NHM #23: Mockingbird

15. srpna 2017 v 21:30 | Deni |  Recenze (rozcestník)
Mockingbird vyšla teprve nedávno, ale já si ji tehdy ve stánku nekoupila. Držela jsem ji sice v ruce, ale po chvilce přemýšlení putovala zpátky do poličky. Proč? Mockingbird je pro mě celkem neznámá hrdinka, kterou znám jen jako členku West Coast Avengers, ale nic pořádného jsem o ní nečetla. To by mi nevadilo - ráda si přečtu komiks o superhrdince, kterou moc neznám - ale pak jsem si všimla, že je ex-manželkou Hawkeye, a že bude tenhle komiks zaměřený na jejich vztah. A já toho mamlasa s lukem FAKT nemusím... Když jsem ale našlana internetu tento svazek o pár korun levněji, tak jsem si ho nakonec pořídila. Jak se mi líbil?

Nakladatelství: Hachette (CZ)


ANOTACE: Dobrodruh. Zvláštní agent. Superhrdinka. Bobbi Mockingbird Morseová je jednou z nejvynalézavějších a nejstatečnějších postav komiksu. Mockingbird se úspěšně vrací do marvelovského vesmíru! Po skrullské Tajné invazi na Zemi se Bobbi vydává na misi s cílem zjistit, kam v tomhle novém podivném světě patří. Nyní uvidíte, jak vypadá vztahová terapie ve zpracování předních marvelovských elit, protože aby si podala A.I.M., bude muset naše hrdinka spojit síly se svým odcizeným manželem Hawkeyem. A přineseme Vám i Bobbin oslnivý debut v kostýmu Mockingbird na stránkách Marvel Team-Up, kde hostuje i neuvěřitelný Spider-Man.

Obsahuje komiksy:
  • Marvel Team-Up č. 95 (...A žádný ptáček nezazpívá!),
  • New Avengers: The Reunion č. 1-4 (Shledání).

Na seznámeni se špiónkou Bobbi Morseovou byl vybrán svazek z roku 1980 ...A žádný ptáček nezazpívá! (...And No Birds Sing!), kde se Barbara poprvé představuje pod jménem Mockingbird. Děj je poměrně jednoduchý, ale ne nezajímavý. Příběh začíná na letišti, z jehož haly vychází krásná blondýnka a za ní Peter Parker, který přemýšlí nad svojí prací. Vtom se objeví zloduši a napadnou blondýnku, která je hravě přepere. Když na ni zaútočí další dva chlápci, Spider-Man krásné slečně přiběhne na pomoc, společně všechny přeperou a mizí v létajícím autě. Blondýnka se představí jako Mockingbird a vyhodí Spideyho z auta. Že by naletěl zrádkyni?

Hodnocení: Jako vždy, bonusový komiks nebudu hodnotit hvězdičkami. Byl to milý dárek k hlavnímu příběhu a ukázal nám původní podobu krásné blondýnky Mockingbird. Není to sice úplně první číslo, kde se Barbara objevila, ale to je podle mě jen dobře, její původ je totiž celkem komplikovaný. Naopak tento střet se Spider-Manem dějově složitý není a Bobbi je tu dokonce v pár bublinách popsaná, takže se s ní můžou vhodně seznámit i čtenáři, kteří o ní nikdy neslyšeli. Kresba je zastaralá, ale mě se líbila. Stejně jako u bonusového komiksu v Deadpoolově svazku, tak i tady je jasně viditelné, že si s některými panely dali mnohem víc práce, než se zbylými. Když se zaměříme na jednotlivé panely, tak najdeme i pár hodně odfláklých, kde postavy stojí v podivně krkolomných pozicích nebo mají ve tvářích divný výraz. Co se mi ale líbilo, tak to byla samotná Mockingbird, která byla na pohledech zblízka opravdu hezky nakreslená. Taky musím pochválit úvodní kresbu, kde Peter s Bobbi vychází z letiště - ten je parádní. Podle mě byl tento sešit dobrá volba a já ho hodnotím velmi kladně.Hlavní příběh tvoří čtyři svazky řady New Avengers (Reunion/ Shlédání) z roku 2009, které jsou zasazeny do doby po skrullské tajné invazi. Mezi unesenými superhrdiny se na Zemi vrací i Bobbi, která byla po výměně za dvojnici vězněna na skrullské planetě. Snaží se vrátit do svého běžného života superhrdinky, proto se se svým novým týmem zaměří na bombu, která by mohla zničit část Španělska. Hawkeye (který si teď říká Ronin) se jí nalepí na paty a snaží se pitvat v jejich manželství. Bobbi vzpomíná na společné hádky i šťastné chvilky, ale nedokáže se přenést přes minulost. Hawkeye to ale odmítá vzdát a dál mele a mele a mele... Mockingbird ho tedy z donucení vezme na misi se sebou, ale místo zneškodňování bomby se akorát dál hádají. Přitom proti nim stojí ďábelská vědkyně s teleportačním opaskem. Dokáže Bobbi s otravným ex-manželem spolupracovat natolik, aby spolu zabránili velké katastrofě? Má jejich vztah alespoň malou šanci?

Co se mi líbilo: Obrovským plusem byla pro mě grafika. Možná byste čekali, že tím myslím kresbu, ale ne... Zaujala mě totiž práce s barvami. Koloristka Daniela Rudoni si pohrála s každou stránkou a výsledkem je opravdu zajímavé dílko, na které se dobře kouká. V tomto příběhu se často střídá současnost se vzpomínkami a díky barvičkám jde krásně rozpoznat, o který čas se právě jedná. Líbily se mi i dvojstránky, kde Mockingbird bojuje s Hawkeyem ve tmě. Všechny panely na stránce mají tmavé šedo-modré tóny, ve kterých září detaily na Bobbiiny žluté brýle či Hawkeyovy modré oči. Stejně parádní je i barevné vyvedení hvězdné oblohy, ať už na planetě Skrullů v červené barvě, či ve Španělsku ve fialové. Super!

Co se mi nelíbilo: Když už jsme u té grafické stránky, tak mi úplně nesedla kresba Davida Lopeze. Jeho velkou výhodou je, že se narodil v Zaragoze, takže mu Španělské krajinky sedí, v případě postav to ale neplatí. Z dálky vypadají panely moc pěkně, ale když se zahledíte na každý z nich jednotlivě, tak si všimnete podivných výrazů hrdinů. Hawkeye se tváří jako úplný blb (né že bych si o něm myslela něco jiného, ale nakresleného si ho představuju trošku inteligentněji) a i jiné postavy se při blízkém prozkoumání divně šklebí. Docela se mu povedl obličej Bobbi, což je jediné štěstí, protože ona je hlavní postavou příběhu a bylo by fakt zlé, kdyby se na ni nedalo koukat. :D Hlavně detaily na Bobbiin nos nebo rty jsou nakresleny moc pěkně a připomínají mi panenku Barbie, což není negativum. Přesně takhle bych si Mockingbird představovala. Barbie špiónka...

Hodnocení: 60% Přestože jsem si Mockingbird původně ani nechtěla koupit, nakonec jsem ráda, že ji doma mám. Nebylo to žádné veledílo, ale nebylo to ani tak zlé, jak jsem si představovala. Příběh byl až přehnaně jednoduchý, zaměřený spíš na vztah Bobbi s tím blbečkem Hawkeyem. V tomto příběhu mi ale nevadil tolik, jako v jiných jeho komiksech. Byl sice pořádně otravný a ukecaný, ale nerušilo mě to tolik jako jinde. Na druhou stranu manželské hádky rušily dějovou linku, v každém panelu byla hromada bublin a akční scény se ztrácely za proslovy hrdinů. Je to dost škoda, protože při tak parádní kolorizaci by akční scény úplně lahodily oku. Kresba mírně pokulhávala, ale pokud se na panely nezaměřujete jednotlivě, ale díváte se na stránku jako na celek, tak si toho možná ani nevšimnete. Mě se grafická stránka líbila a už jen kvůli nádherným panelům s noční oblohou nepochybuju, že Mockingbird určitě znovu otevřu. Škoda jen té špionážní linky, která mohla být mnohem propracovanější. Pomohl by i větší počet stran, kde by měl příběh víc prostoru na samotnou akci, nejen pro manželskou poradnu. Jako celek hodnotím tento svazek krásnými třemi hvězdičkami, které si plně zaslouží. Nejedná se sice o nejlepší zatím vydané NHM, ale ani nejhorší... Takový kvalitní zlatý střed. :)Jako u mnoha jiných svazků červené řady, tak i v tomto čísle najdeme historii postavy a galerii kostýmů. Nevím jak vy, ale já se prostě nemůžu zbavit dojmu, že je Bobbi kopie Barbie - malý pršáček, plné rty, oválná tvář, blonďaté vlasy, narvaný dekolt, vosí pas,... Hlavně ta moderní podoba jako by panence z oka vypadla. :)


Tak už jsme na konci recenze. Četli jste Mockingbird nebo jste se jí obloukem vyhnuli? Znáte tuto superhrdinku bez zvláštních schopností? (Jestli se tedy za supersílu nepočítá schopnost poslouchat Hawkeye a nezbláznit se.) Fandíte jejich vztahu nebo si myslíte, že by ti dva neměli být spolu? Děkuju za každý komentář a příště se snad uvidíme u něčeho z černého UKK... ;)
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Vampire Black Rose Bloody Princess Vampire Black Rose Bloody Princess | Web | 25. srpna 2017 v 0:26 | Reagovat

To vypadá dobře jako dobrý typ

2 Deni (majitelka blogu) Deni (majitelka blogu) | 25. srpna 2017 v 20:11 | Reagovat

[1]: Děkuju za pochvalu. :-)  Mockingbird asi nesedne každému, ale já byla spokojená. Jsem si jistá, že si Bobbi své fanoušky najde. ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama