S: Akta Illuminae: Illuminae (Amie Kaufman, Jay Kristoff)

29. října 2017 v 21:17 | Deni |  Recenze (rozcestník)

SÉRIE: Akta Illuminae (Amie Kaufman, Jay Kristoff)

Nad touto recenzí jsem hodně váhala, nebyla jsem si totiž jistá, jestli chci popisovat mé dojmy z knížky, kterou už dávno všichni četli a zrecenzovali. Obzvlášť, když přihlédnu k tomu, že se můj názor nijak neliší od většiny nadšených čitatelů - i já byla z prvního dílu totálně unešená. Nakonec jsem se ale rozhodla pár řádků přeci jen napsat. Hodně mi pomohl komentář od Zdenky z Medvědí oázy, která nazvala své recenze čtenářským deníkem, do kterého sem tam ráda zpětně nakoukne... Je to hezká myšlenka. :) Vlastně si i já po sobě starší recenze sem tam přečtu, abych si osvěžila mé názory na některé tituly. Byla by asi škoda, kdybych si nemohla zavzpomínat na to, jak moc jsem byla z Illuminae nadšená, ne? :)

Nakladatelství: CooBoo pro ČR

#1: ILLUMINAE

Píše se rok 2575 a dvě znepřátelené korporace jsou ve válce kvůli planetě, která je stěží něčím víc než obřím kusem kamene pokrytým ledem. Obyvatele o útoku nikdo nevaroval, nikomu na nich nezáleží. Kady je nucená spojit se s bývalým přítelem Ezrou a pod nepřátelskou palbou se snaží dostat k evakuační lodi, která oba dostane do bezpečí. Jenže po celé planetě se šíří zmutovaná epidemie. Úniková flotila se snadno může stát pastí a jejich hrobem.

  • Ocenění: nominace v kategorii Nej YA Fantasy & Sci-Fi (2015)
  • nominace v kategorii Nejlepší Sci-Fi novelu (Aurealis Award 2015)
  • ABIA - Australian Book Industry Award (2015)
  • nominace: Nej zahraniční román (Premio El Templo de las Mil Puertas 2016)
  • Gold Inky (2016)
  • nominace v Evergreen Teen Book Award (2018)
Příběh už asi většina milovníků knížek zná, proto se ho pokusím jen tak rychle shrnout... Kady s Ezrou jsou sedmnáctiletí spolužáci, kteří se právě rozešli (a čtenář se celkem dlouho nedozví proč). Nepříjemné "porozchodové trapno" jim však naruší útok na jejich planetu. Kerenza je pokrytá ledem a nachází se zde významné látky, které její obyvatelé načerno těží. Gigantická společnost BeiTech se rozhodla nelegální činnost zatrhnout. Vztyčený ukazováček nebo bonznutí příslušným orgánům jim však nestačí - rozhodnou se planetu vybombardovat. Růžovovlasá Kady je na svého expřítele pořádně naštvaná, takže chvíli váhá, jestli mu má při útěku pomoct nebo ho radši přejet, nakonec ale jedou do bezpečí spolu. Bezpečím jsou tři vesmírná plavidla, která náhodou letěla kolem Kerenzy: bojový křižník Alexandr, vědecké plavidlo Hyppatia a létající skladiště Koperník.

Společnost BeiTech ale netouží po tom, aby existovali nějací svědci jejich vyvražďovací akce, proto se jejich nejlepší bojová loď Lincoln vydává pronásledovat naše hrdiny. Je to ale běh na dlouhou trať, Kady se mezitím na Hyppatii zlepšuje ve svých hackerských dovednostech a Ezru učí na Alexandrovi řídit bojový letoun. Komunikují spolu jen prostřednictvím tajných chatů a čekají, až je Lincoln dožene. To ale není jejich jediným problémem. Co když se v prostorách lodí začne šířit (zombie) virus, který dělá z obyčejných civilistů extrémně agresivní paranoiky. A co když se inteligentní řídící systém lodi - Spiro - zblázní a rozhodne se všechny živé povraždit?


Co se mi líbilo: Prvním, co čtenáři udeří do očí, je neobvyklý formát textu. Jak už jistě víte, Illuminae není psána obyčejně (jako příběh), ale formou různých dokumentů: přepisů rozhovorů, záznamů z kamer, chatů mezi nejrůznějšími postavami, mailů či utajených vládních lejster, které Kady kdesi nelegálně vyhrabala. Knížka tím získává velký plusový bod za originalitu, protože zaplnila volné místo na trhu - nic takového jsme tu ještě neměli. Některé knížky sice pracují s "bonusy" ve formě komunikací hlavních hrdinů - například se mi vybavil První konec nebo i dvojstrana s obrázkem galaxie ze série Loď mezi hvězdami, ale žádný spisovatel ještě nezašel tak daleko, že by se úplně vzdal běžné formy vyprávění a nechal čtenáře, aby si děj sestavil z indícií sám. Dílko tak ve mě jako celek budilo spíš dojem strategické PC hry, než knihy. Rozhodně se mi to moc líbilo.

Stejně tak si mě získala i hlavní hrdinka Kady. Byla správně bláznivá, sympatická, odvážná a chytrá. Konečně nějaká hrdinka, která opravdu racionálně přemýšlí a nemusí ji pořád někdo zachraňovat. Fandila jsem jí a to je při každé knížce důležité - aby hrdina přirostl čtenáři k srdci a jeho osud mu pak nebyl lhostejný...


Co se mi nelíbilo: Lhostejný mi ale byl osud Ezry, který mi nijak k srdci nepřirostl. Může to být i tím, že dostal mnohem méně prostoru, než Kady. Nebo taky tím, že nesnáším přecitlivělé bábovky a tak na mě bohužel Ezra působil. Možná to bylo tím, že jsem ho mohla sledovat jen prostřednictvím jeho zpráv, které -přiznejme si- nebyly zrovna mistrovská díla. Jeho mluva a obsah většiny rozhovorů reálně odpovídal jeho věku. Přesto mi jako hlavní hrdina nebyl sympatický. Jde prostě o naprosto tuctového, obyčejného kluka, zatímco já mám radši pana Darcyho... ;)

Hodnocení: 100% Když se nad knížkou hlouběji zamyslím, tak bych ji nejspíš označila za skvělý mix všech možných populárních děl. Prostředí mi velmi silně připomíná trilogii Loď mezi hvězdami, kapitoly o viru ve mě vyvolávaly podobný pocit, který mívám při sledování zombie filmů Světová válka Z a Den poté, problém s inteligentním řídícím systémem mi zase připomněl Červenou královnu z Resident Evilu 1, no a zamilovaný pár plus nenaplněná nešťastná láska... Romeo s Julií jak vyšití... :D Přesto je knížka jako celek jedinečným originálem, který se vám vryje do paměti. Jednak je tu neobvyklá forma vypravování, která zaujme i zatvrzelé nečtenáře. Pak musím pochválit sympatickou hlavní hrdinku.

Nakonec ale největším důvodem, proč dát Illuminae vysoké hodnocení je to, že těch 600 stran prolítnete jedním dechem. To je podle mě u knížky opravdu podstatné. Ač nebyla zápletka úplně nejoriginálnější, já hltala každou stránku a odolávala pokušení nalistovat si závěr. Autoři si se svými postavami hrají jako s panáčky na herní desce - posunují je směrem, který čtenáře překvapí nejvíc a nebojí se vyvraždit půlku osazenstva jen proto, aby nám přivodili menší infarkt. Musím se přiznat, že Illuminae je jedna z mála knížek, kde jsem absolutně netušila, kdo nakonec přežije a vyhraje. Čtení jsem si doopravdy užila a proto dávám nejvyšší hodnocení. A komu tuhle krvavou sci-fárnu doporučuju? VŠEM! Všem těm, komu nevadí krev, umírání a troška bombardování. Tohle si musíte přečíst!


Poznámka: Já četla "Reading Copy" v paperbacku, kterou jsem vyhrála v soutěži, ale rozhodně musím mít i pevnou vazbu. Ta je totiž úúúúžasná! Navíc mám úchylku, která mě nutí kompletovat série ve stejných vydáních a jelikož recenzní výtisk druhého dílu asi neseženu, musím si koupit hardback prvního. :D Jsem blázen a knihokřeček. Já vím, já vím,... je to se mnou vážné... :D


V sérii "Illuminae" vyšlo: 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama