S: Věk X (Richelle Mead)

31. července 2017 v 23:10 | Deni |  Recenze (rozcestník)

SÉRIE: Věk X (Richelle Mead)

Pokud sledujete můj blog, určitě jste si všimli, že zbožňuju tvorbu americké spisovatelky Richelle Mead. Píšu o ní totiž dost často. Dooooost často. :D Snažím se nasyslit si celou její tvorbu. Mám komplet mé nejmilovanější Sukuby (plus první díl i v angličtině), 5 ze 6 dílů Vampýrské akademie (plus komiksové zpracování v angličtině a některé díly ve slovenštině), 3 díly Pokrevních pout a četla jsem i novelku Neslyšno. To už je zřejmě závislost. Bylo jen otázkou času, kdy se dostanu k Věku X, který je určen spíše starším čtenářům. A je to tady. Recenze na (zatím) nedokončenou sérii o starodávných bozích, kteří se snaží najít pevné místo v našem světě...

Vydavatelství: Domino pro ČR

#1: ŠACHOVNICE BOHŮ

  • Ocenění: nominace za Paranormal Fantasy (Goodreads Choice Award 2013)
...Když vyženeme bohy z našeho světa, jednou se stejně vrátí. A pomsta bude krutá. V blíže neurčené budoucnosti se vinou náboženských extrémistů svět dostal nebezpečně blízko k samotné hranici zkázy. Následný vývoj událostí připravil velkou chvíli pro Justina Marche, detektiva se specializací na náboženské skupiny, který byl ovšem po zásadním profesním selhání poslán do exilu. Sám je překvapen, že dostává druhou šanci, a v doprovodu Mae Koskinenové se vrací do Republiky spojené severní Ameriky, aby tam splnil nejvýznamnější misi svého života.
Mae byla vychována jako příslušnice aristokratické kasty, ovšem nyní je členkou nejelitnější a nejděsivější jednotky v armádě. Vyniká nejen uměle vylepšenými schopnostmi a reflexy, ale také mrazivě dokonalou krásou, což je paralyzující kombinace - zejména pro samotného Justina. Společně jsou nasazeni k případu série rituálních vražd a oba si brzy uvědomí, že je pátrání vystavilo strašlivému nebezpečí. Jak totiž jejich vyšetřování pokračuje, shlukují se kolem nich neznámí nepřátelé. Justinovi a Mae se brzy potvrdí neblahé tušení, že kdesi v neznámu se chystají k úderu tajemné mocné síly: vyčkávají na svou šanci zmocnit se vlády nad světem. A pokud se jim to podaří, lidé se stanou pouhými figurkami na šachovnici samozvaných bohů...


Je nám představen svět, který se zotavuje po následcích nebezpečného viru Mefistoteles, který způsoboval lidem Kaina, což je vlastně porucha imunity. Většina Kainem poznamenaných lidí mají zjizvenou kůži, ulámané vlasy, astma a mohou trpět neplodností. Mae Koskinenová taková není, naopak je mimořádně krásná a silná. Její matka toho chtěla využít a vnutit jí výhodný sňatek s mužem, kterého Mae nechtěla, proto utekla a stala se vojandou. Teď má čip, který potlačuje bolest a dokáže z ní udělat doslova stroj na zabíjení. Díky tomu je přiřazena k Justinu Marchovi, který je po letech vyhnanství opět povolán do Runy, aby vyšetřoval rituální vraždu. Každý měsíc je černým stínem zavražděn jeden vysoce postavený aristokrat a Justin má jen měsíc na odhalení vraha. Jinak bude opět vyhoštěn ze země, kterou miluje. Runa je stát, kde se náboženství netoleruje a na paranormální úkazy se nesmí upozorňovat. Justin má tedy těžký úkol: vysvětlit nevysvětlitelné. Pomáhají mu při tom dva ukecaní neviditelní havrani Horatio a Magnus. Jsou dárkem od boha, kterému se má náš hlavní hrdina podvolit. Jediné, co ho chrání před nedobrovolnou službou v božím jméně je Mae. Bůh mu totiž slíbil spatřit ženu s korunou z květů a hvězd a ta se pak stane jeho. Justin uvidí v Maeiných vlasech zářící korunu a pochopí, že se od ní musí držet dál. Ale dokáže odmítat jedinou ženu, ke které dokáže něco cítit? A zvládnou spolu vyřešit záhadné vraždy dřív, než přijde další úplněk?

Co se mi líbilo: Detektivní zápletka je opravdu zajímavá. Rituální vraždy stříbrným nožem prováděné létajícím černým mrakem? Rozhodně jsem chtěla vědět, jak to dopadne! Mám ráda vyšetřování paranormálních úkazů a taky se mi líbí styl autorčina psaní, takže jsem věděla, že mě bude knížka bavit. Navíc jsem se těšila i z toho, že stejně jako šestidílná série Sukuba, tak i tato je řazena mezi dospěláckou četbu. Vampýrská akademie byla moc fajn, jenže mi v ní chyběly sexuální scény. Neříkám, že bez sexu nemůže dobrý příběh existovat, ale na druhou stranu u takových typů knížek, kde se hodně stran věnuje vztahům hlavní hrdinky, to tak nějak očekávám. VěkX sice není narvaný postelovými příhodami, ale ani se jim nevyhýbá, což hodnotím kladně.

Co se mi nelíbilo: Nemám ráda knížky, kde je postavám věnováno málo prostoru, u Šachovnice bohů jsem měla opačný problém. Knížka má skoro 550 stran a popisuje se v ní skoro furt. Mae je nešťastná z Justina, Justin chce Mae, Justin je protivný na Mae, tak je Mae na oplátku protivná na Justina a Justin je naštvaný, že ho Mae nechce, i když s ní být taky nechce... :D A mezi hromadu kapitol o trápení hlavních hrdinů je narváno pár extra super napínavých stránek vyšetřování vražd. Ty mě doopravdy bavily. Jen těch citových výlevů bych ubrala. Zastiňovaly pravou dějovou linku. Navíc ta Justinova přehnaná náchylnost k drogám mi silně bránila, abych si jeho postavu dokázala oblíbit. Nesnáším feťáky.
Když odhlédneme od obsahu, tak mi vadila i jedna gramatická záležitost, a to skloňování jména Dominic. Když už ho překladatelé nechají ve tvaru s písmenem C na konci, mají ho tak i skloňovat. Jenže v knížce se pak objevuje: řekl DominiKovi, uviděl DominiKa, ale stojí tam DominiC. Docela mě to při čtení rušilo.

Hodnocení: 70% Tohle je svět, se kterým si Richelle Mead dala opravdu práci, aby ho promyslela do těch nejmenších detailů. Základní myšlenky a některá pojmenování můžeme znát z antického Říma nebo Řecka (například pretorián byla elitní jednotka strážců římských císařů), jména bohů zase z různých starodávných náboženství (například Ásgardský božský otec Ódin nebo irská bohyně smrti Morrigan). Musím říct, že dokonalost propracování má své kouzlo, které já dokážu ocenit. Problémem je, že autorka svého čtenáře uvádí do nového světa pomalu - dle mě až příliš natahuje a vysvětluje. Z jiných Meadiných dílek jsem zvyklá dostávat se do obrazu za pochodu, jenže ve Věku X je čtenář nucen stát na místě a poslouchat vysvětlivky o Runě. Když už se pak konečně dostaneme k samotnému vyšetřování vražd, místo napínavého odhalování vraha posloucháme kňourání obou hlavních hrdinů, jak je ten druhý nechce... Naštěstí konec celou knížku zachraňuje a je dobrodružný a čtivý jak jsem od autorky čekala. Jen škoda, že jsem si musela tolik stovek stran počkat, než jsem se konečně dostala k tomu pravému ořechovému.

Teď nevím, jestli nejsem na Richell Mead moc přísná. Je to moje oblíbená autorka a já jsem přesvědčená o dokonalosti její tvorby, možná i proto jsem při hodnocení jejích dílek trošku větší šťoural, než když hodnotím jiné autory. Kdyby Šachovnici bohů napsal někdo jiný, možná bych dala o pár procent víc, jenže jsem přesvědčená, že Richelle to dokáže i líp, tak jak mi to ukázala u Sukuby. Proto dávám tomuto dílu tolik, kolik jsem dala. Okamžitě jsem se ale musela vrhnout na další díl, protože přes všechny drobné chybičky mě šíleně moc zajímá, jak to s Justinem a Mae dopadne!

#2: NESMRTELNÁ KORUNA

...Justin a Mae nadále plní svou misi, pak ovšem dojde k zásadnímu zlomu v běhu událostí. Jsou přiděleni k delegaci Luciana Darlinga, Justinova starého přítele a zároveň tak trochu protivníka. Společně se vydávají na území Arkádie, nebezpečného souseda RUNA. V tamní společnosti jsou ženy stále majetkem mužů a náboženství a vláda splývají v jedno. Justin, který se sám ještě těžce smiřuje s vlastním bohem,zde objevuje skutečně mocné síly. Mezitím Mae, která jen velmi neochotně hraje roli Justinovy milenky, plní vlastní soukromou misi: hledá svou nevlastní neteř, které se její rodina před lety zřekla a nechala ji unést za hranice. Ani jeden z našich hrdinů si zpočátku nevšimne, že jejich snaha zastavit v Arkádii návrat bohů může být velmi brzy zmařena...


Pozor! Jelikož se jedná o druhý díl série, může moje shrnutí prozrazovat některé spoilery předchozího dílu. Budu se snažit jim vyhýbat jak se dá, ale pokud nechcete riskovat, přeskočte až na závěrečné hodnocení.

Justin March i nadále pracuje jako úředník a paranormální vyšetřovatel. Na své neviditelné havraní kámoše Magnuse a Horatia už si zvykl, stejně tak se srovnal i s myšlenkou, že Mae nikdy nemůže být jeho. Mae stále myslí na svou malou neteř, která vyrůstá sama v zemi, kde ženy nemají žádná práva a jsou pouze majetkem mužů. Když se našim hlavním hrdinům naskytne příležitost vycestovat na diplomatickou cestu do této nehostinné země - Arkádie - Mae se podaří Justina přemluvit, aby nabídku senátora Luciana Darlinga přijali. Na misi je vystavěn speciální tým tvořený odborníky na mezinárodní vztahy a pretoriánkami, které mají hrát roli poslušných manželek, aby je nikdo nepodezříval. Mae je přidělena k Justinovi, její kámoška Val k Lucianovi. V Arkádii je čeká týrání žen v přímém přenosu. Přestože se rodina hostitele navenek tváří civilizovaně, po pár dnech se plně ukazuje skutečná povaha Arkáďanů, kteří dají zbičovat ženu jen proto, že se jí zasekla sukně v sandálku a ona při jejím uvolňování ukázala nahý kotník. V zemi, kde jsou ženy trestány za svoji krásu je Mae trnem v oku. Justina si k sobě navíc zavolá nejvyšší kněz arkádského boha Nehitimara, aby mu dal podezřelou nabídku. Přijme ji? Zachrání Mae svou neteř dřív než bude pozdě? Dokážou hlavní hrdinové porazit mocného Nehitimarova kněze, aniž by se sami upsali jinému bohu?

Co se mi líbilo: Rozhodně musím pochválit Arkádii. Ta pro mě byla hlavním tahačem celého příběhu a na kapitoly věnované této zemi jsem se těšila nejvíc. Naštěstí se tam odehrává skoro celá dějová linka Justina s Mae, takže si ji čtenář má čas dostatečně vychutnat. Kapitoly naší ústřední dvojice se střídají s příhodami Justinovy náctileté "schovanky" Tessy, která zůstala v Runě a stala se praktikantkou otravně vlezlé novinářky Daphné. Přestože se jí to nelíbí, poslouchá novinářčiny hloupé nápady a šmíruje potají lidi. Tyhle kapitoly mě až tak moc nebavily, ale na druhou stranu bylo fajn vědět, co se v Runě děje, když tam Justin s Mae nejsou. Taky se mi líbilo, že ti dva tolik neřešili své pocity a knížka byla tím pádem mnohem akčnější než první díl.

Co se mi nelíbilo: Jak už jsem zmínila, Tessiny kapitoly mi přišly trošku nudnější než ty odehrávající se v Arkádii. Tessa mi svou poslušností a naivitou občas lezla na nervy. Hlavním problémem ale bylo, že mi její kapitoly přišly trošku roztahané. Zatímco v Arkádii se řešily samé důležité věci, Tessa si hrála na tajnou agentku. Stačilo by trošičku její linku ořezat a dát prostor jiným postavám, které zůstaly jaksi opomenuty. Například bych ráda věděla, co dělala Val, když byla v noci zavřená na pokoji s Lucianem. Spala na podlaze jako správná vojanda nebo byl Lucian kavalír a přenechal slečně postel? Bavili se spolu o prožitém dni nebo vytuhli, jen co si lehli? Mamka Nesmrtelnou korunu četla hned po mně (donutila jsem ji :D) a ptala se na to samé... Určitě nejsme jediné čtenářky, kterým to vrtá hlavou...

Hodnocení: 93% Arkádie se autorce opravdu povedla. V prvním dílu čtenář dostatečně neocení detailní zpracování světa Runy a okolních států, v tomto pokračování se ale dostáváme mnohem dál a poznáváme sousedící země, problémy mezi těmito státy a poukazuje na rozdíly mezi zvyky jednotlivých etnik. Jestli Runa symbolizuje ateismus, Panama pak křesťanství, tak Arkádie má nejblíž k muslimským zemím. Ženy zde patří mužům, nemají žádná práva a svou krásu musí skrývat před světem. Richelle Mead se podařilo perfektně vystihnout negativa takového systému a já jsem moc ráda, že se do toho pustila. Celému příběhu to dodalo to "něco navíc", co jsem v trošku slabším prvním díle marně hledala. Jsem ráda, že mi Richelle dokázala, že je právem jednou z mých nejoblíbenějších autorek, a že v každé její sérii si najdu něco, co mě totálně pohltí. Nesmrtelnou korunu jsem četla jedním dechem a nemohla se od ní odtrhnout, dokud jsem se neocitla na poslední stránce. Hlavní hrdinové se konečně nenimrají ve svých pocitech a řeší záležitosti podstatné pro vývoj příběhu. Samozřejmě vztahová linka nezaniká, ale není ji věnováno přehnaně moc prostoru, jak tomu bylo u prvního dílu. Převládá čistokrevná akce, a to se mi líbí. Rozhodně se těším na další díl a doufám, že ho autorka brzo dopíše. Ten otevřený konec mě totiž dožene k šílenství, jestli se nedozvím, jak to s Mae dopadne!!!

#3: The Eye of Andromeda

Zatím v originále nevydáno. Kvůli nedostatečnému prodeji prvních dvou dílů se američtí vydavatelé rozhodli upřednostnit autorčinu druhou sérii Třpytný dvůr, která měla několikanásobně vyšší zisk. Richelle Mead se přesto vytrvale snaží najít vydavatele, který by měl zájem o třetí díl VěkuX, zatím ale musí pracovat na pokračování Třpytného dvoru. Na svém facebooku ale napsala, že VěkX je její srdcovou záležitostí a že to s ním rozhodně nevzdá. Psaní "The Eye of Andromeda" se chce věnovat ve volném čase a snad se nakonec nějaký ochotný vydavatel najde... V to doufám i já!

V sérii "Věk X" vyšlo:

Autorčina další díla:

 

12 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Jana Jana | 2. února 2019 v 20:13 | Reagovat

Nemohu nesouhlasit s tím, že je série opravdu výjimečná... Zrovna jsem dočetla druhý díl a freneticky hledala další, když jsem zjistila, že není. Moc mě to zklamalo a budu vysílat přání, ať to Richelle Mead vyjde.

2 Dení (majitelka blogu) Dení (majitelka blogu) | 3. února 2019 v 11:40 | Reagovat

[1]: Taky doufám, že se autorce nakonec podaří třetí díl vydat. Byla by obrovská škoda, kdyby série skončila takhle neuzavřeně... :-\

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama