Ostravský knižní veletrh 2018

3. března 2018 v 0:16 | Deni |  KNIŽNÍ AKCE

Od 2.3.2018 mohli všichni milovníci knížek navštívit Ostravský knižní veletrh 2018. Jde již o osmý ročník oblíbené literární akce, která probíhá od pátku do neděle na Výstavišti Černá louka. Letošním tématem byla "dětská kniha". S mamčou jsme se tam dnes vydaly - byla to naše první knižní akce a opravdu jsme si ji užily! Udělaly jsme i pár fotek, takže se s námi můžete mrknout na to, jak se veletrh v Ostravě vydařil a co vše jste tam mohli okouknout...


Předně bych měla poděkovat projektu "Podporujeme české autory" a "Světu mezi řádky", díky jejichž soutěži jsme získaly dva lístky na veletrh zdarma. Do Ostravy to máme co by kamenem dohodil, takže jsme nasedly na autobus směr Hranečník, tam přesedly na tramvaj a o chvilku později už jsme byly na místě. Vstupenky nás čekaly u pokladny a ještě jednou za ně Wish i Chensie moc děkujeme. <3


Hned při vstupu jsme se zastavily u stánku s turistickými známkami. Já je sbírám, takže mě ohromně potěšilo, že při příležitosti Ostravského veletrhu byla vydána speciální výroční známka. Milý pan prodavač u stánku nám řekl, že těchto "speciálek" bylo vydáno pouhých 100 kusů. A já si jednu okamžitě musela pořídit - je vážně povedená! Zdarma jsme k ní dostali ještě Auto atlas turistických známkovaných míst. Krom stánku se známkami si návštěvníci mohli prohlédnout i výstavku turistických známek z různých koutů světa - například španělské, ukrajinské nebo slovenské.


Po vstupu do areálu jsme si s mamčou udělaly první rychlou okružní jízdu po stáncích a omrkly knížky, které by jsme případně chtěly později koupit...


Mamča se zastavila u stánku s příspěvky na charitu. Pán i paní, kteří tam nabízeli ručně vyráběné drobnůstky, byli oba moc milí a chvilku si s námi povídali o domácích mazlíčcích. Mamka mi tam koupila kočičí magnetku na ledničku - kočky zbožňuju a magnetky sbírám, takže jsem měla z nového kousku do sbírky velkou radost. :)


Potom nás přistavil pán u stánku s křesťanskými knížkami. Měl obrovský výběr nejrůznějších kartiček s citáty, kalendářky, brožurkami, a to vše rozdával zdarma. My s mamkou křesťanské literatuře zrovna neholdujeme, přesto jsme se ze slušnosti zastavily a nechaly si pánem ukázat celkem hezky zpracovaný kalendář. Mamku napadlo, že by se mohl líbit naší babičce, tak jsme si ho vzali. Pán měl z našeho zájmu takovou radost, že nám hned přidal i knížečku rad do života. Babičku to určitě potěší.Ale teď už vás nebudu déle natahovat a mrkneme spolu na koupené knižní novinky, co říkáte? Na veletrhu vystavovalo hned několik nakladatelství, z těch známější si můžeme uvést například Epocha, Albatros Media, Meander či Knižní klub. Všechna nabízela knížky s akčními cenami a jsem si jistá, že žádný knihomol z veletrhu neodešel s prázdnou...


Některá nakladatelství lákala čtenáře opravdu neuvěřitelnými slevami, třeba nakladatelství Hejkal (které mi doteď bylo tvorbou zcela neznámé) mělo při stánku mísu s knížkami za pouhých 39,- Kč. Z těch jsme si ale nic nevybraly, mamču tam zaujaly knížky od Miky Waltariho. Tento finský spisovatel se proslavil dílem "Egypťan Sinuhet", mamku ale u nakladatelství Hejkal zaujala jiná jeho díla. Paní u stánku o Waltarim hodně věděla a poradila mojí mamince s výběrem. Snad vybrala dobře. :)


Já se pro změnu zasekla u stánku nakladatelství Epocha - měli pěkné slevy na celou sérii "Kladiva na čaroděje" a překvapil mě i jeden díl Merry Gentry od Laurell K. Hamilton za neuvěřitelných 50,- Kč. Nic z toho jsme ale nekoupily, vyhrál totiž horor "Causa Mortis". Strašidelně nechutný příběh o pitevně, kde se zjišťují příčiny smrti - to jsme prostě musely mít...


Z knížek jsme krátce přesedlaly na stánky s cerepetičkami - přívěšky, karetními hrami, taškami a záložkami. Nejvíc si mě získal obchůdek "Knižní vesmír", kde prodávali totáááálně úžasné záložky. Vybrat si jen jednu bylo těžké, ale nakonec vyhrála lištička z Malého prince, která je prostě dokonalá. Jen mě pak doma mrzelo, že jsem si nepořídila záložek víc - měli i pro fanoušky Harryho Pottera nebo kočky Šklíby... Všechny dokonalé.


Předposlední koupenou knížkou byla letošní žhavá novinka "Replika". Stánek s knížkami od společnosti Euromedia neměl tolik výrazné slevy, jako některá jiná nakladatelství, přesto v něm bylo narváno. S mamkou jsme si dlouho prohlížely nabídku knížek, hodnotily obálky, četly anotace a váhaly,... Mezi našimi favority byl Sběratel motýlů, Šest vran, Tisíc kousků tebe a Na lovu. Nakonec ale vyhrála "Replika". Knížka, kterou můžete začít číst z které strany chcete? Dva příběhy v jedné knize, které se uprostřed spojí? Kdo by odolal... Plus ten parádní design!Zatímco jsme já s mamkou utrácely výplatu, na pódiu přednášel Arnošt Vašíček. Přiznám se, že jsem tvorbu tohoto autora do dnešního dne příliš neznala, ale okamžitě nás s mamkou zaujal. Jeho přednáška o nové knížce "Velké tajnosti" byla prostě úchvatná! První jsme se jen přistavily, abychom si poslechly zajímavé vyprávění o opičích bozích, pak jsme si našly volné židličky (kterých nebylo zrovna hodně - většina byla zabraná zaujatými posluchači) a nakonec jsme fascinovaně poslouchaly až do konce. Skvělá přednáška! Pan spisovatel vyprávěl poutavě, měl připravené průvodní fotografie k vyprávění, byl vtipný a zábavný. Jen škoda, že nedostal ještě více prostoru, klidně bych poslouchala jeho napínavé příběhy další hodinku. :) Za mě nejlepší přednáška dne!


Pan Arnošt Vašíček nás svou tvorbou tolik zaujal, že jsme okamžitě běžely ke stánku, kde se prodávaly jeho knížky. Byly za skvělé ceny a všechny měly velmi lákavé anotace. Prodávaly se tam jak beletristická dílka, knížky pro děti, tak i literatura faktu.


Bylo opravdu těžké vybrat si jen jednu, s pomocí milé paní u stánku a Databázeknih jsem nakonec vybrala "Ztracenou bránu". Ještě teď ale s mamkou litujeme, že jsme to tam neskoupily všechno... Největší radost mi udělalo věnování, které mi pan Vašíček do knížky napsal. Nemůžu se dočkat, až se do knížky pustím - nejradši bych si ji otevřela hned teď!Po panu Vašíčkovi přišel na pódium Michal Viewegh - zlatý hřeb pátečního programu. Hned na začátek se zeptal posluchačů, jak by si přednášku představovali... Buďto přečíst ukázku z nejnovějšího díla nebo odpovídat na dotazy publika. Diváci odhlasovali diskuzi. Pan Viewegh sršel vtipem a dobrou náladou, která se také promítla do jeho odpovědí.


Bohužel jsme se už nemohli zdržet déle, takže jsme si vyslechly pouze odpovědi na první dva dotazy a pak jsme se musely vydat na zastávku tramvaje. Vzhledem k tomu, že jsme se snažily přednášky zdržet co nejdéle, nakonec jsme si musely pěkně pohnout a rychle po ledu doklouzat až k tramvaji, která nám málem ujela před nosem. Nakonec jsme však vše zdárně zvládly a docestovaly ve zdraví domů.


Letošní program veletrhu si můžete prohlédnout kliknutím ZDE.

Náš první knižní veletrh jsme si opravdu užily, pořídily si nové super kousky do knihovničky a vyslechly zajímavé přednášky výjimečných spisovatelů. Já i mamka ostravský knižní veletrh rozhodně doporučujeme navštívit a určitě plánujeme účast i na dalším ročníku příští rok. S kým z vás se v Ostravě za rok potkáme? :)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 svet-mezi-radky svet-mezi-radky | 3. března 2018 v 22:12 | Reagovat

Nemáš zač. Máme radost, že jste si to s mamkou užily. My s Chensie máme Ostravu dost daleko, takže se budeme spíš chystat na Svět knihy a já případně i na Podzimní knižní veletrh do Havlíčkova Brodu, kam to mám nejblíž. :)

2 Deni (majitelka blogu) Deni (majitelka blogu) | 4. března 2018 v 19:43 | Reagovat

[1]: Na Světu knih se možná potkáme, jestli dostanu volno v práci... :D Určitě to nebyl náš poslední knižní veletrh, vezmu mamču i na nějaký další... ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama