Záleskautky (Lumberjanes)

29. srpna 2017 v 23:39 | Deni |  Recenze (rozcestník)
Vydavatelství Paseka, které nám již přineslo překlad kouzelného dětského komiksu "Hilda", se nově vrhlo i na komiks pro náctileté milovníčky dobrodružství. Je jasné, že mluvím o Záleskautkách - sérii, která je známá zejména svým silně feministickým pohledem a líbivou ulítlou kresbou. Na tvorbě komiksu se podílely pouze samé ženy a za svou práci byly oceněny mimo jiné i Mediální cenou GLAAD, jenž oceňuje výsledky umělecké tvorby gayů a lesbiček. Záleskautky jsou přirovnávány k novodobým Rychlým šípům, může se ale Foglarově super partě někdo vyrovnat? O to víc jsem byla na holky zvědavá...

Nakladatelství: Paseka pro ČR

  • Ocenění: Cena Willa Eisnera v kategorii Best New Series (2015)
  • Cena Willa Eisnera v kategorii Best Publication for Teens (2015)
  • Nominace za Grafické novely & Komiksy (Goodreads Choice Award 2015)
  • filmové zpracování chystá studio 20th Century Fox
ANOTACE: Pět nejlepších kamarádek si chce užít léto na dívčím skautském táboře a utužit svoje přátelství, jenže jim plány neustále hatí tříoké lišky, vodní příšery nebo zdivočelí skauti z chlapeckého tábora. Naštěstí nemají problém tomu všemu nakopat zadek a klidně i vyhrát páku nad oživlou sochou. A když budou mít štěstí, ani nenakrknou potetovanou vedoucí.
Záleskautky se právem staly kultem pro moderní čtenářky i čtenáře a oblíbíte si je, pokud jste odrostli realistickým příběhům Rainy Telgemeierové nebo dobrodružstvím modrovlasé Hildy, s níž mají Jo, April, Mal, Molly a Ripley mnoho společného - ulítlou formou podporují hodnoty, jako jsou přátelství, tolerance, ochrana přírody a odvaha. Je nám jasné, že tohle všechno zní moc dobře na to, aby to byla pravda. A přitom je to ještě lepší!


První svazek Záleskautek (Lumberjanes, 2014) obsahuje 4 úvodní sešity série. Seznamujeme se s pěticí kamarádek záleskautek, které hlídá vždy zodpovědná vedoucí Jen. Tedy... alespoň se je snaží hlídat. Nějak extra se jí to nedaří. Holky mají totiž talent na vyhledávání problémů. Když se v noci vydávají hledat bobříka, narazí na divoké tříoké lišky, při plavbě na lodičkách se je pokusí sežrat vodní drak, tříoký orel jim ukradne čokoládu, uvíznou v tajném podzemním tunelu plném rébusů a nevyhnou se ani hladovému Yettimu. Ve čtvrtém svazku se dokonce podíváme do tábora kluků, kteří překvapivě rádi uklízí, perou a vaří. Oproti našim tvrďáckým hrdinkám jsou to hotové květinky. Může být dětský tábor ještě zábavnější?


Co se mi líbilo: Autorky sice stavěly na dobrodružném příběhu mladých skautek, při tomto žánru ale ani zdaleka nezůstaly. Čtenářům se dostane i pořádné dávky fantasy v podobě všemožných příšerek a nadpřirozených oblud. Máme tu svět, ve kterém je možné všechno, hlavní hrdinky přesto neztrácejí hlavu a snaží se veškeré problémy řešit chladnou logikou.

Pozitivem je i grafické zpracování: vazba je kvalitní, obrázek na přední straně je shodný s původním vydáním a stejně povedený je i vnitřek knížky. Líbil se mi také formát - panely jsou obecně dost velké a kresba jednoduchá, proto si myslím, že větší formát by byl jen na škodu. Takhle to bylo "tak akorát".

Co se mi nelíbilo: Příběh plynul až moc rychle. Krátké sešity, stránky s mnoha velkými panely a minimem bublinek, dialogy zaměřující se spíše na akční pokřiky, než nějaké složitější vyprávění děje... To vše mělo za výsledek, že jsem tento svazek "zblajzla" za necelou hodinu. Buďto bych ocenila jeden sešit navíc nebo více děje. Na posledních stránkách konečně začne pořádná akce a BUM - konec. Nedostatek prostoru odnáší jak příběh, tak rozvoj charakterů postav, které jsou spíše ploché a nevýrazné (až na Ripley, která je boží!). Samozřejmě musíme vzít v potaz, že jde jen o první díl z mnoha, takže jde hlavně o seznámení s postavami. Jenže právě ty postavy podle mě měly dostat víc prostoru. Zatím víme jen to, že vysoká slečna je chytrá, okatá zrzka roztomilá a vyholená černovláska s copatou blondýnkou jsou na holky. Mimo tyto nepříliš propracované postavy tu máme skvěle zachycenou malou Ripley s modrým melírem a mezerou mezi zuby, která je vtipná, milá, veselá, hyperaktivní, odvážná a vždy ochotná kámoškám pomoct. Doufám, že se v dalších dílech dočkají své chvíle i ostatní slečny. :)

Hodnocení: 50% Musím říct, že z knížky opravdu dýchá atmosféra skautských táborů, foglarovek a dobrodružství. Pokud bylo hlavním úmyslem autorek vytvořit tým novodobých emancipovaných Rychlých šípů, tak se jim to stoprocentně povedlo. V tomto ohledu oceňuji nejen příběh kombinující rozpustilost a dobrodružnost, ale také celkové zpracování knížky. Každý jednotlivý svazek obsahuje popis jednoho bobříka a závěrečné shrnutí formou nástěnky s okomentovanými fotkami hlavních hrdinek. Předmluva je navíc věnována "záleskautkám", popisuje se v ní troška historie a nechybí ani skautský slib. Líbilo se mi také využití fantasy prvků ve formě nadpřirozených zvířátek. Na druhou stranu musím ubrat hvězdičku za slabší práci s charaktery postav (zatím si mě získala pouze Ripley) a další za příliš nerozvinutou zápletku. Jako úvod do světa záleskautek je to ale dobré, jen bych byla ráda, kdyby měla knížka alespoň o jeden sešit více. Kresba na mě byla místy až příliš jednoduchá a přehnaně parodující. Sice se k příběhu hodí, jen si myslím, že si kreslířka v některých panelech hodně ulehčila práci s kreslením rukou hrdinek a působilo to na mě až odbytě. Pochvalu naopak zaslouží koloristka Maarta Laiho, která dokonale barevně nastínila náladu skautského tábora. Jako celek se mi "Střez se svaté kočičky" docela líbilo a možná se někdy poohlédnu po dalších dílech, abych zjistila, jestli se děj pořádně rozjede...

UKÁZKA (pdf)


Součástí svazku jsou i zajímavé bonusy - skicář prvních náčrtů postav a galerie nejrůznějších verzí obálek. Některé jsou opravdu dokonalé, například exkluzivní obálka od Megan Hutchisonové. Prostě parádní! Nezlobila bych se, kdyby se paní Hutchisonová spolupodílela na kresbě Záleskautek...

...a další svazky???...

(datum vydání českého překladu zatím neznámý)

2.DÍL: Friendship to the Max
3.DÍL: A Terrible Plan
  • Nominace v kategorii Grafické novely & Komiksy (Goodreads Choice Award 2015)
4.DÍL: Out of Time
  • Best Original Graphic Publication for Younger Readers (Harvey Awards 2016)
  • nominace v kategorii Best Letterer (Harvey Awards 2016)
5.DÍL: Band Together
6.DÍL: Sink or Swim
7.DÍL: A Bird´s-Eye View
8.DÍL: Stone Cold


A co vy? Četli jste první díl Záleskautek a těšíte se na další nebo vám kresba či styl autorek úplně nesedli? Souhlasíte s přirovnáním Záleskautek k moderním Rychlým šípům? Líbí se vám využití nadpřirozených potvůrek? Já si určitě každý další díl koupím... ;)
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 stefek stefek | E-mail | 20. června 2020 v 17:46 | Reagovat

http://horkedivky.top - horke divky z vaseho okoli

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama