K: Malé černé a devět žen (Jane L. Rosenová)

30. března 2017 v 20:21 | Deni |  Recenze (rozcestník)
Když jsem dostala tuto knížku k recenzi, nevěděla jsem popravdě, co můžu čekat. Doufala jsem, že to nebude úplná příšernost, abych nemusela svůj první recenzní výtisk slovně rozdupat. Ale bála jsem se zbytečně, protože novela "Malé černé a devět žen" překonala veškeré očekávání. Je stokrát lepší než většina kabelkových románů, harlekýnek, zamilovaných povídek a příběhů ze života. Rozhodně si zaslouží vaši pozornost.


Vydavatelství: Metafora (ČR)

ANOTACE: Půvabný, vtipný a neodolatelně hravý román, vynalézavě propojující osudy devíti žen prostřednictvím jedněch malých černých, které každé z nich vstoupí do života a vnesou do něj podmanivé kouzlo.

Natalie je prodavačkou v obchodním domě Bloomingdale's a hlavu má plnou svého bývalého přítele, právníka, který se po rozchodu zasnoubil s jinou. Felicia dvacet let vskrytu miluje svého šéfa, jenž před časem ovdověl a neví si se svou samotou rady. Těmto a dalším ženám - například mladé modelce, která čerstvě přijela z farmářské Georgie, hollywoodské divě, která se snaží prosadit na Broadwayi, nebo třeba veleúspěšné absolventce prestižní vysoké, která nemůže najít práci, a tak si na sociálních sítích vytváří báječný život podle svých představ - se jako mávnutím kouzelného proutku začne proměňovat život díky jedněm šatům sezóny, dokonalým malým černým, kterých se každý touží dotknout…


Sledujeme příběh devíti žen, kterým na 224 stránkách převrátí život naruby jedny neobyčejné černé šaty od návrháře Maxe Hammera. Naší první ženou (spíš dívkou) je mladičká modelka Sally Ann, kterou čeká její první módní přehlídka. Vypráví o své sestře, která je stejně průměrně chytrá, jen ne tak hezká. Proto rodiče rozhodli, že sestra půjde studovat a Sally si najde bohatého ženicha, protože je krásná. Jenže i za pěknou tvářičkou se můžou skrývat ambice a stačí jediná procházka po mole v šatech sezóny plus roztomilý jižanský přízvuk, aby se z obyčejné farmářské holky stala hvězda z obálky časopisu...

Další osudovou ženou je prodavačka slavného obchodního domu Natalie. Chce se pomstít svému tuctovému nafoukanému bývalému, který jí dal kopačky a do pár týdnů oznámil zásnuby. Natalie se proto hodí, když dostane nabídku zahrát si "přítelkyni naoko" slavného herce Jeremyho, o kterém se ve všech novinách píše, že je gay. Jenže Jeremy je hetero a okamžitě se do krásné prodavačky v půjčených malých černých zamiluje...

Arthur je čerstvý vdovec, a protože nebyl zvyklý být sám, nechal se oblbnout první holčinou, o polovinu let mladší. Sherri vytrvale vysává jeho bankovní konto, zatímco Artieho padesátiletá asistentka Felicie nešťastně přihlíží. Felicie má totiž tajemství - svého šéfa už roky tajně miluje. Malé černé zasáhnou a změní osud i této dvojice, když se dostanou do rukou jiné ženy, než které byly původně určené...

Čtvrtou hrdinkou je rozvedená detektivka Andie. Nevěrný muž jí vnukl nápad otevřít si detektivní kancelář, která by se specializovala na odhalování záletnických partnerů. John měl být jen jeden z mnoha případů. Jeho manželka Caroline byla přesvědčená, že ji podvádí. Andie stačilo jen předložit důkazy, jenže to by se nesměla do Johna na první pohled zamilovat...

Ani zbylé příběhy nejsou méně zajímavé. Sledujeme nafoukanou herečka Jordanu, která utíká z neúspěšného divadelního představení s jediným kufrem, ve kterém jsou schovány Hammerovy malé černé. Kufr ale na letišti zabloudí a dostane se do rukou dvou muslimských sester. Shireen touží po životě bez pravidel, po mužích a krásných šatech, zatímco její sestra Medina vyznává tradičnější hodnoty. I té však krásné šaty změní pohled na svět. Naopak svět studentky Sophie není tradiční vůbec. Svůj životní neúspěch skrývá za imaginární dokonalý život na sociální síti. Pravda je však jinde. Dokážou ji malé černé vysvobodit z nešťastného života bez cíle? Jestli by ale některá z žen mohla šaty nenávidět, tak by to určitě byla Samantha, které je daroval přítel pracující v pohřebním ústavu. Ještě voněly po formaldehydu... Blééé!

"Ale nic. To je jen moje babička. Pořád mi píše a přivádí mě k šílenství."
Té holce, co se drbala a taky byla docela hezká, jak jsem si nemohl nevšimnout, to připadalo jako to nejroztomilejší, co kdy slyšela. "To je to nejroztomilejší, co jsem kdy slyšela!" řekla, proto to vím."Babička, co posílá smsky!"
"Naučil jsem ji to," řekl jsem a věděl jsem zatraceně dobře, že teď bude tohle to nejroztomilejší, co kdy slyšela. A měl jsem pravdu.
"Jé, vy jste ji to naučil, to je to nejroztomilejší, co jsem kdy slyšela!" (s.207)Co se mi líbilo: Zaprvé je knížka sice celkem krátká (jde o novelu), ale čtenář se nestihne ani na vteřinu nudit. Každá kapitola je pro výsledný příběh důležitá, nic nepřebývá, žádné zbytečné popisy navíc, žádné umělé natahování děje. Jen akce, komplikované vztahy, vtipné poznámky a občasné hlubší myšlenky, které si člověk prostě musí vyfotit a číst je znovu a znovu. Dokonalý celek. Vážně autorku obdivuju za to, jak si dokázala pohrát s jednotlivými postavami a vykreslit jim charaktery v několika krátkých kapitolách. Někteří spisovatelé to nedokáží ani na pěti stech stránkách. ;) Dalším pozitivem je zapracování kontroverzních společenských témat, jako je homosexualita, muslimská víra a imaginární svět sociálních sítí.

Co se mi nelíbilo: Ze začátku je třeba si zvyknout na příval jmen (manželek, synů, vnuků, bratranců, otců, dědů, kolegů) a názvů různých měst, států, ulic a firem, kterými nás autorka doslova zasypala. Přiznám se, že jsem měla v prvních kapitolách trošku problém vyfiltrovat podstatné informace od těch nepotřebných. Nevěděla jsem, které části příběhu se budou dále rozvíjet a kterým mám tedy věnovat pozornost. Ale nepokládám to za nějak extra velké mínus, spíš jde o takovou malilinkatou nedokonalost na jinak dokonalé knize.

Grafická úprava: Koukněte na moje záhlaví nebo pozadí blogu a potom hádejte, kterou z obálek bych si vybrala - českou nebo původní?... :D Neříkám, že jsem Barbie zbožňující růžovou (popravdě je moje nejoblíbenější barva černá), ale vizuálně se mi nejvíc líbí kontrast mezi sytými a tmavými barvami. Obzvlášť když jde o knížku o módě, tak bych čekala trochu větší důraz na samotné šaty. Líbilo by se mi, kdyby plasticky vystupovaly z obalu knížky, aby hned padli čtenářce do oka a ona ty šaty chtěl mít doma taky. Měly by zářit z obálky jako radioaktivní odpad... Naše česká obálka je tak trošku průměrná. Nekřičí: "Hele, tohle jsou TY malé černé!" Což je škoda, protože přesně to je hlavní myšlenkou příběhu.


Hodnocení: 100% Některým ženským osudům bylo věnováno méně stran než jiným, ale všechno do sebe nakonec dokonale zapadlo a vytvořilo zajímavý příběh. Sice bych ocenila pár kapitol navíc, které by rozšířily dějovou linku Shireen s Medinou, protože číst o jejich životě by mě vážně bavilo, ale na druhou stranu by mohly být pro spisovatelku námětem pro další díl. Kdyby chtěla napsat pokračování, tohle by mohl být správný směr pro rozšíření příběhu. :) Chválím čtivost, i to, že se děj uměle nenatahoval, neplýtvalo se stránkami a zbytečně nepopisovalo všechno okolo. Rozhodně jedna z nejlepších knížek, které jsem v poslední době četla a jednička mezi ženskými romanťárnami. Doporučuju všem ženám, ať už mají rády romantiku nebo reálné povídky ze života. Tato knížka kombinuje to nejlepší z obou.

A jestli ještě nejste přesvědčeni, můžete si pustit video reklamu na knížku (v angličtině) nebo trailer na film "Na sv. Valentýna", který je stylem vyprávění hodně podobný. Pokud by vás bavil film, určitě sáhněte i po této knížce. ;)


Podobné knížky: Manželovo tajemství (Liane Moriarty), Ďábel nosí Pradu (Lauren Weisberger)

Podobné filmy: Láska nebeská (2003), 4.3.2.1 (2010), Na sv. Valentýna (2010), Šťastný Nový rok (2011), Noc plná zázraků (2011)


Slyšeli jste už o této zajímavé novele? Zaujal vás příběh? Já určitě doporučuju všemi deseti! :) Obzvlášť v případě, že jste fanoušky filmů jako je "Láska nebeská" nebo knížek od Liane Moriarty. Potom neváhejte a "Malé černé" si pořiďte. Rozhodně nebudete litovat. ;)

Knížku si můžete OBJEDNAT ZDE nebo ZDE.
Pokud chcete mrknout na názory dalších recenzentů, klikněte ZDE.

Za recenzní výtisk moc moc moc děkuju nakladatelství Metafora.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 mirekk mirekk | E-mail | 29. dubna 2020 v 15:28 | Reagovat

http://horkedivky.top - horke divky z vaseho okoli

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama