily. Na Neslyšno už mám hotovou recenzi TADY, na Dievča zo 6E teprve dokončuji. Chtěla jsem si dát trochu čas na strávení obsahu, protože jsem byla tak extrémně nadšená, že bych ze sebe snad ani nedokázala nic pořádného vypotit. Stačí už jen to, že jsem si okamžitě objednala druhý díl (Do not disturb) v angličtině, přestože nejsem žádný talent na jazyky. ;)
Minulý měsíc jsem taky zmiňovala, že bych se ráda pustila do některých novějších komiksů. Nakonec jsem přečetla hned 3 díly z červených Nejmocnějších hrdinů marvelu (NHM): X-Men, Black Widow (recenze), Wolverine (recenze) plus jeden díl z černé řady Ultimátního komiksového kompetu (UKK): Astonishing X-Men: Nadaní. Vlastně jsem měla v oblasti komiksů šťastnou ruku, protože mě bavily všechny, které jsem otevřela. Hodnotila jsem je vždy minimálně 4 hvězdičkami, některým jsem dala plných pět. Marveláčtí fanoušci, mi určitě dají zapravdu, že nám únor přinesl samé lepší kousky. :)

Rozečtené knížky: (3)

1) Psí poslání (Bruce W.Cameron)
2) Chamtivosť (J.R. Ward)
3) NHM #14: Strážci galaxie


Mezi plány na únor jsem zmínila i bestseller Psí poslání. Tuto knížku jsem rozečetla hned na začátku měsíce, ale bohužel jsem ji ještě nedočetla. Buďto jsem nebyla správně naladěná nebo je problémem to, že jsem spíš kočičí člověk než psí... Každopádně jsem se při Bayleiho druhém životě zasekla a dál postupovala jen malými krůčky. Nechci si zkazit objektivní pohled, přeci jen mám v poslední době takové všeliaké negativní náladičky, tak jsem se radši rozhodla nechat Psí poslání nějaký čas odpočinout a brzy se k němu vrátit s novým nadšením.
Do osmadvacátého jsem také nestihla dočíst první díl o Padlých andělech od J.R.Wardové a nejnovější červený komiks NHM: Strážci galaxie. Kdyby měl únor normální počet dní, stoprocentně bych to stihla. Ach jo... :)

ÚNOR ve zkratce: Kdybych si mohla v tomto měsíci koupit jenom jednu knížku,... tak by se moje peněženka tolik zaradovala, že by nejspíš uspořádala oslavnou párty... :D Ale teď vážně: kdybych si mohla koupit jen jednu, tak by to byl Skleněný trůn. Zaprvé jsem ho objevila za naprosto neodolatelnou cenu (100,- Kč) a zadruhé je všem knihomolům jasné, že Sarah J. Maas je velmi významnou autorkou. Ať už její tvorbu milujete nebo nemusíte, přehlížet ji prostě nejde. A jelikož já zatím její knížky neúmyslně obcházela, je teď správný čas to napravit. :) Knížku měsíce bych z přečtených rozhodně nevybírala nějak extra dlouho. Když jsem totiž Dievča zo 6E zavřela, bylo mi okamžitě jasné, že tuhle knížku už v únoru nic nepřekoná. Šlo sice o úplně jiný žánr než běžně čtu, ale rozhodně patří mezi originální dílka, které si člověk pamatuje hodně dlouho.

Plány na BŘEZEN: Určitě je třeba dorazit rozečtené knížky: Chamtivosť, Strážci galaxie. Snad i to Psí poslání... No to ještě uvidíme, jestli bude chuť. Po dočtení prvního dílu Padlých andělů beztak neodolám pokračování, takže dalším bodem plánu je Žiadostivosť. Krom toho bych si mohla odškrtnout nějaký další bod tohtoroční výzvy na Databázi knih... Nejvhodnějším adeptem je První konec od Lauren James, kterou mi nadělila pod stromeček kamarádka. Tuhle knížku jsem moc moc moc chtěla, takže se na její čtení opravdu těším a navíc bych si mohla odškrtnout 16. bod výzvy (darovaná kniha). Samozřejmě plánuju přečíst i nějaké další komiksy. Ještě nemám vybrané, ale něco mi našeptává, že by to mohl být některý z X-Menovských svazků... ;)

Konečně jsme se dostali na úplný konec únorového shrnutí. Doufám, že jsem vás moc nenudila a taky doufám, že moji maminku právě někde neodváží sanitka, když zjistila finální číslo mé měsíční útraty. Prosím prosím, napište mi někdo do komentů, že jste taky takhle utráceli, ať se necítím blbě. A určitě potěší i každý váš návrh na čtení do dalšího měsíce. Něco už vybrané mám, ale třeba to přečtu rychle a co potom? ;) I když... vzhledem k tomu, že mě čeká psaní poslední kapitoly absolventské práce, tak asi toho času zas až tolik mít nebudu. No nevadí. Snad to napíšu rychle a potom budu mít volno na knížky...

NHM #14: Strážci galaxie

3. března 2017 v 21:04 | Deni |  Recenze (rozcestník)

A jsem tu zase s další komiksovou recenzí... slibuju, že ta příští už bude na normální neobrázkovou knížku, ale teď jsem ještě neodolala. :D Kromě této recenze mám rozpracované i únorové měsíční shrnutí, kde se knížka "Strážci galaxie" objeví hned dvakrát. Jednou v koupených (vyšla 24.2.), podruhé v rozečtených, protože jsem se do ní pustila hned v pondělí a dočetla ji včera, takže spadá až do března. Každopádně to nebude naposled, co jsem Střážce četla. Je to úžasný příběh, který v mojí knihovničce určitě prachem nezapadne. ;)

Nakladatelství: Hachette (CZ)

ANOTACE: ...Jsou to hrdinové jako žádní jiní. Po léta působili Strážci galaxie v nejvzdálenějších koutech marvelovského univerza a chránili vesmír před těmi nejroztodivnějšími hrozbami. Nezvyklý superhrdinský tým dali dohromady legendární autoři Dan Abnett a Andy Lanning, a my vým nyní představíme jeho znovuzrození, v němž Star-Lord a jeho parta vyrazí budovat svůj vlastní odkaz.
Společně s prvním příběhem nově restartované série, který si získal uznání mnoha kritiků, vám také znovu přinášíme jeden z nejznámějších příběhů původního týmu. Připojte se k těm největším hvězdám Marvelu a prožijte s nimi dobrodružství, která nemají obdoby...

Obsahuje komiksy:
  • Thor speciál č. 6 (Bouře v jednatřicátém století),
  • Strážci galaxie vol.2 č.1-6 (Odkaz Střážců galaxie).

Po úvodní předmluvě, která nás správně namotivuje do čtení, následuje první příběh. Thora (Asgardského boha hromů s všemocným kladivem) zná snad každý. Dokonce i ti, co komiksy nečtou, museli v televizi vidět upoutávku na filmy Thor nebo Avengers. Tak přesně tenhle blonďatý fešáček je hlavní postavou retro komiksu Bouře v jednatřicátem století. Hned na začátku zachrání tisíce lidí před obrovským výbuchem, jenže ho přitom náhodný fialový paprsek teleportuje do jiného času a prostoru. Thor se ocitne na vesmírné lodi 31. století, kterou pilotuje napůl stroj a napůl člověk Korvac, toužící po ovládnutí všech světů. Vyšinutý zloduch by nechal našeho boha hromů ve vzduchoprázdnu umrznout, ale zachrání ho tým podivných superhrdinů, posledních žijících zástupců svých ras, kteří si říkaji Strážci galaxie. Thor se rozhodne ke skupince přidat a pomoct jim porazit Korvaca s jeho partou příšerek...

Hodnocení: 90% Tento seznamovací příběh opět řadím mezi bonusové materiály, ale rozhodně je to ten nejlepší bonus, co jsem v červené řadě NHM zatím četla. Nejde o pouhou výplň knížky, mluvíme o opravdovýém klenotu, který nepotřebuje dělat hlavnímu modernímu příběhu druhé housle, je totiž výborný i sám o sobě. Nakonec tedy vyjímečně hodnotím i úvodní komiksový dáreček, kterému obvykle procenta nedávám. Tohle je příběh, který ohodnotit lze, přestože není nejdelší. Neumím si snad ani představit lepší výběr komiksu pro seznámení s hlavním posláním Strážců, než je zrovna Thor speciál. Postupně je nám představen každý člen týmu, od ohňovlasé Nikki, přes vševědoucího Starhawka, modrého Yondu (ovládajícího pískotem svůj šíp), až po zmutovaného lidského astronauta Vincenta Astrovika. Děj je zajímavý, čtivý a pořádně akční. Nenapadá mě snad ani jedno negativum, které bych mohla vytknout. Dokonce i kresba je na svůj věk až překvapivě povedená. Dobré použití barev, pěkně namalované postavy a úžasný nádech sci-fi... Co víc si čtenář může přát? ;)


Druhým (hlavním) příběhem je šestisvazkový komiks Odkaz Strážců galaxie, který čtenářum představuje nové obsazení týmu. Po Annihilově útoku se známý vesmír začal rozpadat a na různých místech se tvoří trhliny v časoprostoru. Těmito dírami mohou vstoupit ty nejstrašlivější příšery z jiných světů. A nejde o přátelské návštěvy. Je třeba vytvořit skupinu odvážlivců, jenž by za ochranu vesmírné sítě položili i vlastní život. Napůl lidský smrtelník bez zvláštních schopností Star-Lord je rozhodnutý tým vést, přidává se k němu nesmrtelná zabijáčka Gamora, silák Drax Ničitel, mluvící mýval Rocket s kamarádem stromečkem Grootem, čaroděj Adam Warlock, bojovnice Phyla-Vell (Captain Marvel) a tykadlovitá telekinetička Mantis, která všem předpoví brzkou smrt. Po úspěšném uzavření první trhliny se situace komplikuje. Z druhé trhliny propluje zamrzlý kus staré základny Avengers, ve kterém je kromě chapadlatých příšerek uvězněný i Vincent Astro (známe už z úvodního dílu). Vance trpí výpadky paměti, neví, co se s ním stalo, ani kde se v ledu vzal. Zato ale pozná kolegu Starhawka, který na něj zaútočí na základně Strážců galaxie. Nečekaný výbuch navíc odhalí tři nebezpečné Skrully, kteří jsou infiltrovaní na KdovíKde. Jak ale mohou odhalit zbylé skrullské zvědy, když mohou mít podobu kteréhokoliv přítele? Do třetice všeho zlého si na naši skupinku hrdinů zasedne Velká Matka, které při zavírání trhliny zničí jednu z jejích chrámových lodí... Strážci galaxie se ještě nestihli ani pořádně vybalit a už jim hrozí nebezpečí ze všech stran. Jak si poradí?

Co se mi líbilo: Kresba Paula Pelletiera je pětihvězdičková, použití barev vyvážené a postavy jsou výborně detailně propracované. Zbožňuju, když kreslíř dokáže realisticky zachytit mimiku hlavních hrdinů a to pan Pelletier opravdu umí. Například podmračený výraz Draxe je doslova vražedný. :) Příběh je celkově velmi čtivý, napínavý a nápaditý. Oceňuji i odbornou stránku textu, kdy se postavy baví o věcech, které opravdu zní jako ze vzdálené budoucnosti. Rocket je navíc vtipný, tak se čtenář i zasměje.

Co se mi nelíbilo: Zaprvé jsem měla ze začátku trochu problém se zorientovat v "kde-kdo-proč-jak". Příběh totiž odkazuje na hromadu události z minulosti (Anihillův útok, nabírání nových členů) a ne všechny jsou vložené tak, aby měl čtenář neználek možnost rychle vplout do děje. Na druhou stranu je ale fajn, že se hned od prvních stránek objevují okýnka záznamů z briefingu s tvářemi hlavních postav a základními informaci o nich. Dost to čtenáři ulehčí práci se seznamováním. Dalším mínusem byl samotný konec. Poslední stránka komiksu mě totiž doopravdy trochu naštvala. Chápu, že se do dvou set stránek nedá narvat celá série Strážců, jenže takhle otevřený konec??? Měla jsem chuť zařvat: "To si snad děláte srandu!" Nechci vám to tu vyspoilerovat, ale určitě nejsem jediná, kdo po přečtení toužil po dalších dílech. Moc moc moc moc moc doufám, že mezi NHM vyjde i pokračování, ale z předem zveřejněného seznamu budoucích dílu to pro Strážce moc nadějně nevypadá. Dalším vhodným řešením by bylo trochu víc se osudu této skupinky pověnovat v závěrečném shrnutí, které následuje po komiksu. Jenže o nových Strážcích je tam jen jeden drobounký odstaveček. Vzhledem ke dvěma filmům (z nichž druhý půjde do kin tento rok v květnu) jsem tak trošku doufala, že mi shrnutí všech sérií Strážců pomůže pochopit dějovou linku tak, jak mi pomohl 12. díl NHM s pochopením některých věcí ohledně X-Menovských filmů. Ale bohužel.

Hodnocení: 95% Přestože bych si moc ráda přečetla další pokračování komiksu nebo se aspoň ze shrnutí dozvěděla, jak to bude se Strážci pokračovat dál, i tak se mi tento svazek NHM hrozně moc líbil. Dokonce se odvažuju tvrdit, že šlo zatím o nejlepší komiks vydaný v rámci červené marvelovské řady. Alespoň tedy podle mě, proto hodnotím plnými pěti hvězdičkami. Velkým plusem je dokonale vybraný úvodní komiks, který sám o sobě dokazuje, že Strážci galaxie byli výborným nápadem už před pár desítkami let. Moderní komiks je úchvatně nakreslený, neskutečně čtivý, akční a napínavý. Hlavní hrdinové jsou zajímavou směskou klaďasů i záporáků, mocných i obyčejných, hloupých osob i inteligentních zvířat. Nemohla jsem se od něho odlepit a mám příšernou radost, že ho máme konečně přeložený do češtiny. Jen kéž by vyšlo i nějaké pokračování. Já musím nutně vědět jak to dopadne!!! Kdo mi to prozradí? :(Zajímavost č.1: Na zadní vazbě knížky došlo k tiskové chybě, za kterou mohl chybný bug v softwaru. Bohužel si toho v tiskárně nevšimli, takže šotek řádil u celé várky knížek. Jde jen o tři hůře čitelná slova, není to žádná tragédie, jenže někteří členové fanouškovských stránek na FB se sesypávali, jako by jim na knihu spadla atomovka. Například jistý G.A. se vyjádřil: "Me nezajima kdo ci co to zpusobil, chci bezvadny vytisk za svoje penize. Uz toho za ty roky UKK bylo dost a dost." Jiný fanoušek zase napsal: "No a sakra. Já si jdu pro ní až v pondělí tak doufám že to tam mít nebudu... A zrovna na tuhle se tak těším.."
Můj názor je, že jde o přiblblé tři slova, navíc jen v anotaci, která nemá na celkový příběh žádný vliv. Téměř v každé knize na světě se nějaká chybička najde, někdy jde o opravdu příšerné hrubky, chybějící stránky, zle odřádkované odstavce či zlý překlad. V tomto případě dělají nevděční čtenáři jen z komára velblouda. Místo toho, aby byli vděční, že tato série u nás vůbec vychází (vzhledem k tomu, že velké množství podobných projektů skončí dřív než pořádně začne), pindají na drobnou chybičku, která výsledný produkt nijak nedegraduje. Cena je navíc nižší než u většiny podobných komiksů vydávaných mimo červenou sérii. Tím nechci říct, že má být čtenář psychicky připraven na poličku aušušů, ale spíš to, že tři chybné slova za 250,- Kč je výborný obchod, obzvlášť když jde o lepší komiksy jako jsou zrovna Strážci galaxie.


Zajímavost č.2: Jen taková drobnůstka ze závěrečného shrnutí o Strážcích. :) Vance Astrovik byl zamražen na Zemi a vyslán vesmírnou lodí na vzdálenou planetu Centauri, jenž měla vhodné podmínky k životu. Zatímco on byl zmrzlou kostkou ledu ve vesmíru, vědecký výzkum pokročil a technologie se zmodernizovala. Když se Astro konečně probudil na Alfa Centauri, planetka už byla lidmi dávno kompletně obydlená. Nepřipomíná vám něco? Mně jo... sci-fi sérii Across the Universe. A to že fakt hodně, ale je mi to jedno. Já nikdy nehrála na vykrádání nápadů, protože nevěřím tomu, že není možné, aby podobný nápad napadl dva lidi. Hodnotím výsledný produkt a ten se mi líbil. Jak komiks Strážci galaxie, tak i Loď mezi hvězdami.

Tak co vy? Máte už taky doma nový komiks z červené řady Nejmocnější hrdinové Marvelu? Plánujete si ji sehnat a přečíst? Nebo jste alespoň viděli film Strážci galaxie z roku 2014? Na ČSFD má 81% hodnocení, což je moc dobré, takže kdo ještě neviděl, určitě koukněte. Já byla nadšená - tak dobře jsem se už dlouho nezasmála... ;) Nemůžu se dočkat, až příjde do kin druhý díl. To bude teprve jízda!