NHM #14: Strážci galaxie

3. března 2017 v 21:04 | Deni |  Recenze (rozcestník)

A jsem tu zase s další komiksovou recenzí... slibuju, že ta příští už bude na normální neobrázkovou knížku, ale teď jsem ještě neodolala. :D Kromě této recenze mám rozpracované i únorové měsíční shrnutí, kde se knížka "Strážci galaxie" objeví hned dvakrát. Jednou v koupených (vyšla 24.2.), podruhé v rozečtených, protože jsem se do ní pustila hned v pondělí a dočetla ji včera, takže spadá až do března. Každopádně to nebude naposled, co jsem Střážce četla. Je to úžasný příběh, který v mojí knihovničce určitě prachem nezapadne. ;)

Nakladatelství: Hachette (CZ)

ANOTACE: ...Jsou to hrdinové jako žádní jiní. Po léta působili Strážci galaxie v nejvzdálenějších koutech marvelovského univerza a chránili vesmír před těmi nejroztodivnějšími hrozbami. Nezvyklý superhrdinský tým dali dohromady legendární autoři Dan Abnett a Andy Lanning, a my vým nyní představíme jeho znovuzrození, v němž Star-Lord a jeho parta vyrazí budovat svůj vlastní odkaz.
Společně s prvním příběhem nově restartované série, který si získal uznání mnoha kritiků, vám také znovu přinášíme jeden z nejznámějších příběhů původního týmu. Připojte se k těm největším hvězdám Marvelu a prožijte s nimi dobrodružství, která nemají obdoby...

Obsahuje komiksy:
  • Thor speciál č. 6 (Bouře v jednatřicátém století),
  • Strážci galaxie vol.2 č.1-6 (Odkaz Střážců galaxie).

Po úvodní předmluvě, která nás správně namotivuje do čtení, následuje první příběh. Thora (Asgardského boha hromů s všemocným kladivem) zná snad každý. Dokonce i ti, co komiksy nečtou, museli v televizi vidět upoutávku na filmy Thor nebo Avengers. Tak přesně tenhle blonďatý fešáček je hlavní postavou retro komiksu Bouře v jednatřicátem století. Hned na začátku zachrání tisíce lidí před obrovským výbuchem, jenže ho přitom náhodný fialový paprsek teleportuje do jiného času a prostoru. Thor se ocitne na vesmírné lodi 31. století, kterou pilotuje napůl stroj a napůl člověk Korvac, toužící po ovládnutí všech světů. Vyšinutý zloduch by nechal našeho boha hromů ve vzduchoprázdnu umrznout, ale zachrání ho tým podivných superhrdinů, posledních žijících zástupců svých ras, kteří si říkaji Strážci galaxie. Thor se rozhodne ke skupince přidat a pomoct jim porazit Korvaca s jeho partou příšerek...

Hodnocení: 90% Tento seznamovací příběh opět řadím mezi bonusové materiály, ale rozhodně je to ten nejlepší bonus, co jsem v červené řadě NHM zatím četla. Nejde o pouhou výplň knížky, mluvíme o opravdovýém klenotu, který nepotřebuje dělat hlavnímu modernímu příběhu druhé housle, je totiž výborný i sám o sobě. Nakonec tedy vyjímečně hodnotím i úvodní komiksový dáreček, kterému obvykle procenta nedávám. Tohle je příběh, který ohodnotit lze, přestože není nejdelší. Neumím si snad ani představit lepší výběr komiksu pro seznámení s hlavním posláním Strážců, než je zrovna Thor speciál. Postupně je nám představen každý člen týmu, od ohňovlasé Nikki, přes vševědoucího Starhawka, modrého Yondu (ovládajícího pískotem svůj šíp), až po zmutovaného lidského astronauta Vincenta Astrovika. Děj je zajímavý, čtivý a pořádně akční. Nenapadá mě snad ani jedno negativum, které bych mohla vytknout. Dokonce i kresba je na svůj věk až překvapivě povedená. Dobré použití barev, pěkně namalované postavy a úžasný nádech sci-fi... Co víc si čtenář může přát? ;)


Druhým (hlavním) příběhem je šestisvazkový komiks Odkaz Strážců galaxie, který čtenářum představuje nové obsazení týmu. Po Annihilově útoku se známý vesmír začal rozpadat a na různých místech se tvoří trhliny v časoprostoru. Těmito dírami mohou vstoupit ty nejstrašlivější příšery z jiných světů. A nejde o přátelské návštěvy. Je třeba vytvořit skupinu odvážlivců, jenž by za ochranu vesmírné sítě položili i vlastní život. Napůl lidský smrtelník bez zvláštních schopností Star-Lord je rozhodnutý tým vést, přidává se k němu nesmrtelná zabijáčka Gamora, silák Drax Ničitel, mluvící mýval Rocket s kamarádem stromečkem Grootem, čaroděj Adam Warlock, bojovnice Phyla-Vell (Captain Marvel) a tykadlovitá telekinetička Mantis, která všem předpoví brzkou smrt. Po úspěšném uzavření první trhliny se situace komplikuje. Z druhé trhliny propluje zamrzlý kus staré základny Avengers, ve kterém je kromě chapadlatých příšerek uvězněný i Vincent Astro (známe už z úvodního dílu). Vance trpí výpadky paměti, neví, co se s ním stalo, ani kde se v ledu vzal. Zato ale pozná kolegu Starhawka, který na něj zaútočí na základně Strážců galaxie. Nečekaný výbuch navíc odhalí tři nebezpečné Skrully, kteří jsou infiltrovaní na KdovíKde. Jak ale mohou odhalit zbylé skrullské zvědy, když mohou mít podobu kteréhokoliv přítele? Do třetice všeho zlého si na naši skupinku hrdinů zasedne Velká Matka, které při zavírání trhliny zničí jednu z jejích chrámových lodí... Strážci galaxie se ještě nestihli ani pořádně vybalit a už jim hrozí nebezpečí ze všech stran. Jak si poradí?

Co se mi líbilo: Kresba Paula Pelletiera je pětihvězdičková, použití barev vyvážené a postavy jsou výborně detailně propracované. Zbožňuju, když kreslíř dokáže realisticky zachytit mimiku hlavních hrdinů a to pan Pelletier opravdu umí. Například podmračený výraz Draxe je doslova vražedný. :) Příběh je celkově velmi čtivý, napínavý a nápaditý. Oceňuji i odbornou stránku textu, kdy se postavy baví o věcech, které opravdu zní jako ze vzdálené budoucnosti. Rocket je navíc vtipný, tak se čtenář i zasměje.

Co se mi nelíbilo: Zaprvé jsem měla ze začátku trochu problém se zorientovat v "kde-kdo-proč-jak". Příběh totiž odkazuje na hromadu události z minulosti (Anihillův útok, nabírání nových členů) a ne všechny jsou vložené tak, aby měl čtenář neználek možnost rychle vplout do děje. Na druhou stranu je ale fajn, že se hned od prvních stránek objevují okýnka záznamů z briefingu s tvářemi hlavních postav a základními informaci o nich. Dost to čtenáři ulehčí práci se seznamováním. Dalším mínusem byl samotný konec. Poslední stránka komiksu mě totiž doopravdy trochu naštvala. Chápu, že se do dvou set stránek nedá narvat celá série Strážců, jenže takhle otevřený konec??? Měla jsem chuť zařvat: "To si snad děláte srandu!" Nechci vám to tu vyspoilerovat, ale určitě nejsem jediná, kdo po přečtení toužil po dalších dílech. Moc moc moc moc moc doufám, že mezi NHM vyjde i pokračování, ale z předem zveřejněného seznamu budoucích dílu to pro Strážce moc nadějně nevypadá. Dalším vhodným řešením by bylo trochu víc se osudu této skupinky pověnovat v závěrečném shrnutí, které následuje po komiksu. Jenže o nových Strážcích je tam jen jeden drobounký odstaveček. Vzhledem ke dvěma filmům (z nichž druhý půjde do kin tento rok v květnu) jsem tak trošku doufala, že mi shrnutí všech sérií Strážců pomůže pochopit dějovou linku tak, jak mi pomohl 12. díl NHM s pochopením některých věcí ohledně X-Menovských filmů. Ale bohužel.

Hodnocení: 95% Přestože bych si moc ráda přečetla další pokračování komiksu nebo se aspoň ze shrnutí dozvěděla, jak to bude se Strážci pokračovat dál, i tak se mi tento svazek NHM hrozně moc líbil. Dokonce se odvažuju tvrdit, že šlo zatím o nejlepší komiks vydaný v rámci červené marvelovské řady. Alespoň tedy podle mě, proto hodnotím plnými pěti hvězdičkami. Velkým plusem je dokonale vybraný úvodní komiks, který sám o sobě dokazuje, že Strážci galaxie byli výborným nápadem už před pár desítkami let. Moderní komiks je úchvatně nakreslený, neskutečně čtivý, akční a napínavý. Hlavní hrdinové jsou zajímavou směskou klaďasů i záporáků, mocných i obyčejných, hloupých osob i inteligentních zvířat. Nemohla jsem se od něho odlepit a mám příšernou radost, že ho máme konečně přeložený do češtiny. Jen kéž by vyšlo i nějaké pokračování. Já musím nutně vědět jak to dopadne!!! Kdo mi to prozradí? :(Zajímavost č.1: Na zadní vazbě knížky došlo k tiskové chybě, za kterou mohl chybný bug v softwaru. Bohužel si toho v tiskárně nevšimli, takže šotek řádil u celé várky knížek. Jde jen o tři hůře čitelná slova, není to žádná tragédie, jenže někteří členové fanouškovských stránek na FB se sesypávali, jako by jim na knihu spadla atomovka. Například jistý G.A. se vyjádřil: "Me nezajima kdo ci co to zpusobil, chci bezvadny vytisk za svoje penize. Uz toho za ty roky UKK bylo dost a dost." Jiný fanoušek zase napsal: "No a sakra. Já si jdu pro ní až v pondělí tak doufám že to tam mít nebudu... A zrovna na tuhle se tak těším.."
Můj názor je, že jde o přiblblé tři slova, navíc jen v anotaci, která nemá na celkový příběh žádný vliv. Téměř v každé knize na světě se nějaká chybička najde, někdy jde o opravdu příšerné hrubky, chybějící stránky, zle odřádkované odstavce či zlý překlad. V tomto případě dělají nevděční čtenáři jen z komára velblouda. Místo toho, aby byli vděční, že tato série u nás vůbec vychází (vzhledem k tomu, že velké množství podobných projektů skončí dřív než pořádně začne), pindají na drobnou chybičku, která výsledný produkt nijak nedegraduje. Cena je navíc nižší než u většiny podobných komiksů vydávaných mimo červenou sérii. Tím nechci říct, že má být čtenář psychicky připraven na poličku aušušů, ale spíš to, že tři chybné slova za 250,- Kč je výborný obchod, obzvlášť když jde o lepší komiksy jako jsou zrovna Strážci galaxie.


Zajímavost č.2: Jen taková drobnůstka ze závěrečného shrnutí o Strážcích. :) Vance Astrovik byl zamražen na Zemi a vyslán vesmírnou lodí na vzdálenou planetu Centauri, jenž měla vhodné podmínky k životu. Zatímco on byl zmrzlou kostkou ledu ve vesmíru, vědecký výzkum pokročil a technologie se zmodernizovala. Když se Astro konečně probudil na Alfa Centauri, planetka už byla lidmi dávno kompletně obydlená. Nepřipomíná vám něco? Mně jo... sci-fi sérii Across the Universe. A to že fakt hodně, ale je mi to jedno. Já nikdy nehrála na vykrádání nápadů, protože nevěřím tomu, že není možné, aby podobný nápad napadl dva lidi. Hodnotím výsledný produkt a ten se mi líbil. Jak komiks Strážci galaxie, tak i Loď mezi hvězdami.

Tak co vy? Máte už taky doma nový komiks z červené řady Nejmocnější hrdinové Marvelu? Plánujete si ji sehnat a přečíst? Nebo jste alespoň viděli film Strážci galaxie z roku 2014? Na ČSFD má 81% hodnocení, což je moc dobré, takže kdo ještě neviděl, určitě koukněte. Já byla nadšená - tak dobře jsem se už dlouho nezasmála... ;) Nemůžu se dočkat, až příjde do kin druhý díl. To bude teprve jízda!

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama