K: Oprawme se (Stanislav Skřička)

15. listopadu 2017 v 21:28 | Deni |  Recenze (rozcestník)

KNIHA: Oprawme se (Stanislav Skřička)

Chcete zhubnout? Prodloužit si život? Mít zuby bez kazů a zastavit lámání vlasů? Štěpí se vám nehty? Je libo přírodní antiperspirant s trvalým účinkem? Toužíte znát lék na astma, alergie, atopický ekzém, cukrovku, Parkinsona či dokonce rakovinu? Dá se vyléčit i neplodnost? Autor této zářivě modré knížky se nám opovažuje tvrdit, že zná všelék. Tím je dle něj zdravé stravování založené na živé enzymické stravě. A nejhorší na tom je, že jsem mu už po prvních pár stránkách věřila každé slovo a běžela si do obchodu pro tašku plnou ovoce... :D

Nakladatelství: --- vydáno vlastním nákladem

ANOTACE (zkrácená): Kniha je napsána podle scénáře dokumentu točeného s předními odborníky z ozdravných institutů a univerzit na americkém kontinentu. Je v ní srozumitelně vysvětleno, jak funguje výživa a co v těle dokážou vlastní ozdravné procesy. Biochemické vzorce jsou tu přetlumočeny do lidového podání. Sporné věci a mýty ve stravě se řeší návštěvou pravěku, kde se vždy nachází ta správná odpověď.
Kromě banálních rad, jak zhubnout s plným žaludkem, jak nemít zubní kazy a jak si prodloužit život, se dozvíme nejen, jak se dá snadno vyléčit astma, alergie či atopický ekzém, ale také těžší kalibr: epilepsie, autismus, syndrom vyhoření, neplodnost a dokonce i rakovina. Dalo by se říci, že kniha je návod, jak se skutečně můžeme "opravit" a dožít sta let v plné síle, zdraví a vitalitě. A to vše na bázi pravdy a produktů zakoupených "zdarma" v supermarketu Příroda…


Osobně tento typ literatury moc neuznávám. Nemám ráda "stoprocentní typy na hubnutí", ani podobné publikace o zdravém životním stylu. Z veganů jsem si často dělala srandu a zelenina se mému talíři pravidelně vyhýbala. Když mi tedy přišla nabídka od knižního portálu MegaKnihy, zda nechci zrecenzovat tuto knížku, chvilku jsem váhala. Nakonec mě zaujala anotace, která slibuje hotové zázraky a pak jsem si taky řekla, že by nebylo špatné si občas rozšířit znalosti i jiným směrem. Tak jsem souhlasila.

První, co mi padlo do očí, když jsem rozbalila balíček s knížkou, byla zářivě modrá obálka. Ta je opravdu parádní! Každého hned zaujme, stejně jako veselé ilustrace a vtipný název, který si pohrává se slovem RAW. (Kdo by nevěděl, tak RAW znamená v překladu "syrový" a označuje typ zdravého stravování, kde se ovoce a zelenina téměř vůbec tepelně neupravuje. Jsou to ty ovocné koláče, které nám nabízejí v každé druhé kavárně. ;)) Když jsem knížku vybalila z pěnové fólie, podivila jsem se nad její váhou a hroubkou. Jsem zvyklá na naučné publikace o 100 stránkách, ale "Oprawme se" jich má obdivuhodných 379 - to už je pěkný macík. :) Ale nebyl důvod k obavám, protože když jsem se začetla, bylo těžké se odtrhnout.

Na tomto místě ve svých recenzích běžně popisuji děj a teprve níže hodnotím, co se mi líbilo nebo nelíbilo. Jde však o jiný typ literatury, než běžně recenzuji a vyžaduje si pozměněnou osnovu. Proto tentokrát nebude žádné "co se mi líbilo" nebo "co se mi nelíbilo", jen vypíšu témata, která mě zaujala (ať už negativně či pozitivně) a rovnou napíšu proč...

Knížka je rozdělená do 32 částí. Hned v první kapitole nás autor poučí o fungování našeho těla. Nečekejte však žádné složité přednášky z pokročilé biologie, Stanislav Skřička použil metodu, která byla kdysi populární u dětských seriálů. Pamatujete si animák "Byl jednou jeden život", kde měly krvinky nožičky, očička, pusinky a povídaly si mezi sebou? Tak přesně tímto stylem jsou nám vysvětleny základy. Jednoduše, stručně a vtipně. Za to zaslouží autor pochvalu, protože díky tomu knížka nemá vyhraněnou skupinu možných čitatelů - bude jí rozumět náctileté dítě i vaše babička.

Na centrále zjistí, že tu máme k dispozici vápník, který zrovna potřebujeme. Protože, holomek jeden vápencový, vůbec nekomunikuje, organismus vysílá vlastní zdroje a pomocné nástroje k jeho přepravě do deficitních míst.
Ovšem jak tam může pracovat bez komunikace? On je nejen hluchý, němý, ale doslova a do písmene mrtvý. V kostech nadělá více škody než užitku. Nemůže se operativně přemisťovat a tak leží a leží na jednom místě, na takovém hřbitově, kam mu každou chvíli přivezou dalšího bezvládného kamaráda. Tímto jsme si popsali zavápňování kostí (s.37)

Tyto kapitoly mě opravdu moc bavily, dozvěděli jsme se v nich totiž spoustu podstatných informací o fungování našeho trávení a o tom, které látky dokážeme či nedokážeme zpracovat. Hodně mě překvapilo, že lepek z chleba nám obleptává klky ve střevech a nabaluje na sebe škodliviny. Nebo to, že mám pít vodu před jídlem a ne až po. Navíc by se neměla usrkávat z flašky, ale vypít celá sklenice naráz. Můj vesmír však nejvíc zdrtila informace, že je mléko škodlivé. Nejen, že nám nedodává žádný vápník, ale škodí nám, plus se na něm buduje závislost. Ach jo... jedna z mých nejoblíbenějších potravin vůbec. Co si teď dám ke křupkám? :( Kapitola samozřejmě obsahuje mnohem více zajímavostí, včetně vysvětlivek a typů na pročistění organismu. Určitě doporučuji se na tyto rady podívat. Tohle mě bavilo.

Pokračujeme kapitolami o léčení neplodnosti, starosti o miminka a vhodné životosprávě pro sportovce. Přestože se mě ani jedna z kapitol přímo netýká, bavilo mě je číst. Vše bylo podáno velmi čtivě a nakonec jsem si i tady našla pár informací, které bych mohla vztáhnout i na svůj život.

Co mě však neoslovilo vůbec, bylo stavění ekologického domu ze dřeva. Napsáno to sice bylo opět zajímavě, jenže mi to bohužel nepřišlo příliš použitelné pro skutečný život. Pokud si knížku přečte nějaký milionář, který si bude moct dovolit postavit domeček z pravých pálených cihel, složitě vyřešit podporu sklepa, vyhnout se jakémukoliv železu a obejít pár zákonů, aby mu vůbec takovou stavbu povolili, tak bezva. Já si ale nemůžu dovolit vyměnit dřevotřískový nábytek za ten z pravého dřeva, takže vymýšlení s eko domečkem je pro mě doslova utopie. Myšlenka by to možná byla hezká, ale obávám se, že v dnešní době neproveditelná. A já si na svůj překližkový nábytek nestěžuju - hlavně, že se mi knížky neválí po zemi. :D Stejný problém jsem měla i s kapitolou o hudbě. Je nám sice pěkně vysvětleno, proč formát mp3 škodí, ale kdo má na to, aby si kupoval gramofon a původní desky? A svých oblíbených písniček se přece kvůli tomu nevzdám. :)

Pak se ale vracíme k léčení nemocí a já knížku opět zbožňuju. Vše je jednoduše vysvětleno a dostane se nám i spousty fajn typů pro zdraví včetně příkladů z autorovy praxe. Když to zkombinujeme s kapkou humoru, dostaneme koktejl, který nás baví číst. (Sem tam narazíme na drobný překlep, za které se však autor v úvodu omlouvá. Taková upřímnost na mě působila mile a já nad pár chybičkami ráda přivřu očko.)

Krev se dá analyzovat také u obchodníků s různými doplňky stravy.
Některé firmy používají zacloněný kondenzor, tzv. "darkfield".
Takové vyšetření se dá přirovnat k předraženému autoservisu, kde automechanika nezajímá motor a karoserie, ale zabývá se víčkem od nádrže, potahy sedadel či samolepkami na nárazníku. (s.164)

Následují návrhy jídelníčků a receptů, které nám mají zlepšit život. Mají vtipné názvy, nad kterým jsem se několikrát pousmála a jsou řazeny od nejjednodušších pro úplné začátečníky, po level "expert". Nechystám se je striktně dodržovat, ale enzymická okénka do svého dne určitě zařadím. A už teď můžu říct, že jsem se naučila začínat den sklenicí vody a čerstvě vymačkanou pomerančovou šťávou. (I když se na tom mačkání teda pořádně nadřu :D)Hodnocení: 90% V knížce najdeme spoustu výborných myšlenek. Kdybych tu měla vypsat vše, co se mi líbilo, tak je moje recenze nekonečná. Ve výsledku je však důležité to, že mě autor svým dílkem opravdu ovlivnil. Přestože mi některé nápady přišly až příliš složité na provedení, většina proveditelná je. Stojí nás to jen trochu ochoty změnit svůj život a vystoupit ze zajetých kolejí. Stanislav Skřička nás prostřednictvím knížky nenutí stát se veganem či fruktariánem. Nenásilně na nás působí skrz vysvětlivky a dobře míněné rady, takže si nakonec poběžíte ten pomeranč koupit sami z vlastní vůle. A poběžíte, tomu věřte. I já byla ze začátku skeptická, ale musím říct, že autor ví, o čem píše. A nejde jen o obsah, ale také o formu, kterou nám informace podává. Vtipy, veselé obrázky, uklidňující modrá barva nadpisů... Knížka jako celek na vás působí motivačně a pozitivně. Moje mamča by vám potvrdila, že jestli je někdo králem nevěřících Tomášů, tak jsem to já. Ale nad touhle knížkou jsem se neušklíbala, právě naopak. Oceňuji práci, kterou si autor dal s jejím sestavováním a rozhodně doporučuji dát mu šanci. Stojí za to. To pochopí každý už po prvních stránkách. ;)

Knížku si můžete koupit za výhodnou cenu na stránkách https://www.megaknihy.cz/.


Za recenzní výtisk moc děkuji knižnímu eshopu MEGAKNIHY
(a také Stanislavu Skřičkovi, který skrz portál Megaknihy nabídnul své dílko recenzentům).

Jinak na závěr ještě jedna zajímavost: Stanislav Skřička byl kdysi stejný jako my, nezdravě papající. Pil energeťáky, kávu, mlíko, jedl chleba se šunkou... Strůjcem změny jeho životního stylu se stal kolega indián. A všichni víme, že jestli má někdo opravdu magický vztah s přírodou, tak jsou to právě původní Američané. On toto kouzlo ukázal panu Skřičkovi a on se ho teď snaží ukázat všem, kdo mají zájem. Máte chuť udělat něco mále pro své zdraví?
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama