Shrnutí PROSINEC (12/2017)

31. ledna 2018 v 6:59 | Deni |  SHRNUTÍ MĚSÍCE

Shrnutí PROSINEC (12/2017)

Už se pomalu stává zvykem, že jsou moje měsíční shrnutí "tak trošku" opožděné... Ani rok 2018 zřejmě nebude jiný a článek o prosinci zveřejňuju začátkem února. Hups! :D Tentokrát mě ani nenapadá žádný super vážný důvod, proč jsem se na článek vyprdla... Polovinu ledna jsem strávila zkouškama a druhou polovinu jsem lenošila. Dokonce jsem se celkem zdárně vyhýbala i většině recenzáčků. Nakonec jsem se ale dokopala prosincové přírůstky nafotit a konečně vám je ukázat. Rozhodně jich nebylo málo, takže se máto na co těšit... ;)

Koupené knihy: (6)

1) Výroky slavných o psech (Milly Brown)
2) DCKK #12: Superman - Poslední syn Kryptonu
3) DCKK #13: Superman/Batman - Nepřátelé státu
4) DCKK #25: Superman/Batman - Supergirl
5) Kosti na popel (Kathy Reichs)
6) 206 kostí (Kathy Reichs)

Oproti jiným měsícům roku 2017, v prosinci jsem zas tolik peněz za knížky neutratila. Důvodem byly hlavně blížící se Vánoce, které jsou známým vycucávačem úspor a na knihy mi pak moc volných financí nezbývalo. Nakonec jsem ale přeci jen neodolala a pár zajímavých přírůstků si pořídila,...


Hned první týden v prosinci jsem na dobročinné aukci kočičí kavárny Mačinézy získala krásný malovaný obraz kočičky s utrženým ouškem, který je inspirovaný skutečným příběhem. Namalovala ho talentovaná umělkyně Čimi. Já čičinky zbožňuju, takže jsem neodolala a obraz si musela pořídit. Když už jsem si prohlížela věcičky v aukci, padla mi do oka tenounká knížka Výroků slavných o psech. Není to sice "kočičí", ale za tu cenu (nějaké 2€) jsem ji tam prostě nemohla nechat! Po rychlém prolistování své koupě rozhodně nelituju - krásné fotky v kombinaci s vtipnými citáty,... co víc si přát. Potěší každého zvířatomila. :)Dalším přírůstkem jsou tři svazky DC komiksového kompletu. Dva starší (Poslední syn Kryptonu a Nepřátelé státu) jsem sehnala na Slovensku a čerstvou novinku Supergirl jsem si koupila v Čechách. Je vtipné, že se všechny tři kousky zaměřují na postavu Supermana, kterého já absolutně nemusím. Zaujaly mě však samotné příběhy, tak jsem otravnému správňákovi Kentovi chtěla dát šanci. Posledního syna Kryptonu jsem už stihla přečíst, takže vám v přečtených řeknu víc,...


Poslední dva mnou koupené přírůstky patří do krimi série Sběratelů kostí od Kathy Reichs. Kosti na prach je 10. díl a 206 kostí je 12. díl. Doma už mám 11. díl Diabolské kosti, který jsem zatím nečetla. Od všech tří čekám jednoduchou napínavou jednohubku, jejíž čtení mi nezabere moc času. Už bych si ale měla alespoň jeden díl přečíst, abych věděla, zda se mi oplatí pořizovat i další díly. Sice nejsou moc drahé, přesto bych nerada utrácela za něco, co by mě později nebavilo... No uvidíme.

Recenzní výtisky: (7)

1) Blízko obzoru (Jessica Koch)
2) Maskované město (Genevieve Cogman)
3) Sedmé dítě (Erik Valeur)
4) Dítě útesů: Hluboký hrob (Camilla & Viveca Sten)
5) TY vyber, kdo přežije (Stephan R. Meier)
6) Mágia splnu: 1.časť (Katarína Senajová)
7) Krik nevinných (Roman Kulich)


Romanťárna Blízko obzoru je trošku mimo můj žánr, ale proč nezkusit něco jiného, než fantasy, že? Obzvlášť když to má tak parádní obal. ;) Musím přiznat, že ten vzhled mě namotivoval více, než samotná anotace. Snad nebudu své volby litovat,... Maskované město má taky skvělou obálku. Na tuhle knížku se moc těším, než se ale pustím do čtení, musím si zopáknout první díl. Nemůžu se dočkat!


Hluboký hrob je recenzáček od Omegy, na který jsem se těšila úplně nejvíc. Už mám i přečteno a musím říct, že předčil veškeré mé očekávání! Doufala jsem v mrazivý napínavý příběh, autorky však nabízí mnohem více... Sedmé dítě mě šíleně překvapilo. Když jsem ho totiž zvedla, málem mi upadla ruka. Váží snad jako zlatá cihlička a má přes 800 stran! Doufám, že se zlatou cihlou bude srovnatelný i obsah...


Přestože jsem věděla, že už musím s recenzními konkurzy u Omegy přibrzdit, než dočtu vše, co mám nabrané, neodolala jsem. Tahle knížka má nejen úžasně zajímavý název, ale i obal a anotaci! Tak ještě poslednííííí. Slibuju! :D TY vyber, kdo přežije má být napínavý thriller o dokonalém světě budoucnosti, který je řízený vyšší inteligencí. Tohle já můžu. Nečekám, že bych se u čtení nudila, i když průměrné hodnocení čitatelů na Databázi knih mě trošku zneklidnilo. Knížku momentálně čte mamka, tak jsem zvědavá na její názor.


Kromě recenzních výtisků od Omegy jsem v prosinci dostala i dva recenzáčky od slovenských autorů. Mágiu splnu mi i s krásným věnováním poslala sama autorka, za což jí moc děkuju. Knížku už mám i přečtenou, takže se o ní ještě zmíním později. Krik nevinných jsem si vybrala v rámci projektu Podporujme slovenských autorov. Mělo by jít o pořádně napínavé mysteriózní krimi, takže rozhodně můj šálek kávy.

Vánoční dárečky: (6)

1) NHM #33: Shang-Chi
2) DCKK #19: Lex Luthor - Muž z oceli
3) Harley Quinn #1: Šílená odměna
4) Masožravý lunapark (Lemony Snicket)
5) Velké dějiny zemí Koruny české: Právo
6) La corte reluciente (Richelle Mead)

Prvním dárečkem byl svazek NHM: Shang-Chi, který jsem vlastně k Vánocům nedostala. Mamka za něj ale zaplatila, když jsme spolu byly v Tescu, proto jsem ho musela zařadit mezi dárky. O tomto superhrdinovi jsem zatím nic moc neslyšela, ale po rychlém prolistování mi nejvíc připomínal Mortal Kombat, který mě před lety dost bavil, takže dám Shang-Chimu ráda šanci...


Komiksy Lex Luthor a Harley Quinn už jsem si rozbalila pod stromečkem. Lexe Luthora mi koupil přítel, který věděl, že se snažím zkompletovat sbírku DCKK. Lex Luthor mě navíc svou parádní kresbou lákal už dlouho a těším se, až si ho konečně přečtu. První díl nové sólovky Harley Quinn: Šílená odměna mi koupila maminka, protože jsem ji s tím vytrvale otravovala. Je to trošičku dražší komiks, než si normálně kupuju, takže ideální přání pro Ježíška. Jsem nadšená, že mám Harley doma a doufám, že k narozkám (Valentýnu, výročí, svátku,..) dostanu od někoho druhý díl,... :D


Masožravý lunapark je devátý díl Řady nešťastných příhod od Lemonyho Snicketa (aneb Daniela Handlera). Tuhle sérii zbožňuju! Miluju film i seriál! Řada nešťastných příhod je můj poklad. Už pár let se snažím sesbírat všechny díly série, které se aktuálně dost zle shánějí a když už, tak za šílené ceny.


Díky mamince už mi chybí jen jeden díl - Strohá akademie a bonusová Neautorizovaná autobiografie. Taky bych si chtěla koupit první díl v češtině (mám jen slovenský překlad) a druhý díl pro změnu ve slovenčině... ať je moje sbírka kompletní. Miluju, miluju, milujuuu! A všem neználkům doporučuju kouknout se po druhém vydání prvních čtyř dílů, které na počest nového Netflixového seriálu znovu vydal Albatros. Navíc jsou za skvělou cenu!

I další knížku mi koupila maminka, a to Právo ze série Velkých dějin koruny české. Už mám doma dva svazky (Lidová kultura, Zločinnost a bezpráví), které jsou parádní obsahem i vzhledem. Moc ráda se kochám pohledem na hřbety knížek, vizuálně by ani nemohly být povedenější. Přestože nepatří mezi nejlevnější, jsem příšerně nadšená, že je doma mám. Navíc, já studovala právo, proto mě lákají hlavně témata spojené s tímto oborem. Ráda si rozšířím obzory o pár zajímavých historických faktů. :)


Poslední dáreček nemám vyfocený, protože ho ještě nemám při sobě. Když jsem prosila tetu, aby mamce sehnala knížku ve španělštině (víc o naší tajné misi v Rozbalovačce), požádala jsem rovnou i o jednu drobnůstku pro mně. Jako věrná fanynka Richelle Mead doma fanaticky křečkuju její díla v různých jazycích. Zatím jsem u slovenčiny a angličtiny, které si dokážu bez větších problému přečíst, ale lákala mě i španělská verze. Španělsky umím jen základy, přesto jsem měla veeelkou motivaci to zkusit. Nakonec mám ale katalánskou verzi. V katalánštině umím všehovšudy tři slova, takže bych se měla asi začít učit... La Corte Reluciente (Třpytný dvůr) mi totiž teta doveze, až pojede do Čech, což není dost dlouho na to, abych se tu španělsko-francouzskou hatmatilku naučila. :D I tak jsem natěšená z další Richelle Mead do sbírky!

Výhra v soutěži: (2)

1) Krvavé právo (Phillip Margolin)
2) Purpurové doteky (Markéta Harasimová)

Jak už to bývá zvykem, při Vánocích se roztrhl pytel se super knižními soutěžemi. Zadařilo se mi vyhrát dvě úžasné knížky, které jsem moc chtěla a tímto moc děkuju všem milovníkům knížek, kteří v prosinci mysleli na druhé a rozdávali parádní knížky novým majitelům. První vyhranou knížkou bylo Krvavé právo, které mi i se super záložkou a nálepkami poslala Pinky v knihách. S touto detektivkou jsem se seznámila až díky soutěži, anotace si mě však získala na první přečtení. Dokonce nalákala i moji mamku, která si chce ode mě knížku po dočtení půjčit.


Purpurové doteky mi podepsala a poslala sama autorka Markéta Harasimová. Knížku jsem vyhrála v Knižnom kalendári, který vytvořila oblíbená slovenská spisovatelka Miroslava Varáčková a jménem všech obdarovaných i zúčastněných jí za skvělou akci moc děkuju. Mám z výhry ooooobrovskou radost a potěšilo mě hlavně to krásné věnování. Nemůžu se dočkat, až se do knížky pustím - určitě to bude brzy. ;)

Přečteno v prosinci: (6)

1) DCKK #12: Superman - Poslední syn Kryptonu .....192 stran
2) Plíseň (Siri Petterson) .....456 stran
3) Temní anjeli 1: Posolstvo (Emily D. Beňová) .....540 stran
4) Dítě útesů: Hluboký hrob (Camilla & Viveca Sten) .....418 stran
5) Mágia splnu: 1.časť (Katarína Senajová) .....216 stran
6) Čarodějnice: Salem, 1692 (Stacy Schiff) .....352 stran
Celkem: 6 knížek / 2174 stran

Superman byl mojí první prosincovou knížkou a příjemně mi nastartoval nový měsíc. Přestože Supermana jako postavu nemám ráda, koupě tohoto komiksu jsem nelitovala. Ač byl příběh spíše průměrný, kresba mě bavila a některými většími panely jsem se dokázala kochat i delší dobu. Pokud chcete vidět nějaké ukázky, stačí si rozkliknout recenzi.

Pak jsem se vrhla na druhý díl severské fantasy trilogie Havraní kruhy. Plíseň mě bavila, přestože to pořád nebyla taková pecka, jakou jsem od Siri Pettersen čekala. Asi jsem měla přehnané očekávání po všech těch nadšených komentářích na Databázi knih a recenzích od mých oblíbených booktuberů. Přesto mi v tomto dílku pořád něco chybí... Recenzi na první dva díly mám napsanou, ale zveřejním ji naráz, až dočtu i poslední díl série. Na ten se chystám v lednu.


Temní anjeli i Mágia splnu jsou dílka nadějných slovenských autorek. Obě mé recenze na ně najdete buďto tady na blogu nebo na stránce projektu Podporujme slovenských autorov. Temní anjeli jsou upířina, která dozajista nadchne fanoušky Stmívání. Hlavní hrdina je tajemná krvelačná potvora podobná Edwardovi a hlavní hrdinka je pro změnu naivní kňoura jako Bella. "Posolstvo" je prvním dílem trilogie, kterou bych si ráda přečetla celou. Já jsem na ty upířiny tak trochu ulítlá... :D


K druhé slovenské knížce - první části Mágie splnu můžu říct jen to, že knížky o kočičkách prostě zbožňuju, mám jich doma pěknou sbírku a jsem nadšená, že mám v knihovničce další povedený kousek. Jde o dílko určené spíše mladším čtenářům, které má však super nápad a příjemné zpracování. Autorka si knížku i sama ilustrovala a vydala. To zaslouží pochvalu.


Poslední dvě knížky přečtené v prosinci, jsou recenzáčky od nakladatelství Omega. Hluboký hrob je temná fantasy s náctiletou hlavní hrdinkou, která vidí víly a jiné nadpřirozené potvůrky. Příběh skrývá nečekané ekologické poselství, které při finálním hodnocení posunulo knížku o stupeň výš. Tohle dílko rozhodně doporučuju, jak mladším, tak starším čtenářům. Více se dozvíte v recenzi.


Poslední kniha roku 2017 mě opravdu hodně zklamala. Nečekala jsem to. Když jsem si o Salemské čarodějnice žádala, zaujalo mě hlavně téma knížky, to byl důvod, proč jsem se na ni tolik těšila. Několik blogerek mě před autorčinou tvorbou varovaly, já se ale rozhodla dát Stacy Schiff šanci, aby se obhájila svým dílkem sama. Nepodařilo se jí to. Nad stránkami jsem se doslova trápila, nudily mě zdlouhavé popisy a opakování myšlenek, hodněkrát jsem měla chuť knížku odložit. Nezachránilo ji ani skvělé grafické zpracování a zajímavé bonusy ve formě fotopřílohy. Bohužel, tvorba Stacy Schiff asi nebude můj šálek kávy. Škoda.PROSINEC ve zkratce: nejlepší koupenou knihou jsou "Výroky slavných o psech", protože jsem koupí přispěla na dobrou věc. Co je hezčího, než si pořídit knížku o zvířátkách a pomoci tak živým chlupáčům? Jsem ráda, že mačacia kaváreň Mačinézy pořádá takové super aukce a určitě si příště zase vydražím nějaký přírůstek do knihovničky. :)

Největším překvapením byl komiks "Poslední syn Kryptonu". Supermana nemám ráda a přesto mě čtení bavilo a ani jeho postava mi nepřišla tak stupidní, jako v některých jeho dalších komiksech. Určitě se tohoto svazku nezbavím, naopak ho zařadím na čestné místo v knihovničce mezi další díly DCKK.

Přestože běžně nad udělením měsíčního zklamání hodně přemýšlím, tentokrát jsem nemusela váhat ani na vteřinu. Nic horšího než novinku od Stacy Schiff jsem tento rok nečetla, takže o této knížce určitě uslyšíte i v minuloročním shrnutí. Bohužel, ne každý spisovatel mi svým stylem sedne a Stacy Schiff zřejmě nikdy nebude patřit mezi mé oblíbence. Bohužel.

Mnohem příjemnější je udělení nejlepší přečtené prosincové knížky, kterou je "Hluboký hrob" od autorského dua Stenových. Knížka si mě získala nejen napínavou zápletkou, ale hlavně ekologickým poselstvím. Já už od dětství miluju přírodu a cením si každého pokusu o osvětu "běžných smrtelníků", co se týče její ochrany. Kéž by se tím podařilo zabránit jejímu ničení.

Nejlepší knižní postavou byla Hirka z Havraních kruhů. Přestože mě zklamalo její chování, které se téměř nepodobalo Hirce z prvního dílu, i tak je pořád mojí favoritkou. Na záda jí však dýchá její kolega Rime, jehož osobnost se naopak oproti prvnímu dílu rozvinula a pomalu ale jistě se sune na vrchní příčky mých oblíbených postav. Ještě bych váhala i nad Naiellem, který je vedlejší postavou "Plísně". Super chlap! Zbožňuju nafoukané, sebejisté kretény, a to on určitě je. :D Kdyby dostal trochu víc prostoru, určitě by byl mým favoritem, bohužel ho bylo na stránkách vidět žalostně málo.

Plány na LEDEN 2018: Rozhodně potřebuju zmenšit hromádku restů, které mám doma na recenzi. Potom bych ráda dočetla třetí díl Havraních kruhů. Chci vědět, jak to dopadne! ;) No a samozřejmě bych si přečetla alespoň jeden komiks,... to musí být! ;)

Tak snad se do nového roku polepším a začnu psát měsíční shrnutí s předstihem. Mohla bych si to dát za novoroční předsevzetí, ale všichni víme, jak to s těmi předsevzetími je... Radši se budu motivovat jinak. ;)
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama