K: Nejchladnější dívka ve městě Chladu (Holly Black)

15. dubna 2017 v 17:42 | Deni |  Recenze (rozcestník)

KNIHA: Nejchladnější dívka ve městě Chladu (Holly Black)

Jedna z nejočekávanějších fantasy knížek a my jsme se jí v Čechách konečně dočkali! Jup jup. Taky jste tak nadšení jako já? :) Autorka Kroniky rodu Spiderwicků napsala román, který lze bez výčitek zařadit mezi nejpovedenější upířiny. Proč je tak populární a opravdu je tak skvělá? Na to jsme byli zvědaví všichni. Stejně jako mnoho dalších knižních blogerů, tak i já jsem se zúčastnila konkurzu pro recenzenty na Nejchladnější dívku ve městě Chladu a před třemi dny mi docestoval domů balíček ...

Vydavatelství: Omega pro ČR

  • Ocenění: Amazon kniha roku pro mládež
  • A School Library Journal nejlepší kniha roku (2013)
  • YALSA Best Fiction pro mládež (2014)
  • YALSA Amazing Audiobooks for YA (2014)
  • Texas's Tayshas Top 10 Reading List (2014)
  • Kirkus nejlepší kniha pro mládež
ANOTACE: ...Tana žije ve světě, kde existují tajemná Města chladu. Jsou obehnaná vysokou zdí a slouží jako dekadentní a krvavá karanténa, kde nestvůry a lidé žijí jako predátoři a oběti. Problémem je, že jakmile projdete branami Města chladu, nikdy už se nemůžete vrátit zpět. Jednoho rána po naprosto obyčejném večírku se Tana probudí obklopena mrtvými těly. Kromě ní masakr přežil jen její protivně roztomilý ex-přítel, jehož život visí na vlásku kvůli infekci, a záhadný mladík, který skrývá strašlivé tajemství. Po počátečním šoku se Tana pustí do závodu s časem, aby je všechny zachránila. Napadne ji jen jediný způsob, jak toho dosáhnout - musí se vydat přímo do samotného Města chladu, plného nástrah a hrůzy.
Nejchladnější dívka ve Městě chladu, román světově uznávané spisovatelky Holly Black, je originálním příběhem o hněvu a pomstě, o vině a strachu, o lásce a pohrdání. Autorka světoznámé Kroniky Spiderwicků znovu dokazuje své literární mistrovství...

Spi, Tano, budu tě strážit před Smrtí, neboť z ní nemám strach. Už natolik dlouho jsme si nepřáteli, že jsme si bližší nežli přátelé. (s.59)

Taně se v dětství přihodilo něco velmi zlé. Maminka dostala infekci, proto ji tatínek zamknul ve sklepě - aby se neproměnila v upíra. Jenže malé dítě nikdy nedokáže pochopit, proč milovaná maminka pláče a prosí o volnost. Tana nechápala a dveře odemkla. To hladové zvíře pod schody ale nebylo tím, za co se vydávalo. Rozkousla Taně paži tak, až potrhala maso na ruce. Táta přiběhl a usekl své ženě hlavu lopatou. Tanu to hluboce poznamenalo. Zdají se jí teď sny o upírech, její osobnost je jako ledová prázdná slupka a snaží se zalíbit bývalému příteli Aidenovi tím, že dělá bez odmlouvání všechno, k čemu ji vyprovokuje. Na bezstarostnou si ale jen hraje. Snaží se být skvělátím, že bude odvážná a všehoschopná. Jenže pak se probudí po jedné šílené párty ve vaně a zjistí, že zatímco ona spala, někdo všechny v domě zavraždil. Teď je ten pravý čas na to, aby se ukázala pravá odvaha. Přežila jen ona, infikovaný Aiden a tajemný upírský krasavec Gavriel. Je nakažená i Tana? Stane se i z ní vraždící upírka? Jejich jedinou šancí je ukrýt se do města Chladu, kde si upíři můžou volně žít a lovit. Cestou přibírají ještě modrovlasé dvojčata Midnight s Winterem, kteří ze všeho nejvíc touží proměnit se v upíra. Jenže být upírem není tak dokonalé, jak si někteří myslí a z města Chladu se bez propustky nedostanete... Co když vám tu propustku ukradne někdo, komu jste důvěřovali? Co uděláte pak?

Vypadali až absurdně hezky a v televizním vysílání připomínali padlé anděly. Přinášelo to problémy hned od samého začátku. Lidem se prostě hezké věci líbily. Líbily se jim i takové hezké věci, které je chtěly zabít a sežrat. (s.85)

Co se mi líbilo: Kapitoly vždy začínají citátem o smrti od nějaké slavné osobnosti, například od Emily Brontë, Friedricha Nietzscheho, Aischyla, Woodyho Allena nebo Leonarda da Vinciho. Celému příběhu to dodává na kvalitě a já, jakožto milovník citátů, rozhodně chválím.

Co se mi nelíbilo: Trošku mi vadily chybičky v pravopisu. Bylo jich tam o něco víc, ale chápu, že úprava celé knížky je složitější. Přeci jen jde o tisíce slov, mezi kterými se několik drobných překlepů ztratí. Když se začtete do poutavého děje, nad pár zle napsanýma slovíčkama jen mávnete rukou.
Dalším problémem je samotný název. Coldtown bych do češtiny přeložila jako Chladné město, ale jelikož je překladateli označeno za město Chladu/Město chladu, naskýtá se otázka, zda se město jmenuje Chlad nebo Město chladu. Dle českého pravopisu se totiž pak píše velké písmeno vždy jinde. Jasno nemají zřejmě ani vydavatelé, protože v anotaci je to napsáno dvakrát a pokaždé jinak.

Grafická úprava: Česká obálka je ještě povedenější, než ta původní. Určitě bych ji zařadila mezi nejzdařilejší obálky od Omegy. Jsem přesvědčena, že už jen kvůli té překrásné vazbě se oplatí mít ji v knihovničce, abyste se mohli kochat pohledem na ni. 😉 Součástí knížky je i všitá černá záložka a papírový přebal, který se shoduje s pevnou vazbou pod ním. Jediné, co by knížku mohlo ještě vylepšit, by byly ilustrace. Dovedu si představit temné mrazivé kresby uhlem, které by příběh dokonale vyšperkovaly.

Pokud ještě stále nemáte jasno, jestli si knížku pořídit nebo ne, pusťte si video upoutávku, která dokáže parádně navnadit!


Hodnocení: 80% Sama autorka Holly Black v závěrečném poděkování přiznává, že její dílko inspirovaly jiné upírské příběhy, které přečetla (například Anna Rice). Je to vidět. Tato knížka je seriálem Buffy pro čtenáře, Pravou krví pro mládež a Stmíváním pro ty, kterým Edward připadá moc teplý... 😉 Nesnažím se označit tento román za kopii jiné úpířiny. Naopak chválím zpracování, jelikož jde o dokonalou kombinaci toho nejlepšího. Dohromady pak tvoří zajímavý mix, který musí zaujmout každého čtenáře. Autorka má svůj svět výborně promyšlený, neobjevují se slepá místa nebo nelogičnosti. Všechno, co je součástí příběhu, tam zapadá jako část skládačky. Postavy se chovají velmi realisticky, bojí se, klepou se strachy, pochybují o sobě a v nejhorších chvílích se snaží bojovat za svůj život. Neobjevuje se prvek "superhrdiny", kdy by hlavní hrdinka byla tou nejlepší, nejrychlejší, nejchytřejší, nejstatečnější a nehezčí holkou na světě. Ale je svá a opravdová, čímž si určitě získá sympatie mnoha čtenářů. Ze začátku jsem Taně moc nefandila (připadala mi moc lehkomyslná a prázdná), ale postupem času se její charakter mění. Poznáváme hloubku její osobnosti - to dobré, i to zlé. Fandíme, aby vyhrála dobrá stránka, a držíme palce, aby vše dobře dopadlo. Nakonec mi bylo líto, že knížka končí a já se musím s odvážnou Tanou rozloučit.
Jde tedy o skvělý upíří thriller. Otázkou ale je, jestli nám příběh přinese i něco nového… něco, co jsme ještě nemohli nikde vidět, slyšet nebo číst... Nevím. Konečné rozuzlení je každopádně velmi překvapivé. Úplný závěr však přináší pár dalších otazníků. Nabízí se dvě možné cesty, kterými Tanin osud může pokračovat. Celá kniha tak ve mně vyvolává pocit skvělého prvního dílu a ráda bych si přečetla i pokračování. Jenže nikde na internetu jsem nenašla, že by se chystal druhý díl. Doufám, že se ho nakonec dočkám, protože ta temnější možnost Taniny budoucnosti vypadá jako námět na upíří thriller hodný nejvyššího hodnocení.

Porovnání s jinými upířinami:

(Jde pouze o můj subjektivní pohled, takže pokud tam žádné podobnosti nevidíte, rozhodně vám je nechci vnucovat. Jen hodnotím, co se mi osobně v každém zpracování líbilo víc.)

NDvMCh vs. Buffy, přemožitelka upírů (seriál): Protože sama sebe řadím mezi velké Buffy fanoušky, neunikly mi jisté podobnosti. Například v posledním dílu první série Willow (kamarádka hlavní hrdinky) vejde do společenské místnosti, kde v televizi hraje animovaná pohádka, na obrazovce si ale všimne krvavého frkance a zděšeně zjistí, že všichni spolužáci v místnosti jsou mrtví. Tato scéna se výrazně podobá úvodu knížky, kdy Tana vyleze z koupelny a zjistí, že všechny v domě zavraždili upíři. V televizi mezitím hraje reklama s veselým dítětem. Další podobností jsou fanatičtí uctívači. V druhé řadě je Buffy donucena zabít kamaráda, protože je členem tajného klubu lidí, kteří se touží stát upíry. Neznal se náhodou i s Midnight a Winterem? ;) Každopádně mě to potěšilo, protože komiksové zpracování Buffy se mi vůbec nelíbilo, zato tato verze mě nadchla. Klidně by mohla Holly Black přepsat celý seriál a já bych byla superšťastná. :D


NDvMCh vs. True Blood/Pravá krev (seriál): V True Blood upíři žijí volně mezi lidmi, dokonce si krev můžou kupovat v supermarketu jako balené lahve. Může to vzdáleně připomínat města Chladu, kde upíři bydlí společně s lidmi, někteří si vytváří mezidruhové vztahy, krev si předávají pomocí hadiček s jehlou, což mi opět zpětně připomenulo první díly True Blood, kde lidé kradli upírům krev pomocí kapaček. Výhodou knížky je, že není tak přehnatě přesexovaná, takže si ji klidně může přečíst i mládež.

NDvMCh vs. Bratrstvo černé dýky (knihy): Tady jsem žádnou podobnost neobjevila. Bratrstvo je úplně o něčem jiném, zabývá se hlavně erotickými vztahy hlavních hrdinů s "dospělejšími" problémy. Proto když chcete akční upířinu pro dospělé s hromadou sexu (který ale nevyznívá lacině), tak sáhněte po Bratrstvu. Když si chcete přečíst něco lehčího, sledovat hrdinku, která řeší spíš kluky než muže, tak si vyberte Nejchladnější dívku. ;)

NDvMCh vs. Stmívání (knihy): Stejné jsou například popisy novorozených upírů: neovladatelná chuť na krev těsně po přeměně, dokonce i samotná přeměna má podobný průběh. V obou světech se nachází starší mocní upíři, kteří vystupují jako aristokrati a hodnotí prohřešky obyčejných upírů. Například upozorňování na sebe před lidmy nebo vytváření potomstva. Volturiovi proti Pavoukovi s jeho Osteny. Body navíc získává Holly Black za mrazivější popis upírů. Nevyznívají přecitlivěle ani teple. Sice se hlavní hrdinka může zamilovat a čtenářka s ní, ale ví moc dobře, že obdivuje nebezpečného dravce.

NDvMCh vs. Vampýrská akademie (knihy): Tak jestli vám do očí nebije rus Gavriel, který byl zamilovaný do holky, které říkal Roza, tak už nevím... Ve VA je sexy ruský trenér Dimitrij zamilovaný do Rose Hathawayové, kterou soukromě přezdívá "Roza". :D Mezi touhle dvojicí bych hlasovala pro Dimitrie. Za prvé je Richelle Mead moje nejoblíbenější spisovatelka (takže nejsem zrovna objektivní) a zadruhé mi o něco víc sedly charaktery hlavních hrdinů VA.

NDvMCh vs. Upíří deníky (seriál i knihy): Podobné je prostředí, věk hlavních hrdinů i celková atmosféra. Řekla bych, že Upíří deníky jsou Nejchladnější dívce podobné ze všech upířin nejvíc. Atmosféra je stejně mrazivá, zároveň řeší hlavní hrdinové vztahy na stejné úrovni (více vášně a zvířecí přitažlivosti, méně sexu nebo lásky). Výhoda Nejchladnější dívky je v její délce a svižnosti. U knižní série Upířích deníků jsem se při některých dílech začínala nudit. Na druhou stranu víc dílů znamená větší prostor pro rozšiřování řad postav, takže pokud máte radši větší zástup příšer (vlkodlaci, čarodějky, lesní démoni, liščí bohové chaosu), tak sáhněte po Denících.


Jsem velký fanoušek fantasy žánru, již od malička sleduji seriál Buffy a mezi mé nejoblíbenější knižní série patří Vampýrská akademie, takže bylo předem jasné, že si mě kniha Nejchladnější dívka ve městě Chladu získá. Rozhodně nezklamala. Četla se svižně, byla akční, čtivá a kombinovala to nejlepší z upířího světa. Líbila se i vám? Určitě mi do komentářů napište, jestli jste román četli nebo se na něj alespoň chystáte. :)

Knížku si můžete objednat na http://www.knihyomega.cz nebo https://www.knihydobrovsky.cz/.


Za recenzní výtisk moc děkuji nakladatelství Omega.
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 16. dubna 2017 v 10:01 | Reagovat

Velmi dobrá recenze!!

2 moje-farby moje-farby | Web | 24. dubna 2017 v 0:42 | Reagovat

Super! O tejto knihe som sa dozvedela na inom blogu a tuzila som po recenzií - u teba som ju našla len náhodou ale dozvedela som sa, čo som chcela, díky :)

3 Deni (majitelka blogu) Deni (majitelka blogu) | 30. dubna 2017 v 11:52 | Reagovat

Moc moc moc děkuju za pochvalu. Jsem ráda, že se recenze líbí. ;)

4 stefek stefek | E-mail | 18. března 2020 v 11:26 | Reagovat

http://girlssnapshots.com - horke divky z vaseho okoli

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama