S: Beatrice Kaspary: Pět (Ursula Poznanski)

20. března 2018 v 21:27 | Deni |  Recenze (rozcestník)

SÉRIE: Beatrice Kaspary

Když jsem si po dočtení poslední knížky vybírala v knihovničce další čtivo, dostala jsem obrovskou chuť na pořádně mrazivý a krvavý thriller. Do očí mi okamžitě padl první díl série o vyšetřovatelce Beatrici Kasparyové, který moji poličku obývá již nějaký ten měsíc. Mamka si toto dílko přečetla hned, jak k nám docestovalo v balíčku a úplně ji nenadchlo. Říkala, že se tak zajímavý námět dal zpracovat mnohem lépe… Stejně jako mamču, i mě nalákal hlavně geocaching, kolem něhož se děj motá. Využití tak skvělého nápadu samo o sobě zaručuje dobrou detektivku. Jenže pouze originalita pro pět hvězdiček prostě nestačí. Nebo ano? Jak na mě workoholička Beatrice zapůsobila? Stane se Beatricina série moji novou oblíbenkyní mezi detektivkami?

Vydavatelství: Knižní klub (ČR)

#1: PĚT


Anotace: Na pastvině leží mrtvá žena. Zavražděná. Na chodidlech má vytetované souřadnice. Na označeném místě čeká příšerný nález: ruka zatavená do plastové fólie a hádanka, jejíž řešení vede ke schránce s další uříznutou částí těla. V mimořádně ohavné formě geocachingu, moderní hře hledání pokladů s pomocí navigace, posílá vrah dvojici kriminalistů k dalším částem mrtvol. Vyšetřovatelům ubíhá čas, tuší, že teprve na poslední zastávce dostanou do rukou zásadní dílek puzzle…

Hlavní hrdinkou je salzburská policistka Beatrice Kasparyová. V mládí si prožila velké trauma - její nejlepší spolubydlící Evelyn se stala obětí sadistického vraha, který nikdy nebyl usvědčen. Beatrice se dodnes nedaří zbavit pocitu viny. Neustále se utápí ve výčitkách a vzpomínkách na milovanou kamarádku.

Asi v tu chvíli zahájí Beatricin mozek hru na "kdyby". Pro příští léta se stane její trvalou průvodkyní. Hra na kdyby může trvat hodiny a má spolehlivě skličující účinek.
Kdybych ji odvezla, kdybych tam jela s Davidem, kdybych ji nenechala samotnou, kdyby… (s.250)

To se také stane motivací pro její kariéru ve službách zákona. Touží chytit všechny ty úchylné magory, kteří rozřezávají a vraždí nevinné spoluobčany. Ušlechtilý cíl se však brzy mění v posedlost. Beatrice tráví víc času v práci, než doma se svými dvěma dětmi. Ex partner Achim ji ztrpčuje život otravnými nočními hovory a kolega Florin Wenninger (do kterého je Bea tajně zamilovaná) má oči jen pro svou dokonalou blonďatou přítelkyni Anekke.

Ale dost už o vztazích… Tohle je hlavně detektivka a na naši dvojku vyšetřovatelů čeká obzvlášť zapeklitý případ. Na pastvině je nalezeno tělo mrtvé ženy s vytetovanými souřadnicemi na patách. Když se Beatrice s Florinem vypraví na vyznačené místo, najdou tam pečlivě ukrytou krabičku s uříznutou rukou zatavenou ve fólii a vzkazem od "ownera" (majitele kešky). Vítá je ve hře na hledání pokladu, aktérů bude pět a odměna za vyluštění finální hádanky rozhodně ne malá. Beatrice už od začátku bere celý případ mnohem víc osobně, než její kolegové. Když jí navíc začnou přicházet smsky od samotného vraha, nedokáže je nechat bez odpovědi. Nakonec to začne vypadat, že mají společného víc, než se na první pohled mohlo zdát…

Zaposlouchala se do svého nitra, zaregistrovala řezavý pocit, ano, možná hlad. Ale na jídlo neměla ani pomyšlení.
"Ne, to nespěchá. Mrtvola po ránu mi vždycky zkazí chuť." (s.16)


Co se mi líbilo: Využití geocachingu je plusem samo o sobě. Chválím také postavu sympaťáka Florina - jen škoda, že dostal tak málo prostoru. Jsem si ale jistá, že na něho autorka v dalších dílech určitě nezapomene. Fajn byl i nadšený mladý kolega Stefan a samotná Beatrice nakonec taky nebyla tak špatná. Prokousávala jsem se k ní sice pomalu, ale v úplném závěru knížky jsem jí držela všechny palečky! Ten konec byl pecka!

Vnější design knížky nemá chybu! Sice mě při pohledu na mrtvou ženskou na obálce několikrát nepříjemně zamrazilo, přesto jde o skvěle odvedenou práci grafika, která se rozhodně neztratí mezi podobnými žánrovkami. Nene, tohle dílko vám uvízne v paměti. :D Podle mě v tomto česká verze překonala originál. Jen škoda, že se pod povedeným přebalem skrývá bílý hardback - já bílou vazbu prostě nesnáším! Proč mi to ti vydavatelé dělají? Vždyť je na výběr tolik jiných barev, na kterých každý flíček tolik nezáří... Ani korekturu bych neoznačila za stoprocentní - v knížce se nacházelo několik překlepů, což u Knižního klubu není úplně zvykem.

Líbil se mi ale závěrečný autorčin doslov, kde zmínila několik zajímavostí o geocachingu a také o tom, že na souřadnicích použitých v knížce najdeme skutečná místa odpovídající popisu (jen bez těch krvavých překvápek).


Co se mi nelíbilo: Neodpustitelným negativem pro mě bylo použití mnoha anglických zkratek, kešerských termínů a výňatků z písní, které nebyly přeloženy. Ne každý čtenář umí číst anglicky (například moje mamka umí perfektně rusky, ale angličtinu se ještě nenaučila). Jak si potom takoví čtenář může plně užít děj knížky, když neporozumí základním pojmům. Třeba zkratka "Just another fucking tree", která má v příběhu dost důležité postavení. To je vážně takový problém udělat poznámku pod čarou a pojem přeložit?

Spokojená nejsem ani se samotným názvem. Jde o doslovný překlad z němčiny, takže naši vydavatelé jsou v tom nevině a zlý pohled můžu házet leda směrem za rakouské hranice. Chápu proč zrovna "pět" - pět aktérů, pět kešek. Přesto si myslím, že jde v tomto případě o totálně špatný marketing. Já původně ani netušila, že jde o knížku s tématem geocachingu a nebýt toho, že jsem někde natrefila na recenzi, nevím to ani dodnes. Když už máme tak zajímavé téma, chtělo by to podobné originální název - například "Souřadnice" nebo "Krvavý geocaching". "Pět" je nuda. Ztratí se mezi tou záplavou jiných titulů, které v názvu obsahují číslo a mnohem více z něho pak těží v příběhu. (Zde je dokonalým příkladem film "Sedm", kde vrah vraždí podle sedmi smrtelných hříchů. To je perfektně sladěný název s obsahem.)


Hodnocení: 76% První díl série o Beatrici Kasparyové rozhodně nebyl žádný propadák. Skvělé moderní téma zapracované do krimi zápletky je originálním uchopením žánru a dokáže zaujmout mnohé čtenáře. Autorka tím udělala krok správným směrem a dozajista si rozšířila základnu fanoušků. Co jsem totiž četla komentáře na Databázi, hodně knihomolů sáhlo po knížce právě kvůli tématu geocachingu. Navíc z celé knížky vyzařuje autorčin upřímný zájem o hledání "kešek", což je sympatické a příběh je díky tomu zase o něco čtivější.

Proč jsem tedy srazila knížce jednu hvězdičku? Problémem není samotný geocaching, s tím si autorka poradila na výbornou. (Získala si mě hlavně využitím noční keše.) Jde však o ten zbytek příběhu - o ty vycpávky, které už tolik zajímavé nejsou. Místy jsem se kapku nudila, hlavní hrdinka byla občas pěkně otravná, jindy mě přiváděl k šílenství laxní přístup vyšetřovatelů, kteří mají na vše času dost a po vyluštění souřadnic jdou klidně spát, místo toho aby běželi místo činu. Možná jsem už trošku zdegenerovaná koukáním má Kriminálku Miami a New York, ale když vyšetřuju vraždu a získám novou stopu, tak přece nepůjdu v klidu spinkat, no ne?

I když jsem při čtení něco postrádala (takový ten pocit jedinečnosti a nepřekonatelnosti, jaký mívám u pětihvězdičkových knížek), příběh mě přesto zaujal a já si čtení užila. Ownerovy hádanky sice mohly být lépe vymyšlené, vrah nám ale ve svém intermezzu všechno vysvětlí a ony nedokonalosti do sebe zapadnou. Řekla bych, že "Pět" je ten typ knížky, kterou si nejvíce užijete až při druhém čtení. Totiž, až když víte, kdo je vrahem, můžete se plně soustředit na drobné narážky v jeho vzkazech. Jsem si proto jistá, že rereading můj názor na knížku v budoucnu ještě vylepší. ;) Rozhodně doporučuju dát Ursule Poznanski a její vyšetřovatelce Beatrici šanci. Další díly si plánuju v blízké době pořídit a přečíst, protože mě dost zajímá, jak se to mezi hlavními hrdiny všechno vyvrbí. Poslední kapitola mě pořádně navnadila - jsem vážně napnutá! :)

V sérii "Beatrice Kaspary" vyšlo:
Slepí ptáci Hlasy

Parádní původní německé obálky:
Fünf (Beatrice Kaspary, #1) Blinde Vögel (Beatrice Kaspary, #2) Stimmen (Beatrice Kaspary, #3) Schatten (Beatrice Kaspary, #4)


 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama