K: Potomkovia bohov (Vita Jamborová)

15. února 2018 v 3:27 | Deni |  Recenze (rozcestník)

KNIHA: Potomkovia bohov (Vita Jamborová)

A jsem tu opět s další recenzí pro projekt "Podporujme slovenských autorov", tentokrát jsem si ale knížku nevybrala sama. Doporučila mi ji vedoucí projektu Elizabeth a je vidět, jak dobře už mě zná - sci-fi ani fantasy já nikdy neodmítnu, obzvlášť když se v ději objevují mimozemské civilizace a cestování na jiné planety... Po přečtení anotace jsem se sice kapku bála, že se původem ukrajinská autorka Vita Jamborová až příliš viditelně inspirovala seriálem "Láska ve hvězdách" a já se pak při hodnocení neubráním srovnávání, nakonec jsem ale byla velmi překvapená... Rozhodně nejde o slovenskou kopii výše zmíněného sci-fi seriálu. V knížce je však tolik klišé momentů, až by se mohla stát dokonalým vzorem pro pojem "klišé". A přesto... se mi vážně moc líbila!

Vydavatelství: Hydra (SK)


ANOTACE: Dvaja mladí ľudia, potomkovia mimozemských znepriatelených rás, si k sebe hľadajú cestu, pričom ich lásku ohrozuje nielen stará rodinná kliatba, ale najmä plán dávnych stvoriteľov Anunnakiov. Tí naplánovali vyhubenie rasy Reptiliánov a prevzatie vlády nad ľudstvom ich vlastnými potomkami. Hlavná hrdinka zdedila vysoký podiel mimozemských génov, čo sa začína prejavovať na jej rastúcich schopnostiach. Zároveň sa v nej k životu hlási anunnakiovská pýcha a nadradenosť. Prežíva rozporuplné pocity - miluje Reptiliána, no zároveň by ho mala zničiť. Dobrodružná romantická fantasy zo slovenského prostredia.

Hovorilo sa o nich ako o potomkoch bohov z hviezd, Anunnakiov.
Bohov, niekedy žijúcich a vládnucich tu, na Zemi.
Dnes im hovoríme mimozemšťania. (s.32)

Sedmnáctiletá zrzka Nikol žije na první pohled obyčejný život vesničanky z Podolia. Vychovává ji její babička Kvetka s tetou Helenou, mají zrzavého kocour Vasila a bydlí v útulně zařízeném domečku se zahrádkou, kam babi chodívá relaxovat. Nikol každý běžný den nasedá do autobusu směr Nové Mesto nad Váhom a cestu si zpříjemňuje okukováním krasavce Roba, se kterým navštěvují stejné gymnázium. Na první pohled obyčejná puberťačka však skrývá obrovské tajemství - její krev obsahuje mimozemský gen rasy Anunnaki, která byla lidmi v dávné minulosti považována za bohy. Annunakiové ale nejsou jedinou vyšší rasou - o své postavení na Zemi se musí dělit s podlými Reptiliány. A Robo je Reptilián...

Natíska sa ale otázka, kto je ten had, o ktorom je toľko zmienok v odkazoch a legendách? Nedáva zmysel, keď si ho predstavíme len ako hada. Lenže ak pochopíme obraznosť odkazov, uvidíme niečo celkom iné. Inú rasu, s vedomosťami, ktoré sa našim Stvoriteľom vyrovnali.
Had, Reptilián, večný pokušiteľ ľudstva, ktorý s ním má svoje plány,... (s.8)

Nikol jakožto dědička genu Annunaki má mnohé výjimečné schopnosti. Stejně jako její teta s babičkou, i ona dokáže věštit budoucnost z karet, vidět aury, číst pocity člověka, létat a myslí pohybovat předměty. Reptiliáni jsou naopak mistři logického myšlení a techniky - první smartphone vynalezli už v době, kdy se potopil Titanic. Je vůbec možné, aby Annunaki chodila s Reptiliánem? Nikol se snaží svým citům odolávat, ale stejně jako Romeo a Julie, nedokáže to dlouho. (Ani 30 stran, takže to není spoiler - nelekejte se ;)) Nikolina babička však nebude jedinou překážkou v jejich lásce. Přichází totiž apokalypsa a jen Nikol ji může zastavit. Pokud to nezvládne, přijde o vše, co má ráda...

Ako sa k tomu stavala štvrtá rasa - ľudia?
Nijako. Mimozemšťania predsa neexistujú. (s.25)


Děj ze začátku plyne hodně pomalu, tím ale nechci říct, že bych se při čtení nudila, to ne. Právě naopak, autorka nám vysvětluje fungování jejího světa a já jen žasla, jak detailně ho má promyšlený. Akorát, že pak si uvědomíte, že už jste na 50 stránce a hlavní hrdinka zatím jen docestovala do školy autobusem... Není to negativum, spíš to na mě působilo zvláštně. Většinou čtu knížky, které se hned ze začátku snaží tvářit akčně (i když zbytek knížky už třeba tolik napínavý není), tady se však začátek knížky vlekl pozvolným tempem, autorka nikam nespěchala a pomalu nás uváděla do jejího "světa". Jestli se mi takový přístup líbí nebo nelíbí, to si doteď nejsem jistá. Určitě ale něco do sebe má, minimálně si aspoň žádný čtenář nemůže stěžovat, že něco nepochopil či, že autorka svou vizi dostatečně detailně nepromyslela...

Co se mi líbilo: Předně opravdu oceňuju umístění děje do našeho tradičního prostředí. Mimozemšťanka, která navštěvuje gymnázium v Novom Mestě nad Váhom? Jo, to je pořádně nečekané a originální! Chvíli jsem si na to sice musela zvykat, protože přeci jen příběh jakoby vyskočil z amerického sci-fi seriálu a malebné slovenské dědinky a reálie mi v první moment připadaly jako pěst na oko. Brzy jsem si ale navykla a nakonec si mě autorčina odvaha doopravdy získala. Navíc tento nápad jistě dokáže přilákat nové čtenáře, které zaujme právě umístění děje do jejich rodné země. Jako příklad bych mohla uvést mého spolužáka, který také pochází z Nového Mesta, a když jsem mu řekla o knížce, okamžitě se o ni začal zajímat. Dokonce řekl, že se po ní koukne v knihkupectví. Mimozemšťanská vrstevnice, která by s ním před lety teoreticky mohla chodit do jedné třídy? To si přece nemůže nechat ujít! Samozřejmě bez zajímavého nápadu by ani rodiště hlavní postavy nedokázalo nalákat potenciální čtenáře ke čtení, proto musím pochválit i samotnou zápletku, která je zajímavá a na první pohled zaujme.

Co se mi nelíbilo: Jak už jsem zmínila v úvodu, knížka je jedno velké klišé. Nebo lépe řečeno, je slepencem většiny nejznámějších a nejpoužívanějších klišé, která prudí čtenáře ze všech koutů našich republik. Když si pustíte video Ohany a Jany Reads Too, kde ta nejotravnější klišé vyjmenovávají (ohromně vtipné - všem doporučuju ho kouknout!), tak tahle knížka by odškrtla většinu položek z jejich seznamu. Hlavní hrdinka má modrofialové oči. Neuvědomuje si, jak je krásná. Je spíš taková uzavřená šedá myška, která ale zaujme nádherného kluka. Je vyvolená a jedině ona může zachránit svět. Má dva pomocníky, kteří ale nejsou tak mega výjimeční, jako ona. (Naštěstí ani jeden není černoch homosexuál, místo něho dostaneme Ukrajince Vladimíra.) Zakázaná láska k Bad Boyovi, která navíc vznikne na první pohled...

Tady přeruším odškrtávání klišé seznamu, protože jsme narazili na (pro mě) hlavní kámen úrazu celé knížky. Romantická linka je nedůvěryhodná, příliš uspěchaná a uměle narvaná do děje. Vidí ho v autobuse a už ho miluje? Jdou spolu jednou na tancovačku a už spolu chodí? Baví se spolu všehovšudy pár hodin a už si vyznávají nehynoucí lásku nadosmrti? To jsem hlavním hrdinům fakt nedokázala uvěřit. Naštěstí se tohle řeší pouze v úvodu a zbytek knížky je pak mnohem nápaditější a akčnější. Jde jen o to, že by si hlavní hrdinka dokázala skvěle poradit i bez "osudové lásky". Mnohem lépe by to pak vyznělo, kdyby se s Robem skamarádila a až ke konci si uvědomila, že ho miluje. Celá ta jejich express láska mi přišla sílená a je škoda, že se autoři (skoro) vždy radši rozhodnou pro milostný vztah, než pro kamarádství. I to přece dokáže motivovat hrdinku a dodat jí odvahu... ;)

Grafické zpracování je opravdu povedené. Obálka se pyšní velmi zajímavou kresbou dvou vírem propojených postav na pozadí hvězdné oblohy. Hvězdy mám ráda a motiv vesmíru se k ději dokonale hodí. Pár namalovaný na obálce je zajímavý detail, který rozhodně zaujme na pultech knihkupectví a donutí potencionálního budoucí čtenáře přečíst si anotaci a dozvědět se, o čem knížka vypráví. Líbí se mi taky malý rozměr paperbacku, který je vhodný do každé kabelky a chválím i použitý font písma a rozložení stránek, díky čemuž se text dobře čte. Děj zabírá cca 220 stran z celkových 252, zbytek knihy tvoří dvě ukázky z právě vydávaných děl nakladatelství Hydra (Príšery z prímestskej štvrte a Prehnité mesto). Jedna ukázka mě pěkně navnadila, druhá nebyla úplně můj šálek kávy.


Hodnocení: 75% Přestože jsem označila romantickou linku za jedno velké klišé a stále jsem přesvědčená, že bez ní by byla knížka o pár bodíků lepší, nemůžu říct, že by se mi "Potomkovia bohov" nelíbili. Právě naopak. Autorka se nebála zariskovat domáckým prostředím, svůj svět promyslela do nejmenších detailů a dala si záležet i na rádoby historických spojitostech s mimozemšťany. Tyto drobnosti mě opravdu nadchly a já si užívala autorčinu neuvěřitelnou fantazii. Přestože jsem se bála, že půjde o dílko podobné jednomu ze slavných sci-fi seriálů, Vita Jamborová mě překvapila až nečekanou originalitou. V této drobounké knížečce se milovníkovi sci-fi dostane vše, co by si mohl přát - mimozemské rasy se zvláštními schopnostmi, skvělá technika, pokusy na lidech, roboti, cestování časem i vesmírem, jiné planety, apokalypsa a mnoho dalšího... Hlavní hrdinka mi sice ze začátku lezla na nervy, s každou další kapitolou je však sympatičtější a dospělejší. Přestože bych ji rozhodně nenazvala mou nejoblíbenější postavou, fandila jsem jí a to je nejdůležitější. A kdo byl tedy mým favoritem? To není těžké uhodnout - jako velký kočkomil jsem si okamžitě zamilovala zrzavého kocourka Vasila a pak taky ukrajinského frajírka Vladimíra. Vlado byl vtipný, zábavný a pořád plný dobré nálady, kterou dokázal při čtení přenést i na mě.

Jako celek hodnotím knížku velmi kladně, kdyby se vypilovalo pár drobností, byla by perfektní. Vždy říkám, že na dobré knížce je nejdůležitější neotřelý nápad a ten autorka rozhodně měla, dokázala ho pěkně zpracovat a vyhrála si i s drobnými detaily. Styl vypravování byl sice ze začátku trochu zdlouhavý, přesto byla knížka čtivá a já se ani na chvilku nemusela do čtení nutit. Jde spíš o jednodušší odpočinkové čtení, psané stylem "kabelkových románů", ale i to dokáže čtenáře zabavit na jeden či více večerů. Knížka je vhodná jak pro YA, tak pro dospělé fanoušky sci-fi. Je sice potřeba brát zamilovanou hlavní hrdinku trošku s rezervou (ostatně jako jakoukoliv zaláskovanou puberťačku), ten parádní mimozemšťany obývaný svět za to ale dozajista stojí. ;)

Podobné téma: seriál Láska ve hvězdách, seriál Roswell

Za recenzní výtisk mockrát děkuji vydavateľstvu Hydra a samozřejmě také Elizabeth - vedoucí skvělého projektu PSA. Těším se na novou knížku. :) ...
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama