Shrnutí KVĚTEN (05/2017)

22. června 2017 v 20:04 | Deni |  SHRNUTÍ MĚSÍCE

Shrnutí KVĚTEN (05/2017)

Divíte se, proč zveřejňuji květnové shrnutí až na konci června? Může za to absolutorium, které jsem řešila až na poslední chvíli a sháněla poznámky ještě dva dny před zkouškami. Naštěstí jsem měla šťastnou ruku na otázky a teď se můžu podepisovat s doplňkem "Dis" za svým jménem. ;) Takže toliko ohledně mého zpoždění s články na blogu. Vzhledem k učení jsem minulý měsíc moc knížek nenakoupila (jen 6), ale přišly mi nějaké recenzáčky, které jsem poctivě přečetla. První ale něco málo k těm čerstvým přírůstkům... Vrhněme se na to! ;)

Koupené knihy: (6)

1) NHM #19: Valkyrie
2) Modrá CREW 1: Ekhö - Zrcadlový svět (1-2)
3) Modrá CREW 2: Ekhö - Zrcadlový svět (3-4)
4) Pýcha a predsudok (Jane Austen)
5) Šepotání (A.G. Howard)
6) Poslední začátek (Lauren James)


První kousek asi nikoho (kdo mě trošku sleduje) nemůže překvapit. Jde o další svazek z červené komiksové řady Nejmocnějších hrdinů Marvelu. Valkyrie je pro mě poměrně neznámá ásgardská hrdinka, kapka feministické četby mi ale neuškodí a kresba se mi vážně líbí - jde o povedenou modernu, za mě tedy určitě dobrá koupě. :) Další dva úlovky jsou taky komiksy, objednala jsem si je z Megaknih po shlédnutí videa skvělého booktubera Lennyho z Komiksových bublin. Jedná se o první a druhý díl Modré Crwe, obsahující čtyři díly francouzského mainstreamu Ekhö. Oba svazky už mám i přečtené, takže se o nich ještě zmíním.


V nedávné recenzi na Pýchu a předsudek jsem se rozplývala nad romantickým slovenským vydáním. Samozřejmě jsem neodolala a jednu takovou květinkovou krasavici si objednala. Jsem z ní nadšená! Už mám od Slovartu i Rozum a cit a možná si ještě nějaké dílo Jane Austenové pořídím... ale až po přečtení toho, co už mám doma. ;) Poslední dva přírůstky mi mamka koupila v knihkupectví, když jsme šli s morčátkem od veterináře. Poslední začátek je druhý díl série od britské spisovatelky Lauren Jamesové a já na český překlad netrpělivě čekala od chvíle, kdy jsem dočetla První konec. Konečně ho mám doma a dozvím se, jak to celé dopadne. ;) Šepotání od A.G. Howard jsem si pořídila hlavně kvůli Humbooku. Každý správný knihomol musel někde zaslechnout, že autorka slavného retellingu Alenky v říši divů zavítá do Čech. No a co bych si tam nechala podepsat, když její výtvor v knihovničce zatím nemám? Proto jsem si sehnala první díl, ještě bych ráda zbylé dva. Potom už jen knížky od Jenny Han a budu spokojená... :D

Recenzní výtisky: (4)

1) Tajemství hřbitova Crossbones (Kate Rhodes)
2) Nové Pompeje (Daniel Godfrey)
3) Metoda 15/33 (Shannon Kirk)
4) Vegetariánka (Han Kang)


První tři knížky mi zaslalo nakladatelství Omega, za což jim moc moc moc děkuju. Všechny vypadaly tak lákavě, že jsem si prostě nemohla vybrat... každá je z úplně jiného soudku: Tajemství hřbitova CrossBones od spisovatelky Kate Rhodesové je psychologický román s krimi zápletkou a Nové Pompeje od Daniela Godfreye je sci-fi o cestování časem hodně zaměřené na zajímavosti z římské historie.


Třetí knížkou od Omegy (na kterou jsem se těšila asi nejvíc) je Metoda 15/33 od Shannon Kirk. Podle anotace jde o příběh náctileté unesené těhule, která je však o dost chytřejší než únosce, a také mnohem nebezpečnější. Únosce se stává obětí, unesená má totiž seznam výhodných položek a nebojí se je použít k záchraně svého nenarozeného dítěte...Velmi zajímavý nápad na knížku, to určitě ano, jen výsledné dílko mi úplně nesedlo, ale víc se dozvíte v "přečtených"... ;)


Poslední recenzáček je sladkou třešinkou (a nejen díky té bombové cukrátkové barvě). Po Vegetariánce od Han Kang jsem hrozně dlouho pokukovala a váhala, zda se do ní pustit nebo ne. Když jsem pak navázala spolupráci s internetovým knihkupectvím Megaknihy měla jsem oooobrovskou radost a také jsem hned věděla, o kterou knížku si požádám... ;) Mezi přečtenými za květen ale Vegetariánku nehledejte, protože mi dorazila až ke konci měsíce, nestihla jsem ji tedy přečíst. (Ale můžu vám prozradit, že v červnových už bude určitě, dokonce mám i zveřejněnou recenzi, tak když tak mrkněte, pokud jste nedočkaví a zajímá vás můj názor ;)

Přečteno v květnu: (7)

1) Zárezy smrti (Veronica Roth) .....416 stran
2) Tajemství hřbitova Crossbones (Kate Rhodes) .....312 stran
3) Nové Pompeje (Daniel Godfrey) .....472 stran
4) Metoda 15/33 (Shannon Kirk) .....240 stran
5) Modrá CREW 1: Ekhö - Zrcadlový svět (1-2) .....100 stran
6) Modrá CREW 2: Ekhö - Zrcadlový svět (3-4) .....100 stran
7) Piate evanjelium (Ian Caldwell) .....488 stran
Celkem: 7 knížek / 2128 stran


První přečtenou květnovou knížkou byly Zárezy smrti od Veronicy Roth (autorky Divergence). V češtině je název přeložen jako Čáry života, ale mě se více líbilo slovenské vydání (například smyšlené názvy rostlin a zvířat mi ve slovenském jazyku sedly mnohem lépe). Jde o první díl série, takže nemůžu hodnotit celkový příběh, když neznám konec, ale jako úvodní seznámení se světem se mi to líbilo. Recenze už je zveřejněná na blogu. Tato knížka byla zmíněná i mezi mými čtecími plány z minulého měsíce, tak jsem ráda, že se mi je dařilo celkem zdárně plnit...
Pokračovala jsem čtením tří recenzních výtisků od Omegy. Tajemství hřbitova Crossbones jsem přečetla první. Na hlavní hrdince Alici Quentinové se mi líbilo, že je psycholožka (a ne policistka jako u většiny krimi románů), celé dílko tím získalo jiný rozměr - více psychologický, méně kriminalistický. Vím, že hodně recenzentům se to právě nelíbilo, ale mě si tím Kate Rhodes získala. ;) Pokud chcete vědět více, klikněte ZDE.
Jako druhý Omegáček jsem si vybrala sci-fi Nové Pompeje, které mě zaujalo tématem cestování časem. Vlastně šlo spíše o přesouvání lidí z minulosti do současnosti, takže firma NovusPart přesunula do našich dob Pompejany a uchránila je tam před výbuchem sopky... Tato knížka byla velmi dobrá. Šlo vidět, že má autor široké znalosti o antické historii a to mě na výsledném díle nejvíc bavilo. Vytýkám ale příliš uspěchaný konec. Celá recenze ZDE.
Na poslední recenzák jsem se těšila nejvíc, ale zklamal mě. Možná jsem si za to mohla trochu i sama, protože jsem si po přečtení anotace vysnila brutální masakr podobný filmu Saw, jenže to Metoda 15/33 rozhodně nebyla. Nejenže byla hlavní hrdinka nafoukaná, přehnaně sebevědomá a protivná, dokonce mi častokrát přišlo, že si autorka ukousla moc velký kus... Nechci, aby to vyznělo zle, ale Sherlocka Holmese napsal spisovatel, který byl sám o sobě chytrý. A to je nutnost, když chce někdo psát o géniovi - musí být taky inteligentní. A po přečtení Metody 15/33 mi přišlo, že Shannon Kirk na to prostě neměla. Recenzi si můžete přečíst TADY.
Na odlehčení (a zlepšení chuti) jsem se pustila do komiksové série Ekhö: Zrcadlový svět, jejíž první čtyři díly (ze zatím vydaných šesti) vyšly v rámci Modré Crwe. Je to komiks pro starší čtenáře, jelikož se v něm objevují lehce erotické narážky, zároveň ale nevynechává humor, dobrodružství, dokonce v něm najdeme i jednoduchou krimi zápletku. Nejvíc jsem si zamilovala kresbu, kterou má na svědomí Alessandro Barbucci. Tento umělec (mimo jiné) kouzlil na stránkách časopisu WITCH, který jsem zbožňovala jako puberťačka, proto jsem ani nepochybovala, že by se mi Ekhö nelíbila. A líbila! Moc! Recenze na celou sérii ZDE.
Poslední přečtenou je Piate evanjelium (česky Páté evangelium) od Iana Caldwella. Na fotce ho budete hledat marně, protože šlo o knížku z projektu "Knihobežník", kterou jsem hned po dočtení poslala dál. :) Můj názor je trošku zmatený - některé věci se mi hodně líbily (např. jsem se dozvěděla nové zajímavé informace o katolících), jiné mě totálně nudily (např. přehnané upozorňování na kněžskou lásku k papežovi). Konečné hodnocení tomu tedy odpovídá...


KVĚTEN ve zkratce: Koupenou knížkou měsíce je Poslední začátek od Lauren James. První díl série se mi moc líbil, ale skončil jaksi nedokončeně. Nemůžu se dočkat, jak si autorka s některými záležitostmi nakonec poradí a jak celý příběh uzavře. Netrpělivě jsem očekávala vydání druhého dílu, takže ještě abych ho pak nezvolila koupenou knížkou měsíce, že? :) A co přečtená knížka měsíce? Dokázali byste si tipnout, kterou zvolím? ;) Pokud hádáte Ekhö, tak jste borci a vyhráváte zlatého bludišťáka! ;) Víte, že je to vlastně úplně poprvé, co jsem za knížku měsíce vybrala komiks? To asi vypovídá něco o tom, jak moc se mi Ekhö líbila. Nejen kresbou, ale i příběhem. Z dvou svazků Modré Crwe se mi víc líbil druhý a z dílů ten čtvrtý (Barcelona). Pokud čtete komiksy, rozhodně doporučuju dát Zrcadlovému světu šanci. ;)
Největší zklamání tentokrát opět udělím. Váhala jsem mezi Piatym evanjeliem a Metodou 15/33. Rozhodlo nakonec to, že u Caldwellova Evanjelia jsem čekala něco mnohem horšího - knížky o otázkách víry mě totiž vůbec nebaví, ale příběh zase až tak příšerný nebyl. Dozvěděla jsem se i celkem zajímavé informace. Naopak od Metody 15/33 jsem čekala pořádnou pecku, která se v mém případě bohužel nedostavila. Takže přestože Metoda 15/33 má závěrečné hodnocení vyšší než Piate evanjelium, zklamaná jsem u ní byla o něco víc.

Plány na ČERVEN: Tak tohle je divný... jak mám psát plány na měsíc, kde už mám pár knížek přečtených? :D No budeme se teda tvářit, že je ještě začátek měsíce a vůůůůbec netušíme, co jsem četla... ;) V červnu plánuju přečíst recenzáček od Megaknih, a to úžasnou růžovou Vegetariánku. Potom mi mají dorazit recenzáky od Omegy, takže ty musím přečíst taky. (Tajná informace z budoucnosti: jde o knihy "Hlídači" a "Lord John a důvěrná záležitost".) Vzhledem k absolutoriím nevím, kolik toho stihnu přečíst - nejspíš to bude bída - ale ráda bych se dostala alespoň k Poslednímu začátku, na který se mooooc těším a rozečtenému marveláku Valkyrie.

Tak máme za sebou trošku (HOOOOODNĚ) zpožděné shrnutí za minulý měsíc. :D Omlouvám se, že jsem vás nechala tak dlouho čekat a slibuju, že to bylo výjimečně. Červnové shrnutí už snad vyjde na čas. Doufám. ;) Napište mi, jestli jste něco ze zmíněných knížek četli a kolik nových přírůstků jste si pořídili. Nepohrdnu ani knižní tipy na dobrou knížku, kterou si musím nutně přečíst... ;) Přeju pěkný zbytek dne a čtení zdar! :D
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Veronika Veronika | Web | 23. června 2017 v 10:56 | Reagovat

Mít tak čas, to čtení je super, skvělý je, že mnohdy jde i o knihy, který nejsou až takovými peckami. Oceňuji objektivnost!

2 Deni (majitelka blogu) Deni (majitelka blogu) | 23. června 2017 v 18:54 | Reagovat

Děkuju. :) Snažím se právě psát recenze i na takové knížky, které si zaslouží pozornost - nejen na ty největší trháky. Ono i nějaká "skoro neznámá" knížka dokáže mnohdy překvapit... ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama