K: Prekliata (Ružena Scherhauferová)

1. dubna 2018 v 23:59 | Deni |  Recenze (rozcestník)

KNIHA: Prekliata (Ružena Scherhauferová)

Je hned několik důvodů, které mě motivují k přečtení nějaké knížky. Například pokud jde o další díl série, kterou mám rozečtenou nebo když knihu napsal můj oblíbený autor. Samozřejmě velký vliv má anotace a hodně mě ovlivní i nadšené recenze čtenářů. A pak se mi občas taky stane to, že neodolám lákavé obálce... Pak jsou jen dvě možnosti - buďto je knížka stejně skvělá jako její "šatičky" nebo mě po obsahové stránce zklame. Proč vám to tu teď vykládám? Protože "Prekliata" mi padla do oka hned, jak jsem ji poprvé spatřila. Dokonalá obálka ve mě vzbudila chuť na pořádně strašidelný horor. Jenže tu je jeden problém... Tohle dílko tak úplně horor není...

Vydavatelství: Bestseler (SK)


ANOTACE: Mladý manželský pár, Melisa a Gabriel, si kúpili od záhadnej starej panej vilu pod úpätím hôr. V treťom dome od nich býva svojská a jednoduchá Anina, ktorá si získa Melisinu priazeň. Naopak, Gabrielovi už od začiatku na nej niečo prekáža. Zhodou okolností sa Gabriel nechtiac zapletá s touto čudnou ženou, ktorej sa páči... a na pozemku sa začne zjavovať postava v čiernom. Vila ukrýva tajomstvá predchádzajúcej, nie veľmi šťastnej rodiny. Gabriel zisťuje, že vo vedľajšom opustenom dome niekto prespáva. Za každú cenu chce zistiť, kto si dovoľuje rušiť ich rodinný pokoj. Anina svoje požiadavky stupňuje, dej sa zauzľuje a neskôr aj Melisa zisťuje, že ich niekto sústavne obťažuje. Príde jar a Anina sa zrazu prejaví. Je to prekliata, zlá žena... Život Melisy a Gabriela je ohrozený.

Gabriel a Melisa Petrovičovi se rozhodli přestěhovat do většího. Melisu na první pohled okouzlila starodávná vila blízko lesa. Do oka jí padla hlavně obrovská zahrada, která je součástí pozemku. Její zesnulí rodiče byli totiž zahradníci a ona tuto vášeň zdědila po nich. Gabriel by pro svou milovanou ženušku udělal cokoliv, proto se rozhodne, že vilu koupí. První ale musí přemluvit původní majitelku, babču Bertu, aby jim nemovitost prodala. Strašidelná bábi sice hraje nedostupnou, nakonec se však smiluje a mladému páru vilu prodá. Ti se radostně vrhnou na stěhování a zvelebování nového domova. V rozhlehlé budově nacházejí starý luxusní nábytek, drahá umělecká díla i bezcenné habrachy na půdě. Samotná půda je velkým tajemstvím - čí jsou všechny ty právnické spisy, proč tam někdo odložil hromadu nepoužívaných matrací a komu patří černé oblečení ukrývající se ve starém kufru?

Každý kus nábytku, každá váza, originálne obrazy, tapisérie, či drobnosti zdobiace interiér izieb, jej pripomínali minulosť. Náhle ožili, prebrali sa, a mali svoje tajomstvá,... (s.51)

Společně s vilou manželé bonusem získali i super sousedku Aninu, která se s naivní Melisou okamžitě skamarádí a děvčata se začnou pravidelně scházet na pokec u Petrovičovců doma. Gabriel je mnohem méně důvěřivý než jeho žena, proto je k nové návštěvnici spíše odměřený. Připadá mu, že je v ní něco zlého. Střapatá Anina s baculatou postavou a zakřáplým hlasem se ale odmítá vzdát a vtírá se Gabrielovi jak jen může. Navíc ty její podezřelé řeči...

"Táto vila nám vkročila do života ako dar z nebies. Cítim niekde v srdci, že tu budeme veľmi šťastní."
Anina, ktorá kávu od seba odsunula a začala sa napchávať sacherkou, venovala Melise zvláštny pátravý pohľad. Plnými ústami sa spýtala: "A si si tým taká istá?" tvárou jej prebehol slabý úškrn. "O tejto usadlosti sa všeličo hovorí." (s.35)

Melisa se od své kamarádky dozví o tragické minulosti vily. Anina znala původní majitele - paní Bertu, jejího protivného syna Ota a jeho ženu. Oto obě ženy mlátil až do chvíle, dokud z vily neutekly. Jak skončil sám tyran, to nikdo neví. Až na Aninu, která však má ve svých vzpomínkách pořádný zmatek. Proč si myslí, že měla s Otou poměr? A proč si ho ve své šílené mysli spojuje s Gabrielem? Dokáže Melisin muž bojovat proti Aniným obřím vnadám nebo se zachová jako typický chlap a podlehne? Kdo je záhadná postava v černém, která se v noci potlouká po jejich pozemku? A kam zmizel ovladač od televize? Gabriel si je stoprocentně jistý, že si ho odložil na stolek vedle sedačky, ale tam není! Při hledání odpovědí však Gabriel odhalí z temné minulosti vily mnohem víc, než by si přál a zkomplikuje život sobě i své manželce...

Zdesene si uvedomil, že jeho Mel už možno nežije a srdce sa mu stiahlo na bolestivý uzol. Prečo jej nepomohol?..
Prečo si mnohé veci človek uvedomuje tak neskoro?
Prečo podceňuje svoje inštinkty a hlavne ľudí? (s.218)


Co se mi líbilo: Největším pozitivem knížky je její krásné poselství, o němž se dočtete na poslední stránce. Koupí totiž přispějete neziskové organizaci "Želaj si", která pomáhá nevyléčitelně nemocným dětem plnit jejich sny. Vždy si vážím lidí, kteří dokážou myslet i na ty, co neměli v životě tolik štěstí a proto si cením i této knížky. Kéž by se nadacím věnovala všechna nakladatelství. Svět by byl hned o něco lepším místem. :)


Dalším velkým plusem je parádní obálka. Ta se grafikům opravdu povedla - jak výborně zvolená strašidelná fotografie, tak vhodný font písma, barevné sladění i celková grafická úprava. To byl také důvod, proč mě knížka na první pohled zaujala - už jen z té obálky mrazí. Anotace vyzněla zajímavě a chválím i samotný nápad, na kterém se dal vystavět perfektní příběh. Jenže...

Co se mi nelíbilo: ...právě zpracování příběhu mi nakonec tak úplně nesedlo. Velkým problémem pro mě byly postavy, kterých je v knížce přehnaně málo (daly by se napočítat na prstech dvou rukou) a hlavně jsou příšerně nesympatické. Ono se to dá pochopit, kdyby totiž byli všichni chytří a dokonalí, nebylo by o čem psát. Přesto mě jejich charaktery neskutečně prudily. Melisa (které by mělo být okolo třicítky) se chová jak naivní rozmazlená puberťačka, pořád kňourá, hádá se a fňuká. Gabriel ze začátku vypadá jako sympaťák, pak se ale ukáže jako egoista, sobec a hlavně pořádný posera. Oba navíc mluví jak dvě malé děti - samá zdrobnělina a citoslovce. Nesedělo mi to k jejich věku. (např.: Tešil sa na Tinine "tortičky" a dobrý obedík. V ústach sa mu okamžite zbiehali slinky,...) Gabrielova sestra Tina je drzá a mluví pořád jen o jídle. Anina je magor, ale u ní jediné mi to nevadilo, protože to byl autorčin jasný záměr. Nakonec jsem si oblíbila jen postavu zahradníka Fedora, který se v knížce bohužel jen krátce mihnul a dostal tím pádem velmi málo prostoru. Až do poslední stránky jsem doufala, že se do děje zapojí víc, ale nedočkala jsem se. Škoda. Byl to fajn chlapík. A jediný, koho jsem při čtení netoužila uškrtit. :)

Hodnocení: 25% Knížka má opravdu dokonalou obálku, která dokáže na první pohled zaujmout. Taky název zanechá ve čtenářích dojem, že tohle bude pořádná hororová jízda. Bohužel jde jen o zdání, které klame. Přestože je děj zajímavý a má skvělou myšlenku, rozhodně nejde o horor. Spíš o kabelkový román s maličkou kapkou psycho thrilleru. Příběh přitom začal opravdu nadějně - parádně mrazivý popis starobylé vily, krvavé tajemství a bláznivá sousedka, která hlavním hrdinům pořádně zkomplikuje život. To je základ pro dobrý příběh. Bohužel je to také veškerý děj knížky. Zbytek je vycpaný rozhovory ukňourané naivky Melisy a samolibého blbečka Gabriela. Po několika kapitolách budete doufat, že ty dva už konečně někdo zavraždí a nebudete tak muset poslouchat jejich šišlání. :D Škoda. Přitom prvotní nápad byl skvělý. Vila s tajemstvím. Jeho rozluštění se ale vleklo, děj byl vystavěn hlavně na dialozích postav, ne na akci. První strašení začne až na 140 straně. Závěrečné vysvětlení mi přišlo příliš jednoduché a mnoho otázek zůstalo i nadále nezodpovězených.

Nepochybuju, že si knížka své nadšené čtenáře najde, jen bych ji doporučila spíše fanynkám ženských románů, než milovníkům řádně krvavých thrillerů. Co jsem se dívala na hodnocení autorčiných děl na Databázi knih, tak krásná procenta mají zejména její počiny z oblasti lidských vztahů. I z tohoto dílka jde poznat, že paní spisovatelka, píšící pod pseudonymem Ružena Scherhauferová, má velký talent na romantickou literaturu, plnou manželských intrik a milostných poměrů. Jakožto horor bych knížku hodnotila jako slabší, ale ráda bych si přečetla nějaký autorčin romantický příběh - jsem si jistá, že by mě nadchl. :)


Za recenzní výtisk mockrát děkuji Elizabeth - vedoucí skvělého projektu PSA. Těším se na novou knížku. :)
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama