K: Vegetariánka (Han Kang)

17. června 2017 v 0:03 | Deni |  Recenze (rozcestník)

KNIHA: Vegetariánka (Han Kang)

Po této knížce jsem pokukovala už pár měsíců. Dost jsem váhala, jestli se do ní pustit, protože jsem moc výtvorů asijských autorů nečetla a ani s touto edicí od Odeonu jsem doteď neměla žádnou zkušenost (vždy jsem se jí spíš vyhýbala, protože mi témata knížek přišla moc složitá). Ale když Klárka z Klářiných knih Vegetariánku zařadila mezi své nejoblíbenější knihy, pomohlo mi to s rozhodováním. Zároveň se mi podařilo navázat spolupráci s internetovým knihkupectvím Megaknihy (z čehož mám obrovskou radost, protože slečny, se kterými komunikuju jsou prostě úžasně milé a přátelské, takže je radost pro ně recenzovat). Ani nemusím říkat, že jsem měla do deseti sekund vybranou knížku, o kterou požádám. ;) Byla to samozřejmě Vegetariánka...

Vydavatelství: Odeon pro CZ
Edice: Světová knihovna Odeon

(první obálka je česká, druhá anglická, třetí je pak původní korejská)
  • Ocenění: Man Booker International (2016)
  • nominace ve Frankfurt Book Fair LiBeraturpreis (2017)
  • nominace anglického překladu v PEN Translation Prize (2017)

ANOTACE: Ten pocit syrového masa rozžvýkaného mezi mými zuby. Jonghje se jednoho dne probudí z krvavé noční můry a její život se začne dramaticky měnit. Ze všeho nejdřív přestane jíst maso. Ovšem v dravé patriarchální společnosti její náhlé vegetariánství a zejména neoblomný postoj, s jakým se vzepře svému muži i rodině, představuje pro její okolí ohromný šok...

Děj knížky je rozdělen na tři části (Vegetariánka, Mongolská skvrna, Hořící stromy), kdy každou část vypráví jiná postava, nikdy jí však není samotná hlavní hrdinka Jonghje. Jediným pohledem do Jonghjejiny hlavy jsou přepisy jejích snů, (psané kurzívou) v první části příběhu. Tyto myšlenky jsou dost brutální, krvavé a syrové, takže pokud nejste připravení na nechutnosti, ani tuhle knížku neotvírejte. ;)

"Lomcuje mnou třes a otevírám oči, abych se podívala na své ruce. Jsou moje nehty pořád ještě měkké? Jsou moje zuby pořád ještě nevinné? Věřím jenom svým prsům. Mám ráda svá ňadra. Ňadry nelze nikoho zabít. Ruce, nohy, zuby, jazyk, dokonce i pohled - to všechno jsou zbraně, které zabíjejí a působí utrpení. Ale prsa ne." (str.38)

První část příběhu vypráví ich-formou Jonghjejin manžel. Dost brzy zjistíme, že jde o sobeckého zamindrákovaného chlapa, který svou manželku jen využívá a utlačuje. Nemiluje ji, je s ní jen z vypočítavosti, protože mu vyhovuje být obskakovaný. Možná i to je jedním z důvodů, proč hledá nešťastná Jonghje nový směr života. Do té doby je klasickou hospodyňkou, která vaří, pere a stará se o domácnost. Klasický život, který ji nijak nenaplňuje, ale aspoň má finanční zajištění a víceméně klidné manželství. Jednou se jí však zdá krvavý sen a ona kvůli tomu přestane jíst maso, vyhodí kožené boty a přestane nosit podprsenku. Jde o takovou malou ženskou vzpouru proti poslušnosti. Manžel to nese dost těžce, pořád si stěžuje a žaluje manželčině rodině, což vyústí ve škaredou hádku na rodinné oslavě. Manžel s bratrem budou Jonghje držet za ruce, aby jí mohl otec násilím nacpat do pusy kus masa. Celá akce ale dopadne úplně jinak, než rodina očekává...

Druhá a třetí část jsou psány z er-formy Jonghjejiným švagrem a její sestrou Inhje. Švagr Songmin je manželčinou sestrou doslova posedlý od doby, co se dozví o její mongolské skvrně na zádech. Je umělec, takže touží ztvárnit její tělo jako obří květ, jehož středem by byla právě mongolská skvrna. Je projektem nadchnutý a je připravený obětovat pro výsledek úplně všechno. I své bezstarostné manželství a syna. Čtenář poznává nitro slabošského korejského muže, který se nechává živit manželkou, nepomáhá jí vůbec s ničím, nezajímá se o svého syna a ještě má odvahu myslet na svou švagrovou, kterou vnímá jako éterickou vílu z říše rostlin. Zároveň je však jediný, kdo se na Jonghje nedívá jako na duševně nemocnou a ona je v mnohem lepším stavu, když jsou spolu.

"Zatímco tiše přijímala všechno, co se kolem ní zrovna dělo, připadala mu jako nějaká posvátná bytost, ani člověk, ani zvíře, a přitom rostlina i živočich v lidském těle, nebo snad úplně jiné, neznámé stvoření spojující vlastnosti všech tří - rostlin, zvířat i lidí." (str.93)

Třetí část pak vypráví Jonghjejina starší sestra Inhje. Nechci vám vyzradit důležité spoilery, prozradím jen to, že je tato část nejsmutnější. Inhje se zoufale snaží své sestřičce pomoct, ona o to ale vůbec nestojí. Dozvídáme se víc o samotné Inhje a o tom, jak moc byla v manželství se Songminem nešťastná. Přiznává, že kdyby neměla syna, dopadla by přesně jako Jonghje. Přestože sestru na jednu stranu chápe, nedokáže se jí vzdát a za každou cenu ji udržuje při životě. Opět tedy dochází k tomu, že je Jonghje nucena podřídit se názoru někoho jiného, i když s ním nesouhlasí. Můžeme to chápat jako rozhodnutí duševně chorého člověka, ale přesto... jak se i Jonghje ptá: "Copak nemůžu umřít?" Touží se stát květinou, ale nechají ji?

Tato část má v sobě hodně poetičnosti a je velmi dojemně a procítěně napsaná. Pokud doteď čtenář odolával soucitu s korejskými ženami, tak tady roztaje stoprocentně. Život obou sester je tak odlišný a přitom tak podobný. Autorka poukazuje na hořký úděl submisivních manželek, které obskakují své drahé mužíčky na úkor vlastního štěstí a také na to, jak může takové utlačování nakonec dopadnout...


Co se mi líbilo: Autorčin styl psaní je opravdu výjimečný: na jednu stranu snově poetický, na stranu druhou hraničící až s morbidní surovostí. Jde o naprosto unikátní pohled do života žen, utlačovaných názory jejich mužů i společnosti. Je pro mě velkým překvapením, jak na mě tato tenounká knížečka dokázala zapůsobit. Pochvalu si zaslouží nejen autorka Han Kang za dokonale vykreslené postavy, ale také překladatelka Petra Ben-Ari, která dokázala udržet ten kouzelný asijský nádech. Líbila se mi hlavně druhá část. Taky jsem tak trochu "umělecká duše", proto jsem měla zčásti pochopení pro Songminovu posedlost dokonalým obrazem těl pomalovaných květinami. Sám švagr mi sympatický rozhodně nebyl, ale líbilo se mi, že se autorka snažila ukázat, že v každé negativní postavě je i něco dobrého. Že i toho největšího lenivce a nevěrníka můžeme trošku pochopit. A že i někdo, kdo ničí svoji manželku, může jiné osobě prospívat.

Co se mi nelíbilo: Musím se přiznat, že když jsem knížku začala číst, myslela jsem si, že bude o kanibalce. Některé Jonghjejiny sny k tomu viditelně vedly. Strašně jsem se těšila na to, jak si autorka s tak psychologicky složitým tématem poradí. Jenže po konci první části se příběh vydal úplně jiným směrem. Neříkám, že to bylo zle, jen mi přišlo, jakoby si autorka po prvním úseku rozmyslela hlavní pointu příběhu a dopsala ho jinak, než původně zamýšlela. Jakoby mezi první a druhou částí úplně změnila myšlenku. Popravdě jsem v první moment byla smutná. Vážně jsem počítala s tím, že se Jonghje nakonec stane kanibalkou - možná by to nemělo ten umělecký podtón, ale jako psychologické drama bych to brala všemi deseti. Na druhou stranu musím říct, že jsem proměnu hlavní postavy vůbec neodhadla a celkově byl pro mě konec knížky velkým překvapením. Což je vlastně dobře, protože předvídatelných knih je spousta a tahle taková rozhodně není. Je výjimečná.

Hodnocení: 97% Vegetariánka mě rozhodně dostala. Nedokážu ani slovy popsat, jak moc na mě Jonghjejin příběh zapůsobil. Je úžasné, jak autorka dokázala popsat stávající problém předsudků vůči ženám (poslušným hospodyňkám). Dokonalý je zejména kontrast rozhodnutí hlavní hrdinky: vzdává svůj život vlastně proto, aby se nemusela vzdát a podřídit názorům společnosti. Tento problém nám není tak vzdálený, jak by se mohlo na první pohled zdát, protože Jižní Korea je možná daleko, ale podobně smýšlející osoby máme všude kolem nás. Některá nejmenovaná náboženství nebo i společenství se k podřízenosti žen staví podobně. V knížce řešení nenajdeme (pokud tedy není řešením to, že se všichni stanem kytičkami), ale alespoň nám to připomene, že je dobré si za svými názory stát. Han Kang dokázala, že i korejské ženy dokážou napsat skvělou knihu a také to, že i ony mají své sny a představy budoucího života. Jde tedy o feministickou literaturu, která si svou pozornost zaslouží. Styl psaní autorky (a překladatelky) je hodný všech ocenění, které knížka získala. Doslov překladatelky Petry Ben-Ari mě taky zaujal a všechny informace o situaci v Jižní Koreji oceňuji, protože vhodně doplnily dojmy z příběhu.

Jediné, za co musím strhnout body je (paradoxně) nepředvídatelný směr vývoje hlavní hrdinky. Sice to jako celek dává smysl a oceňuju, že jsem neodhadla, jak to celé nakonec dopadne.. přesto jsem doufala v jinou pointu. Doufala jsem, že bude kanibalka a kousne toho zmetka manžela, který nad ní tolik ohrnoval nos. A zklamalo mě, když po první části (která k tomu vysloveně vedla) autorka úplně překopala původní myšlenku. Přesto mě knížka okouzlila a nepochybuju, že si ji ještě mnohokrát znovu přečtu. Dokonce jsem si kvůli Vegetariánce objednala několik dalších svazků této edice. Myslím, že je čas, abych dala šanci i dospělejší literatuře. To je pro mě největším přínosem této knížky... uvědomila jsem si, že bych se měla přestat vyhýbat složitějším psychologickým dílkům. :)

Jen bych ještě chtěla doplnit jednu ooooobrovskou pochvalu za grafické zpracování. Nemám co vytknout - obálka je prostě totálně dokonalá a nádherná. Neumím si představit lepší odraz děje knížky, než je tento růžový skvost. ;) A i pod přebalem je moc pěkná. Je skvělé, když je knížka výborná obsahem i vzhledem. Šperk každé knihovničky. Jsem moc ráda, že ji mám. :)

Knížku si můžete za lákavou cenu koupit na https://www.megaknihy.cz/.


Za recenzní výtisk a milý přístup moc moc moc děkuju knihkupectví Megaknihy.
 

9 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Simona Simona | Web | 17. června 2017 v 12:24 | Reagovat

Recenze je to parádní, ale nevím, zda by to byl můj šálek...

2 Deni (majitelka blogu) Deni (majitelka blogu) | 21. června 2017 v 13:54 | Reagovat

Za zkoušku nic nedáš... A třeba tě Vegetariánka mile překvapí. (Já si taky nebyla stoprocentně jistá tím, že se mi bude líbit a nakonec si mě získala.;-))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama