S: Padlí andělé: Chamtivosť (J.R.Ward)

25. prosince 2017 v 8:48 | Deni |  Recenze (rozcestník)

SÉRIE: Padlí andělé (J.R. Ward)

Můžu se nazývat fanouškem spisovatelky, když jsem od ní přečetla jen jednu knížku? Milenec z temnot (2. díl série Bratrstvo černé dýky) se mi válel v knihovničce už déle než 2 roky a stejně dlouho mi trvalo, než jsem se dokopala ho přečíst. Jak jsem si ale potom nadávala! Byla to láska na první pohled a já začala ve velkém skupovat další díly z této řady, které se však s odstupem času neshání úplně snadno. Jessica Bird (píšící pod pseudonymem J.R. Ward) je rozhodně výborná spisovatelka. Neodolala jsem a vrhla se rovnou i na další její sérii...

Vydavatelství: Baronet pro ČR/ Ikar pro SK

...Sedm smrtelných hříchů. Sedm duší, které musí být zachráněny. Věčný souboj mezi dobrem zlem, mezi spasitelem bez víry a démonem, který chladnokrevně míří za svým cílem a nemá co ztratit...

#1: CHAMTIVOSŤ (Chamtivost)

Osamelý štyridsiatnik Jim Heron nevie nič o vykúpení ani v také niečo neverí - jeho profesiou sa stala pomsta a hriech považuje za relatívny pojem. Všetko sa zmení, keď sa z neho stane padlý anjel a jeho úlohou je spasiť duše siedmich ľudí, ktorí podľahli niektorému zo siedmich smrteľných hriechov. Odmietnutie poslania neprichádza do úvahy. Vin diPietro celkom prepadol obchodovaniu a hromadeniu majetku. Až v kritickej chvíli zasiahne osud a do cesty mu privedie neústupčivého samozvaného záchrancu Jima Herona a príťažlivú ženu. Pod ich vplyvom Vin postupne spochybňuje svoje pôvodné zásady aj životný cieľ. Keď si naňho začne robiť nárok zákerná temná sila, Vin sa rozhodne spolupracovať s padlým anjelom. Nielen preto, aby si získal lásku, ale predovšetkým aby očistil vlastnú dušu.


Jim Heron je typická postava stojící na hranici mezi dobrem a zlem. Jeho minulost je plná bolesti, kterou prvně prožíval, následně sám způsoboval jako zabiják tajných jednotek. Teď pracuje jako zedník na stavbě multimilonáře posedlého majetky. Jeho život plyne víceméně poklidným tempem: žije v nic-moc domku, pracuje, pije pivo, chodí po hospodách s kámošema Eddiem a Adrianem. V jednom baru mu přidrzlý Ad vnutí slečnu v modrých minišatech. Jim sice nemá zájem, nakonec ale kouzlu krásné Deviny podlehne a rozdá si to s ní v autě. Jaké je však další den jeho překvapení, když zjistí, co je tahle krasavice zač. Devina je totiž přítelkyní Vincenta diPietra - Jimova zaměstnavatele!

Když se při nešťastné nehodě Jimovo srdce zastaví, je povolán na nebeský dvoreček. Tam mu archandělé vyvětlí jeho úkol, který spočívá v nápravě sedmi duší, kdy každá představuje jeden ze smrtelných hříchů. Když svou misi nezvládne, odsoudí tím celé lidstvo k pekelným mukám - on jediný může všechny zachránit. Náprava hříšníka ale není tak jednoduchým úkolem, jak by se možná mohlo zdát.

"Si celok, ktorý tvoria rovnocenné polovice. Dobro a zlo máš v sebe v rovnakom pomere, mohutný prameň láskavosti a nesmiernu hĺbku mravnej skazenosti.
A práve preto ťa obidve strany uznali za vhodného. My, aj tí druhý... Spoliehame sa, že keď sa chopíš siedmich príležitostí, ovplyvníš chod udalostí v súlade s hodnotami, ktoré vyznávame. My sme za dobro, oni za zlo - a výsledok rozhodne o osude ľudského pokolenia..."

Prvním hříchem je chamtivost a kdo je dokonalejším zástupcem chamtivosti, než boháč Vin diPietro. Dokáže Jim spasit duši svého šéfa, kterému v dodávce zneuctil partnerku? Vinův vztah je navíc stejně komplikovaný, jako on sám a zkomplikuje se ještě víc, když mu osud připlete do cesty modrookou prostitutku s dobrým srdcem. Mária-Tereza se i se synem skrývá před bývalým manželem a snaží se splatit dluhy z minulosti, ale práce ji ničí. Světlo do života jí už může přinést jedině pravá láska. Zamilovat se do zasnoubeného milionáře ale není přesně to, co by si přála...


Rozhodně chválím předmluvu. Jestli váháte nad koupí knížky, určitě si ji přečtěte, protože pak už váhat nebudete. ;) Je dokonale napsaná a dokáže výborně navnadit. Navíc dokazuje, že autorka nepíše jen přihlouplý erotický brak, ale že se jedná o knížku, která má mnoho zajímavých myšlenek. Navíc té erotiky v knížce zas až tak moc nenajdeme. Je jí tam přesně tolik, aby měla dějová linka dostatečný prostor, a aby čtenáře nezačala postelová dobrodružství hlavních hrdinů nudit. Vin byl dokonalým zástupcem "svého" hříchu a změna jeho charakteru nevyznívala nijak nuceně nebo násilně. Naopak, vývoj postavy byl velmi reálný, i když by možná zasloužil ještě víc prostoru. Přeci jen předpokládám, že majetnickému machovi by mělo trvat delší dobu, než se vypořádá s minulostí Márie-Terezy.

Co mě ale štvalo, byl intelekt hlavního hrdiny. Dost rychle jsem odtušila, kdo je zástupce strany zla a potom mě polovinu knížky štvalo, že na to ten blbeček ještě furt nepřišel. :D Neberu to za nějaké výrazné negativum, ale prvních cca 150 stran mi Jim připadal vysloveně hloupoučký. Na druhou stranu je to bývalý voják, žádný geniální myslitel, takže intelekt asi ani nemá být jeho nejsilnější stránkou.

Hodnocení: 70% Knížka mě bavila. Rozhodně byla čtivá, napínavá, akční, ale zároveň nebyla přehnaně jednoduchá a hloupá. Autorka umí vytvořit postavy, které čtenáři připadají reálné. Jim není z nejchytřejších, ale opravdu se snaží svůj první úkol splnit, navíc má dobré srdce. Moc se mi líbila scéna, kdy na stavbě žvýkal sendvič, který přilákal pohublého pejska s bolavou nožičkou. Jim se s ním hned podělil o svoji svačinku a tuláka si po práci odvezl domů. :) I boháč Vin s Máriou-Terezou byli sympatičtí, přestože měli oba svoje mouchy. Po dočtení posledních stránek mi dokonce přišlo líto, že se s touhle dvojkou v druhém díle nesetkáme. Aspoň že nám zůstne ten náš zachránce... ;)

V sérii "Padlí andělé" vyšlo:

Autorčina další série "Bratrstvo černé dýky":


 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama