Holčičí tajnosti: Kámošky od A do Z

25. února 2018 v 0:25 | Deni |  Recenze (rozcestník)
To jsem šla takhle jednou s mamčou do Tesca na lov posledních čísel "Nejmocnějších hrdinů Marvelu" a při prohrabávání regálu mi padl zrak na tuhle lehce infantilní záležitost. Jako první mě zaujala obálka - ilustrace na ní mi totiž stylem kresby okamžitě připomněla moji milovanou sešitovku "Witch". Neodolal jsem a začala komiksem listovat. Překvapilo mě, že "Holčičí tajnosti" vydalo již v roce 2012 nakladatelství CooBoo (známé hlavně YA sériemi typu Skleněný trůn či Selekce). Jejich tvorbu i ediční plány pečlivě sleduju a přesto mi tento tenounký sešit jaksi unikl. Zvědavost mě donutila jít k pokladně a pak hned domů, kde jsem si "Holčičí tajnosti" okamžitě otevřela...

Nakladatelství: CooBoo (CZ)


ANOTACE: Chceš se dozvědět všechno o svých kamarádkách, a ještě se u toho zasmát? Od A jako Ahoj až po Z jako Zpovědi přes Lži, Usmíření a Tajnosti. Rady, vysvětlení, tipy, otázky i odpovědi, to vše v novém zábavném komiksu.

Tak předně třeba uvést, že "Kámošky od A do Z" jsou českým překladem třetího svazku francouzské komiksové série Secrets de Girlz (původně jen "Girlz"), která v originále vycházela od roku 2008 do roku 2013. Vyšlo celkem 5 dílů plus jeden speciální výběrový svazek s nejlepšími vtípky. Proč se CooBoo rozhodlo začít s překládáním zrovna v polovině série mi je záhadou, každopádně tím čtenář nijak neutrpí, protože jednotlivé díly na sebe nijak nenavazují. Stejně tak se sebou dějově nesouvisejí ani jednotlivé jednostránkové stripy, které jsou stylem podobné prvnímu dílu "Pupíků" - každý strip se soustředí na samostatný uzavřený příběh s vtipnou pointou. Nic hlubšího rozhodně nečekejte, kapku filozofie nebo rozvinutí charakterů byste v tomto komiksu hledali marně.


Hlavními hrdinkami jsou dvě vrstevnice, spolužačky a velké kamarádky. Valerie je modrooká blondýnka, zatímco Vanda má tmavé vlnité vlasy a snědou pokožku. Jakkoliv jsou na pohled rozdílné, povahově by si mohly být klidně i sestrami. Mají stejný módní vkus a líbí se jim i stejní kluci. Právě proto si tolik rozumí a taky se díky tomu často hádají. V tomto sešitě se dozvíme víc o jejich vzájemném přátelství, ale i o jejích vztazích k jiným holkám a klukům. Podíváme se na vtipné příběhy o žárlení, prozrazování kamarádčiných tajemství, seznamování s novými lidmi nebo na pověstnou rivalitu mezi holkami...


Některé vtípky se Jacky Goupil a Sylvii Douyé opravdu hodně povedly a rozhodně se nad nimi zasmějete. Já objevila hned několik favoritů, se kterými jsem běžela za mamkou a nutila ji smát se na nich se mnou. Neměla na výběr, jinak bych jí nedala pokoj... :D Určitě si taky najdete pár situací, ve kterých poznáte sebe nebo některé své známe. Autorky vsadily na bláznivý humor hormony oblbnutých puberťaček, využívají nadsázku, ironii a prvky parodie. Některé vtípky jsou opravdu povedené a dovedla bych si je představit jako přeposílací meme na facebooku.


Na druhou stranu se až příliš upínají ke klišé vzorům, díky nimž pak některé situace vyznívají síleně a uměle. Několikrát se mi stalo, že jsem si v duchu pomyslela: "A tohle má být jakože vtipné? No ha-ha." Například postava kamarádky "intošky", která se chová jako mimoň. Jakoby chytré holky nemohly být taky dobrými kámoškami a bavit se o normálních věcech... Autorkám pravděpodobně místy docházela inspirace, a tak vycpaly prostor rádoby vtipnými fórky, které jsou spíš kapku trapné. Ale třeba nepřipadají srandovní jen mně a někdo jiný se může zasmát nad úplně každou stránkou... Taky to může být i tím, že nejsem věková kategorie, které je komiks přednostně určený - náctileté holčiny budou mít k hlavním hrdinkám mnohem blíž než já. Aneb, jak by řekl seržant Roger Murtaugh z filmu Smrtonosná zbraň: "Už jsem moc starý na tyhle sra...ndy." :D


Na co ale stará nejsem nikdy, to jsou infantilní obrázky. Já prostě zbožňuju styl kresby, jakým jsou "Holčičí tajnosti" kreslené. Roztomilé obličejíky holek, vyvalené oči a malé nosánky,.. přesně jako moji největší miláčci Witch a Ekhö. Schválně jsem se dívala, kdo má na svědomí kresbu, ale jména autorského dua Stefano Bonfanti a Barbara Barbieri (známí pod pseudonymem Dentiblù) mi absolutně nic neříkají. Každopádně vizuální stránku komiksu chválím, protože dokonale ladí s obsahem - je lehká, jednoduchá, veselá a tak nějak působí "kamarádsky". Skvělá volba stylu! ;)


Hodnocení: 58% O 48 stránkovém komiksu se toho nedá moc napsat. Obzvlášť, když jde jen o sbírku krátkých stripů sloužících jen k pobavení čtenáře. Nakolik jsem se tedy při čtení bavila? Odpověď není úplně jednoznačná - spousta vtípků mě rozesmála a musím uznat, že autoři rozhodně mají smysl pro humor. Některé byly tak dobré, až se divím, že už jsem je dávno neobjevila jako na něčí zdi na facebooku. Tohle je přesně ten typ humoru, který vládne sociálním sítím. ;) Na druhou stranu se v sešitku místy objevují i hodně trapné fórky, zakládající se na věčných klišé, které mi prostě vtipné nepřišly. Dalším drobným mínusem je nedostatečná charakteristika a vývoj postav. Zvolený formát nedává autorům moc prostoru k rozvíjení osobností hlavních hrdinek či k nějakému nasměrování děje. I tak bych byla ráda, kdybych mohla po dočtení říct o blondýnce nebo tmavovlásce alespoň pár charakteristických znaků, kromě barvy vlasů a očí. Například takové již jednou zmíněné "Pupíky" to dokázaly.

Přestože jsem si opět našla pár drobností, které bych vytkla, pozitivní dojem nakonec přebil veškerá negativa. Přispěla k tomu hlavně sympatická kresba ilustrátorského dua Dentiblù. K vizuální podobě dílka nemám jedinou výtku - moc se mi líbí a dokonale ladí k obsahu. Asi bych tento komiks doporučila spíše mladším dívkám, protože se dokážou lépe vcítit do myšlení hlavních hrdinek. Jsem přesvědčena, že "Holčičí tajnosti: Kámošky od A do Z" jsou skvělou volbou, pokud chcete potěšit svoji kamarádku milým dárkem. A taky jsem si jistá, že ať už si komiks přečte kdokoliv, určitě si najde alespoň jeden strip, nad kterým se zasměje...


Na závěr by mě zajímalo, jestli se najde někdo, kdo o tomto komiksu slyšel či ho dokonce četl. Pokud ano, určitě mi napište do komentářů, jak se vám "Holčičí tajnosti" líbily - moc by mě zajímaly názory ostatních čtenářů, ale na Databázi knih se moc lidí nevyjádřilo. Pro mě bylo tohle dílko vcelku milým překvapením. Ať už proto, že jsem o něm doteď vůbec netušila, tak i tím, jak mě některé vtipy příjemně pobavily. A co vy? Baví vás krátké vtipné stripy bez děje nebo dáváte přednost klasice?
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 stefek stefek | E-mail | 18. března 2020 v 10:14 | Reagovat

http://girlssnapshots.com - horke divky z vaseho okoli

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama