K: Bon Jovi (Bryan Reesman)

19. října 2017 v 4:11 | Deni |  Recenze (rozcestník)

KNIHA: Bon Jovi (Bryan Reesman)

Ať už jste fanoušky skupiny Bon Jovi nebo vám tvrdší hudba nic neříká, tahle knížka stojí za vaši pozornost! Já sama se mezi nejvěrnější fanklub jaerseyských vlasatých rockerů neřadím (znám jen nějakých 5-10 nejslavnějších písniček), přesto jsem si tuto velkoformátovou publikaci ráda prolistovala a přečetla. Už když jsem rozbalila balíček a poprvé knížku otevřela, byla jsem unešená! Zpracování musí nadchnout každého, kdo má alespoň trošku uměleckého cítění - po grafické stránce nejde absolutně nic vytknout. Ale obstojí kniha i jako celek? Zaslouží si plných pět hvězdiček? Nejde přeci jen o vzhled, kvalitní výtvor musí čtenáři nabídnout i lákavý obsah...

Nakladatelství: Omega pro ČR


ANOTACE: Hudební novinář Bryan Reesman popisuje v této fotografické publikaci bohatý a úspěšný repertoár skupiny Bon Jovi, včetně pozoruhodných a nezapomenutelných hitů jako "Runaway", "Livin' on a Prayer", "Keep the Faith", It's My Life", "Bad Medicine", "Raise Your Hands", "Lay Your Hands on Me" nebo "Who Says You Can't Go Home". A to jen několik opravdových hitů z mnoha. Autor se věnuje se sestavám skupiny, mapuje vzestupy a pády jednotlivých členů a nezapomněl ani na divoká světová turné, natáčení videoklipů nebo sólové projekty jednotlivých členů kapely. Původní, nepřikrášlené rozhovory, vzpomínky a a více než 130 barevných fotografií. Tuto kniha jistě ocení každý fanoušek Bon Jovi!

Moje recenze mají svoji osnovu, kterou pečlivě dodržuju. V tomto odstavci bych vám tedy měla stručně popsat děj. Jenže tady vlastně mluvíme o encyklopedii, která sleduje životní příběh slavných osobností. Ve skutečnosti tedy dějovou linku nemá - jde pouze o interpretaci informací a dat ze života Jona Bon Joviho a zbytku kapely. To je nutné vypíchnout, protože autor se opravdu věnuje mnohem více frontmanovi kapely, než zbývajícím hudebníkům, přestože i jim nějaký menší prostor přeci jen poskytne. Kapitoly jsou pak vhodně zvolenými milníky, které ovlivnily chod kapely.


První kapitola nám přibližuje založení kapely a Jonovo prvotní nadšení do hudby, které ho provázelo celou kariérou. Tady musím poznamenat, že pokud čekáte "jobovky" z Jonova mládí, tak se nedočkáte - autor zpěvákovo dětství jen jemně nakousne, ale nevěnuje mu více než pár vět. Jde poznat, že v rukou držíme odbornou knihu a ne časopis drbů pro puberťačky. Celé dílko je pak psáno stejně opatrně a uctivě - autor je očividně fanoušek skupiny a nesnaží se vyhrabat na jednotlivé muzikanty špínu. Naopak vyzdvihuje ty dobré momenty a citlivě popisuje ty méně silné chvilky kapely. Přiznává, že do jejich záležitostí nevidí, že při nich osobně nebyl, proto nemůže objektivně sepsat, jak se co událo. Radši hovoří prostřednictvím slov jiných - cituje mnohé slavné osobnosti, známé a přátele. Opět to ve výsledku přidává knížce na odbornosti.


Co se mi líbilo: Grafické zpracování je prostě parádní - je to to první, co vám přijde na mysl, když knížku otevřete. Encyklopedie bývají v posledních letech velmi kvalitně graficky zpracované, často je i vzhled na úkor obsahu. Tato publikace však vyčnívá i mezi těmi nejhezčími encyklopediemi. Sladění barev (modré, černé a červené) lahodí oku, textové fonty jsou také dobře zvolené, všechny fotky jsou upravené, aby na první pohled zaujaly, navíc skvěle doplňují text. Nechybí ani popisky fotek, které pomůžou i neználkům kapely v orientaci. Nejvíc mě ale oslovila práce s detaily - teď se podívejte na některou z fotek a všimněte si podkladů. Bylo by snadné dát pouze modré nebo čistě černé pozadí, ale grafici nešli tou jednodušší cestou. Naopak využili nejrůznější vzory, ať už šrafování či hadí kůži. Přesto to nevyznívá vulgárně, ani neodvádí pozornost čtenáře od textu.


Velmi milé bylo také využití detailů různých fanouškovských předmětů, jako jsou klíčenky, placky a plakáty. Pravého fanouška kapely musí pohled na tyto blbůstky pěkně rozněžnit. ;) Taky mě ohromně bavil příběh první a druhé verze desky "Slippery When Wet". Původně měla být na obalu fotka prsaté slečny v upnutém roztrhaném tílku s názvem desky. Jakmile to ale Bon Jovi uviděli (až když už se obaly tiskly), lekli se. Připadalo jim to laciné. Neměli ale čas vymýšlet nový design, proto Jon schmatl pytel na odpadky, postříkal ho vodou a prstem načmáral název alba. Rychle to vyfotili a poslali do tiskárny. Tak vznikl kultovní obal slavného alba Slippery When Wet. :)

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt slippery when wet Súvisiaci obrázok

Co se mi nelíbilo: Vlastně nemám moc co vytknout. Mě se kniha opravdu moc líbila, a to jak po stránce grafické, tak po stránce obsahové. Dokonce i překlad a korekturu bych ohodnotila jedničkou s hvězdičkou. Snad jen jedna drobnost... Do jednotlivých kapitol jsou zařazeny také okénka s popisy vydaných alb. Najdeme zde název, jména osob, které se na tvorbě podílely, nejslavnější skladby a osnovu řazení stop, jak šly na disku za sebou. Chybělo mi ale něco víc o jednotlivých písních. Autor se o nich sice obecně zmiňuje, ale já bych v takovéto publikaci čekala i výňatky z jednotlivých textů. Obzvlášť když vezmeme v potaz, že si členové skupiny své písně často psali sami a autor se vyjadřuje k jejich obsahu. Podle mě by bylo moc fajn, kdybychom je my čtenáři mohli najít v knížce. Chápu, že jde o encyklopedii a ne o zpěvník, ale sem tam nějaký citát z písně by dílku jen přidal na dokonalosti. ;)


Hodnocení: 99% Jak už jsem několikrát zmínila, mě si toto dílko opravdu získalo. Jde o kvalitně zpracovanou encyklopedii o životní cestě kapely Bon Jovi, autor všechny informace podává jednoduchým jazykem, snaží se nás nezahlcovat nezajímavými informacemi a udržet objektivní ráz textu, přestože je z něj cítit velký respekt a náklonost k frontmanovi skupiny. Pokouší se vyhnout tomu, aby kniha vyzařovala dojem bulvárního plátku, naopak nechává promlouvat spíše osoby z Jonova okolí než sebe jako spisovatele. Výběr fotek a bonusových ilustrací je perfektní a můžeme vidět, že i zde si dali tvůrci záležet na hodnotě. Nakladatelství Omega použilo kvalitní papír (který je častý hlavně u komiksů) a zvolilo také zajímavý velký formát knihy, díky čemuž fotky pěkně vyniknou. Na obrovského Jona Bon Joviho se dívá fakt hezky! ;) Ale abych nechválila jen vzhled... Knihu mě bavilo číst, přestože nejsem Bon Joviho věrný fanoušek. Já rock poslouchám, dokonce mám i dvě jejich písničky v mobilu (It´s My Life a Livin´On A Prayer), nicméně nemůžu říct, že bych byla zrovna cílová skupina pro tuto encyklopedii. I tak jsem moc ráda, že jsem si ji přečetla. Myslím, že stejně tak, jako je důležité mít rozhled, co se týče válek a panovníků, tak i historie hudby by neměla být opomíjena. Přesto tomu tak povětšinou je - známe slavné umělce, známe architekty, spisovatele a skladatele klasické hudby, ale nevíme téměř nic o počátcích moderní hudby. Je to škoda, protože tyto kapely si zaslouží mít své vlastní odborné encyklopedie. I vlasatí členové skupiny Bon Jovi ovlivnili svět. A my bychom to měli znát.

Pokud vám nestačila moje (tentokrát pořádně ukecaná) recenze, můžete ještě mrknout na video-upoutávku:


Knížku si můžete koupit na internetových stránkách http://www.knihyomega.cz/ nebo https://www.knihydobrovsky.cz/.

Za poskytnutí recenzního výtisku moc děkuji nakladatelství Omega.


Tak už jsme na konci recenze. Pokud jsem vás svými chvalozpěvy ještě neuspala, můžete mi do komentářů napsat, jestli jste knížku četli (a jak se vám líbila) nebo zda jste o ní už alespoň slyšeli. Taky by mě zajímalo, kolik fanoušků skupiny si plánuje tuhle krasavici koupit - posloucháte Bon Jovi? Máte taky v mobilu některou jejich pecku? Budu ráda za každý komentář a uvidíme se zase u další recenze... ;)
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 rambo rambo | E-mail | 20. června 2020 v 17:46 | Reagovat

http://horkedivky.top - horke divky z vaseho okoli

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama