S: Alice Quentin: Tajemství hřbitova Crossbones (Kate Rhodes)

16. května 2017 v 0:43 | Deni |  Recenze (rozcestník)

SÉRIE: Alice Quentin (Kate Rhodes)

Znáte ten pocit, když je vám hned po přečtení anotace jasné, že tahle série bude patřit mezi vaše oblíbené? Tak ten jsem já měla u Alice Quentin od britské spisovatelky Kate Rhodesové. Autorčina národnost je cítit z každé kapitoly její tvorby, jelikož často využívá slavná (či méně známá) zákoutí Anglie - ať už Londýnské oko, metro nebo masový hrob prostitutek Crossbones Yard, který si rozhodně pozornost zaslouží. Když mi nakladatelství Omega napsalo, že mi knížku pošlou na recenzi, každý den jsem netrpělivě vyhlížela balíček s knížkou. Nemohla jsem se dočkat, až se začtu...

Vydavatelství: Omega pro ČR

1.DÍL: TAJEMSTVÍ HŘBITOVA CROSSBONES

...Seznamte se s Alicí Quentin, londýnskou psycholožkou s rodinným tajemstvím, která se ocitne ve středu děsivé série vražd. Alice Quentin je psycholožka s bolestnou rodinnou minulostí, ale je chytrá, schopná, má dobrou práci a hezkého přítele. Nyní má napsat posudek na vraha, který bude propuštěn z vězení. Vrcholem jejích dnů jsou dlouhé běžecké výlety Londýnem, při kterých zapomene na komplikované vztahy se svou matkou a bratrem a soustředí se jen na svůj dech. Dokud nenarazí na mrtvolu u bývalého hřbitova pro prostitutky Crossbones Yard. Rány na těle mrtvé ženy nesou rukopis Raye a Marie Bensonových, kteří mučili a zavraždili třináct žen, než byli konečně dopadeni a uvězněni. Pět z jejich obětí nebylo nikdy nalezeno. Všechno se odehrálo před šesti lety a poslední věc, po které Alice touží, je vrátit se do této špinavé stoky Bensonových zvěrstev. Ale když jí policie požádá o psychologický profil vraha nalezené dívky, že se několik let staré události vrací na světlo. Napínavá detektivka Kate Rhodes vás vtáhne do děje a pustí až na poslední stránce...


Hned ze začátku je třeba si říct, že tohle není detektivka psaná z pohledu vyšetřovatele. Vypravěčkou je psycholožka Alice Quentinová, která se dívá na svět očima odbornice na "vnitřek" člověka. Autorka se nám nesnaží vnutit dokonalou hrdinku, která je neomylná, neuvěřitelně odvážná a nikdy ji nikdo nepodfoukne. Právě naopak: Alice si nese velké břímě z dětství, které ji negativně ovlivňuje. Trpí klaustrofobií, necítí se dobře mezi lidmi ani v dlouhodobých vztazích s muži. Ale můžeme se jí divit? Otec ji v dětství týral, z bratra Willa se stal agresivní feťák, který žije ve vlastním světě a matka se se svými životními chybami vypořádává tak, že háže vinu na ostatní (obzvlášť na Alici). Výsledkem je psycholožka, která se uzavřela do sebe, neprojevuje emoce, ale soustředí se na slepování cizích životů.

Hlavní zápletkou knížky je ale zločin, ke kterému nás autorka přivede pozvolným tempem. Alici si vyžádá obézní policejní vyšetřovatel Don Burns, aby mu proklepla Morrise Claye - vězně, který má být propuštěn, přestože byl usvědčený z vraždy mladé ženy. Alice zjišťuje, že Clay je mentálně na úrovni sedmiletého dítěte, takže je těžké si představit, že by byl schopný úmyslně někomu ublížit. Jenže po jeho propuštění se věci dávají do pohybu a kolem naší hlavní hrdinky se začnou dít podivné věci. Při jednom ze svých nočních běhů objeví na hřbitově Crossbones Yard mrtvou dívku s krvavými křížky vyřezanými do kůže a brzy se najde druhá mrtvá, zabitá stejným způsobem... způsobem, který už dříve používal manželský pár psychopatických masových vrahů. Manželé Bensonovi vedli ubytovnu pro problémové obyvatele, kterou navštěvoval i Morris Clay. Mohla by se v něm doktorka Quentinová zmýlit? Nebo za vraždami stojí její bratr Will, na kterého ukazují všechny důkazy? Alice je pevně rozhodnutá dokázat bratrovu nevinu, proto pátrá na vlastní pěst, přestože riskuje svůj život. Vrah už ji má totiž v hledáčku: posílá jí výhružné dopisy, sleduje ji na každém kroku a ani ve vlastním bytě není v bezpečí. Naštěstí má po svém boku optimistickou kamarádku Lolu a charismatického španělského policistu Bena Alvareze, který se sice nikdy neusmívá, přesto si dokáže získat Alicino srdce. Dokáží se společně postavit proti vraždícímu monstru nebo je naposledy překvapí?

Člověk nepotřeboval titul z patologie, aby mu došlo, jak zemřela. Byla pořezaná na krku; rána byla tak hluboká, že byla vidět zpřetrhaná průdušnice a hrtan. Chvíli jsem zírala na šedou podlahu márnice a snažila se v sobě udržet svoji chemickou snídani. V kůži té dívky byly vyřezány stovky malých, ale hlubokých křížků: na prsou, trupu i vnitřních stranách stehen. Mohla jsem jen doufat, že jí je tam vrah vyřezal až po smrti... (s.44)

Co se mi líbilo: Kate Rhodesová jako přípravu na sérii zkoumala skutečné případy psychologů, navštěvovala věznice i psychiatrické léčebny a sledovala pitvu mrtvoly. Můžu jen pochválit autorčinu akčnost, protože na výsledném dílku je to rozhodně poznat. Popisy psychických poruch i osobností člověka zvládla skvěle a z vlastní zkušenosti se odvážím tvrdit, že i velmi realisticky. V práci jsem v kontaktu s různými typy osob, mimo jiné i s pánem, který má mentální věk sedmiletého dítěte a je vidět, že autorka věděla, o čem píše. Několik čtenářů vytklo přílišné řešení Aliciny minulosti, povahy a jejích traumat, na úkor akčnosti, ale mě to tak nepřišlo. Naopak si myslím, že to napomáhá vytvořit si k postavě vztah a poznat její motivaci. Přeci jen jde o komplikovanou osobu, takže jednostránkový popis by byl opravdu nedostatečný. Vražd, krve a mrtvol tam opravdu nebylo moc, ale vzhledem k tomu, že sledujeme příběh z pohledu psycholožky, ne policistky, tak mi to připadalo přiměřené. Celkově mi postavy přišly výborně propracované a líbilo se mi, že nám autorka přiblížila nejen hlavní hrdinku, ale také kamarádku Lolu (z lehkovážné pařmenky odvážná bojovnice) nebo Dona Burnse (korpulentní pán s dobrým srdíčkem).

Velkým plusem je i samotná grafická úprava. Pevná vazba s matným přebalem je z dobrého materiálu, součástí je i všitá záložka, na stránky je použitý kvalitní papír, knížka se příjemně drží v ruce a vypadá moc pěkně. Grafik si zaslouží velkou pochvalu za zajímavé písmo na obálce i cit pro detail, jakým je například drobný obrázek překřížených kostí na hřbetu, díky čemuž knížka láká k vytáhnutí z knihovničky.


Co se mi nelíbilo: Autorka se zaměřila více na kvalitu postav než na kvantitu, což zní sice chvalitebně, ale má to i své mouchy. Ve výsledku máme malé množství velmi dobře propracovaných charakterů, jenže v detektivce je třeba trošku širší spektrum osob. Nevím jak vy, ale já ráda hádám, kdo je vrah... Díky menšímu počtu osob je ale čtenáři podsunuto zhruba čtyři nebo pět možných pachatelů, což je málo. Vylučovací metodou brzy získáte dva nejvíce podezřelé a je obrovská pravděpodobnost, že jeden z nich opravdu bude vrahem. Jde ale o první díl delší série, takže to nepokládám za závažný problém. Je jasné, že šlo hlavně o seznámení s hlavní hrdinkou a další díly budou určitě z hlediska "hledání vraha" mnohem podrobnější.

Samotná hlavní hrdinka je dost komplikovaná, tvrdohlavá, místy příšerně naivní, jindy až přehnaně nezodpovědná, přesto oceňuji, že se autorka snažila o maximální realističnost. Akční scény jsou až mrazivě opravdové, Alice se bojí, klepe se strachy, ale zároveň je schopná kvůli záchraně života vypnout mozek a chovat se instinktivně. V mnoha knížkách je hrdinka přehnaně přemoudřelá i ve chvílích, kdy to normálnímu člověku prostě nepřemýšlí. To v této knížce nehrozí: Alice je obyčejná ženská, která dělá chyby. Občas vám může lézt na nervy, ale tak samo vás může naštvat i vaše kamarádka nebo sestra. :) Asi proto si mě autorka svým stylem psaní tolik získala.

Hodnocení: 80% Přestože byl vrah lehce předvídatelný, takže pečlivý čtenář ho odhalí brzy a snadno, knížka mě vůbec nezklamala, naopak naplnila moje očekávání. Příběh byl čtivý, kriminální zápletka nápaditá, stránky se otáčely skoro samy a kapitoly často končily tak napínavě, že jsem nemohla knížku zavřít, i kdybych chtěla. Největším tahačem celého dílka však není samotné vyšetřování vražd, ale detailně propracované charaktery postav, se kterými si dala spisovatelka opravdu práci. Je vidět, že práci psychologů pečlivě zkoumala a nezakládala psaní jen na své fantazii. Myslím si, že tato knížka může čtenáři kromě dobrého počtení přinést i beletrií nezkreslený pohled na různé psychické poruchy nebo komplikované osobnosti. Věděli jste například, že sadističtí psychopati nejsou schopni plně projevovat city, přesto navenek často vypadají normálně, protože dokáží emoce výborně předstírat? ;) Pokud vás zajímá sonda do duší nemocných lidí, rozhodně tuto sérii zkuste. Jen nečekejte plnokrevnou detektivku, krimi linka je tu sice zajímavá, ale není ji věnováno tolik prostoru, jako psychologii.

Narazila jsem ale ještě na jednu věc, kterou tu musím zmínit a tou je už otřepané téma pravopisných chybiček. Já jsem skromný čtenář a zhltnu s radostí všechno, co mě baví číst, ale na druhou stranu vím, že některým čtenářům překlepy strašně vadí. Pokud jste gramatickým lovcem papoušků, tak tady se vám bude lovit dobře. První polovina knížky se drží statečně (cca 5 chybiček), ale za polovinou jich přibývá (celkově 30-40). Na straně 287 se například nacházejí hned čtyři drobné chybky najednou. Pokud vám to nevadí, tak nemáte co řešit a knížku si honem šupejte koupit. Mě příběh opravdu nadchnul a od čtení mě to neodradilo. Příběh je skvělý a druhý díl si stoprocentně plánuju přečíst taky, až ho Omega vydá. Nemůžu se dočkat. ;)

Knížku si můžete koupit na internetových stránkách http://www.knihyomega.cz/ nebo https://www.knihydobrovsky.cz/.


Za zaslání recenzního výtisku děkuji nakladatelství Omega.

Na závěr jako bonus přidávám drobný nástin toho, co Alici čeká v dalších dílech... (Překládala jsem si anotace na Goodreads a moje angličtina je příšerná, takže jestli něco napíšu zle, nebojte se mě na to upozornit a já to hned opravím. ;))

2.DÍL: A KILLING OF ANGELS Na druhém dílu už nakladatelství Omega pilně pracuje. Můžeme se těšit na případ, který sice na první pohled vypadá jako sebevražda, ale pak najdou oběti (mrtvému bankéři) v kapse obrázek anděla s hrstkou bílých pírek. Strčil ho do kolejí metra Anděl pomsty? Jaké jsou hříchy jeho obětí?

3.DÍL: THE WINTER FOUNDLINGS Alice je ráda, že se konečně zbavila všech policejních případů a může se vrátit do běžného života. Je rozhodnutá zaměřit se jen na svou práci psycholožky, když se na schodech muzea objeví tělo mladičké dívky, oblečené celé v bílém. Čtyři dívky se pohřešují: tři z nich se našly mrtvé, ale čtvrá je možná stále naživu. Alice se vrací do hrůzného světa zločinů, aby zachránila život dítěte, do cesty se jí připlete známý dětský vrah Louis Kinsella...

4.DÍL: RIVER OF SOULS Před rokem se v Temži málem utopila dcera ministra vlády, kterou někdo napadnul. Její rodiče poprosí doktorku Quentinovou o prošetření případu. Alice netuší, že si řeka brzy vyžádá další oběť. Temže vyplaví na břeh tělo postaršího kněze s rukou ozdobenou tajemným korálkem. Ministrova rodina něco hrozivého tají a dokud nepromluví, řeka bude žádat další a další duše...

5.DÍL: BLOOD SYMMETRY Zatím poslední vydaný díl přivede hlavní hrdinku k malému chlapci, který má ve vzpomínkách ukrytý klíč k dopadení pachatele. Mikey byl se svou maminkou Clare unesený. O hodinu později byl vystrašený dezorientovaný chlapeček nalezen, ale po jeho matce jako by se slehla zem. Jedinou stopou je Clareina krev na prahu dveří v srdci Londýna. Dokáže Alice pomoct Mikeymu čelit jeho strachu a vypátrá jeho maminku?

Máme se tedy rozhodně na co těšit. Ani se nedokážu rozhodnout, který z dílů mi připadá nejlákavější. :) Druhého dílu se ale nemůžu dočkat a věřím, že vy taky ne... Co si myslíte o sérii Alice Quentin vy? Líbí se vám pohled do práce psycholožky nebo preferujete klasické policejní detektivky? Zaujal vás první díl nebo některé pokračování? Určitě se nebojte mi napsat do komentářů, každý názor potěší, ať už pozitivní nebo negativní. Pro tentokrát je to ode mě všechno... :)
 

10 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Hatšepsut Hatšepsut | 4. června 2017 v 22:41 | Reagovat

fajn kniha,příběh mě bavil,ale šlo spíš o psychologický román,než thriller...ale název docela zavádějící,moc tajemství hřbitova tam nebylo odhaleno...ale ty chyby...Omegoooo,co takhle na tom trochu zapracovat ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama