K: Slyším tě všude (Connie Willisová)

7. srpna 2017 v 12:58 | Deni |  Recenze (rozcestník)

KNIHA: Slyším tě všude (Connie Willisová)

Můj druhý recenzáček od nakladatelství Metafora a musím přiznat, že mě opět překvapil. Poslední veřejnou nabídkou pro recenzenty (které jsem si všimla) byl thriller "Ví o tobě". Ten jsem si nechala uniknout a potom si to pořádně vyčítala. Proto když jsem si všimla nabídky k recenzování "Slyším tě všude", neváhala jsem ani na vteřinu. Anotaci jsem si přečetla až když už jsem měla e-knihu staženou v mobilu. Trošku jsem se bála knížky, kterou jsem si vybrala naslepo, ale strachovala jsem se úplně zbytečně. "Slyším tě všude" mi jen potvrdilo můj názor ohledně nakladatelství Metafora - s jejich knížkami prostě nejde šlápnout vedle. Rozhodně ví, co vydávají a které příběhy stojí za čtenářovu pozornost...

Nakladatelství: Metafora pro ČR


Ocenění: nominace v kategorii Sci-Fi (Goodreads Choice Award 2016)

ANOTACE: Svižně napsaný příběh od známé autorky Connie Willisové se odehrává se v blízké budoucnosti, kdy bude možné, k nepřetržité komunikaci a dostupnosti přes sociální sítě, i neustálému vylepšování technologií, podstoupit operativní zákrok, který propojí partnery tak, aby vnímali pocity a myšlenky druhého. Právě to nabídne Briddey Flanniganové její přítel Trent namísto zásnubního prstenu. Briddey je nadšená, vždyť EED zákrok prohloubí jejich vzájemnou lásku a umožní jim dokonalé souznění. K zasnoubení má dojít po úspěšném navázání spojení po operaci. Briddey navíc doufá, že se tím konečně dostane z dosahu přílišné péče a starostlivosti své irské rodiny. Jenomže věci se nakonec nevyvinou přesně podle plánu. Po probuzení z narkózy čeká Briddey překvapení: k propojení sice došlo, ale zcela jinému, než předpokládala. Od té chvíle se rozjíždí napínavý a vtipný příběh, který převrátí Briddeyin dosavadní život naruby a dovede ji k zásadnímu přehodnocení pohledu na lidi kolem sebe.

Briddey Flanniganová je obyčejná zrzavá irská žena s neobyčejně vlezlou rodinou a stejně dotěrnými kolegyněmi. Všechno je zajímá, do všeho se starají, pořád jí píšou a volají... Nemůžeme se tedy divit, že je dobrácká Briddey ochotná udělat cokoliv, jen aby se jich všech zbavila. Neplánuje ale masovou vraždu (čemuž by se čtenář nemohl po prvních 30 stránkách vůbec divit), chce najít útočiště ve vztahu s bohatým spolupracovníkem Trentem. Než si však oficiálně navlékne zásnubní prstýnek, musí udělat svému příteli radost podstoupením společného EED zákroku. Trent Worth si totiž nic nepřeje víc, než moct vycítit partnerčiny emoce, což EED umožňuje. Briddeyiny energické sestry Kathleen a Mary Clare, neteř Maeve, Irskem posedlá teta Oona, dokonce i podivínský kolega C.B. Schwartz, jí operaci vytrvale rozmlouvají, jenže naše hlavní hrdinka si nedá říct. Měla jejich varování více naslouchat, pak by si možná život tolik nezkomplikovala. Když se po zákroku probudí a pokusí se vycítit Trentovy pocity, odpoví na její myšlenkové volání jiný muž! A kdo jiný může být oním vyvoleným, než samotářský podivín Schwartz. Jak to jen vysvětlí Trentovi? A co bude dělat, když její telepatické schopnosti odhalí nesprávní lidé a pokusí se ji zneužít k vlastnímu prospěchu? Nemá Schwartz nakonec pravdu, když tvrdí, že lidi potřebují komunikaci spíš omezit než rozšířit?

"Tak proč každá věta začínající slovy ,Potřebujeme si promluvit' končí katastrofou? Celé naše dějiny evoluce se týkají snahy zabránit šíření informací - mimikry, ochranné zbarvení, ten inkoust, který vypouštějí olihně, šifrovaná hesla, firemní tajemství, lhaní. Hlavně lhaní. Kdyby lidé opravdu chtěli komunikovat, říkali by pravdu, ale oni ji neříkají." (s.27)


Co se mi líbilo: Knížka má snad nevyčerpatelné množství pozitiv, ať už se zaměříme na originální základní myšlenku, čtivý děj, vtipné dialogy či dostatečně sympatickou hlavní hrdinku, která je sice místy přehnaně přecitlivělá, ale nemůžeme se jí divit - já bych v její situaci asi nebyla o moc lepší. :) Opravdovou sympaťačkou je však osmiletá Maeve, která si ze všeho nejvíc přeje, aby mohla v klidu koukat na filmy o zombících a Disney princeznách, její přehnaně úzkostlivá maminka jí to ale nedovolí. Mary Clare je totiž ten typ matky, která tajně prohledává dceřin pokoj, notebook i mobil, aby z jejího dítka náhodou nevyrostl malý terorista. :D Autorčin smysl pro humor mi dokonale sedl, takže jak Maevina posedlost zombíky, tak Schwartzovy vtípky mě nejednou pořádně rozesmály...

"Když už jsme u toho, věděla jsi, že na palubě Titaniku byl i jasnovidec? I když asi ne moc dobrý, protože jinak by tam v první řadě ani nenastoupil." (s.106)

Co se mi nelíbilo: Nenapadá mě nic, co by mi vyloženě vadilo. V prvních kapitolách mě trošku štvala neodbytnost Briddeyiných příbuzných, ale to k příběhu patřilo a autorka si moc dobře promyslela každý charakter a jeho vliv na celkový příběh. Každá otravná postava má svůj účel, který čtenář v průběhu knížky odhaluje. Nebýt neustálých telefonů sester, Briddey by na zákrok nešla a příběh by ani nezačal. Nebýt úlisné kolegyně, která navenek chválí, ale ve skutečnosti závidí, by hlavní hrdinka nepoznala stinnou stránku telepatie. Nebýt spojení se Schwartzem, nezjistila by... Ne ne ne - to vám neprozradím! :D Musíte si přečíst knížku...

Hodnocení: 100% Tohle je opravdu jedna z nejlepších knížek tohoto roku. Kdybych mohla doporučit jen deset knížek, které si letos nutně musíte koupit, tak "Slyším tě všude" obsadí vrchní příčky seznamu. Chápu, že sci-fi není šálkem kávy pro každého, ale tohle není jen tak nějaké sci-fi. Najdete tu humor, ale i kapku romantiky, která však není nijak kýčovitá nebo prvoplánová. Autorka si dala velkou práci s motivací postav, jenž díky tomu působí opravdu realisticky. Zajímavé je, že v příběhu nenajdete žádný černobílý charakter. Když už je někdo záporák, autorka nám odůvodní proč. Dozvíme se, proč teta Oona vnucuje hlavní hrdince irský kroužek, proč se Schwartz vyhýbá lidem a co všem vadí na Trentovi... Líbí se mi, že autorka se svými hrdiny pracuje a v jejich chování je dobře viditelný vývoj. Knížka obsahuje velké množství dialogů, překvapivých zvratů a čistokrevné akce, takže i když se jedná o macíka s 500 stránkami, začíst se není žádný problém a brzy máte dočteno. Je jen málo knížek v mé knihovničce, po jejichž dočtení v sobě cítím zvláštní prázdno. Vždy jsem pak smutná, že už mám dočteno a nemám chuť číst něco jiné, protože se bojím, že další knížka nebude tolik úžasná. Taky ten pocit znáte? Po dočtení "Slyším tě všude" jsem ho pocítila. A taková knížka si podle mě zaslouží plný počet hvězdiček a proto ho taky dostane. Rozhodně si své hodnocení plně zaslouží. Doporučuji hlavně ženským čtenářkám, které mají rády vtipnou romanci kombinovanou s kapkou sci-fi.

Na závěr ještě pár slov ke grafickému zpracování - nad anotací jste si mohli prohlédnout českou a původní americkou obálku. Obě jsou velmi povedeně zpracované a dle mě dokážou na první pohled zaujmout. Česká verze od Metafory má navíc kovově stříbrný lesk, který nejde na obrázku vidět. Grafik zaslouží velkou pochvalu. Kromě zmíněných dvou bych ráda vypíchla ještě obálku polskou (ZDE), která je naprosto dokonalá.

Knížku si můžete koupit na internetových stránkách http://www.metafora.cz/.


Za recenzní e-knihu moc moc moc děkuji nakladatelství Metafora.

Connie Willisová je pro mě velkým překvapením. Nikdy jsem o této americké spisovatelce neslyšela, proto mě velmi překvapilo, když jsem si ji vyhledala na Databázi a zjistila, že kromě "Slyším tě všude" v ČR vyšly další 4 autorčiny knížky, všechny s výborným hodnocením. Všechny mají zajímavé názvy i anotace, takže určitě ještě nějakou další zkusím - minimálně "I když půjdu roklí šeré smrti", která vypráví o pokusech s navozováním klinické smrti a "Knihu posledního soudu", kde studenti cestují do minulosti, aby měli možnost doopravdy poznat tehdejší dobu, jedné dívce se ale její cesta vymstí... No nezní to suprovně? Než se k nim ale dostanu, budu všechny otravovat se "Slyším tě všude", protože to je knížka, kterou prostě musíte mít! Takže si ji přečtěte. Šup šup do obchodu nebo knihovny!
 

10 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Michaela Michaela | E-mail | Web | 14. října 2017 v 20:21 | Reagovat

Ví o tobě je naprosto výborná kniha. Teď čtu Slyším tě všude a nemůžu se dočkat až skončí. Vím, má tolik pozitivních ohlasů, ale mě neskutečně nudí. Skoro nevím jak se postavit k recenzi :-)

2 Deni (majitelka blogu) Deni (majitelka blogu) | 15. října 2017 v 5:48 | Reagovat

[1]: Tak ne každému všechno sedne - každý máme jiný vkus a líbí se nám jiné knížky. Jsem si jistá, že to všichni tví sledující pochopí, když napíšeš, že se ti knížka nelíbila. ;) Ostatně... není to první negativní ohlas - připadá mi, že "Slyším tě všude" má buďto hodně pozitivní nebo hodně negativní ohlasy - nic uprostřed. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama