S: Nové Pompeje (Daniel Godfrey)

19. května 2017 v 21:27 | Deni |  Recenze (rozcestník)

SÉRIE: Nové Pompeje (Daniel Godfrey)

Přestože nejčastěji čtu fantasy a sci-fi literaturu, nevyhýbám se ani jiným žánrům. Když mi bylo 10 let, strašně jsem si oblíbila nekonečnou sérii Děsivé dějiny, pokračovala dětskými encyklopediemi o významných osobnostech (Alexandr Veliký) a do maturitní povinné četby jsem si zařadila hned několik významných historických románů (Ivanhoe, Quo vadis). Historie mě tedy lákala, přestože jsem k takové literatuře měla vždy respekt. Častokrát se totiž stane, že čtenář šlápne při výběru vedle a začte se do knížky, k jejíž dokonalému pochopení mu chybí znalosti. Při Nových Pompejích se toho ale bát nemusíme, protože sice jde o román zaměřený na antickou civilizaci, ale je vyprávěný z pohledu novodobého člověka. Tuto sérii může číst každý, koho baví dějiny, dobrodružství nebo cestování časem a rozhodně nebude zklamaný...

Vydavatelství: Omega pro ČR

#1: NOVÉ POMPEJE

...Ve snaze zachránit obnovitelné zdroje energie učiní vědci kontroverzní a nebezpečný objev: možnost transportovat hmotu z dávné minulosti. Jejich největším tajemstvím jsou Nové Pompeje, replika města plná Římanů z doby tři minuty před zničujícím výbuchem sopky Vesuv. Nick Houghton neví, proč si jej společnost vybrala jako historického poradce. On je prostě nadšený, že tu práci dostal. Dokud nenarazí na záhadné okolnosti kolem osudu svého předchůdce. Dokud si neuvědomí, že společnost má více tajemství, než se domnívají i ti nejbláznivější tvůrci konspiračních teorií. Dokud si neuvědomí, že své "zajatce" z dávné minulosti velmi podcenili...

  • Ocenění: zařazena mezi Nejlepší knihy roku 2016 (Financial Times)
Daniel Godfrey nám představuje svůj debutový thriller, který je zaměřený na antickou společnost kombinovanou s novodobým světem. Tento výtvor vhodně spojuje historický román, sci-fi a thriller. Co v něm ale nenajdete, je romance. Jedná se totiž o drsný, realistický a velmi krutý pohled na opravdový život v období starověku.

Příběh má dvě dějové linky. Hlavní příběh sleduje nadšeného mladého historika Nicka, který se delší dobu snaží najít vhodnou práci, ale je neúspěšný. Nikdo ho nechce přijmout kvůli chybě, které se dopustil jeho otec a vrhá to zlé světlo na celou rodinu. Nickův osud ale nabere nový směr, když se ocitne ve špatnou chvíli na špatném místě, a to s kamarádem Ronniem na výstavě v Britském muzeu. Ronnie je členem spolku, který chce odhalit temnou stránku firmy Novus Part (která je pořadatelem výstavy), proto se pokusí napadnout syna jednoho s představitelů přímo při slavnostním zahájení. Nick nestačí ani opustit budovu a už ho i s jeho kamarádem zadrží ochranka firmy Novus Part. Nepodají na ně ale trestní oznámení, naopak Nicka pozvou na jídlo do luxusní restaurace a nabídnou mu práci historického poradce na projektu "Nové Pompeje". Náš hlavní hrdina je nadšený možností promluvit si s opravdovými Římany o jejich zvycích a životě, proto nabídku přijme. Přijíždí do znovu postaveného města Pompeje, kde se nachází lidé, kteří měli být už tisíce let mrtví, ale Novus Part je svou technologií přesunul časem do současnosti. Nick je Pompejemi unešený, ale na mysl mu přichází i mnoho otázek. Proč si firma vybrala zrovna jeho - mladého nadšence bez doktorátu - aby nahradil zkušeného světoznámého profesora Samsona? Proč se římské obyvatelstvo chová tak podezřele a vyhýbá se mu? A hlavně... proč jsou na dveřích i na stolech v hostinci namalovaná mužská přirození? :D

Vedlejší dějová linka je tvořena krátkými (1-3 stránkovými) kapitolkami zaměřenými na pokojskou Kirsten. Ta se celá zmatená probudí ve vaně v koupelně a dost brzy pochopí, že s ní není něco v pořádku. Lidé ji nevidí, dokáže procházet zdí, mizne a objevuje se o týdny později opět ve vaně... Kirsten si myslí, že je mrtvá, ale ještě není. Je časovým paradoxem - někdo ji vysál z minulosti, i když neměla zemřít a teď je odsouzená k bloudění časem a prostorem. Její tělo je s každým dalším probuzením hmotnější a až se zhmotní úplně, čeká ji smrt. Na konci cesty ji totiž čeká McMahon (jeden z majitelů firmy Novus Part) a rozhodně ji nechce nechat uniknout. Má obyčejná pokojská šanci proti firmě, která si hraje s časem? Zastaví někdo Novus Part dřív, než jejich špatná rozhodnutí zničí celý svět? Mají obyvatelé Nových Pompejí šanci proti novodobé společnosti?

"Vy," začal Barbatus a vstával. "Kdykoli jste si nás pozvali do svého sídla, viděl jsem ve vašich tvářích pohrdání. Stejný výraz, který kdysi museli mít na svých tvářích Řekové, Egypťané, ba dokonce i Kartáginci, když se s námi poprvé setkali. Ale kde jsou teď? Jen se plazí a kroutí u našich nohou..." (s.335)


Tato knížka má opravdu spoustu pozitiv. Hlavní hrdina Nick je skvěle napsaný, jeho charakter se vyvíjí a rozhodně si svou povahou dokáže čtenáře získat. Je to takový ten typ "nadšeného ucha", který se raduje nad každým antickým chrámem nebo vázou. Na jednu stranu je až naivní, co se týče Novus Partu, ale na stranu druhou se pomalu vymaňuje z jejich vlivu a překračuje hranice sebe sama. Na konci knížky je nucen si zvolit stranu a jeho výběr určitě mnohé čtenáře překvapí.

Musím říct, že i postavy Pompejanů jsou vykresleny povedeně, i když možná trošku moc jednoduše - jejich charaktery byly jen nastíněny. Určitě bych ocenila, kdyby dostaly víc prostoru. Potenciál určitě měl Patrick (syn jednoho z majitelů Novus Partu) a jeho vztah s pompejskou pekařkou. Mohlo by to přinést zajímavý pohled na míchání odlišných kultur. Další nevyužitou postavou byla Calpurnia - chytrá žena stojící ve stínu otce. Ale čeká nás ještě druhý díl, kde se snad o těchto postavách dozvíme víc a já se na to opravdu těším. Ta římská živočišnost, vzpurnost a vychytralost tam vidět je, což je pro děj nejdůležitější.

S antickou společností souvisí i další pozitivum, a to využití historického podkladu. Zjišťovala jsem si, že autor Daniel Godfrey nestudoval přímo historický obor, přesto má neuvěřitelné znalosti o římské kultuře. Díky tomu se čtenář dozvídá zajímavé informace, které by se na hodině dějepisu určitě nedozvěděl. Věděli jste například, že gladiátoři nebojovali na život a na smrt, ale byli to pouze herci? Pan Godfrey nás seznámí s brutálním zbavováním nechtěných novorozeňátek, nechutnými hygienickými návyky i se starověkým pohledem na ženy... ;)Grafická stránka je naprosto dokonalá! Česká obálka je mnohem lepší než původní britská. Rozhodně patří mezi nejpovedenější knížky od Omegy a stane se ozdobou každé knihovničky. Součástí je černá všitá záložka, matný papírový přebal a kvalitní papír. Gramatických chyb je v tomto dílku úplné minimum, takže i korektura je na jedničku. Celkově hodnotím zpracování na pět hvězdiček z pěti. :) Dobrá práce!

Hodnocení: 80% Nové Pompeje určitě mají něco do sebe. Největším tahačem je skvěle zpracovaný historický podklad a téma cestování časem, které snad nikdy nemůže zklamat. Hlavní hrdina je sympaťák, kterého si snad nejde neoblíbit. Všichni jsou na něho protivní, ať už jeho objekt obdivu (Pompejané) nebo ostatní zaměstnanci Novus Partu. On přesto neztrácí naději a doufá v lepší budoucnost. Můžeme to nazývat naivitou nebo optimismem, ale výsledek je stejný - Nick je prostě fajn chlap a budete mu držet palce, ať všechno zvládne. Děj je rozvláčný, zaměřuje se na detaily každého Nickova dne, jeho pocity z města i jeho neshody s Pompejany, přesto se však nedá říct, že by se čtenář nudil. Autor si umí hrát s napětím a snaží se kapitoly ukončovat tak, abyste prostě nemohli přestat číst. To se mu povedlo, protože já se vážně musela nutit knížku odložit a to jsem se měla učit na semestrální zkoušky! :D Jediné, co můžu výslednému dílku vytknout (a za to strhávám jednu hvězdičku) je nedostatečný prostor na závěr. Když vezmeme v potaz, kolik stránek autor věnoval popisování každé drobnosti ve městě, tak si určitě mohl najít i více času na epické ukončení. Přišlo mi to celé hodně narychlo zakončené. Přesto jsem si čtení opravdu užila a jsem přesvědčena, že druhý díl nám vytře zrak. Tam se podle mě dočkáme epického závěru, po kterém tak toužíme. ;) Nové Pompeje doporučuju všemi deseti a nemůžu se dočkat pokračování.

Pokud ještě nejste rozhodnuti, zda si Nové Pompeje ubytovat v knihovničce, možná vám pomůže krátká upoutávka. Stačí kliknout na obrázek a video se přehraje...Knížku si můžete koupit na https://www.knihydobrovsky.cz/.
Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Omega.


V sérii "Nové Pompeje" vyšlo:


 

9 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Simona Simona | Web | 20. května 2017 v 8:55 | Reagovat

Tohle by mě zajímalo, musím se po knížce podívat.....

2 Deni (majitelka blogu) Deni (majitelka blogu) | 20. května 2017 v 12:49 | Reagovat

Já můžu knížku jenom doporučit, vážně se mi líbila. ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama