S: Lord John a důvěrná záležitost (Diana Gabaldon)

6. července 2017 v 14:40 | Deni |  Recenze (rozcestník)

SÉRIE: Lord John (Daina Gabaldon)

Americká spisovatelka Diana Gabaldon byla pro mě velkou neznámou. Pasivně jsem sledovala nadšené výlevy fanoušků Vážky v jantaru nebo seriálu Cizinka. Já se knížkám i seriálu vytrvale vyhýbala. Když byl na stránkách nakladatelství Omega zveřejněn recenzní konkurz na novelu Panicové, tak mě ani nenapadlo se přihlásit. Potom ale přišel Lord John a změnil mi život. Dokázal zcela překopat můj názor na autorčinu tvorbu a namotivovat mě ke sledování seriálu. To je pro tak tenkou knížku obrovský úspěch, nemyslíte?

Nakladatelství: Omega pro ČR

#1: LORD JOHN a důvěrná záležitost

...Píše se rok 1757. Jednoho jasného rána uprostřed června lord John Grey vyjde z londýnského klubu Biftek a v mysli má zmatek. Šlechtic a vysoce postavený důstojník v armádě Jeho Veličenstva se právě stal svědkem něčeho šokujícího. Ale snaha vyhnout se skandálu, který by mohl zničit jeho rodinu, přebije něco ještě důležitějšího: Koruna mu určí, aby vyšetřil brutální vraždu kamaráda ve zbrani, který byl možná zrádce.
Přinucen sledovat dvě vyšetřování zároveň, octne se major Grey v pavučinách intrik a zrad, jež se dotýkají všech vrstev anglické společnosti - a ohrožují vše, co je mu drahé. Od vykřičených domů nočního Londýna do nablýskaných salonků šlechty a od krve zavražděného k bouřícím mořím, které ovládá majestátní flotila Východoindické společnosti. Lord John sleduje mlhavé stopy zmizelého lokaje a ženy v zeleném sametu, kteří by mohli být klíčem ke všemu - nebo také ne…

(první obálka česká od Omegy, druhá česká od Plejády, třetí anglická)

Hlavní postavou je voják a šlechtic Lord John Grey, který se objevuje i v autorčině hlavní sérii Cizinka, tam však jen jako jedna z vedlejších postav. Teď však dostal prostor pro svůj vlastní příběh. :)

Knížka začíná incidentem na latrínách v klubu Biftek, kde si John Grey nechtěně všimne stroupku na choulostivém místě Josepha Trevelyana. Johna by to tolik nezajímalo, kdyby onen dotyčný nebyl snoubencem jeho sestřenice Olívie, jenže teď neví, jak situaci vyřešit. Chce ochránit dobré jméno a čest své krásné sestřenky, nemůže však bez důkazu veřejně vyhlásit, že jeden z nejvýznamnějších obchodníků Londýna má syfilis. Kamarád (a nadřízený) Harry Quarry našemu hlavnímu hrdinovi poradí vyzpovídat prostitutky v bordelu, který Trevelyan pravidelně navštěvuje. Jaké je však Johnovo překvapení, když ho jeho slídění zavede do čtvrti "dámiček", kde se muži tajně schází s jinými muži. Je Joseph Trevelyan sodomista? Proč by jinak navštěvoval známý podnik Lavender House oblečený ve smaragdově zelených šatech?

Zároveň je John pověřen vyšetřováním smrti kolegy O'Connella. Tělo vojáka bylo nalezeno v příšerném stavu, který jasně dokazoval, že ho vrah doopravdy nenáviděl. O'Connella ale nebylo těžké nesnášet, protože byl agresivní, mlátil manželku a ukradl utajené vládní dokumenty, které pak chtěl prodat nepříteli. Johna čeká hodně práce: musí vyslechnout vdovu, která už je vdaná za jiného a milenku, která se nebojí přetahovat o rakev. Navíc je třeba najít zmizelého sluhu Byrda, který byl svědkem vraždy. Johnovi v pátrání pomáhá Byrdův mladší bratr Tom, který se ukáže jako neohrožený všeuměl. S jeho pomocí Lord John rozplétá nejedno tajemství a zjišťuje, že jeho dva případy se sebou nejspíš nějak souvisí. Když se pak najde mrtvola v zelených šatech, John se bojí podívat pod sukni... Je Joseph Trevelyan vrah, oběť nebo jen obyčejný obchodník?

Romantik nebo spisovatel by možná řekli, že celý svět není dostatečnou obětí pro lásku. Pokud šlo o Greyův názor, láska, která obětovala čest, byla méně upřímná než prostý chtíč a degradovala ty, kteří v ní nacházeli potěšení. (s.243)

Co se mi líbilo: Knížka má mnoho plusů. Bavil mě hlavně historický podklad, který autorka dokázala naplno využít. V některých knihách je středověk použitý jen jako zajímavý "podmaz", tady tomu ale tak není. Autorka staví na málo známých historických faktech a vhodně je proplétá se samotným dějem. Například téma "dámiček" (transvestitů) nebo tehdejší způsoby léčby syfilidy. Dodává to výslednému dílku šmrnc a originálnost. Navíc chválím i závěrečný doslov, kde autorka přidává pár poznámek o použitých zdrojích, tehdejším rozložení ulic Londýna, nebo o názorech dnešních vědců na tehdejší pokusy o léčbu pohlavních chorob. Pozitivem pro mě také bylo použití vulgarismů. Já osobně sprostě nemluvím, ale připadalo by mi divné, kdyby středověcí příslušníci nižších tříd mluvili pořád slušně. Nebylo by to vůbec realistické. Chválím proto využití opravdového slovníku tehdejšího obyvatelstva. A v neposlední řadě jsem si zamilovala vtipně originální přirovnání. Kdo by je dokázal nezbožňovat?... :D

Měli motiv pro O'Connellovu smrt a přesto jednoduše popřeli jakoukoli účast, a Scanlon při tom vypadal chladně jako talíř nakrájených okurek. (s.179)

Grafické zpracování je dalším obrovským plusem. Perfektní elegantní obálka ladí k příběhu, stejně tak ornamenty lemující úvod každé kapitoly. Součástí je všitá záložka v modré barvě. Korektura i překlad jsou zvládnuty výborně. V celé knížce jsem našla jen jednu drobnou chybičku s uvozovkou. Tato knížka rozhodně odpovídá své ceně.

Co se mi nelíbilo: Poznámky pod čarou (je jich cca 20) sice výborně doplňují děj a vysvětlují některé složitější pojmy, jenže jejich umístění je podle mě špatně vyřešené. Věčné listování na konec knížky, kde byl seznam poznámek, mě rušilo ve čtení. Mnohem lepším řešením by bylo vložit poznámku na konec příslušné stránky, kde se nacházela. Tak se to dělá například u bakalářských prací a viděla jsem to i v jednom ze starších vydání Tří mušketýrů. Čtenář si tím nepřetrhne nit, protože jen sklouzne očkem na spodní okraj stránky a může zase vesele pokračovat ve čtení.


Hodnocení: 79% Tato krátká novelka původně vlastně ani neměla být vydána, autorka ji totiž psala jen jako bonusovou povídku k Cizince. Kamarádi ji ale přemluvili, že (cca) 288 stran je velikost normální knížky a ona je naštěstí poslechla. Podle mě udělala dobře, protože Lord John si svůj vlastní prostor zaslouží - je to výborně vykreslená postava: inteligentní odvážný muž a velký sympaťák, o kterém si chci přečíst ještě mnoho a mnoho knížek. Hlavní hrdina mi prostě přirostl k srdci a to je polovina úspěchu každé dobré knížky.

Detektivní zápletka je originální a kombinuje málo známá historická fakta s prostředím bohatého i chudinského středověkého Londýna. Nejedná se o ten typ krimi románu, kde hádáte vraha společně s hlavním hrdinou, autorka vám totiž neposkytne žádné indície, pomocí kterých byste mohli pachatele odhalit. Jste jen pozorovatelem - sledujete Johnův příběh a držíte mu palečky. Obraz Londýna je vykreslen opravdu realisticky, autorka se nesnaží dobu jakkoli romantizovat či přikrášlovat, naopak těží z její špatnosti. Postavy mluví sprostě, navštěvují nevěstince, trpí pohlavními chorobami, vraždí, podvádí a nebojí se přilít do pití kapku jedu. Co víc si od historického románu přát? Diana Gabaldon moje očekávání nejen naplnila, ale dokonce předčila. Jsem nadšená z toho, že se můžu těšit na další díly, protože odteď samu sebe začínám řadit mezi spisovatelčin fanklub a jsem připravená netrpělivě vyhlížet každé nové dílko. ;) Dokonce jsem vzala na milost i seriál Cizinka.

Lorda Johna rozhodně doporučuji. Mohl by se líbit hlavně milovníkům detektivek nebo historických románů, ale nebála bych se knížku doporučit všem knihomolům, protože je čtivá, napínavá, zajímavá a místy vtipná - dokonalá kombinace.

Po kliknutí na obrázek můžete zkouknout krátkou upoutávku:


Knížku si můžete koupit na https://www.knihydobrovsky.cz/.
Za recenzní výtisk moc děkuji nakladatelství Omega.

V sérii "Lord John" vyšlo:


 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Dominika Dominika | Web | 7. července 2017 v 9:46 | Reagovat

Cizinka byla absolutně skvělá, díky za super tip!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama