Červenec 2017

S: Věk X (Richelle Mead)

31. července 2017 v 23:10 | Deni |  Recenze (rozcestník)

SÉRIE: Věk X (Richelle Mead)

Pokud sledujete můj blog, určitě jste si všimli, že zbožňuju tvorbu americké spisovatelky Richelle Mead. Píšu o ní totiž dost často. Dooooost často. :D Snažím se nasyslit si celou její tvorbu. Mám komplet mé nejmilovanější Sukuby (plus první díl i v angličtině), 5 ze 6 dílů Vampýrské akademie (plus komiksové zpracování v angličtině a některé díly ve slovenštině), 3 díly Pokrevních pout a četla jsem i novelku Neslyšno. To už je zřejmě závislost. Bylo jen otázkou času, kdy se dostanu k Věku X, který je určen spíše starším čtenářům. A je to tady. Recenze na (zatím) nedokončenou sérii o starodávných bozích, kteří se snaží najít pevné místo v našem světě...

Vydavatelství: Domino pro ČR

#1: ŠACHOVNICE BOHŮ

  • Ocenění: nominace za Paranormal Fantasy (Goodreads Choice Award 2013)
...Když vyženeme bohy z našeho světa, jednou se stejně vrátí. A pomsta bude krutá. V blíže neurčené budoucnosti se vinou náboženských extrémistů svět dostal nebezpečně blízko k samotné hranici zkázy. Následný vývoj událostí připravil velkou chvíli pro Justina Marche, detektiva se specializací na náboženské skupiny, který byl ovšem po zásadním profesním selhání poslán do exilu. Sám je překvapen, že dostává druhou šanci, a v doprovodu Mae Koskinenové se vrací do Republiky spojené severní Ameriky, aby tam splnil nejvýznamnější misi svého života.
Mae byla vychována jako příslušnice aristokratické kasty, ovšem nyní je členkou nejelitnější a nejděsivější jednotky v armádě. Vyniká nejen uměle vylepšenými schopnostmi a reflexy, ale také mrazivě dokonalou krásou, což je paralyzující kombinace - zejména pro samotného Justina. Společně jsou nasazeni k případu série rituálních vražd a oba si brzy uvědomí, že je pátrání vystavilo strašlivému nebezpečí. Jak totiž jejich vyšetřování pokračuje, shlukují se kolem nich neznámí nepřátelé. Justinovi a Mae se brzy potvrdí neblahé tušení, že kdesi v neznámu se chystají k úderu tajemné mocné síly: vyčkávají na svou šanci zmocnit se vlády nad světem. A pokud se jim to podaří, lidé se stanou pouhými figurkami na šachovnici samozvaných bohů...


Je nám představen svět, který se zotavuje po následcích nebezpečného viru Mefistoteles, který způsoboval lidem Kaina, což je vlastně porucha imunity. Většina Kainem poznamenaných lidí mají zjizvenou kůži, ulámané vlasy, astma a mohou trpět neplodností. Mae Koskinenová taková není, naopak je mimořádně krásná a silná. Její matka toho chtěla využít a vnutit jí výhodný sňatek s mužem, kterého Mae nechtěla, proto utekla a stala se vojandou. Teď má čip, který potlačuje bolest a dokáže z ní udělat doslova stroj na zabíjení. Díky tomu je přiřazena k Justinu Marchovi, který je po letech vyhnanství opět povolán do Runy, aby vyšetřoval rituální vraždu. Každý měsíc je černým stínem zavražděn jeden vysoce postavený aristokrat a Justin má jen měsíc na odhalení vraha. Jinak bude opět vyhoštěn ze země, kterou miluje. Runa je stát, kde se náboženství netoleruje a na paranormální úkazy se nesmí upozorňovat. Justin má tedy těžký úkol: vysvětlit nevysvětlitelné. Pomáhají mu při tom dva ukecaní neviditelní havrani Horatio a Magnus. Jsou dárkem od boha, kterému se má náš hlavní hrdina podvolit. Jediné, co ho chrání před nedobrovolnou službou v božím jméně je Mae. Bůh mu totiž slíbil spatřit ženu s korunou z květů a hvězd a ta se pak stane jeho. Justin uvidí v Maeiných vlasech zářící korunu a pochopí, že se od ní musí držet dál. Ale dokáže odmítat jedinou ženu, ke které dokáže něco cítit? A zvládnou spolu vyřešit záhadné vraždy dřív, než přijde další úplněk?

Co se mi líbilo: Detektivní zápletka je opravdu zajímavá. Rituální vraždy stříbrným nožem prováděné létajícím černým mrakem? Rozhodně jsem chtěla vědět, jak to dopadne! Mám ráda vyšetřování paranormálních úkazů a taky se mi líbí styl autorčina psaní, takže jsem věděla, že mě bude knížka bavit. Navíc jsem se těšila i z toho, že stejně jako šestidílná série Sukuba, tak i tato je řazena mezi dospěláckou četbu. Vampýrská akademie byla moc fajn, jenže mi v ní chyběly sexuální scény. Neříkám, že bez sexu nemůže dobrý příběh existovat, ale na druhou stranu u takových typů knížek, kde se hodně stran věnuje vztahům hlavní hrdinky, to tak nějak očekávám. VěkX sice není narvaný postelovými příhodami, ale ani se jim nevyhýbá, což hodnotím kladně.

Co se mi nelíbilo: Nemám ráda knížky, kde je postavám věnováno málo prostoru, u Šachovnice bohů jsem měla opačný problém. Knížka má skoro 550 stran a popisuje se v ní skoro furt. Mae je nešťastná z Justina, Justin chce Mae, Justin je protivný na Mae, tak je Mae na oplátku protivná na Justina a Justin je naštvaný, že ho Mae nechce, i když s ní být taky nechce... :D A mezi hromadu kapitol o trápení hlavních hrdinů je narváno pár extra super napínavých stránek vyšetřování vražd. Ty mě doopravdy bavily. Jen těch citových výlevů bych ubrala. Zastiňovaly pravou dějovou linku. Navíc ta Justinova přehnaná náchylnost k drogám mi silně bránila, abych si jeho postavu dokázala oblíbit. Nesnáším feťáky.
Když odhlédneme od obsahu, tak mi vadila i jedna gramatická záležitost, a to skloňování jména Dominic. Když už ho překladatelé nechají ve tvaru s písmenem C na konci, mají ho tak i skloňovat. Jenže v knížce se pak objevuje: řekl DominiKovi, uviděl DominiKa, ale stojí tam DominiC. Docela mě to při čtení rušilo.

Hodnocení: 70% Tohle je svět, se kterým si Richelle Mead dala opravdu práci, aby ho promyslela do těch nejmenších detailů. Základní myšlenky a některá pojmenování můžeme znát z antického Říma nebo Řecka (například pretorián byla elitní jednotka strážců římských císařů), jména bohů zase z různých starodávných náboženství (například Ásgardský božský otec Ódin nebo irská bohyně smrti Morrigan). Musím říct, že dokonalost propracování má své kouzlo, které já dokážu ocenit. Problémem je, že autorka svého čtenáře uvádí do nového světa pomalu - dle mě až příliš natahuje a vysvětluje. Z jiných Meadiných dílek jsem zvyklá dostávat se do obrazu za pochodu, jenže ve Věku X je čtenář nucen stát na místě a poslouchat vysvětlivky o Runě. Když už se pak konečně dostaneme k samotnému vyšetřování vražd, místo napínavého odhalování vraha posloucháme kňourání obou hlavních hrdinů, jak je ten druhý nechce... Naštěstí konec celou knížku zachraňuje a je dobrodružný a čtivý jak jsem od autorky čekala. Jen škoda, že jsem si musela tolik stovek stran počkat, než jsem se konečně dostala k tomu pravému ořechovému.

Teď nevím, jestli nejsem na Richell Mead moc přísná. Je to moje oblíbená autorka a já jsem přesvědčená o dokonalosti její tvorby, možná i proto jsem při hodnocení jejích dílek trošku větší šťoural, než když hodnotím jiné autory. Kdyby Šachovnici bohů napsal někdo jiný, možná bych dala o pár procent víc, jenže jsem přesvědčená, že Richelle to dokáže i líp, tak jak mi to ukázala u Sukuby. Proto dávám tomuto dílu tolik, kolik jsem dala. Okamžitě jsem se ale musela vrhnout na další díl, protože přes všechny drobné chybičky mě šíleně moc zajímá, jak to s Justinem a Mae dopadne!

#2: NESMRTELNÁ KORUNA

...Justin a Mae nadále plní svou misi, pak ovšem dojde k zásadnímu zlomu v běhu událostí. Jsou přiděleni k delegaci Luciana Darlinga, Justinova starého přítele a zároveň tak trochu protivníka. Společně se vydávají na území Arkádie, nebezpečného souseda RUNA. V tamní společnosti jsou ženy stále majetkem mužů a náboženství a vláda splývají v jedno. Justin, který se sám ještě těžce smiřuje s vlastním bohem,zde objevuje skutečně mocné síly. Mezitím Mae, která jen velmi neochotně hraje roli Justinovy milenky, plní vlastní soukromou misi: hledá svou nevlastní neteř, které se její rodina před lety zřekla a nechala ji unést za hranice. Ani jeden z našich hrdinů si zpočátku nevšimne, že jejich snaha zastavit v Arkádii návrat bohů může být velmi brzy zmařena...


Pozor! Jelikož se jedná o druhý díl série, může moje shrnutí prozrazovat některé spoilery předchozího dílu. Budu se snažit jim vyhýbat jak se dá, ale pokud nechcete riskovat, přeskočte až na závěrečné hodnocení.

Justin March i nadále pracuje jako úředník a paranormální vyšetřovatel. Na své neviditelné havraní kámoše Magnuse a Horatia už si zvykl, stejně tak se srovnal i s myšlenkou, že Mae nikdy nemůže být jeho. Mae stále myslí na svou malou neteř, která vyrůstá sama v zemi, kde ženy nemají žádná práva a jsou pouze majetkem mužů. Když se našim hlavním hrdinům naskytne příležitost vycestovat na diplomatickou cestu do této nehostinné země - Arkádie - Mae se podaří Justina přemluvit, aby nabídku senátora Luciana Darlinga přijali. Na misi je vystavěn speciální tým tvořený odborníky na mezinárodní vztahy a pretoriánkami, které mají hrát roli poslušných manželek, aby je nikdo nepodezříval. Mae je přidělena k Justinovi, její kámoška Val k Lucianovi. V Arkádii je čeká týrání žen v přímém přenosu. Přestože se rodina hostitele navenek tváří civilizovaně, po pár dnech se plně ukazuje skutečná povaha Arkáďanů, kteří dají zbičovat ženu jen proto, že se jí zasekla sukně v sandálku a ona při jejím uvolňování ukázala nahý kotník. V zemi, kde jsou ženy trestány za svoji krásu je Mae trnem v oku. Justina si k sobě navíc zavolá nejvyšší kněz arkádského boha Nehitimara, aby mu dal podezřelou nabídku. Přijme ji? Zachrání Mae svou neteř dřív než bude pozdě? Dokážou hlavní hrdinové porazit mocného Nehitimarova kněze, aniž by se sami upsali jinému bohu?

Co se mi líbilo: Rozhodně musím pochválit Arkádii. Ta pro mě byla hlavním tahačem celého příběhu a na kapitoly věnované této zemi jsem se těšila nejvíc. Naštěstí se tam odehrává skoro celá dějová linka Justina s Mae, takže si ji čtenář má čas dostatečně vychutnat. Kapitoly naší ústřední dvojice se střídají s příhodami Justinovy náctileté "schovanky" Tessy, která zůstala v Runě a stala se praktikantkou otravně vlezlé novinářky Daphné. Přestože se jí to nelíbí, poslouchá novinářčiny hloupé nápady a šmíruje potají lidi. Tyhle kapitoly mě až tak moc nebavily, ale na druhou stranu bylo fajn vědět, co se v Runě děje, když tam Justin s Mae nejsou. Taky se mi líbilo, že ti dva tolik neřešili své pocity a knížka byla tím pádem mnohem akčnější než první díl.

Co se mi nelíbilo: Jak už jsem zmínila, Tessiny kapitoly mi přišly trošku nudnější než ty odehrávající se v Arkádii. Tessa mi svou poslušností a naivitou občas lezla na nervy. Hlavním problémem ale bylo, že mi její kapitoly přišly trošku roztahané. Zatímco v Arkádii se řešily samé důležité věci, Tessa si hrála na tajnou agentku. Stačilo by trošičku její linku ořezat a dát prostor jiným postavám, které zůstaly jaksi opomenuty. Například bych ráda věděla, co dělala Val, když byla v noci zavřená na pokoji s Lucianem. Spala na podlaze jako správná vojanda nebo byl Lucian kavalír a přenechal slečně postel? Bavili se spolu o prožitém dni nebo vytuhli, jen co si lehli? Mamka Nesmrtelnou korunu četla hned po mně (donutila jsem ji :D) a ptala se na to samé... Určitě nejsme jediné čtenářky, kterým to vrtá hlavou...

Hodnocení: 93% Arkádie se autorce opravdu povedla. V prvním dílu čtenář dostatečně neocení detailní zpracování světa Runy a okolních států, v tomto pokračování se ale dostáváme mnohem dál a poznáváme sousedící země, problémy mezi těmito státy a poukazuje na rozdíly mezi zvyky jednotlivých etnik. Jestli Runa symbolizuje ateismus, Panama pak křesťanství, tak Arkádie má nejblíž k muslimským zemím. Ženy zde patří mužům, nemají žádná práva a svou krásu musí skrývat před světem. Richelle Mead se podařilo perfektně vystihnout negativa takového systému a já jsem moc ráda, že se do toho pustila. Celému příběhu to dodalo to "něco navíc", co jsem v trošku slabším prvním díle marně hledala. Jsem ráda, že mi Richelle dokázala, že je právem jednou z mých nejoblíbenějších autorek, a že v každé její sérii si najdu něco, co mě totálně pohltí. Nesmrtelnou korunu jsem četla jedním dechem a nemohla se od ní odtrhnout, dokud jsem se neocitla na poslední stránce. Hlavní hrdinové se konečně nenimrají ve svých pocitech a řeší záležitosti podstatné pro vývoj příběhu. Samozřejmě vztahová linka nezaniká, ale není ji věnováno přehnaně moc prostoru, jak tomu bylo u prvního dílu. Převládá čistokrevná akce, a to se mi líbí. Rozhodně se těším na další díl a doufám, že ho autorka brzo dopíše. Ten otevřený konec mě totiž dožene k šílenství, jestli se nedozvím, jak to s Mae dopadne!!!

#3: The Eye of Andromeda

Zatím v originále nevydáno. Kvůli nedostatečnému prodeji prvních dvou dílů se američtí vydavatelé rozhodli upřednostnit autorčinu druhou sérii Třpytný dvůr, která měla několikanásobně vyšší zisk. Richelle Mead se přesto vytrvale snaží najít vydavatele, který by měl zájem o třetí díl VěkuX, zatím ale musí pracovat na pokračování Třpytného dvoru. Na svém facebooku ale napsala, že VěkX je její srdcovou záležitostí a že to s ním rozhodně nevzdá. Psaní "The Eye of Andromeda" se chce věnovat ve volném čase a snad se nakonec nějaký ochotný vydavatel najde... V to doufám i já!

V sérii "Věk X" vyšlo:

Autorčina další díla:


Božena Němcová: V ZÁMKU A PODZÁMČÍ

31. července 2017 v 18:11 | Deni |  POVINNÁ ČETBA

Božena Němcová (asi 1820-1862)

- narodila se ve Vídni (asi 1820) jako nemanželská dcera panského kočího, Němce Johanna Pankla, a české služky Terezie Novotné, s jejím původem jsou spjaty záhady, na základě nedávných zjištění, bylo zpochybněno datum jejího narození a objevily se domněnky, že mohla mít aristokratický původ
- již v sedmnácti letech se (na nátlak matky) provdala za úředníka finanční stráže Josefa Němce, který byl dvakrát starší než ona, manželství bylo nešťastné, finanční situace rodiny se zhoršovala, žili v chudobě a neustálých hádkách, dovršením všeho byla smrt jejich syna Hynka - a právě v tomto nejhorším období svého života napsala Babičku
- velmi emancipovaná žena (často označována za první českou feministku)
- byla ovšem velmi statečná a spravedlivá, zúčastnila se pohřbu Karla Havlíčka i přesto, že mohla být stíhána
- velmi citlivá k sociálním otázkám, soucítila s chudými a usilovala o spravedlivější svět
- sbírala lidovou slovesnost, jen díky ní se dochovaly klasické české pohádky

Dílo:

Pohádky:
→ Národní báchorky a pověsti
→ Slovenské národní pohádky

Národopisné studie:
- život chodského lidu, kultura, zvyky, kroje
- můžeme rozdělit do 2 skupin:
povídky s hlavní ženskou hrdinkou, ženou silnou, pracovitou a obětavou: Karla, Divá Bára
povídky se sociální problematikou: Chudí lidé, Pan učitel, Dobrý člověk, Pohorská vesnice, V zámku a podzámčí
Babička: hlavním záměrem autorky bylo ukázat harmonický život prostých lidí

V ZÁMKU A PODZÁMČÍ

Celková charakteristika díla:
Tato povídka patří do vrcholného tvůrčího období Němcové. Snaží se o realistické zobrazení života národního. V této době v Habsburské monarchii vládne František Josef I. Upevňuje se absolutismus a centralismus.
Povídka popisuje rozmařilý život bohatých lidí na zámku a nuznou existenci chudých lidí v podzámčí. Kontrast bohatství a bídy spisovatelka vyhrocuje do podoby sobeckosti zbohatlíků a hlubokého lidství obyčejných lidí. Velmi dobře vidíme tento rozdíl na tom, jak si žije rozmazlený psíček Joli, který si lebedí v peřinách a dostává pouze to nejlepší jídlo, zatímco malý Josífek vdovy Karáskové umře hlady. Tento velmi silný kontrast je jedním ze znaků romantismu, které se objevují i v tomto díle.

V duchu realismu vykresluje stav společnosti 1. poloviny 19. století. Mezi znaky realismu patří samozřejmě popisy - ať už se jedná o popisy postav, nebo o popisování každodenního života chudých; popisné pasáže jsou zde velmi časté. Na některé dobové speciální otázky pohlíží idealisticky, např. v případě postavy paní Skočdopolové připouští proměnu sobeckého zbohatlíka v lidsky srdečného člověka.

Charakteristika postav:
V povídce je významně zastoupeno více postav, nevystupuje zde pouze jeden hlavní hrdina. Už titul díla napovídá vydělení postav podle odlišného prostředí, v němž žijí. Manželé Skočdopolovi představují typ zbohatlých maloměšťáků, kteří se snaží za každou cenu vyrovnat se postavení rodové šlechty. Koupí si zámek, titul "von Springenfeld", a zvláště paní Skočdopolová napodobuje šlechtické noblesní chování s rozmařilým způsobem života. Výraznými negativními postavami jsou mamzel Sára a sluha Jacques, kteří se chtějí za každou cenu obohatit ve vlastní prospěch. Kladné postavy ze zámeckého prostředí tvoří milostná dvojice písaře Kaliny a druhé komorné Klárky, její matka klíčnice Marjánka a další. Obyvatelé z podzámčí jsou děleni na tři třídy, z nichž první tvoří bohatí měšťané, v negativních rysech maloměšťáci obdobného chování paní Skočdopolové. Němcová některé z nich velmi příznačně pojmenovala: pan Čmuchálek, Vydřihost, Nemastová či Zavrtalová. Kladný typ této třídy představuje postava doktora. Do druhé třídy jsou řazeni chudší řemeslníci, zastoupení významnou postavou krejčího Sýkory a třetí tvoří ti nejchudší, konkrétně postava vdovy Karáskové a jejího syna Vojtěcha.

Děj a kompozice:
Děj je umístěn do okolí Nymburka, do doby autorčiny současnosti. Základním kompozičním principem je kontrast. Pomocí něj Němcová vyděluje dvě roviny vyprávění, z nichž jedna se odehrává na zámku a druhá v podzámčí. Nejprve popisuje finanční rozmařilost zámecké paní von Springenfeld. V protikladu k bezstarostnému zámeckému životu je postavena bídná situace vdovy Karásková se dvěmi dětmi, která z nedostatku obživy s menším dítětem umírá na choleru (která řádí po celém okrese) a starší Vojtěch zůstává sirotkem. S lidským pochopením se jej ujme krejčí Sýkora, vychovávající již pět svých dětí. Postará se o rakve i pohřeb a Vojtěcha nechá u sebe. Dvě dějové linie se prolnou v situaci, kdy Vojtěch najde zatoulaného zámeckého psíka Joliho (rozmazlený, papá jenom vybrané jídla, spí na hedvábí, ale bezmezně miluje svoji paničku - utekl z hradu proto, že ho mamsel Sára od sebe odehnala a nadávala, když ho měla hlídat, místo toho se věnovala frajerovi) a za odměnu je přijat na zámek jako adoptovaný syn (dělá malého lokaje). Krejčí Sýkora z toho zprvu není nadšený, ale odmítnout paní nemůže. Paní chlapce nechá oblékat do honosných šatů, které mu nesedí a říká mu Alberte. Všichni z hradu mají jinak Vojtěcha moc rádi, protože je upřímný a milý. K dějově vyhrocenému konfliktu dochází v okamžiku, kdy paní von Springenfeld odhalí přetvářku komorné Sáry (mamsel) a zdravotně se zhroutí. Sáru nechá vyhodit a formou fyzického uzdravení se promění i její charakter. Z dříve rozmařilé a sobecké paní von Springenfeld, se stane dobrosrdečná žena, která napraví všechny své dřívější prohřešky. Odcestuje pak s manželem, osvojeným synem Emilkem a částí služebnictva do Itálie. Vojtěch se bude učit na lékaře po vzoru pana doktora, který pomáhá chudým a šlechta ho nemá v oblibě. Mamsel Sáru opustí milenec Jacques, kterému šlo pouze o peníze a ona sama onemocní. Klárinka z hradu si vezme podkoního Kalinu a jsou spolu šťastní. Joli už jí i normální maso a spí na koženém polštáři.Otevřený závěr povídky naznačuje, že Němcové šlo o přeměnu této postavy, nikoli o dokončení osudů dalších postav.

Jazykový plán a postup:
• psáno starší češtinou
• psáno jako povídka
• vydavatel přeložil některé výrazy do naší spisovné češtiny

Postup: chronologický
Vztah dějových linií: rámcový
Napětí: gradace

______________________________________________________________________

Poznámka: Tento článek NENÍ knižní recenze, tudíž jde o objektivní výklad obsahu knihy obsahující spoilery i podrobný popis postav. Slouží pouze jako pomocný výukový materiál k ústní zkoušce z maturity z českého jazyka. Zpracovala jsem ho já pro vlastní potřebu dle mých dojmů z přečtené knížky, proto jestli Vám tam něco chybí, nebojte se si to doplnit... ;)

Seznam knih PODLE NÁZVU

31. července 2017 v 18:10 | Deni |  RECENZE

Seznam knih PODLE NÁZVU

Seznam knížek je abecedně seřazený podle počátečního písmena názvu. Pokud je knížka součástí série, jsou díly zařazeny každý zvlášť dle abecedního pořádku. Navíc jsem ke každému dílku přidala mé procentuální hodnocení. Recenze zveřejněné nedávno jsou označeny nápisem "NOVINKA!". Stačí kliknout na název a budete okamžitě přesměrování na recenzi. ;)

A

Anna a Šarlota (Mária Blšáková) 80%

B

Bábovky (Radka Třeštíková) 80%
Blackout (Marc Elsberg) 71%
Blafuj ako celebrita (Jana Benková) 25%
Blízko obzoru (Jessica Koch) 100%
Bon Jovi (Bryan Reesman) 99%

C


Č

Čarodějnice: Salem, 1692 (Stacy Schiff) 20%
Čarodějovy hodiny (John Bellairs) 71%

D

Dcera kostí a dýmu (Laini Taylor) 100%
Dětské zoubky (Zoje Stage) 96%
Dny krve a hvězdného třpytu (Laini Taylor) 100%

E

F

G


H

Historie včel (Maja Lunde) 95%
Hlídači (Neil Spring) 74%
Hluboký hrob (Camilla & Viveca Sten) 80%
Hořící stránka (Genevieve Cogman) 91%

I

Illuminae (Amie Kaufman, Jay Kristoff) 100%
Impérium času (Daniel Godfrey) 85%

J

Jsem zpět (Brenda Novak) 70%

K

King (T.M. Frazier) 57%
Knihkupkyně (Cynthia Swanson) 100%
Krik nevinných (Roman Kulich) 66%
Krvavý slib (Richelle Mead) VA#4 90%
Kůže plná stínů (Frances Hardinge) 100% NOVINKA!

L

Labyrint: Útěk (James Dashner) 85%
Lidé, kteří mě znali (Kim Hooper) 100%
Loď mezi hvězdami (Beth Revis) 91%

M

Mágia splnu - 1.časť (Katarína Senajová) 76%
Mágia splnu - 2.časť (Katarína Senajová) 80%
Malé černé a devět žen (Jane L. Rosenová) 100%
Maminčin mazánek (Sarah Flint) 80%
Maskované město (Genevieve Cogman) 75%
Metoda 15/33 (Shannon Kirk) 55%
Milenec z temnot (J.R.Ward) 75%
Milion sluncí (Beth Revis) 95%

N

Na dvore z tŕňov a ruží (Sarah J. Maas) 70%
Naivní manželka (Amy Lloyd) 77%
Nechcem počuť tvoj plač (Simona Rošková) 60%
Nejhorší noční můra (Brenda Novak) 90%
Nejúžasnější věc (Maja Lunde) 100%
Nenechám tě odejít (Chevy Stevens) 93%
Neplakej (Mary Kubica) 85%
Neslyšno (Richelle Mead) 90%
Nesmrtelná koruna (Richelle Mead) VěkX2 93%
Neviditelná knihovna (Genevieve Cogman) 90%
Norr, ochraňuj Britániu (Peter Jelínek) 100%
Nové Pompeje (Daniel Godfrey) 80%

O

Ódinovo dítě (Siri Pettersen) 76%
Ochránce (G.X. Todd) 99%
Oprawme se (Stanislav Skřička) 90%

P

Papíroví duchové (Julia Heaberlin) 76%
Pět (Ursula Poznanski) 76%
Piate evanjelium (Ian Caldwell) 50%
Plíseň (Siri Pettersen) 77%
Poslední číslo (Hayley Barker) 90% NOVINKA!
Poslední dívka (Riley Sager) 70%
Poslední oběť (Richelle Mead) VA#6 90%
Poslední pes na zemi (Adrian J. Walker) 34%
Poslední začátek (Lauren James) 75%
Posolstvo (Emily D. Beňová) 50%
Potomkovia bohov (Vita Jamborová) 75%
Pozývam ťa na večeru (Jana Benková) 70%
Prekliata (Ružena Scherhauferová) 25%
Primadona (Zdenka Matejová) 10%
První konec (Lauren James) 70%
První život (Gena Showalter) 100%
Příšerné tchyně (Jansson Anna) 60%
Pýcha a předsudek (Jane Austenová) 100%

Q


R

Rande naslepo (Saliya Kahawette) 33%
Remade (Alex Scarrow) 99%
Rolling Stones (Terry O'Neill, Gered Mankowitz) 80%

S

Se záští (Eileen Cook) 92%
Síla (Siri Pettersen) 100%
Slyším tě všude (Connie Willisová) 100%
Snílek Neznámý (Laini Taylor) 99%
Sny vo vetre (Erika Jarkovská) 95%
Spoločníčka (Jana Benková) 20%
Spoutáni magií (Richelle Mead) VA#5
Stínem políbená (Richelle Mead) VA#3 80%
Strážce ztracených měst (Shannon Messenger) 100%
Stretneme sa na svadbe (Natalie Liu) 70%
Strom lží (Frances Hardinge) 93%

Š

Šachovnice bohů (Richelle Mead) VěkX1 70%
Šepotání (A.G. Howard) 65%

T

Tiene bieleho orgovánu (Zuzana Široká) 77%
Touhy (Táňa Keleová-Vasilková) 71%
Tři přání (Liane Moriarty) 100%
Třpytící se město (Lenka Bandurová) 100%
TY vyber, kdo přežije (Stephan R. Meier) 50%

U

Utěšitelky (Ruth Hallo) 100%

V

V tieni Zeme (Roland Oravský) 95%
Vampýrská akademie (Richelle Mead) 70%
Vegetariánka (Han Kang) 97%
Všechny barvy Země (Beth Revis) 99%
Vzestup raketových dívek (Nathalia Holt) 59%

W

X

Y


Z

Zárezy smrti (Veronica Roth) 80%
Zimní lidé (Jennifer McMahon) 100%
Zrcátko (Karl Olsberg) 77%

Seznam knih a komiksů PODLE HODNOCENÍ

31. července 2017 v 18:09 | Deni |  RECENZE

Seznam knih a komiksů PODLE HODNOCENÍ

Tento žebříček je seřazený podle mého procentuálního hodnocení. Obsahuje jak klasické knížky (fialová) a komiksy (nachová). Recenze zveřejněné nedávno jsou označeny nápisem "NOVINKA!". Stačí kliknout na název a budete okamžitě přesměrování na recenzi. ;)


PĚT HVĚZDIČEK: (81-100%)
100% Pýcha a předsudek (Jane Austenová)
100% První život (Gena Showalter)
100% Zimní lidé (Jennifer McMahon)
100% Norr, ochraňuj Britániu (Peter Jelínek)
100% Dcera kostí a dýmu (Laini Taylor)
100% Dny krve a hvězdného třpytu (Laini Taylor)
100% Kůže plná stínů (Frances Hardinge) NOVINKA!
100% Utěšitelky (Ruth Hallo)
100% Síla (Siri Pettersen)
100% Illuminae (Amie Kaufman, Jay Kristoff)
100% Malé černé a devět žen (Jane L. Rosen)
100% Blízko obzoru (Jessica Koch)
100% Slyším tě všude (Connie Willisová)
100% Třpytící se město (Lenka Bandurová)
100% Tři přání (Liane Moriarty)
100% Lidé, kteří mě znali (Kim Hooper)
100% Strážce ztracených měst (Shannon Messenger)
100% Nejúžasnější věc (Maja Lunde)

99% Bon Jovi (Bryan Reesman)
99% Remade (Alex Scarrow)
99% Všechny barvy Země (Beth Revis)
99% Ochránce (G.X.Todd)
99% Snílek Neznámý (Laini Taylor)
97% Vegetariánka (Han Kang)
96% Dětské zoubky (Zoje Stage)

95% Milion sluncí (Beth Revis)
95% V tieni Zeme (Roland Oravský)
95% Rocket #1: Chlupatý a nebezpečný
95% Historie včel (Maja Lunde)
95% Sny vo vetre (Erika Jarkovská)

93% VěkX2: Nesmrtelná koruna (Richelle Mead)
93% Strom lží (Frances Hardinge)
93% Nenechám tě odejít (Chevy Stevens)
92% Se záští (Eileen Cook)
91% Loď mezi hvězdami (Beth Revis)
91% Hořící stránka (Genevieve Cogman)

90% Nejhorší noční můra (Brenda Novak)
90% Neviditelná knihovna (Genevieve Cogman)
90% Neslyšno (Richelle Mead)
90% VA4: Krvavý slib (Richelle Mead)
90% VA5: Spoutáni magií (Richelle Mead)
90% VA6: Poslední oběť (Richelle Mead)
90% Poslední číslo (Hayley Barker) NOVINKA!
90% Oprawme se (Stanislav Skřička)
90% Strážci galaxie #1: Kosmičtí Avengers

85% Neplakej (Mary Kubica)
85% Labyrint: Útěk (James Dashner) NOVINKA!

ČTYŘI HVĚZDIČKY: (61-80%)
80% Nové Pompeje (Daniel Godfrey)
80% Zárezy smrti (Veronica Roth)
80% Hluboký hrob(Camilla & Viveca Sten)
80% Maminčin mazánek (Sarah Flint)
80% Knihkupkyně (Cynthia Swanson)
80% Bábovky (Radka Třeštíková)
80% Anna a Šarlota (Mária Blšáková)
80% Rolling Stones (Terry O'Neill, Gered Mankowitz)
80% VA3: Stínem políbená (Richelle Mead)
80% Mágia splnu - 2.časť (Katarína Senajová)

77% Tiene bieleho orgovánu (Zuzana Široká)
77% Naivní manželka (Amy Lloyd)
77% Plíseň (Siri Pettersen)
77% Zrcátko (Karl Olsberg)

76% Ódinovo dítě (Siri Pettersen)
76% Papíroví duchové (Julia Heaberlin)
76% Pět (Ursula Poznanski)
76% Mágia splnu - 1.časť (Katarína Senajová)

75% Milenec z temnot (J.R.Ward)
75% Poslední začátek (Lauren James)
75% Maskované město (Cogman Genevieve)
75% Potomkovia bohov (Vita Jamborová)

74% Hlídači (Neil Spring)
73% Impérium času (Daniel Godfrey)
71% Blackout (Marc Elsberg)
71% Touhy (Táňa Keleová-Vasilková)
71% Čarodějovy hodiny (John Bellairs)

70% Jsem zpět (Brenda Novak)
70% První konec (Lauren James)
70% VA1: Vampýrská akademie (Richelle Mead)
70% VěkX1: Šachovnice bohů (Richelle Mead)
70% Na dvore z tŕňov a ruží (Sarah J. Maas)
70% Stretneme sa na svadbe (Natalie Liu)
70% Pozývam ťa na večeru (Jana Benková)
70% Poslední dívka (Riley Sager)

67% Šepotání (A.G. Howard)
66% Krik nevinných (Roman Kulich)

TŘI HVĚZDIČKY: (41-60%)
60% Nechcem počuť tvoj plač (Simona Rošková)
60% Příšerné tchyně (Jansson Anna)
59% Vzestup raketových dívek (Nathalia Holt)
57% King (T.M. Frazier)
55% Metoda 15/33 (Shannon Kirk)
50% Záleskautky #1: Střez se svaté kočičky
50% Posolstvo (Emily D. Beňová)
50% TY vyber, kdo přežije (Stephan R. Meier)
50% Piate evanjelium (Ian Caldwell)

DVĚ HVĚZDIČKY: (21-40%)
35% Hobit: komiks (J.R.R. Tolkien, David Wenzel)
34% Poslední pes na zemi (Adrian J. Walker)
33% Rande naslepo (Saliya Kahawette)
25% Prekliata(Ružena Scherhauferová)
25% Blafuj ako celebrita (Jana Benková)

JEDNA HVĚZDIČKA: (0-20%)
20% Čarodějnice: Salem, 1692 (Stacy Schiff)
20% Spoločníčka (Jana Benková)
10% Primadona (Zdenka Matejová)

Rozbalovačka č.4 (Knižní klub + recenzáček)

30. července 2017 v 21:11 | Deni |  ROZBALOVAČKA

Jednu rozbalovačku jsem zveřejnila minulý měsíc, ale opět mi dorazil balíček s několika moc pěknými kousky, které bych vám ráda ukázala. :) Proč vlastně fotím rozbalovačky? Vím, že někteří knihomolové tento typ článků nemusí, ale já je čtu i tvořím moc ráda. Některé knížky si totiž kupuju jen jako investici do budoucna, abych je jednou (až za sto let nebudu mít co číst) mohla vytáhnout z knihovničky. V nejbližší době je ale otevřít neplánuju, přestože jsou třeba graficky dost pěkné nebo zajímavé. Proto vám je alespoň vyfotím a ukážu vám některé ilustrace. Třeba i to někoho motivuje ke koupi, tak proč ne. ;) Jdem na to?


Po otevření balíčku a shrnutí papírové vycpávky na nás vykouknou první dvě krasavice. Knižní klub mě opět zlákal super slevama, takže jsem si objednala 7 kousků, z nichž mi ale dorazilo pouze 6. Ale o tom se rozkecám ještě později. Teď se koukněme na to, co je ještě v krabici...


První dvě knížky jsem dala stranou, tak můžeme vidět další tři nové úlovky. Pod modrými "Sny" je ještě jedna knížka od Barbary Woodové, kterou jsem objednala pro mamku. Sny jsou vlastně jedinou knížkou, kterou jsem si objednala za plnou cenu. Poslední výročí je sice taky novinka, ale měla jsem ji levnější kvůli VIP členství. Od Liane Moriarty jsem už četla dvě knížky: Manželovo tajemství a Tři přání. Obě se mi ohromně líbily a věřím, že ani s touto autorčinou novinkou nešlápnu vedle, přestože jsem četla pár lehce negativních ohlasů.


Dalším úlovkem je Ve stínu černých ptáků od Cat Wintersové. Jedna z mých oblíbených booktuberek (Ohana) tuto hororovou duchařinu zmiňovala ve svém videu. Říkala, že z ní byla opravdu nadšená, takže jsem si ji hned přidala do seznamu "must-have". Když jsem pak knížku objevila ve výprodeji Knižního klubu, neváhala jsem ani vteřinku a přidala si ji do košíku. Po rychlém prolistování jsem si všimla lehce děsivých fotek, které určitě dokážou při čtení navodit tu správnou ponurou atmosféru. ;) Těším se, až se k ní dostanu.


Děsivá je i další knížka Mysterium Tremendum. Příběh má být inspirován obrazem muže, kterého stahují z kůže. Samotný autor si po dopsání svého díla ořezal kůži ze zad a boků, aby do ní knihu svázal. No fuj... Okamžitě mě napadlo, jestli mu to za to opravdu stálo. Vážně byl přesvědčený, že jde o natolik cenné dílo, že byl ochotný takovou hrůzu dobrovolně podstoupit? :/ Láká mě zjistit, co se v knížce skrývá.


Jinak dle komentářů na Databázi knih mělo Mysterium Tremendum obrovskou nepřehlédnutelnou reklamní kampaň, která tvořila polovinou úspěchu prodeje. Mně se ale poprask kolem knížky úplně vyhnul a žádnou reklamu jsem nezaregistrovala. Takhle s odstupem ale můžu říct, že i samotná grafická úprava obálky dokáže zaujmout. Stříbrné písmo v kombinaci s napodobeninou kůže? Zajímavé.


Posvátné místo jsem objednala pro mamku, protože má ráda knížky od Barbary Woodové. Bylo za super cenu a na Databázi má celkem dobré hodnocení, tak proč ne. Snad se bude líbit. :) Jen ta ošklivá červená stužka na horní straně obalu kazí dobrý dojem... No co už. Další dva přírůstky mají obálky pro změnu parádní.První se koukněme na modro-zlatou krasavici Sny a jak jim rozumět. Tady zaslouží grafici obrovskou pochvalu, i když kvůli vzhledu jsem si knížku samozřejmě nekupovala. Jde o moje první seznámení s nakladatelstvím Pragma. Knížka je opravdu tenounká, ale po prolistování online ukázky jsem věděla, že ji prostě musím mít! Sny mě vždy zajímaly. Mám doma pořádně macatý snář s pozlacenými stránkami, a přestože ve výklad snů moc nevěřím, ráda o různých teoriích čtu. Stase Michaelsová se navíc zaměřuje hlavně na vědecké studie a psychologická pozorování, nebude to teda úplná fantasy. :D

Víte například, že když je člověk náměsíčný, tak nemůže snít? "Častým omylem je, že náměsíční chodí proto, že se jim něco zdá. Není to pravda. Ve snu se vaše ruce a nohy nehýbají, takže sny nemůžete fyzicky přehrávat. Lidé, kteří ve spánku chodí, nesní..." (s.16)


Poslední knížkou, která mi v balíčku dorazila byla pohádka Goth Girl and the Fete Worse Than Death. Český překlad vydal Knižní klub pod názvem "Ada a hrůzostrašná slavnost" a jde o druhý díl v sérii. Spisovatel Chris Riddell je u nás známý svou nekonečnou fantazií zejména díky sérii o Otolíně (Otolína a žlutá kočka, Otolína ve škole). Příběhy jsou vždy trošku bláznivé, možná někdy kapičku děsivé, ale hlavně vtipné a dokonale propracované. Velkým tahačem je i grafika dílek, což je vidět jak u Otolíny, tak i u Ady. Mrkněte na některé z mnoha krásných ilustrací:Knížku jsem si nekoupila v angličtině proto, že bych toužila zrovna po této jazykové alternativě. Přihodila jsem ji do košíku kvůli neuvěřitlené ceně 59,-Kč a až později (když jsem zjistila, jaká parádní knížka to je) jsem začala slídit po českých překladech. Zatím jsem si rychlým pohledem přeložila první stránku a nevím, no... Moje angličtina není nejdokonalejší a tohle je zrovna tvorba založená na různých slovních obratech a spojeních nespojitelného. Asi se budu muset hodně soustředit. :D Každopádně i kdyby mi měla jen stát v knihovničce, tak ta investice stojí za to! Tento díl má červenou ořízku, která se na světle leskne a předsádka je černá se stříbrnými lebkami. Na úplném konci je navíc kapsička s malinkatým bonusem: knížečkou s komiksem. Paráda!


Tak a poslední pohled na obsah balíčku a všechny knížky pěkně pohromadě. Jak už jsem zmínila, mělo jich být 7, ale přišlo jen 6. Knižní klub mě skrz mail informoval, že onu chybějící knížku dodavatel zatím nemá na skladě. Jenže to psali už dávno. Na můj následný dotaz odpověděli, že bude knížka naskladněna do 6 dní. To mi psali před 11 dny. :D
A kvůli které knížce je takový poprask? Adult version Insurgent, což je vlastně dospělácká anglická verze Rezistence. V češtině tenhle bonbónek pro fanoušky nemáme, a já jsem vážně zvědavá na tu vystřihnutou "dospěláckou" scénu. Kdo by nebyl, že? Ach, Čtyřko!  Tak snad se nakonec dočkám...

ANOTACE (z Knižního klubu):

Poslední výročí (Liane Moriarty)
Sophii táhne na čtyřicet, a ačkoliv je taková optimistka, že podle své kamarádky Claire nevidí sklenici zpola, ale úplně plnou, už i ji začínají trochu znervózňovat biologické hodiny a nová známost je přitom v nedohlednu. Neudělala chybu, když tak lehkovážně pustila k vodě Thomase, nejhodnějšího muže, jakého kdy poznala? Sophie začíná mít pocit, že její život uvízl na mrtvém bodě, když jednoho dne zjistí, že jí Thomasova mazaná prateta z Ostrova počmáraných blahovičníků ve své závěti odkázala něco tak nečekaného, že tím Sophii jako pohádková kmotřička obrátí život úplně naruby.
Grace je krásná ledová královna a má všechno, o čem kdy snila: manžela, který ji miluje, a čerstvě narozeného syna. Jak se s tím ale vypořádá, když vidí, jak se Sophie na oba toužebně dívá?
Veronice se v životě nic nedaří a na všechny má dopal. Nejvíc na pratetu Connii za to, že umřela a že do své závěti zahrnula zrovna Sophii! Veronika je odhodlaná závěť napadnout a hnát celou "kauzu" až před nejvyšší soud. A taky vyřešit záhadu Ostrova počmáraných blahovičníků a napsat o tom knihu!

Ve stínu černých ptáků (Cat Winters)
V roce 1918 si v kalifornském San Diegu vybírají svou daň smrtící chřipka a první světová válka. Šestnáctiletá Mary Shelley Blacková, pojmenovaná po slavné autorce románu o Frankensteinovi, dívka s přírodovědným nadáním, která se ocitla bez rodičů, odjíždí ke své tetě z Portlandu v Oregonu do San Diega. Zděšeně sleduje, jak se zde zoufalí pozůstalí hrnou na seance a k fotografům duchů, kde hledají útěchu. Jedním z takových fotografů je i bratr jejího milého Stephena Emberse Julius, jehož Mary Shelley považuje za podvodníka.
Po Stephenově smrti na válečné frontě ve Francii se Mary Shelley vystaví v bouři bleskům, je zasažena a nakrátko umírá. Když se vrátí mezi živé, má zvláštní schopnost - cítit chuť emocí. Stephenův duch se k ní v noci vrací a prosí ji o pomoc - nemůže odpočívat v pokoji, protože ho mučí tajemní obrovští černí ptáci. Uvěří Mary Shelley v existenci duchů? A podaří se jí odhalit důvod Stephenova utrpení a pomoci mu?

Mysterium Tremendum (Sebastian Rainer)
Nový objev českého undergroundu 70. let! Příběh se odehrává v 70. letech v Beskydech. Mladý výtvarník způsobí autonehodu, která ničivě dopadá na obyvatele vesnice i umělcovu psychiku. Inspirace a posedlost Tizianovým obrazem Apollón a Marsyás. Upozorňujeme, že celý příběh je tak brutální a syrový, jako byl sám autor. Proto jej nelze doporučit čtenářům se slabší povahou!

Sny a jak jim rozumět (Stase Michaels)
Když se nám něco zdálo, obvykle se zajímáme hlavně o to, jaký to pro nás může mít význam. Jen málokdo si položí otázku, co vlastně sen je. Mystikové považují sny za "zprávy duše" a podle Freuda jde o "pozůstatky dne", tedy toho, co zbylo z denních starostí. Psycholožka Stase Michaelsová se dlouhá léta zabývá analýzou snů a ví, že sny jsou především spolehlivým zdrojem poznání sebe sama. Dokáže vysvětlit takzvané noční můry nebo třeba sny o přátelích či rodině. Zná také techniky, jak můžeme se sny pracovat, a to je obzvlášť lákavé - nezapomínejme, že mnohé sny si lze splnit!

Goth Girl and the Fete Worse Than Death (Chris Riddel) 2.díl
Preperations are under way for the Full-Moon Fete and the Great Ghastly-Gorm Bake Off. Celebrity cooks are arriving at the hall for the big event, and as usual Maltravers is acting suspiciously. On top of all this, Ada's elusive lady's made Marylebone has a surprising secret, and everyone seems to have forgotten Ada's birthday!

Posvátné místo (Barbara Woodová)
V okrajové luxusní čtvrti v Los Angeles dojde k unikátnímu objevu jeskyně s nástěnnou malbou starou tisíce let a hrobem ženy - příslušnice dávno zaniklého indiánského kmene. Archeoložka Erica, která v obrazci na stěně pozná výjev, jenž jí už od dětství vstupuje do snů, se nadšeně pouští do výzkumu posvátného místa a postupně odhaluje nejen neznámé dílky z mozaiky historie lidstva, ale i své vlastní rodové kořeny. Spolu s tím se u ní vynoří dříve netušená schopnost citu, kterému se doposud záměrně bránila vinou toho, že utrpěla v dětství vážnou frustraci, neboť ji jako odložené dítě vychovávali různí lhostejní pěstouni. Podobnou proměnou jako Erica prochází i advokát Jared, její profesní nepřítel, jenž se po smrti své indiánské ženy uzavřel do sebe a trýznil se nesmyslným pocitem viny.

Další balík (fotka s nadpisem)


Krom objednávky z Knižního klubu mi přišly ještě tři obálky, na které jsem se dlooouhé dva týdny načekala. Byla jsem na prázdninách v zahraničí a pošťačka mi proto zásilky nechávala v práci. Věděla jsem, co mě doma čeká, ale nemohla jsem si to rozbalit! O to víc jsem se ale na to trhání obalu a rozervávání obálek těšila! :D Vrhněme se teda na první balíček - ten s oranžovou lepící páskou...


Na fb se účastním knižní fotovýzvy #kniholeto, kterou vytvořila Narciska z kanálu Hnízdo zvrhlé Narcisky. Pokud se chcete podívat na moje výtvory (nad kterými jsem se mnohdy pěkně zapotila, jsem totiž šílený pedant na detaily a zvládnu upravovat jednu malou drobnůstku i půl hodiny), album najdete TADY. No ale zpět k rozbalování... Na téma "výlet do Anglie" jsem doma našla jen jednu vhodnou knížku. Vzpomněla jsem si ale na řadu Děsivých dějin, kterou jsem jako malá zbožňovala. Tak jsem si na Databázi knih dva kousky objednala.


Jde o tituly Ohavný Londýn a speciál Anglie, obě od nadaného spisovatele a historika Terryho Dearyho. Obě obsahují hromadu krvavých, neuvěřitelných, ale i zábavných informací o britském národu. Stránky navíc zdobí vtipné ilustrace. Nevěřím, že by existoval čtenář, který by Děsivé dějiny neznal, tak tu o nich nebudu víc vykecávat, jen ještě přidám pár fotek obsahu:


ANOTACE:

Děsivé dějiny: Ohavný Londýn (Terry Deary)
Kniha Ohavný Londýn uvádí na pravou míru vše, co jste kdy četli o hlavním městě Velké Británie, ať už se jedná o dobu prohnilých římských vládců, morem prolezlých rolníků či jiných ctihodných obyvatel. Dozvíte se například: co způsobilo roku 1858 ve městě velký smrad, proč se lidé obávali létajících popelářů, co všechno je možné sníst k svačině. Vydejte se s námi do podzemí objevovat hnilobnou minulost Londýna, udělejte si výlet na strašidelný Tower a pak se vykoupejte v Temži, největším londýnském záchodě. Poznejte také deset nejhorších způsobů, jak se živit ve městě, a objevte ten nejodpornější způsob, jak zemřít. A hlavně nezapomeňte: Dějiny nikdy nebyly tak děsivé!

Děsivé dějiny: Anglie (Terry Deary)
Děsivé dějiny tentokrát odhalují pravdu o povstáních, vzpourách a nepokojích, které pomáhaly utvářet dnešní Anglii. A můžete si být jistí, že vám z toho bude pěkně nanic, ať už budete číst o krutých Keltech, nebo o příšerném 20. století. V této knize najdete úplně všechny obory, v kterých se Angličané zvlášť vyznamenali - od morových epidemií přes požár celého města až po občanskou válku či od rostbífu přes rybu s hranolky až po čaj s mlékem. Přečtěte si o mizerných středověkých vládcích, objevte deset způsobů, jak se zabít ve viktoriánském uhelném dole, a poznejte smutnou pravdu o rytíři, kterého všichni Angličané považují za svatého patrona své země.


Potom jsem se vrhla na jednu z větších obálek. Byla na ní nálepka Albatros Media, takže jsem hned věděla, co mě v ní čeká. I tak jsem se ale těšila, až obálku konečně rozlepím a knížku z ní vysvobodím. Z fotky už poznáte, že se jedná o kouzelnou pohádkovou novinku Kráska a zvíře: Zakletá v knize. Vyhrála jsem ji komentářem ve fb soutěži na stránkách Humbooku, které totálně zbožňuju. Nejen, že vyhlašují skvělé soutěže, ale taky zveřejňují nové účastníky festivalu, na který se stoprocentně chystám. Nejnovějším potvrzeným hostem je Ladislav Zibura, jehož autogram samozřejmě nutně potřebuju! :) Těšíte se taky tolik, co já?

ANOTACE (z Albatros Media):

Kráska a Zvíře: Zakletá v knize (Jennifer Donnelly)
Vysněný svět nemusí být takový, jaký se navenek zdá. V knihovně zvířete se skrývá velice tajemná kniha. Belle ji objeví a navštíví jejím prostřednictvím úžasný nový svět. Ale je v tomto světě všechno tak, jak se zdá? A dokáže z něj Belle zase najít cestu domů? Nebo ji příběh pohltí a už nikdy nepustí?


Poslední obálka v sobě schovávala jeden z mnou nejočekávanějších recenzáčků tohoto roku. Nemůžu říct, že jde o ten nejoriginálnější námět - opět tu máme lehce apokalyptický scénář, kdy něco přestane fungovat. Po vyhasínajících sluncích, padajících asteroidech, rozžhavujícímu se zemském jádru či vypouštění různých smrtících virů tu máme vizi světa bez elektřiny. Někomu to možná nepřipadá jako nejhorší možný scénář, ale podle mě má ohromný potenciál. Zaseknout se ve výtahu je hrozné, ale co když ztvrdnete v podzemním metru, které bez proudu nefunguje, ani nesvítí? Příšerná představa. Rozhodně se vrhnu na čtení co nejdřív! A vzhledem k prodejním úspěchům v zahraničí věřím, že se mi prostě musí líbit. :D

(Jinak součástí balíčku byl i dopis pro recenzenty, který mi udělal radost. Obsahuje několik zajímavých informací o knize i autorovi Marcu Elsbergovi. Takový průvodní dopis by mohli přidat ke každému recenzáčku. Chválím skvělý nápad a dávám palec nahoru.)

ANOTACE (ze stránek Omegy):

Blackout (Marc Elsberg)
Thriller o kolapsu evropských dodávek elektrické energie. Otřesný, ale realistický scénář... Jednoho chladného únorového dne zhasnou světla v Itálii. A nejen tady. Všude v Evropě se hroutí elektrická síť, přestanou fungovat výtahy, metra uváznou v tunelech... Italský bývalý hacker a programátor Piero Manzano věří, že ví, kdo je za to zodpovědný, a tak se to snaží sdělit odpovědným orgánům. Ale nikdo mu nevěří. Manzano má proti sobě mazaného a neviditelného soupeře a je z něj lovná zvěř. Mezitím se situace v ulicích stává stále více dramatičtější. Zdá se, že v Evropě nic nefunguje. Několik evropských jaderných elektráren je v kritickém stavu a ohrožují životy milionů lidí. Závod s časem začíná. Závod, který lze jen stěží vyhrát.


Tak ještě poslední společná fotka všech čtyř krasavic pohromadě. Určitě mám co číst. Přišlo mi hodně knížek, na které jsem se vážně těšila, takže bych je ráda otevřela co nejdřív. Ale je léto, sluníčka hodně a času pořád málo, takže uvidíme, na které si nakonec zvládnu najít čas. Minimálně můžete čekat recenzi na Blackout a pak ještě na novinku od Metafory: Slyším tě všude. Ta mi přišla mailem, takže ji na žádné fotce neuvidíte. Už jsem za polovinou a je to BOMBA!

Napište mi, jaké nové přírůstky jste si pořídili vy a jestli vás zaujaly některé moje. Zajímáte se o výklad snů? Věříte tomu, že mají nějaký skrytý význam nebo jste skeptici? Já jsem asi něco mezi... Nevěřím snářům, ale věřím, že lidský mozek ví, proč nám ve spánku promítá určité věci. Taky jste v dětství závislačili na Děsivých dějinách? Za každý komentář moc děkuju. :)


Shrnutí ČERVEN (06/2017)

16. července 2017 v 0:11 | Deni |  SHRNUTÍ MĚSÍCE

Shrnutí ČERVEN (06/2017)

Minulý měsíc jsem kvůli záverečným zkouškám neměla moc času nejen na psaní recenzí, ale ani na čtení. To mi ale nezabránilo nakupovat, takže se v přírůstcích máte opravdu na co těšit... ;) S přečtenými knížkami to už taková sláva nebude, ale snad se o prázdninách polepším a přelouskám toho trošku víc. Zatím spolu ale koukneme na nové obyvatele mojí knihovničky...

Koupené knihy: (14)

1) Anita Blake 1: Provinilé slasti (Laurell K. Hamilton)
2) Monument 14: Nebe v plamenech (Emmy Laybourne)
3) Milionář z chatrče (Vikas Swarup)
4) Jak nechutně zbohatnout v rozvojové Asii (Mohsin Hamid)
5) Jádro slunce (Johanna Sinsalo)
6) Snuff (Chuck Palahniuk)
7) Fantastická zvířata (J.K. Rowling)
8) Podivná knihovna (Haruki Murakami)
9) Spánek (Haruki Murakami)
10) PP3: Indigové kouzlo (Richelle Mead)
11) Divergence (Veronica Roth)
12) Hanger games 1: Aréna smrti (Suzanne Collins)
13) Oskar a měsíční kočky (L.G. Rymond)
14) Deníček moderního fotra (Dominik Landsman)


První tři úlovky jsem objednala přes internetové knihkupectví Arara.cz už před měsícem, jenže některé kousky neměli na skladě a já si proto musela na balíček trochu počkat. Nevadí - hlavně, že už mám knížky doma. :) Základem mojí objednávky byl první díl Anity Blake: Provinilé slasti. Když jsem nedávno dočetla novelku Flirt (18. díl), tolik se mi líbila, že jsem prostě musela začít skupovat celou sérii. Tak teď mám první a osmnáctý díl. Šestnáct zbývá. :D Další dvě knížky jsem do balíčku přihodila kvůli super slevám. Druhý díl Monumentu 14: Nebe v plamenech mi chybí do série (ještě musím sehnat první díl) a Milionář z chatrče mě zaujal hlavně svou neuvěřitelnou cenou - no neberte to za dvacku... :D


Zbylých 8 knížek jsem si objednala ve dvou várkách z Knižního klubu. Po přečtení Vegetariánky jsem se přestala bát edice "Světová knihovna Odeon" a objednala si další kousky. Většinou mě zaujaly anotacemi, ale rozhodně i cena byla lákavá. Jak nechutně zbohatnout v rozvojové Asii mi padlo do oka nádhernou obálkou s rybičkami. Jádro Slunce od finské autorky Johanny Sinisalo se mi bude hodit do letošní výzvy na Databázi knih jako "kniha od severského autora". A Snuff byla vlastně jedinou Odeonkou, kterou jsem koupila za plnou cenu. Chtěla jsem však vyzkoušet něco od všemi vychvalovaného spisovatele Chucka Palahniuka a příběh ženy, která se chce usexovat k smrti mě doopravdy zaujal.


Podivná knihovna a Spánek jsou dvě ze tří vydaných ilustrovaných Odeonek od mistrovského spisovatele Haruki Murakamiho. Stejně jako u Palahniuka, tak i u Murakamiho si už dlouho chci přečíst něco z jeho tvorby. Navíc zbožňuju knížky krásné i na pohled, a to tato ilustrovaná edice rozhodně je. O ilustrace se postarala umělkyně Kat Menchik. Po zběžném prolistování můžu říct, že se investice do těchto knížek rozhodně oplatí. Jsou naprosto dokonalé. Třetí vydanou knížkou tohoto typu je Útok na pekárnu, kterou si brzy taky pořídím a čtvrtá vyjde dle edičního plánu Odeonu v říjnu 2017 a bude se jmenovat Birthday girl. Pokud vás zajímá barevné spektrum ilustrací, tak půjde o červeno-oranžovo-růžové kresby. Drobnou ukázku najdete například na zahraničních stránkách literatur blatt.
I příručka Fantastická zvířata a kde je najít od Mloka Scamandera alias Rowlingové obsahuje zajímavé obrázky. Oproti starému vydání navíc obsahuje i předmluvu Mloka Scamandera a nějaké doteď nezveřejněné příšerky. Doma už mám staré vydání Bajek Barda Beedleho, takže jsem si pořídila i tuto "učebnici z bradavické knihovny". Famfrpál mě nebavil, takže ten si kupovat neplánuju. Jediná věc mě trošku nemile překvapila, a to velikost knížky. Původní Bajky jsou zhruba stejně vysoké jako původní série Harryho Pottera, jenže ta nová Fantastická zvířata jsou o kousek vyšší, takže je nemůžu narvat do poličky na stojato. Nechápu, proč nemohl zůstat stejný rozměr. Ach jo. :/


Snažím se zkompletovat sérii Pokrevních pout od Richelle Mead, je to totiž jedna z mých nejoblíbenějších spisovatelek a já bych chtěla mít úplně všechno, co v češtině (nebo slovenštině) vyšlo. První díl PP ještě nemám, ale mám druhý a teď i třetí: Indigové kouzlo. Krom toho mám ještě Rubínový kruh, takže ještě musím sehnat 3 díly, abych mohla začít číst. ;) Snad je brzo seženu. Krom toho jsem se rozhodla v létě přečíst dvě legendy, které zná snad každý knihomol: Divergenci a Hunger games. Objednala jsem si proto první díl Divergence a taky první díl HG: Aréna smrti. Jsem rozhodnutá začít Veronicou Rothovou, protože po zkouknutí filmové adaptace prostě nemůžu jinak... Těším se!


Oskar a měsíční kočky je knížka pro děti. Všimla jsem si jí jen náhodou, protože byla ve slevě, ale neváhala jsem ani vteřinu a už jsem ji házela do košíku. Jestli mě už nějakou dobu sledujete, tak víte, že totálně miluju kočičky. A tak krásnou ilustrovanou knížku prostě nedokážu odmítnout. :D Deníček moderního fotra jsem si chtěla přečíst už dávno, tak jsem ho taky přidala k objednávce. Ale moje nadšení z Oskara asi nepřekoná, protože nad těmi obrázky se úplně rozplývám. Schválně vám sem jednu vzorovou hodím. Jestli chcete víc fotek ilustrací (ze všech výše zmíněných knížek), stačí kliknout na obrázek a přesměruje vás to na Rozbalovačku. Tam jsem zdokumentovala úplně všechno, co se dalo. ;)

Recenzní výtisky: (2)

1) Hlídači (Neil Spring)
2) Lord John a důvěrná záležitost (Diana Gabaldon)


V červnu mi přišly dva recenzáčky a za oba děkuju skvělému nakladatelství Omega. První mi domů dorazil špionážní sci-fi thriller Hlídači. Původně jsem si o ně žádala kvůli ufonům - já totiž ráda čtu o mimozemšťanech - tato knížka mi ale nabídla mnohem víc, než jsem od ní původně očekávala. Více se rozepíšu v "přečtených".


Druhým recenzáčkem je Lord John a důvěrná záležitost, což je první díl historické detektivní série o Lordu Johnu Greyovi. Zaujala mě anotace a vzhled knížky. Navíc to bylo mé první seznámení s tvorbou spisovatelské hvězdy Diany Gabaldon. Co myslíte... líbila se mi? :)

Přečteno v červnu: (4)

1) Vegetariánka (Han Kang) .....208 stran
2) Poslední začátek (Lauren James) .....343 stran
3) Hlídači (Neil Spring) .....408 stran
4) Lord John a důvěrná záležitost (Diana Gabaldon) .....240 stran
Celkem: 4 knížky / 1199 stran


Čtecí plány jsem plnila zhruba tak, jak jsem si i minulý měsíc předsevzala. Moc jsem toho nepřečetla, ale s tím jsem vzhledem ke škole jaksi počítala. :) Na konci května mi dorazil recenzáček od Megaknih, který jsem si sama vybrala. Šlo o Vegetariánku od korejské spisovatelky Han Kang. Do čtení jsem se pustila s nadšením a ani po dočtení mé nadšení nevyprchalo. Sice jsem vůbec neodhadla směr, kterým se bude příběh hlavní hrdinky Jonghje odvíjet, přesto jsem o jejím životě četla ráda. Nešlo jen o to, že se mi líbil děj jako takový, líbilo se mi i samotné čtení. Stránky krásně plynuly a text na mě působil doslova kouzelně. Nemůžu si pomoct, ale tuhle knížku miluju. Plánuju ji číst znovu a nepochybuju, že se objeví i v mém žebříčku nej knížek za tento rok. :) Celou recenzi najdete ZDE.
Potom jsem se vrhla na Poslední začátek, což je vlastně jediná červnová knížka, kterou jsem neměla na recenzi. I tak jsem ale své dojmy sepsala a najdete je ZDE, v recenzi na celou duologii První konec. Oba díly napsala britská autorka Lauren James a mě se moc líbily. Sice jsem je ohodnotila jen čtyřmi hvězdičkami, ale i tak sérii doporučuju. Je čtivě napsaná, obsahuje mnohá zajímavá historická fakta a je zároveň zábavná i vtipná. Jedním z mínusů pro mě ale byly vztahy, které mi u obou dílů přišly lehce nedotažené a vadilo mi přílišné vyhýbání se sexuálním scénám. Holka přece neotěhotní jen z toho, že klukovi vyhrne tričko, no ne? :D
Na Hlídače jsem se moc těšila. Neil Spring má u nás vydanou ještě jednu knížku - Lovci duchů - a já si ji po přečtení Hlídačů rozhodně plánuju sehnat, autorův styl myšlení se mi totiž doopravdy líbí. Oceňuju, že se snaží zkombinovat více žánrů a podle mě se mu to daří výborně. Děj se soustředí na skutečné události v oblasti Broadhavenského trojúhelníku, ty jsou zároveň opepřeny pořádnou dávkou mystiky. Jestli to autor vymyslel dobře, to je na názoru každého čitatele, ale za mě jde o jednu z nejlepších knížek, které Omega letos vydala. Velké překvapení a doporučuji po ní kouknout. ;) Více v recenzi.
Za celkový počet přečtených knížek se sice trošku stydím, ale co nadělám... Čtvrtou (a poslední) přečtenou knížkou je Lord John a důvěrná záležitost. Pustila jsem se do ní jen pár dní před začátkem července. Měla jsem štěstí na dobrou volbu recenzáčků, protože jak již zmíněné dva, tak i Lord John mě hodně bavil. Hlavní hrdina v krátké novelce řeší vraždu kolegy a ještě jednu intimnější záležitost, a to vřídek na choulostivém místě budoucího švagra. Při vyšetřování se čtenář podívá do společnosti londýnských transvestitů, bordelů, ale i honosnějších klubů. Já se tvorbě spisovatelky Diany Gabaldon bezdůvodně vyhýbala a ta mi to teď pořádně nandala. Lord John svou "páničku" dokonale ubránil a ukázal mi, jak velký talent spisovatelka má. Stoprocentně doporučuju a těším se na další díly. Dokonce už koukám i na seriál Cizinka. ;) Recenzi najdete TADY.


ČERVEN ve zkratce: Koupenou knížku měsíce je pro mě těžké vybrat. Největší radost mám asi z ilustrovaných novelek od Haruki Murakamiho. Obě jsou totálně dokonalé, úžasné a nádherné. Jen teď nevím, kterou vybrat za úplnou topku června. Hmmm... Spánek má hezčí přebal s pěknějším písmem, ale využití barev se mi více líbí v ilustracích Podivné knihovny. Nakonec tedy volím Podivnou knihovnu. Grafické zpracování o kapičku převyšuje Spánek, více mě zaujal kontrast černé-hnědé-červené v kombinaci s plastyckým vystupováním hmyzích ornamentů. Ale pozornost si určitě zaslouží oba kousky!


Přečtenou knížkou měsíce je pro mě Vegetariánka od Han Kang. Tento měsíc mě nic nezklamalo. Všechny tři recenzáčky, které jsem v červnu přečetla mě nějak ovlivnily. Hlídači mě motivovali kouknout po předchozí knížce od autora. Lord John a důvěrná záležitost mi pomohl překonat moji bezdůvodnou nepochopitelnou averzi vůči tvorbě Diany Gabaldon a namotivoval mě ke sledování seriálu Cizinka. Je bezva! :) Nejvíc mě ale ovlivnila právě Vegetariánka. Díky ní jsem pochopila, že jsem připravena začít číst i složitější literaturu a jen díky ní mám nyní v knihovničce o pět Odeonek víc. Dodala mi odvahu zkusit něco nového.

Plány na ČERVENEC: Pokud mě sledujete na facebooku, tak jste mohli vidět, že jsem se zapojila do Narcisčiny skvělé letní fotovýzvy. Pro každý den je zadané téma, na které musíte vymyslet knižní zátiší. Já se snažím účastnit každého dnu, na který mám doma nějaké knížky (cirkus byl pro mě fakt problém). Ale proč o tom teď píšu? Úplně prvním tématem byl červencový TBR a tohle je moje hromádka... :)


Rozhodla jsem se dohnat resty s legendama, které musí přečíst každý: v červenci to bude Divergence, v srpnu pak Hunger games. Majstra a Margarétu chci číst kvůli výzvě na Databázi knih, Kočičího hosta v angličtině už plánuju zkusit dlouho, Závist mám od března nedočtenou a série VěkX od Richelle Mead na mě už taky čeká několik měsíců... Možná bych se mohla dostat i k nějakému marveláckému komiksu, uvidíme...

Co budete číst o prázdninách vy? Koupili jste si něco nového do knihovničky a co říkáte na mé nové přírůstky? :) Budu ráda za každý komentář. Užijte si dva měsíce volna, ať už při knížce nebo při moři a uvidíme se u dalšího shrnutí příští měsíc. Snad tentokrát budu mít načteno trošku víc... :D

NHM #19: Valkyrie

8. července 2017 v 10:42 | Deni |  Recenze (rozcestník)
Popravdě jsem myslela, že tenhle komiks zahrnu do přečtených knížek za měsíc červen a ne až za červenec, jenže závěrečné zkoušky a tak... prostě jsem Valkyrii zhruba v první třetine zavřela a už si nenašla čas ji znovu otevřít. Naštěstí mám školu hotovou a začátek léta jsem mohla oslavit dočtením červeného Marveláčku. Sice jsem si prvních pár stránek musela rychle prolistovat, abych se opět ponořila do děje, ale pak jsem se už od knížky neodtrhla do té doby, než jsem ji dočetla.

Nakladatelství: Hachette (CZ)


ANOTACE: ...Poznejte Valkyrii - členku Defenders, Avengers, ale především nejtvrdší bojovnici Asgardu! V Nejmocnějších hrdinech Marvelu se bojovnice Valkyrie vrací na Zemi vytvořit zcela nový, ryze dívčí tým. Fearless Defenders pokračují v odkazu legendárního asgardského Valkyrioru. Společně tyto ženy bojovnice musí zastavit machinace hanebné Caroline le Fay a přemoci její armádu zkažených a zatracených Morových panen!...

Obsahuje komiks: Fearless Defenders č. 1-6 (Morové panny)

Valkyrie je komplikovaná ženská hrdinka s pořádně pomotanou minulostí. Jde o jednu z méně známých postav, která dostala svůj vlastní prostor hlavně kvůli zájmu čtenářů. Její původ zahalený tajemstvím je nám poodhalen v tomto celkem novém komiksu (originál z roku 2013). Můžu vám slíbit, že to bude stát za to!

Příběh začíná incidentem na pašerácké lodi plné děsivých starodávných artefaktů. Misty Knightová -špiónka s robotickou rukou- se na loď vloupá, aby ukradla sošku okřídlené ženy. Nad pašeráky s převahou vítězí, dokud nevytáhnou raketomety. Je přinucena ustoupit, ale sošku si odnese s sebou, aby ji pak mohla doručit kamarádce Annabelle. Mladá archeoložka je věcičkou nadšená. Objeví tajný spínač, po jehož stlačení kamenná žena roztáhne křídla a oživí mrtvé vojáky. Misty se proti ohromné přesile nedaří, naštěstí se jako na zavolání objeví okřídlený kůň s Valkyrií v sedle. Spolu pobijou zombíky, sošku zničí a Val dokonce dostane pořádného hubana od Annabelle. :D To je však jen začátek příběhu. Valkyrie pochopí, že se nějaký padouch pokouší probudit Morové panny a vydá se i se dvěma novými kámoškami na nebezpečnou misi za záchranu světa. Morové panny jsou totiž zhmotněné zlo - nejnadanější ásgardské ženy bojovnice, které na sebe vzali podobu a vlastnosti těch nejhorších děsů (rozklad, mučení, běs a jiné). Aby je Valkyrie dokázala přemoct, musí si najít nové valkýry a zaplnit jimi volná místa valkyrionu. Na pomoc jí příjdou i mnohé slavné superhrdinky: Spiderwoman, Storm, Elektra, Black Widow, She-Hulk, Black cat, Hell cat, Tigra, dokonce i amazonka Hippolyta. Ale aby Morové panny doopravdy porazila, musí se Valkyrie srovnat sama se sebou, svými nedostatky a hlavně svou minulostí. Dokáže to?


Předně musím pochválit povedenou kresbu Willa Slineye, která mi opravdu sedla. Líbí se mi styl, kterým kreslí obličeje a přestože jsou si víceméně všechny postavy podobné, dívá se na jejich ksichtíky dobře. Dalším (pro mě) pozitivem jsou velké panely. Nemám ráda, když musím v komiksu "lovit lupou", abych si jednotlivé obrázky plně užila. Tady to nehrozí. Panely jsou velké, často jeden zabírá i polovinu stránky, každá akce je dobře rozpoznatelná a neztrácíte se ve změti barev a čar.

Taky oceňuju medailonky, které ohlašují příchod hrdiny na scénu v rámci nového svazku. Když si představím, že bych komiksy četla jako jednotlivé sešitky, je mi jasné, že to muselo původním čtenářům skvěle napomáhat v rozpomenutí na jména postav či jejich charakteristiku. Navíc jsou medailonky mnohdy vtipné a mě hned několikrát rozesmály. ;)


Humor je celkově velkým tahounem této série. Ona je sice Valkyrie přehnaně feministická, ale na druhou stranu si z jejího postoje tvůrci umí udělat srandu. Stejně tak vtipkují na úkor mužských superhrdinů a celkově mě ženský sarkasmus pobavil ještě víc, než například u Deadpoola (NHM#18). Možná to je i tím, že jsem taky ženská. :D


Co mi ale vadilo, že jsme opět dostali nedokončený příběh. Nemůžu říct, že by jsme se nedočkali vůbec žádného rozuzlení - konec byl lehce zakončený, ale pro mně to bylo málo. Je třeba vzít v potaz, že nám bylo předloženo 6 z celkových 13 dílů série a bohužel je to poznat. Abych to shrnula jednou větou: bitvu jsme snad vyhráli, ale válka je ve hvězdách. Já chci vědět, jak to dopadne! Chci i druhou půlku!!! Bůůů... Zamračený
Z grafické stránky je jen jedna jediná věc, kterou bych vytkla, a to Valkyriin hrudník. Ty její stříbrné mimozemské létající talíře na prsou mi přišly trošku trapné. Možná to byl pokus o parodii kostýmů superhrdinek, ale já to viděla jen jako tělesnou deformaci. Proporčně zlé.

Hodnocení: 85% Všimla jsem si zajímavé věci. Ženy ve většině případů hodnotí komiks Valkyrie větším počtem hvězdiček než muži. Nevím zda je to tím, že muži úplně nemusí feministky nebo se jim lépe vciťuje do mužských superhrdinů, ve výsledku je ale jasné, že se ženám Valkyrie líbí víc. A ani já nebudu vyčnívat z řady. Líbila se mi hodně. Samotná Val sice dokáže svou panovačností a přehnanou sebedůvěrou lézt na nervy, ale kdyby byla jiná, nebyl by komiks tak zábavný. Příběh staví právě na charakterních nedostatcích hlavní hrdinky, vtípky se soustředí na rýpání do "dokonalé valkýry" a postavy vytváří protiklad odvahy a drzosti. Grafika je pěkná, panely jsou přehledné, použití barev dobré a scénář není pitomý. Navíc si mě získaly vtipné medailonky postav a sarkastické poznámky superhrdinek na chlapy. Součástí knížky je opět galerie kostýmů hrdinky a její historie. Líbily se mi i původní obálky, které jsou úžasně originální. :)

Drobným nedostatkem je neuzavřenost celého příběhu a absence seznamovacího komiksu. Čekala jsem nějaké retro na začátek, ale toho se mi nedostalo. Nechápu, proč tuhle část NHM tentokrát vynechali, protože v konečném souhrnu postavy některé použitelné komiksy zmiňovali. Nicméně mě komiks opravdu bavil, četl se skoro sám a kdybych mohla, velmi ráda si přečtu i pokračování. Snad bych to mohla risknout a zkusit to v angličtině, co myslíte? :D


Tak už jsme na konci. Určitě mi napište, jestli jste tento komiks četli nebo se na něj teprve se chystáte. Kupujete červenou marvelovskou řadu NHM? Já si po Valkyrii dám na nějaké tři svazky pauzu, ale Mockingbird už si snad do knihovničky zařadím. Takže se znovu uvidíme až u recenze na 23. svazek NHM. ;) Užijte si pěkný čtecí víkend...

Mega Velká Rozbalovačka č.3 (Arara + Knižní klub)

6. července 2017 v 23:23 | Deni |  ROZBALOVAČKA

Už jsme tu dlouho neměli žádnou rozbalovačku, že? (No, vlastně jsem měla jednu nafocenou, ale kvůli závěrečným zkouškám jsem její vydání tolik odkládala, že už ji ani nemůžu zveřejnit... Hups.) Tak teď tu mám 3 novější balíčky. Všechny mi přišly minulý měsíc a já vám nafotila jejich rozbalovačku, abych ji teď -po absolutoriu- mohla zveřejnit. ;) Budou to trošku větší balíčky, tak se připravte na pořádnou hromádku nových přírůstků... ;)


Po rozbalení prvního balíčku na mě hned vykoukla faktura. Na tu radši moc koukat nebudeme (aby mě z té celkové sumy neporazilo) a vrhneme se rovnou na knížky pod ní. Minimálně dvě už byste mohli uhádnout podle vykukujících spodků obálek. Docela jsem na ně načekala, jelikož některé neměli na skladu a balíček mi tedy dorazil s měsíčím zpožděním.


Takhle tedy vypadá obsah prvního balíčku po vyložení z krabice. ;) Objednávala jsem ze serveru Arara.cz, protože tam měli úžasné výprodeje a já se v poslední době snažím kompletovat série, proto jsem neváhala s objednáváním. Doma mám třetí díl Monumentu14, proto jsem ani minutku neváhala s koupí druhého dílu Nebe v plamenech. Ještě třeba sehnat první díl, abych se mohla pustit do čtení. ;) Provinilé slasti od L.K. Hamilton jsou první díl série o nekromantce Anitě Blake. Po přečtení osmnáctého dílu Flirt mi bylo jasné, že tuhle řadu musím mít celou! Vím, že se hromadě lidí nové přebaly nelíbí, ale mě se líbí mnohem víc, než ty krví postříkané bílé bledule. Můžete napsat do komentů, která verze se víc pozdává vám. ;) Milionáře z chatrče jsem přihodila do balíčku jen proto, že byl za nějakých 20,- Kč, což je úplně neuvěřitelná cena. Film se mi líbil, tak proč ne?


Ještě jednou celá objednávka. Tentokrát jsou v záběru i dvě Cookovky, které jsem objednala pro mamku. Obě vypadají hrozně zajímavě, takže je rozhodně nebude číst jen mamča - jednou se a ně vrhnu i já. ;) Planeta interterra je o planetě skryté v naší Zemi a Únosné riziko je o otravě námelem, která pravděpodobně způsobovala příznaky čarodějnictví v Salemu. Pokud chcete vědět víc, přečtete si anotace - určitě vás nadchnout tak, jako mně. ;)

ANOTACE: (z Arara.cz):

Planeta Interterra (Robin Cook)
Pětice povahově rozdílných výzkumníků a potápěčů, mezi nimi i jedna žena, podniká z paluby batyskafu poslední pokus prozkoumat podivný útvar na dně Atlantského oceánu. Jícnem podmořské sopky se jim nečekaně podaří sestoupit do planety Interterra. Zatímco nahoře je lidé oplakávají, pět odvážlivců se seznamuje s nepředstavitelně vyspělou civilizací, starou miliardy let. Její etické i biologické zákony se našemu rozumu vymykají, přestože dějiny a kultury obou planet se v určitých bodech protínají. Trosečníci jsou tu jako uprostřed ráje a zároveň jako v přepychovém vězení; po čase opět zatouží po ztraceném "pekle" tam nahoře. Jenže z ráje se nevyhání, ráj je třeba střežit. A když už se někomu podaří odsud uniknout, trest odpovídá hříchu...

Únosné riziko (Robin Cook)
Edward Armstrong působí jako úspěšný vědec a neurochemik na Harvardu. Tady poznává zdravotní sestru Kim Stewartovou, potomka bohaté salemské rodiny, jejíž vzdálená příbuzná Elizabeth byla na konci 17. století při nechvalně známých procesech upálena jako čarodějnice. Edward je přívržencem teorie, že "ďábelské projevy" v Salemu způsobila otrava námelem, který parazituje na žitě, a tím se dostal do chleba. Ve starém domě, v němž kdysi bydlela Elizabeth a který teď patří Kim, objeví houbu podobnou námelu. Halucinogenní alkaloid, který z ní izoluje, se stane základem psychofarmaka nové generace, jež působí nejen proti depresím, ale dokáže pozitivně měnit i charakter osobnosti. Aby mohl být preparát co nejdříve schválen, zkoušejí ho členové Edwardova týmu přímo na sobě. Vystavují se tím nesmírnému nebezpečí, neboť Ultra, jak lék nazvali, má neblahé, přímo ďábelské vedlejší účinky, o nichž nemá zatím nikdo ani tušení...

Monument 14: Nebe v plamenech (Emmy Laybourne) 2.díl
Svět neskončil Ještě ne. V pokračování příběhu Monumentu 14 se skupina přeživších, donedávna uvězněných v supermarketu sérií ničivých katastrof, rozdělila ve dví. Většina dětí se v zoufalé snaze vydala opraveným autobusem na letiště v Denveru. Doufají, že se tam setkají se svými rodiči, budou odvezeni do bezpečí a zachrání svého umírajícího přítele. Ale svět venku je temný a zaplavený nebezpečnými chemikáliemi, které mění lidi v krvežíznivá monstra, a ne všechny děti jsou ochotné nastoupit do autobusu. V útočišti, jež bylo již jednou narušeno, se snaží zbývající děti obnovit přátelství. Ale pokud se máte rozhodnout mezi životem a smrtí, láskou a nenávistí, komu můžete doopravdy věřit?

Provinilé slasti (Laurell K. Hamilton) 1.díl
Nové vydání prvního dílu světoznámé série balancující na pomezí městské fantasy a erotické paranormální romance. Ve světě, kde jsou upíři, zombie a vlkodlaci uznáváni za plnoprávné občany Spojených států, působí Anita Blakeová jako "oživovatelka": v popisu práce má na žádost truchlících pozůstalých povolávat z hrobu mrtvé. Ale Anita má zároveň pověst obávané lovkyně upířích zločinců a často asistuje při vyšetřování zločinů, na které jsou konvenční postupy policie krátké. Když však přiláká pozornost upířích vládců svého domovského města St. Louis, hrozí, že bude odhaleno její tajemství - zdroj Anitiny neobyčejné síly a moci.

Milionář z chatrče (Vikas Swarup)
Nikdo nevěří, že nepodváděl. Jak by také mohl mladík z mumbajského slumu, který nemá žádné vzdělání, v životě nepřečetl ani noviny a nikdy neslyšel o Shakespearovi, uhodnout odpovědi na všechny složité otázky v televizní soutěži o nejvyšší výhru všech dob? Někdy ovšem stačí velká porce štěstí. Jenže to Rámovi Muhammadu Thomasovi nepřálo už od chvíle, kdy ho jako miminko našly jeptišky v kontejneru na odložené šatstvo. Poznal strach, bídu, nemoc i předsudky. Když kousek po kousku odhaluje obhájkyni Smitě Šáhové svou minulost, zvolna vychází najevo, jak může obyčejný kluk, který nemá tušení, kolik planet má sluneční soustava, s jistotou vědět, že nejmenší z nich se jmenuje Pluto.

...A teď dva balíčky od Knižního klubu...


První balíček není tak úplně balíček, jako spíš obálka. Obří obálka. Dotáhnout ji domů byl celkem zážitek, protože byl příliš velká na to, abych ji chytla pod paží a do tašky se mi ji narvat nepodařilo. Naštěstí nám otevřeli novou pobočku Zásilkovny kousíček od domu, tak jsem to neměla daleko. :) Teď už ale k obsahu tajemné obálky - co myslíte, kolik knížek se do ní vlezlo?


Šest knížek. Všechny tenounké, ale o to víc zajímavé. Poznáte některou? Jednu byste možná mohli uhodnout, jelikož je teď velký poprask kolem Harryho Pottera: vydávají se nové reedice, ilustrovaná vydání i všelijaké cerepetičky a ani já neodolala. Nejsem ten typ, co musí mít úplně všechno, na čem je nápis "Harry Potter" (například scénářům se tvrdohlavě vyhýbám), ale tuhle tenounkou knížečku jsem moc chtěla. Napovím vám, že má zelenou barvu... :) Součástí balíčku byl tentokrát i nový katalog Knižního klubu.


Určitě jste uhodli, že jsem popisovala Fantastická zvířata a kde je najít od Mloka Scamandera (Rowlingové). Jde o jednu ze tří bradavických učebnic v novém kabátku. V knihovničce mám staré světle modré vydání Bajek Barda Beedleho a Famfrpál mě nebavil, když jsem si ho půjčila v knihovně, takže už mi chyběly jen Fantastická zvířata. Po zběžném prolistování jsem z knížky nadšená - krásné ilustrace, zajímavé příšerky, několik zvířat navíc (oproti strarému vydání), nová vtipná předmluva Mloka Scamandera,... no udělejte si názor sami:Zloděj duší je třetí díl série Setnovo pátrání od Christiana Jacqua a já ho objednala pro mamku, která tohoto spisovatele zbožňuje. Podivnou knihovnu jsem objednala opět pro sebe - byla ve slevě za 89,- Kč a já už dlouho chtěla vyzkoušet něco od Haruki Murakamiho. Tohle byla nejspíš dobrá volba, protože po prolistování mě uchvátily nejen dokonalé ilustrace Kat Menschik, ale i některé větičky. Určitě se na knížku brzo vrhnu. Jde o tenounké dílko s minimem textu, takže by mi to nemělo zabrat moc času.Zbylé tři nové úlovky jsou Odeonky. Dřív jsem se této edice trošku bála, protože mi přišla moc přemýšlivá a složitá, ale po dočtení Vegetariánky jsem svůj názor okamžitě přehodnotila. Vegetariánka byla skvělá, proto jsem se nadšeně vrhla na objednávání dalších Odeonek, které mě anotacemi zaujaly. Doufám, že budou stejně dobré, jako dílko od Han Kang.


První jsem do košíku přidala knihu pákistánského autora Mohsina Hamida: Jak nechutně zbohatnout v rozvojové Asii. Zaujala mě nádhernou obálkou s rybičkama, zajímavým (superdlouhým) názvem a v neposlední řadě anotací. Navíc byla za pár korun, stejně jako Jádro Slunce od finské spisovatelky Johanny Sinisalo. Tu plánuji přečíst co nejdřív, abych si mohla v letošní knižní výzvě na Databázi knih odškrtnout další bod: knihu od severského autora. Třetí Odeonkou je Snuff. Ta už ve slevě nebyla, ale dlouho jsem toužila zkusit něco od Chucka Palahniuka a co pro začátek lepší, než žena, která se chce na veřejnosti usexovat k smrti? :D


Celý obsah balíčku pohromadě. ;) Pokud si chcete přečíst anotace, tak vám je sem opět vložím. Minimálně Snuff dokáže pěkně namotivovat ke koupi...

ANOTACE (z Knižního klubu):

Jádro Slunce (Johanna Sinisalo)
Finsko, 21. století. Upadající západní společnost se přetvoří ve autokratickou republiku, v níž jsou ženy děleny na dvě kategorie: ženy-eloie jsou krásné a pitomé, vyšlechtěné k absolutní poslušnosti manželovi. Ženy-morlok (zmetek) nevynikají krásou, bohužel jsou inteligentní a nepoddajné. V téhle zemi mají být všichni šťastní, a proto je třeba zamezit veškerým konfliktům. Mužskému, dominantnímu pohlaví, je vše podřízeno. Rozmnožování morloků není žádoucí, a tak jsou příslušnice tohoto druhu už v dětství zbaveny příslušných orgánů. Mrazivá antiutopie připomínající nejslavnější díla tohoto žánru.

Jak nechutně zbohatnout v rozvojové Asii (Mohsin Hamid)
Na příběhu NĚKOHO (hrdinovo jméno neznáme) ukazuje Hamid krutou a drsnou tvář současné Asie - bídu, nemoci a smrt. Na druhé straně vypráví o lásce partnerské i rodičovské. Líčí milování na střeše domu stejně jako nelegální výrobu kopií filmů na DVD. Největší devízou díla je právě styl, připomínající Salmana Rushdieho, v němž mísí tragické s komickým, vysoké s nízkým, západní s východním.

Snuff (Chuck Palahniuk)
Román pro tři pornoherce a jednu asistentku. Termínem "snuff" se označují ilegální pornofilmy, v nichž je zachycena vražda či zabití. V Palahniukově románu jde o smrt netradiční a přízračnou: slavná pornoherečka Cassie Wrightová chce překonat stávající rekord v souložení. Hodlá obsloužit rovných 600 mužů. A smrt? Podle Palahniuka nedokáže lidské tělo zvládnout takovou zátěž, herečka předpokládá, že při tom zemře na embolii. Show může začít.

Fantastická zvířata a kde je najít (Mlok Scamander)
Jen teď mají mudlové možnost zjistit vše o kouzelných bytostech, nyní navíc v novém hábitě! Alespoň jeden výtisk knihy Fantastická zvířata a kde je najít vlastní téměř každá kouzelnická domácnost v celé zemi. Nyní, po omezenou dobu, mají i mudlové příležitost zjistit, kde žije pětinoh, čím se živí kluběnka a proč není dobrý nápad nechávat za dveřmi mléko pro bodloše.

Zloděj duší (Christian Jacq) 3.díl
Láska, falešná zdání a boj se zločinem: třetí díl dobrodružství ve starověkém Egyptě. O princi Setnovi si sice všichni kromě jeho snoubenky Sechet myslí, že zemřel, avšak princ ve skutečnosti směřuje k posvátnému městu kočičí bohyně a doufá, že tam nalezne posvátnou Usirovu nádobu. Sechetin otec, černý mág, chystá rozsáhlý útok na faraona. Setna a Sechet jsou rozdělení a zmatení. Jak by mohli zastavit čarodějův neúprosný postup? Napínavý příběh slavného Christiana Jacqa pokračuje!

Podivná knihovna (Haruki Murakami)
Chodíte si půjčovat knihy do knihovny? Mladík si jako obvykle odskočí navečer do místní knihovny: vrátit dvě knížky a nějaké jiné si půjčit. Ten den se však už nevrátí domů. Běžná knihovna se náhle změní v záhadné bludiště s nekonečnými chodbami, zamčenými dveřmi a celou, v níž se chlapec nakonec ocitá. Občasnou společnost mu dělají dědek, ovčí muž a záhadná krásná dívka, která nemluví. Tahle noční můra se sice nakonec prosvětlí denním světlem, ale mladík zjišťuje, že nic už není jako dřív. Haruki Murakami jako mistr záhadných, surreálných témat.


Nebojte, tohle už je poslední balík. :D Opět jsem si pro něj šla do Zásilkovny a opět šlo o objednávku z Knižního klubu. Naštěstí to byl normální balíček, ne ta obří obálka, takže se nesl domů celkem dobře.


Po otevření balíčku na mě vykoukla hromada vycpávek. Pod nimi můžete vidět fakturu a dvě knížky, které se nejspíš nedají z fotky uhádnout. Ale to nevadí, protože vás nemíním dlouho napínat a rovnou vám je ukážu... ;)


Tak a už je tu máme! :) Deníček moderního fotra jsem si chtěla koupit už dávno. Jestli jste o téhle knížce ještě neslyšeli, tak musíte být z jiné galaxie a rozhodně svoji nevědomost napravte! Já se smála už při předmluvě. :D Další tři knížky jsou součástí různých sérií. V létě jsem se rozhodla konečně vrhnout na dvě velké dystopické legendy Hunger games a Divergenci, takže tu mám oba první díly. Taky se snažím zkompletovat další řadu od mé nejoblíbenější spisovatelky Richelle Mead, proto jsem si objednala třetí díl Pokrevních pout - Indigové kouzlo. Ještě pořád mi ale tři z 6 dílů chybí. :/


Nesmím zapomenout na další knížku pro mamku, tentokrát od Philippa Vandenberga. Tajemství věštíren měli v Knižním klubu za 29,-Kč, což je skoro zadarmo. Poslední dva přírůstky si mě získaly svými ilustracemi. Spánek od Haruki Murakamiho je ze stejné edice jako už zmiňovaná Podivná knihovna. Stříbrné písmo na modrém přebalu krásně září a o ilustrace se opět postarala nadaná umělkyně Kat Menschik.Překvapením je však pro mě druhá knížka, jde totiž o dětskou pohádku Oskar a měsíční kočky. Koupila jsem si ji kvůli tomu, že je o kočičkách (já knížky o kočkách sbírám), ale nečekala jsem, že mě grafická stránka tak uchvátí. No posuďte sami:


ANOTACE (z Knižního klubu):

Oskar a měsíční kočky (Lynda Gene Rymondová)
Oskar je kocourek s tygří srstí, kterého si zamilují děti i dospělí. Je to velký uličník, ale se srdcem na pravém místě. Skočte se s ním podívat na Měsíc za kočkami s vybledlými kožíšky a perlově zářícíma očima. Ale pozor abyste se stihli vrátit domů a nenechali v kouzelné smetaně vzpomínky na všechno, co máte rádi!

Deníček moderního fotra (Dominik Landsman)
Deníček moderního fotra vznikl na základě úspěšného blogu, který Dominik Landsman založil s příchodem prvního dítěte. Věren názvu popisuje zážitky, situace a strasti obyčejného "chlápka" odvedle, kterému se narodil první syn. Zprvu nezúčastněný fotr, který miminko zažívá trochu zdálky, se brzy stává "otcem na mateřské dovolené" a s tím také začíná boj o přežití obou a zachování rodinného blaha. Nutno říct, že synek Čeněk je dítě velmi aktivní a také destruktivní. Každý Čeňkův pokrok většinou odnese vyčerpaný tatínek jizvami na duši i na těle, ale hlavní je, že dítě prospívá, ať už to stojí, co to stojí. V sympaticky drsňácké a humorné výpovědi moderního fotra se autor nebojí svěřit se s lecjakými trably a přináší výjimečný pohled současného muže na situace, které obvykle zažívají spíše ženy.

Tajemství věštíren (Philipp Vandenberg)
Nové tisíciletí. Na pultech knihkupců se vrší knihy nabízející pohled do třetího tisíciletí: politici, ekonomové, různí guru a další odborníci se cítí povoláni k tomu, aby prorokovali, co přinese budoucnost. Ale nejsou první. Už před více než dvěma tisíciletími se lidé pokoušeli nahlédnout do budoucna a naslouchali božským předpovědím. Autor se ve svém napínavém díle zabývá tajemstvím starověkých věštíren a ukazuje, že už tenkrát leccos neprobíhalo jaksepatří…

Indigové kouzlo (Richelle Mead) 3.díl
Povinnost je jedna věc. A láska druhá. Co když ale jdou proti sobe? Mladá alchymistka Sydney chrání královninu sestru Jill před zabijáky a spolu s ostatními přáteli v utajení studuje na elitní škole v Palm Springs. Není to ale zdaleka vše, čím se její mysl zaobírá: nedokáže v sobě potlačit city k Adrianovi. Ví sice, že je naprosto nepřípustné, aby jakožto člověk chodila s vampýrem, ale copak si může v něčem takovém poručit? Zároveň Sydney pátrá po zběhlém alchymistovi Marcusi Finchovi, který zřejmě střeží veliké tajemství indigového kouzla. A možná má i informace o tom, že alchymisté Sydney celý život lhali a jen ji využívali…

Spánek (Haruki Murakami)
"Je to už sedmnáct dní, co nemůžu spát," tak začíná povídka Harukiho Murakamiho, jejíž protagonistkou je zdánlivě obyčejná žena v domácnosti. Vlivem různých nečekaných okolností připomíná její noční život výlet do mimosmyslového prostoru. Ve světě, který je naprosto odlišný od našeho, prozkoumává svou rodinu, sama sebe, i význam života a smrti.

Divergence (Veronica Roth) 1.díl
Chicago, budoucnost. Obyvatelé města, které obklopuje jen močál a obepíná ostnatý drát, jsou rozděleni do pěti frakcí. Beatrice je čerstvých šestnáct a přišel čas vybrat, do které frakce chce patřit, které ctnosti se chce na celý život odevzdat. Překvapivé rozhodnutí jí do cesty přivede osudového kluka - úchvatného, ale taky trochu nesnesitelného. Beatrice zjišťuje, že ve společnosti, která se jeví tak dokonalá, vzrůstá napětí a hrozící nebezpečí lze zažehnat jen jedním způsobem, který ji ale možná zničí.

Hunger games: Aréna smrti (Suzanne Collins) 1.díl
V troskách bývalé Severní Ameriky se rozkládá země Panem s nablýskaným hlavním městem Kapitolem a dvanácti okolními kraji. Kapitol jim vládne krutou a tvrdou rukou. Poslušnost si udržuje kláním Hunger games - zvrácenou televizní reality show, ve které každoročně jedna dívka a jeden chlapec z každého kraje nedobrovolně bojují o život. Vítězství znamená slávu a bohatství. Prohra znamená jistou smrt. Šestnáctiletá Katniss chce zachránit svou sestru, která byla vylosována, a nabídne svou účast dobrovolně. Dokáže přežít v divočině, když se všichni snaží o to, aby nespatřila další úsvit? Do hry o přežití se přidávají i lidskost a láska. Hunger games začínají…A to už je pro dnešek vše. Snad se vám nová rozbalovačka líbila a určitě mi napište, jestli jste některou z knížek četli, jaké bylo vaše utrácení za minulý měsíc, kolik balíčků vám přišlo a jestli taky tolik milujete krásně ilustrované knížky pro děti. Každý komentář potěší. ;)

S: Lord John a důvěrná záležitost (Diana Gabaldon)

6. července 2017 v 14:40 | Deni |  Recenze (rozcestník)

SÉRIE: Lord John (Daina Gabaldon)

Americká spisovatelka Diana Gabaldon byla pro mě velkou neznámou. Pasivně jsem sledovala nadšené výlevy fanoušků Vážky v jantaru nebo seriálu Cizinka. Já se knížkám i seriálu vytrvale vyhýbala. Když byl na stránkách nakladatelství Omega zveřejněn recenzní konkurz na novelu Panicové, tak mě ani nenapadlo se přihlásit. Potom ale přišel Lord John a změnil mi život. Dokázal zcela překopat můj názor na autorčinu tvorbu a namotivovat mě ke sledování seriálu. To je pro tak tenkou knížku obrovský úspěch, nemyslíte?

Nakladatelství: Omega pro ČR

#1: LORD JOHN a důvěrná záležitost

...Píše se rok 1757. Jednoho jasného rána uprostřed června lord John Grey vyjde z londýnského klubu Biftek a v mysli má zmatek. Šlechtic a vysoce postavený důstojník v armádě Jeho Veličenstva se právě stal svědkem něčeho šokujícího. Ale snaha vyhnout se skandálu, který by mohl zničit jeho rodinu, přebije něco ještě důležitějšího: Koruna mu určí, aby vyšetřil brutální vraždu kamaráda ve zbrani, který byl možná zrádce.
Přinucen sledovat dvě vyšetřování zároveň, octne se major Grey v pavučinách intrik a zrad, jež se dotýkají všech vrstev anglické společnosti - a ohrožují vše, co je mu drahé. Od vykřičených domů nočního Londýna do nablýskaných salonků šlechty a od krve zavražděného k bouřícím mořím, které ovládá majestátní flotila Východoindické společnosti. Lord John sleduje mlhavé stopy zmizelého lokaje a ženy v zeleném sametu, kteří by mohli být klíčem ke všemu - nebo také ne…

(první obálka česká od Omegy, druhá česká od Plejády, třetí anglická)

Hlavní postavou je voják a šlechtic Lord John Grey, který se objevuje i v autorčině hlavní sérii Cizinka, tam však jen jako jedna z vedlejších postav. Teď však dostal prostor pro svůj vlastní příběh. :)

Knížka začíná incidentem na latrínách v klubu Biftek, kde si John Grey nechtěně všimne stroupku na choulostivém místě Josepha Trevelyana. Johna by to tolik nezajímalo, kdyby onen dotyčný nebyl snoubencem jeho sestřenice Olívie, jenže teď neví, jak situaci vyřešit. Chce ochránit dobré jméno a čest své krásné sestřenky, nemůže však bez důkazu veřejně vyhlásit, že jeden z nejvýznamnějších obchodníků Londýna má syfilis. Kamarád (a nadřízený) Harry Quarry našemu hlavnímu hrdinovi poradí vyzpovídat prostitutky v bordelu, který Trevelyan pravidelně navštěvuje. Jaké je však Johnovo překvapení, když ho jeho slídění zavede do čtvrti "dámiček", kde se muži tajně schází s jinými muži. Je Joseph Trevelyan sodomista? Proč by jinak navštěvoval známý podnik Lavender House oblečený ve smaragdově zelených šatech?

Zároveň je John pověřen vyšetřováním smrti kolegy O'Connella. Tělo vojáka bylo nalezeno v příšerném stavu, který jasně dokazoval, že ho vrah doopravdy nenáviděl. O'Connella ale nebylo těžké nesnášet, protože byl agresivní, mlátil manželku a ukradl utajené vládní dokumenty, které pak chtěl prodat nepříteli. Johna čeká hodně práce: musí vyslechnout vdovu, která už je vdaná za jiného a milenku, která se nebojí přetahovat o rakev. Navíc je třeba najít zmizelého sluhu Byrda, který byl svědkem vraždy. Johnovi v pátrání pomáhá Byrdův mladší bratr Tom, který se ukáže jako neohrožený všeuměl. S jeho pomocí Lord John rozplétá nejedno tajemství a zjišťuje, že jeho dva případy se sebou nejspíš nějak souvisí. Když se pak najde mrtvola v zelených šatech, John se bojí podívat pod sukni... Je Joseph Trevelyan vrah, oběť nebo jen obyčejný obchodník?

Romantik nebo spisovatel by možná řekli, že celý svět není dostatečnou obětí pro lásku. Pokud šlo o Greyův názor, láska, která obětovala čest, byla méně upřímná než prostý chtíč a degradovala ty, kteří v ní nacházeli potěšení. (s.243)

Co se mi líbilo: Knížka má mnoho plusů. Bavil mě hlavně historický podklad, který autorka dokázala naplno využít. V některých knihách je středověk použitý jen jako zajímavý "podmaz", tady tomu ale tak není. Autorka staví na málo známých historických faktech a vhodně je proplétá se samotným dějem. Například téma "dámiček" (transvestitů) nebo tehdejší způsoby léčby syfilidy. Dodává to výslednému dílku šmrnc a originálnost. Navíc chválím i závěrečný doslov, kde autorka přidává pár poznámek o použitých zdrojích, tehdejším rozložení ulic Londýna, nebo o názorech dnešních vědců na tehdejší pokusy o léčbu pohlavních chorob. Pozitivem pro mě také bylo použití vulgarismů. Já osobně sprostě nemluvím, ale připadalo by mi divné, kdyby středověcí příslušníci nižších tříd mluvili pořád slušně. Nebylo by to vůbec realistické. Chválím proto využití opravdového slovníku tehdejšího obyvatelstva. A v neposlední řadě jsem si zamilovala vtipně originální přirovnání. Kdo by je dokázal nezbožňovat?... :D

Měli motiv pro O'Connellovu smrt a přesto jednoduše popřeli jakoukoli účast, a Scanlon při tom vypadal chladně jako talíř nakrájených okurek. (s.179)

Grafické zpracování je dalším obrovským plusem. Perfektní elegantní obálka ladí k příběhu, stejně tak ornamenty lemující úvod každé kapitoly. Součástí je všitá záložka v modré barvě. Korektura i překlad jsou zvládnuty výborně. V celé knížce jsem našla jen jednu drobnou chybičku s uvozovkou. Tato knížka rozhodně odpovídá své ceně.

Co se mi nelíbilo: Poznámky pod čarou (je jich cca 20) sice výborně doplňují děj a vysvětlují některé složitější pojmy, jenže jejich umístění je podle mě špatně vyřešené. Věčné listování na konec knížky, kde byl seznam poznámek, mě rušilo ve čtení. Mnohem lepším řešením by bylo vložit poznámku na konec příslušné stránky, kde se nacházela. Tak se to dělá například u bakalářských prací a viděla jsem to i v jednom ze starších vydání Tří mušketýrů. Čtenář si tím nepřetrhne nit, protože jen sklouzne očkem na spodní okraj stránky a může zase vesele pokračovat ve čtení.


Hodnocení: 79% Tato krátká novelka původně vlastně ani neměla být vydána, autorka ji totiž psala jen jako bonusovou povídku k Cizince. Kamarádi ji ale přemluvili, že (cca) 288 stran je velikost normální knížky a ona je naštěstí poslechla. Podle mě udělala dobře, protože Lord John si svůj vlastní prostor zaslouží - je to výborně vykreslená postava: inteligentní odvážný muž a velký sympaťák, o kterém si chci přečíst ještě mnoho a mnoho knížek. Hlavní hrdina mi prostě přirostl k srdci a to je polovina úspěchu každé dobré knížky.

Detektivní zápletka je originální a kombinuje málo známá historická fakta s prostředím bohatého i chudinského středověkého Londýna. Nejedná se o ten typ krimi románu, kde hádáte vraha společně s hlavním hrdinou, autorka vám totiž neposkytne žádné indície, pomocí kterých byste mohli pachatele odhalit. Jste jen pozorovatelem - sledujete Johnův příběh a držíte mu palečky. Obraz Londýna je vykreslen opravdu realisticky, autorka se nesnaží dobu jakkoli romantizovat či přikrášlovat, naopak těží z její špatnosti. Postavy mluví sprostě, navštěvují nevěstince, trpí pohlavními chorobami, vraždí, podvádí a nebojí se přilít do pití kapku jedu. Co víc si od historického románu přát? Diana Gabaldon moje očekávání nejen naplnila, ale dokonce předčila. Jsem nadšená z toho, že se můžu těšit na další díly, protože odteď samu sebe začínám řadit mezi spisovatelčin fanklub a jsem připravená netrpělivě vyhlížet každé nové dílko. ;) Dokonce jsem vzala na milost i seriál Cizinka.

Lorda Johna rozhodně doporučuji. Mohl by se líbit hlavně milovníkům detektivek nebo historických románů, ale nebála bych se knížku doporučit všem knihomolům, protože je čtivá, napínavá, zajímavá a místy vtipná - dokonalá kombinace.

Po kliknutí na obrázek můžete zkouknout krátkou upoutávku:


Knížku si můžete koupit na https://www.knihydobrovsky.cz/.
Za recenzní výtisk moc děkuji nakladatelství Omega.

V sérii "Lord John" vyšlo: