K: Hlídači (Neil Spring)

29. června 2017 v 23:33 | Deni |  Recenze (rozcestník)

KNIHA: Hlídači (Neil Spring)

Když jsem na stránkách vydavatelství Omega zahlédla recenzní konkurz, řekla jsem si, že by se mi špionážní sci-fi o ufonech mohlo celkem líbit a o knížku se přihlásila. To jsem ale ještě nevěděla, co mě pod pěkně graficky zpracovanou obálkou s létajícím talířem čeká... A byla jsem doopravdy překvapená!

Vydavatelství: Omega pro ČR


ANOTACE: ...V době vrcholící studené války provedli úředníci na ministerstvu obrany vysoce tajné vyšetřování neobvyklých událostí, které se udály na členitém pobřeží Pembrokeshirského národního parku, kterému se přezdívá "The Broad Haven Triangle". Všechny noviny hlásaly: světla a předměty se vznášely na obloze, přízračné postavy nahlížely do oken statků, lidé i zvířata mají strach. Po třiceti letech byl úředník, který měl na starosti spisy týkající se těchto událostí, z Národního archivu propuštěn. Byl vyzván, aby podal nové svědectví o tom, co ví, co stálo ve spisech. Jeho svědectví otřáslo samotnými základy britské vlády. Toto je jeho příběh...

Autor se inspiruje skutečnými událostmi, ke kterým docházelo ve Walesu kolem roku 1977. Tehdy se skupina malých vesnických školáků stala svědky přistání neznámého útvaru na kopci poblíž jejich školy. Když pak měly objekt nakreslit, všechny jejich kresbičky jasně zobrazovaly létající talíř. Oblasti se začalo říkat "Broad Haven Triangle" (Broadhavenský trojúhelník) a jeho záhady nebyly nikdy zcela vysvětleny. Neil Spring nám představuje svoji verzi, která je možná více mystická než reálná, přesto je rozhodně zajímavá a velmi originální...


Hlavní hrdina Robert pracuje pro předsedu Výboru pro obranu, svého dobře placeného pracovního místa se však vzdá, když je jeho spolubydlící Selína zraněna při útoku na budovu parlamentu. V ten den mělo dojít k odhalení tajemného projektu na základně v Brawdy a Robert si začne dávat Selínin stav za vinu, protože on byl tím, kdo se snažil projekt odkrýt před veřejností. Myslel si, že jde o testování jaderných zbraní a supermoderních stíhaček. Pak je ale vysoce postaveným Admirálem předvolán do utajené místnosti 800, která se nachází hluboko pod zemí, a kde se zkoumají nevyřešené záhady. Admirál Roberta poprosí o pomoc v případě Broadhavenského trojúhelníku, kde dochází k podivným událostem: majitelku hotelu pronásleduje létající ohnivý míč, děti vidí přistávat létající talíř, z nebe padají mrtvé ryby a místí obyvatele navštěvují dvoumetroví stříbrní muži bez obličeje... A jelikož náš hlavní hrdina vyrůstal na dědečkově farmě v Little Havenu, je dokonalým adeptem na vyšetřovatele. Místní jsou totiž velmi nedůvěřiví a s cizími zvědavci se bavit nechtějí. Sám Robert na své dětství nevzpomíná rád - děda Randall byl náboženský fanatik, mlátil vnuka Biblí po hlavě, nutil ho modlit se několikrát denně, na okna farmy přibil mříže a neustále všechny strašil řečmi o konci světa nebo démonských obrech Hlídačích...

Hlídači byli souzeni samotným Bohem a zatraceni na sedmdesát generací. V uších mi zněl Randallův hlas vyprávějící o legiích ďáblů, kráčejících po Zemi. (s.290)

Robert přijíždí do městečka, kde se seznamuje s nepřátelskými usedlíky a nachází spojence - psychologa píšícího knihu, ambiciózního novináře a mladou majitelku hotelu, který všichni označují za prokletý. Nakonec si možná najde i cestu k podivínskému dědovi. Spolu se postaví starodávnému zlu, které touží ovládnout duše obyvatel Havenu. A když se začnou obrazy obracet vzhůru nohama, děti s prázdnými pohledy mluvit neznámou řečí a svědci přistání talíře plešatět, je Robertovi a jeho přátelům jasné, že tu nejde jen o vyfantazírované skupinové šílenství...

Nikoho jsem neviděl. A přesto tam někdo musel být, jelikož hustý hnědý koberec nebyl na svém původním místě ve středu pokoje, ale srolovaný u velké knihovny plné starodávných textů. Avšak nábytek, jenž na koberci spočíval - široký stůl a vratké křeslo - zůstal na svém místě. Pak jsem si všiml obrazu nad krbem: Jan Křtitel ukazující prstem na nebe. Byl otočený o sto osmdesát stupňů, čili vzhůru nohama. Znovu: buch, buch, buch. Někdo tloukl na vchodové dveře... (s.29)


Co se mi líbilo: Hned ze začátku Hlídačů mě mile překvapila mapka oblasti Broadhavenského trojúhelníku, která mi hodně pomohla s orientací v příběhu. Názvy míst jsou totiž používány opravdu často a bez mapy bych byla určitě zmatená. Dalším plusem je téma UFO. Já vždy zbožňovala konspirační teorie, obzvlášť ty, které se týkají mimozemšťanů, a přestože se tato knížka nejspíš za konspirační teorii může těžko označovat (vzhledem k využití prvku mystiky), stoprocentně jde o zajímavý nápad. Také musím autora moc pochválit za jeho průzkum v Havenu, kam se vydal kvůli získání podkladů pro svou knížku. Díky informacím od samotných starousedlíků, kterým na závěr mile děkuje, získal příběh tu správnou dávku mrazivé reálnosti (která se sice postupně vytrácí a je nahrazena strašidelnou mystičností, přesto zaslouží vyzdvihnout). Zmiňovaný doslov je vlastně sám o sobě velkým plusem - u většiny příběhů, které se zakládají na skutečných událostech, jsou předmluvy či doslovy hodně zajímavé, a ani v tomto případě autor nezklamal. Těch několik závěrečných větiček mi dokázalo, že Neil Spring nejen umí dobře psát, ale je to i sympatický člověk.

Co se mi nelíbilo: Jediným větším mínusem byl pro mě závěr. Nebojte se, budu se snažit vyhnout spoilerům... ;) Finální "bitva" mi přišla trošku zmatená, ale to možná bylo způsobeno tím, že jsem tuto část četla na noční a nad ránem už se mi hůře soustředilo. Přesto mě lehce zklamalo hraní na city, ke kterému došlo v jedné z posledních kapitol. Jedná se mi o scénu, kdy se hlavnímu hrdinovi ve snu zjeví jeho otec (který ho chtěl jako dítě nechutně využít pro svůj zisk) a má velmi motivační proslov o tom, jak měl synáčka moc rád, ale nedokázal se ovládnout, a jak mu chce tímto dodat síly. Přišlo mi to divné a naivní. Podobnou přehnanou naivitu jsem na konci sledovala i u jiných postav.

Hodnocení: 74% Knížka je o to mrazivější, že se určité události skutečně odehrály. Nápad zkombinovat tyto záhadné incidenty do komplexního příběhu je výborný. Autor navíc dodal dílku jiný rozměr využitím paranormálních jevů. Výsledkem je zajímavá kombinace sci-fi i hororu, špionážního románu i mysteriózního thrilleru. Zaslouží pochvalu za odvahu, protože spojením uvěřitelného s neuvěřitelným hodně riskoval, ale dle mého názoru se mu to podařilo skvěle. Velkým plusem je také styl psaní - Neil Spring rozhodně umí čtenáře pořádně napínat. Musím říct, že samotný text je místy trochu moc složitý, je třeba se na čtení více soustředit (zejména kvůli použití velkého množství názvů měst, ulic a staveb), přesto za to výsledek stojí a když se pořádně začtete, určitě bude těžké se od Hlídačů odtrhnout. Minimálně já do ní byla pořádně zažraná! ;)

Příběh sám o sobě je úžasně mrazivý, strašidelně ponurý a temný, takže milovníci hororu si dozajista přijdou na své. Knížka mě opravdu nadchla, přesto nemůžu dát plných sto procent. Vadil mi přehnaně pošetilý závěr, co se týče odpuštění všem zlým postavám, protože "nikdo za nic nemůže a všichni mohou udělat chybu, i kdyby tou chybou bylo obětování vlastního dítěte"... Poslední kapitola můj skeptický pohled na naivní happy end lehce napravila - hrozivé vize temné budoucnosti mám ráda. Paráda! Hlídači se mi jako celek doopravdy líbili a jsou pro mě nejpřekvapivější knížkou od Omegy, kterou jsem letos četla. Doporučila bych ji nejen náročnějším knihomolům, ale taky čtenářům, kteří se rádi bojí.

Ještě posledních pár slov ke grafickému zpracování... Česká obálka je naprosto úžasná, grafik si s ní hezky pohrál a nebojím se tvrdit, že je lepší než originál. Moc se mi líbí použitá tyrkysovo-modrá barva v kontrastu s červenou kravatou muže na obrázku. Součástí knížky je všitá záložka a i korektura je tentokrát na jedničku s hvězdičkou.

Knížku si můžete koupit na internetových stránkách http://www.knihyomega.cz/ nebo https://www.knihydobrovsky.cz/.


Za poskytnutí recenzního výtisku moc děkuji nakladatelství Omega.

Welšský spisovatel Neil Spring se proslavil svým prvním výtvorem Lovci duchů (The Ghost Hunters), které vydal v roce 2013. Hlídači (The Watchers) byli knižnímu trhu představeni o dva roky později. Já se s autorem seznámila právě skrze jeho druhé dílko, ale nalákalo mě k tomu, abych se podívala i po jeho předchůdci. Neil Spring má rozhodně hromadu originálních nápadů a moc ráda si od něj něco dalšího přečtu. A co vy? Slyšeli jste už o Hlídačích nebo Lovcích duchů? Četli jste nebo se chystáte číst? Zaujala vás mimozemská tématika tolik jako mě? Budu moc ráda za každý váš komentář. ;)
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Kamila Kamila | Web | 30. června 2017 v 13:21 | Reagovat

Přesně tohle by mě bavilo, díky za suprový tip.

2 misa660 misa660 | Web | 4. července 2017 v 15:50 | Reagovat

Nevypadá špatně

3 ElaL ElaL | E-mail | 25. února 2020 v 11:14 | Reagovat

Neco pro chlapce, potkejte divky z oblasti; http://girlssnapshots.com

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama