Ekhö: Zrcadlový svět

1. června 2017 v 20:50 | Deni |  Recenze (rozcestník)

Ekhö: Zrcadlový svět

Poprvé jsem o tomto novém francouzském komiksu slyšela od jednoho z mých nejoblíbenějších booktuberů na kanálu Komiksové bubliny. Lennymu se sice Ekhö líbila, ale hodnotil ji spíš jako takový lepší průměr. Já ale na první pohled věděla, že to bude přesně můj šálek kávy. Stupidně jednoduchá zápletka a vtipní hlavní hrdinové v kobinaci s naprosto dokonalou kresbou - to zbožňuju. ;) Nechápejte mě špatně, já oceňuju inteligentní příběhy s dechberoucím rozuzlením, ale zároveň si ráda přečtu i komiksy, které neřeší nic složitého a jejich tvůrci nás chtějí hlavně pobavit. Ekhö se to rozhodně podařilo, protože číst ji je opravdová zábava... :)

Nakladatelství: Crew (CZ)


Anotace 1: Mravena Draapulová letí do New Yorku - a skutečně tam přistane. Jenže přistane v trochu jiném New Yorku. V New Yorku, kde funguje magie a nefunguje elektřina, žijí obludy, draci a podivné bytosti závislé na čaji... a ona podědila po mrtvé tetičce uměleckou agenturu. Jo a občas ji taky posednou mrtví lidé...

První příběh nás seznámí s Mravenou Draapulovou a Jurijem Podrovem. Prsatá blondýnka pospává v letadle a čeká na přistání v New Yorku, když tu se před ní najednou zjeví tvoreček podobný křečkovi (prikón Sigisbert) a chce vědet, jestli přijme dědictví své tety. Když souhlasí, letadlo se začne třást, Mravena chytí za ruku Jurije a oba se přemístí do zrcadlové dimenze. V tomto světě (Ekhö) neexistuje elektřina, po obloze létají draci a vše řídí prikóni závislí na čaji. Všechno je podobné a přitom jiné. Hlavní hrdinové se brzy pohádají a jejich cesty se rozdělí, takže zatímco Mravena jde kouknout svoji zděděnou agenturu a seznamuje se se sekretářkou/ striptérkou Grácií, Jurij spí s bezdomovci a loví v parku divokou zvěř. Situace se ale komplikuje: jeho napadne obří nestvůra a ji posedne duch zavražděné tetičky Odelálie. Zjistí Mravena, kdo zabil její tetu? Odhalí Jurij ďábelské tajemství prikónů? A hlavně, spojí se opět jejich osudy?

Anotace 2: Ani v Paříži nenajde Mravena klid. Nedávno došlo při podivné havárii dostavníku k tajemnému úmrtí syna Napoleona VII. A Mravena, do které se vtělil duch následníka trůnu, se znovu ocitá uprostřed událostí, které mohou otřást nejen Eiffelovkou, ale i celou monarchií...

Druhý příběh nás přivede do Paříže, kde má Grácie vystupovat v klubu. Sama by ale taneční číslo nezvládla, proto jí Mravena nabídne pomocnou ruku. Po příjezdu se ale situace opět zkomplikuje nečekanou návštěvou ducha. Tentokrát jde o prince, který chce upozornit svého královského otce na hrozící nebezpečí. Dokáže však kohokoliv přesvědčit v těle blonďaté krasavice? Mravenu, Grácii a Jurije čeká hodně práce, aby se prince zbavili a to není jediným problémem. Pařížští prikóni jsou pohoršení přítomností Jurije v zrcadlovém světě a chtějí ho odklidit. Jedinou možností na jeho záchranu je románek s Mravenou... Jenže Mravena je pevně odhodlaná odolat svým citům a rozhodně neplánuje začínat si s někým jen tak z nutnosti... Najdou i jinou možnost na Jurijovu záchranu?


Co se mi líbilo: Kresba Alessandra Barbucciho je prostě DOKONALÁ! Je to přesně ten typ obrázků, které zaujmou na první pohled a vy si koupíte knížku jen kvůli nim, ať už je příběh jakkoli stupidní. Panely jsou detailně zpracované a já bych se na ně mohla dívat bez přestávky nonstop furt. :) Bylo pro mě ale opravdovým šokem, když jsem si v úvodních informacích přečetla, že Barbucci kreslil i komiksový časopis Witch. Nekonečná série o pěti čarodějkách (strážkyních živlů) je dodnes mojí největší komiksovou láskou. Přestože jsou to příběhy pro mládež, i dneska si je ráda přečtu a svázané komplety mají čestné místo na poličce. Zásluhu na mojí poblázněnosti má z velké části právě grafické zpracování, takže se nemůžu sama sobě divit, že fandím i Ekhö.

Co se mi nelíbilo: Příběh je opravdu jednoduchý a na vyřešení záhady nemají postavy dostatek času i prostoru. Pravděpodobně je to výsledkem menšího počtu stránek - každý příběh zabere 50 stran, což na kvalitní detektivní zápletku prostě nestačí. Čtenáři nemají ani možnost hledat pachatele, protože k němu nevedou žádné indície. Prostě si duch najednou vzpomene, kdo ho zabil a tím je všechno vyřešeno. Autor se snaží pobavit, zaměřuje se na vztahy postav, postupné poznávání světa a snaží se do malého počtu stránek narvat co nejvíc. Některé části jsou ale díky tomu ochuzeny, což je škoda.

Hodnocení: 90% Přestože je děj přehnaně jednoduchý a detektivní zápletka ochuzená, tak se mi Ekhö líbila. Hodně mě ovlivnila dokonalá kresba. Barbucci mě i po letech dokázal překvapit tím, jak ohromný umělecký talent to je. Ale abych nevychvalovala jen grafickou stránku díla, tak musím říct, že tvůrce Arleston za kreslířem nijak nezaostává. Vytvořil zajímavý svět bez elektřiny, s dřevěnou eiffelovkou, křečkoidní sochou svobody, k tomu přidal koženkové korzety, čímž potěšil fanoušky steampunku. Na obloze nechal místo letadel prohánět draky, takže ani milovníci fantasy nepřijdou zkrátka. (Já zbožňuju draky, takže mě si získal stoprocentně). Výsledný příběh opepřil troškou lehké erotiky a doplnil krimi zápletkou. Co víc si přát? Jediným mínusem je malý počet stran, protože takovýto koncept by si zasloužil minimálně jednou tolik.


Chtěli byste se ještě kouknout na kraťounký trailer ke druhému dílu Ekhö? Tak tady ho máte - stačí kliknout na obrázek. ;) Od stejného autora najdete v archivu i tři upoutávky na první díl, takže milovníci videí, máte co prohlížet. :)


ANOTACE 3: I ve fantasy verzi našeho světa existuje samozřejmě kino. A celebrity. A vraždy. Sexuální bohyně Norma Jean byla nalezena mrtvá ve svém bazénu... a vzápětí zjistí Mravena Draapulová, že má ve své hlavě novou nájemnici, která potřebuje srovnat účty. Jenže showbyznys je smrtící i v našem světě - natož pak na místě, kde žijí draci a obří opice...

Třetí příběh zvyšuje kvalitu celé série. První dva díly byly sice dobré, ale tady už to začíná být opravdu výborné. Základní koncept je stejný jako u minulých dílů: v každém svazku se podíváme do jedné významné světové metropole v alternativní steampunkové verzi, objeví se duše zavražděné osoby, Mravena změní účes a Jurij se snaží blondýnku co nejdřív vrátit do normálu. Tentokrát půjde o ducha nymfomanské hollywoodské hvězdičky Normy Jean (odkaz na civilní jméno Marilyn Monroe), takže si zachraňování opravdu užije a Mravena mu za jeho pomoc rozhodně vděčná nebude... :D Navíc objeví Normiinu utajenou dcerku, které hrozí vážné nebezpečí. Povede se jim holčičku zachránit než jí vymažou všechny vzpomínky nebo se jí stane ještě něco horšího?


ANOTACE 4: V Barceloně mizí nejen mladé dívky, ale i vzácná umělecká díla. Právě byl ukraden legendární výtvor mistra Salvadora a podezřelou je Mravenina přítelkyně Grácie. Je nutné očistit její jméno, vyřešit tajemství prikónů a vyrovnat se s tím, že do Mraveny tentokrát vstoupil duch mrtvé... kočky...

Čtvrtý příběh je vlastně důvodem, proč jsem si Ekhö pořídila. Zbožňuju kočky, film Catwoman jsem viděla minimálně milionkrát a Španělsko se mi taky líbí, takže spojení těchto prvků mě opravdu nemohlo nechat chladnou. A taky že nenechalo. ;) Za mě byl tento díl z prvních čtyř nejlepší, dokonce i krimi zápletce je věnováno mnohem více prostoru, což pozitivně ovlivnilo můj dojem ze závěrečného uzavření případu. Ale o čem je tedy čtvrtý díl? Mravena má pořádný problém - zděděná umělecká agentura je pořádně zadlužená, nájem nebyl zaplacený už přes půl roku a nezaplacenými účty by si klidně mohla vytapetovat pokoj. Grácie odjela na vystoupení do Barcelony, kde ji však obviní z krádeže uměleckého díla a strčí za mříže. Mravena chce kamarádce pomoct, proto s Jurijem a prikónem Sigisbertem okamžitě odlétá do Španělska. Musí dokázat, že tanečnice nic neukradla a je možné jedině odhalením pravého viníka. Jejich vyšetřování ale zkomplikuje nová návštěvnice Mravenina těla - kočka. Mravenu čeká skákání po střechách, námluvy s kocourem a pusa plná kočičích granulí. Při vyšetřování navíc přijdou na stopu i tajemnému mizení mladých dívek. A únosce je blíž, než si hlavní hrdinka dokáže představit... Dokážou ji Jurij se Sigisbertem ochránit?


Co se mi líbilo: Tyto díly byly ještě zábavnější a vtipnější než první dva. Zaprvé mi více sedla místa, ve kterých se děj odehrával (Hollywood a Barcelona) a zadruhé autor ta dobře zvolená města dokonale využil. Na ulicích Hollywoodu si pozornější čtenář může všimnout Harryho, Hermiony a Rona nebo E.T.ho s Vetřelcem, jak spolu probírají své scénáře. Zmíněný je i režisér "Tarantulino" a uvidíme i Jacka Sparrowa utíkat před dinosaury z Jurského parku. :D Nejvíc mě ale dostala scéna s King Kongem, kdy oblečený opičák dělá obtisk ruky na slavný hollywoodský chodníček slávy a novinář se ho přitom ptá, jestli mu nevadilo natáčet film nahý. :D
Vtípky najdeme i v druhém díle, ale víc si je zřejmě užijou čtenáří, kteří ve Španělsku byli nebo se o tuto zemi alespoň trošku zajímají. Já tam pracovala, takže mě zmínky o katalánských separatistech s vlaječkama v rukách nebo o fanatických fotbalových fanoušcích opravdu pobavily. Stejně tak i flegmatický přístup vyšetřovatele, který má na všechno času dost a bude se krádeží zabývat zítra... Typicky španělské. :D Za tohle všechno autorovi moc děkuju, dobře jsem se zasmála.

Co se mi nelíbilo: Ani nevím, co bych vytkla. Všechno se mi líbilo. Sice bych opět přidala pár stránek navíc, aby měl autor více prostoru na detailní propracování příběhu, ale i takhle to bylo fajn. Tentokrát se autorovi podařilo dokonale vyždímat příběh tak, aby ani jedna stránka nepřišla nazmar. Super, super, super. Chci vííííc! Více stran, víc dílů, víc Ekhö! :)

Hodnocení: 98% Třetí a čtvrtý díl se opravdu vydařily. Zvolená místa byla zajímavá sama o sobě, navíc si autor pěkně pohrál s vtipnými vedlejšími postavami a národními zvyky. Hlavním záměrem komiksové série Ekhö je pobavit čtenáře, a to se rozhodně podařilo. Bartucciho kresba je opět dokonalá. Jako milovnice koček musím pochválit hlavně postavu bengálské kočičky ze španělského dílu, která je totálně roztomilá. Dalším grafickým úspěchem je výborně zachycené kočičí chování v Mravenině těle, kdy si líže nohu a sedí v různých krkolomných pozicích. Nemůžu opomenout ani skvěle odvedenou práci koloristy (Nolwenna Lebretona), který dokázal krásnou Bartucciho kresbu ještě více zdokonalit. Vypíchla bych minimálně dvojstránku o smrti Normy Jean, kde temné odstíny modré a šedé vytváří tu správnou ponurou atmosféru, kterou by měl čtenář vnímat. Když knížku zhodnotím jako celek, tak grafické zpracování kvalitou převyšuje samotný příběh, ale ani ten není vysloveně špatný. Sice v Ekhö nenajdeme žádné hluboké myšlenky, ale to vůbec nevadí. Jde o lehké vtipné čtení s dokonalou vizuální stránkou. Netřeba v tom hledat něco víc, protože pak byste mohli být zbytečně zklamaní. Já zklamaná nebyla - dostala jsem od Ekhö přesně to, co jsem chtěla.

A co nás čeká v dalších svazcích?

Celkový počet svazků by měl být pravděpodobně 9. První čtyři již byly vydány jako součást Modré Crwe (10/2016 a 1/2017), další dva vyšly v originále teprve nedávno, takže zatím nebyly přeloženy do češtiny, ale snad se dočkáme, měly by být totiž vydány jako Modrá Crew 7/2018. Pro nedočkavce jsem si pozjišťovala, o čem pátý a šestý díl bude, i já jsem totiž byla šíleně zvědavá... :)


V pátém díle "Tajemství Prikónů" se Mravena s Jurijem vydávají do Říma odhalit tajemství Prikónů, kteří jsou sice milá stvořeníčka, ale dokáží taky nahnat strach. Mravena je odhodlaná zjistit, co se skrývá za tajemnými politickými hrami těchto chlupatých příšerek a možná se dozví i pravý důvod jejího příchodu do Ekhö. Tento díl má být klíčový pro děj celé série.

O šestém dílu "Hluboko na Jihu" se mi nepodařilo moc zjistit. Mělo by se jednat o mladou zpěvačku Soledad, která nahrála novou gramofonovou desku. Ve svých písních vyjadřuje svůj souhlas s právem žen na potrat a samozřejmě se brzy najdou i lidé, kterým její texty vadí. Soledad se spojí s uměleckou agenturou Draapule a Mravena se s ní vydává na turné do New Orleans.

Tak už jsme na konci recenze. Můžete mi napsat, jestli už jste o komiksové sérii Ekhö slyšeli nebo už ji dokonce četli. Baví vás odlehčené vtipné příběhy nebo preferujete epičtější a hlubší témata? Já jsem strašně ráda, že jsem se o ní díky Komiksovým bublinám dozvěděla a už mám oba svazky zařazené na čestné poličce hned vedle čarodějek WITCH. Už se jen dočkat dalších dílů... :)
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama