S: Mágia splnu (Katarína Senajová)

25. prosince 2017 v 8:48 | Deni |  Recenze (rozcestník)

SÉRIE: Mágia splnu (Katarína Senajová)

Když jsem na facebooku narazila na stránku "Mágia splnu kniha o mačkách", okamžitě mě zaujala. Proč? Protože kočičky! Skříň mám plnou kočkofilních triček a ponožek, poličky ozdobené kočičími soškami a i na stěně mi visí obraz bezuché kočky, který jsem si donesla z charitativní aukce. Nejvíc ze všeho ale zbožňuju knížky o těchto škrábajících chlupatých kuličkách a v mé knihovničce jich najdete pěknou sbírku. Proto jsem okamžitě věděla, že tuhle knížku musím mít! Zaujala mě nejen zajímavá zápletka, ale také to, že si autorka knihu vydala na svůj náklad. Obdivuju spisovatele, kteří se nebojí za své dílko bojovat. Teď je to jen na nás - čtenářích - abychom snahu Kataríny Senajové řádně ocenili...

Nakladatelství: vydáno samonákladem

1.DÍL: MÁGIA SPLNU - 1.časť

ANOTACE: Mirka dostane do daru dve mačiatka a už hneď sa medzi nimi vytvorí silné puto. Zamiluje si ich a s láskou sa o ne stará. To, že si s nimi rozumie, jej vôbec nepripadá čudné. Ale fakt, že s nimi zdieľa pocity a vlastnosti, jej už príde trochu zvláštny. Aj kamarátky si všímajú výrazné zmeny v jej správaní. Čo sa s Mirkou deje? Autorka túto knihu písala ako 13 ročná - vo veku hlavných hrdiniek príbehu. Je preto písaný autentickým jazykom. Text prešiel len menšími úpravami.


Mirka je klasická náctiletá puberťačka - hádá se se svými dvěma sestrami, na zdi si lepí plakáty zpěváků, poslouchá hudbu, řeší módu, chodí s kamarádkami na nákupy a tajně obdivuje Denise - staršího bratra své spolužačky. Ale to vše se brzy změní. Jedné noci její maminka donese domů dvě vystrašená hladová koťátka. Mirka, která se zrovna pohádala se svou nejlepší kamarádkou Nikou, se chlupatých nezbedů ujme. Bílou pojmenuje Belka a tmavou Čerka. Doufá, že se díky nim přestane cítit osaměle, jenže dostane mnohem víc. Kočičí slečny se jí stanou opravdovými přítelkyněmi.

Mirka nevedela, ako to, že jej rozumejú, a oni nevedeli, prečo ona im nerozumie.
Jedno mačiatko sa jej zahledelo hlboko do očí. Pridalo sa i druhé a hlboko v jej očiach niečo hľadali...
Niečo, čo sa nedalo nájsť, ale bolo to tam. (s.26)

S ubíhajícími dny se s naší hlavní hrdinkou začnou dít podivné věci. Kromě toho, že rozumí kočičí řeči, projeví se u ní i zvláštní posedlost měsícem. Když je úplněk (spln), Mirka se vydává na pochůzky. Vykrádá se tajně oknem ven, šplhá po stromech a krade ovoce. Jakmile však nastane nov, je z ní opět jen obyčejná dívka. Bez chutí na syrové maso a bez zostřeného sluchu. Kamarádky si všimnou Mirčina podezřelého chování a pokouší se odhalit její tajnou identitu. Krom toho si Mirka musí poradit s nepřátelskou Nikčou, novou sousedkou Romanou a cizí kočkou na jejím území... Naštěstí má po boku energického Denise, který je vždy připraven na diskuzi o kočičích záchodcích,... :D

"Denis! Je tu Mirka!" kričí Lívia.
"To bude pre teba. Má skejt," ozval sa Sandrin hlas.
Denis teda vyšiel na okno.
Mirka ho prepálila zvodným pohľadom a povedala: "Poď von! Potrebujeme sa povyprávať o mačacom WC." (s.159)

Co se mi líbilo: Nejdříve pochválím to, co mě jako první zaujalo, a tím je samotný nápad. Na první pohled bychom mohli vytknout, že už existuje spousta kočičích žen - ať už slavná komiksová superhrdinka/záporačka Catwoman nebo Kočičí holka od Thomase Breziny (na Slovensku vyšlo pod názvem "Mačací gén"). Tahle knížka v sobě ale skrývá úplně nové zpracování celého tématu. Autorka spojila kočičí holku s moderními studiemi tzv. energetické magie, kde se řeší vliv měsíčního světla na člověka. Hlavní hrdinka Mirka je na "Lunu" neobvykle citlivá a právě ona jí dává sílu. Toto neobvyklé uchopení příběhu se mi líbilo. Rozhodně lepší vysvětlení původu síly, než u komiksové Catwoman.


Dalším velkým plusem je grafické zpracování knížky. Tenký paperback (216 stran) se vejde do každé tašky a má obálku, která zaujme na první pohled, protože si ji autorka sama nakreslila. I uvnitř knížky najdeme autorčiny vlastnoruční ilustrace, které jsou tak zajímavě nedokonalé, až jsou povedené. Katarína Senajová spojila "halabala" styl vybarvování s propracovanými detaily. Na první pohled mi sice padly do oka nerovné linie (např. parapety oken), ale pak jsem si všimla postav. Sama kreslím, proto vím, jak je těžké zachytit na obrázku pohyb, ale autorce se to podařilo na výbornou. Postavy tam jen tak nestojí, ale prochází se, jedou nebo se opírají o stůl a nikdy nevypadají prkenně či nepřirozeně. Jen mi bylo trochu líto, že ilustrací není v textu víc. Vždy jsem se těšila na každou další. Nejvíc však chválím výborný font a velikost písma, který se čte prostě parádně.

Co se mi nelíbilo: Mirka mi jako postava byla místy kapku nesympatická. Občas nepěkně vyjela na mladší sestru, toužila se mstít bývalým kamarádkám a řešila hlouposti. Když se například urazila za to, že si ostatní holky nechaly narůst stejně dlouhé nehty jako ona, takže jí vlastně nápad ukradly, neubránila jsem se smíchu. :D Pak jsem si ale vzpomněla, jak jsem se chovala já a mé vrstevnice v Mirčině věku a došlo mi, že jsme byly úplně stejné. Kdybych měla 13 let, tak mi Mirka příjde jako super holka. Musí se nechat, že jde poznat autorčiny roky, ve kterých knížku psala. Dala do ní hodně ze sebe a díky tomu vše vyznívá opravdu realisticky. Přesto si myslím, že se s hlavní hrdinkou dokáží mnohem lépe ztotožnit 11-15 leté dívky, než my starší. Bylo ale vtipné zavzpomínat si, jak jsem v Mirčině věku prožívala každou maličkost. Bylo to pro mě jako číst si můj starý deníček nebo prohlížet si fotky ze základky. :)


Hodnocení: 76% "Mágia splnu" přinesla opět něco nového do světa milovníků koček. Tentokrát jde o kousek vhodný spíše pro náctileté čtenářky, které se lépe ztotožní s hlavní hrdinkou a tím se do příběhu lépe vžijí. Pro starší dívky je to ale na druhou stranu milým návratem do dětských let. Autorka má příjemný sloh, který je upravený a propracovaný. Přestože první díl série psala ve věku hlavní hrdinky, v textu se neduplikují slova, s čímž mají mnohdy problém i ostřílené slovenské pisatelky bestsellerů. Samotný děj je čtivý, poměrně jednoduchý, přesto zajímavý. Při čtení nás napadá mnoho otázek, na které chceme znát odpovědi. Některých se nám dostane, jiné si autorka ušetřila pro další díl. Díky tomu se na pokračování opravdu těším a doufám, že se dozvíme něco víc o tajné neznámé či o původu Mirčiných schopností. Taky jsem zvědavá na maminku Belky a Čerky - snad se s ní v druhém díle setkáme a lépe ji poznáme. Knížku hodnotím z pohledu náctileté, protože jim je "Mágia splnu" určená především. Jsem si jistá, že se mladým čtenářkám Mirčin příběh bude moc líbit. Svéhlavá hlavní hrdinka v kočičim oblečku plus dvě roztomilá koťátka? Která puberťačka by nebyla nadšená. Stále ale existují nezodpovězené otazníky, kvůli kterým si nechávám v hodnocení trochu prostoru. Druhý díl podle mě bude opravdová jízda, která ten první dalece překoná. Těším se!

Další díly série:
2. díl: Mágia splnu - 2.časť (RECENZE)

Podobné téma: anime seriál Tokyo Mew Mew (2002), film Catwoman (2004), film Batman se vrací (1992)
Podobné knihy: Kočičí holka (Thomas Brezina), Mačací gén (Thomas Brezina), Mačací gén: Reštart (Thomas Brezina), Catwoman: Soulstealer (Sarah J. Maas)

První díl si můžete koupit například na stránce https://www.martinus.sk/.

Za recenzní výtisk a krásné věnování moc moc moc děkuji autorce Kataríne Senajové.


 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama