Srpen 2017

Záleskautky (Lumberjanes)

29. srpna 2017 v 23:39 | Deni |  Recenze (rozcestník)
Vydavatelství Paseka, které nám již přineslo překlad kouzelného dětského komiksu "Hilda", se nově vrhlo i na komiks pro náctileté milovníčky dobrodružství. Je jasné, že mluvím o Záleskautkách - sérii, která je známá zejména svým silně feministickým pohledem a líbivou ulítlou kresbou. Na tvorbě komiksu se podílely pouze samé ženy a za svou práci byly oceněny mimo jiné i Mediální cenou GLAAD, jenž oceňuje výsledky umělecké tvorby gayů a lesbiček. Záleskautky jsou přirovnávány k novodobým Rychlým šípům, může se ale Foglarově super partě někdo vyrovnat? O to víc jsem byla na holky zvědavá...

Nakladatelství: Paseka pro ČR

 • Ocenění: Cena Willa Eisnera v kategorii Best New Series (2015)
 • Cena Willa Eisnera v kategorii Best Publication for Teens (2015)
 • Nominace za Grafické novely & Komiksy (Goodreads Choice Award 2015)
 • filmové zpracování chystá studio 20th Century Fox
ANOTACE: Pět nejlepších kamarádek si chce užít léto na dívčím skautském táboře a utužit svoje přátelství, jenže jim plány neustále hatí tříoké lišky, vodní příšery nebo zdivočelí skauti z chlapeckého tábora. Naštěstí nemají problém tomu všemu nakopat zadek a klidně i vyhrát páku nad oživlou sochou. A když budou mít štěstí, ani nenakrknou potetovanou vedoucí.
Záleskautky se právem staly kultem pro moderní čtenářky i čtenáře a oblíbíte si je, pokud jste odrostli realistickým příběhům Rainy Telgemeierové nebo dobrodružstvím modrovlasé Hildy, s níž mají Jo, April, Mal, Molly a Ripley mnoho společného - ulítlou formou podporují hodnoty, jako jsou přátelství, tolerance, ochrana přírody a odvaha. Je nám jasné, že tohle všechno zní moc dobře na to, aby to byla pravda. A přitom je to ještě lepší!


První svazek Záleskautek (Lumberjanes, 2014) obsahuje 4 úvodní sešity série. Seznamujeme se s pěticí kamarádek záleskautek, které hlídá vždy zodpovědná vedoucí Jen. Tedy... alespoň se je snaží hlídat. Nějak extra se jí to nedaří. Holky mají totiž talent na vyhledávání problémů. Když se v noci vydávají hledat bobříka, narazí na divoké tříoké lišky, při plavbě na lodičkách se je pokusí sežrat vodní drak, tříoký orel jim ukradne čokoládu, uvíznou v tajném podzemním tunelu plném rébusů a nevyhnou se ani hladovému Yettimu. Ve čtvrtém svazku se dokonce podíváme do tábora kluků, kteří překvapivě rádi uklízí, perou a vaří. Oproti našim tvrďáckým hrdinkám jsou to hotové květinky. Může být dětský tábor ještě zábavnější?


Co se mi líbilo: Autorky sice stavěly na dobrodružném příběhu mladých skautek, při tomto žánru ale ani zdaleka nezůstaly. Čtenářům se dostane i pořádné dávky fantasy v podobě všemožných příšerek a nadpřirozených oblud. Máme tu svět, ve kterém je možné všechno, hlavní hrdinky přesto neztrácejí hlavu a snaží se veškeré problémy řešit chladnou logikou.

Pozitivem je i grafické zpracování: vazba je kvalitní, obrázek na přední straně je shodný s původním vydáním a stejně povedený je i vnitřek knížky. Líbil se mi také formát - panely jsou obecně dost velké a kresba jednoduchá, proto si myslím, že větší formát by byl jen na škodu. Takhle to bylo "tak akorát".

Co se mi nelíbilo: Příběh plynul až moc rychle. Krátké sešity, stránky s mnoha velkými panely a minimem bublinek, dialogy zaměřující se spíše na akční pokřiky, než nějaké složitější vyprávění děje... To vše mělo za výsledek, že jsem tento svazek "zblajzla" za necelou hodinu. Buďto bych ocenila jeden sešit navíc nebo více děje. Na posledních stránkách konečně začne pořádná akce a BUM - konec. Nedostatek prostoru odnáší jak příběh, tak rozvoj charakterů postav, které jsou spíše ploché a nevýrazné (až na Ripley, která je boží!). Samozřejmě musíme vzít v potaz, že jde jen o první díl z mnoha, takže jde hlavně o seznámení s postavami. Jenže právě ty postavy podle mě měly dostat víc prostoru. Zatím víme jen to, že vysoká slečna je chytrá, okatá zrzka roztomilá a vyholená černovláska s copatou blondýnkou jsou na holky. Mimo tyto nepříliš propracované postavy tu máme skvěle zachycenou malou Ripley s modrým melírem a mezerou mezi zuby, která je vtipná, milá, veselá, hyperaktivní, odvážná a vždy ochotná kámoškám pomoct. Doufám, že se v dalších dílech dočkají své chvíle i ostatní slečny. :)

Hodnocení: 50% Musím říct, že z knížky opravdu dýchá atmosféra skautských táborů, foglarovek a dobrodružství. Pokud bylo hlavním úmyslem autorek vytvořit tým novodobých emancipovaných Rychlých šípů, tak se jim to stoprocentně povedlo. V tomto ohledu oceňuji nejen příběh kombinující rozpustilost a dobrodružnost, ale také celkové zpracování knížky. Každý jednotlivý svazek obsahuje popis jednoho bobříka a závěrečné shrnutí formou nástěnky s okomentovanými fotkami hlavních hrdinek. Předmluva je navíc věnována "záleskautkám", popisuje se v ní troška historie a nechybí ani skautský slib. Líbilo se mi také využití fantasy prvků ve formě nadpřirozených zvířátek. Na druhou stranu musím ubrat hvězdičku za slabší práci s charaktery postav (zatím si mě získala pouze Ripley) a další za příliš nerozvinutou zápletku. Jako úvod do světa záleskautek je to ale dobré, jen bych byla ráda, kdyby měla knížka alespoň o jeden sešit více. Kresba na mě byla místy až příliš jednoduchá a přehnaně parodující. Sice se k příběhu hodí, jen si myslím, že si kreslířka v některých panelech hodně ulehčila práci s kreslením rukou hrdinek a působilo to na mě až odbytě. Pochvalu naopak zaslouží koloristka Maarta Laiho, která dokonale barevně nastínila náladu skautského tábora. Jako celek se mi "Střez se svaté kočičky" docela líbilo a možná se někdy poohlédnu po dalších dílech, abych zjistila, jestli se děj pořádně rozjede...

UKÁZKA (pdf)


Součástí svazku jsou i zajímavé bonusy - skicář prvních náčrtů postav a galerie nejrůznějších verzí obálek. Některé jsou opravdu dokonalé, například exkluzivní obálka od Megan Hutchisonové. Prostě parádní! Nezlobila bych se, kdyby se paní Hutchisonová spolupodílela na kresbě Záleskautek...

...a další svazky???...

(datum vydání českého překladu zatím neznámý)

2.DÍL: Friendship to the Max
3.DÍL: A Terrible Plan
 • Nominace v kategorii Grafické novely & Komiksy (Goodreads Choice Award 2015)
4.DÍL: Out of Time
 • Best Original Graphic Publication for Younger Readers (Harvey Awards 2016)
 • nominace v kategorii Best Letterer (Harvey Awards 2016)
5.DÍL: Band Together
6.DÍL: Sink or Swim
7.DÍL: A Bird´s-Eye View
8.DÍL: Stone Cold


A co vy? Četli jste první díl Záleskautek a těšíte se na další nebo vám kresba či styl autorek úplně nesedli? Souhlasíte s přirovnáním Záleskautek k moderním Rychlým šípům? Líbí se vám využití nadpřirozených potvůrek? Já si určitě každý další díl koupím... ;)

K: Běh života: Lid versus O.J. Simpson (Jeffrey Toobin)

18. srpna 2017 v 20:28 | Deni |  Recenze (rozcestník)

KNIHA: Běh života: Lid versus O.J. Simpson (Jeffrey Toobin)

Tato knížka na mě čekala doma, až se konečně vrátím z dvoutýdenního pobytu v zahraničí. Jde o jednu z knížek, na které jsem se tento rok těšila úplně nejvíc. Studovala jsem právo, takže román z prostředí soudního líčení je přesně to, co mě opravdu zajímá. Zaujal mě i seriál, jenž byl podle knížky natočen s mnoha slavnými hvězdami v hlavních rolích (například John Travolta nebo David Schwimmer), proto jsem byla nadšená, že si díky recenznímu konkurzu můžu přečíst knižní předlohu. A co na ni říkám? Nebudu vás napínat, prozradím vám rovnou, že jsem neuvěřitelně nadšená!

Nakladatelství: Omega pro ČR


ANOTACE: ...Režisér Ryan Murphy přináší na televizní obrazovky seriálovou adaptaci bestselleru The Run of His Life: The People v. O.J. Simpson od Jeffreyho Toobina o jednom z největších amerických soudních procesů 20. století. Ten byl veden s americkým fotbalistou, hercem a miláčkem široké americké veřejnosti O.J. Simpsonem ve věci vraždy jeho manželky. Seriál podrobně vykresluje právnický proces i vše, co s ním bylo spojené. Tlak veřejnosti a médií i dlouholeté napjaté vztahy mezi policií a afroamerickou komunitou v Los Angeles. V roce 2016 se připravuje seriál s Johnem Travoltou a dalšími známými herci. Kniha o soudu s O.J. Simpsonem je mistrovské dílo, které mohl napsat jen přední právní novinář dnešní doby. Poprvé vyšlo necelý rok po neslavném verdiktu. Kniha Jeffreyho Toobina je literaturou faktu. Tato skvělá kniha vypráví celý příběh vražd Nicoly Brownové-Simpson a Ronalda Goldmana a nabízí též pohled na zákulisní hry "procesu století". Thriller z právnického prostředí neustále šokuje a fascinuje svým upřímným zobrazením tohoto lidského dramatu...

Myslíte si, že tato knížka nebude nic pro vás, protože je plná právnických termínů? Bojíte se, že půjde o nudný životopis celebrity? Neznáte žádného O.J. Simpsona a nevíte, proč číst knížku o nějakém fotbalistovi? V této recenzi se vás pokusím přesvědčit, abyste dali dílu Jeffreyho Toobina šanci. Je totiž neobyčejné. Nemusíte se bát složitých pojmů a nevadí ani to, že Simpsona ještě neznáte, autor vám svého hlavního hrdinu náležitě představí. A na tohle seznámení jen tak nezapomenete.

Asi kolem 22:55, když procházel uličkou za domem Nicole, uviděl Schwab něco neobvyklého: překrásného bílého Akitu, jak štěká na dům...
Přistoupil k němu, nechal se očichat a prohlédl si jeho obojek. Všiml si, že je to drahý kousek - "Nic takového bych si pro svého psa dovolit nemohl." Ale nebylo na něm jméno ani adresa. Když si prohlédl psa pozorněji, uvědomil si něco dalšího.
Měl všechny čtyři packy od krve. (s.30)

O čem tedy knížka vypráví? O.J. Simpson byl negramotný černý chlapec s obrovským talentem. Jeho nadšení pro sport a snaha být nejlepší mu zajistila místo mezi fotbalovými velikány. Překonával rekordy, běhal jako o život a získával si zájem fanoušků. Zahrál si i ve slavných filmech "Bláznivá střela". Při televizních rozhovorech sršel pozitivní energií a rozdával úsměvy na všechny strany. Není divu, že se stal miláčkem veřejnosti. Jenže pak přišel rok 1994, Simpsonova bývalá manželka Nicole byla nalezena před svým domem s podřezaným krkem a O.J. byl policisty označen za hlavního podezřelého. Obyčejní lidé tomu odmítali uvěřit. Jak by ten veselý sympaťák mohl někoho zavraždit? No to přece není možné... Simpsonovi přátelé právníci ale o jeho vině nepochybovali...

Cochranův problém se Simpsonovým případem byl nakonec velmi prostý.
"Ten případ," prohlásil Cochran, "se nedá vyhrát." (s.16)

Je možné prokázat nevinu muže, který svoji ženu skutečně zavraždil? Existuje způsob k očištění Simpsonova jména, i když se na místě činu našlo několik jednoznačných důkazů o jeho vině. Náš hlavní hrdina má na své straně ty nejvychytralejší právníky, kteří jsou schopni pro svého klienta udělat všechno. Proti nim stojí stejně hrozivá protivnice - žalobkyně Marcia Clarková, která je známá svou posedlostí spravedlností. S něčím ale Marcia nepočítala, a to s tím, že nebojuje proti obyčejnému muži...

"Já nejsem černoch, já jsem O.J." (str.61)


Co se mi líbilo: Tato knížka má obrovské množství pozitiv - je čtivá, zajímavá, napínavá, akční, ale také dojemná. Běžně si při čtení fotím stránky, kde mě zaujala nějaká pasáž. Je to proto, abych potom mohla využít některé z větiček v recenzi jako citace. Při "Běhu života" jsem si však do mobilu nafotila snad polovinu knížky a vybrat jen některé byl pro mě příšerně těžký úkol. Jeffrey Toobin je mistr slova. V příběhu, který je psaný podle skutečné události je způsob psaní autora tím jediným, co může ze sebe do dílka vložit. Nemůže si přikrášlovat děj, vymýšlet si nebo zakončit příběh nečekaným dech beroucím závěrem. Jedině styl psaní je výsledek autorova snažení. A ten musím pochválit. Pan Toobin dal do svého díla všechno.

Tohle je scéna, která mě dokázala rozbrečet, a kterou sem musím dát. Policisté právě zajišťují místo činu, kde leží mrtvé tělo Nicole Simpsonové a jejího přítele. Dvě děti Nicole a O.J. byly převezeny na policejní stanici. Zatím o ničem neví...

Ospalé děti čekaly na policejní stanici na někoho, kdo by jim vysvětlil, co se stalo. V jednu chvíli se osmiletá Sydney Simpsonová zeptala, jestli si smí zavolat. Vytočila číslo domů, ozval se záznamník a Sydney zanechala vzkaz: "Mami, prosím zavolej mi zpátky. Chci vědět, co se stalo včera v noci. Proč jsme museli jet na policejní stanici? Prosím, zvedni to, mami. Prosím zvedni to, mami. Prosím zvedni to, mami. Prosím zvedni to. Ahoj." (s.50)

Co se mi nelíbilo: Vlastně nemám žádné velké výtky, pouze pár drobností. Jednou z nich byly poznámky překladatele - některé byly pro čtenáře podstatné (např. vysvětlivky zkratek), ale pak se v textu objevovaly také překlady názvů různých pořadů, které byly podle mě nepotřebné. To, že "Wheel of Fortune" v češtině znamená "Kolo štěstí" nebo pořad "King World" je "Králův svět", jsou sice zajímavé informace, ale když je takto překládán každý zmíněný seriál či film, tak je to až přehnaně moc zbytečných poznámek.

Hodnocení: 100% Myslela jsem, že budu po dočtení překvapená nebo i nadšená, ale nečekala bych, že budu doslova uchvácená. Těšila jsem se na román se zaměřením na trestní právo a fakta, ale ani ve snu bych si nepředstavila, že mě knížka popisující soudní slyšení dokáže rozplakat. Styl psaní autora je tou nejdokonalejší kombinací, kterou může čtenář beletrie dostat. Vyvolá ve vás mnoho emocí (dojme vás, pousmějete se, bude vám i smutno) a s těmito pocity dále manipuluje. Díky tomu O.J. chvíli obdivujete, ale o kapitolu později už jím opovrhujete. Chápete jeho právníky, soucítíte s jeho dětmi. Je to velké dílo. Nejen po stránce literární, ale i po stránce lidské. Ukazuje nám skutečnost, která není vždy tak nablýskaná, jakou by ji celebrity chtěly mít. Autor navíc umí perfektně budovat napětí. Každá kapitola končí cliffhangerem (napínavou větičkou), čímž vás nutí pokračovat ve čtení. Nemohla jsem se od příběhu odtrhnout, a to i přesto, že je knížka se svými 576 stranami pořádný macík. Rozhodně doporučuji všem milovníkům detektivek, protože i tohoto žánru se tady dočkáte. Taky doporučuji fanouškům psychologických románů nebo příběhů inspirovaných skutečnými událostmi. A knížku doporučuji i všem ostatním, protože si jsem jistá, že tohle je příběh, který si pozornost plně zaslouží.

Po grafické stránce se nakladatelství Omega opět vytáhlo. Obálka je parádní a mnohem povedenější než ta původní. Rozhodně chválím grafika. Stejně výbornou práci odvedl i překladatel Jiří Talafant. Skvěle si poradil i se složitější nespisovnou angličtinou, kterou O.J. používal ve svých dopisech. Nenašla jsem ani žádné překlepy a součástí je opět stylová všitá záložka ve žluté barvě. Tato knížka je kvalitní po všech stránkách - vzhledově i obsahově.

Knížku si můžete koupit na internetových stránkách http://www.knihyomega.cz/ nebo https://www.knihydobrovsky.cz/.


Za poskytnutí recenzního výtisku moc moc moc děkuji nakladatelství Omega.

O.J. Simpson je slavný muž. Byl talentovaným fotbalistou, úspěšným hercem, miláčkem publika, ale také známým zločincem. Jeho problémy se zákonem ho nakonec dohnaly za mříže, ale nyní (v roce 2017) mu byla dána další šance. V říjnu bude totiž podmínečně propuštěn. Dokáže svoji šanci "proměnit"? To už se v knížce nedočteme... To ukáže jen budoucnost...

NHM #23: Mockingbird

15. srpna 2017 v 21:30 | Deni |  Recenze (rozcestník)
Mockingbird vyšla teprve nedávno, ale já si ji tehdy ve stánku nekoupila. Držela jsem ji sice v ruce, ale po chvilce přemýšlení putovala zpátky do poličky. Proč? Mockingbird je pro mě celkem neznámá hrdinka, kterou znám jen jako členku West Coast Avengers, ale nic pořádného jsem o ní nečetla. To by mi nevadilo - ráda si přečtu komiks o superhrdince, kterou moc neznám - ale pak jsem si všimla, že je ex-manželkou Hawkeye, a že bude tenhle komiks zaměřený na jejich vztah. A já toho mamlasa s lukem FAKT nemusím... Když jsem ale našlana internetu tento svazek o pár korun levněji, tak jsem si ho nakonec pořídila. Jak se mi líbil?

Nakladatelství: Hachette (CZ)


ANOTACE: Dobrodruh. Zvláštní agent. Superhrdinka. Bobbi Mockingbird Morseová je jednou z nejvynalézavějších a nejstatečnějších postav komiksu. Mockingbird se úspěšně vrací do marvelovského vesmíru! Po skrullské Tajné invazi na Zemi se Bobbi vydává na misi s cílem zjistit, kam v tomhle novém podivném světě patří. Nyní uvidíte, jak vypadá vztahová terapie ve zpracování předních marvelovských elit, protože aby si podala A.I.M., bude muset naše hrdinka spojit síly se svým odcizeným manželem Hawkeyem. A přineseme Vám i Bobbin oslnivý debut v kostýmu Mockingbird na stránkách Marvel Team-Up, kde hostuje i neuvěřitelný Spider-Man.

Obsahuje komiksy:
 • Marvel Team-Up č. 95 (...A žádný ptáček nezazpívá!),
 • New Avengers: The Reunion č. 1-4 (Shledání).

Na seznámeni se špiónkou Bobbi Morseovou byl vybrán svazek z roku 1980 ...A žádný ptáček nezazpívá! (...And No Birds Sing!), kde se Barbara poprvé představuje pod jménem Mockingbird. Děj je poměrně jednoduchý, ale ne nezajímavý. Příběh začíná na letišti, z jehož haly vychází krásná blondýnka a za ní Peter Parker, který přemýšlí nad svojí prací. Vtom se objeví zloduši a napadnou blondýnku, která je hravě přepere. Když na ni zaútočí další dva chlápci, Spider-Man krásné slečně přiběhne na pomoc, společně všechny přeperou a mizí v létajícím autě. Blondýnka se představí jako Mockingbird a vyhodí Spideyho z auta. Že by naletěl zrádkyni?

Hodnocení: Jako vždy, bonusový komiks nebudu hodnotit hvězdičkami. Byl to milý dárek k hlavnímu příběhu a ukázal nám původní podobu krásné blondýnky Mockingbird. Není to sice úplně první číslo, kde se Barbara objevila, ale to je podle mě jen dobře, její původ je totiž celkem komplikovaný. Naopak tento střet se Spider-Manem dějově složitý není a Bobbi je tu dokonce v pár bublinách popsaná, takže se s ní můžou vhodně seznámit i čtenáři, kteří o ní nikdy neslyšeli. Kresba je zastaralá, ale mě se líbila. Stejně jako u bonusového komiksu v Deadpoolově svazku, tak i tady je jasně viditelné, že si s některými panely dali mnohem víc práce, než se zbylými. Když se zaměříme na jednotlivé panely, tak najdeme i pár hodně odfláklých, kde postavy stojí v podivně krkolomných pozicích nebo mají ve tvářích divný výraz. Co se mi ale líbilo, tak to byla samotná Mockingbird, která byla na pohledech zblízka opravdu hezky nakreslená. Taky musím pochválit úvodní kresbu, kde Peter s Bobbi vychází z letiště - ten je parádní. Podle mě byl tento sešit dobrá volba a já ho hodnotím velmi kladně.Hlavní příběh tvoří čtyři svazky řady New Avengers (Reunion/ Shlédání) z roku 2009, které jsou zasazeny do doby po skrullské tajné invazi. Mezi unesenými superhrdiny se na Zemi vrací i Bobbi, která byla po výměně za dvojnici vězněna na skrullské planetě. Snaží se vrátit do svého běžného života superhrdinky, proto se se svým novým týmem zaměří na bombu, která by mohla zničit část Španělska. Hawkeye (který si teď říká Ronin) se jí nalepí na paty a snaží se pitvat v jejich manželství. Bobbi vzpomíná na společné hádky i šťastné chvilky, ale nedokáže se přenést přes minulost. Hawkeye to ale odmítá vzdát a dál mele a mele a mele... Mockingbird ho tedy z donucení vezme na misi se sebou, ale místo zneškodňování bomby se akorát dál hádají. Přitom proti nim stojí ďábelská vědkyně s teleportačním opaskem. Dokáže Bobbi s otravným ex-manželem spolupracovat natolik, aby spolu zabránili velké katastrofě? Má jejich vztah alespoň malou šanci?

Co se mi líbilo: Obrovským plusem byla pro mě grafika. Možná byste čekali, že tím myslím kresbu, ale ne... Zaujala mě totiž práce s barvami. Koloristka Daniela Rudoni si pohrála s každou stránkou a výsledkem je opravdu zajímavé dílko, na které se dobře kouká. V tomto příběhu se často střídá současnost se vzpomínkami a díky barvičkám jde krásně rozpoznat, o který čas se právě jedná. Líbily se mi i dvojstránky, kde Mockingbird bojuje s Hawkeyem ve tmě. Všechny panely na stránce mají tmavé šedo-modré tóny, ve kterých září detaily na Bobbiiny žluté brýle či Hawkeyovy modré oči. Stejně parádní je i barevné vyvedení hvězdné oblohy, ať už na planetě Skrullů v červené barvě, či ve Španělsku ve fialové. Super!

Co se mi nelíbilo: Když už jsme u té grafické stránky, tak mi úplně nesedla kresba Davida Lopeze. Jeho velkou výhodou je, že se narodil v Zaragoze, takže mu Španělské krajinky sedí, v případě postav to ale neplatí. Z dálky vypadají panely moc pěkně, ale když se zahledíte na každý z nich jednotlivě, tak si všimnete podivných výrazů hrdinů. Hawkeye se tváří jako úplný blb (né že bych si o něm myslela něco jiného, ale nakresleného si ho představuju trošku inteligentněji) a i jiné postavy se při blízkém prozkoumání divně šklebí. Docela se mu povedl obličej Bobbi, což je jediné štěstí, protože ona je hlavní postavou příběhu a bylo by fakt zlé, kdyby se na ni nedalo koukat. :D Hlavně detaily na Bobbiin nos nebo rty jsou nakresleny moc pěkně a připomínají mi panenku Barbie, což není negativum. Přesně takhle bych si Mockingbird představovala. Barbie špiónka...

Hodnocení: 60% Přestože jsem si Mockingbird původně ani nechtěla koupit, nakonec jsem ráda, že ji doma mám. Nebylo to žádné veledílo, ale nebylo to ani tak zlé, jak jsem si představovala. Příběh byl až přehnaně jednoduchý, zaměřený spíš na vztah Bobbi s tím blbečkem Hawkeyem. V tomto příběhu mi ale nevadil tolik, jako v jiných jeho komiksech. Byl sice pořádně otravný a ukecaný, ale nerušilo mě to tolik jako jinde. Na druhou stranu manželské hádky rušily dějovou linku, v každém panelu byla hromada bublin a akční scény se ztrácely za proslovy hrdinů. Je to dost škoda, protože při tak parádní kolorizaci by akční scény úplně lahodily oku. Kresba mírně pokulhávala, ale pokud se na panely nezaměřujete jednotlivě, ale díváte se na stránku jako na celek, tak si toho možná ani nevšimnete. Mě se grafická stránka líbila a už jen kvůli nádherným panelům s noční oblohou nepochybuju, že Mockingbird určitě znovu otevřu. Škoda jen té špionážní linky, která mohla být mnohem propracovanější. Pomohl by i větší počet stran, kde by měl příběh víc prostoru na samotnou akci, nejen pro manželskou poradnu. Jako celek hodnotím tento svazek krásnými třemi hvězdičkami, které si plně zaslouží. Nejedná se sice o nejlepší zatím vydané NHM, ale ani nejhorší... Takový kvalitní zlatý střed. :)Jako u mnoha jiných svazků červené řady, tak i v tomto čísle najdeme historii postavy a galerii kostýmů. Nevím jak vy, ale já se prostě nemůžu zbavit dojmu, že je Bobbi kopie Barbie - malý pršáček, plné rty, oválná tvář, blonďaté vlasy, narvaný dekolt, vosí pas,... Hlavně ta moderní podoba jako by panence z oka vypadla. :)


Tak už jsme na konci recenze. Četli jste Mockingbird nebo jste se jí obloukem vyhnuli? Znáte tuto superhrdinku bez zvláštních schopností? (Jestli se tedy za supersílu nepočítá schopnost poslouchat Hawkeye a nezbláznit se.) Fandíte jejich vztahu nebo si myslíte, že by ti dva neměli být spolu? Děkuju za každý komentář a příště se snad uvidíme u něčeho z černého UKK... ;)

Shrnutí ČERVENEC (07/2017)

15. srpna 2017 v 15:26 | Deni |  SHRNUTÍ MĚSÍCE

Shrnutí ČERVENEC (07/2017)

Tak už jsme za polovinou prázdnin a já jsem tu s dalším měsíčním shrnutím. Vzhledem k tomu, že jsem nedávno zveřejnila rozbalovačku, tak už možná znáte velkou část mých přírůstků. Ale dostala jsem i dva nečekané dárečky a doplnila sbírku komiksů o další dva chybějící kousky, takže mám ještě pořád co ukázat. Co jsem si tedy koupila a kolik toho přečetla? Vrhněme se na to...

Koupené knihy: (12)

1) Rytíř temného slunce (Swen Harder)
2) UKK #68: Thanos Nezbytný
3) UKK #76: X-Men: Schizma
4) Poslední výročí (Liane Moriarty)
5) Ve stínu černých ptáků (Cat Winters)
6) Mysterium Tremendum (Sebastian Rainer)
7) Goth Girl and the Fete Worse Than Death (Chris Riddell)
8) Sny a jak jim rozumět (Stase Michaels)
9) Insurgent (Veronica Roth) *objednaná knížka, která mi ještě POŘÁD nepřišla! :/
10) Anglie (Terry Deary)
11) Ohavný Londýn (Terry Deary)
12) Spoločníčka (Jana Benková)
13) Spoločníčka 2: Blafuj ako celebrita (Jana Benková)


Úplně první přírůstkem byl gamebook Rytíř temného slunce, který vydalo nakladatelství Mytago. Jde o knížku, kde si vytváříte příběh sami na základě vlastních rozhodnutí. Na konci každého odstavce máte na výběr a můžete si vybrat cestu, kterou se hlavní hrdina vydá. Jako malá jsem tento typ knížek milovala, takže když jsem viděla reklamu na 640 stránkového macíka, okamžitě jsem objednávala. Další dvě knížky jsou přírůstky do mé rozrůstající se sbírky UKKček. Schizma je jeden z mála svazků o X-Menech, který mi ještě scházel a na Thanose Nezbytného jsem měla spadeno už delší dobu. Po dočtení NHM Strážci galaxie jsem totiž pindala, že chci znát závěr příběhu a někdo mi ve skupině milovníku komiksů poradil, abych se koukla na Thanose, který má být úplným vyústěním. Tak ho konečně mám! :)


Následujících pět knížek je objednávka z Knižního klubu, o které jste se mohli dočíst ve zmiňované rozbalovačce. Jsou tam i fotky ilustrací, takže pokud vás zajímá náhled do obsahu knížek, můžete mrknout. Poslední výročí je novinkou od Liane Moriarty. Od této spisovatelky už mám přečtené dvě knížky (Manželovo tajemství, Tři přání) a obě se mi moc líbily, takže proč si nedoplnit sbírku, že? ;) Ve stínu černých ptáků je duchařina, na kterou jsem slyšela samou chválu. Navíc jsem ji ulovila ve výprodeji, stejně jako Mysterium tremendum, což je dílo muže, který si sám ořezal kůži na zádech, aby do ní obalil svůj jediný román. Stálo to za to? Jsem fakt zvědavá.


Dalším přírůstkem je Goth Girl and the Fete Worse Than Death (česky Ada a hrůzostrašná slavnost). Spisovatele Chrise Riddella možná znáte jako autora série o Otolíně (Otolína a žlutá kočka, Otolína ve škole), u mě jde o první seznámení s autorem. Knížku jsem si koupila hlavně kvůli ceně a grafickému provedení, přesto mě po prolistování ohromně zaujala. Parádní grafika. Nejsem si ale jistá, jestli zvládnu tu angličtinu - přeci jen jde o hraní se slovíčky. Ale vyzkouším.


Pátou knížkou je tenounká příručka Sny a jak jim rozumět. Sny mě vždy fascinovaly, takže když jsem tuhle krasavici zahlídla, bylo mi jasné, že ji musím mít. Je v ní spousta zajímavých vědeckých informací a líbí se mi i grafické zpracování obálky. Jde také o jedinou knížku v balíčku, kterou jsem si objednala za plnou cenu.


Další dvě knížky Ohavný Londýn a Anglie od Terryho Dearyho jsem sehnala na Databázi knih a každá mě stála stovku. Na Děsivých dějinách jsem vyrůstala a celou sérii zbožňovala, takže když jsem přemýšlela o knížkách do fotovýzvy na téma "Anglie", hned mě napadla tahle dvojka.


Posledními červencovými přírůstky jsou tenounké knižní dárečky z časopisu Emma. Už třetí léto po sobě tento časopis kupuju kvůli těmto románům. I v průběhu roku se v Emmě občas najdou přibalené knížky, ale prázdniny vždy patří slovenské spisovatelce Janě Benkové. Mám od ní už několik knížek z této edice a můj názor na každou se podstatně liší. Minulé léto patřilo novinářce Simoně (Nádem ťa Oliver + Bláznivé pokušenie), což mě bavilo. V roce 2015 vyšly dva díly o milence ženatého chlapa (Chcem takého ako ty + Už sa mi aj snívaš), které byly super. Se Slunečnicí a Večernicí to ale šlo hodně z kopce a u čtení jsem doslova trpěla. Bojím se, že když je letošní Spoločníčka + Blafuj ako celebrita ze stejného soudku, tak mě to zklame, ale konečný verdikt vyřknu až po přečtení. ;)

Recenzní výtisky: (3)

1) Slyším tě všude (Connie Willisová)
2) Blackout (Marc Elsberg)
3) Běh života: Lid versus O.J. Simpson (Jeffrey Toobin)

V červenci jsem dostala hned tři recenzáčky, dva v hmotné podobě, jeden pak jako e-knihu. Stihla jsem však přečíst pouze jeden, protože balíčky od Omegy přicestovaly v den, kdy jsem odjela na dovolenou, takže jsem se do nich nemohla pustit. Už se na nich ale pracuje, takže v příštím shrnutí je určitě zmíním. ;) O které recenzní výtisky jsem si tedy poprosila?


Slyším tě všude mi přišlo e-mailem od nakladatelství Metafora, takže jsem se hned mohla vrhnout na čtení. O autorce jsem dodnes neslyšela, přestože už jí v ČR vyšly 4 romány, které mají na Databázi velmi dobré hodnocení. O mém názoru na tuhle vtipnou sci-fi romanťárnu se více rozepíšu v "přečtených", ale už teď vám můžu prozradit, že jsem z knížky totálně nadšená!


Další dva recenzáčky mi poslalo nakladatelství Omega, se kterým moc ráda spolupracuju. Na Blackout jsem se příšerně moc těšila, a to jsem ani netušila, jaký poklad mi dorazí domů. Po otevření obálky na mě vykouklo speciální vydání pro recenzenty v paperbacku, dokonce i s přibaleným dopisem, kde jsou shrnuty základní informace o autorovi, knížce a prodejnost v číslech. Rozhodně se mi průvodní psaní líbí a byla bych jen ráda, kdyby ho dávali ke každému recenzáčku. Palec nahoru! :)


Posledním recenzním výtiskem je o něco buclatější kniha Běh života: Lid versus O.J. Simpson, která detailně popisuje jeden z mediálně nejpropíranějších soudních procesů v Americe. Americká celebrita O.J. Simpson, kvůli kterému šílely davy fanynek po celém světě, byl obviněn z vraždy své manželky. Možná víte, jak jeho soud nakonec dopadl, ale málokdo může tušit, kolik právnického kouzlení je schováno za oponou případu. Právo mě baví, tomuto oboru jsem se pár let věnovala a jsem si jistá, že tuhle knížku musím mít přečtenou.

Vyhrané knihy: (2)

1) Dedička (Gabrielle Bernátová)
2) Kráska a zvíře: Zakletá v knize (Jennifer Donnellyová)


Román Dědička od slovenské spisovatelky Gabrielle Bernátové jsem vyhrála na skvělých stránkách "CH and CH Books". Knížka mi přišla i s autogramem od autorky, takže jsem opravdu nadšená a za výhru moc děkuju. Příběh vypráví o mladé studentce Veře, která si najde nebezpečnou práci - píše články o bossovi podsvětí. Jenže pak se z práskačky stane jeho milenkou a její život nabere nový směr...


Druhou výhrou je knížka ze světa Krásky a Zvířete: Zakletá v knize od Jennifer Donnellyové. Děj nekopíruje pohádkovou předlohu, ale rozvíjí příběh úplně novým směrem. Ocitáme se v momentu, kdy Zvíře ukazuje Belle svoji knihovnu. Bella se začne hrabat v knížkách, jednu otevře a je jí vcucnutá do úplně jiného světa... Zní to suprovně, že? Moc se těším, až se ke Krásce a Zvířeti dostanu a děkuji fb stránkám festivalu Humbook, který zveřejňuje soutěže o takovéto skvělé knížky. Mám obrovskou radost!

Dáreček: (2)

1) VA5: Spútané mágiou (Richelle Mead)
2) Elusion (Claudia Gabel, Cheryl Klam)


Obě tyto krasavice jsem dostala od mého úžasného přítele. :) Spútané mágiou je pátý díl Vampýrské akademie. Zrovna tento díl už doma mám jako český paperback, ale snažím se zkompletovat celou sérii ve slovenčině. Je totiž totálně parádní! Červený hardback se stříbrným písmem a černou ořízkou... To musí chytit za srdíčko každého fanouška tvorby Richelle Mead. Už mám poslední díl plus tento pátý, takže mi ještě 4 svazky chybí. Něco mi ale říká, že příští měsíc přibude ještě jeden nový... ;) Druhým dárečkem je sci-fi Elusion, které mi padlo do oka v Tescu. Vůbec jsem o této knížce neslyšela a to nakladatelství CooBoo stalkuju docela pečlivě. Četla jsem, že jde o první díl a druhý zatím nebyl přeložený, ale i tak jsem na knížku moc zvědavá.

Přečteno v červenci: (6)

1) NHM #19: Valkyrie .....170 stran
2) UKK #12: Zázraky .....224 stran
3) Věk X: Šachovnice bohů (Richelle Mead) .....542 stran
4) Věk X2: Nesmrtelná koruna (Richelle Mead) .....452 stran
5) Divergence (Veronica Roth) .....344 stran
6) Slyším tě všude (Connie Willisová) .....504 stran
Celkem: 6 knížek /2236 stran


Čtecí plány jsem se snažila plnit pečlivě, ale přečetla jsem jen polovinu knížek, které jsem si TBR zvolila. Může to být i tím, že jsem jela na dva týdny prázdninovat na Slovensko, takže jsem čtení trošičku zanedbávala. Vyměnila jsem ho za koupání při vodě a opalování. :D Můžete kouknout na fotku do Narcisčiny knižní fotovýzvy, kde bylo prvním tématem "červencová TBR" a hned uvidíte, které knížky jsem stihla a které budu muset přečíst jindy:


Celkem jsem tedy v červenci přečetla 6 knížek, z toho 2 byly komiksy, 3 jsem zmínila mezi TBR a jedna byla recenzní e-kniha od nakladatelství Metafora. Ale začneme hezky od začátku...
Už se stalo téměř zvykem, že v každém měsíci přečtu nějaký komiks ze řady Nejmocnější hrdinové Marvelu či Ultimátní komiksový komplet. Tentokrát se dostalo na obě série, protože jsem se nejdřív vrhla na novinku Valkyrie, která vyšla v rámci NHM a pak na malovanou legendu Zázraky, jenž vyšel už dříve v UKK. Oba svazky se mi moc líbily a oba bych ohodnotila pěti hvězdami. Každý, kdo trošku sleduje svět Marvelu, tak ví o Zázracích a je mu jasné, že tomuto příběhu nejde dát nižší hodnocení než je 100%. Valkyrie už na plnou stovku není, ale taky dokáže zaujmout. I když si myslím, že pobaví více ženské čtenářky. Už jsem na ni zveřejnila recenzi, kde se dočtete víc.
Tři knížky, které jsem si v TBR určila za čtení pro měsíc červenec jsou dva díly série VěkX od Richelle Mead a první díl Divergence od Veronicy Roth. Šachovnice bohů mě trošku zklamala - od Richelle jsem čekala něco víc. Pokračování Nesmrtelná koruna mi ale dalo přesně to, co jsem chtěla. Skvělá knížka! Rozhodně doporučuju vydržet a prokousat se poněkud nudnějším prvním dílem. Stojí to za to. Více se dočtete v recenzi.
Divrgence je už téměř klasika. Legenda. Něco, co stojí za to číst. A já musím souhlasit. I mě se tato trilogie nakonec nevyhnula a i mě se první díl moc líbil. Jaká bude Rezistence a Alience, to se dozvím příští měsíc. A po dočtení zveřejním recenzi na celou sérii.
Poslední přečtenou knížkou byl recenzáček Slyším tě všude, který mi nakladatelství Metafora poslalo na e-mail. Nevěděla jsem, co mám od této originální sci-fi čekat a o to víc jsem byla překvapená. A nadšená! Doporučuju se po této novince od skvělé spisovatelky Connie Willis podívat. Rozhodně stojí za to! Více si přečtete TADY.


ČERVENEC ve zkratce: Nejlepší koupenou knížkou je úžasně graficky zpracovaná dětská knížka Goth Girl and the Fete Worse Than Death. Kvalita viditelně převyšuje cenu, za kterou jsem tenhle diamant ulovila. Grafici věnovali pozornost jak ilustracím, tak i samotným stránkám a jsem neskutečně ráda, že mi teď září na poličce, protože se na ni dívá parádně. ;)


Nejúžasnější přečtenou knížkou měsíce je Slyším tě všude. Tahle sci-fi mě vážně dostala. Je originální, vtipná, akční a neskutečně čtivá. Nemohla jsem se od jejích stránek odlepit a právě proto dostala pět hvězdiček, které si stoprocentně zaslouží.

Plány na SRPEN: Chtěla bych se vrhnout na další díly série Divergence. První ale musím přečíst dva recenzáčky od Omegy: Blackout a Běh života. (Jelikož píšu tohle shrnutí v polovině srpna, tak vám můžu prozradit, že jednu z nich už mám přečtenou a druhou právě čtu.) Ve volné chvilce plánuju přečíst dvojdílný letní román Spoločníčka od Jany Benkové a taky nějaké komiksy od Marvelu...

Uvidíme, co všechno stihnu přečíst, srpen totiž strávím skoro celý v práci... A co vy? Jak hodně jste četli v červenci a co plánujete na druhý prázdninový měsíc? Máte v létě čas na knížky nebo jenom aktivně odpočíváte?

S: Spoločníčka (Jana Benková)

13. srpna 2017 v 20:21 | Deni |  Recenze (rozcestník)

SÉRIE: Spoločníčka (Jana Benková)

Jana Benková je slovenská spisovatelka, která píše dívčí romány podobné Harlekýnkám. Mezi čtenářkami se její tvorba těší velké oblibě a knížky jsou pravidelně přibalovány jako dárek k časopisu Emma. V průběhu roku najdeme u magazínu i tituly jiných autorek, ale léto vždy patrí Janě Benkové a jejím dvojdílným příběhům. Já osobně mám k jejím letním románům složitý vztah. V roce 2014 vyšla Slnečnica + Večernica, které vyprávěli o majitelce bordelu a nebavily mě. O prázdninách 2015 jsme si mohli přečíst o milence ženatého chlapa v knížkách Chcem takého ako ty + Už sa mi aj snívaš a ty se četly dobře. Rok 2016 byl z mého pohledu zatím nejlepší, protože nám přinesl napínavou dvojdílnou detektivku o novinářce, která vyšetřuje záhadná miznutí modelek: Nájdem ťa Oliver! + Bláznivé pokušenie. Podle názvu letošního románu jsem se obávala, že jsme se tématicky vrátili o tři roky zpátky a kvalita příběhu bude podobná. Bohužel se moje obava naplnila...

Nakladatelství: News and Media Holding pro SK
Edice: Emma love

1.DÍL: SPOLOČNÍČKA

ANOTACE (autorčina slova): ...Príbeh je napísaný špeciálne pre dievčatá a inšpiroval ma k nemu skutočný zážitok jednej slečny. Porozprávala mi, čím sa živí a ako sa k takej nie práve obvyklej práci dostala, a mne sa hneď začala v hlave odohrávať línia nového románu… Katka a Silvia z tohto príbehu sú dve kamarátky a na prvý, a možno aj druhý pohľad sa vám bude zdať, že odlišnejšie mladé ženy azda ani nemôžu existovať. No ktovie, možno čas ukáže, že každá z nich v živote túži po tom istom… Ale ako s tým jedna i druhá naložia, to si prečítate v knižke...

Hlavními hrdinkami jsou Katarína a Silvia. Dvaadvacetiletá Katka žije s maminkou v rozpadajícím se bytě, na jehož opravu ani z platů servírky a aupairky v Rakousku nemají peníze. (Kam peníze dávají, je mi záhadou. Dluhy ani hypotéku nemají.) Naše hlavní hrdinka nechodí do kina, protože si nemůže dovolit utrácet, nepije, nemaluje se, nemá skoro žádné oblečení ani sebevědomí. Pracuje v krachující restauraci pod vedením nesnesitelného šéfa, kterého nenávidí. Nemá ani přítele, protože svou tajnou lásku (krásného spolupracovníka) z nepochopitelných důvodů odpálkuje hned poté, co se odhodlá ji pozvat na rande. Katčin život je prostě nanic a když se přistěhuje nová sousedka, kterou je hubená blondýnka se značkovým šatníkem a vždy nalakovanými nehty, začne žárlit. Přesto se krásné Silvii neustále vtírá a snaží se s ní kamarádit. Když se Silvia přizná, že pracuje jako luxusní společnice bohatého podnikatele Milana, dostane Katarína konečně důvod se nad novou kámošku povyšovat a třičtvrtě knížky moralizovat. Přitom to Silvia vůbec nemá lehké - pracuje tvrdě, musí zvládat všechny firemní akce, komunikovat s obchodními partnery v nejrůznějších jazycích, řídit šéfův rozvrh, nechat si od něho vrážet facky, kdy se mu zamane,... Sice za to dostává královsky zaplaceno, ale šťastná není. A ještě k tomu má i kamarádku, která do ní neustále šije. Opustí Silvia luxusní život, na který si tolik zvykla nebo si dál nechá ubližovat? Dokáže Katarína pro svoji lepší budoucnost udělat něco víc než jen žárlit na kamarádku?

Často sme spolu rozoberali jej prácu. Vždy keď sme sa stretli, sa mi v hlave vynorilo sto nových otázok. Bavilo ma vŕtať sa najmä v jej vzťahu so šéfom... (s.61)

Zhlboka sa nadýchla. "Možno sa ma občas spýtaj na to, ako sa cítim ja a či niekto premýšľa aj o mne. Nie iba o Milanovi a jeho ženě," vyhŕkla. (s.67)

Co se mi nelíbilo: Negativ jsem si našla spoustu, ale úplně největším byla samotná Katarína, která mi byla příšerně nesympatická. Mám i oblíbené knížky, kde mi hlavní postava nesedí, ale jestli něco vysloveně nesnáším, tak to jsou závistiví lidi a přesně taková Katka je. Možná by pomohlo, kdyby čtenáři zůstaly skryty její myšlenkové pochody, ale bohužel se dozvídáme až přehnaně moc. Navenek předstírá, jak se se Silvou chce kamarádit, přitom se vevnitř užírá žárlivostí a nevynechá jedinou příležitost, aby si mohla do blondýnky rýpnout.

Dalším velkým problémem bylo chování postav. Hlavní hrdince by mělo být 22, její sousedce kolem 25, ale ani jedna se na to nechovala. Typovala bych jim spíš kolem 35. Obě byly přemoudřelé, filozofovaly o životě a neměli ani moderní slovník. Vzhledem k tomu, že jsem ve stejném věku, tak dokážu posoudit to, do jaké míry je chování Katky se Silvií realistické a podle mě se ho autorce nepodařilo dobře napodobit. Už jen to, že o sobě mluví jako o "té malé od vedle" nebo o "čisté duši nezkažené krutou realitou". Kdybych tohle řekla mojí kamarádce, tak se mě zeptá, jestli jsem něco pila... :D

Co se mi líbilo: Knížce se nedá upřít čtivost. Jana Benková umí psát tak, aby jste se do děje ponořili a slupli celý příběh jako malinu. Přestože tohle je taková trpčí malina, i tak se četla dobře. :) Taky oceňuju zajímavou myšlenku na příběh. I já bych si ráda poslechla tu nejmenovanou ženu, která autorku inspirovala k napsání knížky. Její zážitky by určitě vydaly i na hrubší knížku. Možná by nebylo od věci se na tuto postavu více zaměřit, protože i její románová dvojnice Silvia mě zaujala. Narozdíl od zapšklé Kataríny byla Silvia docela milá a přátelská osobnost. Rozhodně vhodnější pro pozici hlavní hrdinky.

Hodnocení: 20% Já nepochybuju, že je Jana Benková skvělá spisovatelka, protože se mi hodně jejích knížek líbilo. Ale tenhle román mi prostě nesedl. Možná to je i tím, že jde jen o první polovinu příběhu a nemá moc rozvinutý děj. Vlastně se pouze seznamujeme s postavami. Až přehnaně moc stran se věnuje jedinému rozhovoru, kdy Silvia přizná svoji pravou profesi a Katarína ji desítky stránek bombarduje trapnými rýpavými otázkami... "Není ti to blbé? Nepřipadá ti nechutný? Není ti líto jeho manželky? A jeho dětí? Nestydíš se za sebe?" Tak asi se nestydí, když to pořád dělá, ne? :D Netřeba se na to chudáka Silvie ptát stokrát. Celkově mi hlavní hrdinka Katarína lezla na nervy. Zamindrákovaná závistivá káča. Pravděpodobně i to je jedním z důvodů, proč mi knížka nesedla.

2.DÍL: BLAFUJ AKO CELEBRITA

Máme tu druhý díl a dalších 122 stran příběhu, kde se konečně dočkáme toho, co každý čtenář očekával už v prvním díle. (SPOILER) Katarína souhlasí, že se stane společnicí. Ale pokud doufáte, že se hned nahodí do sexy šatiček, pěkně nalíčí, obuje lodičky a vyrazí na lov byznysmenů, tak jste na omylu. Katka pochybuje, Katka přemýšlí, Katka to chce vzdát, aby o minutu později opět fňukala, že potřebuje víc peněz. Kamarádka Silvia (která má až neskutečně pevné nervy) ji uklidňuje sponzorovanými výlety do kadeřnictví i po českých památkách. Když už naše hlavní hrdinka konečně začne vypadat k světu a učí se chodit na vysokých podpatcích, tak do děje vstoupí extrémně konzervativní maminka. Vystrašená Katarína se chová ještě trapněji, znemožňuje se na významné akci a propadá depresím. Když už to konečně začne vypadat nadějně a podaří se jí okouzlit bohatého podnikatele Patrika Greimana, tak se na scéně znovu objeví tajná láska Ivo,a by zamíchal karty... Ani krásná Silvia není se svým životem spokojená, chtěla by totiž víc lásky - nejlépe od šéfa Milana, ale nepohrdne ani sympatickým číšníkem Palčim. Milan asi nebude mít radost...

Co se mi nelíbilo: No výtek mám opět víc, přestože byl druhý díl o něco lepší. Konečně jsme se dostali k nějakému rozvinutějšímu ději. Závistivá Katka chce taky drahé šatičky a nechce se jí makat v restauraci, proto poprosí kámošku Silviu aby jí dohodila práci společnice. Jenže tady děj opět spomalí a čtenář je půl knížky nucený číst Kataríniné fňukání, jak něco nechce dělat nebo nosit. Nejradši bych ji vytáhla z knížky a vrazila facku. Jestli jsem si u prvního dílu stěžovala, že se hrdinky nechovají na svůj věk, ale jsou přehnaně vyspělé, tak v druhém díle nastává opačný extrém a Katarína se chová jako rozmazlená náctiletá puberťačka. Víc prostoru dostává i postava číšníka Iva a maminky, což by mohlo být pozitivem, kdyby taky oba nebyli totálně otravní. Ivo se už v prvním díle choval jako idiot, takže zamilované scény v této části mě akorát znechucovaly. S Katčinou mamkou mám stejný problém jako s její dcerou - chování nekorensponduje s věkem. Maminka se nechová na 45, kolik by jí cca mělo být, ale na jednou tolik. Mluví o tom, jak "už má svůj věk" a celkově se chová spíš jako moje babička než jako žena v nejlepších letech.

Co se mi líbilo: Opět oceňuju postavu Silvie, která má až nebeskou trpělivost s uremcanou kamarádkou. Její kapitoly byly zajímavé a bavilo mě je číst. Jsem ráda, že jí bylo věnováno víc prostoru než v prvním dílu. Konečně se dozvídáme víc o jejím pohledu na šéfa i o jejích pracovních dnech. Tomuhle měla být věnovaná většina obou knížek! Tohle je to, co jsem čekala. Takové zajímavé téma s takovým potenciálem na super nápaditý román a autorka se víc věnuje kačeně Káče a ne obsahu profese společnice...

Hodnocení: 25% Druhý díl byl o něco lepší než první. Jak už jsem zmínila - je fajn, že se děj někam pohnul. Konečně jsme se dočkali toho, co jsme očekávali a Katka se snaží získat místo společnice. Jenže se o to pokouší a přemýšlí nad tím celou knížku. Radši bych četla o samotné práci, než jen o Katčině věčném váhání. Přesto musím ocenit, že se začalo něco pořádného dít a taky to, že se autorka věnovala rozvoji ostatních postav. Možná by bylo fajn dozvědět se něco i o Milanově manželce nebo o zbytku Kataríniny rodiny. Každopádně dávám pár procent navíc za čtivost, protože jsem druhý díl zhltla rychleji než ten první.


Grafická úprava obou dílů se mi moc líbí. Obálky jsou originální, barevně sladěné a dokážou na první pohled zaujmout. Možná se příliš nehodí k tématu knížek a dovedu si představit vhodnější motiv, ale i tak se na ně dívá pěkně. V obou dílech je několik překlepů a občas se opakují slovní spojení. V knížkách jsou navíc skryté reklamy na šperky a tabletky, které by mohli některým čtenářům vadit.

CELKOVÉ HODNOCENÍ: Jana Benková má jako spisovatelka jednu velkou výhodu, a to to, že píše velmi čtivě. Na její styl psaní už jsem zvyklá, proto mě tolik neohromuje, jak při čtení stránky miznou pod rukama, ale zaměřuju se spíš na kvalitu textu. Bohužel se mi potvrdilo, že její letní romány zaměřené na dívky, které pracují se sexem (ať už Večernica nebo Spoločníčka) mi prostě nesedí. Samotné téma mě nijak nepohoršuje, naopak mi připadá zajímavé a byla jsem zvědavá, jak si s ním autorka poradí. Obzvlášť když získávala informace od slečny, která opravdu pracuje jako luxusní společnice. Vždyť to mohla být taková slovenská verze Gejši! Ale sklouzlo to úplně jinam a mě to díky tomu nijak nenadchlo. Celý děj byl příliš plochý, v prvním díle se vlastně nic nedělo a kdyby jste ho nečetli, tak o nic nepřijdete.

Druhý díl je napínavější, konečně se dostáváme k té hlavní zápletce, jenže se nijak nerozvíjí. Dohromady jako jeden příběh to funguje, ale autorka vůbec nevyužila potenciál některých postav. Například z šéfa Milana se mohl vyklubat brutální násilník, ale jeho agresivní výlevy z prvního dílu prostě postupně vyšuměly. Stejně tak autorka mohla věnovat více prostoru samotné pracovní náplni společnic, ale do kanceláře se jim koukneme jen zběžně, jinak posloucháme hlavně kňourání hrdinky, že to dělat nechce. Ani vedlejší postavy číšníka Iva a Katčiny maminky nejsou sympatické. Přesně to je ten důvod, proč jsem si ani k nikomu nemohla vytvořit vztah a vůbec mě nezajímalo, co se s nimi dál bude dít. Škoda. Vím, že to Jana Benková umí líp.

Podobné téma: Slnečnica (Jana Benková), Večernica (Jana Benková), Tajnosti (L.M. Adeline), Tajný deník (Madam Camilla)

Četli jste něco od oblíbené slovenské spisovatelky Jany Benkové? Já sérii o novinářce Simoně zhltla jedním dechem. Spoločníčka už mi tolik nesedla, ale určitě se najdou čtenářky, kterým se líbit bude. A co vy? Líbí se vám její tvorba?Za každý komentář moc děkuju. ;)

Povinná četba:

12. srpna 2017 v 9:02 | Deni |  POVINNÁ ČETBA

Povinná četba:


DCKK #16: Harley Quinn - Preludia a Nokurňa

11. srpna 2017 v 23:09 | Deni |  Recenze (rozcestník)
Když začal před několika měsíci vycházet DC Komiksový komplet, nadšeně jsem si koupila první tři čísla (Batman: Ticho + Green Lantern) a byla zvědavá, jestli se mi to zalíbí. Popravdě kopu spíš za tým "Marvel", ale chtěla jsem nakouknout i do DC vesmíru. Těšila jsem se, že to bude jako NHM edice, kde se postupně seznamujeme s různými postavami - známějším i méně známým. Jenže DC řada se stala jakýmsi kultem Supermana a Batmana, kde střídavě vychází příběhy o jednom z těchhle dvou dobráků nebo JLA, kde je součástí týmu opět úžasný Superman. Proti Batmanovi nic nemám, ale přiznám se, že Supermana zrovna nemusím. DCKK jsem teda přestala sledovat, proto mi uniklo, že vychází nový svazek - tentokrát přímo podle mého gusta. Když jsem Harley Quinn v obchodě uviděla, hned jsem s ní nadšeně běžela k pokladně. ;) Stálo to nadšení za to?

Nakladatelství: Eaglemoss (CZ)


ANOTACE: ...Jokerova milenka vyrazila z kresleného seriálu a vtrhla do Gothamu jako bouře. Jenže korunní kašpar zločinu ji obratem zradí, a tak ji nezbývá než se spřáhnout s Two-Facem, Catwoman, Poison Ivy a Riddlerem a zahájit svou vlastní potrhlou zločineckou dráhu... a něco takového gothamská policie ještě vážně nezažila...

Šestnáctý svazek DCKK obsahuje 7 dílů Harleyiny vlastní série "Preludia a Nokurňa", která začala vycházet v roce 2000 a byla tak úspěšná, že vydržela celých 38 dílů. Jako bonus navíc dostaneme dvanáctý díl The Batman Adventures, což je první komiks, kde se Harley objevila spolu s Poison Ivy. Ale o tom až později - první se koukněme na Preludii a Nokurňu. O čem tedy jednotlivá čísla jsou?


#1: Harlekýnka (All Aboard-- The Roller Coaster of Love)
Harley se rozhodla zachránit svého Koblížka z vězení a samozřejmě se jí to podařilo. Joker si hraje na poraněného a nechává svoji holku společně s jeho kumpány pracovat na zničení horské dráhy. Jenže poskoci začnou mít Harley rádi a to se žárlivému Jokerovi nelíbí. Rozhodne se jí zbavit, aby byl jen on králem zločinu. Poison Ivy to ale nemůže dopustit...

#2: Srdce na dva kusy (A Heart Broken in Two)
Zlomená Harley se rozhodne najít si nového páníčka. Jejím druhým vyvoleným má být Two-Face a ten nejdříve souhlasí. Pak se ale objeví žena, která jeho posedlost vším dvojitým naplňuje víc a on se rozhodne ji unést. Harley sice chce být zločinec, ale škaredé zacházení se ženami rozhodně neschvaluje...

#3: Vítej na mým mejdle! (Welcome to the Party)
Naše potřeštěná hlavní hrdinka se rozhodla udělat párty pro své zločinecké kolegyňky. Dostaví se Catwoman, Poison Ivy, Jewelee plus pár dalších, aby spolu probraly chlapy, umělá prsa a jiné ženské záležitosti. Jedna z pozvaných ale mezi zlobivé holky nepatří...

#4: Divoký život (Shades on a Moonlit Lake)
Už je čas konečně začít něco dělat, k tomu ale potřebujeme tým. Harley si najímá nové poskoky. První dva už známe z úvodního čísla, dalšími jsou dvojčata Two-Beaři z druhého čísla a nakonec i jedna nová tvář - zubatý nosatý Lester Wilde, který sám sebe nazývá Jokerovým dvojníkem a tajně miluje Harley. Ta se ale raduje z nového týmu Quinntet a svému obdivovateli nevěnuje příliš pozornosti...

#5: Velkolepá (The Somewhat Secret Origin of Harley Quinn)
Už od třetího čísla pronásledují Harley dva vyšetřovatelé a doktorka Carrie a jsou jí na stopě. Zatímco Harley se svými pochopy řádí ve skladišti obřích rekvizit, nepřátelé se hrabou v její minulosti. Pomůže jim to červeno-černou kriminálnici chytit při činu?

#6: Chcete okrást milionáře? (Who Wants To Rob a Millionaire)
Harley už má hluboko do kapsy, tak musí pro sebe a svůj tým najít nějaký fajn kšeft. Rozhodnou se vykrást bohatého playboye Bruce Wayna a to hned po skončení jeho charitativního večírku. Quinntet ale není jediný tým padouchů, který má zálusk na milionářovy poklady. Přichází mistr hádanek Riddler a v tomhle díle je až neobvykle pitomý... :D

#7: Bohové a Gangsteři (Gods and Mobsters)
Pokračování minulého čísla - Riddler a Harley čelí Velké Bardě, která přišla ochránit Batmanovo tajemství. Má Harley šanci proti neporazitelné bojovnici?


Co se mi líbilo: Zaprvé se mi moc líbil styl kresby manželů Dodsonových. Nejen tím, že je opravdu povedená a některé větší panely jsem si opravdu užívala, ale také tím, jak perfektně k Harley sedla. Stejně jako u Deadpoola (NHM#18), tak i tady je kombinováno více stylů kresby - od realistické, po různé druhy karikatury. K takovýmto potřeštěným postavám to prostě dokonale ladí. ;) Stejně jako Deadpool, má Harley osobitý (někdy až trapný) smysl pro humor, který je víc vidět ve slovech postavy, méně už v činech. Panely proto nejsou na pohled tolik vtipné, jak by mohly být, ale mě osobně to nevadilo. Harleyin pošahaný sarkasmus a trapné vtípky mě bavily, i když chápu, že to asi není pro každého. Chci pochválit i práci překladatele Martina Antonína, protože si s překladem Harleyiných slovních zkomolenin poradil přímo parádně.


Dalším pozitivem pro mě byly stránky s Jokerem. Tahle dvojka mě prostě baví, ať už se mají rádi nebo si dělají zle. Bylo mi trošku líto, že se Joker neobjevoval ve všech sešitech, i když chápu, že on nebyl hlavní postavou a smyslem série bylo ukázat Harlyinu soběstačnost. Feminismus jede! :D Přesto mi společný první díl sedl nejvíc. Očividně jsem jako většina ženských a baví mě vztah dvou vyšinutých magorů, líbí se mi Harleyina naivní láska, i to, jak je Joker na Harley hnusný, ale přitom na ni žárlí... Nevím, čím to je, že se ženám tenhle šílený pár tolik líbí, ale asi po kapce šílenství prostě toužíme... Nebo o tom minimálně rády čteme... ;)


Co se mi nelíbilo: Jak už jsem zmínila, tak mi chyběla postava Jokera. Two-Face ho v druhém sešitku nakrátko dokázal zastoupit (i když to nebylo zdaleka to pravé ořechové), ale v dalších dílech čím dál víc schází výrazná mužská postava. Ne že by ženská postava nutně potřebovala po svém boku chlapa, aby byla zajímavá, ale tady mi prostě nějaký chyběl. Nebo lépe řečeno - nějaký chytrý chlap, protože hloupých postav je okolo Harley plno. Což je další mínus - například takový Riddler jako by někde ztratil rozum. :D Neměl by to být hádankový génius? Chytrák, kterého měl Batman problém porazit? A tady ho vidíme jako důvěřivého hlupáka, nad jehož blbostí se nedá nekroutit hlavou...

Hodnocení: 77% Každý díl vypráví víceméně uzavřený příběh na zhruba 20 stran, takže není moc prostoru na nějakou složitější zápletku. Kvalita jednotlivých sešitů lehce klesá, takže první dva sešity jsou vážně super, další už jsou poněkud slabší, dvojdíl o mistrovi hádanek mi pak moc nesedl. Zároveň se ale s každým dalším číslem dozvídáme drobečky informací o Harleyině minulosti a můžeme tušit, že v pokračování řady bychom se nějaké výraznější dějové linky nakonec dočkali. Docela by mě zajímal například sešit č.25, který má dost zajímavou obálku nebo závěrečný pětidílný příběh "Behind Blue Eyes". To, co máme v rukou je jen takový pomalý start, kde se Harley jako postava teprve rozkoukává a shání si nové kámoše. Nic víc v tom nehledejte, žádná velká pointa vás nečeká. Harleyiny vtípky nemusí sednout každému, proto je nejspíš hodnocení tohoto svazku na internetu tak rozdílné. Taky vám může vadit určité přehánění - postavy jsou zde až příliš naivní, až moc ukecané, až přehnaně jednotvárné, ale mě to nevadilo. Podle mě to byl záměr tvůrců, vytvořit satirický odraz Batmanova světa. Každá postava je představitelem jedné své vlastnosti, která je zdůrazněná. Riddler miluje rébusy, Two-Face zbožňuje všechno dvojí, Poison Ivy je skvělá kamarádka, Harley je hravá,... Charaktery se nijak nerozvíjí, ale dá se očekávat, že v dalších sešitech dostane Harley víc prostoru. Ve svazku se navíc objevuje pár moc pěkně zpracovaných scén, které mě opravdu bavilo sledovat - například kamerový záznam z prvního seznámení doktorky Quinzelové s Jokerem... :) Někteří komiksáci pravděpodobně s mým hodnocením souhlasit nebudou, ale mě se Harley prostě líbila a podle svých dojmů taky budu hodnotit...


Bonusovým sešitkem je The Batman Adventures č.12 z roku 1993, kde se však postava Batmana vůbec neobjevuje. Hlavní postavou je tu Batgirl, která jde ve svém netopýřím oblečku na maškarní večírek svojí bohaté kamarádky. Ta se ale stane cílem Harley Quinn a Poison Ivy, které z jejího únosu chtějí vytřískat tučné výkupné. Jejich rvačku ale přeruší Catwoman, která má zájem o obrovský diamant...

Tento příběh mě bavil. Nebyla to bůhvíjak originální zápletka, Harley tu byla ještě méně vtipná než v hlavním komiksu a všechno uběhlo tak nějak moc rychle. Bum bum a byl konec. Přesto oceňuju zajímavě roztomilou kresbu, která mi připomíná kreslené seriály typu Kim Possible. Dívalo se na to dobře, což je u mě polovina úspěchu. Jako bonus fajn - hezky to ladilo ke zbytku svazku, takže za mě palec nahoru. ;)


Přestože 16. svazek DCKK není žádným mistrovským dílem komiksového světa, mě to prostě bavilo. A to má být hlavním cílem postavy Harley Quinn, no ne? Možná by to mohlo být vtipnější, hlubší a propracovanější, ale četlo se to dobře a já si čtení opravdu užila. Chápu, že tohle není komiks, který sedne všem a rozhodně se najdou čtenáři, kterým Harleyiny řečičky budou připadat trapné. Ale já měla to štěstí, že mi sedla do noty. A co vám? Bavila vás nebo nebavila? Nebojte se se mnou nesouhlasit, ráda si přečtu jakýkoliv názor a za každý komentář moc děkuju. ;)

K: Blackout (Marc Elsberg)

10. srpna 2017 v 19:20 | Deni |  Recenze (rozcestník)

KNIHA: Blackout (Marc Elsberg)

Když se naskytla možnost zrecenzovat mezinárodní bestseller, kterého se ve světě prodalo více než 2 miliony výtisků a byl přeložen do 15 jazyků, nedokázala jsem odolat. Knížka mi dorazila ještě před oficiálním vydáním, které je v ČR naplánováno na začátek října 2017. Slovenští bratři si ji ale mohli přečíst už v roce 2016, originální rakouské vydání je pak z roku 2012. Překvapivé je, že nebezpečí blackoutu (tak, jak si ho představuje Marc Elsberg) zní dnes úplně stejně realisticky jako před 5 lety. Jak by se nám v Evropě žilo bez elektrického proudu? To se dozví každý, kdo si přečte tuto hrozivou apokalyptickou předpověď...

Nakladatelství: Omega pro ČR/ Zelený kocúr pro SK

 • Ocenění: Nejnapínavější vědecká kniha roku 2012 (Německo)
 • 6. nejprodávanější kniha roku 2017 (Knihy Dobrovský)
ANOTACE: Thriller o kolapsu evropských dodávek elektrické energie. Otřesný, ale realistický scénář... Jednoho chladného únorového dne zhasnou světla v Itálii. A nejen tady. Všude v Evropě se hroutí elektrická síť, přestanou fungovat výtahy, metra uváznou v tunelech... Italský bývalý hacker a programátor Piero Manzano věří, že ví, kdo je za to zodpovědný, a tak se to snaží sdělit odpovědným orgánům. Ale nikdo mu nevěří. Až francouzský komisař Europolu François Bollard je ochoten ho poslouchat. Ale když mladá a atraktivní novinářka Lauren Shannon objeví, že z Pierova počítače byly odeslány podezřelé emaily, začne klást nepříjemné otázky, a Bollard jej začne podezřívat. Manzano má proti sobě mazaného a neviditelného soupeře a je z něj lovná zvěř. Mezitím se situace v ulicích stává stále více dramatičtější. Zdá se, že v Evropě nic nefunguje. Několik evropských jaderných elektráren je v kritickém stavu a ohrožují životy milionů lidí. Závod s časem začíná. Závod, který lze jen stěží vyhrát.

Myslíte si, že svět bez elektrického proudu není tak strašidelný jako zamrznutí ve filmu "Den poté" nebo zombie apokalypsa ze "Světové války Z"? Ono to tak první den může vypadat. Mnoho postav z knížky to také nejdřív bere na lehkou váhu - jsou jen podráždění, že si v únoru nemůžou zatopit a okoupat se v teplé vodě. Jenže pak zjišťují, že nefungují semafory, na pumpách nejde natankovat, nejezdí autobusy, potraviny se rychle kazí, peníze nejdou vybrat z automatů, kuřátka ve velkochovech mrznou a kravičky umírají v bolestech na přeplněná vemena, protože je lidi nestíhají bez strojů všechny podojit. Obyvatelé Evropy si sice ze začátku vzájemně pomáhají, ale když se situace každým dnem zhoršuje, ukazuje se pravá tvář lidstva. Kradou benzin, vloupávají se do obchodů, rabují, vydírají, vyhrožují ostatním, podléhají davovému šílenství... A když přestane fungovat chlazení jaderných elektráren, tak už je opravdu velký důvod k panice...

Místo chladících věží se za reportérem rozprostřel oblak jako po výbuchu. Dokonce i v televizi zaslechl Manzano tupou ránu.
"Hej, co to bylo?" Turner se trhnutím otočil a zadíval se na narůstající oblak kouře. "Došlo k výbuchu!" křičel do mikrofonu. "V jaderné elektrárně právě došlo k výbuchu!" (s.125)

Knížka je členěná do krátkých 1-3 stránkových kapitolek, které jsou pojmenovány názvem města, kde se děj právě odehrává. Sledujeme velké množství postav - některé jsou důležité, jiné jsou jen komparz - jejich linky se často vzájemně proplétají a působí na sebe. Nejdůležitější postavou je dozajista italský hacker Piero Manzani, který odhalí způsob, jakým došlo ke ztrátě elektrického proudu. Díky tomu je mu nabídnuta možnost spolupracovat s týmem francouzského vyšetřovatele Fronçoise Bollarda a odhalit viníka. Chytit nebezpečného teroristu, opravit chybný software a vrátit Evropě elektřinu ale není tak jednoduchý úkol. A jestli Piero něco pokazí, jeho nová kámoška Lauren Shannonová to ukáže celému světu. Oplatí se mít za zády vlezlou reportérku, která touží po slávě? A dokážou spolu zachránit Evropu? Tajemný protivník je sleduje a vůbec se mu nelíbí Pierova vychytralost. Je schopný podstoupit jisté kroky, aby se ho zbavil a co může být lepším řešením, než z něj před očima všech udělat svého komplice? Piero rozhodně bude mít co vysvětlovat. Náš sympatický hrdina ale není z těch, co by se vzdávali bez boje - klidně se nechá i postřelit, jen aby očistil své jméno a zachránil svět před nebezpečným teroristou...

Pochopí, jak jsou bezmocní. Jak bezmocná je jejich vláda, jejich mocní a bohatí, jejich takzvané elity, celý jejich systém, ve kterém už se dávno necítí dobře ani bezpečně, ale který ostatním klidně podsouvají. Dojde jim, že zůstali úplně sami. Už dávno. Že vypukla nová éra činů, ve kterém si své vlastní teritorium můžou a musejí sami vytvořit. (s.155)


Co se mi nelíbilo: Začněme první s negativy. Vadily mi odborné termíny použité v kapitolách o továrnách: rozvaděče, generátory, statory, Kaplanovy turbíny, hřídele, rozvodny, dieselové agregáty a uzavřené ventily... :D Mužští čtenáři určitě neměli problém text pochopit, ale já jsem ten typ ženy, co si bez chlapa neumí ani nahodit pojistky - prostě totální antitalent na elektroniku i vše okolo. Takže se asi není co divit, že jsem měla velké problémy některé odbornější odstavce přelouskat. Už na základní škole jsem měla problémy chápat ve fyzice elektrické obvody a dnes na tom nejsem o moc líp. Navíc autor podle mě používá technické pojmy až přehnaně často. Stejně rád využívá i nekonečné množství názvů ministerstev, ministrů, kancléřů, státních orgánů i různých specializovaných složek, které kombinuje s mixem pro mě nezapamatovatelných francouzských a italských jmen: Bollard, Manzano, Bondoni, Curazzo, Livasco, Tedesci, Solarenti,... Já se snažím číst začátek knížky vždy pečlivě a aby mi něco neuniklo, snažím se zapamatovat si každou postavu, který by mohla být pro děj důležitá. Jenže Marc Elsberg nám nedávkuje důležité a nedůležité postavy postupně, ale zahlcuje nás stovkami jmen a názvů, které čtenář není schopen při klasickém čtení pobrat.

Co se mi líbilo: První pozitivum úzce souvisí se zmíněnými negativy, protože i když mi přehnané množství termínů vadilo, dodávalo to ve výsledku celé knížce na odbornosti a důležitosti. Co vás vyděsí víc? Když vás někdo straší tím, že můžou elektrárny vybuchnout nebo když vám někdo vysvětlí, jak lehce k tomu může dojít? Bavily mě i kapitoly o davovém šílenství. Sice jsem se strašně navztekala nad tím, jak odporní a zlí dokážou lidi být, ale zároveň je mi jasné, že ve špatných životních situacích takoví opravdu jsou. Dostatečným důkazem jsou koncentrační tábory. Ze strachu, hladu a zimy jsou schopní udělat úplně cokoliv. A Marc Elsberg se nám určitě nesnaží podsunout opak - jeho knížka je vzorem realističnosti. ;)

Úplně nejvíc mě ale dostala kapitolka věnovaná nucené eutanázii, kdy se náš hlavní hrdina dostává do nemocnice, která byla evakuována, jenže pacienty neschopné pohybu (ležáky) tam bohužel museli nechat. Bez funkčních výtahů a benzínu by je nedokázali nikam přemístit. Piero v noci sleduje doktorku a asistenta, kteří jako jediní v nemocnici zůstali a se slzami v očích vstřikují starým pohublým pacientům poslední injekce. Kdyby to neudělali, čekala by je pomalá smrt v zimě, hladu a žízni. Piero se k nim přidá a drží za ruku stařičkou 94letou Eddu, kterou skolila mrtvička a postupně jí selhávají orgány. Při čtení řádků o Eddě se mi chtělo brečet, a to běžně u knížek nebrečím...

Byla to jemná ruka se štíhlými, pěstěnými prsty. Na dotek působila studeně a ztuhle. Manzano nezaznamenal na svůj dotek žádnou reakci, její ruka spočívala v té jeho bez hnutí. Jak mrtvá rybička, pomyslel si, i když se mu to srovnání nijak nelíbilo...
Ve tmě nepouštěl Eddinu ruku a cítil, jak mu po tvářích stékají slzy. (s.179+180)

Z grafické stránky se jedná o velmi povedené dílko. Česká obálka se podobá na původní, což není na škodu, protože i ta je dostatečně zajímavá. Symbol rudého vypínače výborně sedí k tématu a výsledná knížka je díky němu vizuálně originální a zapamatovatelná. Já měla recenzní paperback, ale na pultech knihkupectví najdete pevnou vazbu. Osobně by mi vůbec nevadila ani tato matná měkká vazba, menší formát se totiž vejde pěkně do kabelky a knížku si tak můžu s sebou nosit kamkoliv chci. Korektura je provedena kvalitně - objevila jsem jen 2 nebo 3 menší překlepy, které budou v konečné verzi jistě vypilovány.

Hodnocení: 71% Ohodnotit toto dílko pro mě bylo vážně těžké. Původně jsem byla pevně rozhodnutá dát 3 hvězdičky, protože jsem se nad první třetinou příběhu dost natrápila. Líbily se mi sice krátké kapitolky, díky kterým čtení plynulo rychleji, na druhou stranu mě zpomalovalo opakované čtení některých odbornějších pasáží. Knížku jsem měla se sebou na noční, takže jsem musela vyvinout o to víc snahy, abych udržela pozornost. Záplavy nicneříkajících jmen a názvů ministerstev tomu taky nepřidalo. Pak se ale některé postavy začnou postupně vyčleňovat, autor si s jejich charaktery pěkně hraje - poznáváme jejich rodinu, jejich strach i odvahu. Přestože vám Piero, Shannonová nebo francouzský komisař můžou ze začátku lézt pořádně na nervy, nakonec si k nim určitě najdete cestu a prožíváte s nimi každý moment. Kapitola s eutanázií mě navíc hodně chytla za srdíčko. Kdyby se autor věnoval víc této civilní lince než té odborné zaměřené na terorismus a hackerství, tak bych možná dala i 5 hvězd. Jde vidět, že Marc Elsberg opravdu umí pracovat s citově vyhrocenými situacemi. Jen to schovává mezi spoustu jmen, názvů a termínů. Proto bych knížku doporučovala spíše mužům nebo ženám, které trošku rozumí proudu a zároveň jim nevadí špionážní romány. Věčné romantičky by mohli mít problém se v knížce zorientovat.

Na druhou stranu si myslím, že je Blackout až strašidelně realistický, autor si dal se zpracováním opravdu práci, zaměřil se na psychologii postav a poukázal na hrozící nebezpečí katastrof. Z doslovu se dokonce dozvíme, že bylo toto dílo doporučeno na zařazení mezi povinnou školní četbu. Souhlasím, že si Blackout pozornost zaslouží. Ať už se vám nakonec bude líbit nebo nebude, přečíst byste si ho měli. V poslední době mi připadá, že bereme některé věci jako samozřejmost a hodí se vidět, jak by se nám bez takového přepychu žilo. Takže i když si myslím, že by se knížka dala trošku upravit, aby byla o něco stravitelnější a srozumitelnější, nemůžu jí nedat tu čtvrtou hvězdičku. Zaslouží si ji. Blackout si musíte přečíst.

Knížku si můžete koupit na internetových stránkách http://www.knihyomega.cz/ nebo https://www.knihydobrovsky.cz/.


Za poskytnutí recenzního výtisku moc děkuji nakladatelství Omega.

Při této recenzi jsem se trošku víc rozepsala, že? :D No snad vás to nenudilo. Vím, že někdo říká, že recenze mají být krátké a úderné, jenže někdy se prostě najde knížka, která se rychlým shrnutím zhodnotit nedá. A to je Blackout. Musíte si ho přečíst, abyste si udělali svůj názor. A je jedno, jestli se vám autorův styl bude líbit nebo nebude - přečíst si to musíte... ;)

K: Slyším tě všude (Connie Willisová)

7. srpna 2017 v 12:58 | Deni |  Recenze (rozcestník)

KNIHA: Slyším tě všude (Connie Willisová)

Můj druhý recenzáček od nakladatelství Metafora a musím přiznat, že mě opět překvapil. Poslední veřejnou nabídkou pro recenzenty (které jsem si všimla) byl thriller "Ví o tobě". Ten jsem si nechala uniknout a potom si to pořádně vyčítala. Proto když jsem si všimla nabídky k recenzování "Slyším tě všude", neváhala jsem ani na vteřinu. Anotaci jsem si přečetla až když už jsem měla e-knihu staženou v mobilu. Trošku jsem se bála knížky, kterou jsem si vybrala naslepo, ale strachovala jsem se úplně zbytečně. "Slyším tě všude" mi jen potvrdilo můj názor ohledně nakladatelství Metafora - s jejich knížkami prostě nejde šlápnout vedle. Rozhodně ví, co vydávají a které příběhy stojí za čtenářovu pozornost...

Nakladatelství: Metafora pro ČR


Ocenění: nominace v kategorii Sci-Fi (Goodreads Choice Award 2016)

ANOTACE: Svižně napsaný příběh od známé autorky Connie Willisové se odehrává se v blízké budoucnosti, kdy bude možné, k nepřetržité komunikaci a dostupnosti přes sociální sítě, i neustálému vylepšování technologií, podstoupit operativní zákrok, který propojí partnery tak, aby vnímali pocity a myšlenky druhého. Právě to nabídne Briddey Flanniganové její přítel Trent namísto zásnubního prstenu. Briddey je nadšená, vždyť EED zákrok prohloubí jejich vzájemnou lásku a umožní jim dokonalé souznění. K zasnoubení má dojít po úspěšném navázání spojení po operaci. Briddey navíc doufá, že se tím konečně dostane z dosahu přílišné péče a starostlivosti své irské rodiny. Jenomže věci se nakonec nevyvinou přesně podle plánu. Po probuzení z narkózy čeká Briddey překvapení: k propojení sice došlo, ale zcela jinému, než předpokládala. Od té chvíle se rozjíždí napínavý a vtipný příběh, který převrátí Briddeyin dosavadní život naruby a dovede ji k zásadnímu přehodnocení pohledu na lidi kolem sebe.

Briddey Flanniganová je obyčejná zrzavá irská žena s neobyčejně vlezlou rodinou a stejně dotěrnými kolegyněmi. Všechno je zajímá, do všeho se starají, pořád jí píšou a volají... Nemůžeme se tedy divit, že je dobrácká Briddey ochotná udělat cokoliv, jen aby se jich všech zbavila. Neplánuje ale masovou vraždu (čemuž by se čtenář nemohl po prvních 30 stránkách vůbec divit), chce najít útočiště ve vztahu s bohatým spolupracovníkem Trentem. Než si však oficiálně navlékne zásnubní prstýnek, musí udělat svému příteli radost podstoupením společného EED zákroku. Trent Worth si totiž nic nepřeje víc, než moct vycítit partnerčiny emoce, což EED umožňuje. Briddeyiny energické sestry Kathleen a Mary Clare, neteř Maeve, Irskem posedlá teta Oona, dokonce i podivínský kolega C.B. Schwartz, jí operaci vytrvale rozmlouvají, jenže naše hlavní hrdinka si nedá říct. Měla jejich varování více naslouchat, pak by si možná život tolik nezkomplikovala. Když se po zákroku probudí a pokusí se vycítit Trentovy pocity, odpoví na její myšlenkové volání jiný muž! A kdo jiný může být oním vyvoleným, než samotářský podivín Schwartz. Jak to jen vysvětlí Trentovi? A co bude dělat, když její telepatické schopnosti odhalí nesprávní lidé a pokusí se ji zneužít k vlastnímu prospěchu? Nemá Schwartz nakonec pravdu, když tvrdí, že lidi potřebují komunikaci spíš omezit než rozšířit?

"Tak proč každá věta začínající slovy ,Potřebujeme si promluvit' končí katastrofou? Celé naše dějiny evoluce se týkají snahy zabránit šíření informací - mimikry, ochranné zbarvení, ten inkoust, který vypouštějí olihně, šifrovaná hesla, firemní tajemství, lhaní. Hlavně lhaní. Kdyby lidé opravdu chtěli komunikovat, říkali by pravdu, ale oni ji neříkají." (s.27)


Co se mi líbilo: Knížka má snad nevyčerpatelné množství pozitiv, ať už se zaměříme na originální základní myšlenku, čtivý děj, vtipné dialogy či dostatečně sympatickou hlavní hrdinku, která je sice místy přehnaně přecitlivělá, ale nemůžeme se jí divit - já bych v její situaci asi nebyla o moc lepší. :) Opravdovou sympaťačkou je však osmiletá Maeve, která si ze všeho nejvíc přeje, aby mohla v klidu koukat na filmy o zombících a Disney princeznách, její přehnaně úzkostlivá maminka jí to ale nedovolí. Mary Clare je totiž ten typ matky, která tajně prohledává dceřin pokoj, notebook i mobil, aby z jejího dítka náhodou nevyrostl malý terorista. :D Autorčin smysl pro humor mi dokonale sedl, takže jak Maevina posedlost zombíky, tak Schwartzovy vtípky mě nejednou pořádně rozesmály...

"Když už jsme u toho, věděla jsi, že na palubě Titaniku byl i jasnovidec? I když asi ne moc dobrý, protože jinak by tam v první řadě ani nenastoupil." (s.106)

Co se mi nelíbilo: Nenapadá mě nic, co by mi vyloženě vadilo. V prvních kapitolách mě trošku štvala neodbytnost Briddeyiných příbuzných, ale to k příběhu patřilo a autorka si moc dobře promyslela každý charakter a jeho vliv na celkový příběh. Každá otravná postava má svůj účel, který čtenář v průběhu knížky odhaluje. Nebýt neustálých telefonů sester, Briddey by na zákrok nešla a příběh by ani nezačal. Nebýt úlisné kolegyně, která navenek chválí, ale ve skutečnosti závidí, by hlavní hrdinka nepoznala stinnou stránku telepatie. Nebýt spojení se Schwartzem, nezjistila by... Ne ne ne - to vám neprozradím! :D Musíte si přečíst knížku...

Hodnocení: 100% Tohle je opravdu jedna z nejlepších knížek tohoto roku. Kdybych mohla doporučit jen deset knížek, které si letos nutně musíte koupit, tak "Slyším tě všude" obsadí vrchní příčky seznamu. Chápu, že sci-fi není šálkem kávy pro každého, ale tohle není jen tak nějaké sci-fi. Najdete tu humor, ale i kapku romantiky, která však není nijak kýčovitá nebo prvoplánová. Autorka si dala velkou práci s motivací postav, jenž díky tomu působí opravdu realisticky. Zajímavé je, že v příběhu nenajdete žádný černobílý charakter. Když už je někdo záporák, autorka nám odůvodní proč. Dozvíme se, proč teta Oona vnucuje hlavní hrdince irský kroužek, proč se Schwartz vyhýbá lidem a co všem vadí na Trentovi... Líbí se mi, že autorka se svými hrdiny pracuje a v jejich chování je dobře viditelný vývoj. Knížka obsahuje velké množství dialogů, překvapivých zvratů a čistokrevné akce, takže i když se jedná o macíka s 500 stránkami, začíst se není žádný problém a brzy máte dočteno. Je jen málo knížek v mé knihovničce, po jejichž dočtení v sobě cítím zvláštní prázdno. Vždy jsem pak smutná, že už mám dočteno a nemám chuť číst něco jiné, protože se bojím, že další knížka nebude tolik úžasná. Taky ten pocit znáte? Po dočtení "Slyším tě všude" jsem ho pocítila. A taková knížka si podle mě zaslouží plný počet hvězdiček a proto ho taky dostane. Rozhodně si své hodnocení plně zaslouží. Doporučuji hlavně ženským čtenářkám, které mají rády vtipnou romanci kombinovanou s kapkou sci-fi.

Na závěr ještě pár slov ke grafickému zpracování - nad anotací jste si mohli prohlédnout českou a původní americkou obálku. Obě jsou velmi povedeně zpracované a dle mě dokážou na první pohled zaujmout. Česká verze od Metafory má navíc kovově stříbrný lesk, který nejde na obrázku vidět. Grafik zaslouží velkou pochvalu. Kromě zmíněných dvou bych ráda vypíchla ještě obálku polskou (ZDE), která je naprosto dokonalá.

Knížku si můžete koupit na internetových stránkách http://www.metafora.cz/.


Za recenzní e-knihu moc moc moc děkuji nakladatelství Metafora.

Connie Willisová je pro mě velkým překvapením. Nikdy jsem o této americké spisovatelce neslyšela, proto mě velmi překvapilo, když jsem si ji vyhledala na Databázi a zjistila, že kromě "Slyším tě všude" v ČR vyšly další 4 autorčiny knížky, všechny s výborným hodnocením. Všechny mají zajímavé názvy i anotace, takže určitě ještě nějakou další zkusím - minimálně "I když půjdu roklí šeré smrti", která vypráví o pokusech s navozováním klinické smrti a "Knihu posledního soudu", kde studenti cestují do minulosti, aby měli možnost doopravdy poznat tehdejší dobu, jedné dívce se ale její cesta vymstí... No nezní to suprovně? Než se k nim ale dostanu, budu všechny otravovat se "Slyším tě všude", protože to je knížka, kterou prostě musíte mít! Takže si ji přečtěte. Šup šup do obchodu nebo knihovny!