K: Pozývam ťa na večeru (Jana Benková)

25. března 2018 v 6:38 | Deni |  Recenze (rozcestník)

KNIHA: Pozývam ťa na večeru (Jana Benková)

Jana Benková je slavná slovenská spisovatelka, která píše romány přednostně určené pro ženské publikum. Aktuálně se může pyšnit krásným počtem 33 vydaných titulů, z nichž některé byly dokonce přeloženy i do češtiny. Kratší novelky vychází vždy jako dárek k magazínu Emma. Autorce v edici "Emma love" vyšlo celkem 13 románů, z toho 10 jako dvojdílné letní speciály. Třináctou a zároveň nejnovější knížku jste mohli v trafikách zahlédnout letos v únoru - na Valentýna. Růžová obálka čtenářům na první pohled slibuje vtipný zamilovaný příběh sladký jak bonbónek, ale co se skrývá pod ní? Stojí tenhle tenounký paperback za vaši pozornost?

Vydavatelství: News and Media Holding (SK)
Edice: Emma love


ANOTACE: Strhujúci príbeh novinárky a známeho hokejistu. "Príbeh je o tom, že láska nám môže skrížiť cestu naozaj kedykoľvek a kdekoľvek. O tom, že sa netreba trápiť pochybnosťami, ktoré my, ženy, máme takmer vo všetkom. Nebojme sa aj zariskovať a veriť, vychutnávať si každý krásny deň, láska pritiahne všetko pozitívne, pokojne to nechajte na ňu," hovorí Jana Benková, ktorá do príbehu hlavnej hrdinky Zuzany namixovala nielen veľa lásky, ale aj prekvapenia a úsmevné postavičky, aké bežná žena vo svojom živote stretáva pravidelne.

Zuzana pracuje v redakci časopisu a momentálně nejvíc touží po lepší pracovní pozici, uvolnilo se totiž místo editorky. Aby však svoji vysněnou práci získala, musí zvládnout několik složitějších úkolů, které mají prokázat její všeobecný rozhled. Prvním z nich je zpracovat rozhovor do sportovní rubriky. Problémem je však to, že Zuzka o sportu neví absolutně nic. Nechá si proto poradit od kolegů "sporťáků" a zkontaktuje slavného hokejistu Martina Stacha. Šéf je Zuzaninou odvahou nadšený, o Stachovi je totiž známé, že rozhovory často nedává. Naše hlavní hrdinka však až do onoho osudného dne, kdy se má s hokejistou sejít v kavárně, netuší, do čeho se to uvrtala. Martin je sice obrovský fešák, má však jeden drobný problém...

Ani velká voda počas hurikánu sa nehrnula na New Orleans takou silou a rýchlosťou, akou som já vpálila do redakcie.
"To ste si na mňa ako dlho chystali? A iba Denis, či všetci?" zhúkla som na chalanov, ktorí sice boli prítomní, ale tak sklonění za obrazovkami počítačov, že ich takmer nebolo vidno. (s.14)

Pravdou totiž bolo, že som po TROJHODINOVOM rozhovore so Stachom mala použiteľných asi tak desať chatrných viet, takže som ani len netušila, z čoho vlastne urobím článok. Nevedel odpovedať, možno nechcel alebo jeho slovná zásoba zahŕňala menej slov, než je schopný pochopit pes... (s.15)

Zuzana je nucená rozhovor trošku přikrášlit, aby měli vůbec čtenáři co číst. Odměnou jí je pochvala od samotného Stacha a pozvání na večeři. Zuzka odmítá - nechce být dalším zářezem na hokejce nějakého playboye. Místo večeře od ní Martin dostane hodiny rétoriky a rozšiřování slovní zásoby. To asi chlapec nečekal, když se o tuhle temperamentní krasavici začal zajímat... Přesto souhlasí a společné hodiny brzo začnou sklouzávat do něčeho vážnějšího. Co když se však na scéně zničehonic objeví Zuzanin bývalý? A co dělají v Martinově hostovském pokoji značkové dámské kufry? Přežije nově vznikající vztah všechny nástrahy a neodežene Martina Zuzanina prostořekost?

"Hovor vážne," pokrčil čelo. "Existuje niečo, čo ťa na mne neirituje?"
Zasmiala som sa. "Ani nie. Čas s tebou trávím vyslovene z donútenia. Testujem, koľko znesiem..." (s.46)


Co se mi líbilo: S tvorbou Jany Benkové mám jeden problém - buďto se mi moc líbí nebo se mi vůbec nelíbí. Neobjevila jsem zatím žádnou střední cestu. Romány, které se motají kolem prostituce (Slnečnica, Večernica, Spoločníčka, Blafuj ako celebrita) si mě vůbec nezískaly, což bylo poznat i na mé poslední recenzi k Spoločníčce. Naopak příběhy o obyčejných pracujících ženách, často novinářkách (Nájdem ťa Oliver, Bláznivé pokušenie) mě ohromně baví. Jsem strašně ráda, že "Pozývam ťa na večeru" můžu zařadit do druhé skupiny. Janě Benkové prostě prostředí redakcí sedne a toho by se měla držet.

Hlavní hrdinka Zuzana není úplně sympaťačka, přesto má něco do sebe. Je energická, ztřeštěná, žárlivá a drzá, což není zrovna pozitivní mix charakterových vlastností. Na druhou stranu ani Martin není obrazem dokonalého chlapa. Kromě toho, že v prvních kapitolách působí jako úplný truhlík s IQ houpacího koníka, je taky lenivý a rád běhá po akcích se svými přiblblými kamarády. Žádná výhra. Mohlo by se zdát, že mi hlavní hrdinové nesedli, ale opak je pravdou. Byli skvělým oživením dnešních klišé s naprosto úžasnými a dokonalými hlavními hrdiny. Zuzana i Martin se chovali jak dva idioti a já se na jejich výstupech dobře bavila. Vůbec nelituju, že jsem místo nich nedostala cudnou tichou Anu a elegána Greye. Já hlasuju za Zuzku a Maťa! ;)


Co se mi nelíbilo: Asi to budu u této edice opakovat při každé recenzi, ale ten počet stran je vážně nedostačující. U letních speciálů ještě budiž, tam dostaneme dva díly, takže příběh dohromady vydá na 200 stran. Ale u jednohubek bez dalších pokračování, jakou je "Pozývam ťa na večeru", mě ten nedostatek prostoru mrzí. Není to chyba autorky, v tomto případě odvedla skvělou práci a s menším počtem stran si poradila skvěle - příběh není zbytečně natahovaný, naopak svižně plyne a čtenář se dočká i dostačujícího závěru. Přesto mi bylo líto, že knížka nemá o pár stránek navíc. Nebo další díl. Co ale není, může být... prostor pro pokračování bych tam viděla a třeba nás časopis Emma příští Valentýn překvapí dalším milým dárečkem... :)

Grafické provedení je podobné ostatním knížkám z edice. Obálka je fajn, hromada růžové a červené barvy se k Valentýnu hodí a na první pohled je jasné, že jde o romantickou literaturu. Na druhou stranu musím vytknout, že stejně jako u "Spoločníčky" nechápu zvolený motiv, který nemá absolutně žádnou spojitost s dějem. Proč ruka s haldou šperků a nanukem? Proč ne radši ruka s hokejkou? Nebo ženská v hokejové přilbě? To by dávalo mnohem větší smysl.

Musím ale pochválit to, že se Emma konečně vyhnula do očí bijícím "skrytým" reklamám, které spoustu lidí (včetně mě) iritovaly. Bez nich se čte knížka mnohem líp. A korektura je tentokrát taky v pořádku. Rozhodně je vidět, že si s tímto dílkem dali všichni opravdu záležet. Jsem ráda, protože skvělý obsah si zaslouží i skvělou péči ze strany vydavatele.


Hodnocení: 70% Jsem ráda, že "Pozývam ťa na večeru" patří mezi autorčiny povedenější kousky. Téma redaktorské práce Janě Benkové prostě sedne a já si vždy ráda přečtu román z tohoto prostředí. Stejně jako série o reportérce Simoně, tak i Zuzanina lovestory stojí za pozornost. Samozřejmě ji doporučuju spíše ženám, protože jim je přednostně určená. Nejde o žádné literární veledílo s filozofickým podtextem, ani si na to nehraje. Proto dávám hodnocení krásné 4 hvězdičky, protože v rámci svého žánru šlo o velmi dobře napsané dílko. Hlavní hrdinka má zvláštní smysl pro humor a autorka s ní umí dokonale pracovat. Líbí se mi odlehčená atmosféra celého příběhu, nedokonalost hlavních hrdinů a hlavně vtipné situace, do kterých se neustále dostávali. Jsem až překvapená, nakolik se tahle tenounká novelka liší od většiny klišoidních novodobých romancí. Žádní dokonale krásní a chytří hrdinové, žádné cudné a poslušné krasavice a rozhodně ne láska na první pohled... To tady nenajdete a jsem tomu moc ráda. Kéž by bylo víc takových románů a hrdinek, které si ze sebe umí udělat srandu. A kéž by měly knížky z edice "Emma love" víc stran! ;)

Podobné téma: série o reportérce Simoně (Nájdem ťa Oliver, Bláznivé pokušenie, Musíme zostať spolu, Čip)
Další knihy od autorky: Spoločníčka a Blafuj ako celebrita (léto 2017)

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 olaff olaff | E-mail | 28. dubna 2020 v 17:22 | Reagovat

http://horkedivky.top - horke divky z vaseho okoli

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama