K: Pýcha a předsudek (Jane Austenová)

1. května 2017 v 21:48 | Deni |  Recenze (rozcestník)

KNIHA: Pýcha a předsudek (Jane Austenová)

Už v březnu jsem se s radostí zapojila do společného čtení Hobita, ten mě ale nakonec příliš nezaujal. Dubnová knížka mi sedla mnohem lépe, v "My čteme" totiž vyhrála Jane Austenová s románem Pýcha a předsudek. Výhodou je, že si můžu zároveň odškrtnout i další bod z letošní výzvy na Databázi knih (1: kniha, která je starší než čtenář). Mohla bych ji ale zařadit i mezi "knihy, které mi doporučil rodič", mamča se mi totiž Austenovou snaží vnutit už delší dobu. Bude mít radost, že jsem konečně podlehla. A jsem ráda, že mě osud donutil přečíst si tuhle knížku, protože i když jsem to vůbec nečekala, tak mě totálně nadchla!


Vydavatelství: různá (viz. foto)... Knížka vyšla v mnoha vydáních, za zmínku například stojí nová verze od Omegy (2015), jednoduchá květinová obálka od slovenského Slovartu (2006) nebo filmové vydání od Academie (2003). Já osobně četla starší vydání (z roku 1967) od Odeonu.

ANOTACE: Pýcha a předsudek je jedním z nejoceňovanějších děl Jane Austenové i všeobecně. Vypráví příběh Elizabeth Bennetové, která žije se svými čtyřmi sestrami, sarkastickým otcem a maloměšťáckou, úzkoprsou matkou, která myslí jen na jediné - jak své dcery výhodně provdat. Když se na nedalekém panství Netherfield usadí mladý, svobodný a bohatý pan Bingley, je jasné, že se jej paní Bennetová pokusí získat pro jednu ze svých dcer. S Bingleyem přijíždí jeho dvě snobské sestry a zdánlivě pyšný pan Darcy, bohatý pán a majitel sídla Pemberley a poloviny hrabství Derbyshire, který na svéhlavou Elizabeth neudělá právě nejlepší dojem, narozdíl od přátelského Bingleyho, který si velmi rozumí s Lizzynou sestrou Jane. Na scéně se také objevuje pan Wickham, zapřísáhlý nepřítel Darcyho a chudý pěšák, který přijel s regimentem na zimu do města, a získává si Elizabethiny sympatie. Nic však není, jak se zdá být...

Bennetovi mají pět pěkných dcer: Jane, Elizabeth, Mary, Kitty a Lýdii. Nejmladší sestry Kitty s Lýdií jsou divoké, drzé a nevychované. Chodí si kam chtějí, dělají hlouposti a utrácí všechny peníze, ke kterým přijdou. Prostřední Mary zajímá jen vzdělání a potřebuje být ve všem nejlepší, aby svou inteligenci mohla předhazovat ostatním. Nejstarší Jane je tak neuvěřitelně milá, až to můžeme nazvat naivitou. Nechce totiž na nikom vidět nic zlé, a to ani na lidech, kteří opravdu zlí jsou. Taky je ze všech slečen nejhezčí, proto se nemůžeme divit, že se do ní nový soused (bohatý pan Bingley) na první pohled zamiluje a protože i on sám je milý a přátelský člověk, Jane mu city vděčně opětuje. Elizabeth má z jejich lásky radost, přestože je skeptická vůči Bingleyho protivným sestrám a nafoukanému kamarádovi panu Darcymu. Jenže Lízinka prostě taková je, její povaha je dost složitá, často je drzá, protivná a nechá se lehce ovlivnit předsudky. Samu sebe však pokládá za velmi chytrou a bystrou. ;)

"...Není divu, že tak urostlý mladík, z dobré rodiny, bohatý, se všemi možnými přednostmi, si sám sebe vysoko cení. Má na to právo, být hrdý, smím-li to tak vyjádřit."
"Máš úplnou pravdu," odvětila Elizabeth, "i já bych mu ochotně prominula jeho pýchu, kdyby byl nepokořil mou." (s.21)

Přestože panu Darcymu odmlouvá jak může, hádá se s ním kvůli každé hlouposti, on se do ní i tak zamiluje. Ona mu ale city neopětuje, naopak mu vyčte všechno možné i nemožné. Jejímu negativnímu názoru na pana Darcyho přispěje i chudý voják Wickham, který se dokáže vetřít do přízně každé ženy a milými řečičkami vnutit svoje názory. Ještě víc než Elizabeth Wickhama obdivují nejmladší sestry Kitty s Lýdií. Darcyho trápí Elizabetin názor, proto jí napíše dopis, ve kterém se snaží všechno vysvětlit. Panovačná Elizabeth si nejdříve odmítá přiznat, že by mohl být její pohled zaujatý, ale postupem času začne pochybovat... Mohla by se v něm mýlit? Mohla by věřit špatnému člověku a kvůli svým neobjektivním předsudkům pošlapat Darcyho city? Mohla by se nakonec zamilovat do muže, kterým opovrhovala? A jak do jejího života zapadá pan Collins - muž, který zdědí veškeré majetky Bennetovic rodiny a požádá Elizabeth o ruku?

"Dobrá. Tím se dostáváme k jádru celé věci. Naše maminka trvá na tom, že ho musíš vyslyšet. Je to tak, paní manželko?"
"Ano, anebo mi už nesmí na oči."
"Čeká tě strastiplné rozhodování, Elizabeth. Ode dneška ztratíš jednoho z rodičů. Nevezmeš-li si pana Collinse, nesmíš matce na oči, a vemeš-li si ho, nesmíš na oči mně."

Co se mi líbilo: Pan Darcy... :) Na základě filmových zpracování, které jsem viděla, jsem doteď nechápala, co na něm všechny ty obdivovatelky vidí. Teď už to chápu. Jeho postava je napsaná naprosto dokonale a je snad nemožné si ho nezamilovat. Obzvlášť když přihlédneme k tomu, že i po Elizabetině drzém odmítnutí ji nepřestal milovat a snažil se pomoct celé její rodině, kterou (oprávněně) opovrhoval.

Co se mi nelíbilo: Naopak postava Elizabeth mě pořádně štvala. Do Darcyho rýpala kvůli jeho opovrhování chudšími, panovačnosti a povrchnosti, přitom sama Lízinka byla stokrát panovačnější, povrchnější a nechala se zmanipulovat předsudky. Jako negativum knížky bych to ale určitě neoznačila, protože právě tato myšlenka a tato skutečnost byla hlavní pointou celého příběhu. Muselo to být, bez toho by knížka nebyla tak dobrá. :) Dalšími protivnými charaktery byly nejmladší sestra Lýdia (kterou bych hlavně na závěr nejradši vytáhla z knížky a profackala - vážně by zasloužila!) a matka Bennetová (která byla tak nevychovaná, že jsem se za její řeči styděla i já). Opět to ale do příběhu skvěle zapasovalo.

Hodnocení: 100% Vážně jsem nečekala, že dám plný počet. Když se řekne "Pýcha a předsudek", většina lidí převrátí oči v sloup a zamrmlá cosi o slaďárně, kterou číst nebude. Přitom je tahle knížka milionkrát lepší, než mnoho novodobých knížek podobného tématu (rodinný román - domestic novel). Rýpalové by mohli říct, že je příběh moc jednoduchý a chybí akce (něco podobného vytkla i Brontëová), ale podle mě dokonalost tohoto románu tkví právě v jeho jednoduchosti. Díky tomu jde o nadčasové dílo, které nás může ovlivnit v dnešní době ještě více, než v době jeho vzniku. Navíc Jane Austenovou chválil i Sir Walter Scott, který napsal mého oblíbeného Ivanhoa a který je považován za jednoho s nejvýznamnějších pisatelů historických románů vůbec. Něco na Austenové tvorbě asi bude, když se líbila i takovému velikánovi, ne? ;) Podle mého názoru jde o dokonalou knížku, která má v sobě mnoho poučení, přesto je ale dostatečně čtivá a zajímavá. Jemný humor vhodně zlehčuje stinnou stránku tehdejších charakterů lidí a sarkasmus pana Benneta je vtipný i pro dnešního čtenáře. Dávám obří palec nahoru a doporučuju všem čtenářkám, které mají chuť na něco trošku jemnějšího.


Ještě pár slov k vydání, které jsem četla... Jak už jsem zmínila, šlo o starší výtisk z roku 1967 od Odeonu, který patří mojí mamče. Byl psaný starší češtinou, ale k příběhu se to hodilo. Trošku mi ale vadilo oslovení "Lízinka", víc se mi líbí překlad z jiného vydání, kde Elizabeth říkají "Lizzy". Ale jinak se knížka četla velmi dobře, neměla jsem problém s porozuměním textu.


Když jsem ale dělala průzkum jiných vydání pro tuto recenzi, objevila jsem nádherné květinkové vydání od Slovartu a to byla láska na první pohled. :) Jde o slovenský překlad a momentálně je vyprodaný. Připravuje se však dotisk, takže si ho brzy budete moct pořídit i vy, kdo ho ještě nemáte... ;)

Filmy: Pýcha a předsudek (2005) s Keirou Knightley, TV seriál Pýcha a předsudek (1995), Moje velká indická svatba (2004), Pýcha, předsudek a zombie (2016)


Tak už jsme na konci recenze. Knížka si mě získala a jsem ráda, že mě projekt "My čteme" namotivoval k tomu, abych ji přečetla. Pokud chcete znát ještě nějaké zajímavé informace navíc, rozklikněte si obrázek nahoře. Osobně doporučuju i dobře zpracovanou bollywoodskou parodii "Moje velká indická svatba", která sice má na ČSFD špatné hodnocení, ale mě se líbí. Ale hlavně si zkuste přečíst knížku. Třeba vás nebude bavit tolik, jako bavila mě, ale i tak si určitě zaslouží šanci a trošku pozornosti ze strany čtenářek... ;)
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 C.ind.ere.lla C.ind.ere.lla | Web | 2. května 2017 v 18:35 | Reagovat

Jedna z mých milovaných knížek už od doby, kdy jsem si ji poprvé přečetla. :) Od té doby se k ní pravidelně vracím a vždycky se mi daří v ní objevit něco nového. Austenová je úžasná hlavně kvůli ironii a poměrně ostré společenské kritice, kterou do svých knih vkládá, takže to je mnohem víc než jen zamilovaný román. :)

2 Deni (majitelka blogu) Deni (majitelka blogu) | 3. května 2017 v 21:27 | Reagovat

[1]: Stoprocentně souhlasím, že je to něco víc. Už jsem si pořídila i další dílo od autorky: Rozum a cit, tak jsem moc zvědavá, jestli se mi bude líbit stejně jako Pýcha a předsudek nebo ještě víc... ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama