S: Temní anjeli (Emily D. Beňová)

15. prosince 2017 v 20:22 | Deni |  Recenze (rozcestník)

SÉRIE: Temní anjeli (Emily D. Beňová)

Už jste slyšeli o projektu "Podporujme slovenských autorov"? Jestli ještě ne, tak to honem napravte a navštivte nově vytvořenou web stránku se skvělými typy na čtení. ;) Možná se taky divíte, proč zrovna já (Moraváčka jak Brno) píšu recenze pro slovenskou stránku o slovenské tvorbě. Zaprvé čtu mnohem více slovenských knížek, než těch pocházejících z mé domoviny. Nevím proč, ale prostě tomu tak je... A zadruhé sleduju projekt "Podporujeme české autory", který je už parádně rozběhnutý a já bych moc ráda pomohla vybudovat něco podobně skvělého. I mezi slovenskými autory se najde mnoho talentů, kteří si zaslouží pozornost. Například taková Emily Dalekorejová Beňová, která napsala svůj první fantasy román v 19 letech a nenechala se odradit ani prvotním nezájmem vydavatelství - knížku si prostě vydala sama. Následovaly další díly a nakonec vznikla pentalogie Temní anjeli. S postupem času se tato romantická upířina dočkala přepracování a tento rok (2017) byla vydána v trojdílné sérii s parádními obálkami. Už díky nim jsem dostala chuť se do knížky pořádně zakousnout... ;)

Vydavatelství: Elist (2.vydání), CPress (1.vydání)

1.DÍL: Posolstvo

"Čo keby ste sa jedného dňa dozvedeli, že telo, v ktorom žijete, nie je úplne obyčajné? Čo ak sa dozviete, že vo vašich žilách koluje krv, ktorá vám predurčí temnú budúcnosť?
Madyne Williamsová je navonok úplne obyčajné dievča. Žije si svoj nudný a stereotypný život, pokým sa nedozvie, že nie je úplne obyčajná. V bare, kde pracuje, sa objaví neznámy príťažlivý mladík, ktorý pre ňu už na prvý pohľad predstavuje nebezpečenstvo, a ponúkne jej pomoc. Lenže môže mu veriť? Naozaj jej chce pomôcť? Alebo sa pod maskou priateľa schováva nepriateľ? A kto je zodpovedný za nápis na stene a smrť maznáčika? Kto ju nenávidí až tak veľmi, že by sa jej chcel pomstiť? Stopy ich čoskoro privedú k pravde a nepriateľ z minulosti udrie tvrdou rukou. Dokáže sa ochrániť pred nepriateľom, ktorý ju neprávom nenávidí a túži len po pomste?"


Madyne proplouvá životem bez většího cíle nebo snů. Hned po škole začala pracovat jako servírka v pajzlu, který navštěvuje jen spodina společnosti. Naši hlavní hrdinku takové zaměstnání nijak netěší, ale jinak by nedokázala uživit sebe a svou babičku. Každým dnem se však jejich situace zhoršuje a nakonec hrozí, že přijdou i o střechu nad hlavou. Madyne má jen den na to, aby sehnala nějaké peníze a najednou se jako blesk z čistého nebe objeví zachránce. Modrooký tajemný krasavec, který se podobá na Iana Somerhaldera (z Upírských deníků). Bruce Geere pije jen minerálku a při pohledu na Madyne mu tmavnou oči. Rozhodně je divný. Ale to je nic oproti tomu, jak divně si připadá sama Madyne - vlasy jí přes noc narostou i o několik centimetrů, o úplňku mívá příšerné bolesti a taky má zvláštní dar...

Večnosť v koži predátora. Ako strašne to znelo. Večný život plný odriekania a boja samej so sebou. Nekonečný boj s niečím, čo nebude možné nikdy pemôcť. Čo bude rovnako silné ako ja.(s.162)

Každému čtenáři je hned podle obálek jasné, o co v téhle knížce půjde a velkým pozitivem je to, že nás autorka zbytečně nenatahuje. Už na prvních stránkách se hlavní hrdinka od babičky dozví, že je poloupírka. Její maminka byla člověk a otec upír. Zní to možná skvěle, ale není. "Narozená" nemůže budovat vztahy s lidmi, protože se ve 23 letech stává nesmrtelnou, zároveň nesmí randit ani s přeměněnými upíry, protože ti touží jen po její krvi. Bruce je nebezpečný, jenže Madyne na něj nedokáže přestat myslet. A to i přesto, že se v jejím okolí pohybují lepší adepti na partnera, například poloupírský kamarád Hank nebo lovec upírů Dean. Madyne rozhodně ví, co chce a stojí si tvrdohlavě za tím. Je však ochotná obětovat úplně všechno?


Co se mi líbilo: Autorka se rozhodně nesnaží čtenáře zbytečně natahovat ohledně nadpřirozené stránky hrdinky, jak to mají ve zvyku jiné spisovatelky tohoto žánru. Hned v prvních kapitolách se dozvíme, co je Madyne zač, kdo je Bruce a jak je to s Hankem. Hlavní hrdinka nepostává na jednom místě, ale mění prostředí - podíváme se jak do Sydney, tak i na jiná místa. Stejně tak se příjemně posouvá i děj. Autorka se nebojí vyfiltrovat nepotřebné postavy a nemilosrdně se jich zbavit, aby mohl příběh hladce pokračovat. Samotná romantická linka není uspěchaná a i když jde o klišoidní lásku na první pohled, nikdo se nikomu nevrhá kolem krku po pár stránkách. Naopak, Madyne pochybuje a nevěří. Přestože ji krásný neznámý přitahuje, nehupsne s ním do postele okamžitě, naopak si dává pořádně načas. Ale milovnice romantiky, nebojte se - nebudete muset čekat do závěrečného dílu, jak tomu bylo u Stmívání... ;)

Co se mi nelíbilo: Největší problém jsem měla se samotným zpracováním upírského tématu. Já čtu upířiny celkem často a vždy ocením, když najdu něco originálního a nového. Mám prostě ráda upířiny, které mě něčím překvapí. Bohužel většina děl se inspiruje několika nejvýznamnějšími bestsellery, a je to poznat. Emily Beňová psala první díl v 19, tudíž je naprosto pochopitelné, že se něčím inspirovala, jenže v tomto případě jsem se nemohla zbavit dojmu, že čtu fanfikci na Stmívání. Až tak moc to bylo podobné světu Belly a Edwarda. Kdybychom postavu Madyne vzali a strčili ji do knížky Stmívání, dokonale by tam zapadla. Například tu máme postavu šlechtického starého upíra, který trestá porušování jeho zákonů. Jedním z nich je třeba vytváření nesmrtelných dětí, dalším je prozrazovaní upířího tajemství lidem,... Nepřipomíná vám to Volturiovy? A to není všechno...

"Chceš tým povedať, že ma slnko nezabije?"
"Nie. Pre premenených upírov je slnko smrtiace, no pre narodených nie," usmiala sa. "Len spočiatku bude tvoje telo na slnku žiariť." (s.24)

Hodnocení: 50% Knížka má mnoho pozitiv. Děj příjemně plyne a posouvá se, autorka se nesnaží ho uměle protahovat. Akční linka je tu sice trochu na úkor té milostné, ale mně to nevadilo. Naopak oceňuji, že se hlavní hrdinka neplazí po svém idolu pár stránek na to, co ho poznala. Vztah Madyne s jejím upírským miláčkem se buduje pomalu a realisticky. Akce, která v knížce je, vhodně doplňuje příběh. Spisovatelka má navíc příjemný smysl pro humor a já se nad některými Madyninými replikami hodně nasmála. Negativem pro mě však je přílišná podobnost se slavnou sérií Stmívání. Opravdu jsem si připadala, jako bych četla příběh zasazený do Bellina světa, pouze s jinými postavami. Kdybych se aspoň dočkala napravení negativ, které měl vzor - kéž by Madelyne nebyla naivní blboučká husička jako Bella a kéž by svému okolí jenom nezpůsobovala problémy. Jenže ona je snad ještě horší než Bella. A já fakt nesnáším sobecké hrdinky, které se bezhlavě vrhají do nebezpečí a nezamyslí se nad tím, jak přitěžují svým milovaným. Chudák Bruce (lomeno Edward) potom třičtvrtě knížky nedělá nic jiného, než běhá za slečnou "superhrdinkou" a zachraňuje ji. Já mám ráda chytré a rozumné hrdinky!

Přesto se mi knížka četla dobře a těch úctyhodných 536 stran jsem překonala za pár dní. Ráda bych dala šanci i druhému dílu. Jsem si jistá, že v něm autorka ukáže mnohem více sebe a méně ze Stmívání.


Další díly série:

2.DÍL: Prenasledovaná
ANOTACE: Madyne sa ocitá na hrane života a smrti. Zrazu nič nie je také, aké bolo predtým. Tí, ktorým verila ju klamali a ona má pocit, že jej svet je znova hore nohami. Vo chvíli ako sa zdá všetko beznádejné, vstupuje do jej života nová osoba, ktorá vrhne na jej život jasnejšie svetlo. Hoci je nespočetnekrát zlomená a zrazená k zemi vstáva a postupuje ďalej za šťastím, ktoré sa chvíľami zdá nedosiahnuteľné...

3.DÍL: Oslobodená
ANOTACE: Záverečná časť románu je úžasným zavŕšením upírskej trilógie. Kniha plná nebezpečenstva, vášne, túžby, smädu po krvi a boja o život. Prekoná láska Bruce a Madyne neprajnosti okolia? A je ešte o čo bojovať? Rozuzlenie románovej série plné zvratov a napätia, ktoré si nesmiete nechať ujsť Vás nenechá chladnými ani dlho po dočítaní knihy...

_____________________________________________________________________________

Za poskytnutí knížky k recenzi děkuji Elizabeth - vedoucí projektu PSA a vydavatelství Elist. Jsem ráda, že můžu být součástí tak skvělé idey a těším se na budoucí spolupráci.
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 stefek stefek | E-mail | 20. června 2020 v 17:47 | Reagovat

http://horkedivky.top - horke divky z vaseho okoli

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama