K: Poslední dívka (Riley Sager)

16. listopadu 2017 v 22:10 | Deni |  Recenze (rozcestník)

KNIHA: Poslední dívka (Riley Sager)

Když mě nakladatelství Omega oslovilo, zda bych neměla zájem zrecenzovat žhavou novinku ještě před jejím oficiálním vydáním, s obrovskou radostí jsem souhlasila. Možná už mě trošku znáte a pak tedy víte, že thrillery o vyšinutých psychopatech a morbidních vraždách jsou můj šálek kávy. Když jsem navíc uviděla, že "Final Girls" bojuje v semifinále Goodreads Choice Awards v kategorii hororů, nemohla jsem se na knížku těšit víc. Jenže tady nastává malý problém - po dočtení nejenže můžu s jistotou tvrdit, že tato knížka mezi horory nepatří, dokonce bych ji nezařadila ani mezi thrillery. Nejvhodnějším označením by asi bylo psychologické drama. Možná je to tím, že čtu moc krvavých krimi a potom jsem vůči upovídanějším dílkům lehce skeptická...

Nakladatelství: Omega pro ČR
(první obálka je česká, poslední je anglická)
  • Úspěchy: román již přeložen do 23 jazyků
  • nominace v kategorii Best Horror (Goodreads Choice Awards 2017)
  • 2. místo v kategorii Best Horror (Goodreads Choice Awards 2017)
  • vítěz Litsy Award v kategorii Horror (2017)
ANOTACE: Před deseti lety jela studentka Quincy Carpenter na dovolenou s pěti přáteli a vrátila se sama, jediná přežila hororový masakr. Stala se členem "klubu" FINAL GIRLS, který vymysleli novináři, a do takové skupiny lidí nechce nikdo patřit. Patří do něj třeba Lisa, která ztratila devět spolužaček z vysokoškolského klubu po útoku teroristy, který zabíjel nožem; nebo Sam, která přežila útok maskovaného muže během noční směny v Nightlight Inn; a nyní i Quincy, která zakrvácená prchala lesem před násilníkem, který přepadl partu studentů v lesní chatě. Média touží po tom, udělat rozhovor se všemi najednou, a všechny tři dívky se snaží na prožité trauma zapomenout, a tím i jedna na druhou.
V současnosti už je na tom Quincy celkem dobře, díky Xanaxu. Má obětavého snoubence Jeffa, populární blog o pečení, krásný byt, terapeutickou skupinu a policistu, který ji před lety zachránil život. Její mozek tragickou událost vymazal a minulost je pohřbena. Až do té doby, dokud není Lisa, první Final Girl, nalezena mrtvá ve své vaně s podřezaným zápěstím, a dokud se na jejím prahu neobjeví Sam, druhá Final Girl. Proletí Quincyiným životem jako vichřice. Jako by se snažila oživit minulost. A Quincy přemýšlí o tom, proč. A když vyjdou na světlo nové informace o Lisině smrti, Quincin život se mění na závod s časem, snaží se zjistit pravdu o Sam, o tom, proč se vyhýbá policii i novinářům, a chtě nechtě si musí vzpomenout, co se před deseti lety v lese skutečně stalo.

Les měl drápy a zuby.
Všechny ty skály, trny a větve útočily na Quincy, která s křikem běžela lesem. Nepřestávala běžet, když se jí kamínky zabodávaly do bosých nohou ani když ji větev tenká jako bič švihla do tváře a po líci jí začal stékat pramínek krve.
Nemohla se zastavit. Zastavit se znamenalo zemřít. (s.5)

Hlavní hrdinkou je Quincy, která před deseti lety přežila brutální masakr na chatě Pine Cottage. Původně to měla být veselá oslava kamarádčiných narozenin se vším, co ke správné zábavě patří - jídlo, dort, alkohol, sexy spolužáci a hromada volných pokojů. Jenže párty se zvrhla a pět přátel bylo zabitých. Přežila jen Quinn, která po vyděšeném běhu lesem padla do náruče svalnatého modrookého policisty Coopa. Z Quincy se tímto stala "Poslední dívka" (ta jediná, co přežila) a z Coopa její věrný ochránce. On při ní jako jediný stojí, když jí všichni ostatní nevěří. Quincy totiž ztratila paměť a nevzpomíná si na nic z krvavého incidentu. Není podezřelé, že obyčejná slabá dívka přežila, zatímco kamarádi sportovci neměli proti vrahovi šanci? A příhodně si na nic nepamatuje?

S bolestí nepřišla vzpomínka, ale pochopení. Pochopení tak hrozné, že muselo být skutečné.
Zůstala jen ona.
Všichni ostatní jsou mrtví.
Je poslední, kdo zůstal naživu. (s.6)

O deset let později si Quinn žije svůj neobyčejně nudný život ženy v domácnosti - stará se o svého přítele právníka Jeffa, čeká na jeho žádost o ruku, ve volném čase peče voňavé dobrůtky pro svůj blog o pečení. Denní rutinu ozvláštňuje jen její závislost na Xanaxu a drobná posedlost lesklými věcmi, které krade cizím lidem, aby si je pak doma zavřela do tajného šuplíku. Vše se změní, když první Poslední dívka Lisa spáchá sebevraždu a třetí poslední dívka Sam, kterou už roky nikdo neviděl, se zničehonic zjeví u Quincyných dveří. Naše hlavní hrdinka si nezvaného hosta pozve do domu, i přesto, že černovlasou divošku vůbec nezná. Jeff se jí to snaží rozmluvit, ale marně - naivní Quin je téměř posedlá představou, že bude mít kámošku. I když je ta kámoška podezřelá tajnůstkářka se zálibou v bití mužů. Čím více času však spolu tráví, tím divnější informace vyplouvají na povrch. Kdo popíjel s Lisou víno v tu noc, kdy zemřela? Opravdu si podřezala žíly nebo jí někdo pomohl? Jsou Quincy se Sam v bezpečí? A dozvíme se, co se onen osudný večer v Pine Cottage stalo?

Co se mi nelíbilo: Nesnáším naivní hlavní hrdinky a Quincy je dokonalý příklad hloupoučké důvěřivé husičky. Takový ten typ, co v hororech křičí "Kdo je tam?" a čeká, až jí vrah odpoví. Jinak si nedovedu vysvětlit, jak mohla pozvat do domu úplně cizí ženskou bez peněz a nechat ji u sebe bydlet... :-I Navíc se celou první polovinu knížky pitváme v Quincyných pocitech a dojmech, což z ní taky nedělá bůhvíjakou sympaťačku. Jedná nelogicky, zbrkle, bez přemýšlení, občas mi připadalo, že snad ani nepoužívá mozek. Nechci spoilerovat, ale zhruba v půlce knížky se stane takový "incident", kde by každého normálního člověka napadlo, co musí udělat, jenže Quin se ustrašeně stáhne do kouta a čeká, až se všechno vyřeší samo. Díky tomu se mi k ní nepodařilo najít cestu. Nepomohly ani vedlejší postavy - Sam byla nafoukaná samolibá potvora, Jeff taky trochu arogantní fouňa, Lisa vtěrka a Coop mi už od prvních stran přišel jako nesympatický sociopat. Komu má pak člověk fandit? Naštěstí to zachránily vzpomínky na události v Pine Cottage, kde je Quincy ještě v pohodě a našla jsem si tam i dalšího nečekaného favorita, kterého nemůžu bez spoilerů jmenovat. Každopádně pro mě bylo velkým překvapením, že jsem si oblíbila zrovna TUHLE postavu. ;)

Co se mi líbilo: Čtivost se tedy knížce určitě upřít nedá. Autor píše velmi chytlavě, jednoduše a umí si svého čtenáře udržet. Kapitoly často končí cliffhangerem, takže chcete číst dál, navíc se střídají se vzpomínkami na události před Pine Cottage, při kterých netrpělivě čekáme, až si Quinn konečně na všechno vzpomene. Ztráta paměti je v poslední době vděčným tématem psychologických thrillerů. Poslední dívka mi například připomněla nedávno recenzovanou novinku Se záští od Eileen Cook. Tam hlavní hrdinka taky zapomene, co se stalo při autohavárii a postupně si vzpomínky obnovuje. Samotné úseky o chatě mě nakonec bavily mnohem víc, než Quincyn reálný život. Možná to bude proto, že se tehdy chovala úplně jinak. Já sice chápu, že takový hrůzný čin na člověka nutně musí zapůsobit, ale mozkové buňky vám to přeci nevyžere, takže mi nejde do hlavy Quininy změna z chytré racionální holky v důvěřivou naivku. Po takových hrůzách by právě měla být mnohem paranoidnější a opatrnější, ne? Přesto bylo zajímavé sledovat její změnu. Psychologická stránka příběhu dostala zejména v první polovině obrovský prostor, který autork dokázal plně využít. Taky se mi líbil kontrast mezi Lisou, Sam a Quin. Autor nám ukazuje, jak můžou tři dívky prožít podobnou zkušenost, která však každou změní v něco jiného. Lisa, která je hrdá na to, že je Poslední dívkou, Quincy, která touží být prostě sama sebou a Sam, která nechce být nikým. Velmi zajímavý pohled na posttraumatický stres.

Hodnocení: 70% Divíte se, že po všem mém frflání nakonec dávám 4 hvězdy? Nemůžu si pomoct, ale jako celek se mi knížka líbila. Přestože mi hlavní hrdinka nesedla a na jejím osudu mi nezáleželo, zaujaly mě kapitoly z událostí v Pine Cottage. Ty jsou pro mě největším tahačem příběhu. Líbilo se mi postupné odhalování toho, jak se vše seběhlo a velké plus dávám za nečekaného sympaťáka - nikdy bych neřekla, že si ho nakonec tolik oblíbím.

Poněkud pomalejší začátek mělo na svědomí přílišné šťourání v psychice hlavní hrdinky, i tyto kapitoly však byly zajímavé, přestože šly mimo žánr knížky. Plnohodnotného thrilleru se dočkáme na konci knížky, kde jedna akční scéna střídá druhou, čtenáře čeká nejedno překvapující odhalení a nevyhneme se ani trošku krvavějším scénám, které k této literatuře prostě patří. Musím přiznat, že jsem hlavního záporáka uhodla celkem brzy na základě jedné skryté indicie, ale nijak mi to nepokazilo závěrečné rozuzlení. Právě naopak, byla jsem na sebe hrdá a oceňuji, že nám autork dal šanci přemýšlet nad vrahem spolu s hlavní hrdinkou. Navíc závěr odhaluje mnoho dalších podrobností, které nemáme šanci uhádnout - díky tomu jsem si poslední stránky užila úplně stejně, jako bych ani vraha neznala. To se Rileymu Sagerovi opravdu povedlo. Jen škoda, že nenapsal ve stejném akčním duchu celou knížku, budovat napětí očividně umí perfektně.

Knížku proto doporučuji fanouškům psychologických thrillerů a dramat. Za pozornost rozhodně stojí a jsem ráda, že jsem si mohla přečíst recenzní paperback ještě před vydáním.

Pokud chcete, můžete si pustit i krátký video trailer:


Knížku si můžete koupit na internetových stránkách


Za poskytnutí recenzního výtisku moc děkuji nakladatelství Omega.

Tak už jsme na konci recenze. Můžete mi napsat, jestli jste už po knížce pokukovali nebo ji dokonce s předstihem četli. Rozhodně jde o zajímavé dílko, které si najde mnohé fanoušky. Není přeci v semifinále Goodreads Choice Award pro nic za nic... ;) Taky by mě zajímalo, co říkáte na nesympatické hlavní hrdiny - držíte jim palečky, i když nad jejich důvěřivostí neustále kroutíte hlavou? Každý komentář potěší a za každý děkuji. :)
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama