Hobit: komiks (J.R.R. Tolkien, David Wenzel)

26. března 2017 v 11:13 | Deni |  Recenze (rozcestník)

Víte, že včera (25.3.) proběhla celosvětová literární událost Tolkien Reading Day? Tento den byl totiž ve Středozemi zničen Prsten a padl zlý pán Sauron. Každoročně celý svět oslavuje čtením Tolkienových děl. Pravdou je, že já nepatřím mezi největší fanoušky, ale na druhou stranu chápu, že šlo ve své době o přelomové dílo a rozhodně je co obdivovat i dnes. Vzhledem k tomu, že v My čteme byl Hobit vybrát za knížku měsíce března, rozhodla jsem se, že se zapojím. Přečetla jsem sice jen komiks, (který jsem před lety dostala, rozečetla a v polovině odložila), ale i to se počítá, ne? :) Pokud vás zajímá více informací o Tolkien Reading Day, přečtěte si skvělý článek na stránkách Bookish Dream nebo zkoukněte tématické fotky na instagramu.

Vydavatelství: Mladá fronta pro ČR (druhé vydání Argo)

ANOTACE: ...Hobit J. R. R. Tolkiena je příběh Bilba Pytlíka, klidného a spokojeného hobita, kterému se celý život obrátí vzhůru nohama, když se připojí k čaroději Gandalfovi a třinácti trpaslíkům na výpravě za ukradeným pokladem. Je to cesta plná nebezpečí - a na konci musí Bilbo samojediný čelit strážci tohoto pokladu, nejobávanějšímu draku v celé Středozemi... Díky uvážlivému krácení a krásným ilustracím se toto komixové zpracování Davida Wenzela stalo klasikou svého žánru...

Děj Hobita zná asi skoro každý, ať už z původní knížky, filmového trháku nebo z komiksu jako já, přesto si ho rychle zrekapitulujem. Jen pro jistotu, kdyby někdo pozapomněl. Bilbo je tlustý škaredý hobit s chlupatýma nožkama, kterého nejvíc baví sedět doma při krbu, cpát se dobrým jídlem a zapíjet ho čajem. Díky kouzelníku Gandalfovi v sobě ale objeví další stránku, která mu do té doby byla skrytá - má v sobě vášeň pro dobrodružství. Chtě-nechtě (spíš nechtě) se přidá k hrdinné výpravě třinácti trpaslíků na horu, v jejíž podzemí spí zlý drak Šmak. Když se jim podaří draka obelstít, můžou získat obrovský poklad, který strašidelný netvor už dlouhé roky hlídá. Ale stojí všechno to zlato za ztrátu životů? Cesta je plná nástrah: zlobrů, skřetích zlodějů, obrů, vlků Vrrků, gigantických pavouků, prokletých vod, nepřátelských lesních elfů a nesmíme zapomenout ani na vychytralého Gluma... Dokáže Bilba ochránit špetka odvahy, banda Sněhurčiných poskoků, Mrazík a kouzelný prstýnek?


Co se mi líbilo: Na celém tom popisu Středozemě určitě je něco kouzelného. To přiznám i já, přestože nepatřím mezi nejzarytější fanoušky Tolkienova díla. Všechny ty mlžné hory, voňavé louky a bublající potůčky mají v sobě magično a dokážu pochopit, co se všem těm čtenářům na světě tolik líbí. Příběh je plný dobrodružství, zajímavých příšerkami, mluvících zvířat a pěkných krajinek. Líbila se mi část s Glumem a hádankami. Taky je to jedna z mých nej pasáží. ("Co to má v kapšišce? Rušišku?") :D Dalším plusem je samotná postava draka. To byl od autora velmi dobrý tah, protože draky zbožňuje každý - děti mají rády pohádky o dracích, dospělí mají kérky draků (jo i já) a umělci kreslí obrazy s těmito okřídlenými nestvůrkami. Draci jsou prostě top! A není to jediné klišé v Hobitovi. Těch je spousta... obří pavouci, vlci, skřeti, obři, trpajzlíci, čaroděj, elfové s luky,... prostě klasika. Obsazení, kterým se nedá nic skazit. Právem je Tolkien nazýván otcem fantasy žánru.

Z grafické stránky chválím postavu Gandalfa. Četla jsem pár negativních komentářů, že vypadá víc jako Mrazík než jako obávaný čaroděj, ale to se mi právě líbilo. :) Dalším chvalitebným prvkem byly zvířata. Vlci, pavouci, veverky, havrani a hlavně orli byli ztvárnění dokonale. Kromě zvířecích motivů má kreslíř talent i na krajinky, takže chválím i to. Zejména celostránkové panely s minimem bublin (kterých však bylo v knížce hodně málo) byly opravdu velmi pěkné.

Co se mi nelíbilo: Celkově mi nebyla moc sympatická postava Bilba. Vím, že to byl záměr - aby se z protivného, panovačného, ukňouraného hobita stal odvážný hrdina s dobrým srdcem - ale prostě mi nějak nesedl. Nevadí mi záporné postavy ani drzé hrdinky, jen prostě nemusím rozmazlence a ukňourance, kteří půl knížky pořád cosi reklamujou. Taky mi lezli na nervy trpaslíci. Opět - vím, že to bylo úmyslné a chápu autorův nápad, vykreslit je jako mrzuté zlatokopy, ale i tak mi vadili.

A ještě pár poznámek k mínusům grafickému zpracování. Trpaslíci vypadali jako ze Sněhurky, navíc si všichni byli příšerně podobní: různobarevné plnovousy, barevné špičaté čepičky, ale jinak žádný rozdíl. A elfové vůbec nevypadali jako elegantní dlouhovlasá stvoření - spíš byli podobní bandě lukostřelců Robina Hooda. :D Problémem je, že si potom čtenář nedokáže k jednotlivým postavám vytvořit nějaký vztah, protože všechny škatulkuje do skupinek. Nepamatuju si jednotlivá jména postav, jsou to prostě trpajzlíci, elfové,... Největším problémem pro mě ale byl sám hlavní hrdina. No hrůza. Připomínal mi tlustého notorického alkoholika (červený nos). Kdyby aspoň ten účes nepřipomínal mnicha Tucka z Robina Hooda. Ach jo.

Hodnocení: 30% Samotný příběh byl v pohodě. Dokonce mi nevadila ani trochu zvláštní, honosnější řeč. Naopak mi vzdáleně připomínala Lemonyho Snicketa, kterého zbožňuju, takže se mi líbila. Co ale beru za velké mínus, je zdlouhavost. U samotné knížky se to nejspíš dá strávit, když je čtenář fanouškem rozsáhlejších popisnějších příběhů typu Eragona. Ale já Eragona nesnáším a právě ta popisnost mi vadí. Obzvlášť v případě komiksu, o kterém se momentálně bavíme. Komiks má být plynulý, napínavý a přinášet do příběhu výrazný grafický prvek. V tomto případě však příběh kresbu totálně převálcoval a to ne z pozitivního hlediska. Panely, které mohly teoreticky zaujmout krásnou kresbou krajinky byly vždy narušené hromadou bublin "vypravěče". Neexistoval snad jediný obrázek nenarušený žádnou poznámkou. Chápu, že autorova práce je velká a editor ji nechtěl příliš ořezávat, jenže v tom případě tedy neměli tvořit komiks. Samotná Wenzelova perokresba zkombinovaná s akvarelem je pěkně propracovaná v oblasti krajinek i zvířat, ale postavy jsou jeho stinnou stránkou.

Přestože je na Hobitovi množství pozitiv, našla jsem si i dost negativ. Hodnotím dvěma hvězdami, což není zrovna dobré hodnocení. Jenže pravdou prostě je, že když bych chtěla napínavý příběh dobrodružné výpravy, sáhnu po sérii Deltora (a vůbec nevadí, že je to dětská literatura) nebo po krásně ilustrované Dračí kronice, zatímco kdybych chtěla kvalitní čtivý komiks, tak si radši přečtu něco od Marvelu. Dokonce ani mezi grafickými zpracováními knih nezařadím Hobita nijak vysoko - mnohem radši doporučím grafickou novelu Vampire Academy, která je akční a dlouhá tak akorát, aby nestihla nudit.Poznámka: Já mám doma (a hodnotím) první vydání komiksu z roku 2003. V roce 2007 vyšlo druhé upravené vydání se 30 stránkami navíc a graficky zmodernizovanými ilustracemi. Zároveň má novější vydání i mnohem kvalitněji zpracovanou obálku, takže kdybych si mohla vybrat, určitě dám přednost druhé verzi. Někdy v budoucnu bych si ji moc ráda prolistovala, abych mohla porovnat. A třeba přidat pár procent v hodnocení. Určitě trocha hraní v grafickém editoru knížce neuškodila. ;)

Podobné příběhy: série Deltora (Emily Rodda), Dračí kronika (Chris Meiklejohn), Eragon (Christopher Paolini)


Přestože to z mojí strany nebylo nejnadšenější hodnocení, rozhodně jsem ráda, že jsem knížku konečně celou přečetla. Pravděpodobně naposledy, ale možná časem názor změním a dám Bilbovi ještě jednu šanci. Přeci jen ta kresba je místy opravdu pěkná. I tak si ale radši pustím film. Zapojili jste se taky do tohtoměsíční výzvy na "My čteme" nebo si zavzpomínali v rámci "Tolkien Reading Day"? Jste fanoušky Tolkienova díla? Doufám, že jsem nikoho nenaštvala svými negativními názory... přeci jen... ne každemu se všechno líbí. A i Harry Potter má svůj antifanclub. :D
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Ettelwen Ettelwen | Web | 26. března 2017 v 13:21 | Reagovat

Raději si přečti klasickou prózu, než tento "komunistický" komiks, kde Gandalf vypadá jako Mrazík a celkové grafické zpracování nestojí za moc.
Pokud ale čekáš něco jednoduchého, tak ti Tolkien nesedne, protože popisné části a detaily jsou jeho silnou stránkou. Jsem proti komiksovým vydáním Tolkienových děl, protože jsou na komiks prostě náročné.

2 Deni (majitelka blogu) Deni (majitelka blogu) | 26. března 2017 v 14:16 | Reagovat

To je právě ten problém. Tím, že Tolkien příšerně rád popisuje v komiksu nevypadá dobře. Potom je na stránce víc textových rámečků než obrázků a má to rušivý efekt. :/ Ale aspoň za ty pěkně nakreslené krajinky jsem musela dát dvě hvězdy. Ty se kreslíři povedly. Každopádně další potolkienovaný komiks už riskovat nebudu. :D Radši normální knihu. ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama