Shrnutí LISTOPAD (11/2017)

1. ledna 2018 v 22:39 | Deni |  SHRNUTÍ MĚSÍCE

Shrnutí LISTOPAD (11/2017)

Poslední tři měsíce to jde s měsičními shrnutími z kopce. Pokaždé slíbím, že nové vydám co nejdřív, nakonec ho ale stejně dopíšu až v posledních dnech měsíce. Zářijové jsem zveřejnila 24., říjnové dokonce 26., listopadové dodělávám ještě po Silvestru,... prostě je to se mnou hrůza. :D Důvod je pořád stejný - nedaří se mi seskupit všechny přírůstky na jednom místě, protože mi některé balíčky doručují na českou adresu, jiné si nechávám posílát k babičce do Trenčína a já sama momentálně bydlím v Trnave. Převážet pak ty několikset stránkové bichle vlakem, je nelehký úkol. ;) Momentálně se mi podařilo většinu listopadových natahat do mého bytíku, tak jsem vám je nafotila, pořád ale nebudou všechny... za to se předem omlouvám...


(na společné fotce chybí hned 3 přírůstky - zapomněla jsem je v Čechách... poznáte které?)

Koupené knihy: (8)

1) Havraní kruhy 1: Ódinovo dítě (Siri Pettersen)
2) Havraní kruhy 2: Plíseň (Siri Pettersen)
3) Havraní kruhy 3: Síla (Siri Pettersen)
4) Otolína a žlutá kočka (Chris Riddell)
5) Anita Blake 2: Rozesmátá mrtvola (Laurell K. Hamilton)
6) Dívka odvedle (Jack Ketchum)
7) Utěšitelky (Ruth Hallo)
8) Bába Motyka (Marko Hautala)


První tři přírůstky jsou z trilogie Havraní kruhy, kterou napsala norská spisovatelka Siri Pettersen. První díl Ódinovo dítě jsem si objednala přes knihkupectví Panta Rhei, které má v Trnave pobočku. Je v češtině, protože slovenské vydání zatím nevyšlo a jde zřejmě o moji první knihu od nakladatelství Host. Stála mě mnohem víc peněz, než kolik bych za ni zaplatila v Čechách, ale já tuhle sérii opravdu chtěla. Na druhém dílu Plíseň jsem prozměnu dost ušetřila, protože mě stál jen 100,-Kč. Sehnala jsem ho v bazárku. Poslední díl Síla jsem si objednala přes Knižní klub hned po jeho oficiálním vydání. (Podle obálek druhého a třetího dílu jsem si vyrobila tématické záložky a myslím, že se mi celkem povedly... :))


Aby Síla necestovala v balíčku sama a nebála se, přihodila jsem k ní pár kámošek "spolucestovatelek". V Knižním klubu měli slevu na úvodní svazky fantasy série o Anitě Blake, tak jsem si hned objednala druhý díl Rozesmátá mrtvola. Tady se odlišuju od naprosté většiny čtenářů, kteří milují původní bílé obálky - já jsem fanouškem nových černých klišoidních přebalů. Líp zapadají do mojí upírské poličky. Momentálně mám první, druhý a osmnáctý díl, takže ještě 15 knížek zbývá. :D Dětskou knížku Otolína a žlutá kočka jsem chtěla mít v knihovničce už hodně dávno, tak ji konečně mám. A je parádní! Nelituju ani koruny. ;)


Dívka od vedle je přepracování nechvalně známého případu Gertrudy Baniszewski, která utýrala k smrti mladou dívku. Celý tento čin byl o to horší, že se na něm podílelo mnoho dětí, které jí s ubližováním pomáhaly. Podle případu byl natočený film "Americký zločin" a napsána knížka "Dívka od vedle", která byla také zfilmovaná. Autor Jack Ketchum se skutečnou událostí pouze inspiroval, přesto jde o jeden z nejděsivějších literárních počinů. Já bych o něm nic nevěděla, kdyby ho Rodaw nezařadila do společného čtení na minulý měsíc. Film jsem ale viděla, takže tuším, že to nebude žádný čajíček. Akorát škoda, že jsem ji nestihla přečíst v limitu a zapojit se do streamu...


Poslední dvě koupené jsou taky objednávka z Knižního klubu. Utěšitelky byly ve slevě, ale i kdyby byly za plnou cenu, určitě bych si je objednala. Anotace je totiž příšerně zajímavá. Jde o příběh čínských dívek, které byly po roce 1937 donuceny pracovat v japonských bordelech jako takzvané "utěšitelky". Po válce se neměly kam vrátit, protože je jejich čínské rodiny zavrhly. Tohle si musím brzy přečíst! Bába Motyka je taky zajímavá, ale jiným způsobem - zde nejde o společenský román, ale o horor. Na Databázi knih jsem četla, že autor má docela zvláštní styl psaní a ne každému sedne. Já s mamčou jsme ale ochotné to risknout a knížku jsme si koupily. Mamka ji zrovna čte, tak vám možná příští měsíc povím víc,... ;)

Recenzní výtisky: (4)

1) Mořeplavec (Diana Gabaldon)
2) Čarodějnice: Salem, 1692 (Stacy Schiff)
3) Zimní lidé (Jennifer McMahon)
4) Temní anjeli 1: Posolstvo (Emily D. Beňová)

Jelikož mám ještě pár restů z října, snažila jsem se v recenzáčcích mírnit. Ale ono je to tak těžkýýý! :/ Nakonec mám za listopad jen 4 recenzní výtisky, z toho 3 od nakladatelství Omega...


Mořeplavec je pořádný špalík. Poprosila jsem si o něj hlavně proto, že mě moc bavil Lord John, kterého napsala stejná autorka. Taky sem tam kouknu na některé díly seriálu a ráda bych znala kompletní příběh. První si chci ale přečíst první díl, který mám v mobilu jako e-knihu. Snad se k němu dostanu co nejdřív, protože anotace třetího vypadá pořádně napínavě. ;)


Čarodějnice napsala Stacy Schiff - spisovatelka oceněná Pulitzerovou cenou. To je pro mě takové 2v1, protože mě zajímá téma čarodějnických procesů v Salemu a zároveň si potřebuju odškrtnout bod v knižní výzvě na Databázi knih (7.kniha od držitele Pulitzerovy ceny). Mamka mě předběhla a na knížku se nadšeně vrhla, jenže byla trošku zklamaná. Nesedl jí styl psaní autorky. Jsem moc zvědavá, jak se bude líbit mně, ale trošku se bojím, protože máme s mamčou dost podobný vkus na knížky. Přesto se na Čarodějnice těším.


Zimní lidé jsou největší překvapení tohoto měsíce. Tahle knížka je šílená! Víc se o ní rozepíšu v "přečtených", protože jsme ji mamka i já už přečetly a obě jsme nadšené. Tahle knížka si určitě zaslouží pozornost a jsem moc ráda, že jsem si o recenzáček požádala.


Posolstvo je první díl reedice série Temní anjeli. Jde o upírskou trilogii hodně podobnou Stmívání a recenzáček jsem získala od nakladatelství Elist v rámci projektu PSA (Podporujme slovenských autorov), kterého jsem součástí. Tuto knížku jsem dočetla na začátku prosince, takže ji zmíním až v dalším měsíčním shrnutí, ale pokud jste nedočkaví, můžete mrknout do již zveřejněné recenze. ;)

Přečteno v listopadu: (8)

1) Pravdivé příběhy (Lúkianos) .....116 stran
2) Strom lží (Frances Hardinge) .....410 stran
3) Poslední dívka (Riley Sager) .....408 stran
4) Oprawme se (Stanislav Skřička) .....379 stran
5) Zimní lidé (Jennifer McMahon) .....328 stran
6) Ódinovo dítě (Siri Pettersen) .....568 stran
7) Štědrovečerní koťátko (James Herriot) .....32 stran
8) Rolling Stones (Terry O'Neill, Gered Mankowitz).....240 stran
Celkem: 8 knížek / 2481 stran


Možná si všimnete, že na fotce je jen 6 z 8 zmíněných knížek. Je to proto, že Pravdivé příběhy od Lúkiana jsem četla jako eknihu a Oprawme se má u sebe mamka. Už jsem asi zmiňovala, že studuju v Trnavě filozofii. (Jestli ne, tak to zmiňuju teď. :D) Na předmět "dějiny filozofie" máme super vyučujícího, který nám občas posílá nějaké zajímavé bonusy. Například na Halloweena nám poslal zmíněného Lúkiana s tím, že jeho dílo je obsahově srovnatelné s pořádným hororem. Neodolala jsem a přečetla si to - hlavní hrdina (sám autor) cestuje na neuvěřitelný místa a mluví s neuvěřitelnými ldimi. Připomína to trošku Řecké báje a pověsti, ale je to o honě šílenější. Navštíví například Měsíčňany a Slunečňany, kteří jsou jen muži a děti se rodí z jejich lýtek. Nebo hrdinu spolkne velryba, ve které žije několik národů zmutovaných rybolidí a bojejí o svá území,... prostě pořádné sci-fi, ale musím uznat, že nic šílenějšího jsem pořádně dlouho nečetla... :D


Oprawme se jsem dostala minulý měsíc k recenzi od Megaknih. Tato odborná publikace mě taky překvapila. Popravdě bych nečekala, že mě může někdy bavit kniha o zdravé stravě a přesto jsem si čtení užila. Fruktarián ze mě asi nikdy nebude, ale troška čerstvé ovocné šťávy každé ráno mi taky neuškodí, ne? :) Knížku má teď mamka, tak jsem zvědavá na její názor.
Strom lží mě taky ohromně bavil. Jedná se o hodně originální příběh, který čtenáři odhaluje něco víc o nezáviděníhodném postavení žen za viktoriánské éry. Tuhle knížku rozhodně doporučuju, protože ji může číst každý. Je trošku strašidelná, zároveň napínavá, občas i vtipná. Můžou ji číst kluci i holky, mladí i dospělí. Prostě je vhodná pro všechny. Já byla nadšená. Víc v recenzi.


Dalším recenzáčkem od Omegy byla Poslední dívka. Musím přiznat, že ta mě trochu zklamala a moji mamku taky. Nesedla mi hlavní hrdinka a příběh se až příliš zaměřoval na její psychologické pochody.Více v recenzi. Na druhou stranu se tento titul dostal hodně daleko v Goodreads Choice Award (za kategorii horory), takže určitě existuje spousta čtenářů, kterým Poslední dívka učarovala. Dejte jí šanci a uvidíte, zda vám sedne nebo ne,... ;)


Štědrovečerní koťátko byla taková jednohubka. Ale úžasně ilustrovaná a kouzelně napsaná jednohubka. Miluju kočičky a tohle dílko mi zůstane ještě dlouho v paměti, i když nemá ani padesát stran,... :) Stejně rychlým čtením byla i fotokniha o kapele Rolling Stones. Umělecké fotografie doplňují zábavné popisky, které přiblíží kapelu jak fanouškovi, tak milovníku umění. Zpracování publikace zaslouží vysoký počet hvězdiček a v knihovničce se rozhodně neztratí. Více ZDE.


A nakonec tu máme to nejlepší: nedokonalejší horor (podle mě) a nejpovedenější norskou fantasy roku (podle nálepky na obálce). Hororový román Zimní lidi mě nadchnul. PŘede mnou tuto knížku četla moje mamka a ještě nikdy nemluvila o nějaké knize tak dlouho. Od rána do večera ji ozpěvovala tak vytrvale, až jsem se do ní musela pustit taky. A nelitovala jsem, protože mě doopravdy dostala. Jestli vás mé nadšení zaujalo, nakoukněte do recenze. Slibuju, že koupě téhle knžky rozhodně litovat nebudete. (Už jsem k ní ukecala víc lidí a nikdo si nestěžoval...).


Naopak proslavená fantasy trilogie Havraní kruhy mě malinko zklamala. Čekala jsem opravdovou bombu a dostala jsem jen takový malý ohýnek. Jěště pořád se však můj názor může změnit, až dočtu poslední díl. Až potom vydám finální rozhodnutí a recenzi. Nejspíš příští měsíc... Můžete se těšit - polovinu už napsanou mám. :)

LISTOPAD ve zkratce: nejlepší koupenou knihou je asi Otolína a žlutá kočka. Dlouho jsem po ní toužila a konečně ji mám doma. Zbožňuju styl Chrise Riddella a rozhodně plánuju sesbírat všechna jeho dílka. Možná i v jiném jazyku. ;) Na krásném druhém místě by pak byly Utěšitelky, protože jsem opravdu nadšená, že jsem se o této knížce vůbec dozvěděla. Nemůžu se dočkat, až ji budu číst!

Největším překvapením bylo rozhodně Oprawme se od Stanislava Skřičky. Nečekala bych, že mě bude takový typ literatury bavit a stalo se. Dokonce mě přemluvil ke každodennímu mačkání ovocné šťávy... To je fakt překvápko. :D

Je těžké jmenovat říjnové zklamání, protože se o přední příčku dělí hned dvě knížky. Zklamala mě Poslední dívka, myslela jsem si totiž, že se budu opravdu bát. Nakonec jsem spíš obracela oči v sloup nad stupidním chováním hlavní hrdinky. Potom jsem čekala víc i od Ódinova dítěte. Ani nevím, co se stalo... nebylo to tak zlé, jen jsem očekávala pětihvězdičkovou fantasy jízdu a nakonec to byl spíš o kapku lepší průměr. Místy jsem se dokonce nemohla začíst. Škoda! Nositelem titulu "zklamání" může být ale jen jeden, protot volím Poslední dívku. Kéž by v ní bylo méně psychologie a více vraždění...

Nejlepší přečtenou knížku měsíce asi uhodnete. Po mém nadšeném chvalozpěvu na Zimní lidi už žádnou jinou knihu ani vybrat nemůžu. Tohle je ta nejlepší! A nejen v listopadu, ale na sto procent bude mezi prvími deseti nejlepšími za tento rok. ;)

Nejlepší knižní postavou byla Faith ze Stromu lží. Chytrá a odvážná. Konečně nějaká obyčejná holka bez zvláštních schopností, která nepřechytračí zloduchy jen tak náhodou, ale díky svému intelektu. Na paty ji ale šlape Hirka z Havraních kruhů. Rudovláska podobná Disneyho Rebelce má taky pro strach uděláno a vrhá se po hlavě do všeho. Přesto by v jejich duelu nakonec vyhrála Faith. Nejhorší postavou by pak byla přiblblá Quincy z Poslední dívky. Tak hloupou člověk jen tak nevidí! V jejím případě by mi tragický konec knížky nijak nevadil,...

Plány na PROSINEC: Učit se na předtermíny zkoušek, nakoupit dárky, ozdobit stromeček, nepodpálit kuchyň při pečení cukroví a mezi to někde narvat pár recenzáčků. Na poště už mě totiž čekají další balíčky a termíny tak trochu hoří. Krom toho bych ráda dočetla Havraní kruhy, ať můžu dokončit recenzi a taky se chytám na Čarodějky od Stacy Schiff. A co vy? :)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama