Listopad 2017

K: Poslední dívka (Riley Sager)

16. listopadu 2017 v 22:10 | Deni |  Recenze (rozcestník)

KNIHA: Poslední dívka (Riley Sager)

Když mě nakladatelství Omega oslovilo, zda bych neměla zájem zrecenzovat žhavou novinku ještě před jejím oficiálním vydáním, s obrovskou radostí jsem souhlasila. Možná už mě trošku znáte a pak tedy víte, že thrillery o vyšinutých psychopatech a morbidních vraždách jsou můj šálek kávy. Když jsem navíc uviděla, že "Final Girls" bojuje v semifinále Goodreads Choice Awards v kategorii hororů, nemohla jsem se na knížku těšit víc. Jenže tady nastává malý problém - po dočtení nejenže můžu s jistotou tvrdit, že tato knížka mezi horory nepatří, dokonce bych ji nezařadila ani mezi thrillery. Nejvhodnějším označením by asi bylo psychologické drama. Možná je to tím, že čtu moc krvavých krimi a potom jsem vůči upovídanějším dílkům lehce skeptická...

Nakladatelství: Omega pro ČR
(první obálka je česká, poslední je anglická)
  • Ocenění: nominace v kategorii Best Horror (Goodreads Choice Awards 2017)
ANOTACE: Před deseti lety jela studentka Quincy Carpenter na dovolenou s pěti přáteli a vrátila se sama, jediná přežila hororový masakr. Stala se členem "klubu" FINAL GIRLS, který vymysleli novináři, a do takové skupiny lidí nechce nikdo patřit. Patří do něj třeba Lisa, která ztratila devět spolužaček z vysokoškolského klubu po útoku teroristy, který zabíjel nožem; nebo Sam, která přežila útok maskovaného muže během noční směny v Nightlight Inn; a nyní i Quincy, která zakrvácená prchala lesem před násilníkem, který přepadl partu studentů v lesní chatě. Média touží po tom, udělat rozhovor se všemi najednou, a všechny tři dívky se snaží na prožité trauma zapomenout, a tím i jedna na druhou.
V současnosti už je na tom Quincy celkem dobře, díky Xanaxu. Má obětavého snoubence Jeffa, populární blog o pečení, krásný byt, terapeutickou skupinu a policistu, který ji před lety zachránil život. Její mozek tragickou událost vymazal a minulost je pohřbena. Až do té doby, dokud není Lisa, první Final Girl, nalezena mrtvá ve své vaně s podřezaným zápěstím, a dokud se na jejím prahu neobjeví Sam, druhá Final Girl. Proletí Quincyiným životem jako vichřice. Jako by se snažila oživit minulost. A Quincy přemýšlí o tom, proč. A když vyjdou na světlo nové informace o Lisině smrti, Quincin život se mění na závod s časem, snaží se zjistit pravdu o Sam, o tom, proč se vyhýbá policii i novinářům, a chtě nechtě si musí vzpomenout, co se před deseti lety v lese skutečně stalo.

Les měl drápy a zuby.
Všechny ty skály, trny a větve útočily na Quincy, která s křikem běžela lesem. Nepřestávala běžet, když se jí kamínky zabodávaly do bosých nohou ani když ji větev tenká jako bič švihla do tváře a po líci jí začal stékat pramínek krve.
Nemohla se zastavit. Zastavit se znamenalo zemřít. (s.5)

Hlavní hrdinkou je Quincy, která před deseti lety přežila brutální masakr na chatě Pine Cottage. Původně to měla být veselá oslava kamarádčiných narozenin se vším, co ke správné zábavě patří - jídlo, dort, alkohol, sexy spolužáci a hromada volných pokojů. Jenže párty se zvrhla a pět přátel bylo zabitých. Přežila jen Quinn, která po vyděšeném běhu lesem padla do náruče svalnatého modrookého policisty Coopa. Z Quincy se tímto stala "Poslední dívka" (ta jediná, co přežila) a z Coopa její věrný ochránce. On při ní jako jediný stojí, když jí všichni ostatní nevěří. Quincy totiž ztratila paměť a nevzpomíná si na nic z krvavého incidentu. Není podezřelé, že obyčejná slabá dívka přežila, zatímco kamarádi sportovci neměli proti vrahovi šanci? A příhodně si na nic nepamatuje?

S bolestí nepřišla vzpomínka, ale pochopení. Pochopení tak hrozné, že muselo být skutečné.
Zůstala jen ona.
Všichni ostatní jsou mrtví.
Je poslední, kdo zůstal naživu. (s.6)

O deset let později si Quinn žije svůj neobyčejně nudný život ženy v domácnosti - stará se o svého přítele právníka Jeffa, čeká na jeho žádost o ruku, ve volném čase peče voňavé dobrůtky pro svůj blog o pečení. Denní rutinu ozvláštňuje jen její závislost na Xanaxu a drobná posedlost lesklými věcmi, které krade cizím lidem, aby si je pak doma zavřela do tajného šuplíku. Vše se změní, když první Poslední dívka Lisa spáchá sebevraždu a třetí poslední dívka Sam, kterou už roky nikdo neviděl, se zničehonic zjeví u Quincyných dveří. Naše hlavní hrdinka si nezvaného hosta pozve do domu, i přesto, že černovlasou divošku vůbec nezná. Jeff se jí to snaží rozmluvit, ale marně - naivní Quin je téměř posedlá představou, že bude mít kámošku. I když je ta kámoška podezřelá tajnůstkářka se zálibou v bití mužů. Čím více času však spolu tráví, tím divnější informace vyplouvají na povrch. Kdo popíjel s Lisou víno v tu noc, kdy zemřela? Opravdu si podřezala žíly nebo jí někdo pomohl? Jsou Quincy se Sam v bezpečí? A dozvíme se, co se onen osudný večer v Pine Cottage stalo?

Co se mi nelíbilo: Nesnáším naivní hlavní hrdinky a Quincy je dokonalý příklad hloupoučké důvěřivé husičky. Takový ten typ, co v hororech křičí "Kdo je tam?" a čeká, až jí vrah odpoví. Jinak si nedovedu vysvětlit, jak mohla pozvat do domu úplně cizí ženskou bez peněz a nechat ji u sebe bydlet... :-I Navíc se celou první polovinu knížky pitváme v Quincyných pocitech a dojmech, což z ní taky nedělá bůhvíjakou sympaťačku. Jedná nelogicky, zbrkle, bez přemýšlení, občas mi připadalo, že snad ani nepoužívá mozek. Nechci spoilerovat, ale zhruba v půlce knížky se stane takový "incident", kde by každého normálního člověka napadlo, co musí udělat, jenže Quin se ustrašeně stáhne do kouta a čeká, až se všechno vyřeší samo. Díky tomu se mi k ní nepodařilo najít cestu. Nepomohly ani vedlejší postavy - Sam byla nafoukaná samolibá potvora, Jeff taky trochu arogantní fouňa, Lisa vtěrka a Coop mi už od prvních stran přišel jako nesympatický sociopat. Komu má pak člověk fandit? Naštěstí to zachránily vzpomínky na události v Pine Cottage, kde je Quincy ještě v pohodě a našla jsem si tam i dalšího nečekaného favorita, kterého nemůžu bez spoilerů jmenovat. Každopádně pro mě bylo velkým překvapením, že jsem si oblíbila zrovna TUHLE postavu. ;)

Co se mi líbilo: Čtivost se tedy knížce určitě upřít nedá. Autor píše velmi chytlavě, jednoduše a umí si svého čtenáře udržet. Kapitoly často končí cliffhangerem, takže chcete číst dál, navíc se střídají se vzpomínkami na události před Pine Cottage, při kterých netrpělivě čekáme, až si Quinn konečně na všechno vzpomene. Ztráta paměti je v poslední době vděčným tématem psychologických thrillerů. Poslední dívka mi například připomněla nedávno recenzovanou novinku Se záští od Eileen Cook. Tam hlavní hrdinka taky zapomene, co se stalo při autohavárii a postupně si vzpomínky obnovuje. Samotné úseky o chatě mě nakonec bavily mnohem víc, než Quincyn reálný život. Možná to bude proto, že se tehdy chovala úplně jinak. Já sice chápu, že takový hrůzný čin na člověka nutně musí zapůsobit, ale mozkové buňky vám to přeci nevyžere, takže mi nejde do hlavy Quininy změna z chytré racionální holky v důvěřivou naivku. Po takových hrůzách by právě měla být mnohem paranoidnější a opatrnější, ne? Přesto bylo zajímavé sledovat její změnu. Psychologická stránka příběhu dostala zejména v první polovině obrovský prostor, který autork dokázal plně využít. Taky se mi líbil kontrast mezi Lisou, Sam a Quin. Autor nám ukazuje, jak můžou tři dívky prožít podobnou zkušenost, která však každou změní v něco jiného. Lisa, která je hrdá na to, že je Poslední dívkou, Quincy, která touží být prostě sama sebou a Sam, která nechce být nikým. Velmi zajímavý pohled na posttraumatický stres.

Hodnocení: 75% Divíte se, že po všem mém frflání nakonec dávám 4 hvězdy? Nemůžu si pomoct, ale jako celek se mi knížka líbila. Přestože mi hlavní hrdinka nesedla a na jejím osudu mi nezáleželo, zaujaly mě kapitoly z událostí v Pine Cottage. Ty jsou pro mě největším tahačem příběhu. Líbilo se mi postupné odhalování toho, jak se vše seběhlo a velké plus dávám za nečekaného sympaťáka - nikdy bych neřekla, že si ho nakonec tolik oblíbím. Poněkud pomalejší začátek mělo na svědomí přílišné šťourání v psychice hlavní hrdinky, i tyto kapitoly však byly zajímavé, přestože šly mimo žánr knížky. Plnohodnotného thrilleru se dočkáme na konci knížky, kde jedna akční scéna střídá druhou, čtenáře čeká nejedno překvapující odhalení a nevyhneme se ani trošku krvavějším scénám, které k této literatuře prostě patří. Musím přiznat, že jsem hlavního záporáka uhodla celkem brzy na základě jedné skryté indicie, ale nijak mi to nepokazilo závěrečné rozuzlení. Právě naopak, byla jsem na sebe hrdá a oceňuji, že nám autork dal šanci přemýšlet nad vrahem spolu s hlavní hrdinkou. Navíc závěr odhaluje mnoho dalších podrobností, které nemáme šanci uhádnout - díky tomu jsem si poslední stránky užila úplně stejně, jako bych ani vraha neznala. To se Rileymu Sagerovi opravdu povedlo. Jen škoda, že nenapsal ve stejném akčním duchu celou knížku, budovat napětí očividně umí perfektně. Knížku proto doporučuji fanouškům psychologických thrillerů a dramat. Za pozornost rozhodně stojí a jsem ráda, že jsem si mohla přečíst recenzní paperback ještě před vydáním.

Pokud chcete, můžete si pustit i krátký video trailer:


Knížku si můžete koupit na internetových stránkách


Za poskytnutí recenzního výtisku moc děkuji nakladatelství Omega.

Tak už jsme na konci recenze. Můžete mi napsat, jestli jste už po knížce pokukovali nebo ji dokonce s předstihem četli. Rozhodně jde o zajímavé dílko, které si najde mnohé fanoušky. Není přeci v semifinále Goodreads Choice Award pro nic za nic... ;) Taky by mě zajímalo, co říkáte na nesympatické hlavní hrdiny - držíte jim palečky, i když nad jejich důvěřivostí neustále kroutíte hlavou? Každý komentář potěší a za každý děkuji. :)

K: Oprawme se (Stanislav Skřička)

15. listopadu 2017 v 21:28 | Deni |  Recenze (rozcestník)

KNIHA: Oprawme se (Stanislav Skřička)

Chcete zhubnout? Prodloužit si život? Mít zuby bez kazů a zastavit lámání vlasů? Štěpí se vám nehty? Je libo přírodní antiperspirant s trvalým účinkem? Toužíte znát lék na astma, alergie, atopický ekzém, cukrovku, Parkinsona či dokonce rakovinu? Dá se vyléčit i neplodnost? Autor této zářivě modré knížky se nám opovažuje tvrdit, že zná všelék. Tím je dle něj zdravé stravování založené na živé enzymické stravě. A nejhorší na tom je, že jsem mu už po prvních pár stránkách věřila každé slovo a běžela si do obchodu pro tašku plnou ovoce... :D

Nakladatelství: --- vydáno vlastním nákladem

ANOTACE (zkrácená): Kniha je napsána podle scénáře dokumentu točeného s předními odborníky z ozdravných institutů a univerzit na americkém kontinentu. Je v ní srozumitelně vysvětleno, jak funguje výživa a co v těle dokážou vlastní ozdravné procesy. Biochemické vzorce jsou tu přetlumočeny do lidového podání. Sporné věci a mýty ve stravě se řeší návštěvou pravěku, kde se vždy nachází ta správná odpověď.
Kromě banálních rad, jak zhubnout s plným žaludkem, jak nemít zubní kazy a jak si prodloužit život, se dozvíme nejen, jak se dá snadno vyléčit astma, alergie či atopický ekzém, ale také těžší kalibr: epilepsie, autismus, syndrom vyhoření, neplodnost a dokonce i rakovina. Dalo by se říci, že kniha je návod, jak se skutečně můžeme "opravit" a dožít sta let v plné síle, zdraví a vitalitě. A to vše na bázi pravdy a produktů zakoupených "zdarma" v supermarketu Příroda…


Osobně tento typ literatury moc neuznávám. Nemám ráda "stoprocentní typy na hubnutí", ani podobné publikace o zdravém životním stylu. Z veganů jsem si často dělala srandu a zelenina se mému talíři pravidelně vyhýbala. Když mi tedy přišla nabídka od knižního portálu MegaKnihy, zda nechci zrecenzovat tuto knížku, chvilku jsem váhala. Nakonec mě zaujala anotace, která slibuje hotové zázraky a pak jsem si taky řekla, že by nebylo špatné si občas rozšířit znalosti i jiným směrem. Tak jsem souhlasila.

První, co mi padlo do očí, když jsem rozbalila balíček s knížkou, byla zářivě modrá obálka. Ta je opravdu parádní! Každého hned zaujme, stejně jako veselé ilustrace a vtipný název, který si pohrává se slovem RAW. (Kdo by nevěděl, tak RAW znamená v překladu "syrový" a označuje typ zdravého stravování, kde se ovoce a zelenina téměř vůbec tepelně neupravuje. Jsou to ty ovocné koláče, které nám nabízejí v každé druhé kavárně. ;)) Když jsem knížku vybalila z pěnové fólie, podivila jsem se nad její váhou a hroubkou. Jsem zvyklá na naučné publikace o 100 stránkách, ale "Oprawme se" jich má obdivuhodných 379 - to už je pěkný macík. :) Ale nebyl důvod k obavám, protože když jsem se začetla, bylo těžké se odtrhnout.

Na tomto místě ve svých recenzích běžně popisuji děj a teprve níže hodnotím, co se mi líbilo nebo nelíbilo. Jde však o jiný typ literatury, než běžně recenzuji a vyžaduje si pozměněnou osnovu. Proto tentokrát nebude žádné "co se mi líbilo" nebo "co se mi nelíbilo", jen vypíšu témata, která mě zaujala (ať už negativně či pozitivně) a rovnou napíšu proč...

Knížka je rozdělená do 32 částí. Hned v první kapitole nás autor poučí o fungování našeho těla. Nečekejte však žádné složité přednášky z pokročilé biologie, Stanislav Skřička použil metodu, která byla kdysi populární u dětských seriálů. Pamatujete si animák "Byl jednou jeden život", kde měly krvinky nožičky, očička, pusinky a povídaly si mezi sebou? Tak přesně tímto stylem jsou nám vysvětleny základy. Jednoduše, stručně a vtipně. Za to zaslouží autor pochvalu, protože díky tomu knížka nemá vyhraněnou skupinu možných čitatelů - bude jí rozumět náctileté dítě i vaše babička.

Na centrále zjistí, že tu máme k dispozici vápník, který zrovna potřebujeme. Protože, holomek jeden vápencový, vůbec nekomunikuje, organismus vysílá vlastní zdroje a pomocné nástroje k jeho přepravě do deficitních míst.
Ovšem jak tam může pracovat bez komunikace? On je nejen hluchý, němý, ale doslova a do písmene mrtvý. V kostech nadělá více škody než užitku. Nemůže se operativně přemisťovat a tak leží a leží na jednom místě, na takovém hřbitově, kam mu každou chvíli přivezou dalšího bezvládného kamaráda. Tímto jsme si popsali zavápňování kostí (s.37)

Tyto kapitoly mě opravdu moc bavily, dozvěděli jsme se v nich totiž spoustu podstatných informací o fungování našeho trávení a o tom, které látky dokážeme či nedokážeme zpracovat. Hodně mě překvapilo, že lepek z chleba nám obleptává klky ve střevech a nabaluje na sebe škodliviny. Nebo to, že mám pít vodu před jídlem a ne až po. Navíc by se neměla usrkávat z flašky, ale vypít celá sklenice naráz. Můj vesmír však nejvíc zdrtila informace, že je mléko škodlivé. Nejen, že nám nedodává žádný vápník, ale škodí nám, plus se na něm buduje závislost. Ach jo... jedna z mých nejoblíbenějších potravin vůbec. Co si teď dám ke křupkám? :( Kapitola samozřejmě obsahuje mnohem více zajímavostí, včetně vysvětlivek a typů na pročistění organismu. Určitě doporučuji se na tyto rady podívat. Tohle mě bavilo.

Pokračujeme kapitolami o léčení neplodnosti, starosti o miminka a vhodné životosprávě pro sportovce. Přestože se mě ani jedna z kapitol přímo netýká, bavilo mě je číst. Vše bylo podáno velmi čtivě a nakonec jsem si i tady našla pár informací, které bych mohla vztáhnout i na svůj život.

Co mě však neoslovilo vůbec, bylo stavění ekologického domu ze dřeva. Napsáno to sice bylo opět zajímavě, jenže mi to bohužel nepřišlo příliš použitelné pro skutečný život. Pokud si knížku přečte nějaký milionář, který si bude moct dovolit postavit domeček z pravých pálených cihel, složitě vyřešit podporu sklepa, vyhnout se jakémukoliv železu a obejít pár zákonů, aby mu vůbec takovou stavbu povolili, tak bezva. Já si ale nemůžu dovolit vyměnit dřevotřískový nábytek za ten z pravého dřeva, takže vymýšlení s eko domečkem je pro mě doslova utopie. Myšlenka by to možná byla hezká, ale obávám se, že v dnešní době neproveditelná. A já si na svůj překližkový nábytek nestěžuju - hlavně, že se mi knížky neválí po zemi. :D Stejný problém jsem měla i s kapitolou o hudbě. Je nám sice pěkně vysvětleno, proč formát mp3 škodí, ale kdo má na to, aby si kupoval gramofon a původní desky? A svých oblíbených písniček se přece kvůli tomu nevzdám. :)

Pak se ale vracíme k léčení nemocí a já knížku opět zbožňuju. Vše je jednoduše vysvětleno a dostane se nám i spousty fajn typů pro zdraví včetně příkladů z autorovy praxe. Když to zkombinujeme s kapkou humoru, dostaneme koktejl, který nás baví číst. (Sem tam narazíme na drobný překlep, za které se však autor v úvodu omlouvá. Taková upřímnost na mě působila mile a já nad pár chybičkami ráda přivřu očko.)

Krev se dá analyzovat také u obchodníků s různými doplňky stravy.
Některé firmy používají zacloněný kondenzor, tzv. "darkfield".
Takové vyšetření se dá přirovnat k předraženému autoservisu, kde automechanika nezajímá motor a karoserie, ale zabývá se víčkem od nádrže, potahy sedadel či samolepkami na nárazníku. (s.164)

Následují návrhy jídelníčků a receptů, které nám mají zlepšit život. Mají vtipné názvy, nad kterým jsem se několikrát pousmála a jsou řazeny od nejjednodušších pro úplné začátečníky, po level "expert". Nechystám se je striktně dodržovat, ale enzymická okénka do svého dne určitě zařadím. A už teď můžu říct, že jsem se naučila začínat den sklenicí vody a čerstvě vymačkanou pomerančovou šťávou. (I když se na tom mačkání teda pořádně nadřu :D)Hodnocení: 90% V knížce najdeme spoustu výborných myšlenek. Kdybych tu měla vypsat vše, co se mi líbilo, tak je moje recenze nekonečná. Ve výsledku je však důležité to, že mě autor svým dílkem opravdu ovlivnil. Přestože mi některé nápady přišly až příliš složité na provedení, většina proveditelná je. Stojí nás to jen trochu ochoty změnit svůj život a vystoupit ze zajetých kolejí. Stanislav Skřička nás prostřednictvím knížky nenutí stát se veganem či fruktariánem. Nenásilně na nás působí skrz vysvětlivky a dobře míněné rady, takže si nakonec poběžíte ten pomeranč koupit sami z vlastní vůle. A poběžíte, tomu věřte. I já byla ze začátku skeptická, ale musím říct, že autor ví, o čem píše. A nejde jen o obsah, ale také o formu, kterou nám informace podává. Vtipy, veselé obrázky, uklidňující modrá barva nadpisů... Knížka jako celek na vás působí motivačně a pozitivně. Moje mamča by vám potvrdila, že jestli je někdo králem nevěřících Tomášů, tak jsem to já. Ale nad touhle knížkou jsem se neušklíbala, právě naopak. Oceňuji práci, kterou si autor dal s jejím sestavováním a rozhodně doporučuji dát mu šanci. Stojí za to. To pochopí každý už po prvních stránkách. ;)

Knížku si můžete koupit za výhodnou cenu na stránkách https://www.megaknihy.cz/.


Za recenzní výtisk moc děkuji knižnímu eshopu MEGAKNIHY
(a také Stanislavu Skřičkovi, který skrz portál Megaknihy nabídnul své dílko recenzentům).

Jinak na závěr ještě jedna zajímavost: Stanislav Skřička byl kdysi stejný jako my, nezdravě papající. Pil energeťáky, kávu, mlíko, jedl chleba se šunkou... Strůjcem změny jeho životního stylu se stal kolega indián. A všichni víme, že jestli má někdo opravdu magický vztah s přírodou, tak jsou to právě původní Američané. On toto kouzlo ukázal panu Skřičkovi a on se ho teď snaží ukázat všem, kdo mají zájem. Máte chuť udělat něco mále pro své zdraví?

K: Strom lží (Frances Hardinge)

9. listopadu 2017 v 15:26 | Deni |  Recenze (rozcestník)

KNIHA: Strom lží (Frances Hardinge)


Páni... tohle je knížka, která je opravdu zvláštní, jiná a svá. Těsně po dočtení mi jaksi chyběla slova, kterými bych ji popsala a zhodnotila, protože je odlišná od všeho, co jsem tento rok četla, a to nejen stylem psaní, ale i hlavní myšlenkou. Původně jsem po ní sáhla kvůli třem věcem: na první pohled mě zaujala obálka, anotace zněla velmi lákavě a navíc jsem si mohla odškrtnout další bod výzvy na Databázi knih (9.kniha odehrávající se na ostrově). Když jsem však teď knížku vrátila do knihovničky mezi přečtené, dostavil se ten knihomolům známý pocit - bylo mi až líto, že jsem knížku dočetla. Svět hlavní hrdinky mě vtáhnul mnohem víc, než jsem si původně představovala...

Nakladatelství: Omega pro ČR/ Motýľ pro SK

(první obálka česká, druhá slovenská, třetí původní anglická)
  • Ocenění: Kniha roku (Costa Book Awards 2015)
  • Costa Book Award, kategorie dětské knihy (2015)
  • Los Angeles Times Book Prize, kategorie YA (2016)
  • Boston Globe-Horn Book Award, kategorie Fikce (2016)
  • nominace: Andre Norton Award, kat. YA Sci-Fi a Fantasy (2016)
  • nominace: Carnegie Medal (2016)
  • nominace: YA Book Prize (2016)
  • nominace: The Magnolia Award, kategorie 9-12 let (2018)
ANOTACE: Faith vždy obdivovala a zbožňovala svého otce - reverenda Sunderlyho, jednoho z nejslavnějších přírodovědců své doby. A stejně jako otec vždy milovala vědu, i když jako dívka se mohla jenom dívat a nedávat najevo svou chytrost. Navzdory si však nestěžovala. Dokud hrozící skandál nepřinutí její rodinu opustit rodný Kent a uchýlit se na maličký ostrůvek Vane. Faith se ocitá ve zcela cizím prostředí s novými, neznámými lidmi, kteří navíc nejsou ani jí, ani její rodině vůbec nakloněni. Ale to není to nejhorší…
Když reverend Sunderly za záhadných okolností zahyne, Faith zjišťuje, že nikdo nemá v úmyslu vyšetřit, co se doopravdy stalo - každý se chce jen utvrdit v názoru, jenž si už udělal. V otcových dokumentech je však stopa: zmínka o tajemné rostlině, která má moc odměňovat lež pravdou. Faith je sama, nemá žádné spojence a nikdo ji nebere vážně. Musí tedy využít jedinou možnost, kterou má - Strom lží. Musí lhát, aby odhalila pravdu. Jenže netuší, že než konečně dospěje k pravdě, po které touží, dozví se spoustu věcí, které by bylo lepší nevědět.

Faith Sunderlyová dělá čest svému jménu, které můžeme z angličtiny přeložit jako "víra". Její otec Erasmus Sunderly je farář a uznávaný přírodovědec, zatímco ona je jeho tichá, milá, poslušná holčička. Když byla mladší, otec jí dovolil studovat z jeho odborných knih a učit se umění rozpoznávání zkamenělin. Pak však začala dospívat a musela se podřídit společenským zvyklostem, které neuznávají inteligentní dívky. Ženy mají být krásné, umět vést domácnost a starat se o svého muže. Nic víc.

"Stačí se jen podívat na rozdíl ve velikosti mužské a ženské lebky. Mužská lebka je větší, což ukazuje, že je trůnem intelektu."
Pak si zřejmě uvědomil, že se dopustil netaktnosti.
"Ženská mysl je něco úplně jiného," dodal rychle, "a svým vlastním způsobem je velmi rozkošná! Ale příliš mnoho intelektu by ji zkazilo a zdeformovalo, jako když se do suflé hodí kámen." (s.56)

Jenže Faith je jiná. Chce být chválena za svoje znalosti a touží po uznání od svého otce i všech ostatních vědců. Toho se jí však nedostává, právě naopak. Je nucena se podřizovat mužům kolem sebe, dokonce musí mnohokrát předstírat, že je hloupá, protože by chytrá holka mohla muže vyděsit. Jak dlouho bude v sobě dusit svoji pravou osobnost?

Dámy byly půvabnou společností, ale pánové teď chtěli, aby odešly a užily si svůj odpolední čaj, aby muži mohli mít své vědecké shromáždění a svobodně mluvit.
Faith zamrazilo, když si uvědomila, že se táhne za ostatními dámami. Tohle je tvoje budoucnost, řekl krutý hlas v její hlavě. Odcházet z vědeckých shromáždění, kterých se nebudeš smět účastnit... (s.60)

Celý příběh začíná na lodi, která míří na malý ostrůvek Vane. Faithina rodina (vždy zamračený Erasmus, koketující matka Myrtle, obtloustlý strejda Miles a rozmazlený malý bratříček Howard) utíkají před pomluvami, jenž se šíří o otcově vědeckém bádání. Lidé říkají, že je podvodník a falšuje zkameněliny, ale Faith tomu nevěří, protože ví, jak si její taťka vždy cenil pravdy. Jenže ani tak velká změna, jakou je stěhování na nové místo, jim nepomůže utéct před zlem. Faithin otec se chová čím dál podivněji - zavírá se ve své pracovně, je paranoidní, užívá podezřelé opiáty, žloutnou mu oči a pěstuje tajemnou rostlinku ve staré vlhké věži. A pak je najednou mrtvý! A Faith je jediná, která ví, že jeho smrt nebyla nehoda. A jejím jediným přítelem se stane ona podivná rostlinka - strom, který nesnáší slunce, voní po limetkách, živí se lidskou lží a plodí ovoce, které ukazuje pravdu. Může díky němu Faith zjistit, kdo stojí za otcovou smrtí? Je tu ale hromada možných podezřelých a naše hlavní hrdinka zjišťuje, kolik falše se skrývá za maskami jejich nejbližších...

Musíš být nemilosrdná, řekl hlas v její hlavě.
Už jsi zašla moc daleko na to, aby ses vrátila. (s.)


Po stránce grafiky česká verze obstála na výbornou. Obálku máme shodnou s tou originální. Aktuálně vydávají "Strom klamstiev" i naši slovenští bratři, ale jejich obálka se mi tolik nelíbí. Nápad dobrý, i ty šaty vypadají vcelku fajn, problémem je to jablko. To je výsledkem, když obálku dělá někdo, kdo knihu nečetl. Jinak by grafik dozajista věděl, že "Strom lží" plodí ovoce podobné limetkám... Takové nepřesnosti já na obálkách (či v ilustracích) velmi zle snáším. Slovenskou verzi jsem v ruce neměla, tak nemůžu hodnotit stylizaci, ale Omega si poradila s obsahem knížky stejně dobře jako s vnějškem. A korektura je také na jedničku.

Co se mi líbilo: Kterým pozitivem začít? Kromě čtivosti a zajímavého tématu musím hodně pochválit práci s dobovými detaily. Udivilo mě, kolik zajímavostí se dalo narvat do pochmurného psychologického thrilleru, aby se jeho žánr nezměnil v historické drama. Ve výsledku se dozvíme opravdu hodně informací z pozdně viktoriánského období (typuju podle typu šatů, které nosila Myrtle), přitom však příběh neztrácí ani kapku své ponurosti a tajemnosti. Naopak ho to dokonale dokresluje, aby vyzníval ještě skutečněji. Co mě tedy zaujalo?

Tady byla ta mytická bestie, o které všichni říkali, že nemůže existovat:
žena-přírodovědec. (s.317)

Kromě výše zmíněného pohledu na inteligentní ženy se dočteme i o tehdejším trendu "posmrtných fotografií", kdy se zesnulý naaranžuje tak, aby vypadal na fotce jako živý, fotograf mu dokreslí oči a obrázek se pak posílá rodinným příbuzným na památku. Autorka nám osvětlí také společenské postavení vdov či šikanování leváků (malého Howarda nutí nosit kabátek s přišitým rukávem, aby ho donutili psát pravou rukou)... Už jen kvůli tomu si musíte knížku přečíst.

Byly na ní dvě fotografie, na obou byla stejná holčička s pečlivě učesanými vlasy. Na jedné fotografii měla zavřené oči. Snímek nesl označení "Spánek". Ten druhý byl označený "Bdění" a holčička se na něm dívala ven z fotografie.
"Oči maluje otec," řekl Paul, "když si rodina přeje, aby vypadaly přirozeně." Faith trvalo vteřinu nebo dvě, než jeho slova zpracovala a uvědomila si, na co se to dívá... (s.82)

Co se mi nelíbilo: Trošku mi vadilo, že anotace prozrazuje až příliš mnoho. Totiž... ke smrti Faithina otce dojde až zhruba ve třetině knížky, do té doby se reverend jenom chová paranoidně, stresuje a nosí se sebou všude zbraň. Někteří čtenáři tenhle typ spoilerů nemají rádi a já se jim momentálně moc nedivím - je pravda, že kdyby onen detail v anotaci vynechali, Erasmova smrt by nás zasáhla mnohem více. Takto jsem objevení mrtvého těla čekala a zkazilo mi to překvapení. Na druhou stranu se od toho okamžiku odvíjí mnoho jiných linek a v nich čeká čtenáře mnoho dalších tajemství a překvápek, takže vlastně nešlo až o takový prohřešek. Zbytek knížky vám to vynahradí. ;)

Hodnocení: 93% Nedivím se, že "Strom lží" dostal tolik ocenění. Autorka má zvláštní styl psaní, používá hodně popisů, které vhodně doplňují příběh (nejsou pouze nudnou vycpávkou) a přirovnání, které před vašima očima mění atmosféru příběhu. Mě například uvízla v hlavě věta: "Pospával bezstarostně jako štěňátko na koberci." Byla použita v situaci, kde popisovala tlustého strýčka a pomohla vám si ho představit jako roztomilého nemotoru, jak pak příběh dál plyne, osobnost strýčka Milese se mění a vy se divíte s hlavní hrdinkou - díváte se na svět Faithinýma očima a dokonale jí rozumíte. To je velké plus každé dobré knížky. Faith jsem si oblíbila hned kvůli několika vlastnostem - je chytrá, odvážná, zvědavá, tvrdohlavá (důležitá vlastnost, pro rychlé plynutí děje) a hlavně má ráda zvířátka stejně jako já. Kapitoly s taťkovou užovkou jsem s chutí zhltla. :)

Krom toho se mi líbilo využití zajímavostí o tehdejší době, stylu života a pohledu na svět. Dodalo to výslednému dílku to "něco navíc", které jiné knížky mnohdy postrádají. Závěr mě překvapil, hlavní záporáky jsem neuhodla, takže další plus. Celé dílko ze sebe vyzařuje jakési ponuře tajemné kouzlo, přestože Faith při každou záhadu vědecky zkoumá a odborně vysvětluje. Při čtení jsem měla podobné pocity jako při sledování hororu "Žena v černém". Nevím proč... možná tím prostředím... Každopádně se mi "Strom lží" zapletl hluboko do mysli a knížku řadím mezi jednu z těch, na které v knihovničce nesedne prach. Přestože je označena za Young Adult literaturu, doporučila bych ji i dospělým, protože ti si spíš užijí skrytou filozofii. Určitě ji vnutím mamce na přečtení a i já sama si ji znovu někdy vytáhnu...

Pokud chcete, můžete si přečíst ukázku
nebo pustit mrazivý video trailer:


Knížku si můžete koupit na internetových stránkách http://www.knihyomega.cz/ nebo https://www.knihydobrovsky.cz/.

Za zaslání recenzního výtisku moc děkuji skvělému nakladatelství Omega.

Tak jsme na konci recenze. Zaujal vás Strom lží? Plánujete si knížku koupit nebo půjčit a přečíst? Baví vás, když jsou v příběhu navíc historické zajímavosti? A jak plníte letošní knižní výzvu na Databázi knih vy? Mě ještě skoro polovina chybí... asi si budu muset trochu pospíšit. :D Každopádně jsem ráda, že je Strom lží jedna z knížek, které byly k tématu výzvy a navíc je mě i tolik bavila. Za mě stoprocentně doporučuji!