K: Knihkupkyně (Cynthia Swanson)

7. dubna 2018 v 1:32 | Deni |  Recenze (rozcestník)

KNIHA: Knihkupkyně (Cynthia Swanson)

O tom, jak dokáže jedna vteřina změnit celý život. O spletitých cestách osudu, o náhodě a o smrti, která se nevyhýbá nikomu. O lásce, rodině, dětech, ale i o síle přátelství a snech o kariéře. O tom všem je tahle knížka. Ale dá vám mnohem víc než jen klasický romantický příběh o ženě s nelehkým osudem - tohle je totiž dílo, které vám změní pohled na život. Autorce se podařilo napsat výjimečně čtivé dílo, které budete hltat do poslední stránky, čekat na závěrečné rozuzlení, a když k němu pak dojde, bude vám jasné, že jinak to ani skončit nemohlo...

Nakladatelství: Omega (ČR)


ANOTACE: 1962: V New Yorku jsou možná zlatá šedesátá léta, ale v Denveru - jako v mnoha jiných městech - je to jinak: život svobodné dívky po třicítce je téměř bohémský. Osmatřicetiletá Kitty Millerová se smířila se svým netradičním životem. Kdysi měla vážnou známost, ale nevyšlo to. Teď se naplno věnuje svému knihkupectví a každý večer se vrací do svého útulného domu. A pak jsou tu ještě ty sny... 1963: Katharyn Anderssonová je provdaná za Larse, lásku svého života. Žijí v dokonalém domě na předměstí Denveru, což je ideální místo pro výchovu dětí. Katharyn má všechno, po čem Kitty vždycky toužila. Jenže Katharyn existuje pouze tehdy, když Kitty spí.
Zpočátku si Kitty výlety do světa snů užívá. Ale s každou další nocí se noční okouzlující život stává skutečnějším. Když se hranice mezi oběma světy začnou stírat, Kitty najednou čelí nejisté budoucnosti. Jakou cenu musí zaplatit, aby mohla zůstat? A co musí obětovat, pokud chce odejít?

Kitty si rozhodně nemůže stěžovat na nudný život. Sice se jí podařilo úspěšně vyhnout manželství a dětem, místo toho se věnuje podnikání, přesto ji její život plně naplňuje a cítí se šťastná. Ale jen do chvíle, než se probudí v pokoji se zelenými zdmi, přestože si je stoprocentně jistá, že je den předtím s kamarádkou Friedou natřely na sluníčkově žlutou. Zjišťuje, že v tomto snovém světě nevlastní knihkupectví, nedoučuje malého chlapce od sousedů číst a rozhodně nepatří mezi staré panny. Má krásného modrookého manžela a ještě krásnější děti. Hned v prvních snech se seznamuje s malou Missy a Mitchem, které si okamžitě zamiluje, jako by byli skuteční a ne pouze výplod její fantazie.

Skoro se nemůžu dočkat, až půjdu večer spát.
Jsem zvědavá, co by se mohlo stát a o čem bych mohla snít. (s.53)


Postupně tráví ve snovém světě víc a víc času. Odhalují se jí nové podrobnosti, které jí do té doby zůstávaly skryté. Proč ji všichni litují? Proč má tak nudný šatník? Existuje v tomhle světě i její milovaný kocourek Aslan a jestli ano, kdepak se schovává? Kamarádí se ještě s Friedou? Jak se daří jejich knihkupectví? Proč je na Larsově pracovním stole rámeček na tři fotografie, když mají jen dvě děti? Nebo snad ne? Kdo je Michael?

Zvednu ze stolu druhý rámeček. Probouzí ve mně zvědavost, protože v něm nejsou žádné fotografie, jen tři oddělená a volná místa. Patří sem fotky dětí? Pokud ano, proč je Lars vytáhl? A proč jsou v rámečku tři volná místa namísto dvou? (s.47)

Kitty brzy pochopí, že každý z dvou světů - i ten se zelenou, i ten se žlutou ložnicí - má své plusy i mínusy. Život není dokonalý a osud nakonec vždy vyváží obě misky vah. Chvilka bolesti za chvilku štěstí. Otázkou je, kterou verzi života upřednostní Katharyn? Rodina nebo kariéra? Děti nebo kamarádka? Manžel nebo rodiče? Hranice mezi oběma světy se stírají a hlavní hrdinka začíná mít problém rozpoznat, co je realita a co sen. Která verze vyhraje? Vybere Kitty tu správnou nebo zůstane navždy uvězněná v přeludu, který je snadnější než skutečný život? A hlavně - ve kterém světě by si skutečně přála zůstat?


"Nevím, kde se probudím," zašeptám.
"Vždycky, když tady usnu, mám pocit, že bych se s tebou měla rozloučit, protože by to mohlo být navždy." (s.278)


Co se mi líbilo: Ani nevím, kde začít... "Knihkupkyně" má obrovské množství pozitiv. Předně autorka skvěle zvládla práci s charaktery. Nejvíce prostoru samozřejmě věnuje hlavní hrdince Kitty, ale ani vedlejší postavy nejsou nijak ploché. Lars je možná až příliš dokonalý, ale i to má v příběhu své místo. Navíc, která z nás (žen) by si občas ráda nezavzdychala nad takovým "hodným Larsem"? Bad boyové jsou jen otravné pubertální klišé, za manžela bych nějakého napraveného zloducha fakt nechtěla. Ale zpátky k hlavní hrdince... Kitty je příjemnou změnou oproti všem těm přehnaně sebevědomým, ale hloupým hrdinkám, nad jejichž blbostí jen kroutíte hlavou. Kitty je milá, skromná, chytrá, zbožňuje knížky (stejně jako my, knihomolové) a ráda o svém koníčku mluví. Jak by se nám mohla nelíbit?

Ještě bych sem ráda napsala jednu věc, která mě v příběhu ohromně zaujala, bohužel nemůžu. Vyspoilerovala bych vám tím podstatný moment děje a zkazila vám překvapení. Škoda, myslím, že i využití tohoto tématu by dokázalo nalákat určitou skupinu čtenářů. Těm, co už knížku četli, napovím, že jde o "Michaela". Využitím jeho postavy autorka povýšila knížku ještě o level výš a moc jí za to děkuju. Napsala to prostě úžasně. Zajímavé je i zasazení děje do let 1962 a 1963. Kromě dobových reálií je toto období podstatně právě pro Kathrynin vztah k Michaelovi, který naráží na předsudky a představy tehdejší doby. Doteď jsem nečetla žádnou podobnou knížku věnující se této problematice pohledem ženy dvacátého století.

Líbí se mi i grafické zpracování, obálce nemám co vytknout, součástí je opět všitá záložka, v textu se nenacházely téměř žádné chyby a chválím i kvalitní papír. Knížce to v knihovničce sluší, to musím uznat, a vnitřek v ničem nezaostává za zevnějškem.

Co se mi nelíbilo: Jen jednu drobnost bych mohla vytknout - poslední kapitola mohla mít o pár stránek navíc. Jsem spokojená s tím, jak autorka Kittiin příběh zakončila a neumím si představit, že by to mohlo dopadnout jinak, přesto mohl být závěr o něco epičtější. Čtenář je celou dobu udržován v napětí, zatímco hlavní hrdinka odhaluje stále nová a nová překvapení. Konec však nijak nečekaný nebyl, vezl se na jedné vlně se zbytkem knížky. Nevynikl nad zbytkem příběhu. Osobně mi to ale nijak extra nevadilo.

Hodnocení: 80% Tahle knížka mě nadchla. Abych nelhala, nečekala jsem to. Původně jsem myslela, že půjde o fantasy, kde hlavní hrdinka cestuje mezi dimenzemi (momentálně dost populární téma), ale dostala jsem příběh mnohem reálnějšího charakteru, založený hlavně na práci s postavami a jejich vnitřními pochody. V první moment mě to zarazilo a bála jsem se, že na nějakou romanťárnu o "dokonalém Larsovi" nejsem ta správná cílová skupina. Nakonec mě ale autorka dostala. Úžasně se při psaní vcítila do své hlavní hrdinky, která je chytrá, milá a zbožňuje knížky. Konečně po delší době nějaká sympaťačka, kterou jsem netoužila uškrtit po prvních pár stránkách. Jupí! :-D

Knihkupkyně nám ale nabízí mnohem více, než jen realistické postavy. Například zasazení děje do let 1962 a 1963. Nemůžu opomenout ani to jak dokonale si Cynthia Swanson hraje s napětím. Při čtení jsem se ani jednu stránku nenudila - stále bylo nad čím přemýšlet, jaké záhady odhalovat a nad jakými otázkami dumat. Děj ani na chvilku nestagnuje, postupuje dál a dál. I když si myslíte, že vrcholem knížky je rozluštění tajemství snů a zjištění, co je Kathrynina skutečná realita, není tomu tak. V tom budete mít jasno nejpozději v polovině knížky. Jde spíš o ty ostatní linky, které autorka v průběhu vytvářela a postupně na ně odpovídala... Nedokázala jsem se od knížky odtrhnout a po dočtení mi bylo líto, že už ji mám za sebou. Rozhodně si ji přečtu znovu a těším se na to! ;)

Pokud chcete, můžete si prolistovat ukázku.


Knížku si můžete pořídit na internetových stránkách
Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Omega.

Podobné téma: film Počátek (2010), knižní série První konec (Lauren James)

Knížek na téma cestování mezi různými časy a dimenzemi je momentálně spousta, obzvlášť v YA literatuře. Mimo jiné i novinka "Tisíc kousků tebe" nebo o pár měsíců starší duologie "První konec", na kterou jsem psala minulý rok recenzi. Je to už trošku otřepané téma, přesto funkční a oblíbené. Knihkupkyně je jim podobná, no zároveň se od všech hodně liší. Jejím plusem je realističnost a originalita. Myšlenkou mi hodně připomíná film "Počátek" s Leonardem DiCapriem v hlavní roli. kde cestuje do světa snů. Kitty se podařilo něco podobného, i když u ní šlo o osobní důvody, ne o velkou loupež vzpomínek. :) Komu se tedy líbil film Počátek, měl by zkusit i Knihkupkyni. ;)
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama