S: Spoločníčka (Jana Benková)

13. srpna 2017 v 20:21 | Deni |  Recenze (rozcestník)

SÉRIE: Spoločníčka (Jana Benková)

Jana Benková je slovenská spisovatelka, která píše dívčí romány podobné Harlekýnkám. Mezi čtenářkami se její tvorba těší velké oblibě a knížky jsou pravidelně přibalovány jako dárek k časopisu Emma. V průběhu roku najdeme u magazínu i tituly jiných autorek, ale léto vždy patrí Janě Benkové a jejím dvojdílným příběhům. Já osobně mám k jejím letním románům složitý vztah. V roce 2014 vyšla Slnečnica + Večernica, které vyprávěli o majitelce bordelu a nebavily mě. O prázdninách 2015 jsme si mohli přečíst o milence ženatého chlapa v knížkách Chcem takého ako ty + Už sa mi aj snívaš a ty se četly dobře. Rok 2016 byl z mého pohledu zatím nejlepší, protože nám přinesl napínavou dvojdílnou detektivku o novinářce, která vyšetřuje záhadná miznutí modelek: Nájdem ťa Oliver! + Bláznivé pokušenie. Podle názvu letošního románu jsem se obávala, že jsme se tématicky vrátili o tři roky zpátky a kvalita příběhu bude podobná. Bohužel se moje obava naplnila...

Nakladatelství: News and Media Holding pro SK
Edice: Emma love

1.DÍL: SPOLOČNÍČKA

ANOTACE (autorčina slova): ...Príbeh je napísaný špeciálne pre dievčatá a inšpiroval ma k nemu skutočný zážitok jednej slečny. Porozprávala mi, čím sa živí a ako sa k takej nie práve obvyklej práci dostala, a mne sa hneď začala v hlave odohrávať línia nového románu… Katka a Silvia z tohto príbehu sú dve kamarátky a na prvý, a možno aj druhý pohľad sa vám bude zdať, že odlišnejšie mladé ženy azda ani nemôžu existovať. No ktovie, možno čas ukáže, že každá z nich v živote túži po tom istom… Ale ako s tým jedna i druhá naložia, to si prečítate v knižke...

Hlavními hrdinkami jsou Katarína a Silvia. Dvaadvacetiletá Katka žije s maminkou v rozpadajícím se bytě, na jehož opravu ani z platů servírky a aupairky v Rakousku nemají peníze. (Kam peníze dávají, je mi záhadou. Dluhy ani hypotéku nemají.) Naše hlavní hrdinka nechodí do kina, protože si nemůže dovolit utrácet, nepije, nemaluje se, nemá skoro žádné oblečení ani sebevědomí. Pracuje v krachující restauraci pod vedením nesnesitelného šéfa, kterého nenávidí. Nemá ani přítele, protože svou tajnou lásku (krásného spolupracovníka) z nepochopitelných důvodů odpálkuje hned poté, co se odhodlá ji pozvat na rande. Katčin život je prostě nanic a když se přistěhuje nová sousedka, kterou je hubená blondýnka se značkovým šatníkem a vždy nalakovanými nehty, začne žárlit. Přesto se krásné Silvii neustále vtírá a snaží se s ní kamarádit. Když se Silvia přizná, že pracuje jako luxusní společnice bohatého podnikatele Milana, dostane Katarína konečně důvod se nad novou kámošku povyšovat a třičtvrtě knížky moralizovat. Přitom to Silvia vůbec nemá lehké - pracuje tvrdě, musí zvládat všechny firemní akce, komunikovat s obchodními partnery v nejrůznějších jazycích, řídit šéfův rozvrh, nechat si od něho vrážet facky, kdy se mu zamane,... Sice za to dostává královsky zaplaceno, ale šťastná není. A ještě k tomu má i kamarádku, která do ní neustále šije. Opustí Silvia luxusní život, na který si tolik zvykla nebo si dál nechá ubližovat? Dokáže Katarína pro svoji lepší budoucnost udělat něco víc než jen žárlit na kamarádku?

Často sme spolu rozoberali jej prácu. Vždy keď sme sa stretli, sa mi v hlave vynorilo sto nových otázok. Bavilo ma vŕtať sa najmä v jej vzťahu so šéfom... (s.61)

Zhlboka sa nadýchla. "Možno sa ma občas spýtaj na to, ako sa cítim ja a či niekto premýšľa aj o mne. Nie iba o Milanovi a jeho ženě," vyhŕkla. (s.67)

Co se mi nelíbilo: Negativ jsem si našla spoustu, ale úplně největším byla samotná Katarína, která mi byla příšerně nesympatická. Mám i oblíbené knížky, kde mi hlavní postava nesedí, ale jestli něco vysloveně nesnáším, tak to jsou závistiví lidi a přesně taková Katka je. Možná by pomohlo, kdyby čtenáři zůstaly skryty její myšlenkové pochody, ale bohužel se dozvídáme až přehnaně moc. Navenek předstírá, jak se se Silvou chce kamarádit, přitom se vevnitř užírá žárlivostí a nevynechá jedinou příležitost, aby si mohla do blondýnky rýpnout.

Dalším velkým problémem bylo chování postav. Hlavní hrdince by mělo být 22, její sousedce kolem 25, ale ani jedna se na to nechovala. Typovala bych jim spíš kolem 35. Obě byly přemoudřelé, filozofovaly o životě a neměli ani moderní slovník. Vzhledem k tomu, že jsem ve stejném věku, tak dokážu posoudit to, do jaké míry je chování Katky se Silvií realistické a podle mě se ho autorce nepodařilo dobře napodobit. Už jen to, že o sobě mluví jako o "té malé od vedle" nebo o "čisté duši nezkažené krutou realitou". Kdybych tohle řekla mojí kamarádce, tak se mě zeptá, jestli jsem něco pila... :D

Co se mi líbilo: Knížce se nedá upřít čtivost. Jana Benková umí psát tak, aby jste se do děje ponořili a slupli celý příběh jako malinu. Přestože tohle je taková trpčí malina, i tak se četla dobře. :) Taky oceňuju zajímavou myšlenku na příběh. I já bych si ráda poslechla tu nejmenovanou ženu, která autorku inspirovala k napsání knížky. Její zážitky by určitě vydaly i na hrubší knížku. Možná by nebylo od věci se na tuto postavu více zaměřit, protože i její románová dvojnice Silvia mě zaujala. Narozdíl od zapšklé Kataríny byla Silvia docela milá a přátelská osobnost. Rozhodně vhodnější pro pozici hlavní hrdinky.

Hodnocení: 20% Já nepochybuju, že je Jana Benková skvělá spisovatelka, protože se mi hodně jejích knížek líbilo. Ale tenhle román mi prostě nesedl. Možná to je i tím, že jde jen o první polovinu příběhu a nemá moc rozvinutý děj. Vlastně se pouze seznamujeme s postavami. Až přehnaně moc stran se věnuje jedinému rozhovoru, kdy Silvia přizná svoji pravou profesi a Katarína ji desítky stránek bombarduje trapnými rýpavými otázkami... "Není ti to blbé? Nepřipadá ti nechutný? Není ti líto jeho manželky? A jeho dětí? Nestydíš se za sebe?" Tak asi se nestydí, když to pořád dělá, ne? :D Netřeba se na to chudáka Silvie ptát stokrát. Celkově mi hlavní hrdinka Katarína lezla na nervy. Zamindrákovaná závistivá káča. Pravděpodobně i to je jedním z důvodů, proč mi knížka nesedla.

2.DÍL: BLAFUJ AKO CELEBRITA

Máme tu druhý díl a dalších 122 stran příběhu, kde se konečně dočkáme toho, co každý čtenář očekával už v prvním díle. (SPOILER) Katarína souhlasí, že se stane společnicí. Ale pokud doufáte, že se hned nahodí do sexy šatiček, pěkně nalíčí, obuje lodičky a vyrazí na lov byznysmenů, tak jste na omylu. Katka pochybuje, Katka přemýšlí, Katka to chce vzdát, aby o minutu později opět fňukala, že potřebuje víc peněz. Kamarádka Silvia (která má až neskutečně pevné nervy) ji uklidňuje sponzorovanými výlety do kadeřnictví i po českých památkách. Když už naše hlavní hrdinka konečně začne vypadat k světu a učí se chodit na vysokých podpatcích, tak do děje vstoupí extrémně konzervativní maminka. Vystrašená Katarína se chová ještě trapněji, znemožňuje se na významné akci a propadá depresím. Když už to konečně začne vypadat nadějně a podaří se jí okouzlit bohatého podnikatele Patrika Greimana, tak se na scéně znovu objeví tajná láska Ivo,a by zamíchal karty... Ani krásná Silvia není se svým životem spokojená, chtěla by totiž víc lásky - nejlépe od šéfa Milana, ale nepohrdne ani sympatickým číšníkem Palčim. Milan asi nebude mít radost...

Co se mi nelíbilo: No výtek mám opět víc, přestože byl druhý díl o něco lepší. Konečně jsme se dostali k nějakému rozvinutějšímu ději. Závistivá Katka chce taky drahé šatičky a nechce se jí makat v restauraci, proto poprosí kámošku Silviu aby jí dohodila práci společnice. Jenže tady děj opět spomalí a čtenář je půl knížky nucený číst Kataríniné fňukání, jak něco nechce dělat nebo nosit. Nejradši bych ji vytáhla z knížky a vrazila facku. Jestli jsem si u prvního dílu stěžovala, že se hrdinky nechovají na svůj věk, ale jsou přehnaně vyspělé, tak v druhém díle nastává opačný extrém a Katarína se chová jako rozmazlená náctiletá puberťačka. Víc prostoru dostává i postava číšníka Iva a maminky, což by mohlo být pozitivem, kdyby taky oba nebyli totálně otravní. Ivo se už v prvním díle choval jako idiot, takže zamilované scény v této části mě akorát znechucovaly. S Katčinou mamkou mám stejný problém jako s její dcerou - chování nekorensponduje s věkem. Maminka se nechová na 45, kolik by jí cca mělo být, ale na jednou tolik. Mluví o tom, jak "už má svůj věk" a celkově se chová spíš jako moje babička než jako žena v nejlepších letech.

Co se mi líbilo: Opět oceňuju postavu Silvie, která má až nebeskou trpělivost s uremcanou kamarádkou. Její kapitoly byly zajímavé a bavilo mě je číst. Jsem ráda, že jí bylo věnováno víc prostoru než v prvním dílu. Konečně se dozvídáme víc o jejím pohledu na šéfa i o jejích pracovních dnech. Tomuhle měla být věnovaná většina obou knížek! Tohle je to, co jsem čekala. Takové zajímavé téma s takovým potenciálem na super nápaditý román a autorka se víc věnuje kačeně Káče a ne obsahu profese společnice...

Hodnocení: 25% Druhý díl byl o něco lepší než první. Jak už jsem zmínila - je fajn, že se děj někam pohnul. Konečně jsme se dočkali toho, co jsme očekávali a Katka se snaží získat místo společnice. Jenže se o to pokouší a přemýšlí nad tím celou knížku. Radši bych četla o samotné práci, než jen o Katčině věčném váhání. Přesto musím ocenit, že se začalo něco pořádného dít a taky to, že se autorka věnovala rozvoji ostatních postav. Možná by bylo fajn dozvědět se něco i o Milanově manželce nebo o zbytku Kataríniny rodiny. Každopádně dávám pár procent navíc za čtivost, protože jsem druhý díl zhltla rychleji než ten první.


Grafická úprava obou dílů se mi moc líbí. Obálky jsou originální, barevně sladěné a dokážou na první pohled zaujmout. Možná se příliš nehodí k tématu knížek a dovedu si představit vhodnější motiv, ale i tak se na ně dívá pěkně. V obou dílech je několik překlepů a občas se opakují slovní spojení. V knížkách jsou navíc skryté reklamy na šperky a tabletky, které by mohli některým čtenářům vadit.

CELKOVÉ HODNOCENÍ: Jana Benková má jako spisovatelka jednu velkou výhodu, a to to, že píše velmi čtivě. Na její styl psaní už jsem zvyklá, proto mě tolik neohromuje, jak při čtení stránky miznou pod rukama, ale zaměřuju se spíš na kvalitu textu. Bohužel se mi potvrdilo, že její letní romány zaměřené na dívky, které pracují se sexem (ať už Večernica nebo Spoločníčka) mi prostě nesedí. Samotné téma mě nijak nepohoršuje, naopak mi připadá zajímavé a byla jsem zvědavá, jak si s ním autorka poradí. Obzvlášť když získávala informace od slečny, která opravdu pracuje jako luxusní společnice. Vždyť to mohla být taková slovenská verze Gejši! Ale sklouzlo to úplně jinam a mě to díky tomu nijak nenadchlo. Celý děj byl příliš plochý, v prvním díle se vlastně nic nedělo a kdyby jste ho nečetli, tak o nic nepřijdete.

Druhý díl je napínavější, konečně se dostáváme k té hlavní zápletce, jenže se nijak nerozvíjí. Dohromady jako jeden příběh to funguje, ale autorka vůbec nevyužila potenciál některých postav. Například z šéfa Milana se mohl vyklubat brutální násilník, ale jeho agresivní výlevy z prvního dílu prostě postupně vyšuměly. Stejně tak autorka mohla věnovat více prostoru samotné pracovní náplni společnic, ale do kanceláře se jim koukneme jen zběžně, jinak posloucháme hlavně kňourání hrdinky, že to dělat nechce. Ani vedlejší postavy číšníka Iva a Katčiny maminky nejsou sympatické. Přesně to je ten důvod, proč jsem si ani k nikomu nemohla vytvořit vztah a vůbec mě nezajímalo, co se s nimi dál bude dít. Škoda. Vím, že to Jana Benková umí líp.

Podobné téma: Slnečnica (Jana Benková), Večernica (Jana Benková), Tajnosti (L.M. Adeline), Tajný deník (Madam Camilla)

Četli jste něco od oblíbené slovenské spisovatelky Jany Benkové? Já sérii o novinářce Simoně zhltla jedním dechem. Spoločníčka už mi tolik nesedla, ale určitě se najdou čtenářky, kterým se líbit bude. A co vy? Líbí se vám její tvorba?Za každý komentář moc děkuju. ;)
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama