K: Neplakej (Mary Kubica)

24. března 2018 v 4:58 | Deni |  Recenze (rozcestník)

KNIHA: Neplakej (Mary Kubica)

V březnu jsem přečetla hned dva thrillery s pořádně mrazivou zápletkou. A ačkoli bylo "Pět" od Ursuly Poznanski povedené dílko se skvělým nápadem, proti "Neplakej" nemělo absolutně žádnou šanci. Tohle je přesně ten typ knížky, kterou nedokážete dát z ruky, dokud ji nedočtete. Nakladatelství Omega mi jejím vydáním udělalo obrovskou radost, už nějakou dobu jsem totiž nenarazila na příběh, který by mě natolik pohltil, abych kvůli jeho dočtení ponocovala až do rána. "Naplakej" jsem dočetla v půl třetí a ani pak jsem nemohla usnout, protože jsem dál přemýšlela nad osudem hlavních hrdinů. Není to snad dostatečným důkazem, že tahle knížka stojí za vaši pozornost? ;)

Nakladatelství: Omega pro ČRANOTACE: Pohřešovaná dívka... Chicago: Jednoho dne brzy ráno zmizí beze stopy ze svého bytu Ester Vaughanová. Její spolubydlící Quinn hledá stopy, ale jediné, co objeví, je schovaný dopis nadepsaný "Miláčku," který obrátí vzhůru nohama všechno, co o Ester věděla.
Cizinka... Jezero Michigan: V poklidné kavárně, kde pracuje osmnáctiletý Alex Gallo, se objeví tajemná dívka. Od prvního okamžiku ho přitahuje. Co však začíná jako nevinná zamilovanost, rychle přerůstá v něco mnohem zlověstnějšího.
Jsou obě dívky těmi, kterými se zdají? Jak Quinn, tak Alex si brzy začnou pokládat otázku, jestli tu druhou osobu vlastně znají? A pokud ne, jak si můžou být jistí, že jim říká pravdu?

Příběh je vyprávěn v ich-formě z pohledu dvou hlavních hrdinů. První z nich je Quinn, která se probouzí ráno po divoké noci, v její posteli leží cizí chlap a z pokoje spolubydlící Ester se už několik minut ozývá budík, který nikdo nemíní vypnout. Poté, co se Quinn zbaví nechtěného nocležníka, vydá se za zvukem budíku. Zjišťuje, že Ester není doma. Ale kde by mohla být? Zpívá v kostele? Má tajné rande? Vždyť ještě včera ležela zabalená do deky na gauči a tvářila se strašně nemocně...


Quinn nepatří mezi žádné velké myslitele a proto jí nějakou dobu trvá, než jí dojde, že něco není v pořádku. Když se však její kamarádka neobjeví ani před polednem, kdy je jejich zvykem společné pití kávy, Quinn začne mít zlé tušení. Rozhodne se prozkoumat Esteřin pokoj a nestačí se divit, co se o své vždy dokonalé a správňácké spolubydlící dozví. Je její modré oko pouze výsledkem použití kontaktní čočky? Po kom truchlí? A proč si schovává podivné zamilované dopisy věnované neznámému "miláčkovi"? Quinn pomalu odhaluje děsivou pravdu, která se jí rozhodně líbit nebude...

Je to vzkaz, takže člověka přímo láká ho otevřít. Je napsaný na stroji - což je typické pro pečlivou svatou Ester - podepsaný S láskou a pod ním jsou písmena E a V.
S láskou EV. Ester Vaughanová.
A pak mi to najednou dojde: možná svatá Ester není nakonec tak svatá... (s.16)

Ve stejné chvíli, kdy v Chicagském bytě budí Quinn otravné zvonění budíku, v nedaleké vesničce nacházející se poblíž Michiganského jezera, jde do práce Alex - druhý hlavní hrdina. Jeho život je jedna velká tragédie, maminka ho v dětství opustila, taťka začal chlastat a Alex se musel vzdát studia na skvělé univerzitě kvůli špatně placené práci umývače nádobí. Jinak by jim kvůli dluhům banka zabavila dům. Kamarádi ale na vysokou odešli, stejně tak i jediná holka, která kdy Alexovi projevila náklonnost. Teď je na všechno sám a jeho jedinou kamarádkou je stará sousedka, která trpí fobií z lidí a odmítá vyjít ven z domu.

"Jsi hodný kluk, Alexi. To přece víš, ne?"
Pak to uvidím: povrch kůže kolem jejich očí, tu ztenčenou svraštělou kůži. Zakalenost jejich duhovek, začervenalé bělmo. Konjunktivitida, pomyslím si. Zánět spojivek. Alergie.
Anebo prostě jen někdo, kdo je smutný. (s.195)

Alexovy dny jsou ponuré a temné. Ví, že ho v životě nic dobrého nečeká. Pak se ale v restauraci, kde pracuje, objeví dívka. "Perla". Už na pohled výjimečná. Hnědé vlasy přecházející v blond a jantarové oči. Alex z ní nedokáže spustit oči. Stane se jeho posedlostí. Touží zjistit, kdo je tahle záhadná dívka a proč přijela do jejich malého zapadákova... Je možné, že Quinn i Alex zajímá jedna a tatáž holka? Ta se zvláštními vlasy, magickým pohledem a černobílým kabátkem?


Co se mi líbilo: Knížka má mnoho pozitiv. Autorka umí skvěle hrát s napětím, které postupně stupňuje a stupňuje, až máte pocit, že prostě neodoláte a nalistujete si konec. Moje mamka je na tohle expert, často nedokáže odolat a přečte si závěr, aby věděla, jak příběh dopadne. Já tomuto pokušení většinou odolám, ale musím přiznat, že u "Neplakej" jsem se musela hodně překonávat. Příšerně mě zajímalo, jak to dopadne! Napínavý ale nebyl pouze závěr, Mary Kubica nás celý příběh udržovala ve střehu postupným odhalováním nových záhad a dalších otázek.

Hlavní hrdinové jsou zvláštním mixem. Quinn je naivní, jednoduchá, sobecky zahleděná do sebe a ke všemu docela posera. Určitě bych ji nenazvala prototypem sympatické hrdinky, se kterou se rádi ztotožníte. Nene. Nad Quinninou blbostí často budete kroutit hlavou a obzvlášť první část jejího pátrání je neskutečně zdlouhavá (což je pochopitelné, když vezmeme v potaz, jak je zpomalená a hloupoučká). Přesto je v ní jakési zvláštní charisma, které čtenáře nutí, držet té holce palce.

Alex je jejím pravým opakem - chytrý, skromný, hodný a pracovitý. K dokonalosti mu chybí už jen kapka odvahy, kterou v sobě nakonec přeci jen objeví. Jen škoda, že za nepříliš dobrých okolností... Jeho postava je napsaná perfektně. Ten kluk je prostě úžasný a jsem si jistá, že si získá srdce každého čtenáře. Vytváří skvělý protiklad ke Quinn, díky čemuž je příběh příjemně vyvážený, co se charakterů týče. Oba jsou výjimeční a zapamatovatelní. Navíc se chovají lidsky a uvěřitelně, což je asi největším plusem ze všech. Autorka je dokázala napsat tak realisticky, že si připadáte, jako byste četli skutečný příběh ze života.

Většinu večerů trávím sám.
Ne úplně sám, ale s tátou, což je v podstatě, jako bych byl sám.
Někdy sedíme ve stejné místnosti, ale nikdy si nepovídáme.
Někdy ani nesedíme ve stejné místnosti. (s.194)


Co se mi nelíbilo: Snad jediným, co bych mohla vytknout, je trošku pomalejší rozjezd. Sice se na nás navalí několik zajímavých indicií, které udržují naší pozornost, přesto chápu, proč někteří uživatelé na Databázi vytýkají, že se v první části knihy nic moc neděje. Autorka nám předloží mnoho stop, z nichž některé slouží pouze ke zmatení čtenáře, abychom neodhalili pointu zbytečně brzo. To má za výsledek, že se někteří nedočkavější čtenáři můžou prvních pár kapitol trošku nudit. Já se ale nenudila - mě to Quinnino opatrné šťourání v Esteřině pokoji bavilo. Přesto uznávám, že je začátek knihy oproti závěru podstatně slabší. Tak to ale bývá u většiny knih a neberu to jako velké mínus - přeci jen ten konec za to čekání stojí!

Obálka se mi tentokrát líbí více ta originální. Hlavní problém vidím v tom, že mi ke knížce příliš nesedí samotný název "Neplakej" (Don´t You Cry). Myslím, že jsem pochopila, proč autorka zvolila právě tento název, přesto si dokážu představit spoustu mnohem lepších pojmenování, které by k příběhu sedly lépe. Proto se mi víc líbí původní obálka, protože ladí s příběhem, kdežto ta česká (ač není škaredá) je sladěná spíše s názvem, který se mi nepozdává. Zpracování je však opět kvalitní: všitá žlutá záložka, vhodný papír a dobře odvedená práce korektora.


Hodnocení: 85% Po dlouhé době jsem opět narazila na thriller, při jehož čtení mě doopravdy mrazilo. Knížka má skvělou atmosféru, autorka si hraje s fantazií svých čtenářů, předkládá nám nejrůznější teorie, kdy je jedna šílenější než druhá. Udržuje nás tím v neustálém napětí. Já se od knížky vážně nemohla odtrhnout, až dokud jsem ji nedočetla. Užívala jsem si každé slovo - to je také dalším velkým plusem této knihy, autorka má úžasný sloh. Její popisy mě ani na vteřinku nenudily a líbilo se mi, jak si hraje se slovíčky. Stejně skvěle jsou zpracovány i charaktery hlavních postav. Nejdokonalejší na nich je to, jak jsou nedokonalé. Quinn je hloupá a bojázlivá, Alex je až přehnaně dobrosrdečný a hodný. Oba si mě dokázali získat a já jim držela palečky.

Abych to shrnula: "Neplakej" je skvělé dílko jak po stránce slohové, tak po stránce obsahové. Realistické postavy, napětí, mrazivá atmosféra a naprosto odzbrojující závěr, který vás položí na lopatky. Svých pět hvězdiček si knížka plně zaslouží a za sebe rozhodně doporučuju dát jí šanci! ;)

Pokud chcete, můžete si prolistovat ukázku nebo pustit video upoutávku:


Knížku si můžete koupit na internetových stránkách

Za poskytnutí recenzního výtisku mockrát děkuji nakladatelství Omega.

Podobné knihy: Zmizelá (Gillian Flynn), Dívka ve vlaku (Paula Hawkins)

Mé první seznámení s tvorbou americké spisovatelky Mary Kubica dopadlo skvěle. Jsem ráda, že jsem se do "Neplakej" pustila a doufám, že i další autorčiny knížky budou stejně povedené, jako tato. Určitě se plánuju poohlédnout po dvou starších titulech: Hodná holka a Andílek, které jsou čtenáři hodně chváleny. Jestli budou jen z poloviny tak super, jako "Neplakej", tak budu nadšená. ;) A co vy? Jak se tato novinka líbila vám?
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 mirekk mirekk | E-mail | 18. března 2020 v 12:20 | Reagovat

http://girlssnapshots.com - horke divky z vaseho okoli

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama